KWATTAA Voor de a.s. Kerstdagen: Bakkerij B. BEHLE, OAGBLMD VOOR SCHIEOAM OMSTREKEN. Het Roomsch Katholiek Ziekenhuis. VOLLE-MELK-REEP f EU II. LEI ON Inonstraat 33. Tel. SS9I3. cfr Beter dan Goed: DE BESTE Philip, de kleine Zanger W einachtsstollen, Fijn Krentenbrood, Kerstkransen, Fijne Koekjes en Gebakjes 49ste Jaargang Maandag 20 December 1926 No. 14739 Abonnementen per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijk» met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. - - Advsrtentiüns 1B regels f 1.75, elke regel daerboven 30 c ni, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeellngen 7B o par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearen. tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 68035 Postbus 39. Bureau i KOlIIiBET 4. Telefoon Intercommunaal 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Postclièque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallen verzekering f 506 bij levenslange geheele invaliditeitt 209 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 hij dood f 100 bi} verlies van een daim- f 60 bij verlies van wen wijsvinger; f IS t»i|verankering woyjd^^aarborgdjlo^^ Het ligt in ons voornemen om met het a.s. Kerstfeest een fraai Kerstnummer uit te geven. Dit blad zal door de lezers van de Nieuwe Schiedamsche Conrant met veel aandacht gelezen worden. Adverteerders zullen dus in hun eigen belang handelen, te zorgen tijdig hunne advertentiën aan het bureau van ons blad, Koemarkt 4, in te zenden. Het Kerstnummer wordt op meer dere dagen in de huiskamer in han den genomen, daar men tijdens deze feestdagen meer dan anders gelegen heid heeft zich met lectuur bezig te te houden. Wie dus voor zijn zaken doeltreffend reclame wil maken, ver- zuime niet van de geboden gunstige gelegenheid te profiteeren. de De jeugd in actie voor ons ziekenhuis De schoolkinderen leeren sparen voor kinderzaalIs dat geen aardig idéé Laat de jeugd zoo nu en dan maar eens mee voelen de zorgen, die de katholieken koesteren voor de volle beleving van onzen heiligen gods dienst; betrek hen daarom gerust in de zorg voor ons eigen Roomsch ziekenhuis, maai c an op kinderlijke wijze. Kan dit nu beter dan door die hupsche, dar tele, gezonde kleinen mede t.e laten zorgen voor hun zieke makkertjes De schooljeugd gaat sparen voor de kinderzaal en wel zoo, dat ze daarmee tevens leeren, hoe vele kleintjes een groot maken. Van elk school gaand meisje en jongen wordt gevraagd iedere week ééne cent mede te brengen en dat een jaar lang van Kerstmis tot Kerstmis, t Liefst uit eigen spaarpot of van eigen Zondagscenten. Zij moeten het netjes aan vader en moeder vra gen en niet boos worden als vader en moeder het beter vindt eens een weekje over te slaan. Vader en moeder kunnea natuurlijk altijd nagaan of ze het netjes afdragen, dan vragen ze het maar aan de zuster of pater of kapelaan. Want nj ce meisjes zuilen de zusters het geld iedere week m ontvangst nemen, terwijl bij de jongenshieivooi gezorgd wordt door den Pater ot den Kapelaan, die in hun klas cateehismu- geeft. Als alle kinderen hieraan meedoen, dan zal na een jaar gezegd kunnen worden, dal de Roomsehe kindeien van Schiedam voor run zieke vriendjes en vriendinnetjes een Roomse re verpleging hebben mogelijk gemaakt!! F D D Hefr Comité. Rijksdag verdaagd moeten worden, d.w.z. tot de tweede helft van Januari. Niettemin bleek uit de door de partijleiders afgelegde verklaringen duidelijk, in welke rich ting de koers gaat. De leider der sociaal-demo craten, MülJér-Frahken, heeft klaarblijkelijk reeds de hoop op het tot stand komen der groote coalitie of der coalitie van Weimar opgegeven. Tegenover president Hindenburg verklaaide hij namelijk, dat de sociaal-democraten bereid zijn een kabinet der middenpartijen te steunen, indien dit uit personen bestaat, tegen wie de sociaal-democraten geen bezwaar hebben. Dat wil zeggen, dat de sociaal-democraten bereid zijn in de toekomst op te treden als stille ven- nooten van een nieuw kabinet-Marx, mits de rijksweerminister Gessier en de minister van Binnenlandsche Zaken Kiilz