Nieuwiaarswenschen. ""feuilleton. Voor de a.s. Kerstdagen Bakkerij B. BEHLE, OAGRLMD WOOÜ SCHIEDAM OMSTRBKEHf. flooBStraat 33. Tel. 68913. Philip, de kleine Zanger. W einachtsstollen, Fijn Krentenbrood, Kerstkransen, Fijne Koekjes en Gebakjes 49ste Jaargang. Woensdag 22 December 1926, No. 14741 Buret u t KOEMARKT A. Telefoon Inias>eammiras.al G8G85 Posthui 39. Abonnementsn per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,— per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Poslchèque- en girodienst IVo. 81440. AdvortintiVnt 1B regeli f 1.75, «Ik* r#g«l danrfoown 85 o ni, S mstl plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mididielïngsn 75 o p#r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 50(1 bij levenslange geheeie invaliditeit129Ö bij verlies van een band, voet of oog l 2®9 bif doodf 190 verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; Het ligt in ons voornemen om met het a.s. Kerstfeest een fraai Kerstnummer uit te geven. Dit blad zal door de lezers van de Nieuwe Schiednmsche Courant met veel aandacht ge lezen worden. Adverteerders zul len dus in hun eigen belang han delen, te zorgen tijdig hunne advertentiën aan het bureau van ons blad, Koemarkt 4, in te zenden. Het Kerstnummer wordt op meerdere dagen in de huiskamer in handen genomen, daar men tijdens deze feestdagen meer dan anders gelegenheid heeft zich met lectuur bezig te houden. Wie dus voor zijn zaken doel treffend reclame wil maken, ver- zuime niet van de geboden gun stige gelegenheid te profiteeren. In het nummer dat Vrijdag 31 December verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van NIEUW JAARSWENSCHEN f 1.per annonce. Bij «f kraihtcM wetten ol verordeningen voor geeehreven w andere oflieieeie af- en aan- kendigingen ran het Gemeentebestuur. Melkbezorging op Zondag. B. en W. van SchiedamGezien art. 41 bis van de Verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam besluiten op do Zon dagen 26 December a.s. en 2. Januari a.s. ont heffing te verleenen van het verbód om melk of melkproducten op of aan den openbaren weg te venten of aan de huizen te verkoopew of te leveren. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. H. BENNEKAM te Rotterdam om ver gunning tot oprichting van een maalderij van gedroogde vischafval en graan in het pand Noordvest 42, kadaster Sectie A. Nos. 998 en 972, met 5 electro motoren van rasp. 10, 6, 2, 2 en 1 P. K., drijvende een maalstoel, buil en maalmolens, een schudzeef, een kollergang, een elevator en een hijschtoestel. 2e. de N. V. NATIONALE OLIE- EN VET- INDUSTRIE om vergunning tot oprichting van een olie- en vetfabrieL in het pand Westvest 35, kadaster Sectie C. No. 1229, met een stoom machine van 80—90 P.K., een stoomketel van 142 M2 verwarmingsoppervlak en 6 electromo- toren resp. 10, 10, 8, 8, 2 en 1* P. K., drijvende diverse werktuigen, ketels en pompen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 5 Januari 1927 des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie dor ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eetie beslissing- ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn Verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Buitenlandsek Nieuws. DUITSCHLAND. Het gevaar van de uitschake ling de so c.