The 6oM Rush, Pandora Bioscoop. Paul Richter, De Avonturierster, zich brengt voor den dienst der spoorwegen. De zaak staat hier anders dan bij den aanvang van de zomerperiode. Het is geen overwegend bezwaar om deze hier te lande te doen ingaan op een later tijdstip dan in België, Frankrijk en Engeland, gelijk voor 1926 geschied is, omdat het verschil omtrent wijziging in de dienstregeling alleen de verbindingen met die landen betreft. Nieuwjaarsreceptie. Gedurende de Nieuwjaarsrecepties ten Hove zal op Maandag 3 Januari a.s. de rouw, uitge schreven in verband met het overlijden van den keizer van Japan, worden afgelegd. Het eonflieht in de Dordreehtsche metaal industrie. Tusschen de vertegenwoordigers van de sa menwerkende organisaties en den Metaalbond heeft een conferentie plaats gehad betreffende een loonsverhooging van 10 bij de Mij. tot vervaardiging van gasmeters, Penn en Bauduin's Ijzergieterijen en Machinefabriek L. Straatman. De besprekingen hadden een voorloopig ka rakter. De beslissing is uitgesteld tot 15 Jan aanstaande. Rctourkaarten voor buurtverkeer. Het ligt in het voornemen der Nederlandsche Spoorwegen, om de eendaagsche retourkaarten voor buurtverkeer geldig te Verklaren voor alle treinen, uitgezonderd D-treinen. Hiermede wordt een belangrijke vereenvoudiging voor reizigers bereikt. Tevens kan dan een der vele teekens uit het spoorboekje, aanwijzende welke treinen voor buurtverkeerkaarten geldig zijn, vervallen. VRIJDAG 7 JANUARI, 8 uur R. K. Volksbond Causerie FELIX TIMMERMANS. Onderwerp Italië en St. Franciscus. Koopt tijdig uw plaatskaarten waar biljet ten geplaatst zijn. 4237 7 Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Ziekenhuis. ^De weleerw. heer L. Beune schrijft ons Gelukkig ben ik wederom in staat,,eenigejgif- ten of toezeggingen voor de installatie van ons Ziekenhuis te publiceeren. Hier moet echter de waarschuwing voorafgaan, dat deze publicaties lang niet volledig zijn. Er zijn ongeveer dertig dames, die de verschillende adressen bezoeken het is dus wel een onmogelijkheid iederen dag van ieder succes kennis te hebben eerst na enkele weken zal het mogelijk zijn, de verschil lende gegevens samen te brengen. Dan pas zullen we een algemeen overzicht kunnen geven. Hier volgen dus slechts eenige blijken van milddadigheid, die mij toevallig ter oore kwa men, of die men mij persoonlijk deed toekomen. De vorige opgave bereikte een bedrag van 762.50 N.N. twaalf maandelijksche giften van tien gulden- 120. Betaalbaar in 4 termijnen- 20. Een stoel- 5. v. d. W- 15.— N.N- 20.— v. D- 10.— 25 cents per maand- 3. 50 cents per maand- 6. 25 cents per week - 13. een rijksdaalder per maand- 30.— Totaal1004.50 Dat is de eerste duizend verantwoord 1 Mogen er nog velen volgen 1 1 Felix Timmermans. Onder verwijzing naar bovenstaande ingezon den mededeeling, komen wij nog eens nadrukke lijk de aandacht vestigen op deze causerie over Italië en St. Franciscus, welke 7 Jan. a.s. om 8 uur in den R. K. Volksbond zal worden ge houden door den bekenden Vlaamschen schrijver Felix Timmermans". Het tegenwoordig zoo bijzonder actueele onderwerp en niet minder de geestige, Vlaamsche humoristische, veel gelezen schrijver, die deze causerie zal houden, zullen ongetwijfeld een overvolle zaal trekken. Wie zich dus een plaats wil verzekeren, neemt tijdig maatregelen en koopt bij tijds een plaatskaart, welke overal verkrijgbaar zijn, waar biljetten zijn geplaatst. Te