DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN &MST¥$m§€EM> FEUILLETON Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. Woensdag 5 Januari 1927. No. 14751 Bhkko i KOEMARKT i Telefoon Ismseomuransei! 68085 Fssstbua s 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per poet 3.per kwartaal. Afzonderlijks summerü 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advirtenf itm 1—5 regels 1.75, eik* rags! daarboven 85 c nl, 3 mssl plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededseüngsn 7B e per regel. Speciale conditièn voor herhaaldelijk adverteeran, Warieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 590 bij levenslange geheele invaliditeitI 2®© bijf verlies van een band, voet of oog S êstna; f g{J feij verlies van een wjjsvlngerg f 15 MJ verlies van eiken anderen vlngeg.De verzekering wordt gewaarborgd 2m bij dood 5 f 10® bij verlies van een de N.Moll.Alfrem.Vars. bank Schiedata Bij el krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van ANT. WIND- HORST'S FABRIEKEN EN VEEMBEDRIJF „DE ADELAAR" om vergunning tot oprich ting van een mouterij en drogerij- met 4 eesten van beschadigde en oliehoudende granen, za den en peulvruchten en andere goederen, een maalderij, een veembedrijf met diverse transport- inrichtingen, een bewaarplaats van ten hoogste 3000 H. L. spiritus of andere alcoholhoudende vloeistoffen en een lompenbewaarplaats in de panden Nieuwe Haven 243-251, kadaster Sectie M. Nos. 2622 en 2977 (ged.) met 10 electromo- toren van resp. 33, 20, 10, 6, 5, 5, 5, 3, 3, en 3 P- K., drijvende diverse werktuigen, zulks ter vervanging van alle terzake reeds verleende ver gunningen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 19 Januari, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om be waren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep, op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 5 Januari 1927. Buitenlandseh Nieuws. DU1TSCHLAND. Een ministeri e-G urtius in Duitschland? Uit Berlijn meldt men Uit eenige proef ballons, die kort na Kerstmis gelanceerd zijn, heeft men reeds kunnen opmaken, dat de rijks minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Strese- ïnann, zijn fractiegenoot, den huidigen rijks minister van Economische Zaken, dr. Curtius, gaarne ah toekomstig rijkskanselier zou zien. Dit staat o.m. in verband met. het feit, dat dr. Stresemann uit verschillende overwegingen niet zelf voor het rijkskan.elierschap kan en mag candideeren. De „Kölnische Zeitung" meldt thans, dat dr. Curtius onder de candidaten voor het rijkskan selierschap op de eerste plaats staat. Het blad merkt Verder op, dat, wanneer Curtius bij zijn pogingen tot vorming eener rijksregeering er niet in zou slagen, de door de Duitsch-natio- 11 alen verlangde regeering van het midden te vormen, hij van den rijkspresident volmacht zal krijgen tot ontbinding van den Rijksdag. ENGELAND. Een naklank der algcmecnc staking in Engeland. Uit Londen meldt men Met het lang uitge stelde onderzoek met betrekking tot de alge meene staking van Mei 1926 in Engeland, zal op 20 Januari worden begonnen. Zooals men zich herinnert vroegen de mijnwerkersfederatie cn de extremisten der Labour-beweging na die staking een onderzoek, waarbij zij het voor nemen koesterden den algemeenen raad van het T.U.C,, die de algemeene staking had doen ein digen, te beschuldigen, de arbeiders te hebben misleid. De algemeene raad stemde toe in een onderzoek door de verantwoordelijke leiders der vak vereenig iageWu In Labourkringen wordt evenwel verklaard, dat de Algemeene Raad van het T.U.C. bij het onderzoek geen verdediging van zijn beleid zal leveren, maar integendeel een lange beschul diging tegen de leiders der mijnwerkers-federatie zal uiten. De Algemeene Raad zal in bijzonderheden de herhaalde gevallen bespreken, waarin de mijn werkersleiders zijn advies verwierpen en waar in zij de brug voor een regeling, geslagen door de vakvereenigingsleiders, ignoreerden of ver nietigden, terwijl zij aan den anderen kant ver wachtten, dat de Algemeene Raad