\ed.-Belg. Verdrag. Verschenen is het voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het Nederlandoch-Bel- gisch Verdrag. Het vangt aan met uitvoerige beschouwin gen over den historischen grondslag van het ver drag en het verband tusschen het verdrag van 1839 en het nieuwe tractaat. In het algemeen vond men het betoog van den minister, waar door dit verband werd gelegd, zeer gekunsteld. Er werd over het beleid van den minister bij het tot stand brengen van het tractaat zeer verschillend geoordeeld. Sommige leden brach ten den minister hulde voor diens beleid bij de besprekingen te Parijs. Het tractaat, zooals dit aan de Kamer is voorgelegd, is, naar deze leden betoogen, het resultaat van de toenmalige po litieke constéllatie. De hier san het woord zijnde leden prezen de consequente houding van den minister en uitten de meening, dat de bezwaren, tegen het verdrag overdreven zijn. Vele^leden konden niet instemmen met den boven uitgesproken lof over het beleid van den minister. Zij vermochten allerminst in te zien, en ontkenden, dat België door het laten varen zijner buitensporige, op geen enkelen rechts grond steunende territoriale en politieke eischen aanspraak zoude hebben verkregen op econo mische compensatiën. De hier aan het woord zijnde leden, achtten het voor Nederland een allerongelukkigste over eenkomst. Vele leden konden dan ook het denkbeeld niet van zich af zetten, dat de minister had ge handeld onder een zekeren druk. Indien inderdaad geheel vrij werd onder handeld, waarom zijn dan niet de wijzigingen in het tractaat van 1839 beperkt tot wijzigingen in verband met, de opheffing der gegarandeerde neutraliteit, tot wederzijds erkende bezwaren en daarna geleidelijk en wel voorbereid de maat regelen overwogen, die tot de gewenschte poli tiek en economische toenadering kunnen leiden Vele leden achtten het ontbreken van een rekeling omtrent de Wielingen een bedenkelijke leemte in dit tractaat. Hiertegenover werd opgemerkt, dat er van het verdrag in het geheel niets terecht zoude zijn gekomen, indien men dit ingewikkelde vraag stuk met zijn territoriale en historische factoren tot oplossing had willen brengen. Vele leden verklaarden volkomen in te stem men met de gedachte België zooveel mogelijk te gemoet te komen, wat betreft de bevaarbaarheid van de Schelde, omdat zij de eenige verbinding van Antwerpen met de zee vormt. Zij konden zich echter niet vereenigen met de wijze, waarop deze gedachte in het tractaat tot uitlating is gebracht. De economische bezwaren trokken zich vooral samen op het Moerdijk-kanaal. Amsterdam, zoo werd betoogd, wordt in niet mindere mate door het kanaal bedreigd, dan Rotterdam. Tegen de verschillende bezwaren van het Moerdijk-kanaal kwam men van andere zijde op. De meening werd uitgesproken, dat het gevaar voor de welvaart van ons land, van dit kanaal gevreesd, evenals van het Sehelde-Maas-Rijnka- naal, sterk overdreven wordt. Men wees er op, dat de prognose van de tegenstanders van het verdrag zuiver speculatief is zekerheid heeft dienaangaande niemand en kan ook niet gegeven worden. De vraag rees nu bij de leden hier aan het woord, of het geen overweging verdient de aan gelegenheid te onderwerpen aan het onderzoek eener door de regeering in te stellen commissie, met, opdracht binnen vier maanden van rapport te dienen. Ook betreffende het Rijn-Maas-Schelde ka naal en het kanaal Luik-Maastricht waren de meeningen verdeeld. De vermoedelijke gevolgen van verwerping of aanneming werden breedvoerig besprokem Eenige leden-stelden de vraag, of het nietver- standig zoude zijn het verdrag goed te keuren, ten einde onze verhouding tot België, mede in verband met de verbetering van de algemeene politieke toestanden, afdoende te verbeteren. Zij wezen er op, dat Nederland in Europa geheel geisoleérd staat, geheel anders dan de Scandinavische rijken, die samen een taal- en belangengemeenschap