Onberispelijk haar. Voor huis en hof. dat Nederlandsche onderhandelaars later, als het komt tot uitwerking en uitvoering van de verschillende verdragsbepalingen, een houding zullen moeten aannemen, welke op onze Zuide lijke buren den indruk zal vestigen dat wij onder de al Fe zware bepalingen van het verdrag wil len uitkomen. Dit zou funest zijn voor de ver houdingen. Het omgekeerde van het geen de regeering met dit verdrag betoogt bevorde ring der vriendschappelijke betrekkingen zou dan worden bereikt. Maar toch is die kans groot, als men in Nederlandsche regeerings- kringen eerste te laat bemerkt,welke beloften men eigenlijk heeft gedaan. Intrekking van de huurwetten. Naar verwacht wordt zal binnenkort het Kon. besluit verschijnen, inzake de intrekking van de Huurwetten, zoodat deze dan zes maanden na het betreffende K. B. buiten werking zullen trede De te 's-Gravenhage gehouden periodieke ver gadering der Inspectie van de Volkshuisvesting werd ditmaal, naar het Corr, Bureau meldt, ten deele bijgewoond door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Er werd met name gesproken over den woning voorraad in de zestien gemeenten, waar thans nog huurcommissies zijn en over de vraag in hoeverre maatregelen gewenscht zijn om den overgang zoo geleidelijk mogelijk te maken, als eerlang de Huurwetten zullen ophouden te wer ken. De Minister legde er den nadruk op, dat de verantwoordelijkheid ten deze allereerst plaat selijk moest worden beseft en de Rijksdienst hier geen primaire taak heeft. Waar evenwel een be roep op hem g^dagn wqrdt, zal binnen de gren zen van de circulaire van Maart 1926 zooveel mogelijk doenlijk medewerking moeten verleend worden. In verband hiermede werden nadere bespre kingen gehouden. De naamlooze vennootschappen. De minister van justitie zal dezer dagen over leg plegen met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de wijzigingen, welke hij wenscht aan te brengen in het wetsontwerp tot regeling van de naamlooze vennootschappen. De ziektewet. Het Ontwerp-Ziektewet is dezer dagen be handeld in een vergadering van de 11de com missie uit den Hoogen Raad, die over het Ont werp moet adviseeren. Naar „Het Volk" verneemt, is in deze commis sievergadering van vele zijden scherpe critiek op het ontwerp geoefend. De critiek keerde zich vooral tegen de versnippering die door deze Ziektewet zou worden veroorzaakt. De woningpoli tick der regeering. Het ^orr.bureau meldt het volgende Het is gebleken, dat de meening bestaat, dat het beleid van de regeering inzake de te volgen woningpolitiek de na ter zake gehouden bespre kingen bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal bij de behandeling van het Xe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1927 een andere zal zijn dan daarvoor. Die meening is onjuist. Vóór als nê het debat staat de regeering op het standpunt, dat de cir culaire van den minister van arbeid, handel en nijverheid aan de gemeentebesturen van 17 Maart 1926 in haar geheel richtsnoer zal zijn bij het overwegen van aanvragen om steun inge volge de Woningwet. Een proefrit. De extra-trein, waarmede morgen een onder zoek wordt ingesteld naar den toestand van het traject AmsterdamRotterdam, zal, naar de „Tel." verneemt, worden samengesteld uit een D-treinrijtuig le en 2e klas., een electrisch trein stel en een aanhangwagen 3e kl. getrokken door één der grootste locomotieven. Aan de nieuwe electrische rijtuigen werden enkele technische verbeteringen aangebracht om het hevige schud de, waarover op de lijnen Rotterdam-Den Haag Scheveningen veelvuldig was geklaagd, op te heffen Het onderzoek van morgen zal nu dienstbaar worden gemaakt aan het constateeren van de wisselwerking, die de weg op deze electrische rijtuigen en deze rijtuigen op den weg uitoefenen bij groote snelhedefl. Aangezien het hier een proefneming betreft, waarvoor geen maximum snelheid geldt, zal op sommige gedeelten de snelheid ook boven de 