met den architect Groenewegen zijn geluk wen- schen aan, te bieden en hoopte, dat deze astis- tieke bouwmeester nog vele bchoone gebouwen in ons bisdom mocht oprichten. Daar de voorz. van het collectantencollege verhinderd was, sprak de secr.-penningmeester, de heer ten Houten nog eve i een kort hartelijk woordje, waarna eenige heeren collectanten den pastoor een achttal collectezakjes overhan digden. De zangers hieven hierna „Ad Majorem Dei gloriam" aa j, een randschrift van den naam van het koor, waarvan de tekst door den heer A. J, Kraam is vervaardigd, terwijl de heer Vreden- bregt het op muziek heeft gesteld Hierna betuigde Pastoor Möller alle aanwezi gen zijn hartelijken dank. Spr. zeide van gemeng de gevoelens vervuld te zijn, zoowel blij als be drukt, Blij omdat het de vooravond was van den grooten dag in de geschiedenis van de pa rochie blij dat de mannen en vrouwen van z'n parochianen zulke hartelijke meuschen zijn Zijneerw. bracht den eersten pastoor der parochie, den zeereerw. heer H. Warnink dank, voor het vele werk, dat hij voor de parochie heelt gedaan zonder de resultaten te mogen zien. Spr. verklaar de blij te zijn met de geschenken, welke z'n parochianen hem hadden geschonken. Hij vond het 't mooiste wat ze hem konden geven, n.l. het hoogaltaar en de communiebank, pastoor Möller onderstreepte de woorden van den heer van Tol en kap. Goossens, om hier dikwijls to komen aanzitten en te bidden, dat de niet wei nige afgedwaalden van deze parochie terug mochten keeren en in de H, Missiën, welke in Maagt zullen worden gegeven, een volkomen geestelijke hernieuwing mochten ondergaan. Daarna dankte zijneerw. de architecten Groe newegen en Kuypers. Eerstgenoemde in 't bij zonder, daar deze bovendien nog de ontwerper van het altaar en de communiebank is. Bij het bouwen is het doel vooropg;zet de kerk „af" te maken, niet weelderig of met veel verlraai- ingen, maar wat gemaakt is, is degelijk en goed. Zijneerw, wilde geen geschenken meer van de parochianen ontvangen. Spr. zeide ,,Onze taak is deze kerk aKe betalen en niet haar te verfraaien," Dit laatste laat spr. over aan milde gevers en aan het nageslacht. Morgen is het de groote dag en evenals de namen van de parochianen in de oorkonde staan, hoopt zijneerw. dat zij ook in het boek des levens zullen geschreven staan. Spr. zeide, dat de oor koude in het archief van de kerk opgeborgen zou Worden, opdat later het nageslacht bij het doorbladeren ervan zou beseffen, wat hun ouders cn voorouders voor de kerk hebben gedaan, zoodat zij opgewekt zouden -worden hen na te volgen en het goede werk voort te zetten en voor de verfraaiing' van d- kerk zullen zorgdragen waarbij zijneerw. het boek dar Mackabeeën aanhaalde „Laten we het erfdeel van onze vaderen handhaven," Pastoor Möller eindigde met zijn toehoorders op te wekken morgen voor hun eersten pastoor, voor de oprichters, kapelaans eri de heeren van het comité en kerkbestuur te bidden, maar ook vojr iieazelve, door God te vragen dat het ge loof bewaard moge blijven in hun huisgezinnen. Pastoor Warnink wenschte. hierop een kort woordje te spreken. Zijneerw. deelde mede, dat hij altijd met de parochie mee zal blijven leven en voor haar zal bidden. Voorts wekte hij de giloovigen op hun pastoor te blijven steunen. Zijneerw, vond dat Driekoningendag een prachtig uitgekozen dag was voor de plechtige kerkwijdingEvenals de drie wijzen uit het Oosten met hun drie zinnebeeldige geschenken tot hun God en Heer kwamen, zoo moeten de parochianen van deze parochie ook tot den pas toor hunner parochie, den plaatsvervanger van- Christus hier op aarde komen met het goud hunner liefde, in den vorm van bijdragen met de wierook van het gebed en met de myrrhe van kleine verstervingen. Voor dit laatste zal de pastoor der parochie zorg dragen, evenwel verwacht zijneerw., dat de parochianen de hit- terheid van de zorg van zijneerw., door hun liefde zullen verzoeten. Nadat het zangkoor „Domme Salvum fac" van Giesen had gezongen, besloot pastoor Möller deze vergadering