DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* WEEK-REVUE. Bij Ruwe. Schrale Huid PUROL DITJES EN DATJES 49ste Jaargang. Vrijdag 31 Deeember 1926 No. 14748 Bureau i|EOEMABKT 4. Telefooe Intercommunaal 68085 Postbus s 39. A b o Li d e m e d t n per 3 maanden /2.70, per week 20 cent, franco per post/ 3.— per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbeiicht 10 cta. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advert sntilni 15 regels 1.75, »lk« r*g«l dfcarboves 35 Pi, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madedeeiingan 75 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk edveriearem. Tarieven worden o aanvraag toegezonden. incassokosten worden berekend. fsratis-OBgevalleiiverzekering f 500 bij levenslange gefaeele invaliditeiti 208 énim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. &|j verlies van een band, voet o! oog f 28® fetj do@d f 190 bjj verlies van De verzekering wordt gewaarborgd door êv N HadLAIgem Ven biük Srbnséine Dit nummer bestaat uit 3 bladen Binnenland. Den natuur heeft dit jaar voor een ongewone Kerstverrassing gezorgd, door in een paar dagen tijds een ijsdek over de wateren te looveren, zoodat duizenden zich aan het geliefde sport- vermaak van het schaatsenrijden konden over geven. Ongewoon was deze gebeurtenis, omdat we in de laatste jaren zoo goed als geen echte vrieskoude meer gekénd hebben, en verras send, omdat niemand in het beetje vriezen voor de Kerstdagen een serieuze aankondiging van naderende ijspret heeft gezien. De temperatuur echter is al spoedig weer ge stegen maar niet zonder droeve sporen des doods als herinnering aan zijn kortstondig bezoek na te laten, heeft de vorst afscheid genomen de berichten daaromtrent in de dagbladen bevatten een indrukwekkende reeks, vergroot nog doorde ongevallen welke een gevolg waren van de zware mist, die een deel van ons land in duisternis hulde. Het Kerstfeest is een Kerk- en familiefeest, hetgeen wil zeggen, dat kerk en huis de plaatsen zijn, welker intimiteit ze geëigend maakt voor de viering van het stemmingsvolle Kerstgebeu ren. In de laatste jaren sluipen allerlei nieuwighe den binnen, die het karakter van het feest vaak sterk wijzigen. In de groote steden is er een' nei- ging tot uitgaan op die dagen ontstaan en als compromis tusschen vroeger gewoonten en mo derne neigingen, zieL men de café's en andere ontspanningsgelegenheden met allerlei Kerst- attubuten- dennenboomen, hulst en rood lieht- opgetuigd en speelt het strijkje,terwij I de gasten hun bittertje consumeeren, op sentimeel- slepen de wijze van „Stille nacht, heilige nacht." '4, Lijkt ons nogal profaan. Van onze Oosterburen hebben we afgekeken, hoe een versierde en verlichte dennenboom een stemmingsvolle sfeer in de huiskamer kan bren gen, maar het gedoe van cadeaut.jes-geverij had den we misschien beter niet kunnen importeeren, omdat laatstbedoeld gebruik al gauw tot hoofd zaak uitgroeit en het feest geheel van karakter doet veranderen. Wij hebben bovendien „onzen" Sinterklaas en twee feesten in één maand, die beide tot het geven van cadeaux verplichten, gaan uit boven hetgeen op een normaal huishoud- budget voor zulke posten verantwoord kan worden. We zouden er daaron^.goed aan doen om het eenvoudig karakter der Kerstmis-viering te bewaren en er geen dolle Sinterklaasboel van te maken, noch de Kerstdagen te bezigen als uit gaansdagen. Integendeel, Kerstmis moetblijven het familiefeest bij uitnemendheid, waarop de huisgezinnen, die door 'slevens loop wijd