vormen. De leden, hier aan het, woord, achtten het een groot internationaal belang, alles in het werk te stellen om zich met België goed te verstaan. Nederland zal zich ook een betere plaats m het internationaal economisch bestel veroveren dan het nu heeft.Import-landen zooals ons land, moeten in toenemende mate voorzichtig zijn en trachten mede te gaan met beter bedeelden. De verwerping zoude, naar de voorstanders van het tractaat vreesden, ten gevolge hebben dat het verdrag van 1839 zou blijven bestaan dat België de kwestie van het Schelde-régimè zoude onderwerpen aan de beslissing van het Hof van Internationale Justitie, dat Terneuzen door België zoude worden doodgedrukt en dat België economische représailles zou kunnen nemen in samenwerking met Frankrijk en Duitschland, met het gevolg, dat RoLterdam en Amsterdam op den duur zouden „opdrogen". Bij verwerping zouden erger gevaren ons kunnen bedreigen dan b.V. uit het Moerdijk- kanaal zouden kunnen voortvloeien. Men was beducht, dat alsdan de mogend heden, die, naar het inzicht van sommigen, aan de beide bij het verdrag betrokken landen vol strekt niet vrij spel hadden gegeven, zich zou den doen gelden. Maar daarmede is de zaak voor ons land nog niet ten einde. Er moet een nieuw tractaat komen. Verkrijgen wij met België geen overeenstemming, dan zal dit land zich wenden tot den Volkenbond of het de Com missie van XIV, om zich daarvan den steun te verzekeren en dan loop Nederland gevaar, dat de Schelde wordt geïnternationaliseerd. Aanneming van het verdrag zal ten gevolge hebben een voortdurend contact tusschen Ne derland en België, waarbij ons land den buur staat kan doen gevoelen, dat beide landen el kaar noodig hebben. Alsdan zou België zoo doende ook meer naar het Noorden in plaats van naar het Zuiden worden georiënteerd. Deze beschouwingen vonden bestrijding. Zij, die het, aanhangig tractaat niet konden aanvaarden, steld^i op den voorgrond, dat zij een nieuwe, voor beide landen bevredigende regeling zeer ernstig wenschten. Wij behoor den ons dan ook bij verwerping bereid te ver klaren, tot het aannemen van een welwillende houding bij het aanknoopen van nieuwe on derhandelingen. Mocht het verdrag verworpen worden, dan zal er zeker gelegenheid bestaan om een rede lijke en voor beide partijen aannemelijke over eenkomst aan te gaan. II. K. Fabrieksmeisjes. Naar de „Volkskr." meldt, heeft de aarts-, bisschop namens het Episcopaat aan het be stuur van het R. K. Werkliedenverbond medege deeld, dat het Episcopaat inwilligt het verzoek om fabrieksmeisjes te organiseeren in de R. K. arbeidersbeweging, doch dat in alle bisdommen van kracht moet zijn de voor de bisdommen Den Bosch, Breda, en Roermond vastgestelde regeling tegenover den R. K. Vrouwenbond.. De kosten van armenzorg. Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in 1924 aan de door het Bureau behandelde vormen van Armenzorg 55| millioen gulden ten koste gelegd. Dit hooge cijfer geeft niet aan het totaalbe drag van hetgeen voor Armenzorg is uitgege ven. Immers geheel buiten beschouwing zijn nog gelaten verpleging in ziekenhuizen, genees kundige hulp buiten ziekenhuizen, zorg voor zuigelingen, verzorging van schoolgaande kin deren, verzorging in doorgangshuizen, toevluc.h- ten,nachtasyls en dergelijke.Ook de uitkeeringen aan Werklooze arbeiders zijn niet in de Armen zorgstatistiek opgenomen. Arbeiderswoningen niet centrale warm- watervoorziening. Naar „Het Volk" verneemt, zijn thans bij den gemeentelijken woningdienst te Amsterdam on- zoekingen gaande en worden er besprekingen gevoerd omtrent de mogelijkheid van het tot stand brengen van centrale warmwatervoor ziening en verwarming in groote bouwblokken. Het is de bedoeling, indien de onderzoekingen tot een gunstig resultaat leiden deze voorzie ning Lot stand te brengen in eenige complexen van den nieuwen thans in voorbereiding zijnden woningbouw. De