POROL b9 Brand- en SnQwonden ZATERDAG 15 JANUARI GEBR. BEAÜSAR, TOEGANG VRIJ. ÜOOGSTH. 99. HOOGSTR. P9. (uitsluitend a Contant). Magazijn van 8V.-12 uur. geopend 2 - 8 ALLERLEI. Uit Berlijn, Het '2de Amerikaansche lid der commissie van overdracht zal over een paar da gen zijn post in Berlijn verlaten en naar Amerika terugkeeren. In zijn plaats is de Nieuw-Yorksche bankier Pierre Joy benoemd. - Uit Berlijn 18 Jan. zullen te Praag de onderhandelingen beginnen over een lucht vaartovereenkomst tusschen Duitschland en Tsj echo-Slovakij e Uit Nairobi De begrooting der kolonie Oeganda sluit met een tekort van £200.000, tengevolge van de vermindering der inkomsten uit de katoenproductie. Uit Londen Het aantal werkloozen be droeg op 3 Jan. 1.495.800, of 144.755 meer dan de voorgaande week. Uit Dresden In de middagzitting van den Saksischen Landdag is de tegenwoordige minis ter-president Heldt met 49 stemmen herkozen. -Uit Londen Reuter verneemt uit officieele kringen, dat er geen enkele stap is gedaan met het oog op de erkenning der Cantonregeering. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Kon- stantinopel is Turkije van plan de belastingen voor alle gezonde menschen met 20 pCt.. te verhoogen om middelen te verschaffen voor de ziekenverzorging. Binnenland, De politieke toestand. Een rede van prof. Veraart. Gisteravond vergaderde de R. K. politieke studie- en debatingclub „St Michael" in Veritas, Westeinde te Den Haag. Nadat eenige huishoudelijke aangelegenheden waren afgehandeld, verkreeg prof. dr. mr. J. A. Veraart het woord om te spreken over de R. K. Staatspartij en den politieken toestand. Spr. meent, dat vooral de Katholieke Staats partij op het oogenblik een beeld geeft. Anders staat het met den tegenwoordigen politieken toe stand. Dit komt vooral omdat de leiding van slands zaken is toevertrouwd aan een extra parlementair kabinet. Zulk een kabinet is een teruggang in de staatkundige geschiedenis, een reactie van de slechtste soort. Een parlementair kabinet behoeft niet, zooals mr. v. bcliaik meent, te rusten op permanente coalities. De bedoeling van het parlementaire stelsel is dat een kabinet regeert in overeenstem ming met een meerderheid in het parlement ongeacht hoe die meerderheid is samengesteld. Dat sluit niet uit dat het gewenscht is zoolang mogelijk in bepaalde partijgroepeeringen te blijven. Maar als dat niet kan, moet nog niet ter stond de sprong gemaakt worden naar een extra-parlemantair kabinet. Ook over het huidige extra-parmementaire kabinet kan spr. politiek gesproken niet zoo bijzonder enthousiast zijn de ministers van Fi nanciën en van Arbeid bijv. moeten geacht wor den als een groote teleurstelling aan het Neder- landsche volk te hebben bereid. Met verschillen de feiten tracht spr. deze meening te staven. De Katholieke Staatspartij is een levend or ganisme met een eigen groeiwetmen kan daar aan maar niet knutselen. Dus ook de doorwer king van de reorganisatie der R. K. Staatspartij eischt eenig geduld. Het ligt voor de hand, dat wij, zonder te kijken naar anderen, zoeken naar wat het Nederlandsche volk verlangt'. Dan zullen wij bij het zoeken van een parlementaire meerderheid op de eerste plaats moeten zien naar de groe pen, met wie wij vroeger hebben samengewerkt. Er bestond nu eenmaal een vriendschap tus schen deze groepen en er zijn banden gevormd bpr. meent echter, dat het er bij de groepen lang niet best uitziet. De verwijdering door de ver werping van den gezantschapspost bij het Va- ticaan is het ergste niet wat ons scheidt. Er zijn op ander gebied nog veel belangrijker pun ten van verwijdering .o.a. wat betreft de voor ziening van de sociale nooden. Sommigen onder ons