Schrifl»pen Fi>! Hef dreigend conflict bij de munitiefabriek te Dordrecht. hi het, gebouw der Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag een conferentie plaats gehad van den Rtjksbemiddelear, mr. Aalberse, met ver tegenwoordigers der hoofdbesturen van den Alg. Ned. Metaalbewerke.sbond, den Chr. Me- taalbewerkembo sd en de Ft. K. Arbeidersor ganisatie, in verband met een dreigend arbeids conflict bij de N. V. Pat. o-en-, slaghoedjes- en me ta alwe ren f a brfek te Dordrecht. De organisaties eischen loonen, die ongeveer 15 pet. hooger zijn. dan de directie wenscht te betalen. Het uit.i- mauim dat. aan de directie was gesteld, zou oorspronkelijk 23 December affoopen, doch is op verzoek van de bedrijfsleiding verlaagd tot 30 December. Aangezien de directie in 't buitenland ver toeft, kon de heer Aalberse slechts eenige voor- loopige inlichtingen inwinnen. Xiémv bankbiljet van twintig gulden. De ,,St. Crt." bevat de volgende mededee- lingen De Directie van De Nederla .dsehe Bank maakt, bekend, dat zij na 27 December 1926 een bankbiljet van 20 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit. biljet heeft een in twee kleuren, lichtbruin en lichtgroen, gedrukte vibchgraatvormige guilloche, als ondergrond welke rechts van het biljet een strook onbedrukt kat. In deze strook, welke lichtblauw van kleur is, komt het Watermerk (2 bijen) voor. De tekst, luidende als volgt De Nederlandsche Bank betaalt aan Toonder twintig gulden. Mr. A. R. Zimmerman naar Londen. Mr. A. R. Zimmerman, de oud-burgemeester van Rotterdam, zal te Londen, op uitr.oodiging van de London school of economics, een onder deel van de Londensche universiteit, in de tweede helft van Februari een tweetal lezingen houden oVer het herstel van Oostenrijk. De Angk Batavian Siciety heelt, het voor nemen hem bij die gelegenheid een maaltijd aan te bieden. Faillissementen in Nederland. Over de afgeloopen week, geëindigd 23 Dec., zijh in Nederland uitgesproken 81 faillissemen ten tegen 68 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Dec. 1926, 3710 faiillissementen tegenover 4012 over hetzebde tijdperk van het vorige jaar. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De verkoop gaat goed. De verkoop van de weldadigheidspostzegels loopt dit jaar vlot. Voor zoocer uit de globiale opgaven valt op te maken, zijn er nu in de eerste drie weken reeds meer zégels verkocht, d n het vorige jaai in de geheele m and van ver koop. Dit betreft den omzet over het garache land- Ook de verkoop van de Jan-steen-briefkaar ten is zeer bevredigend. Men kan aarwiemen, dat er tot dusver ruim 20.000 stel, dat is 120.000 kaarten, zijn verkocht. Hi„r ter stede gfat het met den verkoop der weldadigheidspostzegels ook wel het co- mitë is tevreden, maar niet voldaan. Geluk kig zijn er de laatste dagen voor Kerstmis een paar „groot-afnemen," gevonden, zoodat er hoop bestaat, dat het kwantum van bet vorige jaar wordt bereikt. ITet goede voorbeelddat in de. lar.de is gegeven, zal er misschien toe bijdra gen, dot ot k hier de verkoop een stijgende lijn zal vertoonen. Er bestaat nog gelegenheid deze week weldadigheidspostzegels aan te schaffen en daardoor op gemakkelijke wijze iets bij te drager ten bate van het misdeelde, ongelukkige kind. Vereeniging „Pius X." De Vereeniging „Pius X" heeft ten doel gratis goede lectuur te verspreiden en meer bijzonder in den vorm van dag- en weekblad, vooral onder onverschillige katholieken en huisgezinnen van gemengde huwelijken. Hoe menig huisgezin van gemengd huwelijk, of door het Socialisme aangestoken, gaat voor het geloof verloren Daar, waar de priester ge weerd wordt en zijn vermaning vruchteloos blijft, zal niet zelden de lectuur alleen, vooral het periodiek verschijnend blad, niet alleen voor