OMCRLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. WBBK-RBVUB. DITJES EN DATJES 50ste Jaargang. Zaterdag 29 Januari 1927. No. 14772 Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75, eikeregel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Poslbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcbèque- en girodienst No. 81440. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertecren. toegezonden. Incassokosten worden berekond. Tarieven worden op aanvraag CraUs-Ongevallenverzekering 501) bij levcnslüge geheele invaliditeitf 20ÏÏbij verlies van een hand, voet ot oog tl MU bfl dood 1100 bfl verlies «jj duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankbcmeci m heeft de Wet vervuld. Want ditGij TWEEDE BLAD. Binnenland. We hebben nu een deskundig-geneeskundig rapport over Drente, waarin het heet, dat de toestand er, in 't bijzonder onder de kinderen, wel erg, maar niet héél erg is we kregen daarna een ander deskundig-geneeskundig rapport, waar in de toestand héél erg heette en nu lezen we in eer ondeskundig ministerieele mededeeling, dat er geen reden is om het eerste rapport niet als juist aan te nemen, zoodat de toestand in Drente bij ministerieele beschikking erg en niet heel-erg geheeten moet worden- Maar intusschen is de minister deze week toch nog maar eens persoon lijk gaan kijken. Wij, gewone menschjes, verdiepen ons niet a' te veel in de gegeven kwalificaties, maar als we hooren van de loontjes, die daar in het armste deel van Nederland betaald worden en weten, dat duizenden er heelemaal geen loon ontvangen °mdat er geen werk is als we de photo's zien v«n de woningtoestanden en de beeltenissen van de ondervoede kindertjes, dan zijn we overtuigd dat we niet in Hongarije behoeven te gaan zoe ken naar kindertjes, die we door goede voeding en huisvesting weer eens op krachten zouden kunnen brengen. In DuitscMand, Oostenrijk, Hongarije en andere landen is de Weldadigheidszin van de Hollanders genoemd om wat ze aan de vreemde kindertjes ten koste hebben gelegd, maar die Weldadigheidszin blijft toch wel een wrang bij smaakje houden, als we niet in staat blijken om den nood op een betrekkelijk, klein plekje van °nzen eigen bodem te lenigen- Misschien is het Wel „leuker" om een kleine in een vreemde taal wanhopig te zien pogen haar bedoelingen duide lijk te maken, en mogelijk „staat" het ook beter °m met zoo'n kind uit verre landen zijn weldadig heidszin te dernonstreeren de velen, die om boogere motieven aan de geschetste kinderen-ver- -mrging deelnamen, behoeven zich deze bittere woordjes natuurlijk niet. aan te trekken maar Waar het hemd nu toch eenmaal nader is dan de rok, behooren we toch ook voor Drente iets te doen. Particuliere hulp overigens niet te ontbe ren kan slechts tijdelijk den nood lenigen de overheid dient, te bevorderen, dat, nieuwe arbeidsmogelijkheden het leven in dat arme land schap weer mogelijk maken. Voor emigratie schijnt de bevolking er ongeschiktde menschen i,kleven" er in figuurlijken zin aan den onvrucht- baren bodem vast, hun leven lang hebben ze gesleten in afgelegen nesten, velen zagen zelfsnog nimmer een trein en heel hun gedachtengang richtte zich op den omgang met hun familie en lotgenooten. De regeering deed al wat het kwartje van Minister Kan en wil blijkens ministerieele mededeeling nog meer doen. Ook particulieren interesseeren zich voor Drente, in het bijzonder voor de ontginning van woeste gronden. Mr. Smeenge, het oud-Kamerlid verhoogde zijn populariteit door aan een nieuwe Drentsche ne derzetting van landarbeiders eengeit ca deau te geven. De bedoeling was inderdaad goed en het voorbeeld werkte zoo aanstekelijk, dat ook anderen, de leden b.v. van de Amsterdam- sche balie, eveneens een geit zonden. Ongetwijfeld tegen de bedoeling van Mr. Smeenge in, dreigen die geiten nu schadelijk te worden voor de opheffing van Drente, want mr. Smeenge's en andere geiten zijn het onderwerp van allerlei glossen en grapjes geworden, die den indruk gaan vestigen, als zou Drente met een stel geiten en kippen gered wezen. De nood daar is inderdaad een serieuzer beschouwing waard. Onbewust hebben we ons tot een echt baker praatje laten voeren laten we vandaar nu een den sprong naar de politiek