Bij Scheren Haag 4000 processen-verbaal opgemaakt we gens overtredening van deze wet. Het cijfer van het aantal processen-verbaal dat gister te Rotterdam is opgemaakt is nog niet bekend. In 1926 zijn hier ruim 8000 personen bekeurd, wegens het fietsen zonder geldig merk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Itaadsoverzieht. De nieuwjaarsrede. Gemeentelijke slacht plaats. Steunregeling. Waren we bevreesd, dat de heertellende epi demie vele raadsleden op het griepbed zou heb ben geworpen, gelukkig constateerden we, dat alle zetel», op 3 na, die nog niet eens allen griep- slachtoffers waren, waren bezg.W De belangstelling voor deze eerste vergadering in het nieuwe jaar was buitenmate groot. Rond het raadhuis had zich, op aandringen van Rotterdamsche agitatie-mannen, een vrij groot aantal werkloozen verzameld. Hoe spijtig wij het vinden, dat Schiedam nog een zóó groot aantal werkloozen telt en hoe diep wij ook meevoelen met het, leed van hen, die hunne beschikbare krachten niet kunnen vrucht baar maken voor gezin en maatschappij, toch begrijpen wij niet wat een dergelijk demon stratief vertoon om het lijf heeft. Als werktuigen, als speelpoppen van een handjevol agitators lieten zij zich tentoonstellen. Of dit de meest energie-volle, de meest intelli gente daad is ter verkrijging van een meer hoop- \ollen levenstoestand, betwijfelen wij ten zeerste. De Nieuwjaarsrede van den burgemeester heeft ons hoopvol gestemd voor het komende jaar. Wat in het afgeloopen jaar bereikt is, mag tot tevredenheid stemmen. Onze gunstige be grooting van 1927 heeft dit aangewezen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de enkele maanden, die nog resten alvorens de nieuwe verkiezingen plaats hebben, de verstandhouding tusschen de leden onderling mag bestendigd blijven gelijk dit de afgeloopen jaren heeft plaats gehad. De heer Scheffers beantwoordde als oudste raadslid de rede van den voorzitter. Beide sprekers spraken de hoop uit, dat zij met Gods zegen nog veel in het belang van de gemeente naar voren mochten brengen. Hoe belangrijk deze vergadering was als zijnde de eerste in het nieuwe jaar, zoo matigjes was de belangrijkheid van de agenda. De in den dop zijnde slachtplaats brengt nog al wat hoofdbrekens mee. Inderdaad staan de Schiedamschc slagers wel in de belangstelling der gemeentenaren. Er schijnt echter heel wat geheimzinnigheid aan dit vraagstuk vast te zitten, daar het punt na stemming werd aan gehouden tot de volgende vergadering. Enkele raadsleden wilden alvorens tot een beslissing over te gaan eerst nog eens inzage van de cor respondentie tusschen.de N. V. Centrale Slacht plaats en het gemeentebestuur. De heer P. de Bruyn was daarover niets content en stelde hen, die daartoe hadden mede gewerkt verantwoordelijk voor de gevolgen, waarop de heer Slavenburg niet anders kon dan den wethouder daarover gerust stellen. Een onbesuisd verwijt van den heer Collé aan het college van B. en W., als zou dit college de werkloozen voor den gek houden, gaf weth. v. Velzen gelegenheid aan te toonen in verband met het verstrekken van goedkoope kolen tijdens den winter, dat in Schiedam de prijzen zeer voordeelig afstaken tegenover andere omliggen de gemeenten. Schiedam: Grove cokes ƒ0.90 p. H.L. Ge klopte cokes ƒ0.80 p. H.L. Parelcokes ƒ0.80 p. H.L, R'dam Grove cokes 1.05 p. H.L. Geklopte cokes ƒ0.95 p. H.L. Parelcokes ƒ0.95 p HL Delft: Grove cokes ƒ1.50 p. H.L. Geklopte cokes 1.50 p. H.L. Parelcokes /'1.50 p. H.L. VlaardingenGrove cokes ƒ1.20 p, H.L. Geklopte coke» 1.p, H.L. Parelcokes 1 p. H.L. Volgens deze statistiek meent weth. v. Velzen dat