-d emocraten. Uit Berlijn wordt gemeld In een te Munchcn gehouden rede verklaarde de Beiersche premier Held, dat een coalitie tusschen het Centrum en de sociaal-democraten een doode kiem in zich zou bergen. Doch als de sociaal-democraten worden uitgeschakeld, dan ligt daarin naar zijn mcening een groot gevaar, daar een groote partij nu eenmaal van de regeeringsverantwoorde- lijkheid met uitgeschakeld kan worden. BELGIE. Dc belastingdruk in België. Het Belgische Kamerlid Brusselmans heeft in zijn rapport over de begrooting een bereke ning gemaakt van de belastingen, welke per hoofd en per gezin in België worden betaald. Hij zegt daarin De geheele last van de belastingen zal voor het dienstjaar 1927 7.290 millioen francs op een totaal van ontvangsten van 7.902 millioen francs bedragen. Zooals men ziet vertegenwoordigen de belastingen 7/8 van het gezamenlijk bedrag van 's lands middelen. Een vergelijking dringt zich onmiddellijk op 7.290 millioen belastingen voor een bevolking die op 31 December 1925 7.811.876 inwoners bedroeg, maken een gemiddeld cijfer van 900 franc per hoofd. Volgens de gegevens der statistiek moeten er in België ongeveer 2.100.000 gezinnen zijn. De gemiddelde belastinglast per gezin bedraagt dus ongeveer 3.500 francs. frankrijk. Congres van staats ambtenaren. Uit Parijs bericht men Te Parijs is gister- het congres der vakvereenigingen van staats ambtenaren begonnen. Dit congres zou reeds eemgen tijd geleden zijn gehouden, doch moest 16 Isabella haastte zich, de orde te herstellen. Zij nam den muziekonderwijzer hoed en mantel af en geleidde hem naar zijn lievelingszetel onmiddellijk werd nu de meegebrachte voorraad snoeperijen tevoorschijn gehaald, en onder de kleinen verdeeld. „Isabella, sprak hij vervolgens, ik breng u goed nieuws," „Werkelijk „Ja om eten en drinken voor u en de kleinen behoeft hij u niet meer te bekreunen. Daarvoor is gezorgd „Verschooning, professor, maar „Daar is uw foruitn 1" zei Himmelstein, ter wijl hij opstond en. met theatraal gebaar op zijn leerling wees. „Ik begrijp u niet, professor," hernam Isa bella „en „Ik bedoel zijne stem," ging de oude man voort, met eene alles omvattende beweging zijner lange armen en een glimlach van onbeschrijfelijke voldoening. „Zijne stem van de 4049 15 worden uitgesteld, omdat Poincaré geweigerd had, den ambtenaren verlof te geven om het congres bij te wonen. Toen deze zaak in het parlement ter sprake kwam, verklaarde Poincaré zich bereid den ge delegeerden kort voor Kerstmis verlof te zullen geven. Het congres zal zich in hoofdzaak met de salariskwestie bezig houden. „Juist, juist, Die jongen heeft de beste so- praanstem van gcheol New-York." „Philip bezit inderdaad een wonderschoone stem en dien schat heeft hij voor een goed deel aan uw uitstekend onderwijs te danken." „Wonderschoon Dat is niet het ware woord Zeg veeleer een stem uit den Hemel En als de New-Yoikers die stem zullen hooren, raakt ze ker hun hoofd op hol." „De New-Yorkers de stem van mijn broertje hooren Wat bedoeld gij toch, profersor „Hij moet concerten geven. Hij moet zingen en van heiud- en verre zal men toestroomen en gij zult geld verdienen duizenden en duizenden dollars De oogen des braven Duitschers fonkelden van geestdrift. „Gij wilt dus, dat ik een soort wonderkind van mijn broertje make „Maken Neen, Niet maken lui is reeds een wonderkind 1" „Professor, zeide Isabella die een scene verwachtte, ga toch zitten." Het voorwerp dier woordenwisselng had juist den mond vol snoeperijen weinig of niet lette hij op hetgeen de anderen zeiden of deden. Jul trouw Devereux trachtte vergeefs, onverschil ligheid te veinzen, men bespeurde gemakkelijk dat zij met groote belangstelling het gesprek volgde. SPANJE. Anarchistische samenzwering tegen Primo. Uit Parijs wordt bericht Uit Madrid wordt aan -de „Chicago Tribune" gemeld, dat eer gisteren een uitgebreid complot van anarchisten en communisten tegen het leven van Primo de Rivera te Santander is ontdekt. Het hoofd dei- samenzwering, die tot de staatspolitie behoorde, is