Gesprongen Handen De nieuwe Ziektewet. Naar ,,Het Volk" verneemt, zal einde Febru ari of begin Maart te Amsterdam een openbaar congres bijeenkomen ter bespreking van liet ontvverp-Ziektewet, door minister Slotemaker de Bruine aanhangig gemaakt. Het congres, dat eenige dagen zal duren, wordt belegd op initi atief van de Vereeniging van Raden van Arbeid en het zal een algemeen karakter dragen. Be handeld zullen worden een aantal prae-adviezen over de belangrijkste punten, die het karakter van het thans ingediende ontwerp beheerschen. Aan verschillende bekende deskundigen, onder wie voorzitters van Raden van Arbeid is gevraag over onderdeden te willen praeadviseeren. zoo ook aan een der vooraanstaanden in de moderne vakbeweging. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Naklanken. Ten bureele van den ingenieur van den Weg L Zaterdag bericht ontvangen, dat de heer S. J, A. Leifh, hoofdbouwkundige bij de Neder- landsche Spoorwegen, die op 1 Februari naar Utrecht zou worden overgeplaatst, en die her keuring had aangevraagd, thans is afgekeurd. Hij zal in de genomen beslissing berusten en z'n pensioen aanvragen. Zooals men zich herinnert, heeft de heer Leith voor de commissie-Kraus zeer bezwarende ver klaringen afgelegd in zake het spoorwegongeluk bij de Vink. In verband daarmede was de sa menwerking met ir. Baron van Eek onmogelijk geworden. De spoorwegdirectie had daarop ir. Van Eek gehandhaafd en den heer Leith over geplaatst naar Utrecht. Nederland en China. Naar het Corr, Bur. verneemt is het standpunt der regeering met betrekking tot het Britsche memorandum in zake China nog in overweging en kan de bepaling daarvan waarschijnlijk de volgende week worden tegemoet gezien. Verzoeningsverdrag met Zwitserland. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het ontwerp tot goed keuring van het op 12 December 1925 te Den Haag tuoschen Nederland en Zwitserland geslo ten verzoeningsverdrag. St. Michael. De R, K. politieke studieclub St. Michael houdt Dinsdag 11 Januari een vergadering in .Veritas" te den Haag, Westeinde. Op de agenda staat o.m. een politieke rede Van prof, dr. J.A. Veraart over de R. K. Staatspartij en den po li tieken toestand. Huwende onderwijzeressen. De gemeenteraad te Wildervank heeft gis teren met 8 tegen 7 stemmen een initiatief voorstel aangenomen, Strekkende om B. en W. te verplichten ontslag te vcrleenen aan onderwij zeressen, die beneden den 45-jarigen leeftijd in het huwelijk treden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ver. tot bescherming van zuigelingen. Het comité voor de verloting ten bate van de Vereen, tot bescherming van zuigelingen ver zoekt een ieder mede te willen werken tot het verkoopen van hare nog in voorraad zijnde loten. De tijd van de uitloting naderthet comité zou gaarne een groot bedrag afdragen aan het bestuur van de genoemde vereeniging. Er zijn veel en mooie prijzen, dus wie wil voor dit goede doel niet een kansje wagen. Zaterdag 15 Januari namiddag 8 uur wordt de tentoonstelling geopend in de groote zaal van het gebouw van den St. Joris-Doele aan de Noord- vest, verder is deze geopend Maandag 17 enDins- dag 18 Januari van lOtotlO uur. Op deze tentoon stelling kan men het resultaat van dit werk zien Alle prijzen worden uitgestald en het Comité verzekert dat het een aardig geheel zal zijn. Er zal getracht worden het den bezoekers zoo aan genaam mogelijk te maken, zoo wordt verwacht een stroom van belangstellenden. De toegang tot de tentoonstelling is vrij, ook eventueel nog later zullen loten verkrijgbaar zijn. Donderdag 20 Januari wordt begonnen met de uitloting van de 3000 prijzen in het Doelege- bouw. Na de uitloting zullen lijsten verkrijgbaar wor den gesteld waarop gemeld wordt op welke num mers prijzen zijn gevallen. Besmettelijke ziekten. Ter Gemeente Secretarie is den afgeloopen week aangifte gedaan van 2 gevallen van maze len. Sehied. Tooneelver. „St. Servatiiis." Op 