Losse nummers Nieuwe Sehiedamsche Courant, I N. KRABBENDAM H. J.VAN OGTROP AZOOlï, Coupons Effecten Incasso's. Amsterdamsche Bank BIJKANTOORSCHIEDAM, Westvest 36 Spaarbank B. I Volksbond, Ai. Schiedam. R. MEES ZOONEN Behandeling van alle Bankzaken. Bezorging van alle Assurantiën. LOOPUYTS BANK Voor huis en hof. Groote opruiming J. J. VERMEER, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Firma soms co. Kleermakers voor Dames en Heeren NAXOS - NAX0S - NAXOS - NAXOS Uitsluitend Slijterijen HET VINKJE. Kapitaal f 5b.000.000 Reservefonds f 43.000.000 Tarief op aanvrage verkrijgbaar. Safe-Deposit. INGASSEERINGEH DEPOSITO'S, SAFE-DEPOSIT AAN- EN VERKOOP EFFECTEN F.ti.WMiiLi'Ajnr. K. ROVERS, it 4 3RI ©11 t Beate op rente. Hofkapellmeister" creëerde, speelde zooals we van haar gewoon zijn, onovertreflelijk, de heer Jerger (de echtgenoot) en de andere spelers wa ren zeer goed. Het was een groote avond in de Wiener Opcr en het publiek hier en daar wel wat vermoeid vierde den terugkeer van den verloren gewaanden meester. Vervolg Kerkbericht. LESSEN en EVANGELIEN. Lezing uit den Brie! van den H. Apostel Paulus aan de Romeinen. C. 12. Broeders Weest niet eigenwijsvergeld niemand kwaad voor kwaad betracht het goede, niet alleen voor God, maar ook voor alle meu- schen. Houdt, zooveel het van u afhangt, met alle menschen vrede, indien het mogelijk is. Wreekt uzelven niet, geliefden, maar geeft den toorn plaats, want er staat geschreven aan Mij de wraak Ik zal vergelden, zegt de Heer. Maar zoo uw vijand honger heeft., geef hem te eten heefthij dorst, geef hem te drinken; Want dit doende, zult gij kolen vuurs op zijn hoofd vergaderen. Laat u door het kwade niet overwinnen, maar overwin het kwade door het goede. Vervolg van het H. Evangelie volgens Mattheus. C. 8. Te dien tijde, toen Jezus van den berg was afgedaald, volgden Hem talrijke scharen. En zie, -een melaatsche kwam, wierp zich voor Hem neder en zeide Heer, indien Gij wilt, kunt Gij mij reinigen. En Jezus strekte de hand uit, raakte hem aan en zeide Ik wil, word gereinigd. En aanstonds was hij van zijn me- laatschheid gereinigd. En Jezus zeide hem Zie toe, dat gij dit niemand zegt, maar ga, en vertoon u aan den priester en offer de gave, welke Mozes heeft voorgeschreven, tot een getuigenis voor hen. Als Hij nu Caphamaum was binnengegaan, naderde Hem een hoofdman, die Hem bad en zeide-: Heer, mijn dienstknecht ligt thuis ver lamd en lijdt hevige pijnen. En Jezus zeide hem Ik zal komen en hem genezen. Maar de hoofd man antwoordde Heer, ik ben niet waardig, dat Gij onder mijn dak komt, maar spreek slechts een woord en mijn dienstknecht zal genezen. Want ook ik ben een man, onder gezag gesteld, maar ik heb soldaten onder mij, en tot den eenen zeg ik Ga, en hij gaaten tot een ander zeg ik Kom, en hij komt en tot mijn dienstknechtDoe dit, en hij doet het. 1 oen Jezus dit hoorde, was Hij verwonderd en sprak tot die Hem volgden Voorwaar, Ik zeg u, zoo groot een geloof heb ik in Israël niet gevonden. Doch Ik zeg u, dat velen zullen komen van het Oosten en het Westen en met Abraham, Isaac en Jacob aanzitten in het rijk der hemelen doch de kinderen van het rijk zullen worden uitgeworpen buiten in de duister nis daar zal geween zijn en geknars der tanden. En tot den hoofdman zeide JezusGa, en zooals gij hebt geloofd, zoo geschiede u. En op hetzelfde uur genas de dienstknecht. Gemengd Nieuws. De emolumenten van een pre sident. Als men president is van de Vereenig- de Staten en men heeft dan nog het geluk vele bewonderaars te tellen, heeft men buiten kansjes, die een gewoon menschenkind niet be schoren zijn. Eiken dag ontvangt president Coolidge ca deautjes, en dat niet alleen uit Amerika, maar ook uit het buitenland. Deels zijn de edele ge vers geestdriftige vereerders van het staats hoofd, vaak echter ook vertegenwoordigers van firma's die het Witte Huis aan hun producten willen herinneren. Zoo groot is het aantal binnenkomende gaven, dat de president er met geen mogelijkheid raad mee weet. Veel wordt aan liefdadige instellingen gestuurd, maar dikwijls is het de vraag wat met het cadeau aan te vangen. 