uiteen gespat zijn, weer zooveel mogelijk onder het dak worden hereenigd. De menschen hebben elkaar zoo noodig in het leven, dat het werkelijk jammer zou zijn, als we de goede gelegenheden gingen verzuimen om weer eens te hereenigen wat van nature 'te zarnen behoort. Als er een beetje meer broedermin op de aarde was, zou het er vermoedelijk heel wat beter aan toe zijn. Dat dachten we nog, toen we het rap port. lazen van de commissie, die op advies van de regeering en in Opdracht, van het gemeente bestuur van 's-Hage de kwestie van verwijdering of vernietiging van het stadsvuil heeft onder zocht. Wat of die kwestie met broedermin te maken heeft Oppervlakkig gezien, niet veel. Maar een feit is het, dat de groote massa's vuil uit de steden jarenlang vernietigd of ongebruikt gelaten zijn, terwijl elders in ons land tal van menschen naar het bezit ervan smachten, ten einde hun dorren grond te kunnen cultiveeren en tot vruchtbaar heid brengen. En de stad onthield den boeren wel niet met opzet datgene, wat ze verlangden maar men kwam eenvoudig met op de gedachte,of het met mogelijk zou zijn anderen een pleizier te doen met hetgeen men zelf kon missen. Wat heelt men in Den Haag nu te maken met de besognes van een Drentschen boer Het thans uitgebrachte rapport, dat er toe adviseert om het Haagsche stadsvuil geregeld naar onvruchtbare gronden in Drente te laten voeren, is daarom een degelijk een gelukkig tijds verschijnsel. Er wordt samenwerking gezocht, het enge standpunt van eigenbelang wordt ver laten en nagegaan wordt hoe men elkaar van dienst kan zijn. Den Haag zal wordt het voor stel aangenomen het stadsvuil beschikbaar sti llen, de spoorwegen berekenen speciale tarie ven en de Drentsche boeren maken dorre gronden tot vruchtbare velden. Niemand heeft tenslotte nadeel en het resultaat is, dat men thans schep pen gaat, waar vroeger vernietigd werd en vele handen nu voor en in de toekomst werk vinden. Buitenland. Uit het buitenland zijn het met allo vredes- L a t e hulp. Voorkomen is beter dan genezen. We denken telkens aan dit spreekwoord, wanneer we in binnen- en buitenland, libe rale en vrijzinnige machthebbers zien dok teren met een opvoeringsverbod voor de be kende Potemkinfilm. Komt die hulp niet iets te laat Ons dunkt van wel. Voornoemde magistraten hebben vóór deze, nooit veel voor censuur en voorstellingsverboden gevoeld. Dan kwam de vrijheid in gedrang weet U de geestesvrijheid en de Kunst (met een hoofd letter) niet te vergeten. Dat was de heeren mogelijk niet zoo ont zettend kwalijk te nemen. lederen dag brachten hun lijfbladen immers schimpscheuten tegen de Index en tegen chris telijke overheidspersonen, die een obscuur werk geweerd hadden. En zoo kwam het, dat allerlei ransige pro ducten in theaters en bioscopen opgediend konden worden, hier zoowel als in 't buitenland, den gezonden volksgeest ten verderve. Want niemand neemt straffeloos vergift in of ontgaat den invloed van het kwaad, dat hij lot gezel kiest Het brutaal prediken van de genotzucht, het straffeloos aantasten van alle zedelijke waarde maakte de massa ontvankelijk voor het anarchisme en wat dit, beteekent leert Sovjet- Rusland. Als bij ingeving voelen de' vroege vrijheids- vcrgoders het gevaar aan. Alles, alles vinden zij goed slechts geen bolsjewisme. Om de oorzaken bekommeren ze zich nog niet, doch de gevolgen, die vreezen ze met groote vreeze. Vandaar de groote ommekeer in hun houding. Een Russische film, een revolutionnaire film, een film, vervaardigd op last van de