ik hebt Eoegen mMGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Buitenlandsch Overzicht. FEUIL LETON Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. Dinsdag 25 Januari 1927. No. 14768 Advertentiën: 1—5 regels 1.75, "elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cenL Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. '~1'" *1- Postcheque- en girodienst No. 81440. Oralis-Ongevaüenverzelieriiig I 5UU bij levenslange geheale invaliditeitI 200 bij verlies van een hand, voet or oogf 20U bg dood Iil00 bij verlieseen duim;ï 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies vanelke^ndere^ii^(er,DeVerzeker^ De onderhandelingen over een konkordaat met de suecessiestalen. Zooals ons wordt meegedeeld uit informaties komende uit kringen, die met het Vatikaan in verbinding staan, hebben er op het oogenblik geen onderhandelingen plaats over een konkor daat met de Donaustaten. Voor de 78 ka tholieken, die in de Tchecho-Slowaaksche re publiek leven, gelden dezelfde rechten op het gebied van godsdienst als in andere landen het geval is. Men wil een kultuurstrijd ontwijken, de patronaatsrechten regelen, het huwelijk wettelijk vaststellen en met het Vatikaan een verdrag maken, waarin deze kwestie voor altijd geregeld wordt. Men zegt, dat einde Februari de onderhandelingen met de kurie worden ge opend, nadat reeds voorloopige schriftelijke voor bereidingen zijn getroffen. Sedert het intreden van de christelijk-sociale politici en de Slowaken in liet parlement en de regeering is in de kerke lijke politiek een betere verhouding ontstaan, die het mogelijk maakt tot overeenstemming te komen. Gedurende de weinige jaren, die ver- loopen zijn sedert het uitbreken van het laatste conflict van Tchecho-Slowakije met het Vati kaan, heeft de kurie de apostolische nuneia- tuur in het Hradschin overgelaten aan den ge zantschapssecretaris Monsignore Arati. Nu de verhouding tusschen Praag en het Vatikaan beter geworden is, toont zich de Tchecho-Slo waaksche regeering afkeerig van elke oorzaak, die mogelijker wijze deze verbetering zou kunnen schaden. Toch kan men voorloopig slechts spre ken van een ontspanning, want in werkelijkheid is niets veranderd sedert het vorige conflict aanleiding gaf tot het terugtrekken van den nuncius Monsignore Marmaggi. Met Roemenië waren de onderhandelingen in een vergevorderd stadium, toen de houding Van den tegenwoordigen minister van kunst en Wetenschappen de verdere voortgang stuitte. Onder de 800.000 Duitsche Roemeniërs zijn 500.000 katholieken, die voor hunne rechten strijden. In het Vatikaan is echter nog niets bekend van een spoedige tot standlcoming van een konkordaat met Roemenië. Ook in Joego-Slavië zijn de onderhandelingen niet verder gekomen dan tot voorloopige be sprekingen. Op het oogenblik kan men zelfs over onderhandelingen met Joego-Slavië in het geheel niet spreken en men is ei bij het Vatikaan van overtuigd, dat de dood van Pasic nadeelig Werkt op den voortgang of de wederopneming daarvan. Door het Vatikaan wordt ten sterkste ontkend, dat, zooals van meerdere zijden in Belgrado wordt meegedeeld, zij zich uitgespro ken zou hebben als voorstander van de invoering van de oud-Slavische taal als kerkelijke taal en meent in deze geruchten een poging te moeten zien om in de SHS het eenheidsfront der Duitsche katholieken te verbreken. Zooals bij het kon- cordaat met Polen dringt zich in Joego-Slavië het vraagstuk van het kerkelijk grondbezit en andere bezittingen op den voorgrond, naast de kwesties van een nieuwe nationale taal. Het laatste konkordaat met Servië was in 1914, dat met Montenegro in 1886 gesloten. De sociale attache's bij de Duitsche buiten landsche gezantschappen. Betreffende de kwestie voor de benoeming van sociale attaché's bij de buitenlandsche ge zantschappen wordt uit Berlijn meegedeeld, dat het hier gaat om eischen op dit gebied sedert lan- geren tijd gesteld door Duitsche werkgevers en arbeiders. Tegenwoordig heeft Duitschland in Milaan en in Zwitserland bijzondere vertegen woordigers, die zich speciaal bewegen op sociaal- politiek gebied, terwijl voor de andere landen de handelsattaché's met de berichten op dit gebied belast zijn. Men heeft in de praktijk ge zien, dat deze berichtgeving niet meer voldoende is, daar de steeds groeiende belangen, die Duitsch land bij de internationale sociale politiek heeft