W&&R SCHIEDAM EN OIMSTREKEM. FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. Zaterdag 22 Januari 1927. No. 14766 Gratis Onoevallenverzekerinq f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet ol oog 200 by dood i 100 bi] vedie d n fmf G 0 bij v orlies vat! een wij s v i n g erf 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door Hn N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam EERSTE BLAD. Buitenland seh Nieuws. Binnenland. 40 De nieuwe spelling. Bureau KOEMARKT 4. Abonnementen per 3 maanden 2.70, post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers met Officieel Kerkberiehl 10 ets. EDAMSCHE COURANT regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus: 39. &*3jËÉAdvertentie n. I j„jwiiMfn per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmg n 4 cent. Zaterdagavcndnummer Postcheque- en girodienst No. 81440. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden berekond. 75 cent per regel. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbenclrt 1U ets. rosiwiequc- eu t<nn u; van aati DIJITSCHLAND. De nieuwe opdracht van Marx. Uit Berlijn meldt, men Gemeld wordt, dat de commissie van redactie van het centrum voor bet opstellen van de grondlijnen van het centrum voor de vorming van een regeering uit de heeren dr. Brauns, dr. Wirth en Joos bestaat. Het manifest van het centrum is gisteravond gepubliceerd. Het manifest wijst er op, dat de toestand zoo verward is, dat een oplossing van de moeilijk heden volgens de gewone beginselen bijna niet mogelijk is, zoodat het noodig is nieuwe wegen in te slaan. In parlementaire kringen neemt men aan, dat dr. Marx de opdracht voor de vorming van een kabinet thans definitief zal aanvaarden. Nog meldt men De zitting van het centrum eindigde omstreeks 8 Uur, na een grondige bespreking van de door de redactiecommissie en het bestuur opgestelde richtlijnen. Het volgende besluit werd genomen De cen trumsfractie van den rijksdag stemt met de uit gewerkte verklaringen in en stelt vast, dat voor dr. Marx daardoor de mogelijkheid van bespre kingen geopend is. De ontwapenings besprekingen. Uit Parijs bericht men De Matin" meent te weten, dat generaal Von Pawels de voorstel len in zake de ontwapening van Duitschland met name die de vestingen aan de Oost-grens betreffen, in gewijzigden vorm heeft ingediend. Deze gewijzigde voorstellen zouden gisteren door de geallieerde militaire deskundigen on der voorzitterschap van maarschalk Foch zijn onderzocht. Volgens het blad bestaat er goede hoop, dat de onderhandelingen spoedig tot een gunstig resultaat zullen leiden. ENGELAND. Het congres van Engelse he vakvereeni gingen. Uit Londen meldt men Het congres van ge delegeerden der vakvereenigingen heeft het be leid van den raad van het Vakvereenigingscon- gres ten aanzien van de algemeene staking ten slotte goedgekeurd. gisterochtend is bijeengekomen, heeft op voor stel van Poincaré een decreet goedgekeurd, waarbij machtiging wordt verleend tot de uit gifte van obligaties aflosbaar in 15 jaar, ter verzekering van de betaling van de obligaties op korte termijn, die in Sept. a.s. vervallen en naar schatting een bedrag vorderen van 4 i 5 milliard francs. Medegedeeld werd, dat deze nieuwe uitgifte door bankiers zal worden overgenomen. Briand heeft den ministerraad in kennis ge steld van de maatregelen, die genomen zijn voor de veiligheid van de Franschen in China. De duurte. Uit Parijs wordt gemeld In de Kamer zijn gisteren de interpellaties begonnen over de duurte en de werkloosheid. Borel (rad.