Donderdag 6 Januari 1927 6EBR. BEAUSAB, TOEGING VRIJ.28 30 Dss avonds HOOGSTE. 99. HOOGSTE. 99. (uitsluitend a Contant). van 81/«-12 uur. geopend 2 - 8 Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. Aagenda voor de Openbare Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 7 Januari 1927, des namiddags ten 2 ure. 1. Benoeming van een lid van de commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis lid uit den gemeenteraad buiten de leden van het Dage- lijksch bestuur ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de peiiodieke aftreding als zoodanig van den heer J. H. Evers. 2. Benoeming van een lid-patroon en een lid-werk man van de commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door de perio dieke aftreding van den heer Th. M. A. van Dijk, als lid-patroon en van dén heer A. van Lith als lid-werkman. Aanbevolen worden als Ld-patroon de heer Th. W. S. Naring, mr, timmerman, door de R. Iv. schilderspatroons-vereeniging ,,St. L.du.na" en de vereen.g.ng van R. K. pa troons ,n de bouwvakken en als Ld-werkman de heer J. de Raaf, Hagastraat 71," door den Sclnedamschen bestuurdersbond 3. AanbeveLng van de comnnsSie van toe- Zicht op het Middelbaar Onderwijs ter benoe ming va'n een lid harer comuiTSS.e ter voor- Zienmg m de vacature, ontstaan door de perio dieke aftreding van den heer Ir. C. Houtman. Aanbevolen worden 1. de heer Ir. C. Houtman (aftredend) 2. de heer F. H. Backer. 4. Aanbeveling van de commissie van toe zicht^ op het Lager Onderwijs ter benoeming van 5 leden van hare commissie ter voorziening m de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding op 1 Januari 1927 van de heeren E. Hs van Waardenberg, W. M. Hoenderop, A. Baan, P. A. van Zeiand en P. Mak. 1Groep Ouders der op eeii openbare lagere school ingeschreven leerlingen (E. H. van Waar denberg) 1. de heer E. H. van Waardenberg, 2. de heer H. IT. A. Plettenberg. 2. Groep Ouders der op een bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen (W. M. Hoenderop) 1. de heer W. M. Hoenderop, 2. de heer A. H. M. Melchers. 3. Groep Meerderjarige onderwijzers der openbare lagere scholen (vacature A. Baan) 1. de heer A. Baan, 2. de heer C. K. Mmder- houd. 4. Groep Meerderjarige onderwijzers dei- bijzondere lagere scholen (vacature P. A. van Zeiand) 1. de heer P. A. van Zeiand, 2. de heer P. W Westerveld. 5. Groep Overige meerderjarige inwoners der gemeente (vacature P. Mak) 1. de heer P. Mak, 2. de heer F. Bovenberg. 5. Aanbeveling van de commissie voor het Stedelijk Muziekkorps ter benoeming van een lid van hare commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer F. van Waas. Aanbevolen worden 1. de heer F. van Waas, 2. de heer Frits M. Beukers. 6. Aanbeveling van de commissie van Ad ministratie der fondsen herkomstig van de ver nietigde Gilden, ter benoeming van een lid van hare commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de per,odieke a fired,ng van den heer A. Wmdhorst. Aanbevolen worden 1. de heer A. W.ndhorst, 2. de heer F. A. G. Lechner. 7. AanbeveLng van de commissie voor de Bibliotheek en Leeszaal der Gemeente Schiedam ter benoeming van 4 leden harer commissie ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van mevr. E. M. L. Jonker RoelantsKleipool en de heeren E. G. v. d. Bovenkamp, P. Groenendaal en B. J. Wijnveldt. Aanbevolen worden in de vacature Mevr. E. M. L. Jonker Roelants Kleipool 1. mevr. E. M. L. Jonker RoelantsKleipool 2. de heer R. II. M. Geerders. in de vacature E. G. v. d. Bovenkamp 1. dc heer E. G. v. d. Bovenkamp, 2. de heer F. H. Backer, St. Liduinastraat 06; in de vacature P. Groenendaal 1. de heer P. Groenendaal, 2. de heer H. J. Tangelder, Nieuwe Haven 77b in de vacature B. J. Wijnveldt 1. de heer B. J. Wijnveldt,-2. de heer K. Lub, Lange NieuWstraat 103bov. 8. Aanbeveling van de commissie voor het Stedelijk Museum ter benoeming van een lid van hare commissie ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Mr. A. Dirkzwager. Aanbevolen worden 1. de heer Mr. A. Dirkzwager, 2. dc heer J. Vormer. 9. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van den heer D. Sonneveld tot bezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand. 10. Voorstel van B. en W. tol vaststelling van stalen van oninvorderbare posten, dienst jaar 1924/'25 wegens Schoolgeld Openbaar Lager Onderwijs 396.85. Idem Bijzonder Lager Onderwijs 481.50. Idem Bijz. Uitgebreid Lager Onderwijs 5.—. 11. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring voor het jaar 1927, op door hen te stellen voorwaar den, aan de Schiedamsche Voetbal Vereeniging „D.E.M.O.S. van het terrein, gelegen ten zui den van de stoomwasscherij en strijkinrichting voorheen M. Bijl Mzn. aan de Stadliouderslaan. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer P. Huyskes cj.cp alhier, van een perceel bouwgrond aan de Jan van Avenesstraat, hoek Graaf Florisstraat, ter breedte van 19.80 M. en ter diepte van 21 M. voor den bouw van drie woonhuizen, zulks tegen den prijs van 15.50 per M2. 14. Voorstel van B. en W. om te besluiten A. tot beëindiging van de erfpacht van een, strook grond, ter oppervlakte van pl.m. 3M2, zijnde een gedeelte van den aan de Arbeiders woningbouw vereeniging „Schiedam Vooruit" in erfpacht uitgegeven grond aan het Fabiiplein en tot vermindering in verband hiermede van den jaarlijkschen erfpachtscanon met een be drag van 3. B. tot verkoop aan de firma Gebr. Kroon te Overschie van een strook grond aan het Fa- briplein ter oppervlakte van pl.m. 3 M2. tegen een prijs van 60.in totaal. 15. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verhooging van de huurprijzen van de ge meente-woningen aan den Singel 209 (vrij bo venhuis) van 4.75 tót 6.en van detwee woningen aan den Singel 211 (vrij bovenhuis en vrij benedenhuis) ieder van 5.50 tot 6.50. 16. Prae-advies van B. en W. naar aan leiding van een adres van het bestuur der ver eeniging voor Christelijke gezondheids- en va- cantie-koloniën, behelzende een verzoek tot verleening eener bijdrage in de kosten van uit breiding en inrichting van het koloniehuis „Zon- neheuvel" te Seppe (N.Br.). Aangezien de gevraagde bijdrage neer zou komen: op een kapitaalverstrekking zijn B. en W. met de Financieele commissie van oordeel, dat dit niet op den weg dezer gemeente iigt. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1926. Model D. 11.400.—. (Deze wijziging betreft de verrekening meL het Grondbedrijf wegens bij voorschot betaalde kosten van wegaanleg en wegenverbetering in het Volkspark). 18. Voorstel van B. en W. om te besluiten om post 445 der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1926 (Kosten ter voorkoming' en be strijding van epidemische ziekten) in verband met de gratis-ontsmetting in geval van besmette lijke ziekte, alsnog met een bedrag van 1500. te verhoogea. 19. Voorstel van B. en W. om ten, laste van perceel 23 van het Grondbedrijf een crediet van 1400.te verleenen voor rioolaanleg ten behoeve van de afwatering van een gedeelte van het Sterrebosch ten Zuiden van den Ad miraal de Ruyterweg, zulks in verband met de uitgifte van grond aan de N. V. Corn.'s Swart- touw's Constructiewerkplaatsen en Machine fabriek 20. Voorstel van B. en W. om ten laste perceel 19 van het Grondbedrijf een crediet van 6300.te verleenen voor het maken van een rij straat en beide trottoirs in de Stadhouderslaan vanaf de Willem de Zwijgerlaan in westelijke richting over 50 M. lengte en voor het aan leggen van het westelijke trottoir in de Willem de Zwijgerlaan vanaf de Louise de Colligny- straat tot voorbij de wetering in do Stadhouders laan. 21. Voorstel van B. en W. om ten laste van perceel 37 van het Grondbedrijf een crediet van 12.200. te verleenen ten behoeve van den aanleg van rioleering, klinkerbestrating en trottoir van het gedeelte van de Graaf Floris straat, gelegen tusschen de Aleidastraat en de Jan van Avenesstraat. 