't Zijn namelijk »oms de ongelooflijkste in- giedienten, die aan Coolidge's residentie wor den afgegeven. Waf bijvoorbeeld moet hij doen met den wilden beer, dien hij uit Mex.co kreeg gestuurd t Is bekend, dat de pres..dent veel van dieren houdt. Dus stuurt men hem een on- getemden beer, of een gegarandeerd-echt Aus tralisch schaap of een struisvogel. Tenslotte kunnen deze exemplaren in den dierentuin wor den ondergebracht.Dat gaat echter met zoo voor de honden en katten, die bij kudden tegelijk aan het Witte Huis worden afgegeven en waar voor het dikwijls moeilijk is een liefhebber te vmden. Coolidge houdt van Schotsche herders. Als hij wilde kon hij een kennel met tienduizend Schotsche herders hebben. legen Kerstmis komen wagonladingen mei kalkoenen m zijn paleis aan. Soms volstaan de schenkers met met een eenvoudige zending; zoo wilde ditmaal een jongedame mt Vermont den kalkoen zelf m de presidentieele keuken klaarmaken en hem zelf op tafel van den presi dent opdienen. Reusachtig is de hoeveelheid appelen, die Coolidge krijgt toegstuurd. Men weet, dat hij ze graag lust en dat werd zijn ongeluk. Kazen, kantwerken, boeken, platen, parels zijn eveneens geschenken die hij dagelijks ont vangt. Met Kerstmis kreeg mevrouw Coolidge onder andere 200 pond kandijsuiker en een groote hoeveelheid stoften. Ontelbaar is het aantal wandelstokken, die den president werden ver eerd. Als hij ze allemaal heeft bewaard, moet hij er een heel arsenaal van bezitten. Vaak zijn er zeldzame curiositeiten. Zoo L een dezer stol,'ken gemaakt uit hout van het geboortehuis van Abra ham Lincoln en een andere uit hout van een boom, die voor het geboortehuis van Washing ton stond. 't Is geen wonder, dat Coolidge de handen wel eens wringt en een een schietgebedje prevelt, dat de goedgeefschheid van zijn bewonderaars een weinig beperkt moge worden. ,,Msb." Onze kamerplanten i n Januari. We kunnen het 's avonds al weer aardig zien, dat we weer naar de Lente gaan. De zon, die den 21 en December eerst om 8V 10 m. opkwam en om 3 u. 46 m. alweer onderging, komt op het einde dezer maand om 7 u. 46 m." op en gaat om 4 u. 41 m. onder, 's Morgens verschilt het nog geen half uur; maar 's avonds reeds een heel uur. Totaal gauw 1| uur zonlicht per dag meer. De eerste week in Februari gaan we per dag gemiddeld ruim 3 min. vooruit de daarop vol gende week wordt het 3x/4 min. dan bijna 3| min. om ten slotte tegen dag- en nachtsevening bijna 4 min. per dag te worden. We weten, dat de planten het in de eerste plaats van het zonlicht moeten hebben en dus verheugen we ons met recht over het steeds grooter wordende quantum, dat ons wordt toe- Relifliense Artikelen. Hathenesserdiik 208, Tel. 33783. Rotterdam. Ruime sorteering Si. Thercsiabeelden, Schil- Q derijen, Leesboeken, mm Wij waterbakjes, Kerk- boeken, enz. U ZIE DE ETALAGE. bedeeld. En daarom lijkt er eenige tegenspraak te zitten in het bovenstaande en het feit, dat nu eigenlijk pas de kwade lijd voor cL kamer planten aanbreekt. Tenminste, zoo schijnt het, Wanneer men let op de uiterlijke verschijnselen. Want met eenige verbazing .constateert men, dat de planten, die het tot nu toe redelijk gotd uithielden, nu plotseling hard achteruit gaan, ja soms sterven. Dat komt, omdat de planten sedert een paar maanden hebben moeten teren op haar reservefondsen, die nu zoetjesaan uitgeput beginnen te raken. Alleen in goed ingerichte bakken en kassen kan in de koude, donkere wintermaanden door de planten nieuwe stof gevormd worden, mits er voldoende licht zij. Bij aanhoudend donker weer gaan zelfs in ideaal-broeikassen de jonge komkommers, to maten, sla-planten ten gronde. - Des te erger hebben de kamerplanten het te verduren, daar de eischen van broeikas en huis kamer nu eenmaal niet te vereenigen zijn. Het moet dus, daaraan is nu eenmaal niet veel te veranderen tot een soort compromis komen een beetje geven en nemen. De eerste schadelijke winter-factor licht gebrek trachten we zooveel mogelijk zijn kracht te ontnemen, door de planten zoo dicht mogelijk bij het raam te plaatsen. Maar daarbij ontzeilen we Scylla, om te vallen in Charybdes. Zelfs wanneer de ramen redelijk tochtvrij zijn, strijkt er toch vlak langs het raam een vrij krach tige, koude luchtstroom naar beneden. Blaas maar eens wat tabaksrook tegen het raam van een verwarmd vertrek, om het te zien. Dus: niet al te dicht bij het raam en vooral niet de bladeren tegen het glas, wat 's nachts al dubbel verkeerd is. Hoe hooger men nu de temperatuur opvoert, hoe krachtiger de levensprocessen in de plant plaats vinden. Maar in negatieven zin. De plant verbruikt haar opgespaarde mate riaal in plaats van nieuw te kunnen vormen. Wel schijnt de