met nog speciaal een dank woord te richten aan de collectanten, omdat zij zoo attent waren geweest aan z'n wensch om de storende belletjes van de collectezakjas weg tc laten, gevolg hadden gegeven. Na nogmaals alle aanwezigen te hebben bedankt werd de vergadering gesloten en gingen de parochianen kerk en geschenken nader bezichtigen. Des ochtends in de hulpkerk. Vanmorgen om 6.15 werd de laatste H. Mis gelezen in de oude houten hulpkerk, terwijl om 7 unr pastoor Warnink, als eerste pastoor van de parochie de laatste Hoogmis heelt gelezen. Veis parochianen gingen ter H. Tafel en zonder twijfel zuilen allen wei eeuigszins gemengde gevoelens gehad hebben, toen zij voor bet laatst in dit sedert jaren gebruikte wrakke noodhulp- kerkje voor het laatst de Mis bijwoonden en alvorens God een waardiger verblijf te geven, Hem voor het allerlaatst ontvingen aan de oude bekende communiebank. Het koor zong de drie stemmige missa van Don Lorenzo Perozi. Éa D e kerkelijke plechtigheden. Om 10 uur zou worden aangevangen met de plechtige wijdingsceremoniën. Voor den ingang van de kerk was een zeildoek gehangen om de menschen te beletten het kerkgebouw binnen te treden, alvorens de geestelijkheid zou zijn voor gegaan. Precies 10 uur werd met de wijdingsplechtig heden begonnen. De hoogeerw. deken, A. J. G. Schraag, ging met assistentie van de geestelijken vanaf den hoofdingang buiten ds kerk rondom de fundamenten en de muren om deze te zege nen onder het bidden can de gebruikelijke ge beden. Onder de schare geestelijken merkten we op de Z Z E.E.H.H. pastoors Möller. War nink, Lighthart en Jansen, alsmede rector Cre- mer, de E.E.H.H. kapelaan» Goossens, Wolter- beek. Leesberg en Bcrkemeijer en pater Biesta. Later kwamen hier nog bij pater Nauta en kap. Beune en eenige geestelijken Van buiten de stad. Toen de rondgang had plaats gehad werd de kerk van binnen gezegend, waarna de wijding van de Maria- en de Petrusklok plaats had. Wederom is Schiedam een mooi bouwwerk rijker en de katholieken een nieuwe kerk. De eerste plechtige Hoogmis. Na de kerkelijke plechtigheden werd de eerste plechtige hoogmis in de stampvoile kerk op gedragen. Behalve genoemde geestelijken waren de burgemeester, weth. Velzen en het raadslid Scheffers nog tegenwoordig alsmede de beide architecten Groemwegen en Cuyper». Pastoor J, B. M, Möller celebreerde deze H, Mis, daarbij geassisteerd door de beide oud- kapelaan» C. Berkemeijer al» diaken en A. Lees berg als sub-diaken, terwijl de student Mulder uit Warmond als ceremonarius optrad. Na het Evangelie beklom de hoogeerw. deken Schraag de preekstoel om de feestpredikatie- te houden. Zijn Hoogeerw. citeerde uit het Evangelie het voor dezen blijden dag zeer toepasselijke vers Het huis binnengaand vonden zij de moe der en het Kind en nederknielend aanbaden zii het. Dc hoogeerw. spr. teekende dezen dag als een bovenmate vreugdevollen voor de parochia nen. Na lang gespaard en veel gearbeid te heb ben is deze kerk, toegewijd aan het H. Hart, dan gereed gekomen. Vreugdevol is deze dag ook voor den oud-pastoor en den tegenwoor dige zij hebben zware zorgen gehad, maar ongetwijfeld zullen zij God nu danken, dat zij dezen dag mogen aanschouwen. Vreugdevol ook voor katholiek Schiedam, dat in deze buurt een, kerk is gekomen. Zijn hoogeerw. wenschte eenige «ogenblikken over den luister van die kerk te spreken. „Dominus Dei", „Huis Gods". Dit wil niet zeggen, dat God een woning noodig heeft. Hij vervult immers alles door Zijn alomtegenwoor digheid, maar Hij wil zich bij Zijn geliefde men- schenkinderen op kenbare wijze openbaren. Zoo werd in het Oud Verbond de prachtige cn heerlijke tempel te Jeruzaiem gebouwd, heerlijk vooral, daar God er Zijn tegenwoordigheid ken baar maakte. Ook in het Nieuw Verbond doet God ons op sommige plaatsen Zijn liefde op bijzondere wijze gevoelen, waarop Hij Zkn overvloed over Zijn schepselen uitstort. Deze plaatsen zijn de Godshuizen, waar bemoedigende hoop wordt gegeven. In het Huis God» wordt het woord van liefde gesproken, opdat