Kleine Kinderen PUROL g| Bij De keizer van Japan overleden? Steton-GaBWMl. TWEEDE KAMER. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. tlIT ROTTERDAM. behandelt men de roode en smettende plekken met Gemengd Nieuws. Door den trein gegrepen. Weer op den onbewaakten overWeg. het afsnijden van den spoorweg naar Sjanghai op Woensdag, de Cantonneézen in den nacht van Woensdag Hangtsjau weer moesten ont ruimen. Nadat de spoorweg hersteld was kon den n.I. "25000 soldaten worden aangevoerd ter versterking van de aan Soen-St.joean-fang trouw gebleven 90 man in Hangtsjau-district. Hangtsjau is op het oogenblik dus weer bezet door dé troepen van generaal Soen-Tsjoean fang. Cantons successen. Uit Amoy bericht men De Canton-regeering wint tal van veldslagen in de provincie Foekien doch meer met goud van met kruit, zooals ook in andere provincies het geval is geweest. Gemeld wordt, dat soldaten en officieren van vijandelijke troepen met geld worden over gehaald te deserteeren. JAPAN. Uit Londen meldt menIn Wallstreet te New-York is het bericht ontvangen, dat de keizer van Japan overleden is. In Japansche kringen -te-Londen of uit Tokio kon hiervan echter geen bevestiging verkregen worden. ALLERLEI. Uit Parijs De Fransche Senaat heeft heden met 280 tegen 6 stemmen de begrooting in haar geheel aangenomen. Te Brussel is een handels-en scheepvaart- verdrag tusschen België en Joegoslavië getee- kend. Het bedrag is gebaseerd op de weder- keerige behandeling van meestbegunstigdc natie. Bovendien behelst het voor beide partijen een zeker aantal verlagingen van invoerrechten. Uit Moskou Na aanneming van eenige resoluties betreffende de Chineesche kwestie en over de taak der communistische partij heeft het executieve-comité van de communistische Internationale zijn zittingen beëindigd. Vergadering van Vrijdag 17 December. De voorzitter houdt in verband met het over lijden van mr. Dresselhuys een toespraak waarbij minister Waszink zich namens de regeering aansluit. Aan de orde is de voortzetting van de behan deling van het ontwerp betreffende een vreemde taal op de lagere school. De heer v a n B i 11 (R. K.) bepleit het onder wijs in Esperanto. De heer Braat (PL. B.) acht vreemde talen voor liet platteland niet nöodig. De heer van Wijn bergen (R. K is verheugd over de indiening van het ontwerp. De heer B e u m e r (A. R.) zegt, dat het over- groote deel van zijn fractie voor zal stemmen. Minister Waszink wijst er op, dat het ont werp dient om aan den chaos van bet oogenblik een eind te maken. De schade kan op hoogere burgerscholen met 3 j,cMulo- én handelsscho len niet meer ingehaald worden. Dan moet de grondslag zijn gelegd voor een vreemde taal. Op de lagere school, hoort het Esperanto niet thuis. Het ontwerp wordt verworpen met 37 tegen 36 stemmen. Tegen stemden de S. D., 3 V.D de heer Braat en 13 R. K. Hst ontwerp betrstfende de verlenging van den overgangstermijn op scholen, ingericht overeenkomstig artikel 2 bis van de wet op het lageronderwijs 1:878, wordt eveneens verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Aan de orde is de Indische begrooting. De U. L. O. en M. U. L. O. -seliolen. De Tweede Kamer heeft gisteren met 39 tegen 35 stemmen verworpen het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet, hetwelk beoogt, om den bestaanstermijn van do oude U. L. O. en M. U. L. O.