22. Voorstel van B. en W. om voor de in richting van een lokaal van de school aan de Prins Mauritsstraat voor hou tslöj donder wijs, ten behoeve van leerlingen der centrale school voor het 7e leerjaar en de buitengewone school, een crediet van 1200.— te verleenen. 23. Schrijven van B. en W., waarbij in ver band met de tijdens de behandeling der begroo- ling voor 1927 ten aanzien van de korting van begint onze bekende 3 voor eigen pensioen van het gemeente- personeel gevallen beslissing, een tweetal out- weyp-besluiten ter vaststelling worden aa n- geboden. Het eeae ontwerp bedoelt het thans van kracht zijnde besluit buiten werking te stellen, terwijl het andere het verhaal bij art. 42a. der Pensioenwet 1922, doorgebracht, na 1 Januari 1927, geheel opheft. tot intentie van den heer Landsbergen opge dragen. Het koor zong bij den aanvang van liet II Misoffer op de bekende verdienstelijke wijze het Veni CreaLor van Beijll.jes. Daar de heer Landsbergen dirigent van het koor is, werd hij voor deze gelegenheid vervan gen door den heer Veugelers, de orga'nist der kerk, terwijl de heer D. Zoetmulder zich achter het orgel had geplaatst Op waarlijk sublieme wijze werd de Mis van Goris, waarop voor deze gelegenheid de keus was gevallen, vertolkt. Ter wijl na de Hoogmis het bekende „Cantimus Domino" ten gehoare Werd gebracht, 's Middags had ten huize van den verdienstelijken kerk zanger in de Warande, een zeer druk bezochte receptie plaats, waarbij wij wederom opmerk ten den hoogeerw. deken, alsmede de organist, de heer Veugelers, het éerdid de heer D. Zoetmul der, alle leden van „Cantemus Domino",het col lectanten college, het bestuur van het kerkkoor van St. Joannes de Dooper, „Lof en Stichting", alsmede eenige oud-leden, die van huiten de stad waren overgekomen, om persoonlijk den jubilaris hunnen gelukwensch aan te bieden. Bloemen en schriftelijke gelukwenschen mocht de jubilaris verder nog in ontvangst nemen. Het is een bcteekenisvollé dag geworden voor den heer Landsbergen, die nog lang in herinne ring zal blijven voortleven. Kerkwijding nieuwe H. Hartkerk. Wij kunnen thans definitief mededeelen, dat Donderdag a.s. de kerkwijding van onze vierde Parochiekerk, toegewijd aan het LI. Hart, door onzen IIoogEerw. Deken, zal worden inge wijd. Morgen zullen wij nader berichten be treffende de kerkelijke plechtigheden, die Woensdagavond en Donderdag zullen plaats hebben- C. W. Lansbergen 25 jaar kerkzanger. „C ante m u s D p m i n o." Het kerkkoor van de parochie van O. L. Vrouw Visitatie heeft in de afgeloopen week wederom een zijner leden gehuldigd. Deze maal gold het liet 25-jarig lidmaatschap van den heer C. W. Landsbergen. Donderdag, den eigenlijken dag van he., jubileum, had in het repetitielokaal van hotel Beijersbergen in de Viaardingerstiaal een intieme bijeenkomst plaats, waarbij ook dc hoogeerw. deken A. J. C. Schraag tegenwoordig was en den jubilaris op hartelijke wijze toesprak en in hefinnering bracht, het vele goede, hetwelk de jubilaris had bijgedragen tot luister van Gods Huis. Hij prees den heer Landsbergen, die zijn stem, een gave van God ontvangen, in dienst bad gesteld van dienzelden Gever. Hierna over handigde de hoogeerw. spr. den jubilaris de gebruikelijke zilveren medaille. De heer Melchers, voorzitter van Cant emus Domino" sloot zich bij deze woorden aan en wenschte den jubilaris eveneens geluk met dit bijzondere jubileum. Zondag werd in de parochiekerk de Hoogmis Hel slaehthuis-vraagsluk. B. en W. schrijven aan den raad Wij hébben de eer uw raad hierbij over te leggen het schrijven van de N. V. Centrale Slachtplaats d.d. 27 De cember 1926, waarin wordt bericht, dat na ern stige beraadslaging door haar besloten is zeil' niet tot den bouw van een centrale slachtplaats over te gaan, zoodat de bij de gemeente ingedien