90K.M. worden opgevoerd. De A. R. in het strijdperk. „Het Huisgezin" schrijft Is het eigenlijk wel een nieuw argument, dat het anti-revolutionnaire Kamerlid professor dr. Visscher ,,de man met den Reuzenkop", die met zijn fractie overhoop ligt tegen het ver drag met België aanvoert Als anti-revolutionnair legt hij er, in verband met de artikelen 1 en 17 van het Program van beginselen den nadruk op de economische ge volgen van het verdrag zéér schadelijk te ach ten, „omdat, wanneer het wordt aangenomeli, sterke cultureele invloeden van uit het Zuiden, die uit nationaal oogpunt ongewenscht zijn, niet zullen uitblijven." Professor Visscher ziet tengevolge hiervan de Noordelijke Nederlanden cultureel in een afhan kelijke positie geraken, hetgeen met de genoem de programpunten moeilijk is overeen te brengen. Wat behelzen de programpunten, op grond waarvan de hoogleeraar zoo nadrukkelijk zich tegen het verdrag verklaart Artikel 1 bevat de verklaring, dat de anti- revolutionnaire of christelijk-histori'sche richting den grondtoon vertegenwoordigt van ons volks karakter, gelijk dit, door Oranje geleid, onder invloed der Hervorming, omstreeks 1572, zijn stempel ontving. En artikel 17 houdt in, dat de anti-revlutio- naire richting kracht tot handhaving van onze nationale zelfstandigheid zoekt in de bevorde ring van kennis onzer historie in de bevestiging van onze volksvrijheden in de versterking van het internationale rechtbesef in eene ervarene en door de Staten-Generaal voorzichtiglijk ge controleerde diplomatie. Welnu zal men allicht zeggen, wat hebben deze artikelen met het verdrag met België te maken Eerlijk gezegd, weten wij het ook niet, zoo min als de overgroote meerderheid der anti-re volutionnaire Tweede-Kamerfractie verband heeft kunnen ontdekken tusschen haar Pogram van beginselen en de onaannemelijkheid van het verdrag. Maar professor Visscher, blijkbaar van den zelfden inslag als ds. Lingbeek, heeft in het ver drag met België een roomsch gevaar gespeurd. Beduchtigheid voor Fransche invloeden kan niet in het spel zijn i die zijn in ons land niet te vreezen. Het moet dus wel de cultureele invloed der katholieke Vlamingen zijn, die professor Vis scher met schrik vervult en hem bevreesd doet zijn voor het ongerept handhaven van ons „volkskarakter." In werkelijkheid is het juist andersom de Vlamingen hebben niet de pretentie, cultureelen invloed op ons uit te oefenen zij verwachten, omgekeerd, hulp van ons om sterker te staan tegen de ook in Vlaanderen doordringende verfransching. Het blad concludeert Men zij tegen of men zij voor het verdrag, maar men moest den goeden smaak hebben ons „protestantsch olkakarakter" er buiten te houden, alsmede de „bedenkelijke" cultu reele invloeden met, nota bene, schadelijke economische gevolgen „uit het Zuiden." Een adres van den minister van justitie. De heer J. J. L. van Zuylen te 's-Gravenhage heeft aan den minister van justitie een adres ge zonden in verband met den beweerden zelfmoord van den heer M. in het huis van bewaring te Scheveningen, die gegijzeld werd in verband met een contract voor advertentiën, meer dan vier jaar geleden met „De Avondpost." Adressant deelt mee, een onderhoud te hebben gehad met de weduwe van de heer M., die zeide, volstrekt niet overtuigd te zijn, dat haar man inderdaad zelfmoord heeft gepleegd. Voorts schrijft adressant, dat j.l. RJaandag de vrouw nog steeds niet gehoord was hij dringt aan op spoedige opgraving van het lijk en schou wing daarvan door onpartijdige deskundigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. II. K. ziekenhuis. Met groote voldoening mag het comité con stateeren, dat met veel belangstelling de telken^ terugkeerende lijsten der verantwoording wor den gevolgd. We zullen gaarne doorgaan met op deze wijze de algemeene belangstelling in onze mooie actie levendig te houden, maar uit den aard der zaak zullen soortgelijke publicaties niet het heele jaar kunnen