-scholen tot 31.Januari 1930 te verlengen. Gceii moderne taal op de lagere school. In de gisteren gehouden Tweede-Kamer zitting is het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet, er toe strekkende, om het onderwijs in Fransch, Duitsch en Engelsch met ingang van 1 Januari a.s. op de lagere scho len in het 5e en 6e leerjaar meer mogelijk te maken, verworpen met 3736 stemmen. Een ultimatum. De arbeiders van de N. V. Slaghoedjes en Pationenfabiiek, te Dordrecht blijken geen ge noegen te remen met de nieuwe door de directie voorgestelde regeling. De samenwerkende vakorganisaties hebben nu een ultimatum gesteld, waarin nieuwe loon- eischen worden gesteld. gunning aangevraagd tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Gorichem naar Utrecht (station) Deze lijn zal bij het eindpunt Gorichem aan sluiten op een samenstel van diensten in Zuid- Holland, Gelderland en Noord-Brabant. Te Yianen zal de lijn aansluiting hebber met den dienst Vianen, Culemborg (station) Teil (station), Kestereu (station). De landmacht. In een bijeenkomst van de Vereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap te 's-Gra- venhage, heeft de luit.-kolonel van den Gene- ralen Stat, P. Donk een voordracht gehouden over verbetering van de landmacht door overgang tot een ander stelsel van legervorming met een kleinere kern van beroepskader. Een belangrijke opdracht. De Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam heeft dezer dagen opdracht ont vangen tot den bouw van een motortankschip voor Noorsche rekening. Het vaartuig, dat ruim 13.000 ton zal meten, zal worden voortbewogen door middel van Werk spoor- Die selmotoren - Winkelsluiting II uur. 5 Hiermede maken we onze lezers nog even attent op de politieverordening, welke den winkeliers toestaat van 17 tot en met 31 Dec. geopend te blijven tot 'savonds elf uur. VHegdienst op Southampton. Naar me.n verneemt, zijn bij de Kon. Lucht vaart-Maatschappij plannen in voorbereiding tot het openen van een directen vliegdienst tusschen de Ned. lucht havens-en Southampton, in aansluiting op de viiegdiensten haar Zwitser land en Duitschland. Voor de passagiers der groot stoomvaartlijnen Mij. Nederland, Rot- terdamsche Lloyd, Kon Holll Lloyd, Holl Ame- rika-lijn, Cnpardlinè, enz. zou het, dpnk zij deze nieuwe iichtverbinding, mogelijk zijn van Southampton uit de plaats hunner bestemming sneller te bereiken dan thans mogelijk is. Autobussen der Ned. Spoorwegen. Gelijk bekend, is door de Nederl. Spoorwegen opgericht een N. V. Alg. Transport Onderne mende autobusdiensten, zoowel voor personen- als goederenverkeer, in werking té brengen. Naar „Het Centrum" verneemt, is ook ver- Het R. K. Woonwagenliefdewerk. Heeft U al eens om het hoekje gekeken, wan neer de dames van ons comité zoo vol ijver bezig zijn de R. K. jongens en meisjes van ons woon wagenkamp te onderrichten De eerste begin selen der spelkunst, rekenen, schrijven, gods dienst, bijbel en fraaie handwerken worden daar gedoceerd en dat alles zoo nu en dan af gewisseld door het zingen van Kerstliedjes Wat een mooie stemmetjes zijn er onder die kinderen. Je staat intusschen verwonderd over de edelmoedigheid der comitédames, die zooveel vrije uurtjes moeten offeren aan dit verdienste lijk liefdewerk en dat zoo gaarne doen, om zielen te winnen voor Christus. Maar daar is niets volmaakt in dit aardsche tranendalWe hebben nog één gebrek en dat is geld, geld, geld. Zoo gaarne zouden we onze kinderen een een voudig Kerstfeest bereiden en onze behoeftigen wat willen, toestoppen. Maar wie plukt er veeren van een kikvorsch Toe, helpt U ons een handje Stuurt eens een extra gift naar de dames van het woonwagen comité Uw geld wordt zoo productief mogelijk besteed, want- U trekt een wissel op de eeuwig heid Helpt ons ter liefde van het Kindeke van Bethlehem Voor het Comité A. F. J. GOOSSENS, pr. voorz. Mevr. H. BERKELJON—Witkampf, Westvest 26c., secretaresse. Mej. TINE EN-GERING, Warande 169 penningmeester!?sse. Katholiek Leven. Gisteravond hield de geestelijke adviseur van K. L. pater Biesta O. P. een lezing over het gemengde huwelijk en wel naar aanleiding van eenige door een der leden gestelde vragen in verband met het huwelijk van