willen de oplossing op andere wijze zij zeggen, wij moeten ons niet zoo uitleven, maar met de anderen zooveel mogelijk den pas gelijk maken en zoeken naar een grootsten gemeenen deeler. Tegen deze po litiek meent spr. ernstig te moeten waarschuwen deze taktiek brengt juist het bederf in de poli- tiek. 105—8 treinen van de gewonen dienstregeling van Am sterdam naar Rotterdam heen en weer reizen, om zich persoonlijk van de gesteldheid van de baan te overtuigen. Afwisselend zal op de locomotief en inj het laatste rijtuig van de betrokken trei nen gereisd worder.-, om den gang van het mate rieel goed te kunnen observeeren. Het laatste rijtuig der treinen zal een coupé bevatten, welke uitzicht op de baan geeft. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Economische voorlichtingsdienst. De commissie, ingesteld door de ministers van buitenlandsche zaken, van binnenlandsche zaken en landbouw, van financiën, van arbeid, handel en nijverheid, en van koloniën, met de opdracht een onderzoek naar de meest wenschelijke or ganisatie en inrichting van den economische voorlichtingsdienst in te stellen, is gisteren door haar voorzitter, dr. F. E. Posthuma, geinstal leerd. Daarna heeft de commissie, waarvan het se cretariaat. is gevestigd aan de Zeestraat no. 71 b. in Den Haag, haar werkzaamheden aangevangen! De ontwapening van Bulgarije. Kolonel W. J. C. Schuurman, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger is thans aangewezen voor de functie van voor zitter van de commissie van onderzoek naar de ontwapening van Bulgarije, welke functie krach tens besluit van den Volkenbondsraad aan een Nederlandsch hoofdofficier zou worden opgedra- gen. Deze benoeming in Bulgarije gaat vandaag in en geldt voor den duur van een jaar. Onderzoek op de Spoorbaan Amslerdam- Rollerdam. dTCr "TeI-" ver:rieemt- zullen de heeren n-. 11. L. Hoekstra en ir. H. P. Maas Geesteranus resp. chef van den Dienst van Tractie en vanWeg en Werken der Ned. Spoorwegen, heden met STEDELIJK MUZIEKKORPS. Feestviering 20-jarig bestaan. Ook een 50-jarig j u b i 1 In tegenwoordigheid van den burgemeester A. J. Gijsen, een groot aantal genoodigden, be langstellenden en muziekliefhebbers, heeft gis teravond het Stedelijk Muziekkorps in den R. K. Volksbond zijn 20-jarig bestaan op feestelijke wijze gevierd. Nadat de feestmarsch, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den heer H. LI. v. Vleuten, directeur van het jubileerend korps, met zijn feestelijke klanken de stemming plotseling er in had gebracht, nam de burgemeester het woord en sprak de volgende rede uit. Feestvierende vereeniging. Dames en Heeren. Van geachte zijde aangezocht heden enkele woorden te spreken naar aanleiding van het 20- jaar bestaan van het Stedelijk Muziekkorps, was mede een der reden om dit verzoek in te willigen, omdat immers de lotgevallen van dit korps nauw verwant, zijn aan een stukje historie onzer stad. Wij worden dan verplaatst in den tijd van het bestaan der Schutterij met stafmuziek. Hoe toen jaarlijks werd georganiseerd het z.g. Onderof ficierenbal, waarbij het korps door het geven van een concert haar medewerking verleende. Reeds lang voor het aangekondigde tijdstip van zoodanigen feestavond werd dan door oud en jong reikhalzend daarnaar uitgezien,immers de tijden van toen en de dagen van nu Verschillen zoo zeer op het gebied van vermaak en ontspan ning. Het onderofficierenfeestdestijds, was een avond van gepast vermaak voor vrienden en bekenden van het korps, waarbij de hoogeren in rang met hun dames nimmer ontbraken Vreesde men aanvankelijk, dat bij de opheffing van de Schutterij in het jaar 1907 ook deze tra- ditioneele avonden tot het verleden