18 en 24 April a.s. zal, volgens een door bovengenoemde vereeniging verspreide circu laire een karakter-voordrachten- en duetten wedstrijd worden gehouden, waarvan de baten zullen ten goede komen aan pastoor Moller voor de nieuwe H. ITartkerk in de Gorzen. In de cir culaire, waaraan tevens het inschrijvingsbiljet is bevestigd, zijn de voornaamste prijzen aan den wedstrijd verbonden, vetrneld. De inschrij ving is geopend tot 31 Januari a.s. Ongetwij feld zal deze avond zoowel voor de tooneelver- een. St. Servatius als voor de nieuwe kerk een succes worden. De griep en de doktoren. Dokter Ris verzoekt ons mededeeling te doen van het volgende. Bij de steeds toenemende griep epidemie, worden de werkzaamheden van de doktoren hoe langer hoe meer overstelpend druk De dotoren klagen er nu iver dat zij op de meest zonderlinge en ongelegen tijden van den dag wor den opgeroepen, hoewel dit in veel gevallen in als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door inwrijving met Doos 30, Tube 80 et. PUROL 96 7 den ochtend had kunnen gebeuren Laat men dus zooveel mogelijk meewerken en indien dit 'smorgens kan gebeuren, laat dan des ochtends den dokter roepen, en weest niet zoo nonchalant dit tot 'savonds uit te stellen. Wiltons Dok- en Werf. Mij. De ,,Tel." ontleent aan het Engelsche week blad „Shipbuilding and Shipping Reco, d" een bericht volgens hetwelk de Wilton's Dok-enWerf- Maatschappij heeft ingeschreven op een aanvraag vour offerten tot voltooiing van de „Statendam" van de Holland-Amerikalijn, welke sedert Sep tember 1924 te Belfast is opgelegd. De Neder- landsche regeering zou een subsidie willen ver- leenen, indien het betreffende Werk in Holland zou blijven. Op het oogenblik is nog slechts de beplating voltooid. Er is nog zeer veel werk aan het schip en de order vertegenwoordigt een groot bedrag. Vertegenwoordigers van de eigenaars hebben onlangs het Schip te Belfast onderzocht en wen- schen den verderen afbouw daarvan. Oorspron kelijk zou de „Statendam" een combinatie hebben van lage-druk-turbines met gewone stoommachines, doch het is mogelijk, dat de ei genaars thans zullen besluiten tot een installatie met motoren en in dat geval zal de order tot aanbouw der oorspronkelijke machines, die nog nooit in het schip werden geplaatst, ge schrapt moeten worden. Aan het decoratieve Werk van het schip is eveneens nog niets gedaan, en daar het in totaal meer dan 3000 passagiers kan vervoeren, waarvan 800 eerste klas, is dat op zichzelf ook reeds een be langrijke order. Verschillende firma's Britsche en buite ïlandsche hebben naar dit werk gedongen De totale order zou circa 11.000.000 beloopen. De „Statendam" is 770 voet lang en 86 voet breed, met een bruto to nnage van 33.000 ton en een waterverplaatsing van 44.000 ton. Het oor spronkelijke plan omvat drie Schoorsteenpijpen, en twee masten. 50 jaar muzikant. Het Stedelijk muziekkorps, hetwelk morgen avond met het geven van een winter concert, zijn 20 jarig bestaan herdenkt, telt ook één der leden, den heer Th. Bokhorst, die gedurende 50 jaren, eerst bij de Schutterij en thans bij het tegenwoordige korps, zijn diensten als muzikant verleend heeft. Scheepvaart. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 289 schepen, waarvan 60 Nederiandsche, 76 Engelsche, 20 Noorsche, 21 Zweedsche, 6 Deensche, 51 Duit- sche, 19 Fransche, 3 Amerikaanëche, 5 Belgi sche, 11 Italiaansche, 1 Portugeesch, 3 Danzi- gers, 1 Zuid-Slavisch en 1 Letlandsch, waarvan 274 stoomschepen, 1 zeelichter, 2 vreemde sleepbooten, 12 stoomschepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 249, Schieda m, 6, Vlaardingen 12, Hoek van Holland 8, Pernis 2, bovendien voor S c h i e- d a n 2, Vlaardingen 1, Poortershaven 2, Vonde lingenplaat 7 om te bunkeren. Van Poortershaven vertrok 1 schip naar Rot terdam, (Honfleuraise). In hetzelfde tijdperk van 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 245, schepen, waar van 