30 et Doos Binnenland. 90, 60 en Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeugd Nieuws. Weer de onbewaakte overwegen. dat de minister van Financiën ertoe zal overgaan het geheele douane-onderzoek van passagiers der nationale treinen in den trein zelf te doen geschieden. Uit Berlijn De „B. Z. am Mittag" acht het „meest interessante" voorstel tot oplossing der regeeringscrisis het aanbieden van de rijks- weerportefeuille in het nieuwe kabinet aan den voormaligen rijkskanselier dr. Luther. Uit Berlijn Het Barmat-proces zal 11 Januari a.s. aanvangen. Uit MemelDe nieuwe Litausche minister president Woldemaras is gister te Memel aan gekomen. Uit Berlijn meldt menDe gemeenteraad van Moskou voert momenteel onderhandelingen met de Allgemeine Elektrizitats Gesellschaft en het Siemensconcern over den bouw van een ondergrondschen spoorweg, welke 200 millioen mark zal kosten. Hofrouw. Naar aanleiding van het overlijden van ('en keizer van Japan is een, gisteren reeds ingega- nen, hofrouw voorgeschreven var! twee weken en wel een week hal /en en een week lichter "rouw. Tweede Kamer vacature. Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau is gisteren in de plaats van wijlen den heer H. C. Dresselhuys, benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer S. E. B. Biere- ma, te Usquert. R. K. Volkspartij en R. K. Staatspartij. De heer W. Verpalen, hoofdbestuurslid van de Ft. K. Volkspartij, schrijft Naar aanle.ding van de berichten, die in de pers de ronde doen omtrent de kansen tot terug keer |der R. K. Volkspartij tot de R. K. Staats partij, moge ik eerlijkheidshalve en om geen verwachtingen te wekken, die vooralsnog onge motiveerd zijn, opmerken, dat de bespreking, die de voorzitter en de waarnemende secretaris der R. K. Volkspartij hielden met den voorzitter der R. K. Staatspartij, buiten de R. K. Volks partij om zijn gehouden en zonder medeweten van het hooft bestuur er zelfs van den partij secretaris. De beaoelde conferentie is dus te beschouwen als een simpele bespreking, waarvoor de R. K. Volkspartij geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden, en waaraan niet de minste sanctie is verleend. De R. K. Volkspartij staat als partij nog volkomen vreemd hiertegenover. Het partij-congres, dat feitelijk te beslissen heeft, zelfs omtent het houden van een eenvoudige bespreking, is van de geheele kwestie nog alge heel en volkomen onkundig. De scheepvaart op de Schelde. Op de reede van Vlissingen liggen verschillen de schepen voor anker, die niet verder kunnen wegens gebrek aan een voldoend aantal Belgische loodsen. Het Zuiderzeevisschersbedrijf. Op voorstel van den burgemeester te Edam heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een werkverschaffing ter zee ingesteld voor de Zuiderzeevisschers en hun knechts. Voortaan zullen dezen bij open zee niet meer bij de gewone werkverschaffing te land kunnen worden gesteld maar zij kunnen gaan visschen, in welk geval hun een bepaald loon wordt gegarandeerd. Deze nieuwe regeling wordt door de betrok kenen, die thans in hun bedrijf werkzaam kun nen blijven, buitengewon op prijs gesteld. Provinciale Staten. Z u i d-H o 11 a n d. Gister is de winterzitting voortgezet, rnder leiding van den commissaris der Konirgin, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg. Aan de orde was hA voorstel aan de gemeente Delft toete kennen een provinciaal subsidie van 300.000 in de kosten voor de verbetering van den Delftweg. In de jongste vergadering was een motie- Verhoeven c.s. ingediend tot aanhouding van dit voorstel en nader overleg met. het Rijk. De heer Verhoeven lichtte de motie toe en sprak twijfel uit, of het provinciaal belang wel in zoo hooge mate bij de verbreeding van dezen