voortduren nog maar eenigc dagen en het comité zal het huis bezoek hebben voltooid. Maar ook dan zullen we niet in gebreke blijven de aandacht van roomsch Schiedam steeds getrokken te houden op ons sympathiek streven en het succes er van dit jaar staat nu eenmaal in het teeken van krachtige, daadwerkelijke hulp voor ons eigen roomsch ziekenhuis. Er moet voor gezorgd wor den, dat onze zieken in onze eigen ziekenin- richting een verpleging zullen vinden, die vol doet aan alle eischen, die ook onze tijd met zijn enorme vooruitgang op dit gebied kan stellen voor de zieken is niets goed genoeg 1 Met dankbaarheid maken we weer gaarne melding van de volgende ingekomen giften en toezeggingen. Vorige opgave - 7366.10 N.N50.- P- 5.- K. glaswerk laboratorium - 40.- O. sloopen8. 3 bovenspreien - 15 M. per maand 2.50 instrumenten voor microscoop 30. N. N. zuurstofapparaat - 100.- P. W. twee dekens 25. S- 2<h— 2 gaven van tien20.— 5 gaven van vijf 25. N.N. 12lakens42. 10 giften van 2.50 - 25. A- 7.50 v. R- 3.— Voor twee spreien 2 toezeggingen van 42 cents per maand - 10. R. per drie maanden 2.50 - 10. Twee toezeggingen van 50 ets. p. mnd. - 12.— Twee toezeggingen van 50 ets. p. week - 52. 15 cents per week7.8O Totaal 7873.40 Het comité. Voor het examen Fransche Handelscorrespondentie vanwege de Vereeni- ging Mercurius, is geslaagd de heer L. P. van Hoogdalen). -Gemengd Nieuws. De moord in Den Haag. De politie heeft het onderzoek in de zaak van den moord aan het Bezuidenhout in Den Haag vooitgezet. Eemge personen, op wie de politie verdenking kreeg, zijn aangehouden en in ver hoor genomen. De meesten hunner zijn weer op vrije voeten gesteld. Neem eiken ochtend slechts een weinig Purol, wrijf het eerst even tusschen de beide handen en strijk het dan door de haren. Het haar wordt dadelijk zachter, glanzend, wat donkerder getint en blijft den geheelen dag onberispelijk. 168 7 Met enkele personen wordt het onderzoek nog voortgezet. Een bepaald spoor heeft de politie op het oogenblik nog meter wordt in alle richtingen, gezocht, welke personen gisteren in den loop van den ochtend ia den winkel zijn geweest. De deskundige dr. Hesseling zette vanochtend zijn onderzoek in het perceel voort. Voor zoover vandaag bekend was, zijn op de Vö'orwerpén in de keuken geen vingerafdrukken gëkoudén. Daar de politie tot heden over geen enkele aan wijzing beschikt, doet zij een beroep op de mede werking van het publiek om iedere mededeeling, welke verband zou kunnen houden met deze moordzaak, te harer kennis te brengen. In verband hiermede heeft de minister van justitie een belooning van 1000 beschikbaar gesteld voor ieder, die aanwijzingen kan geven, welke tot veroordeeling van den dader leiden. De Haagsche Courant heeft besloten, evenals de minister van justitie, ƒ1000 uit te keeren aan dengene, die aanwijzingen heeft, welke leiden tot de aanhouding en veroordeeling van den dader van den moord aan den Bezuidenhoutsche weg in Den Haag. Verder heeft een particulier, die onbekend wenscht te blijven aan den hoofd commissaris van politie 2000 ter hand gesteld, zoodat thans in totaal 4000 is uitgeloofd voor het opsporen van den dader. De omroep, welken de politie in de ochtend bladen geplaats heeft en waarin zij een ieder, die iets gezien heeft, dat zou kunnen bijdragen tot opheldering van den geheimzinnigen moord op het Bezuidenhout in Den Haag, verzoekt die inlichtingen te harer kennis te brengen, heeft reeds uitwerking gehad. Op het hoofdbureau van politie, afdeeling C. in Den Flaag, was het gisterochtend zeer druk. Een groot aantal personen had zich gemeld, die allen meenden, iets te kunnen meedeelen, waar mee het onderzoek gediend zou kunnen zijn. De meeste inlichtingen hadden betrekking op personen, die zich op min of meer verdachte wijze in de omgeving van Bezuidenhout 165a zouden hebben opgehouden. Elke aanwijzing wordt door de politie met de grootst mogelijke nauwkeurigheid onderzocht. Het