wagen. Hoe staat het met de samenvoeging der ge meenten We kunnen er kort over zijn, omdat we het onderwerp al meer hebben aangeroerd er is thans echter iets nieuws op dat gebied, l'ot heden gold als uitsluitend motief voor samenvoe ging het gebrek aan grond voor uitbouw van een of andere bloeiende gemeente. Dit voorwendsel echter kan al heel moeilijk gebezigd worden voor de eilanden Vlieland en Terschelling, die door de machtige zee als afzonderlijke eenheden zijn uitgeteekend. De meer subjectieve beweegreden komt hier dan ook duidelijk naar voren en deze is de financieele moeilijkheden van de eene ge meente af te Wentelen op een andere. Vlieland gaat het slecht en nu zullen straks misschien de bewoners van Terschelling de Vlielar.dsche boontjes te doppen krijgen. We zijn benieuwd, of het plannetje doorgang zal vinden, 't Is mogelijk, dat door bijzondere omstandigheden een gemeente zich niet bedrui pen kan, maar daarin te voorzien is dan toch een taak van staatszorg. Iemand in Terschelling is niet meer verantwoordelijk voor de financi eele moeilijkheden op Vlieland dan een Amster dammer. Buitenland. In China is de toestand niet noemenswaard veranderd, hetgeen wil zeggen, dat de positie der buitenlanders er benauwend blijft. Engeland stuurt steeds meer troepener is nu al een de- visie in Sjanghai telkens opnieuw verzekerend Van klets en klets. de logenfaam Die van een watergal, van niet, t Wanschapen giet erf weer hergiet, Van t. een in t ander hersenvat Van eiken blaaskaak houdt het. wat. De zeergeleerde heer, dr. Van Blan.kenstein, die zoo doordrongen is van zijn hooge gaven, dat hij de al'zetsels van zijn geest, die in enkele bladen opgeld doen, met een sterretje teekent, schreef onlangs in „De Vrijheid het volgende pinnetje „Al zijn inderdaad zekere overwegingen v<m erkentelijkheid tegenover Rome, zooals be kend is, niet vreemd aan het fanatisme, waarmee Ingr. Nolens voor het verdrag met België heeft gestreden en strijdt /Cnz. Lan onze zijde was men zoo vrijmoedig de doctor naar de herkomst van zijn wetenschap te vragen. De doctor zweeg echter als iemand, die zijn fttond voorbij gepraat heeft. Waren de R. K. journalisten van dezelfde samenstelling als jhr. Groeninx van Zoelen, dan had de heer v. Blankenstein allicht wederom een opgezwollen oog moeten wandelen, 'naar terugvallend op de tradities van hun stand, waren zij zoo vriendelijk een onderzoek 'a te stellen aleer zij vonnisten. Het resultaat is 't vermelden waard. Toen 11 Nov. het Belg. verdrag door de Tweede Kamer was aangenomen zwamde de hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad", dat de katholieken zich bij hun voorstemmen hadden laten leiden door hun internationalisme, dat geteekend is in lijnen die er loopen, over de grens heen, van Monseigneur tot Monseigneur. Ds. Lingbeek was er als de kippen bij om uit dit lasterkal' het graantje van verdachtmaking te pikken en snaterde even luidruchtig'als wijlen Archimedes Heureka Dat heeft Rome gedaan- Dit heibeltje van het „Handelsblad" en ds. Lingbeek werd gehoord in België, door een ze keren mijnheer Jear; Danau, die den onzin slikte en er een artikel aan wijdde. Een strofe uit dit opstel werd geciteerd door een ingezonden dat het slechts een veidedigings-actie beoogt. De dominions worden „bewogen tot militaire hulp, die echter allerlei protesten uitlokt, zoo dat de moeilijkheden voorEngeland steeds groei ende zijn. Ook de Ver. Staten krijgen bmpenlandscAe moeilijkheden met hun buitenlandsche politiek. De president wil van geen bemiddeling weten in zake de militaire tusschenkomst in Nicaragua en het landeigendomgeschil met Mexico, maar binnenlands is een sterke strooming ontstaan om al die zaken aan een arbitrage te onderwerpen. Iji Duitschland zet Marx zijn wanhopige- moeilijke pogingen voort om in opdracht van president Hindenburg een burgerlijk kabinet te j'ormeeren, waartoe ook de hulp der Duitse ti- Nationalen noodig is. Marx, de centrum-man, is een even overtuigd republikein als de Duitsch-Nationalisten mo narchisten zijn politiek water en vuur. Vervolg Kerkbericht. liefheeft' zult geen overspel doen, gij zult niet dooden, gij zult niet stelen, gij zult geen valsche ge tuigenis geven, gij zult. niet begeeren, en zoo er