OMOBLAOVOOR SOM ma AM OMSTRETOEMt' K»E"A K,T ';rl <7»TSj platte»' wdï 's 'tal' bLST 1» regel. FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. Vrijdag 28 Januari 1927. No. 14771 Abonnemunten per 3 maanden <5-/0, per ween cem., ncu j 1 am„Hik idverl eeren Tarieven worden op aanvraag post 3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummcr speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. <*mgÊÊ&^S' toegezonden. Incassokosten worden ben s Gratis-Ongevallenverzekering 500 duim;! GO bij verlies van een wijsvinger bii levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood; i' 100 bij verlies yan een r; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd (^c>£dejS_JHol^ Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 27 Januari 1927 het verzoek van 1. A. VAN EYK om vergunning Lot oprich ting van een bewaarplaats van lompen en oud ijzer in het pand Schie 16, kadaster A no. 1692 2. de N. V. Meikhandelarenvereeniging „DE LANDBOUW" om vergunning tot uitbreiding van de zuivelfabriek in het pand Veilevest 16, kadaster Sectie A. no. 1426, door bijplaatsing van 1 electromotor van P.K. en 3 electromo- Loren van 3/4 P.K. elk, drijvende een spoelma- chine, een gortketel eu 2 pompjes en door bij plaatsing van een botermachine en 3. de Suikerwerkenfabriek „D.O.V.O." 0111 Vergunning tot uitbreiding van de fabriek van suikerwerken in het pand Boterstraat 2830, kadaster Sectie B. no. 3112, door bijplaatsing van 6 eiectromotoren van resp. 15, 2, 2, 1, 0.20 en 0.25 P.K., drijvende diverse arbeidswerk- tuigen en pompen en door verwijdering van 3 eiectromotoren van resp. 10, 4 en 3 P.K., verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 28 Januari 1927. Buitenlandseh Nieuws. DU1TSCHLAND. De regeeringscrisis. Üit Berlijn bericht men De democraten heb ben met algemeene stemmen (32) besloten niet aan de vorming van de regeering deel te nemen. Zij hebben een manifest verspreid ter ver klaring van hun afwijzende houding. Het vrij uitvoerig document, dat door de ministers Gessier, Külz en Reinhold niet geteekend is, behelst, dat een regeering waarin de Duitsch- nationalen een overwegende positie innemen geen waarborg biedt voor naleving der republi- keinsche beginselen. Ondanks de concessies, die de Duitsch-nationalen schijnbaar gedaan hebben, vertrouwen de democraten niet, dat zij b.v. hun strijd tegen de vlag der republiek eens klaps zullen staken. Ook den eisch tot gelijkstelling der confes- sionecle met de staatsschool kunnen de demo craten onmogelijk aanvaarden, reeds omdat hij in tegenspraak is met de verklaringen, die alle coalitiepartijen ten aanzien van de toepassing van artikel 146 der grondwet afgelegd hebben. Het „Berliner Tageblatt." deelt mee, dat .het besluit der democraten genomen is nadat Marx op de bedenkingen van Koch en Haas tegen de schoolpolitiek van het door Centrum, Duitsch-nationalen en Duitsche Volkspartij op dit punt, vastgestelde richtsnoer niet meer te denken viel. Minister Reinhold heeft verklaard, dat hij in deze omstandigheden geen ministerszetel wenscht, te aanvaarden. De verdeeling der minister portefeuilles. Uit Berlijn bericht men Naar de berichten dienst van de V.D.Z. verneemt, zouden de ministerieele portefeuilles als volgt worden ver deeld Duitsch-nationalen justitie Graef (Thu- ringen) of dr. E. Dryander binnenlandsche zaken von Lindeiner (Wildau) landbouw Schiele of Frhrr. von Stauffenberg verkeer dr. h. c. Koch. Centrum Rijkskanselier dr. Marx Rijks financiën de Badensche staatspresident dr. Koebier arbeid dr. Brauns bezet gebied dr. Bell. Duitsche volkspartij buitenlandsche zaken dr. Stresemann economie dr. Curtius. De Rijks minister van posterijen dr. Stingl, Beiersche volkspartij, zal vermoedelijk in functie blijven, evenals de minister van de Rijksweer dr. Gessier. Deze ministerlijst, zooals zij in de wandel gangen van den Rijksdag besproken wordt, is natuurlijk nog niet officieel. FRANKRIJK. Herstel