huurwetten. Heden zijn in het Staatsblad verschenen drie Koninklijke besluiten, alle dagteekend 18 Janu ari 1927. Daarin wordt, ter uitvoering van slot artikelen van de Huurcommissiewet, van de Huuropzeggingswet en van de Huuraanzeg- gingswet, bepaald, dat de omstandigheden het voortbestaan van deze wetten, langer dan zes maanden na 18 Januari 1927, niet noodig ma ken. Derhalve zijn met ingang van 19 Juli 1927 de Huurwetten buiten werking gesteld. „Met tweeën in plaats van met drieën." ,Het Huisgezin schrijft Wij staan nog twee jaar van de Kamerver kiezingen af, maar het vooruitzicht is gering, dat tegen dien tijd of de drie partijen van rechts elkander zullen hebben hervonden, of de katho lieke partij haar tegenzin, van een bondgenoot schap met de sociaal-democraten zal hebben overwonnen. Men zou dan weer veroordeeld zijn tot een extra-parlementair kabinet- is niet voor speld, dat wij zulke ministeries nog twintig jaar zullen hebben te ondergaan En nu kan men wel hopen, dat via den kruis weg der parlementaire kabinetten eindelijk de rechtsche coalitie zal worden hersteld, maar men kan ook, en wellicht met meer recht, duch ten, dat d„ extra-parlementaire kabinetten, langzamerhand met wat rooder inslag, zullen leiden tot een katholiek-socialistische combi natie. Zou het nu zoo ongerijmd zijn, met het oog op die mogelijkheden, het optreden van een uit katholieken en anti-revolutionnairen bestaande regeeringspartij en daarmee overeenstemmend kabinet werd overwogen Zij zouden samen een minderheid zijn, maar een minderheid van 44 leden sterker dan op een andere wijs waren te vormen, homogeen ten aanzien van religieus-zedelijke en politieke- sociale vraagstukken. Zij zouden, wat ze aan stemmen te kort kwamen om een meerderheid in de Kamer te hebben, in het eene geval bij de christelijk-ge- zindcn, in het andere bij de democratische ele menten moeten borgen. Een onzeker bestaan voor een kabinet, onge twijfeld, maar de zoo gevarieerde oppositie zou in het besef, dat niets beters te verkrijgen ware, het ministerie niet gemakkelijk laten struike len. Een vast aaneengesloten regeeringspartij van 44 leden tegenover een oppositie van 56 leden met allerlei tegenstrijdige inzichten,is een macht van' beteekenis, die vooral sterk zou staan, ah zij, met de zedelijke belangen tevens de sociale en economische belangen der groote volksgroe pen zou behartigen en voor alles een christelijke welvaartspolitiek zou willen voeren. Onder dit opzicht doet het extra-parlemen- Influenza en Griep Koortswtrend en genezend zijn Sanapirin-tabletten [Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. 213 6 tair kabinet van thans niet naar bestendiging van deze figuur verlangen. Dorus Rijkers-briefkaarten. Met goedkeuring .van het Hoofdbestuur van het Helden-der-zee-fonds Dorus Rijkers zullen ter gelegenheid van den 80en verjaardag van Dorus Rijkers op 27 Jan. a.s. Dorus Rijkers- jubileumbriefkaarten in den handel worden ge bracht. Deze kaarten zijn gewone Rijksbrief kaarten waarop aan de linkeradreszijde pas sende teksten zijn gedrukt, welwillend ter be schikking gesteld aan het hoofdsbestuur door den heer Clinge Doorënbos. Deze briefkaarten kosten 10 cents, terwijl de geheele opbrengst, na aftrek der drukkosten, komt ten goede van het fonds. Van 27 Jan. af zijn zij verkrijgbaar in den boekhandel gedurende het geheele jaar 1927. Stads- en Gewestelijk Nieuws. li. K. ziekenhuis. Vorige verantwoording 8678.60 E. en Mjpp. s- 25.— V. voorloopig 25. B25. J. scheergereedschap 20. 2 gaven van/ 15 30. 6giften van/10 go. p- 7.50 W5. Kleinere gaven15.50 6 toezeggingen van 10 cents per week - 31.20 Totaal 9022.80 {Prof. Mr. de Baufort O. F. M. Voor de parochiëele apologetische en politiek- sociale propagandaclub St. Leonardos zal Prof. Mr. de Beaufort O. F. M. morgen, Woensdag avond half negen in de benedenzaal van het ge bouw der Kath. Kring zijn belangwekkende rede over het „Socialisme" vervolgen. Wij wekken hiermede onze lezers gaarne op deze bijeenkomst te bezoeken. De toegang is geheel vrij en het gebodenen de moeite alleszins waard. Roomseh-Katholieke Propaganda. 