steeds gereed zou blijven voor hun belangen op te komen. FRANKRIJK. De geringe werkloosheid in F i' a n k r ij k. Uit Parijs wordt berichtNa afloop van den ministerraad hebben de ministers Sarraut en Tardieu verklaard, dat uit een in alle departe menten ingesteld onderzoek naar de werkloos heid is gebleken, dat de toestand in het geheel niet verontrustend is. Behalve in de belangrijke centra Parijs Lyon cn Marseille is de crisis in de departementen onbeteekenend. De ingenieurs en leiders van openbare werken zullen alle maatregelen nemen om bij de werkzaamheden de eventueele werk- loozen aaa het werk te stellen. De staats- en departementale werkplaatsen zouden zoo noodig direct 16.000 werklooZen kunnen plaatsen, doch het aantal aanvragen om tewerkstelling is uiterst gering. Het grootste aantal aanvragen werd gehoekt te Pau en bedroeg zestig Het aantal werkloozen te Parijs bedraagt op het oogenblik 13.000, van wie drieduizend hand werkslieden zijn. VOLKENBOND. Een kostbaar plan. De Engelschman Maurray Allison heeft een nieuw plan geopperd om den Volkenbond in de heele wereld populair te maken. Allison, een reclame-specialist, stelt voor in de „Spectator", om in de heele wereldpers in elk dagelijks verschijnend blad één kolom, in de Zondagsbladen twee kolommen en in elk tijd schrift één kolom voor reclame voor den Vol kenbond te bestemmen. De kosten, die den Volkenbond zal moeten dragen, zouden 1.935.000 pond sterling zijn. De uitgaven der Vereenigde Staten niet inbegrepen. Wel is waar een groote som, doch nog slechts een derde deel van liet bedrag, dat de naties jaarlijks voor militaire doeleinden uitgeven en slechts het tiende deel van de kosten, die op één dag in den jongsten wereldoorlog werden ge maakt. 26 Dhilip onderzocht de laatst aangekomene toL m de kleinste bijzonderheid. Daarna werd het vleedingstuk ter zijde gelegd. De knaap weifel de Ook deze vind ik heel mooi," antwoordde hij, Isabella, mag ik even uitgaan om de jas te „probeeren. „Welke zult gij nemen „Kijk, vervolgde de knaap, en hij toonde Isabella de binnenzijde. „Ziét gij die blauwe vlag „Wat staat er onder „Fabriekmerk de Blauwe Vlag.'" „Dan neem ik deze jas hij komt van mijnheer Dunn en draagt de kleuren der H, Maagd." Isabella, die nog een oogenblik tevoren haar broertje angstig had aangezien, schepte weer moed. „De H. Maagd," dacht zij, „zal haar trouw kind in alle gevaren naar ziel en lichaam beschut ten." opgenomenDe individueele welvaart zal worden beschermd voor zoover zij bijdraagt tot de wel vaart van de natie. Luiheid zal worden gestraft als een misdaad. Volgens een verklaring van Mussolini moeten alle luiaards uit Italië ver dwijnen en zullen de nieuwe arbeidswetten er op gericht zijn dit te bevorderen. De Groote Raad van de fascistische partij komt 6 Januari hijeen en verwacht wordt, dat het nieuwe Magna Charta spoedig daarop zal worden gepubliceerd en door den koning zal worden geteekend. Nieuwe mass a-a rrestatie in Italië. Uit Napels bericht men De politie heeft nabij A versa meer dan tweehonderd leden van een geheime vereeniging gearresteerd. POLEN. Geen blok tegen Rusland. Uit Warschau meldt men De Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, heeft voor de Landdag-commissie voor Buitenlandsche Zaken een verklaring afgelegd in zake de Pool sche politiek. De minister twijfelt er niet aan, dat pogingen van zekere zijde in Duitschland, om de betrekkingen met Polen te verstoren, niet de Duitsche binnenlandsche gevoelens weer geven. Polen is Voorts bereid een leeDing van Danzig te vergemakkelijken, maar het verlangt, dat Danzig alle adviezen der financieele Volken bondscommissie zal volgen. In de betrekkingen met Rusland komt geen verandering en Polen wenscht geen blok tegen de Unie der Sovjet-republieken te vormen. Voorts wil Polen zich niet mengen in de bin nenlandsche kwesties van Litauen. De minister zeide nog omtrent de Poolsch- Duitsche betrekkingen, dat deze van groot be lang zijn voor den Europeeschen vrede en dat Polen er naar streeft in goede relaties met Duitsch land