-soc.) is van meening, dat de tegenwoordige crisis een gevolg is van de revalorisatie van den frank. Hij verzocht de regeering, welke hij volkomen vertrouwt, de valuta zoo spoedig mogelijk te stabiliseeren. Cochin drong er op aan, dat de regeering haar plannen in zake den economischen toestand zou bekend maken. der regeering inzake China ingediend. Men ver moedt, dat het bij de stemming zal komen tot een nederlaag der regeering. Er is in Japan veel verontwaardiging over de verklaring van den minister van buitenland- sche zaken, dat Japan tegenover China een milde politiek zal volgen. OOST-INDIE. Geen belastingverlaging. Uit Batavia meldt men Volgens de „Java- bode is het aspect van de ontwerp-begrooting voor 1928 dusdanig, dat gevreesd wordt, dat de in uitzicht gestelde belastingverlagingen niet door te voeren zullen zijn. HONGARIJE. Investigatie in de plaats van. de controle. Uit Boedapest wordt gemeld De „Pester Lloyd" maakt, melding van een gerucht, dat door de Kleine Entente is verspreid, als zoude de Hongaarsche regeering stappen hebben onder nomen, om de opheffing van de intergeallieerde militaire controle te verkrijgen. Het blad meent, dat dit absoluut onjuist is, daar Hongarije alles heeft gedaan hetgeen het vredesverdrag voor schrijft dientengevolge houdt Hongarije auto matisch op te behooren tot het terrein van de werkzaamheden van de controle-commissie, daar ook de ontwapeningsclausule geheel ten uitvoer is gebracht en dus het investigatierecht in wer king treedt. Geheel in tegenspraak met de waarheid is een bericht van een Weensch blad, dat Hongarije vijandelijk gezind is en dat melding maakt van geheime wapendepots in Burgenland. Zelfs de controle-commissie heeft geconstateerd, dat noch in Hongarije, noch in Odenburg of ergens anders verborgen oorlogsmaterialen aanwezig zijn. PORTUGAL. Ontvluchting van Portugals e x-m i n i s t e r-p resident? Uit Badajoz wordt bericht Reizigers uit Portugal verklaren, dat de voormalige minister president Silva, die op bevel van de Portugeesche regeering gearresteerd is, er in is geslaagd, te ontvluchten, eenige oogenblikken voor zijn in scheping met bestemming naar de Azoren waarheen hij met andere politieke gedeporteer den vervoerd zou worden. PORTUGAL. Maatregelen tegen de oppositieleiders. Uit Lissabon wordt gemeldGeneraal La Cardoso van de republikeinsche actie-partij, drie luitenant-kolonels van de links-democra tische partij en een burgerlid «van de radicale partij, zijn naar het land Sao Thiago (Kaap- Verdische eilanden) verbannen in verband met de aan de buitenlandsche legaten overhandigde verklaring. FRANKRIJK. Leening van 4 h 5 milliard uitgeschreven. Uit Parijs meldt men De Ministerraad, die ITALIË. De achturendag. Uit Genéve bericht men De door de Inter nationale Arbeidsorganisatie ingestelde commfs- sie-Sokal, welke de middelen onderzoekt ter bevordering van de uitvoering der achturen conventie van Washington, heeft een verklaring ontvangen van de Italiaansche regeering. In deze verklaring wordt medegedeeld, dat het tijdelijk decreet aangaande den negen-urendag in Italië, de ratificatie der conventie van Wash ington niet in den weg staat en dat Italië vol komen bereid is zijn conditioneele ratificatie na te leven, zoodra de andere industrieele mo gendheden van Europa hiertoe overgaan. ALLERLEI. v In verband met een interpellatie in het parle ment, verwacht men, dat de Perzische regeering gedwongen zal worden af te treden. De Amerikaansche regeeringscommissie te Konstantinopel, is vandaar vertrokken naar Angora, teneinde daar onderhandelingen te voeren over de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Turkije. Uit Parijs In den ministerraad heeft de minister van Landbouw medegedeeld, dat de broodprijs tot frs. 2.20 verlaagd zal worden. Uit Parijs Het communistische Kamerlid Vaillant-Couturier, die tevens directeur is van de Humanité, zal vervolgd worden wegens het opnemen in zijn blad van artikelen tegen Mus solini, waarin zekere misdaden geroemd werden. Tweede Kamer. De heer dr. S. E. B. Bierma te Usquert heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer, als opvolger van wijlen mr. Dresselhuys (V.D.) aangenomen. Geen onachtzaamheid. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt, dat de dezer dagen in de pers ge opperde twijfel omtrent de vraag, of men met het onlangs in het huis van bewaring te Scheve- ningen voorgevallene met een zelfmoord te doen heeft, volkomen ongegrond is. De onmiddellijk opgeroepen geneesheer heeft het lijk geschouwd en de doodsoorzaak vastgesLeld. Van onachtzaamheid bij het gevangenis personeel kan volgens dit bericht ook geen spra ke zijn. Actief De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de Staten-Generaal aan geboden een verslag over de verrichtingen aan gaande het armbestuur over 1919. 