Sovjet zelf, door een kunstenaar eerste klas, neen, dat, is te gevaarlijk. Dat moest de bolsjewistische leer eens helpen verbreiden!... Dan kon 't jandoppie hun hachie, of minstens hun baantje met de vette kluifjes kosten. boodschappen, d.e ons rond Kerstmis gewerden. Is het in Europa al vrij rustig, daarbuiten roert en gist het en wordt de oorlogstrom geroerd, niet het minst ten gevolge van den naijver van Europeesehe mogendheden, die elkaar hun invloed in vreemde streken misgunnen. In China woedt de burgerkrijg heftig voort het nationalisme is er opgewekt door een felle anti-Engelschc campagne. Door zoete broodjes te bakken met de nieuwe machthebbers in Zurd- China, tracht Engeland de woede der Chineezen naar andere hanen te leiden en misschien zal d<' sluwe Engelsche diplomatie daarm slagen. An dere landen, in het bijzonder Frankrijk, hebben al te kennen gegeven niet aceoord te kunnen gaan met de groote concessies, die Engeland aan China zou willen doen. De Engelsche staats lieden zullen wel niet rouwig zijn om dat verzet, maar ze spelen intusschen voor de Chineezen de „brave luidjes" en der Chineezen gram zal vermoedelijk wel sterk versmelten. In Zuid-Arabië woedt of dreigt een oorlog tusschen de staten Assir Yemen, de eerste staat wordt beinvloed dooi Engeland en de tweede door Italië. Tens otte zijn het. de twee Euro peesehe mogendheden, die elkaar bekampen, maar zij bedienen zich van de inlandsohe vol keren om voor hen de kastanjes uit het vuur te halen. De burgeroorlog in Nicaragua, een der midden- Amerikaansche republiken, waar een strijd woedt tusschen conservatieven en liberalen, die oorlog is er eigenlijk ook al weer een tusschen twee andere partijen, die eikaars invloed in middcn-Amerika niet dulden kunnen het zijn de Vereenigde Staten, die de partij der conser vatieven in Nicaragua gekozen hebben, d.w.z. de conservatieven voor zich laten vechten en Mexico, dat de liberalen steunt. Troepen der Vereen. Staten zijn in Nicaragua geland en heb ben zichzelf reeds in den strijd gemengd. Toch heet Nicaragua een onafhankelijke republiek Meer in overeenstemming met de Kerstge dachte was het besluit van den Franschen pre sident tot begenadiging van de Duitsehers, die m het bezette gebied door ecu Franschen krijgs raad tot zware gevangenisstraffen veroordeeld, waren des daags vóór Kerstmis zijn ze in vrij heid gesteld. De zaak is deze. Eenige maanden geleden was een Eransche onderluitenant (2e luitenant bij ons) des avonds „uit" geweest en bad op straat wat woorden gekregen niet Duitsche burgers. De verhouding werd onaangenaam, de burgers Brrrr 1 Vergeten werd de vrijheidsliefde, de kunst min, enz. De angst voor de belangen hielp het beginsel om zeep. Het mooiste is nog, dat de Potemkinfilm in 't geheel niet zoo zwart is als ze afgeschilderd wordt. Drie van onze voornaamste dagbladen keurden haar dan ook met een gerust hartvoor volwassenen goed. Eigen aanschouwing leerde ons, dat de redacties gelijk hadden, 't Is een vrij saaie geschiedenis en wanneer er niet zoo tegen geageerd was door \erontruste menschen, dan zou er bijna niemand naar omgekeken hebben. Zooals altijd is angst een sléchte raadgever. Poging tot diefstal. Dat er onderscheid is. op dit wereldrond, zal wel niemand betreuren dat er echter on derscheid gemaakt wordt,, keuren de meestcn af. En toch, hoe men 't keert of wendt't blijft een feit, dat de een de koe mag stelen en de ander er niet naar kijken kan, zonder last te krijgen. 