Nieuwjaarsweeschen. """feuilleton. Voor de a.s. Kerstdagen: BakkerR B. BEHLE, Bwirni a M. ank DAGBLAD VOOR SOMfEDAM ÉN OMSTREKEN. Kerstmis. m m Philip, de kleine Zanger. W einachtsstollen, Fijn Krentenbrood, Kerstkransen, Fijne Koekjes en Gebakjes 49ste Jaargang. Vrijdag 24 December 1926 No. 14743 Buieau t KOEMARKT i Telefoon Inteieommnneal 68085 Postbus t 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Postclièque- en girodienst No. 81440. Advertsntilns 1—5 regels f 1.75, alks regel daarboven 88 c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 e per regel. Specials conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 509 bij levenslange gekeele invaliditeitf 206 bij verlies van een kand, voet of oog 206 bij dead 1100 kif verües dnim; 160 hij verlies van een wijsvinger; 115bq verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt.gewaarborgd door ie N.MolLAigem .Vara bas* In verband met het KERSTFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, ZATERDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. In het nummer dat Vrijdag 31 December verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN A f 1.per annonce. Wat de lente is in de natuur, dat is het Kerst feest voor het geestelijk leven. We doorleven jaarlijks het groote gebeuren de herschepping van de rampzaligheid van ons aardsche leven in de heerlijkheid der gemeenschap des hemels. En voor de eerste maal viel een schemerend morgen licht over de Strijdende Kerk op aarde. Een licht, dat steeds hooger en feller zou opklaren en van dien dag af, telken male opnieuw, zijn verkwikking zou brengen. In dankbare hulde aan dien oorsprong van den terugkeer onzer zielen tot het rijk Gods, hebben de kunstenaars der katholieke geslach ten, door de eeuwen heen, met liefde het scha mele beeld van Christus' ..ublieme komst op aarde in duizenderlei vormen bezongen, geschil derd en gebeiteld. En als vreesde de werkelijk heid der kunst, dat het Palestijnsche Bethlehem met zijn Oostersche kontoeren en kleuren de aanbiddelijke tegenwoordigheid van het God en menschenkiud té ver van de omhelzingen der volkeren verwijderd zou houden, haalde haar voorkeur het verheven schouwspel naai de innige nabijheid van het eigen land en de eigen omgeving. Zelfs de ruimten en afstanden verslindei.de techniek van den modernen tijd vermocht die zoete traditie geen geweld aan te doen. Het is niet alleen een kinderlijke piëteit der kunst, Christus' bevrijdende mensch wording zoo nabij te willen voelen en te zien, maar ook om haar tot, een doorleefde geloofs-realiteit len maken. Christus' verlossende menschwoi- ding ligt trouwens niet veraf in oude tijden, want bij iedere geboorte van een mensch be- tcekent zij opnieuw het mogelijk terugwinnen van de verbeurde gelukkige eeuwigheid en bij iedere intrede van een ziel in ons katholiek ge slacht de aanwezigheid van Christus onder ons vermenigvuldigd. Inderdaad is het meer dan kinderlijke piëteit en sluit het harmonisch aan bij den cyclus van het kerkelijk jaar, die ons telkens de heilige ge heimenissen van Christus' leven op aarde in de aanschouwing des gcestes brengt, opdat de roeping van ons menschelijk bestaan als een vlam steeds duidelijk voor onze oogen lichte en wij Christus' leven als een voorbeeld en toon beeld voor ons denkende en doende wezen zien. Vooral opdat wij tegen de zwarigheden van het moeizame voortworstelen op aarde, in het altijd vernieuwde en ons immer vernieuwende zoenoffer van den Godszoon in de H. Mis de vervoerendste fasen kunnen beleven van het langdurige lijden, dat Gods onbegrijpelijke lief- 18 „Sta op, goede vriend, sprak Isabella, terwijl zij de hand des Duitochers greep. Welk een bitte re smart doet ge mij aan „Zeg „ja", smeekte professor, steeds nog op de knieën liggend. Plotseling rees hij op, sloeg wild met de handen en riep uit„Isabella, nooit in mijn levenheb ik zoo iets gezien. Ik kon niet veronderstellen, dat gij zoo onbuigzaam zoudt wezen. Waarom, o waarom toch bereidt