100.000 zegeltjes te weinig geplakt in 1926 De Raad van Arbeid te Haarlem heelt over 1926 een bedrag van 104.326.68^ bij navorde ring ontvangen wegens te weinig geplakte ze gels ingevolge de Invaliditeitswet. Wanneer men aanneemt, dat gemiddeld zegels van 50 cent moesten zijn geplakt, komt inen tot de conclusie, dat meer dan 200.000 zegeltjes niet geplakt werden. Dit. betreft slechts één enkelen Raad van Arbeid Hoeveel zal dit over het geheele land wel tezamen niet zijn Afsluiting der Zuiderzee. Met- de werken voor den afsluitdijk der Zui derzee is bij Zurich een aanvang gemaakt. Te farlingen arriveerde een groote baggermolen, die derwaarts is vertrokken. Een aantal werk- loozen uit deze stad is voor werk aangenomen, terwijl een zeker contingent ambtenaren en technici langzamerhand daar komt wonen, wat een groote bedrijvigheid geeft. Voor de meesten is dadelijk geen huis te vinden, zoodat ze in twee groote woonschepen voorloopig moeten worden ondergebracht. Voor Hariingen betee- kent dit a.les een groote opleving. „Hebt gij uw polsmofjes aan uGij hebt wel vijf minuten noodig gehad om m'j aan te trekken, en ik weet niet, hoe ik uit krijg." hebt gij de kanten manchetten in den ze ze „En zak „Ja, ja, ik heb alles. Kom, nu gaan we.' „Goed, wij zullen gaan. So En terwijl hij zij vaischen baard vastmaakte en den donkeren bril opzette, gingen beiden naar het rijtuig. 't Was bijna acht uur toen zij aan den schouw burg kwamen, Bij het uitstappen wierp de knaap een nieuwsgierigen blik op de lange rij équipages, die vóór het gebouw stonden geschaard en op de talrijke groepen dames en heeren, die op de; hoofdingang toeschreden. 't Was een zeer koude avond maar Philip was zoo verdiept in dat schouwspel, dat hij roer .loos bleef staan en met open mond op al die pracht staarde. „Crosser Gott im Himmel bromde „pro féssor" eu hij greep den knaap met zijn ijzeren De CHINA. toestand te Hankau ernstiger? Uit Peking wordt gemeld Een particulier telegram uit Hankau meldt, dat de situatie aldaar plotseling veel ernstiger is geworden 100 Engelschen en Amerikanen hebben nu reeds de stad verlaten. Japan en China. In het Japansche Hoogerhuis is Donderdag een motie van afkeuring betreffende de politiek De lijn Amsterdam—Rotterdam. Behalve de heeren Maas Geesteranus, chef van den dienst van weg en werken, prof Franko, chef van den dienst van materieel, werkplaatsen en electrische tractie, en enkele andere ambtena ren van dezen dienst hebben ook de heeren Kalff en Van Manen, leden van de directie der Nederandsche Spoorwegen, gisteren den rit met den extra-trein op het baanvak Amsterdam- Rotterdam voor de beproeving op dit baanvak de snelheid weer tot 90 kilometer kan worden opgevoerd, meegemaakt. Betreffende dezen proefrit werd ons meege deeld, dat gereden is met een snelheid van 90 kilometer en meer, de proefneming goed vol daan heeft en de weg uitstekend in orde werd bevonden. In den trein waren verschillende soor ten rijtuigen geplaatst, ook van oudere construc tie, ten einde na te gaan, hoe de beweging van deze rijtuigen was tijdens de snelle vaart. De deelnemers begaven zich daartoe onder het rij den van het eene naar het andere rijtuig. vuist. Wilt gij u zelfmoorden Hier in de kou blijven staan en met open mond al de microben der stad inslikken, die vijanden uwer schoone stem, hoe durft gij zoo iets bestaan Zoo kijvende trok hij Philip mee naar dc zijdeur. De kleine virtuoos Was ontevreden, doch hij begreep, dat tegenstand niet zou baten. ,,So sprak Himmelstein, toen hun een kamertje werd aangewezen, dat men, op zijn bevel, luchtdicht gesloten had. „So 1 nu blijven we hier totdat uwe beurt, is gekomen. Hij, die de voordracht moet houden, gaat aan stonds beginnen dan komt een solo-zangeres dan het tweede deel der conferentie dan een solo voor een heer, weder gevolgd door een „preek en dan een duet en dan een tercet of trio en dan een quartet en dan, Marion Philippo, zijt gij aan de beurt't Zijn allen goede zangers, de besten der stad. En allen zullen heerlijke kerstliederen zingen en zeker bijval vinden. Maar als yij op treedt, als (jij