tl Fa. P. muil. Me Baai 4, fel. M2S0. v/1. TONUS KSTElMil, Hoogstraat 134. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Verkooping 7 Januari. I. Het bankgebouw met safe-inrichting, bo venwoning en erf te Schiedam, Groote Markt 10, groot 1.72 aren. In veiling 9000. Niet verkocht. II. Het heerenhuis met tuin en erf te Schie dam, Schoolstraat 13, groot 92 c.A. Niet afgeslagen. III. Een winkel- en woonhuis met erf te Schiedam, Appelmarkt 6, hoek Lange Haven, groot 32 c.A. In veiling 3700. Verkocht voor 3950. IV. T 'wee winkelhuizen met een boven woning en twee pakhuizen en erven te Rotter dam, (Delfshaven), Havenstraat 85 en 87, te zamen groot 62 c.A. In veiling 12.700. Niet verkocht. UIT ROTTERDAM. Hel vreemdelingenverkeer in 1926. Volgens opgave van de Rotterdamsche Ver- eeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer bedroeg het aantal vreemdelingen, dat Rotterdam in 1926 bezocht 55.592 personen, tegen 54.428 in 1925. 60 Jaar Vineentiaan. Een 60-jarig jubilé als lid der St. Vincentius- Vereeniging, vierde dezer dagen de heer H A- i'h. de Bouter, vice-president van den Bij zonderen Raad te Rotterdam en lid van den Hoofdraad. Kerkelijk zal het jubilé worden herdacht op 10 Januari a.s. in de kerk van O. L. Vr. (Wijn haven). De griep-epidemie. De influensa-epidemie heerscht ook hier in niet geringe mate. De ziekte draagt over 't algemeen geen kwaad aardig karakter. Het groot aantal zieken veroorzaakt echter °P verschillende ondernemingen stagnatie in het bedrijf. Ook de publieke diensten ondervinden last door het hooge ziekenpercentage. Zoo had de R.E.T.M. 154 zieken, de politie 140 en de P.T.T. 125. En het aantal neemt nog steeds toe Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij dag 7 Januari, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn 24 leden. Van de heeren v. Dorp en Ingelse is kennis geving voor hunne afwezigheid binnengekomen. Goedgekeurd worden de notulen van 12 No vember. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, spreekt de voorzitter de volgende Nieuwjaarsrede uit Mevrouw, Mijne Heeren, Volgens gewoonte vang ik deze eerste ver gadering in het nieuw begonnen jaar aan met de aangename taak U en Uwe huisgenooten en tevens alle ingezetenen, onder dankbetuiging voor de mij gegeven blijken van vriendschap en belangstelling, mijne hartelijke gelukwenschen aan te bieden. Al mogen wij met genoegen constateeren, dat in den financieelen toestand der gemeente °en kentering ten goede is gekomen, waarvan de sluitende begrooting, zonder gebruikmaking van buitengewone middelen een toetssteen was, toch blijft en het is bij de debatten over die begrooting in zoovele toonaarden, zeer zeker terecht herhaald een omzichtig en zuinig beleid, een hoofdvereischte, en stellen VUJ voorop dat een verlaging der zoozeer drukkende belastingen wel ons aller wensch kan genoemd worden. Als een der voornaamste factoren, die tot deze verbetering hebben medegewerkt, mag in de eerste plaats gedoemd worden het wel leit, dat het aantal der werkloozen aanmerkelijk afgenomen, waardoor de uitkeeringen aan cnsissteun zeer belangrijk terugliepen voorts mag gewezen worden op het veel gunstiger resultaat van het havenbedrijf, een resultaat, weliswaar