vervangen worden. Daarentegen houden de Duitsch-naüorialcn vast aan hun verlangen, om in het nieuw te vormen kabinet te rvorden opgenomen. Hun leider, graaf Westarp, verklaarde, dat zijn partij bereid is onderhandelingen over toetreding tot de regeering te voeren. Het Centrum, de Duitsche Volkspartij en de democraten nemen voorloopig een afwachtende houding aan. De R ij n landbezetting. De diplomatieke medewerker van „de Daily" Tel." schrijft in verband met de verklaringen die Chamberlain in het lagerhuis heeft gege ven, dat het in de bedoeling van de geallieerden ligt, de ontruiming van het Rijnland in twee stadia te doen geschieden. De zone van Coblenz zal in den zomer en de laatste maanden van 1927 worden ontruimd, de zone van Mainz daarentegen een of twee jaar' latefr. Poincaru en de Fransche legerleiding zijn tot concessies tegenover Duitschland bereid, mits Duitschiand zich eveneens tegemoetkomend toont, en een regeling wil aanvaarden, waardoor behalve de betalingen, welke volgens het Dawes- plan geschieden, nog extra-belalingen aan Frank rijk zullen plaats hebben en een permanente commissie voor het Rijnland zal worden inge steld. Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. P o i n c a r é's financieele herstel arbeid. Uit Parijs meldt men De bladen wijzen met nadruk op de verklaring van den socialistische» Senator Brenier, die uit naam van zijn groep sprekend, verklaarde „Poincaré kan trotsch zijn op zijn financieelen herstelarbeid. In het feit, dat de socialisten om principieele redenen tegen de begroot ing in haar geheel zullen stem men, ligt geen enkele vijandelijke bedoeling tegen den premier ten opzichte van wien wij in tegendeel uiting geven aan onzen diepsten eerbied." tegenover elkaar staande partijen vrijwel te gen elkaar op en het feit, dat het draadlooze station te Kowno op de mededeeling, dat een kabinet was gevormd, een concert heeft laten volgen, kan den indruk niet wegnemen, dat de toestand nog ernstig is. Uit Riga wordt geseind; dat de Litausche communisten met financieelen steun van het buitenland tegen begin Januari een staats greep hadden voorbereid, waarvan de thans af gezette regeering op de hoogte zou zijn geweest, zonder een enkele poging tot verweer te hebben gedaan. De passagierstreinen uit Berlijn, die via Kowno rijden, komen regelmatig te Riga aan. M u 11e ITALIË. s o 1 i n i benoemt zelf burgemeesters. Gemeld wordt, dat Mussolini in 46 van de voornaamste steden van Italië de burgemees ters heeft vervangen door podesta's. Hiermede keert de Duce terug tot de Middel eeuwen toen de podesta (afgeleid van het latijn- sche potestas macht overheid) evenals thans over bijna onbeperkte macht in de stad beschik te. Oorspronkelijk was Mussolini's plan slechts den kleinen steden de bevoegdheid te ontnemen zelf den burgemeester te benoemen, doch thans zal het tot alle sleden en gemeenten woidcn uitgebreid. CHINA. Tsjangtegen Canton. Uit Londen wordt bericht De „Daily Mail" meldt uit Peking, dat maarschalk Tsjang-Tso-lin verklaard heeft, Sjanghai te zullen verdedigèn „tot het uiterste". Tsjang-Tso-lin is voornemens Canton te blokkeeren, waarvoor hij, naar zijn zeggen, voldoende schepen bezit. Britsche voorstellen. Uit Peking meldt men De Britsche gezant in China heeft in een bijeenkomst van gezanten der verschillende mogendheden dezen een do cument voorgelegd betreffende de algemeene politiek ten opzichte van China. Vernomen wordt, dat dit document voorstellen van libe ralen aard en van breede strekking bevat. belgie. De arbitrale uitspraak te Antwerpen. Uit Antwerpen wordt aan de „Tel." gemeld De reeds door ons vermelde beslissing van den arbiter in do kwestie der diamantbewerkers- loonen, is door de gedelegeerden, zoowel van dc patroons als van de arbeiders, aanvaard. De 10 loonsverhooging heeft terugwerkende kracht tot Maandag j| De n Uit de DUITSCHLAND. kabinetscrisis Duitschland. Uit Berlijn meldt men aan „de Tel. heden door president Hindenburg met de par y- leiders gevoerde besprekingen blijkt reeds, da aan een spoedige oplossing der crisis niet te valt en dat de