ge mij, ouden man, zulk een bittere teleurstelling Waarom Isabella was bleek geworden zij -wankel de. „Zijt gij onpasselijk, lieve vroeg juffrouw Devercux. De wees klemde zich vast aan den arm der verpleegster 't was haar onmogelijk, een woord over de lippen te brengen HOOFDSTUK VII. Hetfvaarwel. Toen de bewoners van het groote huis ver- de voor de opbeuring onzer zielen bood. Christus' zoenoffer heheerseijt immers onze met hemel- sche vingeren bespeelde herinnering niet als een enkele gr.ootsche daad in het leven, maar als een voortzetting van enkel grootsche daden. En dit jaarlijks terugkeeren van den kerkdijken feesik ring grift onafgebroken in onze zielen het eenvoudige maar groote besef, dat een lange levensduur geen voorwaarde is voor het volgroei en in Gods-gelijkenis, ja, dat geen deel van ons leven, hoe kortstondig en onaanzienlijk ook, verwaarloosd mag worden, maar elke bijzon derheid, als het leven in zijn organisch geheel, geioepen is, om naai het beeld Christi te worden geboetseerd. De triomfantelijke zaligheid, die reeds om het geheim van Kerstmis gloort, licht uit den aandoenlijken vorm van het teederste, dat on der de menschelijke verhoudingen bestaat, het kind. In de Boodschap over het Kind mengden de engelen, die uit den open hemel de vreugde stortten, den vrede voor alle gocdwillenden. Het zoete en heilig karakter van Kerstmis ademt daarom mede de atmosfeer van zalig heid, die, als in bloemen de geur, \ervat is in het ont..taan of in het leven van alles wat goed is. En het telken jare terugkeeren van dit feest is aldus het schoonste symbool der blijde on- verwoestbaarheid van onze verzoening met God en onzer verbroedering met alle nienschen, wij toch allen geroepen ziin tot de wederge boorte in Christus. Gloua in excelsis Deo, et in terra pax. Eere zij God in den hooge en vrede op aarde. maar hominibus bonae voluntatis slechts aan de menschen, die van goede wille zijn. Buitenlandseh Nieuws. duitschland. Duilsclie eigendommen in TT-, l.3 n k r ij k vrijgegeven, i erlijn wordt berichtGisteravond is bij nota-wisseling tusschen bet Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en het Fransche gezantschap een Duitsch-Fransch accoord over de bespoedigde afwikkeling van de compensa tieprocedure van kracht geworden. Het gaat nerbij om een omvangrijke regeling, waarom trent. reeds in October eenstemmigheid werd bereikt. Bij die gelegenheid heeft de Fransche regeer mg verklaard, dat zij het krachtens het verdrag van Versailles onder sequester gesnelde eigendom, voor zoover dat tot 30 October nog met geliquideerd was, vrij geeft en dat zij be treffende die Duitsche vermogensdeelen, die tot dien dag met onder sequester zijn geplaatst, definitief haar liquidatie-recht prijsgeeft.Verder heeft de Fransche regeering zich bereid verklaard aan Duitschland de ovei schotten uit te keeren, van de namen dat Isabella onherroepelijk besloten was, naar Milwaukee te vertrekken, wisten die brave, eenvou ïge ïcden niet, hoe den weezen genoeg zaam hunne vriendschap te betuigen. Op alle wijzen rac ïlten zij, den kinderen genoegen te doen en zoo gebeurde het, dat vriend Philip na ver oop van een paar uren te veel snoeperijen had unnengespeeld en onpasselijk werd. De hee en dag ontving Isabella bezoeken van belangstellende vrienden, en ook de Zusters hurer school kwamen de vertrekkende groeten. En hadden niet Maria en juffrouw Devereux Isabella bij de laatste toebereidselen geholpen, ze er ware de kleine femilie niet tijdig'gereed weeot om dien dag den sneltrein naar het Wes- tea te Aemeii. Een half uur voor het vertrek kwam professor zijnen leve ingen vaarwel zeggen. De oude man zag er diep treurig uit. Hij liet het hoofd op de borst.zinken en stond een wijle sprakeloos. t 'i n j f g0ed van u> oude vriend sprak Isabe la, de hand des grijsaards drukkend. Met hartelijk medelijden,- dankbaar en teeder, zag zij hem m de vochtige oogen. t Is voor mij een wandeling ten grave," zei de arme immelstein ,met een