eischen, dat de sociaal-politieke ontwikkeling in de belangrijkste industriestaten door deskun digen op dit gebied dienen te worden gevolgd. In verband met de internationale arbeidsconfe- renties wordt er van Duitsche zijde op een nauwe re voeling tusschen de leidende industrieatenst aangedrongen. DUITSCHLAND. Het ontwerp-program van M a r x. Uit Berlijn meldt men Naar de bladen ver nemen, hebben de onderhandelingen van Marx met de Duitsch-nationalen in hoofdzaak ge- loopen over een ontwerp-program, dat inzake de buitenlandsche politiek voortzetting van de politiek van Locarno en loyale medewerking in den.Volkenbond inhoudt en inzake<de binnen- landsche politiek loopt over de rijksweerbaar heid,de sociale politiek en de bescherming der republiek tegen aanvallen en laster. Verder bepleit het program maatregelen tegen orga nisaties, die met geweld een omwenteling willen veroorzaken. Gistermorgen heeft Marx, bijgestaan door Stresemann, een lang onderhoud gehad met Westarp, den leider der Duitsch-nationalen. 's Middags heeft hij langdurig geconfereerd met Scholz, voorzitter van de Rijksdagfractie der Duitsche volkspartij en met den gedelegeerde van den economischen bond om 6 uur 's avonds heeft Marx dan Muller uit München, den voor zitter der sociaal-democraten, ontvangen. Een bepaalde vraag over de medewerking der socia listen in de regeering werd daarbij niet gesteld Integendeel Marx wees er op, dat hij slechts een beperkte opdracht heeft. FRANKRIJK. Tegen de ontruiming van het R ij n 1 a n d. Uit Parijs wordt gemeld Zondag organi seerde de republikeinsche federatie te Saint- Etienne een conferentie, in welke de afgevaar digde Soulier tegen de ontruiming van het Rijn land het woord voerde. Hij verklaarde, dat de ontruiming van het Rijnland eerst in overweging kan worden ge nomen, wanneer de vestingen langs de Fransche Oostgrens gereed zijn en de nieuwe leger-orga- nisatie een feit zal zijn. De Garibaldi's. Uit Parijs bericht men De leden der familie Garibaldi, die lid zijn van het Legioen van Eer hebben in een brief aan Doumergue verklaard dat zij hun eereteekens te zijner beschikking stellen. dat de volkenbond de mogelijkheid van de Rus sische medewerking aan die conferentie opzette lijk wenscht uit te sluiten. Onder deze omstandigheden kan de sovjet- regeering den brief van het volkenbonds-secre- tariaat niet eens als een uitnoodiging beschou wen en nog veel minder gedelegeerden ter con ferentie benoemen. Ofschoon een weigerend antwoord verwacht werd, had men een dergelijken- bruusken toon niet vermoed. Iedere verdere gedachtenwisse- ling in dezen tusschen den volkenbondsraad en de sovjet-regeering schijnt nu uitgesloten en daarmede' eveneens de allerlaatste kans ver keken, dat de volkenbondsraad tenslotte nog Amsterdam als conferentiezetel zou aanwijzen. SPANJE. Amnestie aan deserteurs. Officieel wordt uit Madrid gemeld, dat de koning een amnestie heeft gelast, waarvan vooral diegenen zullen profiteeren, die zich aan hun militairen dienstplicht onttrokken hebben. Deze amnestie zal verleend worden, op deze voorwaarde slechts, dat de betrokkenen even lang en op dezelfde wijze dienen als de recruten van het betreffende troependeel. Aan verscheidene duizenden in het buiten land levende Spanjaarden, vooral aan die in Zuid-Frank ijk verblijvende, wordt aldus gele genheid geboden, naar Spanje terug te keeren. NOORWEGEN. O u d-m inister veroordeeld. Uit Oslo wordt gemeld De vroegere minister president Berge en de leden van zijn kabinet hebben terechtgestaan, omdat zij in 1923, zonder de goedkeuring van het parlement te vragen, staatsgelden beschikbaar hadden gesteld om bankinstellingen, die in moeilijkheden waren geraakt, te helpen. Zij zijn tot geldboeten van 10.000 kronen en hooger veroordeeld. OOST-INDIE. Bommen gevonden. Uit Padang meldt men Te Loeboekberga- loeng zijn 25 verborgen bommen gevonden. Doodstraf veranderd in levenslang. Uit Batavia wordt bericht De landvoogd verbeterde bet vonnis van de door den landraad te Benkoelen tot de doodstraf veroordeelde drie rampokkers in levenslange gevangenisstraf. De relletjes te Bantam. Naar uit Batavia gemeld wordt, is de heer J W. Meyer Ranneft, oud-lid van den Volksraad aangewezen om een onderzoek te Bantam in te stellen in verband met de relletjes. Overbrenging naar A in bon. Uit Bandoeng De eerste tien communisten zijn