DMGBLMO WO ORS&HSEBAm Êt-ë OMSTREKEN* WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES 49ste Jaargang. Zaterdag 18 December 1926 No. 14738 Buem i KOEMARKT i Telefoon IntejcomniMsaaï 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeuicht 10 ets. Postchèquc- en girodienst No. 81440. Advertentiini 15 regels f I.7B, elke regel daarboven SS c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden insdedeelingsn 75 o par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarievan wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gebeeie invaliditeit1290 bij verlies van een band, v@et ol oog 208 lig ioodf 100 yj verlies ven een dnim^6(n»öj?erIiesMPaneenw$jsviiifler?^^ TWEEDE BLAD. Binnenland. Onze landgenooten, die uit Indië terugkeeren, doen altijd alsol' daar ginds een land is, waar ieder er slechts aan denkt om van den ochtend tot den avond uitgezonderd eenige slaapuur- tjes in den heeten middag hard te werken, 't Kan zijn, dat deze levensregel voor velen daar geldt, maar te ontkennen valt niet, dat er ook nog verscheidene menschen huizen, die ze mogen dan al hèrd werken hun tijd met zulke zonderlinge bezigheden zoek brengen, dat men ze gevoeglijk tot repatrieeren zou kun nen uitnoodigen, omdat hier te lande wel wat beters voor ze te doen is. Denken we slechts aan de uitgebreide jacht partijen op het wezen, dat een tusschenvorm heet te zijn tusschen mensch en aap. Behalve een angstig inlander heeft niemand het beest (of moeten we zeggen: dezen mensch?) ooit gezien, maar de Hollanders maakten er des alniettemin jacht op. Trouw werden de ver slagen van de niet-ondervonden sensaties naar het moederland geseind elk oogenblik kon de ontknooping van het raadsel volgen, want het „spoor" van het gezochte tusschen-wezen was gevonden en werd gevolgd. De ontknooping kwam ook het gevolgde spoor bleek dat van een doodgewonen beer te zijn Bleek het dus niet mogelijk om een levend exemplaar in handen te krijgen, gelukkiger was een geleerde met zijn nasporingen naar schedels of schedelresten van den aap-mensch. Hij vond een stuk been en nauwkeurige metin gen en het vaststellen van typische afwijkingen voerden tot de conclusie, dat men hier eindelijk het gezochte gevonden had een belangrijk stuk van den schedel van een wezen, dat tus schen aap en mensch stond. Geleerde verslagen werden naar Patria gestuurd en hier in extenso onder de „wetenschappelijke" berichten der dagbladpers opgenomen. Terwijl de vondst zelve nog naar ons land onderweg is, zijn in- tusschen "de photo's aangekomen, waaruit de Nederlandsche deskundigen, die niet onder invloed van een tropische zon behoeven te werken, onmiddellijk konden vaststellen, dat men hier te doen had met een fragment van een olifantengebeente We begrijpen trouwens volstrekt niet, waar de heeren zich zoo druk over maken. Laat de wereld nog wat geduld hebben en alles zal be wezen worden. Dagelijks kómen we op straat menschen tegen met een hoofd, dat over 100 jaar, als het hier of daar wordt opgegraven, onbetwistbaar als een schedel van het aap- mensch-wezen zal worden geaccepteerd. Er zijn over de evolutie van den mensch ver schillende theorieën verkondigd en misschien kunnen we er de dames en heeren, die zich voor zulke zaken interesseeren, een genoegen mee doen door een nieuwe hypothese naar voren te brengen. Darwin beweerde, dat de menschen van apen afstammen en een andere Duitsche geleerde, die echter nog niet dood is en wiens naam we dus niet hebben onthouden, leeraarde dezer dagen, dat de apen afkomelingen van menschen zijn. Onze meening nu is, dat noch de een, noch de ander ongelijk had, maar dat de menschelijke evolutie zich beweegt in een „vicieusen cirkel", U weet wel, dien cirkel, door de economen tijdens de mobilisatiejaren uit gevonden om er hun onmacht tot oplossing der maatschappelijke moeilijkheden mee te verkla ren - en we volgens deze regelen van. aap tot mensch worden, dan weer tot apen aftake len, om vervolgens enz. 