zingt, Marion, zullen al hunne be wonderaars voor immer vergeten, dat zij anderen vóór u hoorden zingen „Waar is de appelsien, dien ge mij beloofd hebt „Professor" bromde iets onverstaanbaars in zijn vaischen baard maar het jongsken kreeg de zoete vrucht De Nederlandsehe handelsbalans. Het Centraal Bureau voor de Stat.stiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in December 1926 267 millioen gld.in November 1926 201 in December 1625 205 in Januari t/m Decem ber 1626 2.442 en in Januari t/m December 1925 2.445 mill. gld. de waarde van den uit voer in December 1626 151 in November 1926 160; in December 1625 141 in Januari t/m December 1626 1.749 en in Januari t/m Decem ber 1625 1.808 mill. gld. Het saldo-invoer be droeg in de maanden Januari t/m December resp. 83.5, 67.7, 69.4, 64.8, 66.1, 78.9, 64.5, 35.7, 29.5, 34 5. 34.9, 41.5, en 56.1 mill, gld.; totaal voor Janiari t/m December 1926: 692.7 voor Januari t/m December 1925 647.3 mill, gld. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, is vermoedelijk reeds binnenkort de beslissing te wachten in zake het spellingvraagstuk. Het is, naar men weet, sedert langen tijd de bedoeling een einde te maken aan den huidigen chaos op het gebied der spelling tot dit doel een nieuwe spelling in het leven te roepen en toe te laten. Deze nieuwe spelling zou dan zijn een compro mis tusschen de verschillende stroomingen no pens het vraagstuk. De officieele spelling De Vries en Te WinkeJ blijft gehandhaald, zoodat men dus geheel vrij blijft oj hetzij deze om de te wachten nieuwe spel ling te bezigen. Een pers-ccntl. Toen het verdrag bij de Tweede Kamer in stemming kwam, kou men in het „Hbl. de in sinuatie lezen, dat de katholieken zich lieten leiden, „door hun internatiolalisme, dat getee- kend is in de lijnen, die er loopen over de grens heen van Monseugneur tot Monseigneur. Wat kon hiermede toch bedoeld zijn In katholieken kring was van 'n dergelijk overleg van Monseigneur tot Moifeeigneur, of met wie HOOFDSTUK XVII. Achter de schermen. Gedurende anderhalf uur, zoo lang moesten zij in het kamertje toeven, zat „professor" als op spelden, 't Leek wel, dat niet Marion Philippo, doch hij moest optreden. De oude man liep met groote schreden op en neder, beet op zijn nagels,' krabde zich achter het oor en voer niet beide handen zoo lang door zijn haren, tot dat zij als pluimen eens zieken vogels overeind stonden. Van tijd tot.tijd bond hij zijn vaischen baard om, wierp een blik in den spiegel en legde zijne vermomming weer af. Nu en dan gaf hij zich ook moeite om een ge sprek aan te knoopen doch er was geen samen hang tusschen hetgeen hij te berde bracht hij begon zes of zeven zinnen en liet ze alle on voltooid. Tweemaal bracht hij zijn rozenkrans voor den dag en liet een paar malen de kralen door zijne vingers glijden. „Mein GottIk ben een bedrieger nep hij uit, na de tweede mislukte poging. Marion Philippo had mtuaschen niets van zijne kalmte verloren. Alle vier of vijf minuten be wonderde hij zich in den spiegel den overigen tijd zat hij met over elkander geslagen bedien behoedzaam aan, „professor" half op de sofa, zoog behagelijk aan zijn appelsien of bladerde in een geïllustreerd jongensboek, hem door den impressario geschonken- Het kamertje lag zoo ver van 't tooneel dat hij niets hoorde, tenzij een verward geluid loch kon men de stem van den voorlezer onderschei den. Bijwijlen kon men ook toejmejungen op vangen en die werden steeds uitbundiger de stem van den eersten zanger weerklonk, opendTffimmeBtem «en duimbreed de deur Wa,/Niet6"slecht,"6 mompelde '"«rob Inirl doch wacht maar Toen het lied teneinde was, werd de deur zorg vuldig gesloten en de valsche baard afgenomen om bij een volgende gelegenheid- weder dienst U Te^half tien werd zachtjes aan de deur ge- k'° Binnen!" riep Himmelstein. 't Is aanstonds uwe beurt," zei iemand m de, gang. „Breng uw jongetje achter de schermen en houdt u beiden gereed." So I Nu, Marion Pluhppo, volg mij en spreek geen woord. Ik zal u achter een scherm plaatsen en zelf naar de piano gaan. Weet gij nog, waar gij moet staan (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1