De wijding der nieuwe H. Hart-Kerk. «Da loonvoorstel ongelijke verhoogingen zullen moe ten plaats hebben, maar die zullen dan nkt het karakter van ongelijke promotie dragen doch meer een billijk verschil tot stand brengen. Er wordt acte genomen van de verklaring van den Metaalbond dat zijn bezwaren tegen een bespreking alleen golden de beide punten persoonlijk minimumloon en medezeggenschap De Metaalwerkersbond ontkent, dat het bestaande collectief contract verloren is door de opzegging der werkliedenorganisatie. Het con tract liep automatisch af en over vernieuwing is toen geen overeenstemming bereikt. Ook toen liep het geschil min of meer over het principe van het loongeschil. Volgens den Metaalbewerkersbond legt de Metaslbond het voorgestelde minimumloonstel sel anders uit dan het bedoeld is. Daaruit blijkt dat bespreking daarover allerminst overbodig kan worden geacht. Het loonvoorstel is niet bedoeld als een stan daard- of eenheidsloon. Het is meer een loon- vorm voor een arbeider van normale prestatie op zekeren leeftijd. Uit de bestrijding door den Metaalbond van het minimum-loonvoorstel blijkt, dat princi- pieele bezwaren niet overwegend zijn.De Metaal- bond acht het immers een persoonlijk minimum loon denkbaar, als het zich aanpast aan den bestaanden toestand. Het z g. principieele ver schil wordt daarmede, aldus het schrijven, ge reduceerd tot een practisch verschil over het economisch mogelijke. Waar de zaken zoo staan, is toenadering door bespreking niet van tevoren uitgesloten. Prof. mr. A. v. Gijn. Prof. mr. A. v. Gijn is door de liberale Tweede Kamerfractie tot haren voorzitter benoemd en zal dus als zoodanig in de plaats van wijlen mr. H. C. Dresselhuys treden. R. K. Rijkspersoneel. Woensdag heeft den centrale groep rijksper soneel, aangesloten bij den Nederl. R. K. bond van overheidspersoneel St. Paulus, te Amsterdam vergaderd. De bondsvoorzitter hield een inleiding, waar na langdurig van gedachten werd gewisseld over de positie van de rijkswerklieden en aanver wante groepen, waarbij eenige afgevaardigden hun instemming getuigden met het door het hoofdbestuur gevoerde beleid. Besloten werd, de actie voort te zetten tot het verkrijgen van loonsverhooging, verbetering van rechtspositie, vooral voor de z.g. ambtena ren op maand- of weekloon, en wijziging van het georganiseerd overleg. Instemming werd betuigd met het werk van de commissie-De Wilde. De vliegtocht Nedcrland-Indie. Het gerucht gaat, dat luitenant Koppen er niet in geslaagd is zooveel belangstelling te wekken voor zijn plan oin in 8 dagen naar Indië te vliegen, dat hij hpt plan volvoeren kan. De Avondpost meent zelfs te kunnen berichten, dat het Comité Holland-Indië-vlucht zich terugge trokken heeft Niets minder waar dan dat. De belangstelling neemt gaandeweg toe. En er bestaat goede hoop dat luitenant Koppen in staat gesteld zal wor den te vertrekken. Altijd weer hetzelfde. De bekende ster-correspondent van de „N. R C de heer M. van Blankenstein, schrijft in een buitenlandsch overzicht in „De Vrijheid" (5 Jan.) onder meer het volgende ,,A1 zijn inderdaad zekere overwegingen van erkentelijkheid tegenover Rome, zooals bekend is, niet vreemd aan het fanatisme, waarmede Mgr. Nolens voor het verdrag heeft gestreden en strijdt, toch gelooven wij, dat de heeren van het Comité de Politique nationale (die, naar de heer van Blankenstein beweert, de aanneming m onze tweede Kam r wijten aan sterke invloe den uit Vaticaanschen hoek en meenen, dat deze invloeden in onze Eerste Kamer evenzeer be slissend zullen blijkeA r*- Red.) wel heel voor barig zijn met hun optimisme." „Zooals