't Schijnt, dat we nu aan onzen apengang toe zijn. Men ziet het trouwens aan de dames, die zich allen reeds met dierenhuiden omhangen en welker „beenen" (we zijn op t oogenblik toch nog menschen met den dag langer lijken te worden. En de mannen beoefenen „spelen" onder elkaar, die veel van de manieren der wilde dieren weg hebben. Een dezer spelen heet boksen, een bezig heid, die daaruit bestaat, dat men elkaar, tot leermghe ende vermaack van duizenden soort- genooten, de tanden uit den mond en de oogen dicht slaat. Deze week kreeg een der spelers, een Fransche kampioen, de heer Peguilkan, zoo'n opdoffer, dat hij niet meer opstond hij was dood. Toen dat geconstateerd was, kwam er bij de ommc- standers weer iets van de vroegere menschelijke beschavingsmethoden boven de bokser-over winnaar werd gearresteerd. In den overgangstijd, dien we nu doormaken, zu en zich wel meer van zulke inconsequenties voordoen. Logisch is het in ieder geval niet, dat men eerst toestemming tot de beoefening van een barbaarsch spel geeft en daarna den marl aansprakelijk stelt, die tengevolge van dat spel den dood van een ander veroorzaakt. t Is te hopen, dat we maar gauw op onzen retour komen en weer naar menschen evolueeren. ln Botterdam hebben ze weer eens een nieuw plan voor het Hofplein. De „tweede stad" is trotsch op haar Coolsingel-boulevard, die in ons and inderdaad nog niet geëvenaard wordt, maar deze boulevard heeft nóch eer begin, nóch een einde, dat hem waardig is. Om er althans een begm aan te geven, heeft men het Hofplcin- vraagstuk sinds jaar en dag aan de orde gesteld, Wie heeft gelijk? Hun, die onbenepen willen onderzoeken wat de gevolgen zullen zijn van het verdrag met België, is het niet gemakkelijk gemaakt door de tegenstrijdige beweringen der tegenstanders. 't Begon al voor de behandeling in de Tweede Kamer, terstond na de aanneming nam het euvel toe, om een cacophonie te worden nu de Eerste Karae* 4e beslissing kreeg. „Rotteedam" roept de een „neen, Rome" schettert de ander„o jé de Maas", klaagt iemand ,,zwijg"f beveelt zijn buurman, „let op de Schelde" „we gooien onze welvaart over de grens" „neen onze souvereiniteit" 't duizelt voor de oogen cv. waar is 't eind We lazen de vorige week twee, beide het verdrag slecht gezinde bladen de kwamen uit één stad en ze hadden 't over één speech van den socia list de Zeeuw, j.l. Woensdag in de Eerste Kamer gehouden, waarin betoogd werd, dat de regeering het Verdrag niet de Eerste Kamer had moeten toezenden. De „N. Rott." bewonderde dien heer de Zeeuw om wat hij zeide er eindigde met den wensch „Mogen er vele tegenstanders in de Eerste Kamer zijn, even beslist en overtuigd als de lieer de Zeeuw." De „Maasbode" daartegen zei„Het speechje zal nooit als sieraad in de Handelingen worden aangewezen. Het gesprokene getuigde van zoo weinig kennis van zaken, dat het dezen sociaal democraat als senator zal blameeren. De Tweede Kamer zendt het Verdrag naar de Eerste en niet de Regeering, zooals hij be toogde. Het was dan ook dwaasheid om dé Re geering er een verwijt van te maken, dat ze een ontwerp, dat met slechts drie stemmen meerder heid was aangenomen, aan de perste Kamer zond Het heeft er niets mee