water geraakt. Hedenmorgen te 8.45 is L. B. toen hij met zijn motorboot onder de Willemsbrugwildedoorvaren te water geraakt, toen hij zijn boot wilde af houden van den walkant en de haak uitschoot. De pulitie, bijgestaan door eenige burgers, bracht B. op het droge. Aangereden. Gisteravond is de 6-jarige P. F. wonende Singel op de Hoogstraat door een wielrijder aangereden, waardoor de kleine een diepe wonde boven het rechteroog bekwam. De wielrijder is onbekend gebleven. Het knaapje is door een geneesheer verbonden. Dieren mishandeling. Gisteren is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen den bestuurder van een honden kar, waaronder een kreupele hond was gespan nen. Een der pooten van het dier was vermoede lijk gebroken. Gisteren is een man aangehou den, die opgaf genaamd te zijn R. P., terwijl er een persoon van dien naam gesignaleerd bleek te staan in het Algemeen Politieblad. Bij fouillee ring werden op hem papieren gevonden ten name van J. de W., waarop hij bekende een valschen naam te hebben opgegeven. Hij is ter beschik king van de Justitie gesteld. Gisteravond is pr'óC e"s-v e r b a a 1 opgemaakt tegen een drietal personen, die op de Nieuwe Haven vuurwerk afstaken. DeheerM.vanOorschotteVlaar dingen is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot ambtenaar bij de Rijks Belastingen en als standplaats aangewezen, Beek, bij Nijmegen. UIT ROTTERDAM. Ook hier een „Bijenkorf." „De Bijenkorf" te Amsterdam heeft thans aangekocht het perceel aan de Korte Hoogstraat waarin de destijds gefailleerde Warenhuis- firma Cohn Donnay gevestigd was. Het ligt ech ter niet in het voormemen in dit betrekkelijk kleine huis een warenhuis te vestigen, dat kan wedijveren met de groote magazijnen in Den Haag en Amsterdam. Het zal op meer beschei den voet worden ingerecht. Reeds vroeger had „De Bijenkorf" getracht aan den Coolsingel een perceel in handen te krijgen. Deze aankoop is echter afgeprongen op den hoogen vraagprijs. Gemengd Nieuws. In het ruim gevallen. Gistermorgen was de 24-jarige P. v. d. M. uit Maassluis, ma troos op het in de Vulkaanhaven te Vlaardingen liggende stoomschip Leonora van Jos. de Poor ter te Rotterdam, bezig met behulp van een gei de ruimen te sluiten. Hij greep op een oogenblik die gei mis en viel in het ruim van het schip. In deerniswekkenden toestand werd hij gevonden en op last van dr. Linzel naar het ziekenhuis te Vlaardingen gebracht, waar hij kort daarop over leed. Nietprettig. Bakker v. E. te Zevenber gen bemerkte Zondagavond dat- van een var- kensbig de staart was afgebeten. Vermoedende dat andere makkers dat gedaan hadden, nam hij zijne maatregelen. Maandagmorgen liepen ech ter weder drie gecoupeerden door het hok. Bij nader onderzoek bleek, dat ratten de daders waren. Slecht teeken. Het getal werkloozen te Delft is in de afgeloopen week tot over de 900 gestegen het vorige jaar waren er omstreeks denzelfden tijd 635 werkloozen. Het Kamerlid de Visser voor de politie. Men zal zich herinneren, dat tegen de communist De Visser, kort nadat hij naar Rus land vertrok, een strafrechtelijke vervolging is ingesteld. Het heette toen, dat hij vervolgd zou worden wegens opruiende taal, die hij op een openbare vergadering gesproken zou hebben. Naar „Het Volk" verneemt, is dit onjuist. Het communistische Kamerlid wordt vervolgd we gens beleediging van luitenant Visser, die bij de militaire ongeregeldheden te Assen een rol gespeeld