den Belgischen kroonprins en prinses Astrid van Zweden. Voor dit onderwerp bleek nogal belangstelling te zijn daar vele leden aanwezig waren. Op zeer duidelijke wijze heeft pater Biesta deze delicate kwestie ontleed het voor en tegen ervan belicht. Wij hopen, met het oog op de plaatsruimte hierop Maandag nader terug te komen. Daar de vergadering van gisteravond de laatste was in dit jaar sprak de voorzitter de gebruikelijke wenschen uit met betrekking tot Kerstmis cn het beëindigen van het jaar 1926. Filmavond. Gisteravond om 8 uur werd in Musis Sacrum een filmavond gegeven, welke dnor.de N. V. Van den Bergh's fabrieken aan den geöfgani- seerden middenstand en de Ned. Ver. van Huis vrouwen afd. Schiedam, was aangeboden. De vertegenwoordigers van de bekende mar garinetabricken vertoonde eerst een lihn over de margarinefabricatie, een demonstratie-film in 't klein, waarbij werd weergegeven hoe, na vermenging van verschillende dierlijke en plant aardige vetten en melk, doop.karnen, een room achtige massa z.g. emulsie, ontstaat, welke in ijswater gekrystaliseerd wordt, waarbij z.g, pareltjes uitkrystaüseeren, welke gewalsd en gezouten worden. Daarna kregen we eerst opnamen te zien van cowboy's, vetsmelterijen te Chicago, sche pen, die met vetten en, oliën geladen naar de fabrieken gaan,tanks en pompen. We kregen een duidelijke voorstelling, hoe het laden en lossen in z'n werk gaat enz. enz. Zagen we eerst een kleine demonstratiefilm van de margarine-bereiding, nu werd ons ge toond, hoe de fabricage in 't groot in de tabriek piaats vindtde bewerkingen, die de zuivere melk ondergaat, het smelten van de vetten groot e karnmachines in werking, het te voor schijn komen van de emulsie, het uitkrystali- seereu en ten lotte het waLen én zouten van de pareltjes. Interessant was ook de verpakking van de boter zoowel door dé handige paksters, als door de machines. Ieder heeft z'n aparte werkzaamheden. De practische arbcidsverdeeling verhoogt natuur lijk de producti'e aanzienlijk.. Op de kantoren "wordt het arbeidsvermogen aanzienlijk vermeer derd door de meest moderne machines en sys temen, waardoor werk van dagen in. één dag gedaan kan worden. M HOOfdpijn-fabletten 6 Oct La xeer -tabletten Oct Zenuw -tabletten 75ct Staal -tabletten 9Oct Maag-tabletten 75ct 8U APOTM.CN DROOI3TEN. 4112 9 Tenslotte namen we nog even een kijkje ia de expeditie-afdeeljng en in verschillende lo kalen van de fabriek enz. Een goed idee van het, groot aantal werkvolk kregen we bii een opname van het uitgaan van de fabriek. Het aantal fabriekspersoneel bedraagt 2000 en kantoor personeel 500. Uit de geheele film blijkt duidelijk de uiterst hygiënische behandeling bij de fa bricage van de bekende Blue-Band. Het product wordt gedurende de geheele bereiding niet met de handen aangeraakt. Na een korte pauze maakten we de school reisjes mee. Eerst- even met, de lagere scholen naar Doorn en Zandvocrt, daarna de groote reis naar Zwitserland. De opnamen waren schit terend. Prachtige panorama's ontrolden zich voor onze oogen. Toen aan het eind van dezen filmavond de voorzitster der huisvronwenver. Mevr. Kasten- dijkJ'ansens zich gedrongen gevoelde een woord van hartelijken dank te uiten, waarbij zij eerlijk verklaarde, dat deze avond buiten verwachting interessant en leerzaam was ge weest, vertolkte zij ongetwijfeld het gevoelen van alle aanwezigen. Een woord van uitbundigen lof aan den ex plicateur,[die door z'n geestige en prettige ex- plicatie's, dezen avond zoo prachtig heeft doen slagen, zoodat de vele aanwezigen meer dan tevreden huiswaarts gingen. Buurtvereeniging Broersveld. Donderdag j.l. hield de buurtvefeeniging Broersveld een prachtig geslaagd kinderfeest. De voorzitter, de heer Schaeffer, opende met een kort woord en deelde mede, dat