grootendeels tijdelijke omstandigheden tot oorzaak hebbende, doch waarbij de ver wachting van blijvende voordeelen gewettigd is. Ook in het belang der zoozeer getroffen ge zinnen der werkloozen hopen wij dat betere tijden bestendigd worden. In dit verband mag ook naar voren worden gebracht, de meerdere vraag naar onze haven terreinen, welke in den laatsten tijd zich voor doet. Het blijft dan ook in de lijn der gewenschte ontwikkeling onzer stad liggen, wanneer wij ook in deze jaren geleidelijk trachten te voorzien, zij hot dan ook op bescheiden schaal, in de noodzakelijke behoeften, een stad van den omvang der onze eigen het daarvoor ten koste gelegde zal zeker zijn rente ruim opbrengen. Slaan wij thans een terugblik op het afgeloopen jaar. In Uw Raad kwam door het overlijden van den heer C. Korpel een plaats open. Hierin werd voorzien door de verkiezing van den heer E. II. van"Waardenberg, die op den 4den Juni 1926 als raadslid werd geinstalleerd. Onder de werken, welke van gemeentewege in het afgeloopen jaar plaats vonden, noem ik allereerst den bouw van de nieuwe Koemarkt- brug, waarvan het Noordelijk landhoofd op hoogte is gebracht, terwijl van het- Zuidelijk hoofd de beheiing gereed is gekomen. Tevens werd de bestaande politiepost daar ter plaatse door een nieuwe vervangen in verband waarmede het oude badhuis aan de Broersvest werd afgebroken, het één zoowel als het ander ten goede komend aan het stadsdeel in de omgeving van de nieuwe Koemarktbrug. De voltooiing van deze brug in den belangrijken verkeersweg van Rotterdam naar Hoek van Holland zien wij meer en meer naderen. Een verbetering eveneens in het belang van het verkeer, had plaats in den bocht Van de Westvest nabij de Branderssteeg. De uitbreiding van het Handels-Entrepbt en de vernieuwing van het havenkantoor met wachtlokaal, zoomede van de vloeddeuren der Buitensluis breng ik afzonderlijk in herinnering. Voorts worde hier nog gereleveerd, dat de nieuwe Algemeene Begraafplaats in Klein- Babberspolder op enkele voltooiingswerken na ter ingebruikneming gereed is. Wat. den loop der bevolking betreft in 1926 bedroeg het aantal geboorten 987 dat der sterfgevallen 403. Er vestigden zich 1976 per sonen, waartegenover 2869 personen de gemeente verlieten. Het aantal huwelijken was 324. Op 31 December 1926 bedroeg het aantal inwoners 43263. De gezondheidstoestand kan in onze gemeente zeer gunstig genoemd worden. Wel was het aantal roodvonkgevallen, ofschoon reeds minder dan in het vorig jaar, iets meer dan wel ge woonlijk voorkomt een verschijnsel, dat zich echter in de laatste jaren in de meeste steden voordeed. Het gemeente-ziekenhuis werd verbeterd door den bijbouw van een serre aan de kinderzaal, thans nog in uitvoering. De bouw van het nieuwe R. K. ziekenhuis is in vollen gang,zoodal binnenkort in onze stad het aantal beschikbare „bedden" aanmerkelijk zal zijn uitgebreid. Het ,,Gorzen"kwartier, waar zich tot heden weinig openbare gebouwen bevonden, werd met 2 kerken verrijkt. Een belangrijke stap tot stadsverbetering was de onbewoonbaarverklaring van 34 woningen gelegen aan Broersveld, Breedstraat en Bakkers straat. Aan het eind van het jaar was een gedeelte dezer woningen ontruimd