heeft. De Visser zou hem n.l. moorde naar hebben genoemd. Gistermiddag was de heer De Visser op het Haagsche hoofdbureau van politie ontboden, waar hij echter weigerde om inlichtingen te verstrekken. e diefstal te VI ij men. Zooals be richt, ontdekte de gemeenteontvanger van Vlijmen op Eersten Kerstdag, dat zijn kas, die onder een bed was geplaatst, was gestolen. Naar wij vernemen, is thans de zoon van den gemeen teontvanger als verdcht van dezen diefstal ge arresteerd. „Schiedam let op uw saeck!" De „Kleinveeteelt" verhaalt het volgend uit de „Figaro." Laat de kippen wijn drinken 1 Het schijnt het beste middel te zijn, om ze te doen leggen. Mijn heer Joubert, landbouwleeraar te Fontainebleau heeft 12 kippen genomen van 16 maanden ud. Hij verdeelde ze in twee partijen (koppeltjes) van 6 en gaf aan allen hetzelfde voeder. Maar, aan de kippen van het tweede koppeltje gaf hij bovendien per dag en per kip 10 c.L. wijn. De eerste koppel, met de droogvoedermethode heeft gelegd in October 3 eiereD,in November 1, in December 0 en in Januari 23. De tweede in October 28, in November 57, in December 54, in Januari 57. „Kleinveeteelt teekent hierbij aan Het waren dus overjarige kippen. Het zestal dat 't zonder wijn moest stellen,legde in 4 maan den 27eieren,het tweede in 't zelfde tijdsverloop 1926 eieren. Deze laatsten hadden in die 120 dagen 120 X 60 c.L. 7200 c. L. =7.2 L. 9 flesschen wijn op. Wanneer alle kippen uit Nederland 10 c.L. wijn per dag kregen, bedroeg dat per kip en per jaar ruim 4 flesschen of voor 15 millioen kippen (die hebben we thans zeker 1) 60 millioen flesschen Voor de Franschen zou het te hopen zijn, dat de kippenwereld 't voorbeeld van prof. Jou- vert en corps gingen navolgen. De franc zou in dat geval beter omhoog gaan dan thans het geval is. Zouden we het met onzen Hollandschen je never ook niet eens probeeren De minister klaagt er over de drank-accijns zoo weinig op brengt (m.a.w. dat de lui niet genoeg drinken). Kan een of ander Kamerlid niet eens een vraag stellen aan den minister of er in die richting niet wat te bereiken is 1 SchiedammeiS let op uw saeck 1 Zware sneeuwstormen in de A p e n ij n e n. Uit Milaan wordt gemeld Ten gevolge van de zware sneeuwstormen in de Apenijnen zijn er ernstige storingen ontstaan in het telegraaf- en telefoon-verkeer. Ook hoogspanningsdraden werden beschadigd, zoodat Milaan en andere steden urenlang van electiische stioom waren verstoken. In het berggebied in Toscane ligt de sneeuw zeer hoog. Uit Madrid bericht men In vele deelen van Spanje, vooral in het Noorden en aan de Mid- dellandsche Zeekust, blijven sneeuwstormen woeden, waardoor groote schade wordt aange richt. De aan den sinaasappeloogst berokken de schade is onberekenbaar. Kerknieuws. De Chineesehe bisschoppen in ons land. Gistermiddag zijn de drie Chineesehe bisschop pen, H. H. D. D. H. H. Mrg. Tch'en, Mgr. Hou en Mgr. Souen te 's-Hertogenbosch aange komen, waar ze begroet werden bij monde van mgr. C. C. Prinsen, die den Bosschen Bisschop vertegenwoordigde. Namens de Chineesehe bis schoppen beantwoordde mgr. Souen den wel komstgroetvan mgr. Prinsen, eveneens in het Latijn. Hierna gaven de bisschoppelijke gasten, den m de gereserveerde wachtkamer, waar dc ont vangst plaats had, aanwezigen hun zegen, waar op in vier auto's naar het paleis van Mgr. A. F. Diepen werd gereden. Hier kleedden de Chineesehe bisschoppen zich voor de pontificale