hekend isWat aanvankelijk als een vermoeden, ontstaan in de verhitte ver beelding van Ds, Lingbeek, werd uitgesproken, wordt thans door een journalist van internatio nale reputatie als een algemeen, bekende en er kende waarheid voorgesteld. Misschien wil de heer M. van Blankenstein wel mededeelen, hoe hij aan deze wetenschap komt Hij zou hiermede niet alleen Mgr. Nolens, maar ook aan de waarheid een dienst gewijzen. En er zou onmiddellijk aan het niet-tenden- tieuze oordeel blijken, dat er niets dan fantas tische veronderstellingen bestaan ten aanzien der „zekere overwegingen van erkentelijkheid" welke niet vreemd zouden zijn gebleven aan de houding van den leider der Katholieke Kamer fractie. Gevoelens van erkentelijkheid jegens Rome zouden in de quaestie van b.v. het gezant schap passend zijn geweest voor alle oprechte nationale partijen. Maar zij zijn even vreemd ge bleven aan het in 's heeren Blankenstein's voor oordeel bestaand „fanatisme" waarmede Mgr. Nolens voor het verdrag heeft gestreden en strijdt" als zij tot ae beweegkrachten behooren van het anti-papisme der Lingbeeken en als zij mede het fanatisme van „De Vrijheid" in zake het Verdrag blijven suggereeren. („Tijd.") Stads- en Gewestelijk Nieuws. De avondplechfigheden. In de oude kerk. In het kleine hulpkerkje van de Gorzen waren gisteravond vele parochianen bijeengekomen om een laatste lof, het plechtig sluitingslof, bij te wonen. Het Lof werd door den oud-pastoor, den zeer- eerw. heer Warnink, gecelebreerd, terwijl hij werd geassisteerd door de weleerw. kapelaans L. Beune en L. Paulussen. Verschillende gees telijken waren ook nu weer tegenwoordig, o.a. de hoogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag. De zeereerw. heer pastoor Möller beklom de preekstoel om voor het laatst zijn parochianen in de noodkerk toe te spieken, Als tekst had Zijneerw. de woorden van Paulus gekozen, in zijn brief aan de Hebreeën Want, gij zijt ge komen tot den Middelaar van het Nieuwe Tes tament, tot een bloedbesprenkeling, beter dan die van Abel." Bij alle vreugde, zoo begon de eerw. spr. zijn predikatie, is deze avond ook een avond van droefheid, van afscheid, want vele herinneringen zijn er, die ons bestormen nu wij dit oude ge bouwtje, waarin we zooveel vreugde hebben genoten, zullen verlaten, Jezus, de Middelaar van het Nieuwe Te&tament, is ons hier zoo nabij geweest. Wij hebben allen hier zoo diclit bij Jezus neergeknield. Wat ook in stoffelijke» zin van dit kerkgebouwtje mocht gezegd worden, wij vonden er altijd Onzen Lieven Heer, Die onze vriend is en onze vader, die Zijn kinderen zoo dicht moog'lijk naar Zich toetrekt. Toen Jezus bij het laatste Avondmaal het offer der H. Mis instelde, was dat een volmaakt offer van aanbidding, danking, smeeking en voldoening. Laten we dezen avond Jezus z„ggen, dat we spijt hebben voor wat we in deze kerk zijn te kort gekomen in eerbied en liefde. We zijn slap en mat geweest, maar nu we dit beleden hebben, zeggen we We zijn kreupel, maar willen niet afdwalen maar genezen. Daarom gaan we dit kerkgebouw uit met droefheid. Evenals de drie Koningen op hun weg naar Bethlehem steeds geleid werden door de wonder bare sterre, die altijd voor hen uitging en waar heen ze hoopvol opzagen, totdat ze plotseling verdween, zoo heeft, ook boven dit huis de ster gestaan, omdat hier was het Licht, dat ons leidde op onzen weg. Maar morgen zal het Licht hier niet meer schijnen, omdat Jezus van ons zal zijn., weggenomen. Dat maakt ons droevig, maar toch „Laten we dankzeggen, aan U, o grooten Godwant toen de drie koningen huiten Jeruzalem kwa men, zagen zij