weg betrek ken is, daar de weg voornamelijk van locaal be lang zal zijn in verband met de plannen tot spoedigen aanleg van den rijksweg. Ook is het noodig, dat de tol-kwestie op de juiste wijze haar beslag krijgt. De heer Van Voorst Vader meent, dat over drie maanden precies evenveel over de zaak te zeggenisals thans.Erzijnonteigeningspro-.edures hangende, waarvan niet te zeggen is, wanneer ze zullen zijn afgewikkeld. Spr. ziet dus niet in dat er met een uitstel van drie maanden resul taat bereikt wordt. Er is echter een andere kwestie is het provin ciaal belang zoodanig gemoeid met het behoud van dezen weg, dat de provincie daaraan 3 ton moet geven? En voorts het. is niet, gewen acht, dergelijke subsidies uit de provinciale kas te verleenen, indien er een wegenfonds komt. Daarbij doet zich de moeilijkheid der tollen voor. Waren vie er niet, dan kon de weg eenvoudig op het provinciale plan gebracht worden. Nu zij cc zijn, dient er eer.T een "verordening te komen tot verdeeling van de gelden alvorens op sub sidie uit het wegenfonds aanspraak gemaakt kan worden. Deze kwestie zou spr. gaarne door Ged. Staten nader onderzocht zien.. Na langdurige besprekingen deelt de voor zitter mede, dat de heer Verhoeven de motie heeft ingetrokken. Da heer Ten Hope bespreekt den tol der ge meente Delft, die van 19191926 een netto- Pnrol M Winterhanden en Wintervoeten. <N winst maakte van 400,000. De heer Van Baren' heeft er spr. op gewezen, dat hij alleen de vette jaren in aanmerking genomen had. Maar uit een onderzoek is het spr. gebleken, dat over de jaren 19001918 een winst van 115.000 ge maakt is. Deze winst is opgebracht door be woners van de provincie. Spr. zou zich met het gevraagde subsidie kunnen vereenigen, indien daarmee gepaard ging de afschaffing van den tol. Over de eerste 9 maanden van 1926 is 63,000 winst gemaakt, over het geheele jaar zal de winst 90,000 zijn. Op jdeze wijze betaalt het internationale verkeer mee in de gemeentehuishouding van Delft. Spr. diende een amendement in om aan de voorwaarden voor subsidieverleening een voor waarde te verbinden, volgens welke vóór 1 Januari 1928 het toltarief met 1/3 verminderd moet worden, vóór 1 Januari 1929 nog eens met 1/3 en vóór 1 Januari 1930 geheel moet verdwijnen. Intusschen moet gezocht worden naar een oplossing van de verdeeling van de onderhoudskosten van den weg tusschen Rijk en gemeente. Flierna namen nog verschillende voor- en tegenstanders het woord. De heer Verhoeven diende opnieuw een motie in tot aanhouding van het voorstel. Deze motie werd verworpen met 4129 stemmen. Het amendement-ten Hope werd verworpen met 41-30 stemmen. Hierop werd bet voorstel van Ged. SI aten z.h.s. aangenomen, zoodat de subsidie groot 300,000 aan Delft wordt toegestaan. Hierna werden nog eenige zaken afgehandeld. De voorzitter wenschte den leden een gezegend Nieuwjaar en sloot om 5 u. 30 in naam der Ko ningin de winterzitting. Vrouwen als getuigen bij akien. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot het toelaten \an vrouwen als getuigen bij akten. Afscheid van burgemeester De Gijselaar. Burgemeester De Gijselaar zal Donderdak" middag in den foyer van de Stadsgehoorzad( afscheid van Leiden's bevolking nemen. Om uur zal hem door den voorzitter van de huldi" gingscommissie, den heer Aug. L. Reimeringeri een album worden aangeboden en om vier uur zullen vereenigingen, corporaties en belang stellenden gelegenheid krijgen, afscheid van den burgemeester te nemen. lp Het Xederl.-Belgisch verdrag. Adres aan de Eerste Kamer der S t a t e n-G e n e r a a 1. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas te Vlaardingen heeft de eer zich tot Uwe Hooge Vergadering te wenden naar aanleiding van het wetsontwerp tot goed keuring van het op 3 April 1925 tusschen Bel gië en Nederland gesloten Verdrag. Ernstige bezwaren zijn tegen dit Verdrag ge rezen,welke in tal van adressen tot UweVergade- ring gericht, tot uiting kwamen. Om niet in her halingen te vallen, maakt onze Kamer de be denkingen, welke door de Kamers van Koop handel voor Amsterdam en Rotterdam tegen dit Verdrag te Uwer kennis zijn gebracht, tot de hare. Wat voor deze havensteden geldt, is pro- centsgewijze even waar voor de binnen het dis trict onzer Kamer liggende gemeenten Schiedam en Vlaardingen, welke als zeehavens een aan zienlijke plaats innemen. Wij wijzen slechts op Vlaardingen, dat de derde zeehaven is van ons land, waar in 1925 buiten de visschersschepen 751 vaartuigen, metende 1.129.163 ton, di rect uit zee binnenvielen. Kunnen wij dus, wat deze bedenkingen betreft, volstaan met een ver wijzing naar de adressen van bovengenoemde Kamers, op eenige punten zouden wij nog de aandacht van Uwe Hooge Vergadering willen vestigen, zoo op het vraagstuk der werkeloosheid. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag in zijn huidigen vorm bekrachtigd, zal noodwendig den arbeider prijs geven aan de funeste gevolgen van een toenemende werkloosheid. De groote zaken man, die internationaal is georiënteerd en zich financieel gemakkelijk beweegt., zal zijn weg naar het buitenland vinden, naar gelang de om standigheden zich wijzigen. De daaraan verbonden bezwaren zal hij in de meeste gevallen weten teoverwinnen. Met den werkman is dit anders gesteld. Een enkele moge, wanneer de scheepvaart zich verplaatst van den Nieuwen Waterweg naar de Schelde, een plaats vinden te Antwerpen, het is uitgesloten dat een eenigszins groot aantal arbeiders in het buiten land te werk zal worden gesteld. Het hieruit voortvloeiende overcompleet aan werkkrachten zal grooter zijn naarmate men bedenkt dat een verlegging van het doorvoer verkeer met zich brengt een evenredige vermindering van scheeps- reparatiën, in welk verband wij voor ons district mogen wijzen op de drie groote scheepswerven welke te Schiedam zijn gevestigd, waarbij in 1925, 2603 arbeiders werkzaam waren, terwijl in datzelfde jaar 639 schepen met een tonnage van 2.799.065 in eigen dokken gerepareerd werden. En meer dan plaatselijk zal de arbeidsmarkt hierdoor worden beinvloed. De groote haven steden toch, en in verhouding ook de kleinere, zijn met haar wisselende behoeften aan arbeids krachten een aantrekkingspunt voor den arbei der, die in de overige gedeelten van het land tot Werkloosheid is gedoemd. Daar zoekt en vindt hij dikwijls werk. Wordt echter het wetsontwerp waarvan sprake is, aangenomen, dan zal niet alleen de werkloosheid in onze havensteden toenemen, maar vermindert en verdwijnt ten slotte de natuurlijkezuigkraehtdergrootehavens. Wanneer er, terwille van een goede Verstand houding met onze zuidelijke buren, offers metten worden gebracht, zal men zich die hebben te getroosten. Het Verdrag echter, zooals liet aan Uwe Vergadering ter aanneming is gezonden, vraagt een uitschakeling van het gezond eigen belang, dat elke natie, die zich zelf respecteert, er op na mag en moet houden. Het wil onze Kamer bovendien voorkomen, dat door ongewijzigde aanneming van dit Trae- taat het doel, dat ermede wordt beoogd, voorbij gestreefd wordt. Immers,de meerdere toenadering en vriendschap tusschen twee landen, die op economische samenwerking zijn aangewezen, welke dit Verdrag moet bewerken, komt er eerder door in gevaar dan dat ze wordt tot stand gebracht. Het laat zich namelijk aanzien, dat, wanneer de nadeelige gevolgen, welke in velerlei vorm en gedaante naar voren zijn gebracht, zich eenmaal zullen doen gevoelen en wij twijfelen niet, of zulks zal eens