weemoedig lachje' „Mijn hart vertrekt met u allen,om nimmer terug te keeren. „Wij zullen u schrijven Philip en Maria en ik „Ach! zult gij mij, ouden man, niet spoedig vergeten van een die uit de liquidatie overblijven na aftrek van zekere krachtens het verdrag van Versailles daaruit, te voldoene verplichtingen De FRANKRIJK. jp| salarisei schen der staats ambtenaren. Uit Parijs meldt men:: Het congres der Fran- - sche staatsambtenaren heeft met 489 tegen 186 stemmen een motie van het federale bestuur aangenomen, waarin met name wordt geëischt de herziening der salarissen op de basis van een index-cijfer van 600 met een maximum van 10.000 francs en een maximum van 100.000 francs. Het congres gaf tevens aan het federale bestuur opdracht een campagne in het geheele land te beginnen. De ambtenaren zijn bereid, zoo noodig, tot een staking over te gaan, ten einde verbetering van hun toestand te krijgen. BELGIE. De nieuwe huurwet. Uit Brussel wordt gemeldDe Belgische Senaat had de wet op de huren veranderd en het ontwerp naar de Kamer teruggezonden. De Se naat heeft met name in de wet opgenomen een artikel, dat door de Kamer reeds verworpen was, bepalende dat de belastingen voor de helft ten laste komen van den huiseigenaar en voor de andere helft voor rekening van den huurder. De Kamer heeft zich ten slotte accoord ver klaard met den tekst van den Senaat, en de wet vervolgens definitief aangenomen. De Ka mer is daarop verdaagd tot 11 Januari. ENGELAND. Maatregel voor de volks voeding. Uit Londen wordt berichtMet 1 Januari a.s. wordt een bepaling van kracht, volgens welke negentig procent der levensmiddelen, die en détail worden verkocht, geen verduurzamings- middelen mogen bevatten. Er blijven nog slechts enkele levensmiddelen over, welke deze ver- duurzamingsmiddelen mogen bevatten, doch, ricebts in kleine, nauwkeurig vastgestelde hoe veelheden. ITALIË. De deportaties. Uit Rome bericht men Mussolini heeft gis teren in een intervieuw eenige mededeelingén gedaan omtrent de nieuwe veiligheidsmaat regelen. Hij verklaarde, dat geen enkele depor tatie zal plaats hebben, welke niet gerecht vaardigd is. Ik zelf, zeide hij, zal elk geval be- oordeelen. Tot hen, die gedeporteerd zullen worden, behooren allen, die een gevaar voor de natie opleveren, als handelaars in blanke slavinnen, cocaine-smokkelaars en kinderver leiders. Onder hen bevinden zich ook eenige vrouwen. Het land moet van dergelijke elemen ten gezuiverd worden. Alleen in Napels werden reeds zestig woekeraars en veertig cocaine- smokkelaars schuldig bevonden en op de depor tatielijst geplaatst. Ik heb met hen, verklaarde Mussolini, geen medelijden, daar zij het levens bloed van het volk aftappen. Mussolini zeide verder, dat er geen sprake van is, dat de deportaties persoonlijke wraak nemingen zijn. Deportaties om politieke redenen hebben steeds bestaan. De gedeporteerden zul len naar eilanden in de Middellandsche zee en in de Adriatische zee worden gezonden, voornamelijk naar Pantéllaria - voor de kust „Zeker niet. Nimmer zullen wij onzen besten en liefsten vriend vergeten." Professor nam den bril van den neus, wreef zich de oogen uit en deed zijn best om te glim lachen. „Dank, u, Isabella, dank u Wat heeft de groote Thackeray ook weer gezegd ,,Non ömnis moriar." „ik zal niet geheel sterven" al komt ook de dood, toch blijf ik voortleven in drie minnende harten. Zo-o-o-o I Ik zal op den brief wachten, totdat ik- vertrek „Vertrekken „Ja, Isabella, ik heb geen lust, nog lang te New-York te blijven. Ik keer terug naar mijn geboorteland, om te sterven, omringd door hen, die mij als knaap dierbaar waren.' Juist traden de kleinen binnen. Zij groetten professor met hun gewone uitgelatenheid, maar hij was te zeer ontroerd, om te spreken.Voor elk der kinderen had hij een geschenk medegebracht voor Philip een gouden horloge, voor Maria een ring, en eene prachtige ,ark van Noë" voor Ka- reltje. „En nu, kindertjes, zult gij ook bidden voor den armen grijsaard, die