allen die in Plem gelooven, het eeuwige leven zullen be zitten. In het Huis Gods voelen wij de genade inwerken, vooral door Gods tegenwoordigheid. Sprak God niet„Komt allen tot mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken In het Huis Gods komen de geloovigen samen om God te loven, te prijzen en te verheerlijken. Maar de kerk is ook het huis van den christen. Het jonge, pasgeboren kind wordt er gebracht, en ontvangt er liet H. Doopsel. De boetvaardige, berouwhebbende zondaar krijgt er door een rouwmoedige biecht het kleed der lieiligmakende genade terug „Uw zonden zijn u vergeven, ga en zondig niet meer Door een onver'breekbare band worden er man en vrouw verbonden zij zullen steeds één zijn in liefde, gelijk Christus één is met Zijn kerk. Op Zon- en feestdagen komen de geloovigen er God Iofzingen en ver heerlijken en Hem zelfs als spijs ontvangen. De priester ijlt van deze plaats naar den zieke om hem te zalven en te sterken met het Brood des Levens en zelfs na z'n dood stijgen van deze plaats gebeden op voor .zijn eeuwige rust. Zijn hoogeerw. eindigde met de woorden Dit Huis Gods en huis van den christen is voor u en voor veie geslachten na U. Laten wij bij de viering van Driekoningen of het feest van de Openbaring aan de Heidenen, die door een ster geleid, God kwamen aanbidden, Hem ook onze gaven brengen liefde onderwerping en verster ving en boete. Het koor zong de driest. Missa in honorem Immaculatae Conceptionis B.M.V. van Goi- coechea. Dan werd nog uitgevoerd het 4-st. Jesu dulcis van Kothe en de Cantate van Jac. J. Ruygrok. B. K. Ziekenhuis. Vorig bedrag 3Qj j Een compleet bed - oi i f,0 N.N. 12lakens 42 X. Gesloten couvert - ioo 10verschillendegiiten van/10 - 100. v.A. 2 stoelen jq J. v. d. K 20 verschillende giften van 10 c. p, week - 120. H. een bovensprei 5 2 gaven van 25 cents per week - 20. 4 giften van 1 gulden - 4 L. K. 1 gulden per maar,d - 12. Ver. tot bescherming van zuigelingen. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging verzoekt opname van het volgende Van het bestuur der Schiedamsche voetbal- vereeniging „Oud Vitesse" ontving de vereeni ging tot bescherming van zuigelingen een be drag groot 15.85 als saldo der tombola, op den laatsten feestavond van „Oud Vitesse" gehouden Het bestuur der vereeniging tot bescherming van zuigelingen was voor dezen financieelen steun zeer erkentelijk en beveelt zich ook bij anderen voor soortgelijke vriendelijke bewijzen van belangstelling bij voortduring aan. Het adres der penningmeesteresse is mevr. M. HingmanDobberke, Oostsingel no. 42. De K. K. Leeszaal en Bibliotheek in December. Gedurende de maand December 1926 werd de R. K. Leeszaal en Bibliotheek „St. Liduina", Lange Haven 92, bezocht door 579 personen, waarvan 22 dames en 557 heeren. Uitgeleend werden 2565 banden waarvan 123 studiewerken. Het boekenbezit bedraagt 10696 banden. Streeknct. In de maand December werden van Schiedam naar Rotterdam 90811 telefoongesprekken ge voerd, van Rotterdam naar Schiedam 86227, te samen dus 177038 gesprekken. Met hartelijken dank. Totaal 3651.90 Het comité. Brand in een kelder. Weer de baldadige jeugd. - In den Uacht van 4 Januari j.1te omstreeks 1 uur werd W. J. de R., winkelier in kruideniers waren wonende Oude Maasstraat No. 15, door zijn vrouw gewekt, daar zij een brandlucht waar aam. De R. begaf zich naar neneden en kwam tot de onaangename ontdekking, dat de gang van zijn woning vol rook stond. Een nader on derzoek instellende, bleek hem toen, dat in de keider gelegen onder zijn winkel een aantal kisten en emballage in lichte laaie stonden. Een agent van politie, die nabij de plaats van het ongeval woont, werd gewekt, en met behulp van dezen en den winkelier werd 't vuur met ernmeis water gebluscht. Vermoedelijk hebben baldadige jongens des avonds brandend vuurwerk door een ijzer rooster in den kelder gew-orpen. De politic steil, een onderzoek naar de daders in. i\og iets op zijn kerfstok. 