plant te groeien, want de stengels worden langer en er komen nieuwe blaadjes, maar ten koste van eigen kracht. Kan men de planten onderbrengen in een goed verlicht vertrek, waar de temperatuur doorloo pend een graad of 10 bedraagt, 's nachts wat minder, dan heeft men vrijwel een idealen toe stand. Maar dat kan lang niet overal. Uiterst schadelijk wordt het voor planten, waarbij dag- en nachttemperatuur sterk uiteen loopen. De groote verschillen bestaan dan fei telijk tusschen des avonds en des morgens. En dit wordt vaak nog verergerd wanneer de kamer „gedaan" moet worden, waarbij de ramen open moeten. Wie dan zijn planten niet wil ver- waarloozen moet de consequentie aanvaarden en al de planten zoolang in een ander vertrek brengen. Een anderre mogelijkheid bestaat er eenvoudig niet. Fataal is het voor de planten, wanneer ze on der het stof raken. En daar is met onze brandstof kans op, vooral als we in plaats van anthraciet allerlei andere materialen verstoken, die een massa asch geven. Dat maakt het noodzakelijk, de planten een extra reinigingsbeurt te geven. Liet stof moet eerst met een zacht schuiertje weggeborsteld en daarna sponst men de bladen af. Hierbij moet men weer terdege zorgen, dat men de bladeren na de bewerking niet nat Iaat staat. Nog een hoogst schadelijken factor waaronder de planten 'swinters hebben te lijden, is de droge kamerlucht, waardoor de planten veel te sterk haar vocht verdampen. Hieraan is slechts tot op geringe hoogte tegemoet te komen doorgieten. Het helpt heelemaal niet, wanneer men giet met water van te lage temperatuur, want zoodra de wortels op een temperatuur van bij het vries punt komen, zelfs nog eenige graden daarboven, wordt de wateropname gestaakt. Er moet dus gegoten worden met water van kamertempera tuur. Maar nog meer dan des zomers, moet men zorgen dat de grond niet met water wordt ver zadigd. Als alle openingen tusschen de aarddeel- tjes met water gevuld zijn, kan er geen stof in den grond komen. Dat maakt dat de grond ver zuurt en de meeste werkzame deelen der wortels sterven af. Het is duidelijk, dat het gieten des winters met de uiterste omzichtigheid moet ge schieden. Sommigen willen de planten in den winter nog eens extra goed doen, en dan gaan zij ze mest geven. Dat is heelemaal verkeerd. Mest, d.w.z. plantenvoedsel, of nog liever voedingszouten, kunnende planten alleen verwerken, als zij door licht, lucht, warmte en vocht in staat gesteld worden, het atmosferische koolzuur op te nemen, te ontleden en tot bouwstof te verwerken. Met mesten wachten we dus nog een paar maanden. Het is duidelijk, dat we bij het bovenstaande steeds zulke planten op het oog hadden, die wij willen overhouden en dus niet de bolgewassen of de fraaie bloeiende Begonia Gloire de Lorraine en dergelijke planten, die we na den bloei weer opruimen. Wat de bolgewassen betreft, die kunnen de meeste althans nu wel zoetjesaan in het licht en in de warmte gezet worden. Maar niet te gauw De Hyacinthen, als de bloemtros zoo goed als in zijn geheel te zien is, de tulpen als de knoppen te voorschijn komen de crocussen als de eerste bloemknoppen tagen het opengaan zijn. De laatste kan men wel in 't verwarmde ver trek brengen, wanneer men ze maar zoo ver mo gelijk van de kachel verwijderd houdt. H andelsberiehten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoeüngvereeniging". Heden f2.50 per ketst. Advertentiën. van Schilderijen, Etsen, Lijsten en Schilderstuk ken bij W este Wagenstraat 24, Telef. 5522, Rotterdam. Als altijd ojiekeiidp koopjes van de zijn verkrijgbaar 4 ets. per exemplaar in het Sigarenmagazijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. Noordblaak 95 ROTTERDAM. TELEPH. 5139. Voor 's ochtends voor 's avonds voor ieder uur van den dag heerlijke, volle, zoete witte wijn, 98 cents per Liter. 44 Mijn leerling slaagde bij het examen voor Boek houden op 22 en 23 December vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Rotterdam gehouden. Accountant. ij ij Ij Jj Ij ij Ij Ij Ij Ij 1~ 1~ i~ I~ 17 17 17 j_-17 cj- Hj-17 17 Jj lT 17 17 17 17 £T ARCHITECT KORTE HAVEN 38 SCHIEDAM, TEL. 68555 jï j-7 7t 17 Ij I7171717 Ij 17 ij 17171717171717 Jj 1717171717 ij I7l7 Korte Kerkstraat, Telefoon 68077. Telefoon 69109—69110. BIJKANTOOR SCHIEDAM. Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, Sn het Bondsgofoouw L. Haven. SAFE DEPOSIT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6