gearresteerd. ITALIË. Arrestaties te Milaan. Volgens een telegram uit Lugano aan de Daily Herald" zijn te Milaan vier socialistische afgevaardigden gearresteerd, waarvan twee ge wezen burgemeesters van Milaan. Ook de leider der Milaneesche vrijmetselaars is in hechtenis genomen, benevens twee advocaten, die tot de oppositie behooren. Allen zijn naar Rome overgebracht. POLEN. Militaire oneenighcid. Uit Warschau wordt bericht De linksche bladen in Polen en zekere organen uit het Pil- soedski-kamp gaan voort met het verspreiden van berichten uit Litauen, volgens welke de gevechten tusschen verschillende Litausche troe- pendeelen voortduren en de beweging tegen den nieuwen staatspresident Smetona sterk toeneemt. Naar gemeld wordt, moeten zekere organisaties zich aan uitspattingen tegen de Poolsche minderheden hebben schuldig gemaakt. Voorts wordt beweerd, dat zich aan de grens Litausche troepen bevinden, die tegen hun of ficieren muiten en een dreigende houding tegen over Polen aannemen. RUSLAND. Het bestuur der Cummunis- tische internationale. Het door de executieve commissie van de Komintern gekozen nieuwe bestuur bestaat o.m. uit de volgende leden Boecharin, Gallachcr, Hacken, Duncan, Katayana, Cremet, Kolairof, Kuusinen, Losofski, Mannilski, Murphy, Prusj- niak, Stalin, Thaelmann en Klara Zetkin. Het door het bestuur gekozen politieke secretariaat bestaat o.a. uit Boecharin, Cremet, Kuusinen en Mannilski. LITAUEN. De nieuwe regeering. Uit Kowno meldt men Volgens verklaringen van den nieuwen president der republiek en den nieuwen premier is de regeering van plan den steun te zoeken der gematigde elementen, een politiek van vrede te voeren en de afgeslo ten verdragen te respecteeren. Nog meldt men Over het lot van den Land dag, in zijn huidige samenstelling, is nog geen klaarheid gekomen dit zal afhangen van de houding der linksche partijen. Indien de socialisten en volks-socialisten ook in de toekomst niet op de zittingen verschijnen, wordt de Landdag ontbonden. In politieke kringen gelooft men echter, dat een terugkeer der volks-socialisten niet uitgesloten is, in welk geval de Landdag waarschijnlijk niet zal worden ontbonden. Vriendschappelijke betrek kingen met Duitschland. Uit Berlijn wordt bericht Naar uit Kowno wordt gemeld, verklaarde de nieuwe Litausche premier Woldemaras tegenover vertegenwoor digers van de pers met betrekking tot de bui- teniandsche politiek der nieuwe regeering, dat de revolutie, die slechts een binnenlandsch-po- litiek karakter droeg, de buitenlandsche poli tiek van Litauen weinig raakt. De betrekkin gen met Duitschland blijven vriendschappelijk. Vraagstukken ten aanzien der economische be trekkingen tusschen beide landen, die nog on opgehelderd zijn, evenals de Memelkwestie, zullen op basis van wederzijdsch vertrouwen worden opgelost. De gouverneur van Memel vraagt ontslag. Uit Memel meldt men De gouverneur van het Mcmelgebied Sjalkauskas heeft bij de re geering te Kowno zijn aanvrage om ontslag ingediend. Een beslissing is nog niet genomen. „En nu, professor, .ging Isabella voort, toen zich de muzikant in stokstijve houding op den rand van een steol had gezet, „en nu, profesor moet gij eens kalm naar mij luisteren Moeder is dood, en ik ben verantwoordelijk voor Philip. En ik zeg 't u in alle oprechtheid liever zage ik hem Plotseling zweeg zij en zag naar de kinderen. „Gaat voor een poosje naar beneden, lievelin gen, en speelt wat buiten, verzocht zij vriendelijk. Terwijl de kleinen gehoorzaam de kamer verlieten, vaagde Himmelstein zich het voor hoofd af en beet zich op de lippen. Zijn hart bonsde in zijn lichaam, als dat van een jong soldaat, die voor de eerste maal in