algeheelsn afval behoeden, maar zelfs een heilzamen invloed ten goede uitoefenen. J en volle heelt daarom ons kerkelijk gezag deze vereeniging goedgekeurd. Katholieken van Nederland, steunt het heer lijke doel dezer VereenigingVeel hebt ge over voor het buitenlandsch missiewerk vergeet echter ons binnenlandsch missiewerk niet. Is Christus op aarde gekomen gelijk we in dezen Kersttijd herdenken om allen zalig te maken, will, medehelpen de voltooiing van het Verlos- serswerkde gratis verspreiding van goede lectuur onder onverschillige geloofsgenooten en andersdenkenden. Met de grootste dankbaarheid zal daarom Uw Kerstgave in den vorm van een financieele bijdrage aanvaard worden door den voorzitter der vereeniging, pater H. v. d. Sande CssR, (Gironummer 93326), of per postwissel, Goudsche rijweg 123, Rotterdam. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. Ned. R. K. Volkshond. Jaarfeest 1927. Voor dit jaar is in de gewone wijze van jaar- feestviering een verandering gebracht. Is het andere jaren meestal een tot vreugde stemmend blijspel, dat de hoofdschotel vormt en de leden met hunne dames herhaald in volle zalen vroolijk bijeenbrengt, thans is stille en hei'ige ernst mede in verband met den tot vrede stemr^enden Kersttijd in de plaats getreden. Gisteravond ging de eerste der vier feest avonden met het oratorium „Plet Kerstkindeke." Dit toonwerk van W. Rhys Herbert, bewerkt voor koor en soli door den directeur van ,,St. Caecilia", den musicus Jaap Vranken, werd door deze onderafdeeling op een vei dienstelijke wijze uitgevoerd. En terwijl het oor de schoone klanken opving, die ons naar den kerstnacht terugvoerden, werd het oog geboeid door een vijftal heerlijke tafereelen, voorgesteld door de Tooneelafd. „Alb. Thym", die ons de woor den van den zang als het ware tot werkelijkheid deden worden. Waar op Driekoningendag met het oog op het groot aantal Schiedammers, niet-leden, eene extra-uitvoering gegeven wo.dt tegen matig entree, wordt hierop nog nader teruggekomen. Pandora. Na ee*i interessant journaal draait een mooie en sprnnende film, „Paria's der Maatschappij" geheeten, een goed detective-verhaal vol ^pan- ning' en sensatie. Op het toon eel treedt deze week op het ge zelschap ven der Horst en Rouge met een aller leukst blijspelletje met zang, genaamd „De Apenklier". Het gevalletje wordt vlot en aardig gespeeld en de executanten mochten dar ook een dankbaar en welverdiend applaus oogsten. Na de pauze draait wellicht de beMe iilm, welke dit seizoen is uitgekomen en wel „The Gold Rush" (Goudkoorts), een tragi-comedie met in de hoofdrol Charlie Chaplin als „de Een zame." Dit is wel verreweg het beste werk, welk wij ooit van hem zagen en hierii doet hij zich dan ook als een waar kuastenaar kennen, Een werk vöi afwisseling, het eene moment vodt men eer brok in de keel komen, terwijl een oogenblik later de tranen over de wangen rollen van het lachen. Uit de felste tragiek en de grim migste momenten van het noodlot weet hij de humor doen geboren worden en dat alles zonder een oogenblik grof or flauw te worden. Dolko misch is weer de scène in de danszaal. Het geheel is werkelijk een film, waar men met genoegen aan terugdenkt. Wij kunr.