de aanvragen, welke hiermede verhand houden door baar worden ingetrokken. Tevens is van de zijde der slagers te kunnen gegeven, dat mede met het oog op de gewijzigde omstandigheden men zich thans ermede zou kunnen vereenigen indien van gc metntewi geeén eenvoudige centrale slachtplaats evenwel waarborg gevende, dat zij aan alle hygiënische eischen voldoet - wordt gebouwd, mits .hier voor een commissie van beheer wordt ingesteld, die dan ook bij de voorbereiding van den bouw van haar meening zou kunnen doen lijken, in welke commissie o.a. vertegenwoordigers van slagersorganisaties zitting hebben. Nu van de slagers een dergelijk schrijven is ingekomen, nemen wij aan, dat ook uw raad het abattoir-Vraagstuk in het licht der gewijzigde omstandigheden zal willen beschouwen, waarom wij u willen voorstellen ons college le machtigen de abattoirplannen weder ter hand te nemen. Wat betreft het verzoek om tot instelling van een commissie van beheer over te gaan, merken wij op, dat - zooals uw raad bekend is een soortgelijke commissie, behalve voor het Handelsentrepot, ook bestaat voor het ge meente-ziekenhuis en de gemeentelijke leeszaal en bibliotheek. De samenstelling dezer commissie kan nader bij verordening worden geregeld. Ned. 11. K. Volkshond Afd. Schiedam. De jaarfeesten. Nu de jaarfeesten afgeloopen zijn, geven wij met genoegen een kort overzicliL van wat er op de feestavonden heeft plaats gehad. Het wil voor amateurs heel wat zeggen, om vier avonden in het tijdsverloop van eene Week eene uitvoering te geven. Dat heeft de afd. St. Caecilia, met de door haar genoodigde solisten, glansrijk afgebracht. De gebroeders Vranken mogen met voldoening op deze avonden terug zien. Jaap, die als directeur van St. Caecilia de bewerking van het Kerstoratorium van Rhijs- Herbert op zich nam en de leiding had, Arnold, die voor de pianobegeleiding zorgde, en Jos, die het orgel voor zijne rekening had, hebben getoond dat zij in muzikaal opzicht hun naam eer aandoen. De tijd, tusschen Kerstmis en Driekoningen, leent zich bijzonder tot het opvoeren van een dergelijk koorwerk. De tekst, op uitstekende wijze uit het Engelsch overgebracht, brengt ons in verheven woorden de heilige gebeurtenissen van dezen voor ie deren mensch zoo hoog ver heven gebeurtenissen helder voor den geest. Ln de muziek past zich daarbij volkomen aan. Natuurlijk schrijven wij hier niet, dat er geheel feilloos gezongen isWaar geschiedt dat wel Maar er is goed gezongen. Alleen het is nog- voor een te beperkt publiek gedaan. Immers we hebben alleen de bondsleden met hunne dame er van kunnen doen genieten. Daarom wordt op a.s. Donderdag een groote opkomst verwacht. W ie maar eenigszins kan, dient deze uitvoering die voor matigen prijs toegankeiijk is, bij te wonen. Nu is er nog met. geen enkel woord' ge sproken over hetgeen op het tooneel geschiedt. Want het muzikale gedeelte vindt plaats even als hij een kerkkoor achter in de bovenzaal. Op het tooneel vervulde de tooneelafd. Alh. Thijm een verdienstelijke taak, n.l. het illustreeren van den tekst der zang. De voornaamste gebeur tenissen zooals daar zijn de Boodschap van den Aartsengel aan Maria, waarbij als vanzelf de verdrijving onzer stamouders uit het paradijs de Engelen boodschap aan de herders in de velden van Bethlehem, de aanbidding van het Goddelijk Kind door de herders, het bezoek der wijzen uit het Oosten aan koning Herodes, en ten slotte als apothese de aanbidding en het bren gen der offergaven door de drie koningen. Men kan niet zeggen, wat meer te bewonderen viel de prachtige tableaux der executanten, de schit terende costumeering, zoo geheel overeenstem mend met de Oostersche gewoonten, of de nu eens liet opvlammende, dan weer geheimzinnige in kleurige sluiers gehulde verlichting. Maar dit alles heeft pas zijne betoovering verkregen door de kunstzinnige groepeering, die de schilder Th. Groenendaal