eenig ander gebod is, 't is in dit woord Gij zult uw naasle liefhebben als uzelven. De lieide doet den naaste geen kwaad zoo is dan de liefde de vervulling der Wet. Vervolg van liet II. Evangelie volgens MaUkeus. C. 8. Te dien tijde, toen Jezus in het scheepje steeg, volgden Hem zijne leerlingen. En zie, een hevige storm verhief zich op het meer zoodat de golven over het scheepje sloegen. Hij echter sliep. En zijne leerlingen kwamen tot Hem en wekten Hem, zeggend Heer, red ons, wij vergaan. En Jezus zeide hun Wat zijt gij bevreesd, kleingeloovigen 1 Toen stond Hij op, gebood de winden en het meer, en er ontstond een groote kalmte. De menschen pu waren verwonderd en zeiden Wie is deze, dat de winden en het meer Hein gehoorzamen KALENDER. (30 Januari—6 Februari 1927). Parochiekerk van den II. Joannes de Dooper en van dc Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 3e Zondag na het octaaf van Driekoningen (4e Zondag na Driekoningen), kan den Zondag, blz. 108.' 2e Oratie van de H. Martina, Martelares, blz. 578. Prefatie van de H Drievuldigheid, blz. 51. Maandag. H. Petrus Nolascus, Belijder, blz. 579. Dinsdag. H. Ignatius, Bisschop en Marte laar, blz. 582. Woensdag. Maria's Zuivering, blz. 583. Prefatie van Kerstmis, blz. 46. Donderdag. H. Blasius, Bisschop en Marte laar, blz. 587. Geen Gloria. 2e en 3e Oratie, blz. 101 Oratio II en III. Vrijdag. H. Andreas Corsini, Bisschop en Belijder, blz. 587. Gezongen Mis van het H. Hart, blz. 495. Zaterdag. IT. Agatha, Maagd en Martelares, blz. 587. 2e Oratie van den Paus, blz. 89*. a.s. Zondag. 4e Zondag' na het octaaf van Driekoningen (5e Zondag na Driekoningen). Van den Zondag. LESSEN en EVANGELIEN. Lezing uit den Brief van den H. Apostel Paulus aan de Romeinen. C. 13. Broeders Weest aan niemand iets schuldig dan elkander lief te hebben want die zijn naaste stukken-schrijver in de „Nieuwe Courant" en dit laatste orgaan leverde dr. v. Blankenstein zijn materiaal. De sterretjes zullen dr. v. Blankenstein wel voor de oogen dansen, nu op zijn vierdehandsclie klets, een moreele klets uit de eerste hand om zijn ooren klonk. Zoo'n figuurlijke klap komt nog harder aan dan een in natura. Laten we medelijden met den man, wiens pen uitgleed, hebben en op zijn beterschap hopen hij zal zich een tweede nederlaag be sparen wanneer hij voortaan denkt aan de Von- deliaansche spreuk „De waarheid wint in 't end alom En de logen schreeuwt zichzelve stom." De wereld op zij n kop Het kari gek gaan. Daar brachten deze week de couranten het bericht, dat de wereldvermaarde komiekeling, Charley Chaplin, die zijn roem dankt aan een te wijden broek, en een te kléin kaasbolletje, aan verdriet en zenuwverzinking lijdt, allemaal ten gevolge van huiselijke narigheden, waardoor men concludeeren moet, dat een man eerder in staat is geheel de Wereld te vermaken, dan zijn vrouw, ofwel, dat een aardbol doen schokkende grap jas, in zijn eigen huis voor neet-oor speelt. Het heeft zoo men ziet, iets van een dilemma. Ja het leven is nog lang geen harmonisch ver vloeiende symfonie. Van de eene tegenstrijdigheid tuimelt men in de andere. Daar heb je bijvoorbeeld ook dat geval, wat: dezer dagen inhet lieflijk bestuurde Mexico voor viel. Het geval van de diplomatieke vertegenwoor digster der Sovjetrepubliek, „mevrouw" Kol- lontay. Deze „dame" heeft eerst het land van Nep en Tsjeka in Zweden voorgestaan maar aangezien men in Zweden nog respect heeft voor goed fat soen, moest zij haar biezen pakken, wilde ze niet over de grens gebonjourd worden. Vriend Tsjitserin moest dit juweel uit zijn ge- zantenkroon dus bij een ander hof accrediteeren en daar hij de waarde weet van het spreekwoord „soort bij soort", zond hij „mevrouw Kollon- tay per keerende post naar Mexico-City waar monsieur Galles presideert. Tsjitserin had goed ge ziende ontvangst welke de „dame" van regeeringszijde ontving was schitterend en subliem. Alle „generaals die tof, den staf van Calles behoorden, hadden hun haren gekamd en hun kleeren geschuierd en Lwee er van, hadden zich zelfs gewasschen. „Mevrouw" Kollontay begon er geestdriftig van te worden en zeide Er zijn in heel de wereld geen twee landen, tusschen welke zoo innige verwantschap bestaat, als tusschen bet moderne Mexico