der paspoorten. Uit Parijs bericht men Ten einde de massa immigratie van buitenlandsche arbeiders te be perken, die tegen de Fransche arbeidskrachten concurreeren, overweegt de regeering thans de wederinvoering van het passtelsel. Het aantal huwelijken in Frankrijk gaat terug! In weerwil der zware belastingen, die in Frankrijk de ongehuwde staat met zich mede brengt, neemt het aantal ongehuwde personen van jaar tot jaar toe. In 1920 moesten 90129 personen deze belasting betalen, in 1925 echter reeds 238544 personen. Een bewijs daarvoor, dat alleen door maatregelen van geweld het familieleven zooals dit behoort t.e zijn, niet in goede banen kan worden geleid. HONGARIJE. De extremisten. Uit Boedapest wordt gemeld De politie van Boedapest heeft een huiszoeking gedaan in de lokalen der extremistische Nagipartij. Een groot aantal strooibiljetten werd in beslag genomen, waarin de leden der partij aangezet werden om op den dag der opening van het pr lement bijeen te komen vóór het gebouw oir r te be- toogen. Vier leidende leden der partij werden in hechtenis genomen, terwijl zij de strooibiljetten verspreidden. Intellect ueele samenwerking. Uit Boedapest bericht men 30 Jan. vóór den middag zal in de vergaderzaal der academie van wetenschappen de Hongaarsche unie van de vereeniging voor intellectueele samenwerking opgericht worden, die zich ten doel stelt, nauwere geestelijke betrekkingen tussohen het Hon gaarsche en het Europeesche geestelijke leven en zijn voornaamste vertegenwoordigers te vestigen. Onderzoek naar het communisme. Uit Batavia wordt bericht Den heer Soemi- tro, regent van Bandjarnegara, is opgedragen een onderzoek in te stellen naar het commu nisme in Indië. Herplaatsing van ambtenar en. Uit Batavia De Regeering besloot tot her plaatsing op de Westkust over te gaan van B. B.-ambtenaren, die vroeger aldaar gediend heb ben. Vertegenwoordiging van Minangkabau. Uit Batavia Volkshoofden van Pajacombo besloten bij den Raad van Indië een telegrafisch verzoek in te dienen om het oud-lid van J Volksraad, den heer Loetan, opnieuw te noemen, wijl de gekozen datoek-kajo kend wordt als vertegenwoordiger Minangkabau. den be niet er van de DE VOLKENBOND. Het Intern. Arbeidsbureau. Uit, Genéve meldt men In de speciale com missie, door het Internationale Arbeidsbureau benoemd, onder voorzitterschap van Sokal (Polen) zijn de besprekingen over den achturen- dag begonnen. Naar verluidt hadden de vertegenwoordigers der werkgevers gewenscht, dat er, vóór men nieuwe stappen deed met het oog op de rati ficatie. besprekingen met de vertegenwoordigers der werknemers zouden zijn gehouden nopens de bezwaren, waarop men bij de internationale toepassing van den achturendag is gestuit. Jouhaux antwoordde, dat een dergelijke me thode slechts zou dienen tot het scheppen van een nieuw motie* tot uitstel van de hangende bekrachtiging. De arbeiderswereld zal, als het oogenblik daar is, niet weigeren, veranderingen in de conventie te overwegen, maar zij rekent, in afwachting daarvan op de onverwijlde ver vulling van de jegens haar aangegane verplich tingen en ziet in de ratificatie van de conventie de noodzakelijke voorwaarde voor breedere be sprekingen. Het geluid barer stem moest voor Philip blijkbaar eene teleurstelling zijn. Nauwelijks lette hij op den heer Dunn, die het publiek uit- noodigde, bedaard den schouwburg te verlaten nauwelijks ook lette hij op Kate, die zich juist met Walter als een scheidsmuur tusschen hem en het publiek had gesteld. „Ach ik meende, mevrouw, dat gij mijne moeder waart." snikte de knaap. Dapper over meesterde hij de smart eener zoo bittere teleur stelling, en ging met bevend stemmetje voort „Ik zag u zitten met gebogen hoofd en met de handen voor het, gelaat, juist zooals mijne moe der het placht te doen en ik was er zeker van, dat gij mijne moeder waart Nimmer heb ik geloofd dat zij gestorven is. En toen gij zoo even de oogen opsloegt. en