B. en W. recht hebben op een meer waar- deerende critiek, dan thans door den heer Collé geuit. Naar aanleiding van een adres van het Synd. Arb. secr. waarin g e i s c h t werd een betere steunregeling en een toeslagregeling voor brand stoffen, bracht even wat beroering. De heer Collé was hierin natuurlijk de voor man en stelde voor comité-generaal te houden om eerst deze zaak pasklaar te maken alvorens ze in openbare behandeling kwam, Vervolgens dreigde hij met eventueel® ge volgen, die bij een onvoorbereide openbare be handeling zouden kunnen ontstaan. Daar B. en W, er van overtuigd waren, dat alle maatregelen, welke door het college, in verband hiermede, zijn getroffen het daglicht mochten zien, werd dit punt resp. als kennis geving en als „om advies in handen van B. en W." afgeslagen. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met 83 7 Doos 30 et-., Tube 80 ct. PURQL R. K. Ziekenhuis. Ons laatste eindcijfer Giften in eens H. verbandbus Sch. een sprei Pr Zes gaven van 5 Meerdere kleine giften Sch. hechtmateriaal W. stel bekken Hhechtmateriaal N. N. 80 cents per maand Twee spreien 12 toezeggingen van 50 ets. p. maand 9 toezeggingen van 25 ets. p. maand 3 toezeggingen van lOcts. p. maand J. B. 50 cents per week E. 25 cents per week K. 15 cents per week 75 cents per maand 26 verschillende giften van tien 10 toezeggingen van 10 ets. p. week 9 gaven van 5 6 gaven van ƒ10 V. 1 gulden per maand J2 gulden per maand C. 1 gulden per maand Jeen stel scharen 2 toezeggingen van 50ets. p. maand 5 toezeggingen van 25 ets. p. maand - B. 2.50 elke drie maanden Sc. 1 gulden per maand j.h N. N. in brievenbus - 4152.70 - 25.— - 5. - 5.50 - 30.— - 21.— - 10.— - 10.— - 10.— 9.60 - 10.— - 72. - 27.— 3.60 - 26. - 13.— 7.80 - 9. - 260. - 52, - 45.— - 60. 12.— 24, 12.— 15.— 12. 15. 10. 12, 25, 2.50 rend detective-verhaal niet minder dan zeven acten en een voorspel. Een boeiend verhaal en goed spel, terwijl het gegeven vol intrige is en de spanning tot het laatst bewaard blijft. Op het tooneel gaat deze week een operette, welke genaamd is ,,0. die Leugenaar" en gespeeld wordt door de dames Muré en Daniels en echt te lieden. Een aardig dinske, afwisselend komisch en ernstig. Ook de costumes zijn mooi, het ge heel is in Roccoco-stijl gehouden, terwijl het nieuwe decor het uitmuntend doet. De zang is, vooral van het echtpaar Muré, zeer goed. Na de pauze draait in plaats van de aangekon digde film „De kuische Susanna" een werk in negen acten, n.l. „De Gebroeders Schellenberg". We gelooven niet, dat de directie hiermede een kwaden ruil gedaan heeft. Het is inderdaad een zeer mooie film de handeling kan zoo uit het leven genomen zijn, terwijl spel en regie schitte rend zijn. Gaarne bevelen wij deze week Pandora bij onze lezers aan. Totaal -5001.70 Hartelijk dank voor het bijeenbrengen van het eerste tiende deel der geheele begrooting. Het Comité. Aangifte van den dienstplicht. ^aar wij vernemen hebben nog niet alle in 1908 geboren jongelieden zich ter inschrijving voor den dienstplicht aangemeld. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat die aangifte alsnog ten spoedigste moet geschie den aan het bureau Militaire zaken. Verzuim van Kinder-opcrette. Gisteravond om 8 uur werd in het gebouw Musis Sacrum" door het jongedames- en kin derkoor van den heer Ko de Keyzer voor een vol bezette zaal, een operette gegeven. De uitvoering bestond uit een zangspel in 4 bedrij ven van een oude sproke n.l. „De schoone in 't slapende bosch" door Hendrika van Tussen broek. 