't Zal ongeveer 'n half jaar geleden zijn, dat de recherche in een groote stad, '11 geheimzinnig# boodschap kreeg, dat er op dien en dien avond, in die en die straat, bij een zekere familie zou worden ingebroken door een met name genoemd dievenpaar. De politie-mannen begrepen, dat hier ver raad in 't spel was en wreven de handen om zulk een buitenkansje. Inderdaad bleek de tijding waarheid Le heb ben beval wanI de op de loer slaande agenten, mochten de boeven op heeterdaad betrappen bij hun poging tc t diefstal. Met gezwinden spoed draaide het onfortuin lijke tweetal de bak in en hoorde na enkele wc-ken twee jaar gevangenisstraf tegen zich efeehen. Net goed, zal men zeggen dan moesten ze met hun vingers maar van een andermans goed afgebleven zijn. Accoord Voor 14 dagen is door den befaamden domi nee Lingbeek bij de Tweede Kamer een motie ingediend, om het. salaris der kloosterling-on derwijzeressen) vast te stellen naar datgene, wat voor hun levensonderhoud voldoende is. Deze motie werd ondersteund door dominee de Visser en den wijnkoopman Snoeck Henke- mans. Van te voren had gemelde dominee ver klaard, dat een kloosterling aan 700 per jaar zat genoeg heeft, dus hij wil door elkaar van ieder een slordige duizend gulden achterover drukken. De motie is in de 400 nieuwsbladen, die ons Nederland zoo ongeveer bezit, afgedrukt en zij zal dus zeker ook wel onder de oogen zijn gekomen van een dienaar der gerechtigheid Tot nu toe echter loopt ds. Lingbeek cp vrije voeten, zijn twee handlangers eveneens en er is geen haar, dat op hun samenzwerende hoof den gekrenkt wordl. Hoe zit dat Maakte dit drietal zich dan niet schuldig aan een poging lot diefstal Een diefstal, die in de millioenen loopt Hebben zij hun handen niet uitgestoken naar een anders goed Ons dunkt van wel. En we zullen het blijven denken zoolang er loon naar werken en niet naar behoefte wordt uitbetaald aan hei. onderwijspersoneel. 't, Ergst e is, dat die heeren er precies hetzelfde over oord celen, waarom zij zich wel zullen wach ten, een voorstel te doen om het, salaris tc ver lagen van leerkrachten die geen of zoo goed als geen gezin hebben kloosterlingen evenwel durven deze helden wel zoo'n poets te bakken. Na de vacanlie zal er nu over de motie in de Kamer gestemd worden. Was het niet. te w'enschen, dat tJgen dien tijd een dievenwagen het Binnenhof opgereden werd, om de voor stemmers er in te laden O n g e 1 o o f 1 ij k maar waar Het. leven, zoo zei eens 'n denker, is de groot ste fantast. De man had volkomen gelijk. Deze week hoorde we nog een juffrouw, die met een karbies in haar hand en 'n drup aan den neus 'n gesprek voerde met 'n kennis, zeggen „Mensch as dat in 'n boek stond, geloofde je 't niet." Doch al had dit goede vrouwtje onze levens loop niet gekruist, dan zouden we ook uit een Kamerverslag, dezelfde bevestiging van boven genoemde meening geput hebben. Er is moet u weten, in onze Tweede Kamer een heele bekende persoonlijkheid. Als onver dacht anti-revolut.ionnair, lijkt, hij de belicha ming van het wettig gezag en duldt nimmer dat drongen wat op, maar ofschoon bedoelde onder luitenant volstrekt niet in ernstig gevaar ver keerde, zooals ook aanwezige Eransche mili tairen getuigden,, schoot, hij twee Duitsehers neer. De krijgsraad, voor welker de dader, Rou- zier geheeten, terecht stond, nam tot zelfver dediging aan eu sprak dus den beklaagde vrij, doch veroordeelde eenige Duitsehers, die bij het relletje betrokken waren geweest tot zware gevangenisstraffen Natuurlijk was de verontwaardiging in heel Duitschland