209 stoomschepen, 4 zeelichters, 1 bijleg ger, 3 vreemde sleepbooten, 28 stoomschepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 195, Schiedam 1, Vlaardingen 10. Hoek van Holland 8, Pernis 3 schepen. Bovendien voor S c h i e d a m 2, Vlaardingen 7 Poortershaven 3, Vondelingenplaat 16 om te bunkeren. Politie-inval. Gisteravond om 10 uur heeft de politie een inval gedaan in de zaal van de „Harmonie" waar zonder verlof sterken drank werd geschonken. Een groote hoeveelheid wijn en bier is in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. Demonstratie-middag. De firma Post en Co., Korte Dam, alhier geeft op Donderdag a.s. 's namiddag half twee, in het gebouw Musis Sacrum een demonstratie met electrische huishoudelijke apparaten, waaronder ook een nieuw model stofzuiger. Men zie de annonce in dit blad St. Franeiseus en Italië. In ons verslag van Zaterdagavond over de lezing, die Felix Timmermans over bovenge noemd onderwerp hield op Vrijdagavond in den R. K, Volksbond, is een storende drukfout geslopen. Zij, die bij deze lezing tegenwoordig waren, zullen reeds begrepen hebben, dat in de voorlaatste alinea gelezen moet Worden en de vreugde, die over liem kwam, toen hij den grond van Lier, (in plaats van hier) weer be trad. Vermeldden we nog, dat de heer A. Blaisse de pauze verkortte met eenige piano-num mers. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau Van poli tie op alle werkdagen van 1 Lot, 2 uur 'smiddags, handschoen, rijwielplaatje, kinderwantje, glacé handschoen, portemonnaie, kindermantelje zilveren insigne, duimstok, kinderhandschoen. Bij vinders: kinderhandschoen, J. van Pelt, Puttershoekschestr. 55 A damesportemonnaie met inh. P. Molenaar, Heenvlietschestr 35 kinderportemonnaie met inh. J, Jeijsmfin, van Beverenstr. 46vernikkeld armbandhorloge, G, Baron, Huismanstr. 41 heerenportemonnaie met inh. A. Kuipers, Oude Maasstr. 18 papie ren geld, II, van Leeuwen, Abbenbroekschestr. 16 B wit kindermutsje, M. Jansson, Beijerland- schestr. 47 damesportemonnaie inh. foto, C. van Dijk, Roonschestr. 7 boodschappebtasch H. Crama, Broersveld 18/1 kip, E. Dasoul, Nieuwe Haven 71 A onderdeel van een foto toestel, L. Hagesteijn, Dwarsstr 60/2rozen krans in étui, H. Kreuger, Broersveld 115 post duif, J. Engering, Hoogslr. 180sokken, L Kleijberg, Geervlietschestr. 4 A; oorbel. Wed van Ude, Munnekenbuurt 17 wollen das, J. Stolk, Pr. F. Hendrikstra 2 A dameshandschoen G. v. d, Tempel, Grofbaan 103 deken, P. Hoe- gée. Parallelweg 222 B sleutel, G. van Munste- ren, Th. a Kempisstr. 5 B zakmesje, O. Gerosa Plein Eendrgt 13 A notitieboekje, D. Opschoor VriendschapSEr. 2; R. K. kerkboekje, Maria- str. 55 geld, J. de Bruin, Parallelweg 220 sleutel, J. Klaassen, L, Costerstr. 2; bril in étui, P. Kloppers, Brielschestr. 1. Gistermorgen is aan de politie- post op de Broersvest J. B. A. in dienst bij W., alhier, die bij het losschroeven van een radia- teur door de ontsnappenden stoom de linker pols verbrandde, verbonden. Gister middag om 2 uur is bij de politie aangifte gedaan, door den makelaar Schwagerman, Korte Singelstr. alhier, dat, van een leegstaand pand in de Boterstraat een houten huurbord is ontvreemd. Gistermiddag in de politiepost op de Broersvest de 7-jarige S. S. binnen ge bracht, die bij het Spelen op den neus is gevallen en daarbij bloedig is verwond. Na op de po litie post door een dokter te zijn verbonden, is hij naar huis gebracht. Gisteravond om 7 uur reed de 23 j. J. V. V. uit Rotterdam, met den 23 j. A. J. uit R'dam op de duozitting, op den Rotterdam- sehedijk. Toen hij voor een persoon moest uit wijken, slipte het rijwiel, vermoedelijk wegens de gladheid van den weg A, J. werd aan den lin kerenkel gewond, terwijl de bestuurder er met den schrik afkwam. A. J. is op den politiepost op de Broersvest verbonden. Het motorrijwiel is niet beschadigd. UIT ROTTERDAM. De blinden uit Grave. De Blindenavonden, die in de groote