't Overbekende sprookje werd aardig ge speeld. De kinderen waren goed rol-vast, De afwisseling van woord eh rang, van spel en dans geven altijd iets bekoorlijks aan een kinder operette. Hetwcrpen van gekleurde Iichtschij nsels op de verschillende tooneeltjes, gaf aan het teërieke spel een echt typische sfeer. Onder de pauze sprak de heer Wijcher» een woord van waardeering en hulde aan een 3-tal dames, aan wie het welslagen van dezen avond voor een groot deel afhankelijk was, n.l. mevr. Vlasblom en mevr. Samson, beiden woonachtig te Rotterdam en mevr, v. Meurs uit Schiedam. De heer Wijchers bood ieder der dames een bouquet aan, en sprak tevens de hoop uit, dat de dames bij een waarschijnlijk spoedige tweede opvoering van deze zelfde operette weer hun welwillende medewerking zouden verleeneti. Wij kunnen onzen lezers deze eventueele tweede uitvoering gerust aanbevelen. 20-jarig bestaan Stedelijk Muziekkorps. Dinsdag 11 Januari zal het Stedelijk Muziek korps Dir. de heer H. H. van Vleuten in de zaal v/d R. K. Volksbond het gebruikelijke jaarlijk- sche feestconcert geven. Ditmaal echter gaat het gepaard met de herdenking van het 20-jarig bestaan van het korps in zijn tegenwoordigen vorm. Naast het uit te voeren programma van het jubileerende korps heeft de Schied. tooneel- vereen. Utile Dulci zijn welwillende medewer king toegezegd. Als solisten zullen optreden voor dezen avond de heer H. H. v. Vleuten viool mevr. Kreulen-Burgdorffer, piano, en den heer A. van Leeuwn solo-pistonnist van de Kon militaire kapel te 's-Gravenhage. Hygiea. Door de dames-gymnastiekvereen. Hygiea dir. de heer M. I. Mak zal op Zaterdag 15 Jan. a.s.' in de R. K. Volksbond de jaarlijksche uitvoering worden gegeven, waarbij na afloop een gezellig samenzijn Voor leden en genoodigden wordt gehouden. Districts-arbeidsbeurs. Op 1 Januari 1926 stonden ingeschreven 1854 werkzoekenden. Het aantal ingeschreven werkzoekenden gedurende het afgeloopen jaar bedroeg" 6831 afgevoerd werden 5508 inschrij vingen het aantal plaatsingen bedroeg 2078 (waarvan 144 buiten de stad en 8 in het buiten- land), zoodat op 31 December 26 nog ingeschre- ven stonden 1099 werkzoekenden. Pandora. Inplaats van het gebruikelijke journaal opent het programma deze week met een Land- en Tuinbouwfilm, een werk van propagandistische strekking eft zeer interessant, vooral voor hen die ter zake kundig zijn. De eerste hoofdfilm „St. Franciscus en Italië." Als er een is, die een onderwerp als hierboven vermeld machtig is, dan is het Felix Timmer mans. lot elf uur heeft deze kunstenaar ons vastgehouden en we vonden het spijtig, dat we heen moesten Onafgebroken, de pauze uitge zonderd, heeft deze krachtige Vlaming ons laten meeleven, ons doen mee-reizen, naar het land van St. Franciscus. Ons medegedeeld, overgoten met zijn overweldigende fantasie. Zijn gezonde reine, rijke humor heeft ons, ondanks de ernst van het onderwerp, doen lachen onophoudelijk doen genieten van zijn fijnen geest. Hij heeft ons verteld van zijn verlangens, die in hem waren bmnengesloopen om Italië te zien, Assisië, Rome enz. En als dan de dag van vertrek gekomen is, is plotseling dat verlangen danig getemperd en komt in hem wakker de ziel, de geest van het huisgezin. Hiertoe werken natuurlijk verschil lende factoren mede. Zooals de kinderen de heer lijk geurende koffie (door zijn schoonmoeder gezethelix heeft een goede schoonmoeder) het tuintje met de vruchtboomen, de kat, enz. Over Italië is hij vol bewondering. Hij 'heeft voor ons doen oprijzen Milaan, met den over weldigenden marmeren Dom, Venetië met het St. Marco-plein en de duiven, die hij als 't ware voor ons heeft doen vliegen. Hij liet ze eten uit zijn hand en zette ze op