zoudengaan behooren, deze vrees bleek ongegrond te zijn. Nauw was niet besloten dat de Schutterijmuziek zou worden omgezet in een Stedelijk muziekkorps of de leden van dit korps namen zich voor ook deze jaarlijksche winterfeestavond in eere te houden. In een ander uniform gestoken was de oude garde wederom steeds present en zoo zijn deze avonden blijven voortleven tot op heden waarop uw korps wederom zijn winterconcert geeft, dit maal ter viering van uw twintigjarig jubileum, waarop gij een zeer aantrekkelijk feestprogramma hebt samengesteld, met medewerking van de vereeniging Utile Dulci", een vereeniging, die wij steeds aantreffen, wanneer een beroep op haar wordt gedaan voor een of ander weldadig doel dan wel haar kunst te stellen ten dienste van een sympathieke vereeniging als de uwe. Onwillekeurig komt op deze jubileumavond ons m gedachte het vele en goede wat door het korps onder den kapelmeester Burgedorffer en na diens overlijden in 1914 door u mijnheer van Vleuten ook onder uw bekwame leiding is ver richt. En gaarne maak ik er gewag van hoe uw korps met lust en ijver bereid werd gevonden bij verschillende gelegenheden steeds zijn gewaar deerde medewerking te verleenen. Het korps, thans 40 man tellende heeft hare uitvoeringen ook meer en meer uitgebreid wer den m het begin slechts een 6-tal openbare uit voeringen gegeven, dit aantal is thans de 20 ge naderd en het is u allen bekend, dat de burgerij deze concerten op hoogen prijs weet te stellen. Ik zal thans uw geduld niet verder op proef stellen, doch zou nog gaarne, alvorens te eindigen een welgemeenden gelukwensch uitspreken tot uw medelid Bokhorst, als zeker behoorende tot de oude garde u kunt toch spreken van u erva ring en ondervinding van een tijdvak van 50 jaren, waarop gij het korps trouw gebleven zijt een voorbeeld,, dat zeker spreekt voor een goede verhouding onder u allen, een factor van zooveel gewicht in een vereeniging als de uwe. Mijnheer de directeur, Het is mij ten slotte hoogst aangenaam u op c!^ namens de commissie voor liet Stedelijk muziekkorps, met onze hartelijke ge- u wenschen voor u en uw korps,dezen krans aan te bieden. Hierop overhandigde de burgemeester den directeur een grooten krans. De lieer H. H. v. Vleuten dankte den burge meester voor zijn waardeerende en hoopvolle rede, die het korps den moed geeft aan zijn blijde taak te blijven voortwerken en trachten zal net peil nog hooger op te voeren. Hierna richtte de directeur zich tot den ju bilaris lh. Bokhorst, die, begonnen bij de staf muziek van de schutterij, zijn 50 jaren als muzi kant bij het Stedelijk Muziekkorps heeft volne- maakt. Spr. prijst den ijver en de toewijding van dit krasse lid en stelt hem aan de thans nog jeugdige medewerkers van het korps ten voorbeeld. Het deed spr. daarom genoegen den lieer Bok- mrst een stoffelijk blijk van waardeering te kunnen overhandigen, waarop spr. hem een ca deau onder couvert ter hand stelde. Hierna betrad het bestuur van het Harmonie- korps „R.E.T.M." het podium. De voorzitter wenschte zijn grooteren broer, omdat zoowel het „Stedelijk als het R.E.T.M.-korps in den heer van Vleuten eenzelfde vader hebben, geluk met dit jubileum en sprak de hoop uit, dat ook zij denzelfden weg mogen volgen, als die, welken het jubileerende korps heeft ingeslagen. De bloemen, die spr. meende aan te bieden, waren echter tot zijn spijt nog niet gekomen! Hierna werden nog gelukwenschen en bloe men aangeboden door het bestuur van de mu- ziekver. „Juliana" van Hilligersbergdoor de plaatselijke muziekver. O.B.K., die eenige mu ziekpartituren aanbood. Vervolgens sprak Mr. D. Visser namens „Utile Dulci", die wees op den hechten band en de