te maken, hoe groot de meerderheid is geweest. De wet kent geen groote of kleine meerderheid. Wat de heer de Zeeuw voor had met zijn uiteenzetting, was niemand duidelijk. Een voor stel deed hij niet, alleen uitte hij zijn misnoegen, dat het ontwerp er was. Een dergelijke beschou wing moet hij maar houden als het aan dc orde is, maar nu had liet geen zin. Het wa» zulk een malle vertooniug, dat de Kamer, zelfs zijn partijgecooten, cr mee ver egen waren. Nirmand wenschte over zijn uiteenzeting ook maar een woord te zeggen. De voorzitter vond dit wel een beetje mal en daarom betoogde hij, dat hetgeen geschied was geheel overeenkomstig de Grondwet was. Een les voor den heer de Zseuw, die de belof te op de Grondwet heeft afgelegd, en deze niet eens kent. Wie heeft gelijk Wel mag men nu zeggen In raadselen wandelt de mensch op aarde Liberaal-Katholiek. Een van de vele vereenigingen op vaderlaed- chen odem vierde onlang 'n lustrum. t feestprogramma vermeldde een feest redenaar, die voor een stevig honorarium een hiep-hiep-hoera-speech afstak Dat het liberaal-katholicisme dood was, be hoorde tot zijn conclusies. „Was t maar waar," riep iemand, doch die wense i gmg verloren in het applausgerucht. „Was t maar waar, val iedereen, die eenige ervaring en inzicht heeft, nazeggen. Zeker, t lib.-katholicisme heeft menige veer gelaten en t zal nog meer veeren laten, wanneer dank zij ons hooger onderwijs kerkleer en ge loofskennis in de voornamere kringen dieper doordringen maar dood is 't nog niet, vooral niet in de zuidelijke streken. t Is opmerkelijk dat deze jammerlijke rich ting bijna uitsluitend zijn aanhangers vindt in de hoogere standen. Een scherpzinnig lenker schreef dit toe aan ij delheid. Om toch maar duidelijk te laten zien, dat zij anders zijn dan de lurgerman, meenea sommige notabelen of zij, de zich daartoe rekenen, an ders te moeten da?n dan hun geloofsgenooten. Om hun niet-kitholieke kennissen te over tuigen, dat zij „objectief" durven zijn en een „Onafhankelijk standpunt innemen, kammen zij eigen instellhgen en geloofsgenooten af lezen en citeerea bij voorkeur niet-kathoIiek„ een vraagstuk, dat er niet alleen een van schoon heid is, maar ook van vitaal verkeersbelang. Wie geen Rotterdammeling is, zal het misschien duidelijker zijn, als we hem vertellen, dat het er niet om gaat, een grootsch plein te scheppen, dat uit stedebouwk undig oogpunt aanpast bij den Coclsingel en voldoende ruimte biedt om het verkeer te regelen, dat om het oude ge bouw, de Delftsche Poort genaamd, heenwcntelt. Er was een schitterend plan, maar dat was zeer kostbaar de zuinige vroede vaderen van Rot terdam vroegen Dr. Berlage en Ir. de Roode, dus om een eenvoudiger ontwerp. De vroedschap werd prompt en civiel bediend, kreeg een ver eenvoudigd plan, maar de kosien -- en daar giug het niet in de laatste plaats om bleven de zelfde. Als alles meeloopt, zullen die kosten nog circa 2| millioen bedragen. 't Eigenaardige is, dat dL hooge uitgaven vereischt worden, omdat men het oude monu ment, de Delltsehe Poort, wil handhaven. Dat gebouw staat het verkeer vreeselijk in den weg, maar aan oude steenklompen mogen we tegen woordig niet meer raken en daarom zal Symen te betalen hebben en moeten er groote kapitalen aan gebouwen woiden afgebroken, teneinde ruimte te verkrijgen het verkeer rond de Poort te leiden. Nu is die Poort een mooi bouwsel vooral vroeger was ze het, toen ze inderdaad aan den ingang der stad stond, pitoreske grachtjes er omheen liepen en Oud-Hollandsche gevels een waardige entourage vormden. Midden op een hyper-modern