wist te bereiken. Uit deze tafereelen proefde men den fijnvoelen den kunstenaar. En was nu iedereen voldaan O, neen 1 En zijn er onder onze leden, gelukkig niet veel, die van meening waren, nu ja, 't is prachtig, maar 't is geen jaarfeest. Die kunnen zich geen jaar feest denken zonder uitbundige pret. Op zich zelf is dit niet af te keuren, doch op zijn tijd iets genieten, wat tot verheffing van den geest mede werkt, heeft in ieder geval hoogere waarde. Op dit terrein is de opvoeding van ons land nog niet voltooid. Moge op Driekoningenavond eene goed gevulde zaal aan deze beide vereehigingen toonen, dat ook buiten eigen kring, waardeering voor hun streven te vuiden is. Scheepvaart. •Gedurende Dcc. 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1623 schepen metende 2,338,379 netto reg. Ion, waarvan 8 zeelichters met pl.m. 5521 netto reg. ton, 8 vreemde sleep- booten, 7 bijleggers, 2 proefstoomers, 5 stuks baggcrmateriaal en waaronder ook 178 stoom schepen, die aan de Vondelingenplaat, 18 stoom schepen, die aan de Poortershaven en 3 stoom schepen, die Le Rotterdam, 4 3 die te S c h i e d a m en 22 die te Vlaardingen hebben gebun kerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1201 schepen, met 1,806,309 reg. ton. Van Poor- tershaven 2, Pernis 1. In Dec. 1925 kwamen den Nieuwen Wateiweg binnen 1133 schepen, metende 1,706,912 netlo reg. ton, waarvan 4 zeilschepen, metende 351 netto reg. ton en 4 zeelichters, metende 2755 netto reg. ton, 3 vreemde sleepbooten, 5 hij leggers en waaronder ook 2 7 stoomsche pen die te Schiedam, 15 die te Vlaar dingen en 797 stoomschepen die aan de Von delingenplaat hebben gebunkerd. Voor Rotter dam waren .hiervan bestemd 893 schepen, me tende 1,407,028 netto reg. ton. Gedurende 1926 zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 20,270 schepen, waarvan 17,203 stoomschepen. 16 zeilschepen, 68 zeelichters, 98 bijleggers, 3777 bunkerbooten, 58 vreemde sleepbooten, 5 vreemde morinevaartuigen, 23 proefstoomers, 14 stuks baggerbakken en 8 sloopers, tegen 13,883 in 1925. Bovendien zijn gedurenden 1926 den Nieuwen Waterweg ingekomen 867 Vreemde stoomtraw lers om te bunkeren. Pandora. De directie heeft de hoofdfilm van de vorige week, „The Gold Rush" geprolongeerd en ver toont buitendien twee nieuwe hoofdfilms. Het is dus te begrijpen dat het een extra groot programma is en daarom wordt reeds om half acht aangevangen. Als eerste nummer draad, thans the Gold Rush, zoodat zij, die deze film reeds gezien hebben niets verzuimen, wanneer ze eerst om half negen komen. Na dien tijd wordt eerst vertoond een Wild West drama in zes acten, genaamd „De Avonturierster" een ver haal vol van spanning en sensatie. Op het tooneel deze week weer eens het duo Daniels, thans niet met een revue, doch met een aantal aardige duetten, transformatie-scènes en tableaux vivants. Vooral de transformatie scènes zijn aardig om de vlugge en vlotte wijze waarop de heer Darnels zich m een ander per soon weet te herschapen. In het nummer „Zij die 1927 niet beleven", wordt het echtpaar Braken- siek herdacht. Als gewoonlijk ontbreekt bet ook thans weer met aan succes. De clou van dit programma komt na de pcuze en wel m den vorm van de groote Nibelungen- film „Siegfried". Voor hen die de sage niet ken nen bet volgende Siegfried een jonge forsche reus smeedde zich een zwaard, zoo scherp, dat hij er een aanbeeld mede kon kloven. Hij doodde hiermede den draak Fafnir, welke de schat de Nibelungen bewaakte en baadde zich in zijn bloed Waardoor hij onkwetsbaar werd. Alleen een plaats tusschen de schouderbladen was kwets baar, wijl daar een lindeblad op viel, toen hij zich baadde. Tevens bekwam hij een kap welke hem moet men voor hét verkrijgen en behouden van een zachte cn fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig 21 8 Doos 30 et., Tube 80 ct. PUROL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2