vriendschappelijke verhouding, die altijd tus schen beide vereenigingen had bestaan en op de wederzijdsche medewerking, die zij steeds van elkaar mochten ondervinden. Tot zijn spijt moest hij mededeel en, dat het tweede gedeelte van het programma niet geheel kon worden uitgevoerd wegens ziekte van eenige medewerkenden, zoowel van het tooneelgezel- schap als van het „strijkje." Vervolgens boden nog gelukwenschen aan de plaatselijke muziekvereenigingen „Ludw. v. Beethoven" en „Harpe Davids", welke felicita ties eveneens van fraaie bloemenmanden ver gezeld waren. Ook „St. Ambrosius" had een keurige bloemenmand gezonden. De heer v. Vleuten dankte elke vereeniging afzonderlijk voor hun vele blijken van sympa thie en sprak de hoop uit, dat de vriendschap- pelijke band tusschen al deze vereenigingen on- derling moge bestendigd blijven. Hierna werd aangevangen met de afwerking van het keurige programma. „Arlesienne van George Bizet werd op keuri ge wijze uitgevoerd. Het innige en stemmingsvolle „Panis An gelicas" van Gesar Franck en „Une Perle de i'ocean", beide nummers uitgevoerd door den solo-pistonist A, van Leeuwen, mochten een daverend applaus oogsten. De uitvoering was dan ook subliem. De heer van Leeuwen doet wonderen met zijn klein instrument. In het laatste nummer heeft het orkest bewijzen af gelegd ook een uitstekend begeleider te zijn. Dat de uitvoering van het wonderschoone en rijke Ballet uit de opera „Faust" op prijs zou worden gesteld is begrijpelijk. En dat de heer van Vleuten de vertolking van dit uiterst moei lijke werk en dan nog in deze zaal heeft aan gedurfd, bewijst wel, dat hij hooge eischen aan zijn mannen kan stellen. Zoowel de directeur als het orkest bleken volkomen voor hun taak berekend te zijn, want de verklanking heeft ons eenige genotvolle oogenblikken bezorgd, zoodat wij enkele kleine smetjes niet noodig achten te vermelden. Ten slotte werden wij nog vergast op twee vioolsolo's van den heer H, H. v. Vleuten, waar bij deze werd geaccompagneerd door mevr. W. A. Kreulen—Burgdorffer. Uitgevoerd werden Romance G. dur van L. v. Beethoven en Allegro Maestoso uit het 8ste vioolconcert van CJir. de Beriot. De uitvoering hiervan werd door de aanwezigen zeer op prijs gesteld, terwijl mevr. Kreulen bloemen ontving. Na de pauze trad „Utile Dulci" in 't gelid en bracht het spel in een bedrijf „Valse Champetre", door Fabricius, ten tooneele. De acteurs, Dr v. d. Berg als „hij" en mej. Ag. Vos als „zij" wisten de aanwezigen al heel spoedig door hun voortreffelijk spel te boeien. De inhoud, die niet veel om, 't lijf heeft, Wercl echter geebt en kleur gegeven door de kundige prestaties van hij" en „zij," Een dankbaar applaus mochten zij aan 't emd m ontvangst nemen. Wij kunnen niet-an ders zeggen, dan dat hef. jubileerende muziek korps op waarlijk verdienstelijke en waardige wijze haar 20-jarig bestaan heeft gevierd. Den aanwezigen was een kunstvollen avond bereid, waarvoor allen hunne dankbaarheid en instemming toonden. TOT EN MET 101 30 onder overhandiging tevens van een schriftelijken gelukwensch van den Duitschen gezant bij deze onderscheiding. De bouw- en seliilderbedrijveii. De Samenwerkende organisaties in de bouw en schilderbedrijven richten zich met het vol gende adres tot de burgerij I» verband met een aan het gemeentebestuur gezonden adres nemen de samenwerkende organisaties in de bouw- en schildersbedrijven, inzake regularisatie van den arbeid, de vrijheid er op te wijzen, dat de wederkeerende seizoen werkloosheid in de houw- en schildersbedrijven zich ook nu laat gelden. Daar in 't bijzonder onze stad zwaar getroffen wordt door vele en langdurige werkloosheid in verschillende bedrij ven, meenen