plein, staande aan een stadsboulevard, omgeven door de strak ke lijnen van de nieuwste stijl, „doet" de Poort het echte toch niet meer en wordt haar verschij ning een weinig belachelijk'. Er is dan ook veel te zeggen voor de adviezen, die door velen ge geven worden, n.l. de Poort te verplaatsen in een logischer omgeving op te stellen en de mil- lioenen niet noodeloos uit te geven. Dat verplaatsen is tegenwoordig geen pro bleem meer. Heele kasteelen worden tegenwoor dig in blokkedoozen verpakt en van Frankrijk naar Amerika verzonden. Buitenland. We hebber, in deze rubriek al eens eerder over de aspiratie geschreven, die Italië omtrent eeae uitbreiding van haar grondgebied koestert. De teek enen worden veelvuldiger, dat het den zwarthemden inderdaad ernst is met hun voor nemens en Mussolini is er voortdurend zóó op uit om het nationalisme zijner volgelingen tot koortshitte op te voeren, dat een uitbarsting van overmoed als een logische culminatie ver wacht moet worden, 't Begint er op te lijken tenzij door een ol' andere gebeurtenis aan het fascisme een gevcclige slag wordt toegebracht bladen en bedrijven middellijk of onmiddellijk de zonde van Sint Petrus 't Is natuurlijk domheid en daar domheid nooit de juiste middelen gebruikt, bereiken zij met hun z.g. objectieven blik en onafhan kelijkheid, juist het omgekeerde wat ze willen. Ze wekken medelijden of minachting op meer niet. Een kathobek behoeft zicht niet te schamen voor zijn geloof of voor zijn Kerk hij kan er trotsch op zijn hij behoeft zijn beginsel niet te versteken, want 't meg er wezen 't is niet noodig zijn overtuiging te verloochenen uit menschelijk opzicht, omdat overtuigingen meer gerespecteerd worden dan verloocheningen en indien iemand 't tegendeel meent, kan hij er geruft op zijn, dat het niet aan een ander' ligt, maar aan 't onvoldoende van zijn overtuiging. Is 't leven van den dezer dagen overleden mr. Ledeboer geen schitterend bewijs, dat de redenen van het liberaal-katholicisme ongegrond zijn. Heeft deze man 't ooit noodig geacht ten koste van zijn overtuiging iemand in 't gevlei te komen. Geen denken aan. Hij, de bekeerling, die bijna 't hoogste ambt bekleedde in de magistra tuur, was tevens prefect van zijn parochie-con gregatie. En toch verloor hij geen vriend ol' verspeelde hij 'n greintje respect. Gerust 'n kloeke overtuiging wekt eerbied alleen 'n slappe, wankele of halfsleetsche is niet in tel. Een allegorie. We meenden eerst boven dit stukje te schrij ven „En de ether gloorde niet", maar dit leek ons wat beamgstigend. Zoo als nu kon 't ook 1 Hebt ge u bij avond wel eens bevonden in den omtrek van een groote o stad Dan zult ge tegen den nachthemel ook dexi ros-achtigen gloed hebben gezien, dien zij uit straalt. Nuchtere menschen schrijven het toe aan den weerschijn der helverlichte winkelstraten, aan het rellecteeren der tallooze kunstzonnige booglampen maar zij, die naar het zinrijk wezen der uiterlijkheden speuren, die gebogen over dat we geen menschenleeftijd meer van een nieuwen grooten oorlog afstaan. Mussolini voelt een Napoleontische roeping in zich en 't is te vreezen, dat hij eerst na den nederlaag in den oorlog tot de ervaring zal komen, dat hij zich vergist heeft. Het „voorspel" is al begonnen. Frankrijk, den begeerigen blik aanvoelende, dien de fas cisten raar Nice (Nizza) en Zuid-Oost Frankrijk werpexr, doet als de bo.er, die onraad Vermoedt en zijn waakhond bij de poort legt, het con centreerde massa's troepexx aan de Itaüaansche grens. Aan de overzijde heeft men de attentie op gelijke wijze beantwoord. Op het