mmOBLAD S fOORSCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. m bsm| Woensdag 26^Januari 1927. No. 14769 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, [elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. met Officieel KerKDencnr ru cis. - Gratis-OngevallenverzekeriDg f 501) bij ^levenslange gahee.e lovalumei, veUiea vanee,^, ^^^^W^.banUSch.eda. duim;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van M. J. M. HAM te Vlaardinger Ambacht om vergunning tot oprichting van ..en zuivelfabriek in het pand Westerkade 18, kadaster Sectie M no. 362, met een stoomketel van 2 M2. verwarmingsopper vlak en 4 electromotoren van resp. 5, 4, 2 en IJ P.K., drijvende diverse werktuigen en pompen. Dit verzoek is met de bijlager, op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 9 Februari, des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwarèn tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd, zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur df een of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 26 Januari 1927. bij de verkie- Buitenlandseh Nieuws. de plaatselijke verkiezingsorganisaties voorbereiding der komende algemeene zingfcn. Het bekende liberale Lagerhuis-lid, sir John Simon, die gedurende de negen dagen van de algemeene staking nogal beroering wekte in vakvereenigingskringen door zijn rede over de onwettigheid van de algemeene staking heeft de uitnoudiging aangenomen voor het diner, dat Lloyd George als gewoonlijk bij den a.s. aanvang der parlementszitting aan de liberale leden zal geven. Tot nog toe was het niet duidelijk aan wel ken kant Simon zich schaarde, want hoewel hij niet tot de oprichters van den raad behoorde, stond hij tijdens de staking toch lijnrecht tegen over Lloyd George. Het blijkt nu, dat hij zich aan geen van beide zijden der liberale partij zon der meer zal binden. BELGIE. Eupen en M aimed y. De ministers Vandervelde en Jaspar hebben een verklaring gereed gemaakt betreffende Eupen en Malmédy, welke binnenkort in het parlement zal worden voorgelezen. Het schijnt, dat de regeering deze verklaring voor den Se naat reserveert, zoodat er dan van behandeling n de quaestie in de Kamer en het door het socialistische Kamerlid Somerhausen gewensch- te debat niets zou komen. Verzekerd wordt ook, dat de verklaring van de regeering zeer duide lijk zal zijn, wat, naar men in officieele kringen verwacht, een einde zal maken aan de actie voor een referendum in het geannexeerde j bied. van Mussolini, waarbij de katholieke organisa ties van jeugdige onderzoekers (de katholieke padvindersorganisaties) worden ontbonden en ondergebracht bij het. Nationaal Instituut der Bailllas (de Padvinder-organisatie die de fas cisten hebben gesticht). Dit protest is vervat in een schrijven van Z.H. den Paus aan kardinaal •Gasparri. De Paus verklaart, dat deze organisa ties niet mogen worden ontbonden, omdat zij een specifiek godsdienstig karakter dragen. Na aansluiting van de organisaties bij het Na tionaal Instituut der Balillas moet de opvoeding der jeugdige personen in de organisaties blijven geschieden door priesters, die gekozen zullen worden in overeenstemming met. de leiders der Balillas en de plaatselijke bisschoppen. pers- DUITSCHLAND. De regeeringscritis. Uit Berlijn meldt men Volgens de beschouwingen schijnen de onderhandelingen van dr. Marx een gunstig verloop te nemen. De onderhandelingen tusschen het centrum en de Duitsch-nationalen over'de door dr. Marx opgestelde hoofdlijnen van het regeeringspro- gram zijn tot rut toe volgens de „Lokal Anz." glad van stapel geloopen. Naar de ,,D. Alg. Ztg." schrijft, beschouwt men in parlementaire kringen het reeds als een voldongen feit, dat er overeenstemming is verkregen. De „Taegl. Rundschau" maakt uit het ver slag van de zitting der Duitsch-nationale rijks dagfractie van gisteren op, dat de meerderheid der fractie naar een gunstigen afloop der on derhandelingen streeft. De „Germania" wijst er op, dat de „Taegl Rundschau" de laatste dagen denzelfden