wij en daarin staan we niet alleen, dat alle ten dienste .staande middelen moeten worden aangewend waar 't kan, de geesel der werkloosheid te bestrijden. Ook al, omdat niet alleen de direct getroffenen nadeel en schade ondervinden, maar indirect de geheele burgerij daaronder gebukt gaat. Ook de winkelstand ondervindt in groote mate de gevolgen ervan. Ook de invloed, die van niets doen uitgaat' is zeer demoraliseerend. De samenwerkende organisaties in de bouw- en schildersbedrijven meenen in 't algemeen belang te handelen indien zij bovenstaand onder uw aandacht brengen, met h9t beleefd verzoek nu reeds alle werkzaam heden, welke op dit gebied daarvoor in aan merking komen, aan de alhier gevestigde pa troons op te dragen, om zoodoende door uwe daadwerkelijke steun uitbreiding van werk loosheid in 't algemeen te voorkomen. Wij vleien ons, dat deze oproep aan de Schiedamsche bur gerij niet ij del zal blijken te zijn. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Schiedam over de maand December 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 20.512.24, hieronder 1 formulier ad ƒ1. in spaarbankzegels van 5 cent, en terugbetaald 18.557.—. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1.955.24. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 18. R- K. Ziekenhuis. Vorige opgave ƒ5254.20 N. N, een bed. - 211.50 X- 200.— A- B. Cfloo.— Van iemand, die afkeerig is van ziekenhuis en dokter - 100. N-N- 100.— J-Y- 200.— - 25.— i 10.— per maand 50 cents- 6. L- - 2.50 Met besten dank 1 Totaal 6209.20 Het CoMiTé. Op een rijdende tram gesprongen. De 58-jarige onderwijzer A. de W. uit de Helman Oemstraat alhier, is op den Nieuwen Binnenweg te R'dam bij het springen op een rijdende tram, gevallen. Hij kreeg een ernstige wonde aan de rechterslaap en is in hetziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. UIT ROTTERDAM. Gister heeft de gemeenteraad van Rotterdam beslöten tot het aangaan van een 44 pets. leening groot 12,000,000. Russische handel. Betreffende de vestiging van een Russisch uitvoerkantoor voor graan in het gebouw van de Amsterdamsche Bank aan den Coolsingel, verneemt het „Dagblad van Rotterdam", dat deze aangelegenheid de volle belangstelling heeft van het gemeentebestuur. Burgemeester en wethouders achten het een groot belang voor Rotterdam, dat deze export-centrale hier komt. De Russen toch koesteren zeer groote plannen, o.a. ligt in het voornemen de bouw van eenige zeer groote graansilo's en de organisatie van een transportbedrijf op uitgebreide schaal. Binnenkort is de Koninklijke goedkeuring te wachten op de statuten eener naamlooze vennootschap, waaronder de Russische staat hier handel hoopt te drijven, onder den naam N. V. Export,-Chleb. Onderscheiding. Op het Duitsche consulaat te Rotterdam werd gisteren door Legationsrat D. von Hahn aan den heer Arnold Zoetmulder het eereteeken 2e klasse van het Duitsche Roode Kruis uitgereikt I Weldadigheidspostzegels. Hier ter stede zijn verkocht 542,604 weldadig heidszegels met een opbrengst van 58,085.97. De overwaarde hiervan bedraagt inclusief een paar ingekomen giften ƒ15,117.34. Een der dames-verkoopsters heeft niet minder dan 61,576 postzegels verkocht. Ter vergélijking met den verkoop van 1925 zij vermeld, dat de overwaarde' toen 10,895.08 bedroeg. R. K. Gem. Zangver. „St. Hildegardis." Het uitvoerend comité van het Nationaal concours 1927 schrijft ons In verband met de vele aanvragen om ver lenging van de inschrijvingsdatum van ons te houden R.K. Nat. Concours in 1927 en om de. zelve zoo grootsch mogelijk te doen zijn, heefj- het uitvoerend comité besloten, deze té doen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2