oogenblik gaat het nog „woef-woef" tegen elkaar, maar als het „pang-pang" wordt, krijgt men de pop pen aan het danser?. En de gemoederen worden door alle gebeur- lijkheidjes daar aan de grens zóó verhit, dat een geweer in zenuwachtige hand makkelijk overgaat. Och, 't zal misschien voorloopig wel losloopen, maar we weten van vroeger wel, hoe de zaken gaan, als men elkaar eenmaal met troepen-con centraties, waaraan officieel een ouschuldigen uitleg wordt gegeven, begint te tarten. De stem ming luwt eenige keeren, laait even zoovele malen weer fel op en blijkt eindelijk niet meer te bezweren. De Volkenbond zou een oorlog wel kunnen voorkomen, maar slechts dèn, als alle partijen, over en weer, van goeden wille zijn. Dat schijnt tegenwoordig het geval te zijn met de vroegere geallieerden en Duitschland, waardoor men te Genéve tot overeenstemming kon komen over de overname der militaire controle in Duitsch land door den Volkenbond, wat aan die cortróle het prikkelende en drukkende karakter ont neemt. De liquidatie der jongste oorlogsverschrik kingen vlot wel snel. Als nu die sombere wolken, die zich boven Frankrijk en Ito lie samenpakken, maar wilden uiteexigaan. Binnenland. Mededeelingen van den K. R. O. Het was voor eenige weken niet te voorzien, dat wij zooveel aanvragen zouden ontvangen om avonden te organiseeren voor den K. R. O. Wij kunnen gerust zeggen, dat er zulk een animo gekomen is voor onze radio stichting, niet alleen wat de toename der leden belreft, maar ook wat de uitzendingen uitgaat, dat het in de tegen woordige omstandigheden ondoenlijk is een ieder te bereiken. Tot de Vasten hebben wij alleen maar gele genheid om progrmma's uit de zenden, die va- rieeren, en dan nog maar slechts iederen Dins- otoffige folianten en gevlekte fiolen, zoeken „aar den steen der wijzer, het perpetuum mobile of de kwadratuur van den cirkel, zij vermoeden dat die electriseerende nevel, geladen wordt door 't vernmt Ven geesten in hoogspanning, dan wel iosforiseert door de geweldige daden van grootaardige menschen. Wanneer dit laatste waar is, dan moet er ook boven Lisse, het eenvoudige Hollandsche dorpje, zoo'n transparante damp hangen. Daar toch is iets ontzagwekkends gebeurd. De harten en hoofden van het denkend deel der natie zijn er vol van de mond der spraak makende gemeente vloeit er van over en de bladen, de couranten drukken het af met vette hoofdjes en in hot hoekje van 't voornaamste nieuws. De bloem vau Liose's burgeiij heeft, moet U weten, een offer gebracht, van enorme betee- kenis. Ouders van openbare schoolkinderen brachten n.l. uit eigeu middelen, drie duizend gulden bijeen voor een extra leerkracht. Ziedaar het buitengewone. Een offer voor eigen openbaar onderwijs. Gaat dat zien Bespreekt dit wonderbaarlijke Nog nooit te lande bij ons vertoond. De filosofen en alchimisten, waarvan wij ii' 'L begin spraken, zijn er gisteravond op uit getrokken om te zien of er nu boven Lisse een magische glans zweefde. Tevergeefs hebben de grijze wijzen in het natte gras gehurkt, 't Bieef boven Lisse „pikkie- 'donker." Twijfelend aan hun theorie en verkild tot op hun gebeente, zijn ze teleurgesteld al- gedeinsd. Gelukkig klaagden ze hun nood aan den waard van de herberg waar ze hun voeten droog den uit vrees voor rheamatiek. „Lieve hemel", zei die, „zoo'n olfertjè is toch niks bezonders, wij Roomschen hebben bijna honderd jaar ons eigen onderwijs betaald Toen keken ze elkaar aan en hoopten weer. MAASLANDUS. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 4fr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5