Hoest, Keelpijn Werkverschaffingen met rijkssubsidie. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in zake de tewerkstelling in de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen de beide volgende, voor tal van gemeenten gel dende bepalingen ingetrokken a. dat de arbeiders beneden 30 jaar, die plaatsing bij de werkverschaffing verzoeken, een verklaring moeten afleggen dat zij bereid zijn, tot aanvaarding van ondergrondschen mijn- arbeid, indien dit hun wordt aangeboden en dat gelijke verklaring moet worden afgelegd door inwonende zoons tusschen 18 en 30 jaar, voor het geval de vader plaatsing bij de werkverschaf fing verzoekt b. dat het gezinshoofd niet tot de werkver schaffing wordt toegelaten, indien in zijn ge zin twee of meer volwassen zoons inwonen. Wel is echter gehandhaafd de bepaling, dat het niet aanvaarden van aangeboden werkge legenheid elders, waaronder ook te verstaan mijnarbeid, plaatsing bij de werkverschaffing uitsluit en met name ook de bepaling, dat de vader van den werkverschaffing wordt uitger sloten wanneer een inwonende zoon van 18 jaar of ouder werkloos is en weigert om aangeboden werkgelegenheid elders te aanvaarden. Spoorlijn Alphen—Gouda. Naar men verneemt, overweegt de regeering of het wenschelijk moet geacht worden den aan leg van de spoorlijn Alphen-Gouda stop te zet ten. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat een cventueele beslissing in dezen zin niet zal worf den genomen zonder daarin de Staten-Generaal te kennen. Voor de slachtoffers van den watersnood. Blijkens de 69e verantwoording is tot nu toe bij de Algemeene Watersnood-Commissie aan giften ingekomen een bedrag van 4.689.171. In de laatste afrekening is begrepen een afdracht van het Prov. Centraal Comité in N. Brabant ad 54.300. De arbeidseonventies. Het Nederiandsch lid van de werkgevesgroep in den raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, de heer Cort van der Linden, stelde den Nederlandscheu oud-minister Kooien, candidaat voor het lidmaatschap van de door de laatste Arbeidsconferentie ingestelde commissie voor het onderzoek van de jaariijksche rappor ten der regeeringen over de naleving van de Arbeidseonventies. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uitvoeringen vereenigde Schiedamsche kerkkoren. Zooals waarschijnlijk aan velen reeds bekend is, zal door de koristen der vier R. K. kerken hier ter stede, op Woensdag 16- en Donderdag 17 Februari in den R. K. Volksbond een concert gegeven worden, ten bate der H. Hartkerk (Gor zen). Op beide avonden zal, in hoofdzaak, het- zelfde programma worden uitgevoerd, dat zal bestaan, zoowel uit gewijde muziek volgens de vroeger-gebruikelijke-,als uit muziek van den tegenwoordigen, strengeren stijl. Aan deze uit voeringen zullen solisten van naam hunne mede werking verleenen. Ook zijn bekende sprekers uitgenoodigd, wier welsprekend woord onge twijfeld tot den meerderen glans van den avond zal bijdragen. Door programma's, aanplakbil jetten enz. zal eerstdaags een en ander uitvoeri ger worden bekend gemaakt. Behalve het schoone doel dat hier ten grond slag ligt, namelijk op eenigerlei wijze medewer ken aan de voltooiing van Gods Huis en pastoor Moller eenigszins steunen in zijn zware financi- ee'e zorgen bij den tempelbouw, kan men zich tevens een avond vol genot verschaffen, het welk het vertrouwen wettigt, dat beide avonden geen plaats in de zaal van den R. K. Volksbond onbezet zal blijven. Het comité uit de vier kerkkoren. „Katholiek Leven." De kerkvervolging in Mexico. In zijn vervolg zette pater Biesta Viijdag j.I. uiteen, hoe duidelijk uit alles blijkt, dat'dege- heele opzet van Calles en zijn trawanten berust op het onmogelijk maken der Katholieke Kerk. En dat Calles in deze poging successen boekt bewijst wel dat hij op 28 Mei 1926 door de vrijmetselaarsloge werd gedecoreerd met vrij wel de hoogste onderscheiding, n.l. met benoe ming tot Lid van den Hoogen Raad der Sehot- sche ritus. Spr. gaat hierop verder in en somt de „verdiensten op, die aanleiding gaven tot de onderscheiding, hierbij heel klaar ^aantoonende dat het