voor de overige loopt de termijn van bewoning ook binnenkort af. Ook van deze plaats wil ik er nogmaals op wijzen, dat voor de particuliere bouwnijverheid zeer gunstig gelegen gronden voor bebouwing gereed liggen. Ik noem slechts de terreinen in Kortland en Oud-Mathenesse, welke voor dade lijke uitgifte in aanmerking komen. In het afgeloopen jaar zijn 40 vergunningen ingevolge de Hinderwet verleend voor nieuwe inrichtingen en 15 vergunningen voor uitbreiding van reeds bestaande. Beinvloed door de mijnwerkersstaking in Engeland, was het jaar 1926 een bijzonder gunstig jaar voor onze havens. Niet minder dan 2516 zeeschepen kwamen te Schiedam binnen. Hiervan kwamen om te repareeren 655 schepen, de overige, nl. 1861 om te laden, te lossen of te bunkeren. De financieele resultaten van dit druk verkeer in onze havens waren dan ook zeer gunstig. Dat deze drukte van den havenmeester en het betrokken personeel, met name van den loods- dienst bijzonder veel vergde, laat zich begrijpen. Het is mij dan ook aangenaam te kunnen ver klaren, dat zij die taak zeer naar behooren hebben volbracht. Aan havengeld werd ontvangen 160.040. tegen 80.818.in 1925, dus een vermeerdering van f 79.222.De havenloodsdienst verrichtte 3609 loodsreizen, wat 29.297.inbracht- De totale inkomsten van haven-, brug- en sluisgelden, kade- en pontgelden, zoomede loodsgelden bedroegen 229.923.tegen een totaal van 117.242.in 1925. De Gasfabriek legerde (zonder eigen gebruik en verlies) rond 4.450.000 M3. af tegen rond 4.318.000 M3. in 1925, zoodat wederom een vermeerdering is te constateeren. De fabriek zelf onderging belangrijke ver beteringen. Alle horizontale ovens zijn vervangen door Verticale kamerovens de machinekamer is geheel vernieuwd, terwijl de toestellen voor de natte zuivering van het steenkolengas in dat zelfde gebouw zijn ondergebracht, zoodat de fabriek thans aan de nieuwe eischen op dit gebied beantwoordt. In 1926 werd 1.299.000 M3. water afgeleverd tegen 1.399.000 M8. in het vorig jaar. Na het plaatsen der watermeters is wel gebleken, dat de vermindering van het waterverbruik in hoofdzaak verband houdt met het tegengaan der verspilling. Het electriciteitsverbruik voor kracht zoowel als voor licht, is met ongeveer 10 toegenomen. In totaal werd in 1926 bijna 10.000.000 K.W.U afgeleverd, terwijl in het voorafgaande jaar deze hoeveelheid nog geen 9.000.000 K.W.U. bedroeg. In het afgeloopen jaar kwamen gelukkig geen zware branden voor. De tweewielige motorspuit, welke dit jaar in gebruik werd genomen, mag als een groote aanwinst worden beschouwd terwijl ook verscheidene veranderingen in de organisatie der brandweer een belangrijke schrede voorwaarts kunnen worden genoemd. De politie verrichtte haar taak naar behooren, zooals dit van haar in het algemeen belang van orde en veiligheid mag worden verwacht. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat thans reeds de helft van het personeel in het bezit van het polit.iediploma is. Bij de Gemeente-Reiniging kwam de uit breiding van den verbrandingsoven dit jaar tot stand, een groote verbetering bij vroeger. Het bezoek aan de Gemeentelijke Leeszaal Bibliotheek gaf ook dit afgeloopen jaar en wederom reden tot voldoening. Over het al gemeen werd ook thans een toenemende belang stelling geconstateerd voor vak- en studiewerken. Het boekenbezit steeg tot ruim 15.000 het uitleeningscijfer overschreed reeds de 100.000 (de correspondentschappen niet medegerekend). De R. K. Leeszaal en Bibliotheek breidt zich evenzoo voortdurend uit. Het aantal boeken is thans rond 10.700, terwijl ongeveer 26.000 boeken werden uitgeleend. Het is mij ten slotte een genoegen te mogen constateeren, dat ook in het afgeloopen jaar het corps onzer ambtenaren met ijver en tot voldoening hunner superieuren zijn taak heeft vervuld. Mevrouw en Mijne Heeren, Het is menschelijkerwijze gesproken, niet uitgesloten, dat in den loop van dit jaar de samenstelling van Uw Raad eenige wijziging zal ondergaan, doch althans nog vele maanden hopen wij allen, zooals wij hier zijn, gezamenlijk onder Gods zegen te arbeiden aan het welzijn onzer stad en wel in denzelfden geest van samenwerking en waardeering, ondanks dikwijls groot verschil van opvatting, als is geschied in de moeilijke jaren, die achter ons liggen. (Wordt vervolgd). Laatste Berichten. Bnr<jerH|ke Stand. Geboren: Dec. 5 Wilhelmina, Friederike Catharina, d.v. J. W. Bos en W. F. C. Dullaart Parallelweg Adriana Jacoba, d.v. J. Snel en L. A. de Merwe, Korte Haven. O n d er trouwd: G. S. Kleinekoort, 54 j. en G. E. van Duijnen, 47 j. C. G. Nobel 22 j. en C. Korpel 23 j. T. W. B. Wiixel 30 j. en H. M. van Zaale, 26 j. A. van der Bil 28 j. en J. M. M. Coster 21 j. W. Staffers 25 j. en A. Begeman 21 j - Gehuwd: J. H. Schijff, 28 j. en J. L. Ro gier 20 j. A. Wetsteijn 23 j. en J. M. E. de Groot, 21 j. G. L. A. de Leede 29 j. en J. Stuut,, 24 j. Overleden: Dec. 4 J. C. Poppezijn, oud 41 j. Hoflaanstraat. Scheepvaart. Hoog water se Hoek van Holland 7 Jan. v ra. 4.32 n.m. 4 44 8 Jan. v.n». 5.20 a.n 5\35. 9 Jan. v.sn 6.13 n.m 6 28. Gein, Hoogwater 74 c.M. 4- N.A.P Gem. Laagwatei 87 c.M. N.A.P- SCHIEDAM, 6 Jan. Aangekomen Grieksch s.s'. Stylianos Contsodontis, ledig van Amster dam om hier te dokken in de Wilhelmipahaven SCHIEDAM, 7 Jan. Vertrokken Noorsch s.s. Audi», »aar Gothenburg. Zwetdsch s.s. ALland, ledig naar Narvik. Handelsbericht©». Weerbericht. Verwachting: Matige lot krachtige Z.Wtot W. of N.W, wind betrokken tot gedeeltelijk bewolkt 'waarschijnlijk regenbuien; later iets kouder. Beurs van Sekiedaua. Moutwijn. SCHIEDAM, 7 Jan. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de. imteorng. H. J. JANSEN Spiritus. SCH EDAM, 7 Jan. Men noteert oer Spiritus I 100 30. Spoeiing. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoehngvereeniging". Hedeo 2.50 per ketel. het beste adres voor elke gelegenheid. De beroemde Verka de 's bruidssu ikers ..35 ct. p. pd. Reclame bruidssuikers 22 J ct. p. I pd. Heerlijke Samos 85 ct. p. fl. Zie verder. NEEMT PROEF met mijn koekjes in ver schillende soorten, zooals Lange Sprits, Suikerhoefjes, Sui kerkransjes, Klein goed, Janhagel 25 ct. p. pond. Room- wafels 30 ct. p. pond. Zie verder. OLIENOTEN, altijd versch 19 ct. p. pond. Vanillekaakjes en Kwattasoldaten 20 ct. Kussentjes en Ule vellen 20 ct. Frou- Frou en Ijswafels 35 ct. Alles per pond. Kwatta, Sickesz en Zwitsersche ree pen, 10 stuks 45 ct. J. F. VERKADE, Hoogstraat 