groot en werd de geest ernstig be dreigd, die na het verstandige werk te I.oearno, Thoiry en Genéve over het land gevaren was. Het is ongetwijfeld een verdienste van dc Fran- sche regeering, dat ze dien geest behouden heeft, door een onmiddellijke amnestie aan de veroor deelden, wat op de openbare meening in Duitsch land een kalmeerende uitwerking heeft gehad. De dood van Japan's keizer, die 'we blijkens ons vorig overzicht., reeds verwachtten, zal van weinig of geen invloed zijn op de nationale politiek van Japan of op de internationale ver houdingen, omdat reeds sinds vijl' jaar het eigen lijke bestuur aan den kroonprins was over gedragen. De overledene was de 212e keizer van Japan en al maakt ook Japan een politieke en sociale evolutie door, die zich niet zonder hoi ten eïi stoot.en voltrekt', bij dit overlijden is loch weer eens duidelijk gebleken, hoe diepe vereering het Japansche volk nog voor het keizerschap en den persoon des keizers heeft. Millioenen onderdanen hebben voor het paleis, waarin de keizer stervende was, liggen bidden en toen zijn stoffelijk overschot de hoofdstad werd ingevoerd, lagen de menschéndrommen geknield op de straten, werd geen woord gesproken en verbrak slechts het geschut der oorlogsschepen de indrukwekkende stilte. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90cl ^253 8 een ander er naai knipoogt. Prijzenswaardig gs Als officier treedt Jtij zonder vrees of blaam op voor waschechte en krimpvrije tucht. Houdt er den wind onder, pptstauzend luidt zijn devies. Voorwaar zeer kranig 1 Onze staatsinrichting maakte het mogelijk, dat hij zonder een dag dienst te doen, van kapi tein tot generaal promoveerde en er is dan ook geen pliehtsbetrouwer bewaker van onze wetten dan bedoelde volksvertegenwoordiger. Dankbaarheid is 'n schoone deugd Voor verzet tegen da regeering stopt hij niet alleen zijn ooren, maar trekt zells zijn staatsie degen om dien snoodaards, die den euvelen moed hebben, mores te leeren. De Vrijwillige Landstorm is dan ook zijn troetelkind. En zoo hebben we altijd, iederen jongen van Jan de Wit, die een goed vaderlander wilde wor den, verwezen naar dat illustre voorbeeld, het welk de heer Dtiyniaer van Twist gaf. Hadden we 't maar niet gedaan Ja, geachte lezers, buig met Maaslandus droe vig uw hoofd, en za t, wajft dal exempel van tucht, gezag en alle deugden die een goed Neder lander versieren, is dezer dagen voor L oog van 'L forum, razend en briesend opgesprongen, is ver voor zijn beurt en bleek van drift naar de ministerstafel gestevend, heeft z'.u stem tegen het kabinet verheven en dit gedreigd met. onver kwikkelijke daden, wanneer de heer Dymaer geen homoepatiiischen leerstoel krijgt, waar hij reeds 25 jaar voor ijvert. „Ai Lucifer wat zij t gij diep gevallen." Minister Waszink nam de zaak luchtig op, toen hij sprak over een zilveren jubileum-vraag stuk de minister nam genoegelijk wraak met het zinnetje Ik heb nog niet de adviezen van alle medi sche faculteiten ontvangen, wanneer echter die, welke ik nog krijgen moet, even Vernietigend zijn als de adviezen, welke ik reeds ontvangen heb, dan zeg ik den heer Duymaer van Twist nu eens eu voor altijd al zwem ik in geld, hij krijgt zijn leerstoel niet." Indien echter minister Waszink, de tragiek van deze gevallen grootheid, had doorvoeld, zooals wij, dan had hij niet gesproken, maar met Maaslandus bitterlijk geweend. Hofmanndruppels kunnen niet worden afge wacht, geen zakdoeken MAASLANDUS. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 9