met hun familie naar Batavia vertrokken om vandaar naar Ambon gezonden te worden. dan een gewapend conflict. Zij biedt aan, met. de regeeringen afzonderlijk in onderhandeling te treden op den grondslag van economische gelijkheid en eerbied voor eikaars politieke en territoriale souvereiniteit. ALLERLEI. Ribeiro Castanho, de Portugeesche minister van binnenlandsche zaken, is afgetreden. Uit Berlijn De Landdag van Memel is door den gouverneur van Littauen, op voorstel van het directorium zonder opgaaf van redenen ontbonden. Uit Washington De commissie voor Bui tenlandsche Aangelegenheden uit den Senaat der V.S. heeft het voorstel van Robinson, om het geschil met. Mexico betreffende de land- en petroleumwetten aan arbitrage te onderwerpen, goedgekeurd. Uit Berlijn Naar de bladen over de on derhandelingen met Frankrijk vernemen, is de grondslag voor een compromis in de ontwape ningskwestie nog niet bereikt. Een dergelijke voorloopige overeenkomst schijnt evenwel spoe dig op handen te zijn. Uit Parijs De „Echo de Paris" meldt, dat prins Carol van Roemenië en prinses Helene te Rapallo een onderhoud zouden hebben over een verzoening van den vroegeren kroonprins met zijn familie. Binnenland. 42 Eindelijk besloot de heer Dunn zijn lezing en maakte een buiging voor zijne toehoorders, uitbundige, welverdiende toejuichingen weer klonken de geestdrift was algemeen en uitte zich op treffende wijze. Alle aanwezigen ver keerden onder den indruk van het gehoorde de schoone redevoering, die ook onder letter kundig oogpunt niet zonder verdienste was, had de geheele zaal in „kerststemming gebracht. „Dames en hoeren, hernam de lezer, „tot besluit van dezen avond, aan het Kindeken van Nazareth en het schoone Kerstfeest gewijd, heb ik een nummer bewaard, dat met recht het glanspunt dezer vriendschappelijke bijeen komst mag heeten. In het katholieke Frankrijk zou voor vele harten iets aan het Kerstfeest ont breken, als niet de Noël van Adolphe Adam ten gehoore werd gebracht.- Eenige dagen geleden hoorde ik toevallig zeker knaapje een paar strofen van een kerstlied zingen, dat mij op streelonde wijze de muziek des Franschen kun stenaars te binnen bracht en mij den wensch deed opvatten, u deelgenooten te maken van bet onuitsprekelijk zoet gevoel, mij door dien DE VOLKENBOND. De economische wereld conferentie. Uit Genéve meldt men aan de „Msb." De ovjet-regeering heeft, op de uitnoodiging van den volkenbond tot deelneming aan de econo mische wereldconferentie geantwoord, dat zij de keuze van Genéve als conferentiezetel meent te moeten opvatten, als een duidelijk teeken, CHINA. Een verzoek der Kanton neesche regeer in g. Uit Hankau bericht men De Kantonneesche regeering verklaart in een lang manifest, dat er geen sprake kan zijn van een werkelijken vrede, zoolang China zijn onafhankelijkheid niet terug krijgt. De billijke rechten der vreemde onder danen zullen niet worden genegeerd, doch hun bescherming kan niet berusten op vreemde bajonetten en kanonneerbooten. De regeering zou er de voorkeur aan geven, allehangende quaesties door onderhandeling te regelen, liever. Uit de Metaalnijverheid. Antwoord van den Metaal- werkersbond. De Algemeene Nederlandsche Metaalbewer- kersbond heeft aan den Metaalbond op diens laatste brief geantwoord dat hij het voorstel van den Metaalbond om een bespreking te houden gaarne aanvaardt en met tijdstip en plaats van samenkomst accoord gaat. Voorts merkt de Metaalbewerkersbond op dat de passage in zijn brief van 5 Januarij.l.nopens opvattingen van den 8-urendag niet bedoeld was om te betoogen dat de Metaalbond of leden van den bond overtuigde tegenstanders van den 8- urendag zijn, doch om de beteekenis van de uit lating van den Metaalbond nopens het standpunt van zijne leden inzake loonbepaling in haarware gedaante te plaatsen en te laten uitkomen dat bepaalde opvattingen niet alleen behe> rscht worden door wenschelijkheden, doch ook door omstandigheden. Wat, de ontboezemingen van den Metaalbond inzake het petitionnement betreft, verklaart de Metaalbewerkersbond voor dit soort argumen tatie geen bewondering te hebben. De Metaalbew.bond besloot dit petitionnement te houden naar aanleiding van de uitlating in den brief van den Metaalbond van 15 Dec. j.l. waarin die bond sterk in twijfel trekt of de arbeiders in de metaalindustrie in algemeenen zin gesproken met