ik uw gelaat kon zien, hadt gij de trekken mijner moeder enkel waart gij bleeker, alsof gij lang ziek waart geweest O, gij lijkt sprekend op mijn lieve moeder, me vrouw, en nooit heb ik kunnen gelooven,dat zij gestorven was Vergeef, mevrouw,dat ik u las tig heb gevallen. Wees niet boos op mij Toen Philip begon te spreken, bukte zich de SPANJE. Belastinghervorming Spanje. De Spaansche regeering heeft besloten, een einde te maken aan het oude, ingewikkelde en gebrekkige belastingstelsel, dat tot op den hui digen dag in Spanje vigeerde en het te vervan gen door één inkomstenbelasting, welke in hoofdzaak op het Britsche stelsel zal zijn ge baseerd. De maximum-belasting zal, zoo verneemt de „Morning Post", waarschijnlijk 10 bedragen. Een inkomen uit arbeid zal lager worden be last dan een inkomen uit vermogen. Inkomens beneden de 1000 of 1200 zullen vrijgesteld zijn. Kinderaftrek zal worden toegepast,. ALBANIË. Een nieuwe opstand? De „Giornale dTtalia" publiceert opzien barende berichten van haar correspondent in Albanië. Volgens deze berichten zou Joego slavië een nieuwen opstand in Albanië voor bereiden. Alle Albaneesehe leiders, zoo heet, het, die de tegenwoordige regeering in Tirana vijandig gezind zijn, werden naar Belgrado geroepen, waar hun, de noodige hulpmiddelen ter be schikking Werden gesteld en instructies werden gegeven. De opstand zou in het gebied van Drin en Bojana uitbreken en onder leiding staan van de Servische generaals Hadschitsj en Milosa- vlevitsj. RUSLAND. Russische militaire hulp. Uit Warschau meldt men De „Kuryer Po- ranny" van gistermorgen publiceert een via Riga uit Moskou ontvangen telegram, volgens hetwelk de Russische Generale Staf voorberei dingen treft ter ondersteuning van de anti- Europeesche militaire actie in China. Volgens dezelfde bron hebben verscheidene regimenten, waaronder de Kozakken uit Siberië, bevel ge kregen zich gereed te houden binnenkort naar het Verre Oosten 'te vertrekken. Verscheidene garnizoenen in Siberië zonden reeds troepen naar Kalgan. De Sovjet-troepen, die langs de grens van Mandsjoerije zijn geconcentreerd, zijn ongeveer 50.000 man sterk. Gemeld wordt, dat, vertegenwoordigers van de regeering van Kanton in Moskou met de Sovjet-regeering onderhandelen en er bij Sovjet-regeering op aandringen officieren instructeurs te zenden naar het leger van maar schalk Tsjang kai sjek. over JAPAN. De opvatting in Japan China. Uit Tokio meldt men De Japansche pers is het onderling oneens in haar beoordeeling van het zenden van Britsche troepen naar China. Over het algemeen zijn die bladen er wel mee ingenomenmaar sommige persorganen oefenen kritiek uit op wat zij „het eigenmachtig optreden" van Engeland noemen. Alle Japansche bladen zijn het er over eens, dat de Britsche krijgsmacht te groot is indien zij enkel maar bestemd is om Sjanghai te ver dedigen. In niet-officieele Japansche kringen is men de opvatting toegedaan, dat Engeland onvoorzich tig doet, daar Japan een gunstige opvatting heeft van den algemeenen tóestand. Japan organiseert een expeditie 0111 gereed te zijn voor het geval er onmiddellijk gevaar dreigthet ziet er echter tegen op, China te ontstemmen. Japan zal dan ook geen troepen zenden, indien het niet absoluut noodig is. de en ALLERLEI. Uit Tokio Ofschoon het gerucht over het nieuwe verdrag met China afkomstig is uit een bron, die blijkbaar vertrouwenswaard is, ver klaart men officieel, dat er geen enkele bespre king over dat verdrag gevoerd is en geen enkel besluit genomen. Uit Londen De vertegenwoordigers der mogendheden in China, met. uitzondering van Japan, dienen een gelijkluidende nota in bij de regeering van Peking, waarin zij toestemmen m de heling der opcenten van Washington. - Uit Sjanghai Volgens een blad zal de regeering van Kanton van 25 Jan. at de douane rechten h 7| pGt. heffen. Binnenland. oude heer, dien wij reeds opgemerkt hebben zijn gelaat verried zenuwachtige spanning