de ster weer, die hen geleidde naar de stal, waarboven zij bleef staan. Laten we God smeeken, dat de ster boven den-nieuwen tempel zal blijven schijnen voor altijd. Laten wij het licht, o God. daar terugvinden. Ver nieuw o God vernieuw alles. Hernieuw onze zielen door het Bloed, dat beter spreekt hij God den Vader, dan het bloed van Abel. God wil, zoo eindigde de zeereerw, spr., dat we in Hem zien den Middelaar, den Vriend. Laten we dan in al onzen nood naar Jezus gaan. O God en Meester, met U aanbidden wij den drie-ééne God, met U danken wij den drie-eene God, met U smeeken wij onze verzoening af. Geef, dat het geloof bewaard worde in elk huisgezin, met vertrouwen naderen wij tot Uw troon van heilig- makende genade. Na de predikatie werd een plechtig Te Deum gezongen en de zegen met het Allerheiligste gegeven. Hiermede was de laatste kerkelijke plech tigheid in de 9 jaar lang gebruikte noodkerk, gehouden. De geestelijkheid bracht het TI. Sacrament per auto naar de nieuwe kerk, waarheen ook de parochianen zich spoedden. In de nieuwe kerk. Bij aankomst in het nieuwe kerkgebouw, was dit reeds geheel gevuld en nog steeds drom den de menschen er binnen, zoodat al spoedig de kerk zoo propvol was, dat zelfs in de zijpaden de menschen vast opéén gepakt stonden. Alles was reeds voor de plechtige ontvangst van het H. Sacrament in gereedheid gebracht. Naast het altaar, waren de kleurige vaandels geplaatst van eenige vereenigingen, n.l. van de Ned. R. K. Grafischen Bond, van de glas bewerkers, den Volksbond, de metaalbewerkers, de R. K. Fabrieksarbeiders(sters), de Maria congregatie, Eerbied in Gods Huis en van St. Barbara, terwijl op de communiebanken bloem stukken fleurden. In de gangpaden stond een dubbele rij jongens en meisjes geschaard, ieder met een brandende kaars in de hand. Eindelijk was het plechtig oogenblik daar. Een groep wit gesluierde bruidjes met palm takken in de hand, ging pastoor Möller, die het H. Sacrament droeg, vooraf, daarna volgde de geestelijkheid en het kerkbestuur. Zoodra het H. Sacrament het nieuwe Godshuis was binnen gedragen,! hieven alle geloovigen het „Rex Cle- DOOR DE STERK VERLAAGDE PRIJZEN op de Amerikaansche Tabaksmarkt en het in gebruik nemen van onze nieuwe, modern ingerichte fabriek kan de prijs van BZK thans gesteld worden op 12 Ct. per ons. DE KWALITEIT BLIJFT ONVERANDERD, DUS ONOVERTROFFEN. BETAALT GEEN 15 ct. MEER 58 98 ROTTERDAM mentissime" aan, als welkomstgroet aan Christus Koning. Na de uitstelling van het Allerheiligste werd door den hoogeerw. heer Deken nog een Lof gecelebreerd, waarbij zijn hoogeerw. werd ge assisteerd door de weleerw. kapelaans Beune en Paulussen. Ook nu zorgde het jongens- en -heerenkoor weer voor de kerkelijke gezangen, o.a. werd gezongen het Sacris Solemniis van Michaël Hallen en het Tantum Ergo van Schaken. Na het Lof werd nog door alle geloovigen „Dat Jezus leev'" gezongen, waarmee de plech tigheden van de inwijding van de nieuwe IJ. Hartkerk werd besloten. liet Kerstkindeke." Het was een goede gedachte van het bestuur van den R. K. Volksbond de uitvoering, gegeven ter gelgenheid van het jaarfeest van dezen bond, nogmaals te herhalen voor niet-leden. Echter wilde het toeval, dat de sluitings plechtigheden van de kerkwijding in de Gorzen met deze uitvoering samenvielen, zoodat de belangstelling maar matig was. Niettemin had deze grooter kunnen zijn. Schiedam telt toch ettelijke duizenden katholieken en wij kunnen toch moeilijk aannemen, dat deze allen naai de Gorzen waren opgetrokken. Zóó bezien was het handjevol menschen, gisteravond in den Bond bijeen, slechts een flauwe