voor dit feest was uitgenoodigd de ons wel bekende Oom Cor, die hun aardige staaltjes zou geven met de poppenkast, snelschilderen, goochelen, en buik spreken en dat tevens bericht was ingekomen, dat St. Nicolaas zou komen, en den kinderen versnaperingen, en speelgoed zou laten ronddee- len. Ongeveer twee honderd vijftig kinderen waren in spanning aanwezig, en terwijl de jongedames Allard op de piano en de jongeheer Schaeffer op de viool begeleidde, zongen alleen eenige liederen. Terwijl Oom Cor met de poppenkast bezig was, kwam er bericht per telefoon, dat St. Nicolaas, die door het bloemenmagazijn Rosa werd gezonden onderweg was. De Sint en z'n knecht werden met gezang begroet. Versnaperingen werden rondgedeeld en toen richte de Sint zich met een woordje tot de kin deren waar hij o.a. zeide, dat zij het Comité dankbaar moesten zijn voor het mooie idéé om de kinderen goed te doen. Na afwisselend zingen en verder werken van Oom Cor hebben de kin deren zich uitstekend vermaakt, en gingen allen opgeruimd naar huis. Pandora.^ Het programma van Pandora is deze week weer uitstekend in orde. Na een goed verzorgde revue en een oer-comische éénacter over „De man, de koe en de brandkast", wordt het eerste hoofdnummer „Rechter of minnaar" een ro mantisch filmwerk in 6 acten vertoond. Maar de grootste attractie komt na de pauze. Na een voorrede van prof. Henning komt prinses Zita „het mysterieuse wonder der 20ste eeuw" ten tooneele met haar menager, den heer Westen berg. Zij eet de onsmakelijkste dingen als rauwe rijst tabak enz. zij danst op glasscherven en last not least,buigt zij wit gloeiendijzer mét de voeten en strijkt ermee over haar handen. Verschillende .personeiS zijn. gister op 't. tooneel gekomen, om een onderzoek in te stellen o.a. dr. de Bruyn. Hierna wordt het tweede hoofdnummer, „Marokkaansche Hartstochten" gegeven. Deze film is zoo mogelijk nog fraaier dan de eerste. Hoewel beide hoofdnummers wat regie en mon teering betreft, goed verzorgd zijn, is deze zeven actige sensatiefilm, toch boeiender dan de eerste! Vooral zijn hier prachtige en indruk wekkende Oostersche natuurtafeieelen verfilmd, die alleen al een bezoek aan Pandora waard zijn. terwijl ook de kijk, die wij op de zeden en gewoon ten van de Oostersche volken krijgen, voor velen interessant en leerzaam is. Het uitgebreid programma van deze weck zal ongetwijfeld veel bezoekers naar Pandora doen gaan. We kunnen een bezoek aan dit theater gerust aanbevelen. Baldadig. C. van N. deed gisteravond bij de politie aan gifte ,dat eenige jongens hem met ledige bier- fleschjes hadden gegooid. Een dier jongens, genaamd J. V., bracht hij aan het bureau. Deze verklaarde met andere jongens die fleschjes t,e hebben ontvreemd uit het Patronaatsgebouw in het Groenendal. Eergisteren slaagde te Leiden voor het doctoraal examen geneeskunde de heef C. Kleipool, van hier. Bij het' deze week gehouden examen te 's-Hage voor costumière, slaagden de dames J. Beyer, B. Dominicus en B. van Don gen. Alle leerlingen van de Modevakschool L. Kerkstraat 56. soon, die toezicht moest houden op een rijdenden en met spoorstaven beladen wagen, van dien wagen was gegooid, waardoor hij nogal aan de kin werd verwond. Het bleek, dat die personen wat hardhandig was opgetreden, toen de jongen, ondanks zijn herhaald gebod, tóch op den wagen sprong. Beiden zijn op het, verkeerde vanhun handelwijze gewezen. Gistermiddagteomstr e u u r was mej. H. bezig met het schoonmaken van een keuken in de woning. Dam no. 40, waar een raam was uitgenomen, toen zij plotseling door de opening viel en terecht op de binnenplaats van de benedenwoning. Bij den val had zij het linkerbovenbeen gebroken. Nadat haar door een geneesheer geneeskundige hulp was verleend, is zij per raderbrancard naar het