't Is wel bekend, dat de Frankenlandsche Pro pagandaclub St. Leonardus sinds enkele maan den nieuwen levensmoed aan den dag legt. Haar werkterrein werd breeder, het doel harer actie veel schooner en grootscher, doordat zij zich meer dan. voorheen zou interesseeren voor het Apologetisch deel van haar taak. Dat vraagt immers onze bisschop, omdat de nood der tijden het. zoo dringend eischt. Dit is dan ook wel de reden, waarom velen op onzen oproep aan deze club hun steun hebben toegezegd door een jaarlijksche donatie. Daarom is het ook mogen gelukken alle groepen en stan den der parochie in het ledental te doen verte genwoordigen. Maar wat nog te wenschen overlaat, dat is het aantal der leden dat nog veel te klein is. Wat be- teekent. een goede twintig leden voor een in tensief leeken-apostolaat in een parochie van zes duizend. Dit aantal mag toch wel minstens verdubbeld worden. Daarom nog eens een krachtige oproep tot de danies en heeren onzer parochie vooral tot hen tusschen de achttien en dertig jaar om eens kennis te komen maken met onze club.Voor loopig wordt eiken Woensdag een curcusavond gehouden, waarop een grondige en tevens aan genaam gehouden weerlegging van het Socialis me wordt gegeven en besproken. Deze curcus- avonden beginnen te half negen en worden ge- houden in den R. K. Kring. Mogen meerderen zich tot deelname aan ons schoone werk geroepen gevoelen Volksbadhuis. Op 21 en 22 Januari werden genomen 503 naden. Ie klasse, 30 kuipbaden, 65 regenbaden en 3 kinderbaden. 2e klasse. 40 kuipbaden, 355 regen- baden en 10 kinderbaden. Autobusdiensten SchiedamRotterdam. Ged. Staten van Zuid Holland hebben aan Gebr. Jan en Jacob Korpel, alhier vergunning verleend tot het in Werking houden van den autobusdiensl van Schiedam naar Rotter dam (Diergaardelaan"), onder verbod van stads verkeer in Rotterdam. Eenzelfde vergunning is verleend voor de autobusdiensten Schiedam- Rotterdam (Crooswijk), Schiedam—Rotterdam Diergaardelaan) en SchiedamRotterdam(Kra- lingsche plas). Aan A. Munnik, alhier, hebben Ged. Staten vergunning verleend tot het in werking brein g e n van een autobusdienst Schiedam (Stations plein)-Rotterdam (Diergaardelaan), ook met verbod voor stadsverkeer). Of deze laatste thans in verband met het ge noemde verbod van deze concessie zal gebruik maken, is nog niet zeker. Liet is begrijpelijk, dat het verbod een sta- in-den-weg is voor de ondernemers, daar het in dit geval de vraag is, of de diensten rendabel zullen werken. Daarom zal alles in het werk worden gesteld een meer gunstige concessie te verkrijgen. Mocht men hierin niet slagen zoo zal de kwes tie van de autobus-diensten Vlaardingen R'dam en MaassluisR'dam ter sprake worden gebracht, welke diensten ten opzichte van Schie dam eenzelfde plaats innemen als de diensten R'damSchiedam ten opzichte van R'dam. Het college van B. en W. van Schiedam heeft zich inzake deze kwestie reeds tot Ged. Staten gericht. Thans hebben Ged. Staten van Zuid Rolland afwijzend beschikt op de aanvraag om vergun ning tot het in werking brengen van een auto busdienst door de N.V. Schiedamsche Brockway- busmaatschappij alhier. Het besluit is gegrond op de overweging, dat reeds aan de ondernemers van 5 bestaande auto busdiensten voor de lijn Rotterdam—Schiedam vergunning is verleend tot het in werking hou den (brengen) van een autobusdienst en dat daardoor, alsmede door de electrische tram, voldoende in het passagiersverkéef Rotterdam— Schiedam voorzien wordt, zoodat aan het in het leven roepen van een nieuwe auLobus-ver- binding tusschen beide gemeenten geen behoefte bestaat. Overreden. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 7 jarige E. S., wonende Lange Haven 62, op de hoek Schoolstraat en Warande, toen hij plotseling de straat wilde oversteken,fdoor een 4 wieligen vrachtauto van den bode G. D. de W., wonende te Vlaardingen, aangereden. Een agent, die het ongeval zag gebeuren, was onmiddellijk ter plaatse. Hij haalde den' knaap onder den auto vandaan,Waarop dejongen naar de politiepost op de Nassaulaan werd ver voerd, waar geconstateerd werd, dat de rechter dijbeen was gebroken. Per politie brancard is de jongen toen naar het ziekenhuis overgebracht. Doordat de bestuurder van den auto direct stopte is erger voorkomen. Nog een kindje ovei reden. Hedenmiddag ongeveer 2 uur werd de 5-jarige L. S. door een groentenwagen overreden. Een wiel kneusde het rechtervoetje. Door een aan wezigen dokter werd geconstateerd, dat niets is gebroken. J. II. P. Textor. Zaterdag 1.1. vierde de heer J. H. P. Textor zijn 80en verjaardag. De krasse tachtiger is een welbekende figuur in onze Schiedamsche muziek wereld. Onder ae vele gelukwenschen, welke de heer Textor ontvirg, was ook een Waardeerend schrijven van B. en W. een persoonlijke geluk- wensch van den gemeentesecretaris den heer mr. V. Sickenga en een felicitatie van het bestuur van de Kon. Zangvereen. Schiedams Mannen koor Orphëus. Ook ontving de jarige een bloemenmand van den kerkeraad van de Ned. Herv. Gem, terwijl bovendien 't Dames Leesgezelschap „Tot nut en Vermaak,' bloemen gezonden heeft.Natuurlijk ontbraken ook andere cadeaux niet, door vrien den en kennissen toegezonden. Door het bestuur van ,de a f d. Schiedam van den Alg. bond van Overheids personeel zal Donderdag a.\ des avonds van 8--10 uur in het lokaal „Irene" aan de Groote Markt de gelegenheid worden gegeven aan de leden der afdeeimg hun verzoek in te dienen tot aftrek van vakvereenigingscontributie voor de inkomstenbelasting. Door de Eerste Schiedamsche begrafemsvereeniging dir. A. van der Mo&t, kan toor Broersvest 103, is ten behoeve der Diaconie der Hervormde Gemeente afgedragen een be drag van 1890, zijnde de resultaten der reke ning 1924-25 met gekweekte rente. UIT ROTTERDAM. Het nieuwe motor- en rijwiclreglement. In het nieuwe motor- en riywielreglement, dat waarschijnlijk op 1 Mei in werking zal treden, zal, volgens het „Hbl. de door de Rotterdamsche verkeers-autoriteiten gewenschte bepaling, dat in straten waar het tramspoor aan een zijde van den rijweg ligt, dit tramspoor als een afzonder lijke weg wordt beschouwd, niet worden opge nomen. Toch is eenigïrmate aan de wenschen van den heer Sirks, den Rotterdamschen hoofd- commissaiis, tegemoet gekomen. De bedoeling is een zoodanige regeling te maken, dat het voorschrift „Rechts van den weg rijden", onverminderd blijft gehandhaafd, doch dat Rotterdam, in overleg met den minis ter voor bepaalde straten en voor een vastge- stelden termijn een afwijkende regeling kanma ken, welke door duidelijke borden zal moeten worden aangegeven. Het vaststellen van een termijn is bedoeld als een stimulans voor Rotterdam om de straten zoo spoedig mogelijk het gewenschte profiel (tram in het midden) te geven. Ontslag havenmeester. Met ingang van 1 Mei a.s. heeft de havenmees ter, de heer L. J. H. Wielinge aan het gemeente bestuur om eervol ontslag gevraagd wegens het bereiken van, den 65-jarigen leeftijd. Nader plan voor het Mathenesserplein. B. en W. hebben een nieuw plan van indeeling en bebouwing van het Mathenesserplein bij den gemeenteraad ingediend, met een voorstel tot aankoop van grond van den heer Zaayer aan Mathenesserplein en Rauwenhoffplein ad 144.500 of 55 per M2„ en tot het houden van een openbare inschrijving voor den verkoop van den bouwgrond bewesten het plein, zoomede van den grond, aan te koopen van den heer Zaayer. Het nieuwe plan voor den polder „Blijdorp." Het nieuwe plan voor de bebouwing van den polder „Blijdorp" is dezer dagen gereed gekomen. TT 11i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2