afspiegeling van de Schiedamsche katholieke kunstzin. Wij zullen dus zoo vrij zijn aan te nemen, dat gister avond het „neusje van de zalm" aanwezig was, (onszelf uitgezonderd natuurlijk zonder aan hen, die onmogelijk in de gelegenheid waren te komen, te kort te doen. Dit alles zeggen wij na tuurlijk in verband met het gepresteerde. Een meer uitvoerig verslag hierover is reeds in het blad van Maandag gepubliceerd zoodat we over de uitvoering zeer kort kunnen zijn, en wij voegen daar gaarne bij, dat we deze nieuwe poging, die nogal verschilt van het gebruikelijke jaar feestprogram, ten zeerste op prijs te stellen. Alle begin is moeilijk Dit hebben we gister avond in de zaal gezien. Het is op de eerste plaats aan het publiek om het streven van ver eenigingen, die iets nieuws willen brengen, te steunen. Wij zullen niet de laatsten zijn om daar aan onze medewerking te verleenen, aangezien er in Schiedam op dit gebied nog veel tot verbete ring leiden kan. Zoowel de jongens als de ac- cutanten heblfen ook gisteravond veel bijval geoogst. ds. ten Winkel, vertegenwoordiger van de syno dale commissie, alsook vertegenwoordigers van het Provinciaal bestuur en het Klassikale be stuur te Rotterdam en eenige andere kerkelijke genootschappen. Ds. A. Tap verrichtte den wijdingsdienst waarbij hij een rede uitsprak en dank bracht aan allen, die hunne medewerking ter voltooiing van dit schoone gebouw hadden bijgedragen, alsmede aan de regenten van het Weeshuis, die een bedrag van 20.000.tegen een matige rente hadden beschikbaar gesteld en het van hen ontvangen geschenk, de klok in de toren. Vervolgens werd nog door eenige andere predikanten het woord gevoerd o.m. door weth. P. de Bruyn, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en door den architect, den heer A. Stahlie. Nieuwe kerk Nederl. Herv gemeen Ce. Gister, denzelfden dag waarop de xiieuwe H. Hartkerk in de Gorzen Werd ingewijd, heett de Ned. Herv. gemeente haar nieuwe kerkgebouw in dit kwartier in gebruik genomen. Bij de plechtigheid waren o.m, tegenwoordig de wethouders D. Boddeiis en P, de Bruin, eenige raadsleden, de loco-secr. mr. N. J. Post, terwijl de burgemeester wegens lichte ongesteld heid verhinderd was. Het voltallige kerkbestuur Was aanwezig, alsmede de regenten en regen tessen van het Weeshuis der N.-Herv gemeente. R. K. Ziekenhuis. Vorig bedrag 2 gaven van 10 P. S. 2 maal 5 M 5 toezeggingen van 10 cents per week 3 toezeggingen van 1 gulden per maand Totaal van meerdere kleine saven M K50 cents per maand 2 maal 20 cents per week J. L. 50 cents per week G v.d.II Nog vier giften van 10 P H. In couvert W Sch. Heclitmateriaal elke 3 maanden 2.50 de G. twee dekens 2 verschillende giften van /2.50 per 3 maanden Bus voor handschoenensterilisatie N. N. 1.50 per maand N. 1 gulden per 2 maanden 8 verschillende toezeggingen van 1 gulden per maand 3651.90 - 20.— - 10 - 50 - 26 - 36.— - 24.— - 15.— 6.— - 20.80 - 25.— 5.— - 10.— - 40.— 5 5 - 10 - 10.— - 25.— - 20.— - 18 - 18 - 6.— - 96 Totaal 4152.70 Reeds 14 slachtoffers Hedenmorgen heeft de politie alhier 14 per sonen aangehouden, wier rijwiel, niet voorzien was van een belastingplaatje 1927. Deze over treding komt, naar men Weet den aangehoudene op 3 boete te staan. Men zij dus gewaarschuwd De Havbank te Amsterdam. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Janua ri 1927 door de Plavbank en Nieuwe Havbank, te Schiedam een bijkantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam gevestigd. Tot directeur werd benoemd de heer H. L. v. d. Klei, aldaar. A- v v '.-Jv A r" v-.V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2