u nimmer, nimmer vergeten zal „Met de hand op 't hart beloven wij het u," antwoordde Philip. „Twijfel er niet aan," voegde Maria er bij. „Waarom vertrekt gij niet met ons vroeg kleine Karei. Een zware, pijnlijke zucht was het eenige van Tunis en het eiland Tremitit in de Adriati sche zee. Zij zullen daar niet behoeven te wer ken en goed worden behandeld. Aan het slot van het intervieuw verklaarde Mussolini „Wij zijn volkomen gerechtigd dit te doen, doch wij zullen er voor zorgen, dat wij rechtvaaidig zijn." De aanslagen op Mussolini. Uit Parijs bericht men Naar de bladen mel den zal het bijzondere gerechtshof, dat processen in verband met aanslagen op het hoofd van den staat zal behandelen, bestaan uit vijf consuls der fascistische militie, onder voorzitterschap van generaal Sanna. Het proces tegen Zaniboni en generaal Capello zal beginnen op 25 Januari 1927, dat tegen Lucetti op 22 Februari 1927. Met betrekking tot het proces tegen miss Gibson is nog geen besluit genomen. De OOSTENRIJK. wapenfabrieken onscha- d e 1 ij k. Uit Weenen bericht men De regeering heeft bij den Nationalen Raad een wetsontwerp inge diend betreffende het in werking stellen van art. 132 van het verdrag van St. Germain, waarbij vervaardigers van oorlogsmateriaal wor den verplicht, hun machines dusdanig te ver anderen, dat zij uitsluitend gebruikt kunnen worden voor economische doeleinden of wel te sloopen. De regeering zou de betrokken firma's schadeloos stellen. LITAUEN. Muiter ij onder de troepen. Uit Berlijn meldt men Vo.'gens een bericht uit Riga is in Litauen onder het tweede legiment infanterie en onder het regiment veldartillerie muiterij uitgebioken. De Litausche regeering, tegen wie de'muiterij gericht is, heeft terstond de noodige maatregelen genomen. Een OOST-INDIE. belangrijke arres tatie. Uit Batavia meldt men Een patrouille ar resteerde Handji Kasan den hoofdleider van de onlusten in het Laboehandsche, óp wiens ar restatie de politie gesteld was. NICARAGUA. Veldslag in Nicaragua. Volgens te New-York ontvangen berichten, zoo wordt aan de „Times" gemeld, hebben de troepen van generaal Diaz, het hoofd van de conservatieve regeering van Nicaragua, nabij Quilali, na een hevigen strijd een troepenaf- deeling van de liberale nevenregeering versla gen. De laatsten hebben zeven dooden en 14 gewonden, terwijl de troepen van Diaz één doode en zeven gewonden betreuren. De vliegeniers van Diaz hebben ontdekt, dat een aanzienlijke troepenmacht der liberalen zich samentrekt bij de Pacifickust, klaarblijkelijk in afwachting van een smokkelschip met wapens. De conser vatieve regeering heeft haar soldaten hierop afgestuurd. ALLERLEI. Hot Sovjet-Russische Vakverbond heeft, naar de „Times" uit Riga verneemt, den provincia len organisaties verzocht niet langer geregeld bijdragen van de aangeslotenen veer de Engel- sche mijnwerkers te vragen, daar de staking als geëindigd moet worden beschouwd. antwoord. „Isabella, hernam de goede Himmelstein, gaarne zou ik u een oogenblik alléén spre ken." Het meisje geleidde haar ouden vriend naar het venster. Een oogenblik vreesde zijdat weer een scene ging plaats grijpen zij werd bleek en sidderde, „Neen. neen, lief kind," sprak de oude, die 'smeisjes gedachten ried. Ik strijd niet meer ik ben geslagen, en ik ik vergeef u Maar de wonde bloedt nog," voegde hij erbij, de hand op zijn boezem leggende. „Gij weet niet, gij begrijpt niet goede vriend, hoe innig het mij leed doet, uw verzoek te moeten afslaan „Zoo Laten wij er niet meer over spreken Isabella, ik ikGij begeeft u thans naar een vreemde stad, waar niemand u kent. Ik weet, dat gij niet veel geld meer hebt. En ik heb geld, dat voor mij toch geen nut heeft. Bloos niet lief kind"; schud het hoofd niet, en wees niet trotsch voor den afgeleefden grijsaard, die u al len zoo teer bemint Met bevende vingeren haalde professor Him melstein een rolletje banknoten te voorschijn. Wordi vervolyd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1