toon aanslaat als de liberale vereeniging in haar manifest heeft gedaan, waaruit blijkt, hoe wei nig men op de Duitsche volkspartij kan bouwen Volgens het ,,B. T." is gisteren reeds, hoewel nog niet officieel, de vraag besproken, welke personen er in het nieuwe kabinet zitting zul len nemen. De Duitsch-nationalen zouden de portefeuilles van binnenlandsche zaken, justi tie en voor het bezette gebied verkrijgen. Als candidaten daarvoor worden genoemd Wallraf Stauffenberg en Treviranus. ENGELAND. De verdeeldheid bij de Brit se h e liberalen. Uit Londen meldt men De nieuw gevormde liberale raad heeft de gepubliceerde verklaring aangevuld met de mededeeling, dat het niet in zijn bedoeling ligt eigen candidaten bij de par lementaire verkiezingen te stellen, doch zich slechts zal beperken tot het geven van advies aan FRANKRIJK. Een accoord in Par ij s over ont wapening. Uit Parijs bericht men De „Petit Parisien" meldt, dat de onderhandelingen met de Duitsche vertegenwoordigers inzake de ontwapenings kwestie een gunstig verloop hebben. De moei lijkheden inzake 5e vestingen in het Oosten schijnen overwonnen te zijn. Verwacht wordt, dat een vriendschappe lijke regeling voor 31 Januari tot stand zal ko men. Volgens de .Matin" hebben de Duitsche on derhandelaars hun standpunt, dat artikel 180van het Verdrag van Versailles Duitsehland het recht verleent zijn vestingen in het Oosten te moder- niseeren, laten vallen. De geallieerden zouden daartegenover genoegen nemen met de verplich ting van Duitsehland, dat geen nieuwe vestingen in het Oosten zullen worden aangelegd. Poincaré over de stabiliseering. Uit Parijs bericht men Poincaré heeft gezegd, dat hij in samenwerking met de Bank van Frank rijk alles zal doen wat hij kan om den Frank op zijn tegenwoordige waarde te houden, onge veer 122 of 123 franken voor een pond sterling. Poincaré heeft in de parlementaire commissie van financiën verklaard, dat een stabiliseering van den frank door middel van de wet op dit- oogenblik nog zeer gevaarlijk zou zijn, wanneer zij niet voorbereid is door alle mogelijke zorgen. Over de quaestie van het lucifersmonopolie zei de hij, dat de zaak niet alleen van politiek belang was. ITALIË. Gedwongen concentratievan het bankbedrijf in Italië. Uit Rome wordt gemeld De regeering werkt een plan uit voor de reorganisatie van hetbank- wezen in Italië. Het aantal banken zal belangrijk worden verminderd. De reorganisatie heeft ten doel in Italië slechts enkele krachtige bankin stellingen te handhaven, die het economische leven van Italië kunnen versterken. Een der maatregelen zal zijn, dat geen bank kan worden gesticht met een gestort kapitaal, dat minder bedraagt dan vijftig millioen lire. Evenmin mag het kapitaal minder dan vijf procent van de totale deposito's bedragen. Elke bank met een grooter bedrag aan deposito's, moet naar verhouding het kapitaal uitbreiden. De Italianen in het buitenland. Uit Rome meldt men De plannen van Musso lini ten opzichte van de Italianen, die in het buitenland wonen, worden verder uitgewerkt. Indien zijn laatste plan wordt goedgekeurd, dan zullen de fascistische organisaties in het buitenland belast \worden met de opvoeding der Italiaansche emigranten. De fascistische organisaties zullen hiermede de semi-officieele organen van de Italiaansche regeering worden onder het directe toezicht van de Italiaansche diplomatieke autoriteiten, wier aanwijzingen zij moeten gehoorzamen. Zoodra de beslissing is gevallen zullen instructies in deze richting aan alle fascistische organisaties in het buiten land worden gegeven. 