groot verlangen uitzien naar de invoering van een persoonlijk minimumloon. Het ontwerp-collectief contract van den Me taalbewerkersbond is evenwel in overleg en na grondige behandeling met zijne leden opgesteld en ingediend. De Metaalbewerkersbond hoopt dat de Metaal- bond ten aanzien van de verlangens der arbei ders tot beter inzicht komt en voortaan wat meer vertrouwen stelt in zijne uitlatingen dienaan gaande. Bij de komende besprekingen kan dat van groot belang zijn. kerstzang geschonken. De knaap zong lieflijk als een engelnimmer tevoren had ik eene stem gehoord, in volmaakte schoonheid met die stem te vergelijken. Ik maakte kennis met den kleinen zanger, die, naar ik vermeen, twee of drie dagen geleden naar zijne geboortestad, New-York, is teruggekeerd. Aan het gezang van dat jongsken, dames en heeren, zijt gij deze feestelijke bijeenkomst ver schuldigd. Zijn lieflijke stem riep in mij alle kerstherinneringen mijns ganschen levens wak ker en een gevoel, welks zoetheid alle beschrij ving tart, overstroomde mijne ziel Toen ik den knaap verlaten had, kwam ik op de gedachte' mijne eigen gevoelens en gewaar wordingen, mijne herinneringen, mijne lezingen, die betrekking op het Kerstfeest hadden, zoo mogelijk saam te vatten in een voordracht, afgewisseld door uitstekende muziek en onbe- rispelijken zang en zoo, dames en heeren, hebt gij, zooals ik reeds zeide, deze bijeenkomst te danken aan een denkbeeld, mij ingegeven door het kerstlied van dien rijkbegaafden kleinen virtuoos Luide toejuichingen weerklonken. „Bij het organiseeren van dit eigenaardig feest ging de spreker voort, „besloot ik, mij zoo mogelijk de medewerking van een knaap met een lieflijke sopraanstem te verzekeren. Toch dacht ik niet aan den kleinen jongen, dien ik op straat had ontmoetimmers, hij was naar New-York teruggekeerd. Aangezien ik voor een dringende aangelegen heid een reis moest ondernemen, kon ik mij zei ven niet rechtstreeks met de zaak bezighouden, weshalve ik de regeling der engagementen he toevertrouwd aan een mij aanbevolen ageu Aanvankelijk slaagde deze er niet in, iemand te vinden, die, volgens zijn meening, voor cc taak was berekend. Maar te ellder uie - me zonder leedwezen had ik dit nummei reen van ons program geschrapt ontdekte uj ll°B dengene, dien hij en ik zoo begeeng hadden ge Een zijner vrienden, professor uit New-York, verzekerde hem, dat lnj ee;yl kende, die waarschijnlijk zijne medewerking niet zou weigeren en de beste sopraan van de Vereenigde Staten was. Zes en twmtg na dit onderhoud telegrafeerde p melstein, die zich naar Chicago bad b^even, dat hij den bewusten knaap en dl® onderwijzer, Franz Schumann, voor ons plan onderwijze zal bij deze gelegenheid an voor de eerste maal op- u maestro Philippo Marion voór te stellen Nu trad Philip, die met weinig verbaasd was van achter de schermen te voorschijn, en met zijn groote oogen den heer Dunn aanstarend, nam hij de plaats in, hem door professor Himmelstem aangewezen. gewonnen had Bij het zien van den knaap met zijn prettig, kinderlijk gelaat, waarop geen zweem van zelf behagen te lezen lag, begon de heele zaal goed keurend te fluisteren. ,Een allerliefst jongskennep een dame, luider dan zij wilde en opeens braken nu toe juichingen los, zoo algemeen, zoo uitbundig, dat Philip hooren-en-zien verging. De lieer Dunn wierp intusschen een blik op den knaap en stond niet weinig verbaasd, toen hij Philip herkende.Hij was hevig ontroerd,maar liet er niets van blijken, en dronk enkel een teugje water uit het glas, dat op zijn lessenaar stond. Zonder verder acht te slaan op het uitgelezen publiek, liep Philip recht naar den heer Dunn en zei met een innemend lachje en met een blik, waaruit de hartelijkste genegenheid sprak „Goeden avond, mijnheer Dunn." En hij bood hem 't keurig geschoeid handje. Voor de aanwezigen, die niets van de betrek kingen tusschen John Dunn en Marion Philippo konden vermoeden, was het inderdaad een roe rend schouwspel, le zien, hoe de jeugdige so praan met hartelijken eerbied den man groette, dien zij allen kenden, liefhadden en vereerden. „Na het lied zullen wij elkander spreken, Philip," fluisterde de heer Dunn, terwijl gij de hand des kleinen zangers drukte. „Ga nu, mijn jongen, en doe uw best [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT TT"9"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1