desbetreffende onder- het Kerstreces van den denken handelingen en tot na 14 „Dat kan ik niet vooruit zeggen, beste jongen. Alles, wat ik op dit oogenblik weet, is dat wy naar Milwaukee vertrekken. Doch Milwaukee is een zeer mooie stad ik zal ze met u gehee. rondwandelen en opweg erheen zullen wij c oor eene prachtige streek reizen en Chicago en vele andere schoone steden zien. „Nog zoo kwaad niet meende nu I hihp, die een weinig moed schepte. „Misschien zullen wij er nog liever wonen, dan te New-York, zeide Maria, met een straal tje van hoop in de kijkers. De kinderen begonnen nu een druk gesprek, terwijl Kareltje, die zich niet veel om al het ge zegde bekreund had, naar zijn speelgoed omzag. „Maar, Isabella gij »Üt zoo ernstig, her nam juffrouw Devereux. „Ja, juffrouw, dat beu ik inderdaad Neem plaats," ging Isabella voort.-.„Gij waart zoo goed en vriendelijk jegens moeder en jegens mij er de kinderen en daarom is het niet meer dan billijk, dat gij onze voornemens kent." „Ik dank u, Isabella. Gij. weet, hoeveelbe!ang ik stel in alles, wat u en de uwen betreft." „Philip en Maria, komt hier, lievelingen en van de 4049 15 LITAUEN. Een compromis in L i t a u e n. Uit Brussel wordt gemeld Het Litausche consulaat-generaal alhier heeft het volgende telegram ontvangen Kowno, 18 Dec., 11 u. 10 m. Ten einde ernstige gebeurtenissen te voorkomen, hebben de partijen in Litauen uit vaderlandslievende overwegingen een compromis geteekend, waar door ashi beide tegenstanders voldoening wordt geschonken. In het geheele land heerscht vol komen rust. Nog meldt men uit Kowno Het Litausche kabinet-Slezevicius is afgetreden. Professor Wol demaras heeft op verzoek van staatspresident, Grinius het nieuwe kabinet gevormd, waarin Wol demaras zich met het premierschap en de portefeuille van Buifenlandsehe Zaken belast. Communistische opstand? Uit Warschau meldt men Volgens hier uit Wilna ontvangen berichten zijn de communisten te Ponewjesh en Sehaulen in opstand gekomen en zijn zij van plan, naar Kowno op te trekken Het achtste regiment infanterie, dat te Sehaulen in garnizoen ligt, heeft reeds bevel gekregen, dezen opmarsch te stuiten. Een groot aantal manschappen in hot Litausche leger heeft echter sterke communistische sympathieën. Te Wilna werd gisteren uit de richting van Mariampol geweervuur, gehoord en enkele Pool- sche families zijn over.de grens gevlucht, zon der dat zij door de grenswacht werden lastig gevallen. Volgens andere berichten wegen de beide ALLERLEI. De Luxemburgsche regeering zal de econo mische geschillen, die tusschen België en Luxem burg bestaan, aan den Volkenbond voorleggen. Uit Berlijn Volgens hier ontvangen be richten zou het Algemeen Arbeidersverbond van Litauen de algemeene werkstaking gepro clameerd hebben tegen de militaire dictatuur. Uit ParijsKoning Albert van België, die gekozen is tot buitenlandseh lid van de Academie des sciences morales et politiques in de plaats van wijlen president Wilson, heeft in de academie zitting genomen. Uit Munchen-Gladbach De rijksbemiddelaar heeft de door de werkgevers in de textielindus trie ontworpen scheidsrechterlijke uitspraak op verzoek der werknemers bindend verklaard De uitspraak voorziet in een loonsverhooging met 10 procent. - Uil New-York: Het Huis van Afgevaar digden heeft met groote meerderheid van stem men het wetsontwerp tot teruggave van vijande lijke vermogens aangenomen. Binnenland. Het Galafeest ten liove uitgesteld. H. M. de Koningin lieeit besloten, op raad van de geneesheeren, met het oog op de heer- schende roodvonk-epidemie, als uitersten voor- zichtigheidsmaatregcl het gebruikelijke gala feest ten hove eenigen tijd uit te stellen. luistert aandachtig.De kinderen onderbraken hun gesprek en plaatsten hunne stoelen dichter bij die van Isabella en juffrouw Devereux. „leen voor onze lieve moeder het stervensuur naderde, nep ze mij aan hare sponde, gij herin nert u dat nog, juffrouw Devereux. Moeder her kende mij en zeide aanstond,,, dat zij den bij- stai d van een priester verlangde. Ik spoedde mij naar den eer waarden heer Reid en trol