43 Philip keerde zich om, trad voor het voetlicht en maakte een buiging, terwijl Himmelstein, wiens haren letterlijk ten berge rezen, op den kostbaren vleugel de eerste accoorden aan sloeg. Met de handjes op den rug, het hoofd een wei nig achterover, zag de kleine glimlachend neer op de talrijke schaar onbekende toehoorders. Allen haa hij voor zich ingenomen, en honderden aanwezigen groeten hem onwillekeurig door een vriendelijk knikje, of wuifden hem toe. HOOFDSTUK XVIII. Zijn eerste optreden. De heer Dunn was trouwens niet de éénige, door Philips onverwachte verschijning in hooge mate verwonderd. In eene zijloge, zoo dicht bij het tooneel ge legen, dat met het voetlicht met de hnd kon HET VATICAAN. Mussolini en de Paus. Uit Rome wordt gemeld De „Observatore Romano, het officieele orgaan van het Vaticaanj bevat een protest tegen het jongste decreet raken, zat Kate Hume met haar sierlijk geklee- den „grooten broer. Philip ziende, slaakte zij een kreet van ver rassing. „Er gebeurt hier iets zonderlings riep zij tamelijk luid en met stralende oogen. „Houd u stil, gij maakt u belachelijk 1" brom de Walter en hij stiet heur aan met den voet. De jonge gentleman had eveneens den kleinen zanger herkend maar hij verborg zijn aandoe ning en trachtte, een onverschillige houding aan te nemen. „Tante, zeide Kate, tot eene dame van mid delbaren leeftijd, die naast een ernstig heer was gezeten, tante, dat is het broertje van Isabella Lachance. Ik ben er zeker van. Ik heb u gezegd, dat zij naar New-York teruggekeerd waren, en met eigen oogen heb ik de heele familie den treim naar Chicago zien nemen. Hoe is 't dan mogelijk, datdie knaap zich bier bevindt „Zonderling," antwoordde mevrouw Easton. „Vader" ging zij voort, den houden heer aan sprekende, „hier is een geheim in 'tspel.De knaap die op dit oogenblik te New-York moest zijn, boezc-mt mij veel belang in. Arme kleine 1 Wat een opgeruimd, vriendelijk gezichtje heeft hij De heer Hammond, de vader der dame, had, zooals wij bereids gezien hebben, een ernstig, ja streng voorkomen. Maar toen hij de begroeting tusschen Philip en den heer Dunn gadesloeg, POLEN. De vervolging van de wit- Russische afgevaardigden. Uit Warschau wordt bericht In een commissie voor de agenda uit den Sejm, die bijeen gekomen was ter bespreking van het regeeringsvoorstel tot uitlevering aan de justitie van vijf afge vaardigden, in verband met het proces tegen de Aromada, heeft de Wit-Russische afgevaardigde Jeremiez bij het begin van de vergadering pro test, aangeteekend tegen de behandeling van dit voorstel, aangezien volgens het reglement van orde de commissie uit den Sejm alleen voorstel len, die door de voltallige vergadering van den Sejm naar haar zijn verwezen, mag bespreken. De Regeering heeft, zoo verklaarde hij, door de arrestatie van de afgevaardigden de constitutie geschonden. Er is geen reden om nu ook nog het reglement van orde te schenden. Aangezien dit protest juridisch juist werd geoordeeld, moest de vergadering worden ge sloten. CHINA. De toestand te Sjanghai dreigend. Uit Sjanghai wordt gemeld Ofschoon zich geen bijzondere gebeurtenissen hebben voor gedaan, blijft de toestand zeer gespannen. Voor al onder de vrouwen der vreemdelingen heerscht een groote onrust en velen bereiden zich voor op een vertrek. Vele goederen van waarde zijn reeds in gereedheid gebracht om ingescheept te worden. Gevreesd wordt, dat de stakingsbe weging zich zal uitbreiden. De militaire auto riteiten nemen maatregelen om de verblijven der vreemdelingen te beveiligen. Nog melt men uit Londen Het is niet waar schijnlijk, dat Sjanghai in de eerstkomende weken door de Kantonneezen zal bedreigd wor den. Het is mogelijk, dat de onderhandelingen te Peking en te Hankau int.usschen reeds tot een resultaat zullen geleid hebben. De Engelsche troepen zullen niet ingrijpen zoolang er zich geen wanordelijkheden voordoen. De regeering denkt er niet aan partij te kiezen in den burgeroorlog. De strijdkrachten der mogend heden in of naar China. Havas geeft de volgende opsomming van de maritieme strijdkrachten, welke de verschil lende mogendheden in de Chineesche wateren concentreeren Engeland 13 kruisers, 20 torpedojagers, 17 kanonneerbooten, 13 onderzeebooten, 10 hulp vaartuigen, 1 hospitaalschip en 1 vliegtuig moederschip, totaal 75 eenheden, met 10.000 man aan boord. Vereenigde Staten 1 kruiser, 12 torpedo jagers, 10 kanonneerbooten, 1 hulpschip, totaal 24 eenheden J.apan 2 kruisers, 9 kanonneerbooten, 