het geval zijn zich een gevoel van wrevel zal vestigen bij het Neder- landsche volk, dat tot minder aangename ge volgen aanleiding zou kunnen geven. De beoogde meerdere toenadering zal dan verkeeren in ver wijdering. Waar dergelijke hooge belangen op het spel staan, spreekt onze Kamer unaniem den wensch uit, dat Uwe Hooge Vergadering het Verdrag, zooals het heden daar ligt, onaannemelijk zal verklaren. Rectificatie. In het schrijven van den weleerw. heer L. Beune, betreffende het R. K. Ziekenhuis is de alinea, waarin vermeld de ontvangen of toege zegde bedragen, abusievelijk afgedruktDeze luidt als volgt Er beginnen toch ook wel eenige giften bekend te worden. De eerste gift, die ik zelf mocht ontvangen, was ééne cent, van een school jongen voor de kinderzaalMen gaf mij toe zegging van 25.— van 10.De Kerstdagen brachten een gave van 600.te betalen in 12 termijnen van 50.en ééne van 100. een ander van 50 cents in de week, wat toch ook 25.in het jaar maakt. De dienst op 1 Januari. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Schiedam maakt nader bekend, dat op 1 Januari gedurende de openstelling van het kantoor (8v.9v. en ln.2n.) mede postwissel zaken worden behandeld. Na 11 uur gesloten. Op Oudejaarsavond, dus Vrijdag 31 Dec. a.s., zullen alle tapperijen en slijterijen op bevel van den burgemeester gesloten zijn. Jubileum. De heer K. F. Blomsma, chef de bureau ten kantore der invoerrechten en accijnzen alhier, hoopt den 3 Januari a.s. den dag te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden in 's Rijks dienst trad. Literair-cconomischc H. B. S. De minister van O., K., en W. brengt ter algemeene kennis dat een littarair-economische afdeeling (a-afdeeling) is verbonden o.m. aan de H. B. S. alhier. R. K. Openbare Leeszaal eu Bibliotheek. Het bestuur "van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek ,,St. Liduina", Lange Haven 92, maakt bekend, dat wegens Oudejaarsavond Vrijdagavond a.s. de leeszaal en de bibliolheek gesloten zullen zijn. Slaclithuisbouw. Naar wij vernemen is in de plannen der slagers, om tot oprichting van een onderlinge centrale slachtplaats óver te gaan, wijziging gekoimn. Mede in verband met verandering in de omstan digheden acht men thans een gemeentelijk abat toir de juiste oplossing, mits hiervoor wordt ingesteld een commissie van beheer, zooals ook bij het Algemeen Flandelsentrepot bestaat. In deze cómmissfe dienen dan o.a. vertegen woordigers van slagersorganisaties zitting te hebben. Na herhaalde besprekingen met den burge- meeoter zijn belanghebbenden tot de conclusie gekomen, dat door een aldus te exploiteeren abattoir, hetwelk, niet te groot van opzet, toch aan alle hygiënische eischen zal voldoen, zoowel het algemeen belang, als de belangen der slagers het best worden gediend. In dezen geest is dan ook een s'-hrijven aan de gemeente gericht. Verwacht mag worden, dat deze zaak thans spoedig haar beslag zal krijgen. Aanrijding. De chauffeur P. W. uit Rotterdam, deed gisteravond te 5i uur bij de politie aangifte, dat hij even tevoren, op den Rotterdamschen Dijk terwijl hij met zijn luze motorrij tuig van Rotter dam naar Schiedam reed, van achteren was aan gereden door een luxe auto, waardoor een der achterspatborden ernstig werd beschadigd. W. verklaarde, dat hij rechts op den weg reed, toen de auto hem met groote snelheid passeerde. De vermoedelijke dader is bekend. De politie stelt een onderzoek in. In de punt van een hek gevallen. Gistermiddag is door de politie voorloopig verbonden de 6-jarige Emma v. d. B. wonende Hoogstraat, die met het voorhoofd in de punt van een hek aan de Lange Kerkstraat was ge vallen, waardoor een ernstige hoofdwonde was ontstaan. De wonde is later door een genees heer