én dit zeer goede programma voor een ieder warm aanbevelen. Besmettelijke ziekten. Ter gemeente-secretarie is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 1 geval van rood vonk en 1 geval van mazelen. Jubileum. Zaterdag 1 Jan. a.s. hoopt de heer M. v. d. Vries, gemeente-accountant alhier, wonende in de Burg. Knappertlaan 90, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in gemeen telijken dienst trad. Met het oog op Nieuwjaars dag en daaropv'olgenden Zondag, zal 's Maan dags 3 Jan. van 's namiddags 3|—5f uur gele genheid zijn den jubilaris te complimenteeren. ^Ernstige vechtpartij. Zaterdagavond ten 8 uur deed J. K. uit de Pernisschestraat bij de politie aangifte, dat hij in zijn woning was mishandeld door J. de P., die hem in het gelaat had geslagen, de P. deed ten 10 uur d.a.v. aangifte, dat hij ten 9| uur tevoren in het café van van der K. aan het Wrlhelminaplein door K. met een bierglas op het hoofd was geslagen, waardoor hij bloedend weid verwond. De wonde is door de politie verbonden. Ten 11 J uur werd der politie assis tentie verzocht, daar 2 personen op het Wilhel- minaplein met messen aan het vechten waren. Door eenige rechercheurs werd aan het Ho-jfd- bureau gebracht J. K., die verklaarde even tevoren met zijn buurman de P. aan het vechten te zijn geweest en dat deze hem verschillende messteken bad toegebracht, K. had een steek wonde aan de linkerzijde van het hoofd en 2 steek- en snijwonden, ongeveer 6 centimeter lang en die in de palm van zijn linkerhand. Nog is door de politie aangehouden J. de P., die verklaarde, dat K. hem met een mes had be werkt. Bij onderzoek bleek, dat deze aan de bovenzijde van den linkerarm 2 wonden had, eenige centimeters diep, 2 steekwonden in den hals, 2 steekwonden in den rug en een hoofd wonde. De verwonden, die beiden onder den invloed van sterken drank verkeerden, zijn door Dr. de Leeuw verbonden. Verschillende wonden moesten door den dokter worden ge hecht. Het mes door K. op het Wilhelminapleib weggeworpen, is bij de politie gedeponeerd en inbeslag genomen. Na verbonden te zijn, zijn de mannen in bewaring gesteld. Aanrijdingen. Gisterenmiddag h'éèft op den hoek Groenen- laan en Beijerlandschestraat een aanrijding plaats gehad tusschen een brockwaybus, be stuurd door T. L. en een autobus van de iirma van L., waardoor het linkerspatscherm en de linkerlantaarn van de brockwaybus gedeeltelijk werden vernield. Van de autobus van van L. werd de bandeakist, bevestigd aan de achterzijde ernstig beschadigd. De bus van van L. reed de Beijerlacidscbestraat ia, toen hij plotseling moest stoppen voor een laxe auto, die van tegenover gestelde richting kwam. De brockwaybus, die achter de bus \an v. L. reed; kon niet tijdig ge noeg -toppen en was een botsing onvermijdelijk. Gisterenavond ten negen uur onge veer reed de machinist N. A., wonende Parallel weg te Vlaardingen, met zijn Fordauto, waarin zijn echtgenoote en zijn 4-jarig kind, alsmede zijn zwager en die is vrouw, van Schiedam naar Vlaardingen, toen hij op den hoek nabij de nieuwe begraafplaats het stuur kwijt raakte en de auto den dijk afreed. De auto werd totaal" vernield, doch de inzittenden bekwamen wonder boven wonder geen letsel. Alleen Mej. A. had een kleine schaafwond in het gelaat. De auto is door de bergingsmaatschappij „Jacatra te Rotterdam geborgen en was niet verzekeid. ruwe huid qesprongen y "handen [Doos 30 60-90ct. Bij Apoth. en Drogisten] Vrijdagavond is de autobus van Stadsverkeer op de Broersvest aangereden door een vrachtwagen van v. d. M., waardoor een gioote deuk in de carosserie ontstond, v. d. M. verklaarde, dat zijn Wagen zwaar beladen was en hij zijn paard niet voldoende kon inhouuen. De schade zal worden vergoed. Vrijdagavond reed de chauffeur A. B. op de Broersvest, toen hij aldaar wilde kee- ren, met zijn motorwagen tegen een handwagen van den glazenwasscher de B., De as van dien wagen weid daardoor verbogen. IJ. van V. uit Rotterdam deed Vrijdagavond aangiite bij de politie, dat hij op den Rotterdamschen Dijk door den bestuurder van een vierwielig motorrijtuig was aangereden. De auto kwam pk tseling achter een andere auto van daan. zoodat hij niet meer kon uitwijken. Zijn rijwiel werd gedeeltelijk vernield, waardoor hij een schade lijdt van pl.m. 40. De autobe- stuurderd A. K. uit Rotterdam verklaarde, dat