geen woord, geene beweging van het knaapje ontging hem. Maar ook de dame verloor nu alle zelfbe- heersching. Zij werd beurtelings rood en bleek, en hijgde van aandoening. Hare lippen trilden en zij moest zich geweld aandoen om te spreke» „Zeg. lieve jongen," vroeg zij eensklaps, hoe heette uw moeder „Mevrouw Lachance." „Haar eigen naam den naam harer fami lie „Agues Hammond." „Mijn God riep mevrouw Easton, het knaapje aan haar boezem drukkend. „Mijn God Neen, neen, mijn kind, ik ben niet uwe moeder, doch hare zuster HOOFDSTUK XIX. Verrassingen. Laat mij u nog eens in 't gelaat zien," zei oe heer Hammond. Zijne vingers en zijne lippen tril den nauwelijk was hij bij machte, een woord over de lippen te brengen, Hij had .sjongskers gezichtje tusschen zijne handen genomen en schouwde lang en aandach tig in Philips naar boven gerichte oogen. De OOST-INDIE. aanval op de gevangenis te G 1 o d o k. Uit, Batavia meldt men De Landraad alhier heeft uitspraak gedaan inzake den aanval van de communisten op de gevangenis te Glodok. Van de vijl' beklaagden werden veroordeeld resp. één tot vijftien, één tot zes, één tot dertien, één tot zeven en één tot negen jaar gevangenis straf. ,,'t Zijn hare trekken, de trekken mijner arme Agnes zeide hij met gebroken stem. Is Agnes is uwe moeder dood, mijn jongen „Ja, mijnheer." „Gij zij t mijn kleinzoon, Philip Hij bukte zich, drukte den knaap een kus op 't voorhoofd en verliet de loge. „Geen wonder, lieve Philip," zeide mevrouw Easton, dat ik mij zoo sterk tot, u voelde aange trokken. Uwe moeder en ik verlieten elkaar bij na nimmer, en en gij lijkt sprekend op haar, lieveling Philip was verbaasd, doch van alle personen die zich in de loge bevonden, was niemandzoo uitgelaten als hij. De knaap was te jong, om zich in éénmaal een juist denkbeeld te kunnen vor men van die reeks wonderlijke gebeurtenissen, welke van zoo grooten invloed op zijne toekoms en op het lot van geheel de familie Lachance zijn moesten. „Gij lijkt zeer veel op moed voudig, „en en ik bemin u Terwijl dit alles voorviel, stond Kate als aan den grond genageld. w „Dat is méér dan een schouwspel, f ter met iets in zijne stem, dat op hei igen Kate sloeg evenwel geen acht op du. btmer i," sprak hij een- reeds I" kin ,waar zal dit 7ofi eens sins Walter voort, «ll'élop uit kopen Al» mevrouw M.1 ™,ne Huis van Prinses Juliana. De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben de algemeene leiding van de aangelegen heden Prinses Juliana betreffende, °P&®dra£e" aan Hr. Ms. opperkamerheer dr. F. A. C. grac Van Lynden van Sandenburg. In verband hiermee heeft de Koningin met insane van 12 April tot grootmeester van het Huis van de Prinses benoemd gr^fV^Lynden van Sandenburg, die intusschen de functie van opperkamerhwLvan H. M. rol blijven vervul- len. tante is - en Philip is mevrouw Wonsoom ik wil zeggen „neef dan> met waa jongske;ru.ter von me- Tïnslon en mevrouw Easton s zusiu ook de £ST«Sr moeder. Zeg. Kale, kunt ge mt l-WP ci8enlijk te" °P van mij Hij sprong zijn armen. over een zetel nam Philip in vroeg Philip Len Ik groet u, neefje Philip "Zijt gij ook familie van mij n' toppunt van blijdschap. Natuurlijk hoe kunt ge er nog aan twijfelen vroeg Walter, terwijl hij Philip zeer „familiair pen tikje QP den arm gaf ,Zeg Waiter, hébben wij vele bloedverwanten Méér dan er hoornen in het woud staan fiep Walter, en van louter blijdschap maakte hij V dansje. „Dit. meisje hier hij wees met den vinger op Kate is o.a. uwe nicht. Kate schooi' haar uitgelaten broer een weinig ter zijde. Welk ecne gedachte sprak zij, „dat Isabella het' liefste meisje, dat ik ooit heb ontmoet, Isa bella, die mij op den eersten aanblik een zoo warme genegenheid heeft ingeboezemd mijnnicht I t Is zoo heerlijk, dat ik het nauwelijks geloo- kan- Is t werkelijk waar, Philip [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 n 44 is ïs 1 ven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1