3 torpedobooten, totaal 14 eenheden. Frankrijk 1 kruiser, 7 kanonneerbooten, 1 hulpschip, totaal 9 eenheden. Italië 1 kruiser, 2 kanonneerbooten, totaal 3 eenheden. In totaal 125 eenheden. Wij melden reeds, dat zich ook een Spaan- sche en een Portugeesche kruiser hierbij zul len voegen. Wat het Engelsche expeditie-corps betreft, dat zich op weg naar China bevindt, dit omvat drie brigades infanterie, in totaal 12 bataljons, met artillerie en pantserauto's. Het staat onder leiding van generaal-majoor John Duncan. verdween alle strengheid uit zijne trekken. ,„0p mijn woord, lieve fluisterde hijeen zoo roerend tooneeltje heb ik nimmer aanschouwd. Dat jongsken moet iedereen voor zich innemen zij o gelaat heeft voor mij iets aantrekkelijks, dat zich moeilijk in woorden laat uitdrukken." „Voor mij eveneens, vader," zeide mevrouw Easton. Kate heeft mij veel over de Lachance's verteld zij kwamen en gingen als in een heer lijken droom, en reeds voor ik den knaap gezien had, droeg ik hun belangstelling toe. Kate heeft warme genegenheid voor Isabella opgevat Is zij niet minder innemend dan haar broertje, dan verwondert mij in geenendeele die vriendschap." „Hoe jammer, dat mama niet mee is gekomen zei Kate. En zij voegde erbij „Ik heb Philip eens op straat hooren zingen, waarom heet hij nu „Marion Philippo?" Ik vrees, dat er iets verkeerd, ja iets „verkeerds" in 't spel is. Zeker staan we hier voor een geheim. Ik ben uitermate be nieuwd, hoe dit alles zal afloopen. Niet ver van Kate hadden ook Sophie en Edna plaats genomen. Ook zij hadden aanstaouds den knaap herkend door allerlei teekens drukten zij Kate hare verwondering uit, maar het meisje antwoordde slechts door een geheimzinnig schou derophalen. Juist nu viel Kate's blik op profes sor Himmelstein zij ontstelde een weinig haalde diep adem, wreef zich de oogen en fronste de wenkbrauwen. ALLERLEI. Uit Rome Het verluidt, dat de besprekingen die tusschen den Britschen kanselier voor de Schatkist, Winston Churchill en den Italiaan- schen minister van Financiën Graaf Volpi heb ben plaats gehad, zullen leiden tot de uitgifte van feen leening van tien millioen pond sterling ten behoeve van Italië. Uit Londen Het ministerie van buiten- landsohe zaken heeft een witboek doen verschij nen met de documenten over hel economisch verdrag met Italië inzake Abessynië. Uit StockholmDe Zweedsche sociaal democraten hebben besloten zich te verzetten tegen het ontwapeningsprogram van het ka- binet-Ekman. Zij zullen een heftige oppositie het Kabinet voeren. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Praag zou de Tsjechische regeering voornemens zijn de Communistische Partij te ontbinden. Uit Berlijn De drie groote partijen van Memeiland, de volkspartij, de agrarische partij en de socialisten, protesteeren in een gem.en tegen „Tante," hernam zij met bevende stem, dien man, ginds aan de piano, heb ik reeds vroeger gezien Doch waar Och ja mAweet k hef, ging zij voort, 't Is de kerel, dien wy naar het station zagen loopen, om nog den tre nemen, waarmede Isabella ons verhe ge hem, Walter „Inderdaad hij is het, ik ben er zeker antwoordde de jongeling, half 0P"J^en^. loof mij, Kate, er is iets gebeurd, dat „met in 01 d Wii zullen trachten, het te weten te komen, hernam Kate. „Opgeletzij beginnen. Bij het eerste accoord heersebte diepe stilte de zaal. Het voorspel was ten emde, het beslis send oogenblik gekomen. Als iemand, die jaren lang voor een publiek heeft gezongen, ging Philip zonder spanning en onmerkbaar zacht in de me odie over. Reeds bij de eerste verzen waren de toe hoorders met heiligen eerbied vervuld Aanvan kelijk letten zij alleen op de verukkelijk schoone stem maar spoedig maakte ook het voorkomen des kleinen zangers diepen indruk op hun ge moed. Want bijna plotseling nam zijn bewege lijk gezichtje eene uitdrukking aan, welke den aanwezigen verried, dat bij dit rijkbegaafd jonsken muziek en gevoel hand aan hand gingen. (Wordl vervolgd). talrijk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1