het vuur komt. „Ik zeg, u, hernam Isabella, bleek en bevende, dat ik liever Philip op dit oogenblik dood voor mijn oogen zag mijn lieven, goeden onschul- digen Philip dan hem als „wonderkind" voor het publiek te zien optreden „Werkelijk riep professor. Hij sloeg de handen zaam zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd. „Zoo waar ik leef, ja 1" Isabella had het hoofd opgericht hare oogen schitterden. Op dat oogenblik had zij iets van het trotsche onbuigzame wezen harer moeder. „Ach, mein Gott 1" stamelde de oude man terwijl hij de armen in de lucht stak en ze weder OOST-INDIE. Verdere interneeringen. Uit Batavia meldt men De Landvoogd on- derteekende het besluit tot interneering van vier personen uit Batavia, drie uit Cheribon en twee uit Palembang. CHINA. De bedreiging van Shanghai' In verband met het feit, dat wellicht bin nenkort strijd geleverd zal tvorden om Shanghai, is het aantal vrijwilligers, die de belangen der vreemdelingen zullen verdedigen van 1500 ver hoogd tot 3000. Vei der wordt den buitenlanders, die daartoe in staat zijn, verzocht, zich vrijwillig aan te melden, om hunne diensten hierbij te bewijzen. Generaal Yan g-S en t e g e nj Canton. Uit Londen meldt men, dat volgens berichten uit China, troepen van generaal Yang-sen in de buurt van Itsjang zijn geconcentreerd ten einde Itsjang te verdedigen tegen de Canton- 1 roepen, die langs de Yangtse oprukken. Ook wordt gemeld, dat Lioeh-Siang, de z.g.u. gou verneur van Szetsjwan een hooge functie in het Cantor,-leger heeft aanvaard. Groote versterkingen worden nog steeds van Kiangsoe naar Hangtsjau gezonden. Draadloos wordt uit Berlijn gemeld, dat vol gens een bericht uit Peking driehonderd koelies zijn doodgevroren, die door de Chineesche Noor delijke troepen gevangen waren genomen en bij een strenge koude in open wagens vervoerd werden. ALLERLEI. Uit Brussel De Belgische Kamer heeft gistermiddag met 88 tegen 68 stemmen en 16 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het leger-contingent voor 1927 op 44.000 man wordt vastgesteld. Uit AtheneHet Grieksche parlement heeft het decreet van de vorige regeering goed gekeurd betreffende de gerechtelijke vervolging van generaal Pangalos en eenige andue ministers - Uit Belgrado De koning van Joegoslavië heeft aan den leider der democratische partij Davidowitsj opdracht gegeven, een concentratie- kabinet of een kabinet, steunend op een groote coalitie, te vormen. Uit Berlijn Dr. Stresemann zal. naar de bladen melden, den Nobelprijs voor den vrede terug op zijne knieën liet vollen. „Ach mein Gott Ik begrijpt u niet Isabella „Goede heer proi'essor, als mijn broertje met goed gevolg voor het publeik optrad, zou hij ieders lieveling worden. De dames vooral zouden hem troetelen en bederven. Hij zou in de dag bladen vleiende artikelen over zich lezen, en dit zou bem zeker hoogmoedig maken. Al ware hij een engel aan zulke invloeden kan geen karakter weerstaan." „En als ik persoonlijk zorg voor hem droeg kreunde professor met gebroken stem. „Zelfs dan niet, als een dozijn andere personen die zorg met u wilden deelen," antwoordde Isabella onverbiddelijk. Het onvermijdelijke zou toch gebeuren, en met de toekomst van mijn broertje ware het gedaan, zijn leven ware ver loren." „Zijn leven verloren herhaalde Himmel stein. Zijn leven verloren Zuchtend schoof hij zijn bril omhoog en zag het meisje verontwaardigd aan. „Kom, juffrouw Isabella Verkoop nu geen dwaasheden „Ik bedoel," ging zij voort, „dat Philip ccn verkeerden weg zou inslaan. Als kind zoude hij zijn levensonderhoud verdienen, door in 't. openbaar op te treden. Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1