Doele- zaal te R'dam daar en voor de blinden van Grave zijn gegeven, zijn schitterend verloopen. De leider dezer avonden, Pater Hyacint Her mans, heette de aanwezigen welkom en sprak zijn dankbaarheid uit dat de Rotterdammers in zulk een verheugend grooten getale waren opge komen. Daarna zette de harmonie, afdeeling der blin den aanstonds den vlotten Princes-marsch in. Pater Hyacint liet de muziek spelen met en zonder dirigent, en telkens klaterde het applaus uit de aandachtige zaal. Toen volgde de onderwijs-demonstratie door de leerlingen der verschillende Blinden-klassen van een Benjamin af, een jongste van 6 jaren tot den 14-jarigen leerling toe, die in het Hollandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch en Esperanto voor las, tot stijgende bewondering van de toehoor ders. Deze knappe blinde bediende de Under- wood-schrijfmachine met een feillooze paraat heid. Spontaan tikte hij een geïmproviseerd dankwoord aan de gulle Rotterdammers. De blinde Jantje de Werdt verbaasde de zaal door zijn nooit mankeerende wereldreizen over den aardbol, de groote globe, waaraan fr. Doritheo die deze demonstratie zeer geestig .leidde, een jaari gewerkt heeft om haar heelemaal en relief samen te stellen. De blinde Capucijner Pater Andreas, sprak daarna een ontroerend woord van welsprekend heid. Hij verhaalde hoe hij flink en sterk als missionaris naar Borneo trok een aantal jaren met vrucht werkte, toen hem onverwachte een hevige ziekte overviel, welke hem voor eeuwig blind maakte. Toen volgde de pauze, waar men zich ver drong om de stands van het prachtige luxe-man den, en borstelwerk door de blinden uit Grave bewonderenswaardig vervaardigd. Juffrouw Weve demonstreerde aan een af zonderlijke tafel met eenige blinde leerlingen en verschillende methodes van onderwijs. De tweede afdeeling begon met de strijkmu- ziek der blinden, welke even schitterend gespeeld werd als de kopermuziek, ook weer onder lei ding van den heer Willink. Pater Hyacinth Hermans stelde daarop het merkwaardige géheugenwonder Jan Teunissen voor, die in zijn eerste levensjaar blind ge worden, over een feilloos geheugen beschikt.Als voorbeeld stelde Pater Hermans hem verschil lende zeer moeilijke vragen, die alle onmiddellijk en zonder fouten beantwoord werden. Toen liet hij aan het publiek gelegenheid om Jan Teunissen vragen te stellen, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt en Jan miste nooit. Nadat pater Adrianus een woord van aanbe veling voor zijn Braille-bibliotheek had gespro ken en daarna de dir. van het Henricus gesticht fr. Aurelius en na hem pater Hyacinth een dank woordje hadden gesproken, werd de avond met een vroolijken marsch gesloten. Gemeenteraad. ander over de steunregeling te zeggen. Spr, stelt voor vooraf over deze kwestie in „comité- generaal" te beraadslagen alvorens men over gaat tot openbare behandeling. De voorzitter: Het is thans niet het oogenblik om de geheele steunregeling te be handelen. Weth. de Bruyn zegt, dat het adres, zooals het hier ligt, niet in behandeling kan ko men, doch slechts als kennisgeving kan worden aangenomen. Dat de heer Collé gaat dreigen acht spr. geheel verkeerd. Wat de Steunregeling be treft, deze mag gerust is het openbaar worden behandeld. Over een eventueel comité-generaal zal de raad hebben te beslissen. Dit voorstel wordt hierop met 911 stemmen verworpen. Hierna splitst de voorz. het adres, waarmede de eisch tot een „behoorlijke" steun regeling sis kennisgeving wordlaangenomenter- wijl het verzoek om een toeslag voor brandstof fen in het leven te willen roepen in handen wordt gesteld van B. en W. om advies. Van B. en W. schrijven, waarbij wordt over legd een brief van de N. V. Centrale Slachtplaats houdende mededeeling dat de door haar inge diende aanvragen ten aanzien van den bouw van een centrale slachtplaats worden ingetrok ken en dat thans harerzijds geen bezwaar be staat, zoo van gemeentewege wordt overgegaan