gehecht. Muziekavond te R'dam. Dinsdag 11 Januari a.s. geven mevr. B. Mak van WaayDooremand en mej. Goba Rijneke een liederen- en pianoavond in de nutszaal te Rotterdam. Mevr. Mak v. Waay zal liederen zingen van Schubert, Waef, Stephan, Duparc en van Haaf. Mej. C. Rijneke zal ten gehoore brengen de sonate van Beethoven op 31 No. 2 en werken van Chopin en Granados. Mevr. V. heeft bij de politie aan gifte gedaan van een ruw-harigen fox-terrier, bruin met zwart gekleurd, kop half zwart half bruin en gecoupeerde staart. Een pl.m. 15-jari- gen jongen is in het bezit van dien hond alhier gezien, zoodat verduistering wordt vermoed. Politieonderzoek wordt naar den dader ingesteld. De firma B. deedgisterenaangif- te bij de politie van diefstal van een bankschroef en een rol koperdraad, vanaf een terrein nabij de werf der firma Wilton aan den Vlaardinger Dijk. Gistermiddag te 1 uur was de slager A. van L. in een slagerij aan de Beijer- landschestraat bezig met het uitbeenen van een runderschouder,toen plotseling het mes uitschoot en in zijn rechterlies terecht kwam, waardocr een pl.m. 3 c. M. breede en diepe wonde ontstond Na door den drogist S. uit de Groenelaan voor loopig te zijn verbonden, is van L. per auto naar Dr. Geerde^ vervoerd, door wien hem ge neeskundige hulp werd verleend. KOOP DAN N DOOSJE de KLEINE tabletjes met de GROOTE geneeskracht In handige platte donsjes 4 35 cent bij Apothekers en Drogisten. I Imp.: H. TEN HERKFL, HILVERSUM. 13 Gistermorgen omstreeks 8u.isdebijna 70-jarige S. Ie Zevenbergen, die op weg was naar zijn werk, op den onbewaakten overweg zij Zevenbergen door een trein overreden en gedood. Gistermiddag is een vrachtauto van de tram ZutpenEmmerik op een onbewaakten overweg bij Doetichem door een goederentrein gegrepen en totaal vernield. De chauffeur is er met eenige hoofdwonden afgekomen. De locomotief werd zoodanig beschadigd, dat ze door een andere moest worden vervangen. Eergistermiddag is de met twee paarden be spannen wagen van voerman P. de Vries Hzn. op den onbewaakten overweg aan den Zuid- Maatweg onder Heemskerk door een sneltrein gegrepen. De beide paarden werden gedood. De voerman kwam met den schrik vrij. Het onge luk is te wijten aan den dikken mist. Pokken te Maastricht. Het Quaran tainekamp in de Ivruisheerenkerk te Maastricht wordt vandaag opgeheven. Nog een slachtoffervandenmist. Gistermorgen omstreeks- halfzeven heeft men nijba hét station te Zevenbergen op de spoorbaan het verminkte lijk gevonden van den werkman- C. Verhoet. Blijkbaar heeft de man, die vlak bij de lijn woont, deze willen oversteken en door den mist den naderende trein niet gezien met het noodlottig gevolg, dat hij werd overreden. Het droevig ongeval bij War mond. In aansluiting op hetgeen reeds gemeld is betreffende het tragische ongeval, waarbij twee meisjes door den trein werden gegrepen en gedood, wordt aan het „Vad." nog het volgende medegedeeld Daar het meermalen voorkwam, dat de beide meisjes 's avonds zeer laat thuiskwamen, maakte de familie zich met al te zeer ongerust, doch toen zij gistermorgen ook nog niet in de ouder lijke woning waren teruggekeerd, begreep men, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn. Welk droevig resultaat het daarop ingestelde onder zoek opleverde, meldden wij reeds. Gistei morgen omstreeks 12 uur zijn de beide lijken opgevischt dat van mej. Kerkvliet was afschuwelijk ver minkt, dat van mej. Vink evenwel geheel on geschonden, zoodat het vermoeden is gerezen, dat zij op het laatste oogenblik van de brug is gesprongen en door verdrinking om het leven is gekomen. De beide lijken zijn door de Justitie in beslag genomen. Ze werden gistermiddag naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2