en het nieuwe Rusland." Calles hief daarop een loflied aan, bezwoor dat Mexico en Rusland bij elkander hooren en el kander nastaan. Wat een droeve vertooning. Hoogstaande priesters, zichzelf opol'terenc e kloosterlingen, worden het land uitgedreven en een dame van het slag Kollontay haalt men me fanfares in. De wereld op zijn kop Toch is Mexico niet zoo modern als enkele meenen. Gebeurde het niet inhet Frankrijk der omwente ling, dat men de altaren vermelde en alg°deii dienst verrichte voor een lichtekooi m en vi van de godin der Rede ,.DT1 Ook Mexico zal leeren, dat dit het begin t einde is. met 't staartje. of laat ons 't maar Gewaarschuwd De muis „Un homme averti op zijn Hollandsch zeggen mensch telt voor twee. 'n Zeer waar spreekwoord. Er is nog 'n waar spreekwoord en We1 Wie zich aan een ander spiegelt, spienclt ZaDeze waarheden als koeien 1™PP<<Id™ kalveren voor onze verbeelding, toen we geschiedenis dachten, die zich de vorige t e Bergen op Zoom afspeelde. VtJ wel, Bergen op Zoo,,,, d, vroom hield bij 't stuLten van de historische Spaansche scharen. Gemengd Nieuws. Dief en diefj esmaat bedriegen kaar. De justitioneele dienst van het poli tiebureau aan den Bergsingel te Rotterdam heeft een uiterst merkwaardige zaak in onderzoek ge had, in welke zaak de bedrieger bedrogen werd en het slachtoffer is geworden van zijn hand langers. Den 28en November j.l. een Zondag werd ingebroken in den schoenmakerswinkel van A. L„ die om 8 uur zijn Woning had verlaten en per motorfiets naar Haarlem Was vertrokken. Er bleek voor 900 aan goederen uit den win kel te zijn gestolen. De schoenmaker was tegen diefstal door middel van braak verzekerd bij de maatschappij Schiedam, te 's-Gravenhage. Omdat de verzekeringspolis uitdrukkelijk, spreekt van diefstal door middel van braak of verbreking en hier geen spoor van braak werd aangetroffen, weigerde de maatschappij de uit betaling van de verzekeringssom. Intusschen vond de politie eep gedeelte van het gestolen goed in een cal'é aan dc Zaagmolen straat te Rotterdam. De caféhouder zeide te hebben ontvangen van zekeren goed het J. P. Deze P. bleek sindsdien "spoorloos verdwenen te JEenige dagen later kwam het de politie ter oore, dat deze P. met zekeren J. de inbraak ge pleegd zou hebben, op verzoek van den schoen maker zelf' opdat deze de verzekeringspenningen Nu, diezelfde stad is minder fortuinlijk geweest bii 't Hutten der hedendaagsche slagersclie mes sen. met het gevolg, dat die moorddadige koe- beul-gereedschappen angstwekkend op de kelen der brave Bergen op Zoomenaren staan. Meergenoemde gemeente heelt namelijk een stralendnieuw, modern-magnifiek abattoir laten bouwen. de al]erhoogste eischen Drie ton is er aan besteed, om het van wendigheden te voorzien, opZoLsc-l... gek'Senbeid, waar b<*8ta moeiep sterven, beduidend mooier is dan zekere Ber- lomsche gelegenheden, waar menschen die het steeds alle gemakken en nood- zoodat deze Bergen benij- in te gen op Zoc moeten leven. Enfin, er zijn gelukskinderen, ri i-in cwn Hr voorrecht heb hen zie", wat het belangrijkste is in 't werelds tn- "vorige week Maandag is dit bloedpaleis ge opend en niet onopgemerkt. Tot diep in den wijden omtrek waren de convocaties uitgestoven, van hemde en ver stroomden de officiëlisten in dc oude veste te samen, lieten zich als lammeren ten slachthuis ITet was 'n groote dag voor Bergen op Zoom. 'n Dag zwSar van mooie woorden, wijze woor den en nóg andere soorten woorden, welke allen door naarstig pennende journalisten aan de ver getelheid werden ontrukt. De druk-inkt zou de indruk voor 't nageslacht bewaren. De druk-inkt deed nog meer, want toen de brave Bergen op Zoomers den volgenden dag, hun stedelijk blad ontvouwden en met jachtige oogen, het feestnieuws najoegen vonden zij, be halve wat zij zochten, ook een aankondiging van de Bergen op Zoomsche Slagersvereeniging, dat de Bergen op Zoomsche vleeschprijzen, met 6 cent per Kilo waren verhoogd. Mogelijk zal verband tusschen een en ander worden ontkend, maar we achtten dit voorval toch typcerend genoeg om het even als 'n af schrikwekkend voorhield onder de aandacht te brengen van abattoir-liefhebbende gemeente besturen. MAASLANDUS. NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5