1 ledenmorgen i» door de politie aangehouden H. W. M. koopman, alhier, die nog 14 dagen gevangenisstraf te goed had. De man is ter be schikking van de justitie te R'dc.m gesteld. Ernstig ongeluk voorkomen. Gistermorgen, te omstreeks 9| uur. bleef plotseling door de gladheid van den weg, een tractor met aanhangwagen, beladen iret Steen eri en tpebeboerende aan de N. V. van Deventer Glasfabrieken, alhier, op de rails van den spoor overweg, aan den Overschieschenweg, steken. De machinist van den trein, die uit d-„ richting Vlaardingen kwam rijden, zag het ongeval, tijdig en bracht zijn trein tot stilstand. Een minuut daarna werd de tractor met aanhang wagen achteruit gereden waardoor de spoorweg overweg wederom vrij kwam. De trein kon toen doorrijden. Toen bedoelde tractor met aanhangwagen achteruit werd ge duwd, botste de aanhangwagen daarvan teem een tractor van de Nederlandsche Azijnfabiièk, gevestigd aan den Overschieschenweg, waar door deze tractor eenig»zins wera beschadigd. Rond de Koemarktbrug. Nu door de nijvere handen der werklieden zoo langzamerhand de brug een vastere vorm gaat krijgen, zit men rondom de brug, die als ze zal voltooid zijn oen. geheel ander aspect aan dit stadsgedeelte zal geven, ook niet stil. Reeds is een begin gemaakt met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw van een café-restaurant van den heer A. v. d. Most, Het plan is de werkzaamheden zóódanig te bevorderen, dat het caf£restaurant voltooid zal zijn bij de ingebruikneming van de brug. De architect van het bouwwerk is de heer A. Stahiie, die de uitvoering van liet werk heeft opgedragen aan de J.G.B, Voor het examen boekhouden georganiseerd door de Vereeniging van Leeraren op 22 en 23 Dec. j.l. te Rotterdam, is geslaagd mej. C. J. Zwagers. UIT ROTTERDAM. Russisehen graanexport. De Russische Sovjet-regeering heeft, naar het Dagbl. v. Rotterdam meldt, voor den export van graan een Naamlooze Vennootschap ge sticht, waarvan de hoofdzetel te Rotterdam ge vestigd is. Deze vennootschap zal, naar het blad verneemt zich vestigen in het nieuwe kantoorgebouw van de Amsterdamsche Bank aan den Coolsingel. De Russische regeering heeft reeds eenige jaren lang in ons land en speciaal te Rotterdam een uitgangspunt gezocht voor haar graanver- schepingen. Wat tot dusver op initiatief van de Sovjet- regeering aan graan export naar Rotterdam heeft plaats gehad, is geschid onder directe controle van Moskou. Kopenhagen schijnt als distributiepunt niet aan de verwachtingen beantwoord te hebben, zoodat het zoo goed als zeker is, dat de Russi sche regeering de Deensche hoofdstad als uit- voerstation verdei zal uitschakelen. „Als Isabella niet een heilige is", dacht Philip „dan weet ik er niets meer van „Waarvoor hebt gij gebeden, Bella vroeg hij. toen zij de kerk verlaten hadden. „Voor u, lieve jongen, en ook voor Maria en Charlie." „Gij ziet er slecht uit, zusje, ik heb den heelen tijd naar u gekeken." „Maar nu voel ik mij beter, Philip na eene Mis bijgewoond te hebben, voel ik mij trouwens altijd veel verlicht. Nu, waar zullen we heengaan lieveling "Waarheen Wel, naar de Grand Avenue! liep de knaap opgewekt, terwijl hij met den arm in de richting van genoemde hoofdstraat wees. „Goed doch misschien zullen wij voorzichtig handelen, onze wandeling niet. te ver uit te strekken ik voel me een beetje vermoeid,Philip" „Wat gaat ge langzaam, Bella zei de knaap toen zij een oogenblik later de „Twaalfde Straat" voorbijkwamen, „Toch Misschien loopt ge te vlug, beste jongen." En Isabella trachtte, een weinig'sneller te gaan. 