tot oprichting van een eenvoudige centrale slachtplaats, indien aan eenige wenschen wordt tegemoet gekomen. B. en W. stellen voor de abbatfcoirplannen we der ter hand te nemen. De heer Slavenburg (C. H.) constateert een belangrijke wijziging in de verhouding tusschen de slagers en de gemeente en vraagt zich van waar deze verandering komt. Spr. zou in verband hiermede gaarne den'tijd worden gelaten eens nader over deze aangelegenheid te beraadslagen en verzoekt daarbij tevens om inzage van de correspondentie tusschen de N. V. Centrale slachtplaats en de gemeente. De voorz. Dit voorstel dringt aan op een spoedige behandeling. SjjDe heer Slavenburg verwondert zich hierover, daar deze kwestie reeds een half jaar aanhangig is gemaakt in den raad De voorz. Wij kunen daar weinig aan doen daar ook de regeering is deze zaak moest worden gekend. Weth de B r u i n weert zich heftig tegen het voorstel en schrijft alle nadeelige gevolgen welke hieruit kunnen voortvloeien op hen, die hiertoe medewerken. De heer Slavenburg stelt weth. de Bruin hierom trent gerust Waarop het voorstel tot uitstel wordt aangenomen. Van het bestuur der Vereeniging tot bevor dering van Chr. Onderwijs schrijven, houdende verzoek, om voor de onder zijn beheer staande bewaarschool aan den Oost-singel voor het jaar 197 een extra subsidie te willen verleenen, teneinde weder, evenals vorige jaren, de salaris sen van het aan bedoelde school verbonden per soneel gelijk te kunnen stellen met die van de gemeentelijke bewaarscholen. In handen van B. cn W. om advies. Van het bestuur der Sehiedamsche School- vereehiging voor Bijzonder Neutraal Onderwijs schrijven, waarbij ter kennis wordt gebracht de in de op 4 November 1926 gehouden ver gadering met algemeene stemmen aangenomen motie, waarbij aan h ,L bestuur der vereeniging wordt opgedragen zich tot den gemeenteraad te Wenden, opdat ten spoedigste algeheele uit voering wordt gegeven aan de in het raadsbesluit van 1 September 1925 vervatte maatregelen betreffende bestemming leerplan en bevolking van school G2. Kennisgeving. Van de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose te Schiedam adres, waarin wordt mede gedeeld, dat de rekening over 1926 sluit met een tekort van plm. 1700.en een extra subsidie wordt gevraagd van 1000.terwijl de overige 700.zullen worden overgebracht op de re kening van 1927. Ijl handen van B. en W. om advies. Van Jacob van der Touw, venduknecht, adres, waarin hij verzoekt alsnog de onbewoon bare woning aan de Breedstraat: 11 nog eenigen tijd te mogen verhuren. In handen van B. en W. om advies. Van den heer T. Bouw adres, waarin hij be richt kennis te hebben genomen Van liet voor stel tot verhuring van grond aan den Vlaardin- gerdijk voor den bouw van een koffiehuis en waarin hij verzoekt ter zake te worden gehoord, dan wel in de gelegenheid te worden gesteld schriftelijk nadere voorstellen te doen, alvorens op het voorstel een beslissing te nemen. B. en W. stellen voor het adres als zijnde ongezegeld voor kennisgeving aan te nemen. Agenda: 1. Benoeming van een lid van de commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis lid uit den gemeenteraad buiten de leden van het Dage lij ksch bestuur ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van den heer J. H. Evers. Gekozen wordt de heer J. H. Evers. 2. Benoeming van een lid-patroon en een lid-werkman van de commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door de perio dieke aftreding van den heer Tli. M. A. van Dijk, als lid-patroon en van den heer A. van Lith als lid-werkman. Aanbevolen worden als hd-patroon de heer Th. W. S. Naring, mr. timmerman, door de R. K. schilderspatroons-vereeniging ,,St. L.du.na" en de vereemg.ng van R. K. pa troons m de bouwvakken en als hd-werkman Vergadering van Vrijdag7 Januari. Vervolg ingekomen stukken. Dc heer C o 11 (S. D.) heeft wel het een en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2