is haar echter tot heden niet mogen gelukken, een spoor, dat tot ontdekking van den dader zou kunnen leiden te vinden. Wel wint het vermoeden meer en meer veld, dat de moordenaar gezocht moet worden in den kring van bekenden van het slachtoffer. Een belangrijke aanwijzing hiervoor is, dat men vrij groote zekerheid is komen vast te staan, dat de vrouw op een stoel zat, toen zij aangevallen werd. Men acht het niet waarschijnlijk, dat zij een to taal haar onbekenden man in de keuken zittende heeft ontvangen. De familie Wilk heeft, voordat zij zich in Den Haag vestigde, in Antwerpen gewoond, waar de man en de vrouw vele kennissen hadden. Ln verband hiermee heeft de politie haar na speuringen ook uitgestrekt tot over de grenzen. De begrafenis van het slachtoffer heeft van daag plaats gehad op de Israëlitische begraaf plaats te Wassenaar. Een smokkelzaak. Onlangs heeft, zoo als gemeld is, de justitie uit Roermond een in val gedaan bij de expediteursfirma B. R. te Venlo, waar de boeken in beslag werden geno men. In verband hiermee zijn twee Duitsche douane-ambtenaren te Kaldenkirchen Duitsch grensstation te Kleef overgebracht. De justitie is door den inval op h t spoor gekomen van een uitgebreide smokkelzaak, waardoor de Neder landsche en de Duitsche staat voor groote be dragen werden benadeeld. Een kerkdief ge pakt. De recherche van het politiebureau Singel, te Amsterdam, heeft een goede vangst gedaan. Al eenigen tijd kwamen klachten bij de politie in over diefstal van taschjes ook wel van bonten, welke dames op de kerkbanken lieten liggen, als zij naar den biechtstoel gingen. Niet altijd bevatten deze taschjes belangrijke sommen, doch een enkele maal een gouden horloge of wat sieraden. Bij het verkoopen van de gestolen waar is nu een man gearresteerd, die verdacht wordt, deze diefstallen gepleegd te hebben. Ook is de heler gepakt. Ongeluk in een circus. Uit Stutt gart meldt men - Gisteravond tegen 7 uur is voor de galavoorstelling van het circus Sarasani een rij stoelen van een hoogte van 3 M. in de arena gevallen, waardoor 15 20 menschen gewond werden. De voorstelling werd onmiddel lijk afgezegd. A u t 0-0 n g e v a 1. Een politie-auto, waarmee gevangenen vervoerd wordeH) u's gistermorgen in een der straten van dé Berlijhsiche voorstad Neukoln, door een defect aan de stuurinrichting in de ruiten van een winkelpand gereden. De twee zich in een auto bevindende gevangenen werden,evenals de begeleidende politieagent door glasscherven vrij ernstig gewond en alle drie moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. Lange mouwen, lange rokken en gesloten hals. Uit. Madrid meldt men aan de „Tel." De koningin van Spanke heeft aan de dames van het hof opdracht gegeven, een hof- uniform te dragen, te beginnen met den eerst- komenden Palmzondag. De nieuwe uniform zal lange mouwen en lange rokken moeten habben en hoog aan den hals gesloten moeten zijn. Een speciaal weefsel van lichtgouden kleur, waarin kasteelen en leeuwen geweven zijn, wordt, te Lyon en Valencia ver vaardigd. Een en ander zal met een witte of zwarte mantilla gedragen moeten worden. W aarom ishetwoord „au t o" vrou welijk? De Italiaansche dichter d'Annunzio heeft het vraagstuk betreffende het geslacht van het woord „auto" opgelost. Auto is vrouwelijk, zegt hij. Hij redeneert aldus „Natuurlijk is auto vrouwelijk. Vliegt zij niet door den wil der mannen Snort zij niet als een spinnende poes en schreeuwt zij niet zoodra er gevaar dreigt Onderwerpt zij zich niet slaafs aan de mode Heeft zij geen felle oogen Jaagt zij geen stof op (Het Nederl. Woordenboek b.ijkt het met deze opvatting niet eens het geeft tenminste auto's geslacht als mannelijk aan). Een Britsch explorateur van zes schedels beroofd. Mr. Mitchel Hedges, een bekend Engelsch onderzoekingsrei ziger, had Zaterdag te Londen een rede voor de radio gehouden over zijn reizen door Midden- Amerika, en daarin betreurd, dat de oude En- gelsche