't Was vroeg in den morgen, en in de Grand Avenue zag men nog weinig van dc ongelooflijk drukke beweging welke daar heerschte in het middaguur. Poch bood de aanblik der Avenue reeds een eigenaardige, bekoorlijke afwisseling. Mannen en jongens reinigden de trottoirs van de pas gevallen Sneeuwvrij dikwijls reed eene prachtig opgetuigde slede met rinkelende schel letjes voorbij tal van knapen en meisjes be vonden zich opvveg naar schoolzij vermaakten zich met glijden, cn schenen weinig be angst of zij al dan niet bij den aanvang der lessen tegenwoordig zouden zijn. Nu en dan vloog een sneeuwbal door de lucht en suisde den voorbij gangers langs de ooren. Vroolijk weerklonken heldere kinderstemmen, en geheel 't voorkomen der Grand Avenue had, in weerwil van 't vroege morgenuur, iets 'aantrekkelijks. „Kijk, Bella", riep Philip, toen zij de „Der tiende Straat" voorbijkwamen, daar komen twee Zusters aan." Langzaam en zedig kwamen de beide religi euzen, in zwarte mantels gehuld en met lichte sluier» voor 't gelaat, onze vrienden tegemoet. Isabella sloeg de oogen op, en bij den eersten blik popelde s'meisjes hart van blijdschap. Zij was als betooverd, Geen oogenblik wendde zij het oog van de religieuzen af. Toen ze dichterbij waren gekomen, kon Isa bella het voorkomen der Zusters beter waarne men. Een harer was uog zeer jong. Zij maakte den indruk van een meisje in kloostergewaad. Hare oogen waren ten gronde gericht, en geheel haar wezen droeg den stempel van ougekunstel de zedigheid. Niettemin, of wellicht juist daarom was haar jeugdig, friseh gelaat in de hoogste mate aantrekkelijk. Den andere Zuster was ouder, maar ook zij had nog een jeugdig voorkomen. De tijd had ver geten, haar edel gelaat met rimpels te ontsie ren, en schoon ernstiger dan hare medezuster, scheen ze bijna even jong als deze.Hare houding was niet minder deftig en innemend dan die harer jonge gezellin. Zij maakte den indruk die veel heeft geleden, en nog veel lijden zal, daar hij een uiterst gevoelig hart, een al te teeder gemoed heeft Waren de oogen der Zusters niet ten gronde gericht, dan zweefden hare blikken noch links, noch rechts. Zij schenen niets te zien, en toch ontsnapte, zooals wij dra zullen bemerken zeer weinig aan de religieuzen, „Ziet gij daar dien kleinen jongen en dat meisje, Zuster Maria-Agnes vroeg zij aan hare gezellin. Zeker broeder en zuster. Het meisje schijnt van goede familie. Wie zou het wezen Eén ding is zeker: 't zijn katholieken, want zij komen juist uit de kerk." „Daar hebben wij weder onze gedachtenleze- res, Maria-Gecilia," sprak de andere met een glimlach, „Hoe kunt gij weten, dat ze in de kerk zijn geweest? Gij hebt toch niet gezien dat zij Het Nederlandse li-B e 1 g i s c h verdrag. Een 30-tal vereenigingen, alle gevestigd te Rotterdam heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer, waarbij zij in aansluiting aan het adres van de Kamer van Koophandel van Rot terdam, dringend verzoeken, „het dreigende onheil, dat Nederland te wachten staat, af te wenden door het Verdrag Neder land-België niet goed te keuren." UIT DELFT. Delft in het komende jaar. De burgemeester van Delft heeft gistermid dag bij de opening van de raadsvergadering den raad gelukgewenscht met het nieuwe jaar en daarbij de bede uitgesproken, dat de arbeid van den Raad zal worden gekroond door Gods zegen. eruit kwzmen en op hun voorhoofd staat 't ook niet geschreven." „Neen, op hun voorhoofd staat het niet te lezen maar ziet ge niet een kerkboekje gluren uit den zak van 'sjongskens overjas Zuster, zuster, kijk toch naar die jongedochtérIk vind haar voorkomen zoo innemend. Wat ziet zij er treurig uit, en wat is ze bleek „De knaap ziet er integendeel niet treurig uit," hernam Zuster. Maria-Agnes. „Wat heeft hij een vriendelijk, open gezichtje Die uitdruk king van onschuld en levensvreugd zie ik zoo gaarne op een kindergelaat. Wie zulke prachtige heldere vriendelijke kijkers heeft, is zeker niet tot een leugen in staat. Zoo'n kereltje zou ik wel op onze school willen hebben." „De jongen kan mij niet schelen," verklaarde Zuster Maria-Cecilia, zoo eenvoudig en vriende lijk,Mat niemand heur woorden eene verkeerde uitlegging had kunnen geven. „Kleine jongens zijn dikwijls heel lastig in school echte ben gels „Zie eens, hoe opmerkzaam het meisje ons gadeslaat," fluisterde Zuster Maria-Agnes, Isabelle en Philip waren eenige schreden van de religieusen verwijderd.De oogen van het meisje waren eerbiedig, zedig en vol beteekeni» op het gelaat van Zuster Maria-Agnes gericht, [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2