zijn schouders. Voorts bracht hij naar voren zijn bewondering voor de fresco's en olieverf-schilderijen van Fra Angelico. Hij kon niet scheiden alvorens een van deze aangeraakt te hebben. Als zijn vrouw hem hier over berispte, zeide hij „Ik heb m'n vinger m den hemel gesopt." St. Franciscus moet zeer zeker voor Timmermans een ideaal-figuur zijn. Hij kent, hij voelt aan de sfeer van den tijd, waar in St. Franciscus leefde. De groote gedachte de armoede, waarvan St. Franciscus doordrongen was, doet deze vlotte causeur in onze verbeelding levendig worden en schittert op het eind als een kostelijke parel. Wij zien St. Franciscus goed als hij op 42 graden Gods-koorts staat en zich dan weet over te geven aan den mensche- 1 ij ken wil. Ook Rome kreeg een beurt. Onder het vlotte verhaal van de reis, als komt het direct uit een boek, doet hij de grootheid en het machtige van n li, jC^er Zien" De audiënl!e bij Zijne Heilig- 1 ilad Tem danig aangegrepen. Hij was aan gedaan over de groote innemendheid en vertrou welijkheid van den paus. Dan gaat hij terug van I isa naar Lourdes. Het is te lang om dit alles te verhalen en vertelt dan van zijn thuiskomst en de vreugde die over hem kwam toen hij den grond van hier weer betrad. Het was 11 uur zonder we h,et wisten. Mogen we hem, om met den voorzitter van de Kath. Kring te spreken nogmaals in ons midden zien. W. B.-Theater. Het zeer uitgebreide programma vangt aan met een twee-acter, genaamd „Druk op den knop", welke evenals de andere twee-acter „Pensionaat de Leeuw" tot het komische genre behoort. Van een variété-nummer blijven we deze week gespeend en krijgen daar voor eenige nummers van het W. B. Orkest te hooren, wat o.m. op verdienstelijke wijze de ouverture Wil helm Teil ten gehoore bracht. Als eerste hoofd nummer gaat „Het Troetelkind der vrouwen" 'n zeer goed gespeelde film met aardigen inhoud. Na de pauze een film in zeven acten, genaamd „De strijd in de Goud-Vall.ei" Het' verhaal speelt zich af in het wilde Westen, en toch is het geen Wild-West-film. Wel is. er spanning en sensatie in overvloed en ook een flinke klop partij ontbreekt er niet.- Het spel is goed én dé omgeving waarin het verhaal zich afspeelt schit terend. Een aanbeveling zij gaarne gegeven. UIT DELFT. De annexatie-geest in Delft. De commissie uit de ingezetenen aan wie is opgedragen een onderzoek nopens het wets ontwerp tot wijziging van de grenzen van Den Haag, Delft en Wateringen en opheffing van de gemeenten Voorburg en Rijswijk, is gisteravond te Delft onder vorzitterschap van den burgemees ter ten raadhuize bijeengekomen en heeft na eenige discussie zich met 15 tegen 9 stemmen met het wetsontwerp kunnen vereenigen. Voor stem den de R. K. en S. D. A. P. en tegen de anti- rev.chr. hi»t.,de bezuinigingspartii en de Vrii- heidsbond. Gemeenteraad. UIT ROTTERDAM. Een leening van 12 millioen gulden. De burgemeester roept de leden van den ge meenteraad op tot het houden van een verdage- ring op a.s. Dinsdag des namiddags te 2 uur, ter behandeling van een voorstel tot het aangaan van een 4£ pets. leening, groot 12.000.000... Prinses-Theater. De hoofdfilm van deze week is een mooie tendenz-fihn, getiteld „De rozen van de madon- na. Dit prachtig legendarisch kinowerk is alleen reeds een bezoek aan prinses waard. Het spel van de hoofdrolspelers, Viola Dana als „Joline" en Monte Blue als „Paul Granville", is meester lijk en ontroerend. De film speelt zich af in aardige Fransche dorpjes en Pari», la ville lumiére. Als variété optreden van Roberti en Bal lerina met hun danspaard. Zoowel kunstrijden ais kunstrijdster ontvin gen een hartelijk