voorliefde voor avontuur uitsterft. Na afloop van zijn speech tufte hij met den liberalen partij-functionnaris Colin Edgell naar Bourne mouth. Op deze autotocht Werd hem hardhan dig te verstaan gegeven, dar de Britsche avon- turenzin nog geenszins dood is. De toeristen wer den n.l. midden in Surrey plotseling door ban dieten overvallen, gebonden en vrijwel bewuste loos geslagen. De overweldigers maakten zich daarna meester van een koffer met zes mensche- lijke schedels, geprepareerd volgens een slechts bij de Indianen bekend recept, en verdei van pa pieren betreffende een onderneming in Hondu ras, waarbij Hedges geinterresseerd moet zijn. In de moestuin. Doperwten, peulen en groote boonen moeten worden voorgekiemd. We strooien daartoe het zaad dicht 'opeen in een koude bak uit en be dekken het met een paar c.M. aarde. De bak wordt voor de ergste koude beschut, maar mag in geen geval te warm worden gehouden. Men kan aannemen, dat de nu in een bak uitgezaaide zaden ongeveer in de tweede helft van Maart gereed zijn om naar buiten te worden overge bracht en dat het om dien tijd nog wel winter wezen kan, waardoor uitplanten onmogelijk is en uitgesteld moet worden. Wie niet over een bak kan beschikken, kan de zaden in platte kistjes of schotels uitzaaien en de zaden in een vorstvrije doch niet warme kamer tot ontkieming brengen. Om goede resultaten te verkrijgen, is er in een kamer meer kweekkunst noodig dan wan neer er in een bak gezaaid is. Droog mogen de zaden niet liggen en te veel vocht geeft, vooral in den aanvang, licht kans tot rotten. Op den kouden grond bepalen zich de werk zaamheden nog in hoofdzaak tot bemesten en spitten. Op gunstige plaatsen kan begonnen of doorgegaan worden met wat spinazie uit te zaaien. Bodembewerk in g. Menschen met kleine tuintjes, die niet meer van de groote wereldruimte bezitten dan dat eene stukje grond van eenige honderden vier kante meters ter zijde of achter de nederige woning, lachen in den regel dit lapje grond toe wanneer het gedurende den zomer wat aanbiedt, hetzij in den vorm van groenten, vruchten of bloemen, maar zoodra dit ophoudt en het dank bare plekje grond het winterkleed omhangt, dan acht men het bijna geen blik waard. Men zal het wel roerend met ons eens zijn, dat dit niet zoo is zooals het behoort en zoo men elk jaar van het tuintje wil profiteeren, inoet men het met meer ernst behandelen en den bo dem niet vergeten. Wat wij hieraan ter verbe tering kunnen doen, gaan wij vertellen. Een van de hoofdvoorwaarden van goede plantencultuur en daaronder verstaan wij vruch ten, groenten en bloemen, is zonder twijfel het voortdurend loshouden van den bodem, dat wij het beste in den winter kunnen doen. In een omgewerkten, lossen bodem kunnen de wortels der planten zich veel gemakkelijker verspreiden, terwijl lucht en warmte veel beter kunnen inwerken. Een bodem die langen tijd vast heeft gezeten, in jaren geen spade voelde, wordt zuur en geeft slechts aan weinig planten een standplaats. Neen, de aarde, waarop wij willen teelen moet nu en dan los, soms diep losgemaakt worden, een winterwerkje bekend als diep-spitten. Door het spitten komt de bovenste Jaag grond, die een langen tijd aan zon en regen is bloot gesteld geweest, daar, waar de wortels der plan ten komen om voedsel te zoeken en waar het dan wel te vinden is. En de grond waar de wor tels alles uitgehaald hebben komt weer aan de oppervlakte en kan dan weer geschikt worden gemaakt. Op zandgrond komt het dikwijls voor, dat zich op een diepte van een meter, hooger of lager een. „bank" vormt, een oerlaag, die de communicatie verbreekt van boven naar be neden of omgekeerd. Op dergelijke stukken grond is het in den herfst en winter veel te vochtig, verrotten de wortels der planten terwijl in den zomer alles slap hangt van droogte. Het spitten is een uitstekend winterwerkje, echter onder zekere voorwaarden en die zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2