38.. „Goetl en Goedkoop" Prima Gezouten Snij- boonen 14 ct. p. p, Prinsesseboonen 16 c. p. p. Gele Andijvie 12 c. p. p. Prima Dop erwten 35 c. p. Kilo- blik. J. v. MAURIK, Singel 187. HAALT GW romans, kinderboeken enz. in de Leesbiblio theek „Het Noorden" Noordmolenstraat 64 leesgeld 6 ct. per week, per deel. Steeds het nieuwste. SINAASAPPELEN en Mandarijnen. De beste mérken tegen de laagste prijzen. Binnen- en buiten- iandsche a epelen. He- ro-bu --groenten. Pri ma gedroogde Snij- boonen 25 ct. p. ons. „Goed n Goedkoop,' J. v. MOURIK, Singel 187. Wesllandsclie tuin' Hoogstraat 67. Morgen Zaterdag Doperwten ,,Hero" 42| ct. p. Kiloblik. Echt Brussels lof 16 ct. p. pond. Spinazie Hero" 18 ct. p. pond. Aanbevelend, D. M. KRABBEN DAM. KONIJNEN 7 Weken oud 70 cent, 11 weke n oud f 1.00 per stuk. Eieren versch van eigen kip pen 11 cent per stuk Korte Achterweg 12b DAMESHOEDEN. Wij hebben nog een grooten voorraadwin- terhoeden. U kan be grijpen, dat wij daar graag van afwillen. Van daar enorme koopjes Komtspoedig J. J. VAN OOI JEN Hoogstraat: 36. Te koop gevraagd een nieuw model MELKWAGEN, liefst waar 2 kannen op kunnen staan. Adres, J.v.ROSSEN, Heenvlietsche str. 27b Choeolateriezaak flinke bijverdiensten of Inventaris, billijke prijs. Omtrek station. Brieven bur. v A' blad No. 150. Groote afslag van le kwaliteit. RUNBVLEESCIL Runderlappen zonder been 60, Rib en Roastbief 70. J.P.VAN JEVEREN Dwarsstraat 55, (Gorzen). Duitscher zoekt voor direct een vrije Z1T-SI. AAPKAMER, met pension circa 114 a i' 15 per wei k. Brieven no. 180 Bureau van dit blad Koemarkt 4. Haagsehepost platen. Voor het omlijsten van Haagsehe post platen is het beste adres, Rotterdamsche spiegel en lijstenma kerij L. Kerkstr. 13. A. HEIJSTEK, Poffertjes en Wafel- bakkerij annex Lunch room, gezellig zitje, prima consumptie, billijke prijzen. Gaat steeds door met liet bakken en leveren var. Wafelen en Pof- ferfcjt s en houdt zich steeds aanbevolen. N.B. Bestellingen franco thuis. HEDEN BEGINT de groote opruiming in schoenmagazijn „EXCELSIOR". Ongelooflijke lage prijzen. Komt zien Dam 27-36. TE KOOP goed onderhouden vulkachel met nikke len kop en pijpen Adres van Smale- veltstraat 39aboven. DAMES. DAMES. Uitverkoop heden begint de op ruiming in magazijn „de Ster" Broers veld 119 alle restan ten Dames en hin derhoeden worden tot spotprijzen opg e- r u i md. Zie de etalage. Zie de prijzen. Voor het laatst van het Seizoen Nog steeds groote versche heide- enklei- hazen, wilde en ge meste tamme konij nen, wilde en tamme eendvogels, fazanten, braadkuikens, pou- larders, groote vette soepkippen, reebou ten, reeruggen. Verder alle wild en gevogelte. Alles tegen scherp concurreerende prij zen. Aanbevelend, L. VAN DUKE, de poelier. Telefoon 68787, Broersveld 2. Reclame-aanbieding mappen postpapier in meer dan 50 soor ten. Zie de etalages bij J. A. ULLERS, Boekhandel, Hoog- straat 27. Morgen 9 uur gestcreiiscerd varkens vleesch en reuzel. Keurlokaal St. An na Zusterstraat. 10. DAMESl Kapsalon Modern, Stadhouderslaan 6. Speciaal adres voor Damesknippen 35 ct. Kinderen knippen 25 cent. i „De f 8"— o Onze bekende prima 61—108 kwaliteiten voor spotprijzen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3