ontvangst, welke daar op in de kathedraal van St. Jan plaats had. Mgr. Diepen in ponitficaal gewaad haalde, gevolgd door een brecde priesterschaar, de bis schoppen aan den hoofdingang af. Na een korte adoratie in de Sacramentskapel had van het hoofdaltaar een korte liturgische plechtigheid plaats, waarna een der Chineesehe kerkvorsten den talrijken aanwezigen zijn zegen schonk. De hartelijke ontvangst was daarmede ten einde. De bisschoppen bezichtigden nog het kerk gebouw en stelden hun handteekening in het Gulden Bock. In den namiddag had ten paleize van mgr. Diepen een diner plaats. Des avonds werd in het Concertgebouw een feeotvergadering te houden, waarop het woord werd gevoerd door Pater Raymakers van Spar- rendaal, mgr. Hermus en mgr. Diepen, terwijl een der gasten eveneens de aanwezigen toesprak. Laatste Berichten. Ernstig auto-ongeluk. Eén d o o d e. Men meldt ons uit Goor Hedennacht heeft op den Lochemschen weg, nabij Diepen heim een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe auto, waarin gezeten waren de heeren Bolscher en Oostvogel uit Almelo, reed, doordat een der banden sprong, in volle vaart tegen een boom. De auto werd totaal vernield. De eerstgenoemde werd zeer ernstig gewond en overleed kort na het ongeval. De heer Oostvogel kreeg eveneens ernstige wonden. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur Bekker uit Almelo liep lichte verwondingen op. In een greppel gestikt. Men meidt ons uit Tilburg Gisteravond is de 36-jarige J. v. d. V. uit de Kapelstraat in een greppel met vuil water nabij zijn woning geraakt. Toen hij werd opgehaald, was de ongelukkige reeds overleden. Weerbericht. Verwachting: Matige tot krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke wind betrok ken tot zwaar bewolktweinig of geen neerslag wellicht kouder. W ISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 29 Dec. 30 Dec. Londen 12.12*/» 12.12% Berlijn - 59.541/, 59.43U, Parijs - 9.8978 - 9.907a België - 34.777, - 34,7771 Zwitserland-48.33 7 48 28 Amerika -2.49 is/i» - 2.49 l8/w Weenen- 35 28 - 35.267, Kopenhagen- 66.65 66 62 Stockholm-66 837, 66 83 Oslo63 177, - 63.127, Madrid- 38.15 - 33 177, Milaan1125 -1127 Telegrammen. HET BELGISCHE KONINGSPAAR REIST INCOGNITO. PARIJS, 30 Dec. (draadloos). Het Belgische Koningspaar is incognito te Parijs aangekomen. En weer vandaar vertrokken. De bestemming is niet bekend. ONLUSTEN IN RUSLAND. LONDEN, 30 Dec. (draadloos). De correspon dent van de „Daily Mail" meldt uit Riga, dat in verscheidene Russische provincies ernstige onlusten zijn uitgebroken, gericht tegen de door de Sovjet-regeering opgelegde belastingen, welke door Kalinin den voorzitter van de Communis tische executieve bekrachtigd zijn. In verschei dene Oekrainische provincies zou de staat van beleg zijn afgekondigd. KANKER-BESTRIJDING. PARIJS 30 Dec. (draadloos). De Algemeene Raad van de Seine heeft 10 millioen francs voor het comité voor kanker-bestrijding gevoteerd. ELECTRICITEITSVOORZIENING. LONDEN 30 Dec. (draadloos). Gemeld wordt dat in 1927 aan tenminste 75.000 geschoolde arbeiders werk zal worden verschaft docr het bouwen van krachtinstallaties welke het geheele land van electriciteit moeten voorzien. Deze werkzaamheden zullen moeten worden verricht ingevolge de laatstelijk aangenomen wet op de electriciteitsvoorziening. ENGELSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. LONDEN, 30 Dec. (draadloos). UitAlla Habad wordt