te staan. RUSLAND. Samenwerking der randstaten. Uit Reval bericht men De conferentie van de ministers van Buitenlandsche Zaken der Oost- zee-st.aten, ter behandeling der loopende bui tenlandsche politieke kwesties is heden be ëindigd. Het resultaat dezer bijeenkomst was, dat de overeenstemming tusschen de standpunten der ministers werd vastgesteld ten aanzien van den huidigen toestand met name wat de ga rantieverdragen met de Unie van Sovjet-repu blieken betreft. Estland zal er slechts in toestemmen een dergelijk accoord te teekenen, indien Finland het ook sluit en zal zich strict houden aan de arbitrage-bepalingen, die Finland wenscht. Het zelfde standpunt wordt gedeeld door Letland. ITALIË. Flet Carta del lavoro van het fascisme. Uit Rome bericht men Vermoedelijk zal binnen enkele dagen de langverwachte „Carta del lavoro", het Magna Charta van het fascisme, worden afgekondigd. Het verluidt, dat daarin zeer vérstrekkende bepalingen omtrent de ver houding tusschen kapitaal en arbeid zullen zijn HOOFDSTUK X. Droeve uren. Dien nacht sliep Isabella zeer weinig. Het ge laat aan het venster, dat vreemde, barsche gelaat en de naar Philip starende oogen boezemden haar angst in. En dan stond die verschijning wellicht in verband met de tweede overjas De aankomst van de eerste werd nu gemakkelijk verklaard maar wie kon, in gansch Milwaukee, genoeg be lang stellen in haar broert je Philip, om den knaap dat tweede zoo fraaie en kostbare kleedingsluk door Browning King en Cie. een der voornaam ste buizen der stad, te laten bezorgen En waar-, om wilde de gever onbekend blijven Niet voor zich-zelve vreesde Isabella, maar voor den knaap. Philips heerlijk gezang had vele toehoorders gelokt, Een dezer was natuurlijk de heer Dunn geweest. Maar had ook niet de eigenaar van het barsch gelaat aan 't venster de stem van heur broertje gehoord En was zulks het geval, Welke bedoeling moest zij dan aan den onbekende toeschrijven? Kon de verschijning aan het venster werkelijk in eenig verband staan met de toezending van de tweede overjas Met deze en andere vragen mocht Isabella zich urenlang kwellen een bevredigend antwoord vond zij niet OOST-INDIE. De opstand op Sumatra. Uit Padang wordt gemeld Omtrent de on lusten in West-Sumatra kan nader worden ge meld, dat te Siloengkan twaalf personen zijn gearresteerd. Een omnibus, waarin zich gewa- penden van Tandjoeng Ampaloe bevonden, is aangehouden. Bij een daarop volgend vuurge vecht zijn drie van de zes inzittenden gedood. De overigen zijn gevlucht. Uit Fort de Koek zijn autobrigades naar de verzetstreek verzon den. De assistent-resident, van Sawaloento doet krachtige pogingen tot herstel van de verbin- Vau één ding was zij echter zeker zij wist niet waarom, maar eene stem in haar binnenste drong haar de overtuiging op, dat iemand zich op bijzondere wijze met Philip bezighield en hem bespiedde. En méér dan ooit gevoelde nu Isa bella, dat zij een arm, zwak meisje was, geheel aan zichzelf overgelaten in een vreemde stad, zonder raad, zonder hulp en bescherming in de bittere ure der beproeving. Zij verweet zich nu, hare geboortestad, New- York waar zij talrijke bekenden en vrienden had, verlaten te hebben. In de stilte van dien einde loos langen,slapeloozen nacht scheen 't haar toe, dat zij eene dwaasheid begaan had. Een gevaar te grooter daar zij het niet kende zweefde dicht bij haar,, en nijpende armoe naakte met reuzenschreden. O, terug, terug naar New-York Kon zij maar een oogenblik haai» goedenedelen vriend Him- melstein wederzien Zij had den ouden man schier het hart gebroken, was te trotsch geweest om naar hem te luisteren. En nu was hij weg. om meer dan waarschijnlijk niet meer terug te keeren, Tusschen haar en Philips onderwijzer lag de onmetelijke oceaan. Ja, moedwillig, met voor bedachten rade had zij de kinderen losgemaakt van hun dierbaarsten, meest toegewijden vriend. Hevig „heimwee", een gevoel van smartelijke verlatenheid, bittere, onbeschrijfelijke angst sneden Isabella door de ziel. Misschien verkeerde dingen. Tusschen Sawaloento