ziekenhuis ver voerd. Koleusebip gezonken. Gistermorgen te zes uur, is het Rijnschip Anton" uit GondeLheim, geladen met steen kool en bestemd voor „Hugo Stinnes", aan de terreinen van het Nederlandsch Haveobedriji in de Waalhaven alhier, door onbekende oorzaak gezonken. De beide in het vooronder slapende matro zen, de 27-jarige C. H., en de 17-jarige A. L., werden wakker door het kraken van de staal draden, waarmede het schip gemeerd was. Zij snelden naar het dek en bemerkten tot hun schrik, dat het achterschip reeds gezonken was. Zoo snel zonk het vaartuig, dat zij geen tijd meer hadden hun bovenkleeren aan te trek ken. Nog juist bijtijds konden zij zich redden, door op een ander schip over te springen. W. B.-Theater. Als gewoonlijk wordt begonnen met een ac tueel journaal en een aardige revue. Hierna een klucht in twee acten „Haast U langzaam" waarin echter vaak het toppunt van snelheid bereikt wordt. Op het tooneel Peeieu's Accordeon Kwartet de heeren hebben het werkelijk ver gebracht in de kunst en brachten goede muziek, alleen bet slagwerk, hoewel als zoodanig lang niet kwaad, voerde te veel den boventoon, hetgeen toch nooit de bedoeling kan zijn. Het publiek \v<: s gul met applaus. Als eenige hoofdfilm vermeldde bet programma „De twee straatjongens van Parijs" een weik in twaalf acten naar het boek van Pierre Decour- eelles „Les Deux Gosses". Een mooi werk, met zeer goed spel het gegeven is vol intrige en biedt tal van ontroerende momenten. Hoewel bij de derde acte het verloop van het verhaal reeds uit te stippelen w s, groeide de spanning toch bij* iedere acte. We kunnen dit werk wel aanbevelen, ofschoon wc voor jeugdigepersoneo om de inleiding voorbehoud gebodeit achten. Prinses Theater. Om acht uur wordt begonnen met een aardig journaal. Daarna een kluchtige ecnacter „Kijk uit" welke de lachlust wekt, vervolgens een tweeactertje tintelend van humor en eindigend met het bekende liedje. Op 't tooneel 't gezelschap Rouge en van der Horst, met een aa. (Jjge en verdienstelijke ope rette getiteld „Slezak Hardkop". Als hoofdfilm een machtig sensationeel film werk getiteld" De laatste dagen van Pompeï," een film naar de roman van Bulwer Lytton- Maria Korda vervult, de hoofdrol. De meesterlijke regie, liet ontroerend spel der verschillende medespelers en tenslotte de schitterende enscen- ceering van deze film, maken haar tot een onge kend kunstwerk. 'Een gang naar Prinses Theater is deze week de moeite wel waard G. H* deed giste ren bij de politie aangifte, dat zij 12-jarig zoontje door een per- 4111 9 Gistermiddag omstreeks een uur is door trein no. 580 van Uithoorn naar Nieuwersluis bij den onbewaakten overweg „Zijweg" te Mijndrecht een man doodgereden. Het bleek een in die streek bekend voddenkoopman te zijn. Weer een nieuw pokker gevat In den afgeloopen nacht heelt dr. Roebroeck te Maastricht een nieuw geval vaA; pokken geconstateerd, n.I. bij een werkmeisje in het St. Josephgesticht, een vrouwenklooster aan d® Kommelstraat. Het meisje is naar de geïsoleerde pokkenbarakken overgebracht. Het gesticht wordt door de politie bewaakt. De G. G. D. heeft reeds 14.000 personen ingeënt, behalve degenen bij wie dit in de scholen, fabrieken en gestichten reeds is geschied. De G. G. D. wijst wederom met nadruk er op, dat ineuting thans zeer noodig is. Nader vernemen wij, dat hier ter stede cc11 derde geval van pokken is gecönstateerd. Een bejaard man, zekere Berkhof, in de Herbenus- straat, die toch al ziekelijk was, is als pokken- lijder gesignaleerd. Daar nu reeds bij een twaalftal huizen, waar verdachte gevallen zijn geconstateerd, een po litie post is geplaatst, zal, als de ziekte zich verder uitbreidt, het requieeren van militairen wellicht noodig zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2