gemeld, dat boven het vliegterrein „Ambala" een met 2 officieren bemand Engelsch militair vliegtuig is neergestort. De beide offi cieren werden op slag gedood. SNELTREIN BIJ LOTA ONTSPOORD. PARIJS, 30 Dec. (draadloos). Naar uit Santia go gemeld wordt, is gisteren bij Lota een snel trein ontspoord; 11 personen zijn gedood, 20 werden ernstig gewond. SPORT. Olympiseh nieuws. Het comité 1928 zal een geïllustreerd boekje van ongeveer 40 pagina's doen verspreiden met artikeltjes in 4 talen, die inlichtingen verstrek ken omtrent de spelen en ons land. Voorts is het ontwerp gereed gekomen voor een boekenlegger die in 4 a 500.000 exemplaren zijn weg zal moe ten vinden in propaganda materiaal hier en in het buitenland. Aan aile belangrijke firma's in Nederland zal verzocht worden om op hun papier en briefomslagen reclame te willen maken voor de Olympische Spelen. Wanneer firma's die hieromtrent geen schrijven mochten ontvangen, toch aan dit verzoek gevolg zouden willen geven, zal dit zeer op prijs gesteld worden. Aan alle vereenigingen voor bloemencultuur, de bollenkweekers natuurlijk vooral niet te vergeten, zal gevraagd worden, om tijdens de spelen een demonstratie te geven van Holland's bloemenpracht. Uit de vele ontwerpen voor een reclamepaat zijn er thans vier gekozen, waaruit spoedig een definitieve keuze zal worden gedaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 28 Gerardus Johannes, z.v- G. J. Langeslag en K. Kramer, aan boord. Adrianus Cornelus Leonardus, z.v. A. van der Windt en E. M. van Deurzen, Ged. Broers- vest. 29 Dec. Pieter, z.v. H. Sprong en J. Magree, Kinderbuurt. Ondertrouwd: K. G. Jongbloed, 26 j. en J. Hille 26 j. B. Dijks, 28 j. en P. C. Leenders, 25 j. P. Broekmeyer, 23 j. en J. W. Rondeltap, 21 j. F. J. H. Glansbeek 21 j. en A. A. Putters, 23 j. D. Verhaar 57 j. en G. C. de Wit 55 j. A. D. Haesakkers 26 j. en J. J. Amersfoort 23 j. G e h u w d H. de Groot 24 j. en M. M. Mee- der 22 jA. van Dijke 23 jen P. van Rijswijk 22 j Overleden: Dec. 27 M. Nagtzaam, oud 21 jNassaulaan. 28 A. Figee, oud 71 j., Heeren straat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 30 Dec. v,m, 10.55 n.na. 11.30. 31 Dec. v.m. 11.58 n.m. Gem. Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 87 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 30 Dec. Aangekomen s.s. Silton Hall, van Havre, om hier te dokken in de Wilton haven. SCHIEDAM, 29 Dec Vertrokken s.s. Irene, naar Preston. s.s. Asmund, naar Narvik. s.s. Fennia, naar Valencia. Handelsbertehtera. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 30 Dec. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 30 Dec. Men noteert voor Spiritus f 100 32. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 2.50 per ketel Vanaf Vrijdag 31Dec. a.s. in zijn geweldige Helden-1 roman in 7 acten, SIEGFRIED. (De Nibelungen) bewerkt naar de bekende Opera van Richard Wagner. 2e Hoofdfilm Wild-West-drama in 5 acten. Op het tooneel JETTY en LOUIS DANIËLS, met hun geheel nieuw Nieuwjaarsrepertoire, o.a. I Mensehen die 1927 niet mochten beleven. Matineé's Zaterdag (Nieuwjaarsdag) van 2 tot 7 uur doorloopende voorstellingen met de film De Avonturierster en Jetty en Louis Daniëls. Vrijdag (Oudejaarsavond) aanvang der voorstelling I 7 uur, einde circa 10 uur. lAls extra attractie elke avond van 7.30 tot 8.30, op veelvuldig ver 4230 401 comedie in 8 acten. zoek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2