hem juist toen hij zijne woning wilde verlaten. Hij kwam dan ook onmiddellijk mee. Dc priester hoerde moeders biechtdoch bemerkende, dat zij reeds begon te zieltogen en dat zij mij nog eene mededeeling van het grootste gewicht wilde doen, maakte hij zooveel mogelijk haast. Hij riep mij vervolgens aan de legerstede onzer moeder en ging intusschen de H. Olie halen, loen ik de kamer binnentrad, kon ik op het gelaat onzer moeder lezen en na de biecht was haar gelaat zoo vredig, lievelingen dat beur iets op t harte woog en dat ze mijdaar over wilde spreken. Nauw hoorbaar fluisterde zij i>Ga naar Milwaukee" en toen kreeg ze een hevigen aanval van hoest. Toen die aanval, die hare laatste krachten uitputte, bedaard was, trachtte zij nog eenige malen, den zoeten Naam Jesus uit. te spreken. Maar spoedig begon zij te ijlen en verloor het bewustzijn en zoo stierf zij „Maar is moeder dan werkelijk dood vroeg Philip wederom. „Ik kan 't niet gelooven. 't Schijnt me toe, dat ik haar nog in dien zetel zie, met 't hoofd in de handen „Doch waarom wilt ge naar Milwaukee vroeg juffrouw Devereux. ,,'t Is een dure reis en wat zult. gij daar beginnen „Dat zegt en vraagt mij iedereen", antwoordde Isabella. „Zelfs de eerwaarde overste der school wilde mij overhalen, le blijven. Zij is inderdaad heel vriendelijk en belangstellend. In den laat- st.cn tijd hebben vele leerlingen muzieklessen gevraagd, zoodat de Zusters niet aan alle aan vragen kunnen voldoen eti zoo heeft mij de eerwaarde overste eene plaals aangeboden, die in ons aller levensonderhoud zou kunnen voorzien. Maar als gij 't smêekend gelaat mijner moeder gezien en hare woorden gehoord hadt, juffrouw Devereux, zoudt gij u tweemaal be denken, alvorens het verzoek der stervende in den wind te slaan 't Was moeders laatste wil „Zijt gij ervan overtuigd, verstandig te han delen vroeg juffrouw Devereux opnieuw „Volgens de opvatting der wereld, neen- Onder dit oogpunt schijn ik eer dwaas te han delen- Bij onze aankomst te Milwaukee zal ons niet veel geld overblijven „Maar wat zult gij, daar aangekomen, be ginnen Hebt gij vrienden of bekenden te Mil waukee „Niet één." „Misschien," ging de verpleegster voort, „ijlde uw moeder, toen zij u dien last oplegde. Hebt gij aan die mogelijkheid gedacht De arme vrouw Het heengaan van (len burgemeester van Gouda. Naar de „Goud.-che Crt." meldt, heeft de burgemeester van Gouda, de heer U. J. Mijs, die zooals wij meldden, ontslag zal vragen uit die functie, medegedeeld, dat hij zijn ambt zal neerleggen, omdat hij zich niet langer kan ver eenigen met de wijze, waarop het gemeente bestuur wordt gedreven in een richting, welKc strijdig is met het belang der gemeente lag in haete koorts." „Ook bij mij is die gedachte opgekomen en lang en ernstig heeft ze mij beziggehouden. Immers, ik wist zeer goed, dat moeder in die verre streek geen bekenden had, en in zoover ik mij herinner, had ze mij nimmer Leyoren over Milwaukee gesproken. Geenszins was 't mij bekend, dat moeder in het Westen vrienden had. En tóch kan ik niet gelooven, dat ze ijlde.' „Gij wilt dus een goede betrekking, eene ver zekerde broodwinning voor u en de kleinen prijsgeven en door een onberaden stap, als dien, waartoe gij besloten zijt, uw aller toekomst in gevaar brengen „Ja, juffrouw; ik bid en denk ernstig na en mijn besluit is onwrikbaar. Ik zal te Milwaukee wel de een of andere bezigheid vinden." „En ik kan werken," zeide Philip, „bijvoor beeld dagbladen verkoopen." „En ik zal op Kareltje passen en 't huiswerk doen," verzekerde Maria. „En als we een groot huis gaan bewonen, kan ik misschien wel portier worden," zei Ka reltje. Elk der kleinen wilde zijn best doen om de taak hunner goede zuster te verlichten. Philip en Maria waren opgeruimd te moede. Denk eens New-York, de onmetelijke stad den rug toekeeren, door veld en woud naar het Westen trekken, nieuwe streken, nietiwe plaat sen en nieuwe menschen zien En dat nieuwe leven Wat een vooruitzicht't Was heer lijk (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT z.i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1