er voor den wielrijder voldoende gelegenheidwas geweest om maar rechts uit te wijken. Het spat- scherm van zijn auto wao verbogen. Diefstallen. De veehouder A. R. deed Vrijdag bij de poli tie aangifte, dat zijn stal op de werf van Zeeuw in de Kethelstraat is opengebroken en hij daar uit een paardenzweep vermist Mej. de wed. W. deed eveneens bij de politie aangifte van vermoedelijke verduistering van een gouden heerenhorloge en ketting, gepleegd door haar schoondochter. Plotselinge dood. Vrijdagavond ontving de politie alhier tele fonisch bericht, dat zekere Z. B. uit de S. Ste- vinstraat alhier, te Rotterdam op straat onwel was geworden en was overgebracht naar het ziekenhuis aan de Coolsingel, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. De politie stelde de familie met een en ander in kennis. De chauffeur C. S., die Vrijdag- vond met zijn motorrijtuig op de Koemarkt stil stond werd door een voorbijganger gewaarschuwd dat zijn voertuig in brand stond. Het vuur is met eenige euimers water gebluscht.Bij onderzoek bleek, dat de verzekering om den knalpot onder het rijden was gedraaid, waardoor de vonken inplaats van naar beneden naar boven een uit weg vonden. Hierdoor was de carrosserie gaan branden. J. D. van den Parallelweg ver voegde zich Vrij dagmorgen bij de politie om zich te laten verbinden. D. had bij het houthakken de muis van de linkerhand geheel open geslagen. De wonde is door den geneesheer gehecht. Gisteren is door de politie ver bonden de 16-jarige M. S. uit de Nieuwe Maas straat, die op het ijs was gevallen en een hoofd wonde had opgeloopen. De glazerwassch'er A. B. deed Vrijdag bij de politie aangifte, dat zijD met lad ders beladen handwagen op den Singel was aan gereden dooor den tractor van de Glasfabriek ,,Dc Schie'". Hierdoor werd de as van den vagen ontzet en een der ladders beschadigd. De be stuurder zou verkeerd hebban uitgeweken voor een motorrijtuig. De politie stelt een onderoek in. De9jarigeH. denH. uitdeHoofd- straat, hield Zaterdagmorgen in de Lange Niéuw- straat een autobus vast en deze loslatende, kwam hij te vallen, waardoor hij over de straat slingerde en de linkerknie verwondde. Daar hij niet kon loopen is hij van uit het Hoofdbureau van politie door zijn vader naar huis gebracht. Zaterdag is door de politie ver bonden M.S., wonende Wanderloord te Rotter dam, die op straat was gevallen en nogal aan de linkerknie was verwend. UIT ROTTERDAM. Prinses- Theater. Het programma van deze week is lachen en nog eens lachen. Na het journaal, dat zeer actueel en variant is, volgen drie komische bijfilmpjes, waarvan de eerste en de laatste resp. getiteld „Een portie ijs en „Detective tegen wil en dank," geweldige lachsuccessen zijn. De eerste hoofdfilm „De pelgrims" met Char lie Chaplin in de hoofdrol, is een aardige film met hier en daar de allerzotste momenten. Als variété optreden van een Accordeon-Virtu oos. Na de pauze als tweede hoofdfilm „Wat is er met mijnheer Janssen gebeurd." Ftiginald Denny vervult de hoofdrol. Wie Denny kent, weet, dat hij een komiekeling zonder weerga is. Het is don ook gieren van begin tot eind. Wie zijn zorgen eens weglachen wil, gaat deze week naar Prinsestheater. W. B. Theater. De W. B. directie heeft een mooi program ma voor deze kerstweek samengesteld, gedeel telijk, komisch, gedeeltelijk diep ernstig. Na de gebruikelijke revue er journaal krijgen we als eerste hoofdfilm „De avonturen van een melk boer een zeer kluchtig flimverhaal in zes acten met als hooidpersoon Johnnie Hines. Op het toneel „De acht monniken van St. Bernard", een dubbel mannen kwartet, welke op verdienstelijke wijze verschillende nummers ge wijde muziek ten gehoore brengen, daarbij uit muntend gesteund door het groute orgel en orkest Na de pauze een mooi filmwerk in acht ac ten, getiteld „De Dwaas", die niet werd begre pen, omdat hij te hoog stond voor de massa, doch zette zij n taak onvermoeid voi.rt in het be sef te zullen slagen. Een film, die menigeen tot nadenken zal stemmen. Een goed-gekozen kerstprogramma, dat wij gaarne aanbevelen. UIT O VERSLUIE. Voorstellen van B. en W. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot bet sluiten van een tweede kasgeldleening ad. 25000 dit in verband met de uitgaven voor de electrificatie van den Bovendijk en de stra tenaanleg in Schiewijk. De gemeenteraad is ter behandeling van dit voorstel bijeengeroepen op Maandag 27 dezer. In deze vergadering komt verder een voorstel van B. en W. inzake het verleenen van mede werking voor het aanbrengen van electr. ver verlichting in de R. K. School. De kosten worden geraamd op 180. Bovendien komt in behande ling een voorstel tot bet verbeteren van de ri- ooleering en de bestrating der Zestienhoeen- schekade. Volgens opgaat van den gemeente opzichter worden de kosten geraamd op a. voor de riooleering 4000 en b. voor de bestra ting 3000. Verder wordt door B. en W. voor gesteld het maken van een spuileiding in de Zestienhovenschekade en Oud Schiekade, kosten 1700. Tot verbetering der doorspuiing van een sloot achter de Delfthavenschekade wordt eén creditt gevraagd ad 550. Telegrammen. VEREENIGDE STATEN OFFICIEEL UITGENOODIGD. GENEVE 27 Dec. (draadloos). Het secretari aat van den Volkenbond heeft de Ver. St. of ficieel uitgenoodigd voor de economische we reld-conferentie op 4 Mei 1927 te Geneve. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting voor het Noorden ZwakkeNoord -Oostelijke tot Noordelijke ol Noord-Westelijke wind licht tot zwaar bewolktweinig of geen neerslagtemperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Verwachting voor het Zuiden Zwakke tot matige Noord-Oosten wind, gedeeltelijk bc-wolkt weinig of geen neerslag lichte tot matige vorst des nachts overdag temperatuur om het vries punt tct lichte vorst. Door het ijs gezakt. Men meldt ons uit Dordrecht Onder de gemeente Hendrik Ido Ambacht is de 16-jarige Corn. Klootwijk bij het overste ken van den ijsbaan op de Waal door het ijs gezakt en verdronken. Twee personen die hem trachtten te redden, zakten eveneens door het ijs, doch werden bijtijds gered. Ernstig motorongeluk. 3 p e r s o n e n g e w o n d. Men meldt ons uit Enschede Gisteren heeft op de Enschedeschenstraatweg te Hengelo een ernstig motorongeluk plaats ge had. De heer Gerritsen uit 'Hengelo reed met zijn motorfiets in vollen vaart tegen zekeren J. aan. Beiden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De aarrgeredene heeft een schedelbreuk de aanrijder ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. De dame die op de duo van de motorfiets zat, werd eraf geslingerd en licht gewond. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 24 Dec. 27 Dec. Londen12.131/, 12.13 Berlijn - 59 55 - 59.571/, Parijs- 9.97 - 9.891/» België- 34 77V, - 34.771/, Zwitserland- 48 35 - 48 33 Amerika -2.50 l/u -2.50 Weenen - 35.30 - 35.26 Kopenhagen - 66 61 - 66.61 Stockholm- 66.841/a - 66 85 Oslo- 62.81 - 63 171/, Madrid - 33.17V2 -38.18 Milaan-1107 - 11.26 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 24 Dec. 27 Dec. Londen12.131/, /1213V8 Berlijn 59 351/, - 59 58 Parijs -9 94 -9 901/, Brussel - 34 80 - 34 771/, Zwitserland - 48 36 - 48.34 Weenen - Sfo.Z&h - 35 30 Kopenhagen 66 65 - 66.65 Stockholm - 66.85 - 66 85 Oslo - 62 85 - 632.0 New-York- 2 50 V» - 2.50 SPORT. N. V. B. 4e Klasse C. Rijswijk: RijswijkD.H.S. 0—5. Rotterd. voetbalbond. Ursus IIIStroodorp II 11. Vanwege de gesteldheid der teireineVi zijn de overige wedstrijden afgelascht. 4",iUU 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2