applaus. Als tweede hoofdfilm „De laatste slag" met Milton Sils in de hoofdrol. Een mooi filmwerk vol spanning. Milton Sifs, als Sandy Drolin, kampioen bok ser, toont zich een man vol ridderlijkheid, die zijn brute kracht weet te gebruiken tot heil en geluk zijner medemenschen. Een variant journaal en een goed verzorgd bijprogramma compléteeren 't program. Wij kunnen dit voor volwassenen zeer aan bevelen. De heer Scheffer, als oudste lid in jaren antwoordt hierop als volgt Mijnheer de Burgemeester, Wederom valt mij de eer te beurt, U namens alle leden van den Raad en mede namens alle ingezetenen wederkeerig onze hartelijke geluk- wenschen te mogen aanbieden bij de intrede van het nieuwe jaar. Aangenaam in onze ooren klinkt de meer hoopvolle toon, die U in staat, was ditmaal ons te doen hooren. Immers, het vooruitzicht van eenige belasting verlaging alleen, stemt reeds tot vreugde, doch tot hoeveel grooter vreugde stemt dit, als hieraan afname van werkloosheid grootendeels ten grondslag ligt. De geesel der werkloosheid toch is het, waardoor onze gemeente zoozeer geteisterd wordt en deze te bestrijden door het zooveel mogelijk bevorderen van werkgelegenheid is voor allen dure plicht. Voorzeker willen wij daarom, als de gelegen heid zich daarvoor aanbiedt, bij grondaanvraag voor handel en industrie b.v., zoo soepel en meegaand zijn als slechts eenigszins mogelijk is, opdat maar werkgelegenheid geschapen wordt voor hen, wier nijvere handen slechts noode rusten en die hoopvol uitzien naar betere tijden, waarop zij voor zich en hun gezin het dagelijksch brood verdienen kunnen. Met belangstelling, mijnheer de burgemeester, namen wij verder kennis van Uwe rede en was het ons aangenaam van een opgewekt leven in onze havens en van een steeds grooter wordende afname van gas, water en electriciteit te hooren gewagen. Het verlies, hetwelk onze Raad in het af geloopen jaar te betreuren had in het verscheiden van den lieer C. Korpel, deed ons allen innig leed. Immers, onze Raad miste in hem een ijverig raads- en Commissielid, steeds in de weer om de belangen onzer stad te behattigen. Hij ruste in vrede Mijnheer de burgemeester, U doet een beroep op onze toewijding. Ik meen uit aller naam te spreken, als ik U deze toezeg en hiermede de belofte afleg, dat ons aller streven in het komende jaar er op gericht zal zijn onze goede stad Schiedam, onder Gods onmisbaren zegen tot grooter en liooger bloei te brengen. Namens alle ingezetenen wensch ik U kracht en sterkte toe om Uw zware taak in opgewekt heid te volbrengen en ten slotte U en Uw gezin nogmaals een welgemeend gelukkig Nieuwjaar De voorzitter dankt den heer Scheffers voor zijn vriendelijke bewoordingen. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en voorts van de navolgende ingekomen stukken. Van B. en W. aanbieding van het proces-ver baal van de op 20 December 1926 plaats gehad hebbende opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. Kennisgeving. Van B. en W. voorstel, tot intrekking van het raaosbesluit van 4 Juni 1926 tot verkoop aan den heer H. Th. Jansen, te Rotterdam, van een per ceel bouwterrein aan de Noord-Westzijde van de Lekstraat, hoek Groenelaan, ter oppervlakte van pl.m. 200 M2., zulks ter bebouwing met een café en beneden- en bovenwoningen. Overeenkomstig het voorstel wort hiertoe besloten. Van B. en W. prae-advies naar aanleding van het verzoek van den Algemeenen Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam, om van ge meentewege in den toren van de nieuwe Gorzen- 4 aanffift.e is st.rafhaar KOOP DE VREE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2