en Solok is de treinenloop gestremd. De posterijen melden, dat het hulppostkantoor te Siloengkan gesloten is en de beheerder vermoord. In de Ombilinmijnen is alles rustig. De afvoer van kolen is onmogelijk geworden. Het hulp- post- en telegraafkantoor te Sidjoengdjoeng is volkomen in orde bevonden. De Maandagpost van en naar Sawaloento is doorgekomen, hoe wel de trein beschoten werd. Heden loopen geen tremen uit Sawaloento naar Solok en Moeara. Ander verkeer per as is onmogelijk. Uit Padang-Pandjang is, onder leiding van kapitein Hillen, een brigade naar Sawaloento vertrokken. De controleur van Sidjoengdjoeng is ongedeerd. De demang, die aangevallen werd en vluchtte, is weer terecht. Twee huizen zijn verbrand. Uit Soengeidareh is een brigade mi litairen derwaarts vertrokken om erger te voor komen. De eerste trein van Sawaloento naar Singkarak, die onder dekking stond van twaalf man van de veldpolitie, is bij Siloengkan zwaar beschadigd, maar veilig en zonder vertraging gepasseerd. Te Sidjoengdjoeng is het thans rustig. De spoorbaan tusschen Padang Siboesoel en Tand joeng Ampaloe is bij bet viaduct geheel ver nield. De rails zijn over honderd meter opge broken. Padang Siboesoel eri Tandjoeng Am paloe zijn door de mannelijke bevolking ver laten. Panglima Asim. Uit Kotaradja meldt men Panglima Asim het voornaamste lid der AloerPakoe-bende, heeft zich aangemeld. Nieuwe breuk in de baan der Atjehtram. Uit Kotaradja meldt men Bij Panteradja is een nieuwe breuk in de baan van de Atjehtram geconstateerd. ALLERLEI. Uit Belgrado De „Vreme" verneemt uit Skoetari, dat een nieuwe opstand in Albanië is uitgebroken in verband met de draconische vonnissen van den buitengewonen krijgsraad tegen de deelnemers aan de jongste opstan dige beweging. Zeven Mohammedaansche stam men moeten zich bij een nieuwe beweging heb ben aangesloten. Uit Sofia Het Bulgaarsch Tel. Ag, meldt, dat de mededeelingen over een communistisch complot, dat in Bulgarije zou zijn ontdekt, overdreven zijn. Het aantal gearresteerde per sonen bedraagt niet meer dan tachtig. Uit BeiroetEen bende, die ouder aan voering van Ali Atrasj vaaten voet had gekregen te Rouheida is door cavalerie uiteengejaagd. De bende verloor twintig dooden, talrijke ge vangenen en een grooten buit. Binnenland. Onderwijs aan prinses Juliana. De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben aan prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Rotterdam opgedragen, der Prinses onderwijs te geven in de staathuishoudkunde. Spoorwegmuseum. Met ingang van 1 Januari hebben de Neder- landsche Spoorwegen in eigendom gekregen alle historische voorwerpen, schrifturen, enz., die zich thans bevinden in het spoorwegmuseum, toebehoorende aan den heer G. W. van Vloten, te Utrecht. Met ingang van dienzelfden datum op dat oogenblik Philip in groot gevaar Zij stond op en sloop, zonder gedruisch te maken, de kamer binnen, waar het knaapje rustte nauwelijks durfde zij een blik op zijn bed je werpen, want zij vreesde het ledig te vinden Maar een zucht van verlichting ontsnapte haar boezem bare vrees bleek ongegrond, want met de armpjes over de borst gekruist, lag daar, in vredig-zoetcji sluimer, de kleine zanger. 't Was'koud in de kamer, en zaehtkens dekte Isabella heur broertje beter toe. Hoe innig lief had zij toch Philip De gedachte aan een nakend gevaar dompelde het meisje in doodclijke ang sten. In de uren van kommer en tcgenspoc d is de mensch voor zich-zelven een onmeedocgend rechter. En Isabella beleefde thans zulk een vree- selijk uurde last der verantwoordelijkheid drukte loodzwaar op heur boezem. En geene uit komst Zij gevoelde, meende althans te gevoelen, dat, van den eersten dag der ziekte harer moeder af, tot aan decz' ure toe, hare besluiten en hande lingen overijld en dwaas geweest waren. Nu wichtten haar kommer, allerlei moeielijk heden zij had zich een doornenkroon om de slapen ge wond en Wordt vervolgd): NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bhshbhshmi IB33Ë2 „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1