Callesregime geen politieke geschiedenis is, doch een openlijk verzet tegen de katholieke Kerk. De bevolking, grootendeels katholiek, weet zich waardig en fier, en enkele uitzonderingen daargelaten, ook kalm te gedragen, hetgeen wel als een bijzonderheid mag wurden vermeld, als men verneemt tot welk een ontzettende middelen de kérkvervolgers hun toevlucht nemen. Het betrekkelijk geduldig dragen van het aangedane leed is dan ook in hoofdzaak het gevolg van de wensch van den aartsbisschop en bisschoppen van Mexico, die het volk vermaanden totvuri°er geloofsbelijdenis en op het hart drukten het ver bod van bloedvergieten. Op voorbeeldige wijze heelt het katholieke volk gehoor gegevenaanden oproep tot nauwere aaneensluiting, met als ge volg herlevendiging van den godsdienst. Lauw en en tragen zijn actief deel gaan nemen en tot verweer geprikkeld. In korten tijd werden verschillende vereeni- gingen opgericht, als daar zijn Katholieke jeugdvereeniging, met 20.000 leden Nat. Bond tot verdediging van den godsdienst, 4000 leden, katholieke arbeiders vereeniging 25.000 leden, kath. Vrouwenbond, Kath.Ouders- bond Ridders van Columbus Nationale Liga, enz. ervolgens behandelt spr. het interdict, het welk door den paus,op verzoek der bisschoppen werd afgekondigd. Dit interdict, hetwelk een plaatselijk interdict is, n.l. voor geheel Mexico, (men kent. 2 soorten interdicten) verbiedt de uit oefening van den katholieken openbaren eere- dienst, met enkele beperkingen, welke doorspr. worden genoemd. E als het nu vreemd mag schijnen dat de Kerk in een land waar een vervolging zich gel den doet, zelf het. interdict afkondigt, dan geeft spr. aan dat de reden tot dergelijke Kerkelijke maatregel drieledig is en wel L te trachten tegenstanders die niet ver hard zijn, tot inkeer te brengen 2. de Kerk geeft door oplegging van het in terdict stemming van inkeer en boete en 3. het is een beroep op het volk tegen de wil lekeur van de geloofshaat der vervolgers. Waf heeft de geestelijkheid gedaan tegen het onredelijke, barbaarsche Callesregime, vraagt spr. vervolgens. Zij is er tegen opgekomen in woord en geschrift en heeft herhaaldelijk haar beklag ingediend, evenwel met een negatief re sultaat en als men met onaanneembare voor waarden en eischen kwam, was er slechts een antwoord der Kerk non possumos Wij kunnen niet Spr. emdigde zijne belangwekkende rede met aanwezigen aan te sporen het voorbeeld te vol gen der eerste Christenheid bij de gevangenne ming van Petrus, n.l. de katholieken van Mexico te steunen door het gebed. Bidden wij veel voor onze zwaar beproefde geloofsgenooten, doch niet minder voor hen die hun deze vervolging aan doen, opdat zij mogen inzien dat zij verkeerd han delen en zich mogen keeren tot den eenen schaap stal en den eenen waren Herder. Voorzitter v. Kemenade dankte eerw. mode rator recht hartelijk voor de voortreffelijke wijze waarop hij de kerkvervolging voor oogen heeft gesteld, er de hoop bij uitsprekende dot K. L. nog vele malen van zijne onderhoudende lezin gen moge profiteeren. Schiedam krijgt een nieuw bankgebouw. Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het m het voornemen van de directie der H.A.V.- bank hier ter stede een nieuw, groot kantoor gebouw te doen verrijzen. V oor dit doel heeft de directie besloten tot aankoop van de op den hoek van de Gerrit Verboonstraat en Tuinlaan gelegen gronden, waarop pakhuispanden, mouterij, tuin en hee renhuis, alles toebehoorende aan de familie van der Velden. De oppervlakte van het geheele complex be draagt ongeveer 1400 M2. Mogen we hopen, dat dit toekomstige nieuwe gebouw zoowel uit economisch, als uit aesthe- tisch oogpunt een belangrijke aanwinst voor Schiedam zal zijn. Harmoniegezelschap „O.B.K." Gisteravond gaf het Harmoniegezelschap „Oe fening Baart Kunst" in de zaal van den R. K. Volksbond een uitvoering, met medewerking van de tooneelvereeniging „Onderling belang." Alvorens met het programma een aanvang te werd gemaakt, sprak de voorzitter, de heer W. Straatman, een kort woord van dank tot de leden van het gezelschap voor het fraaie cadeau, een palm met sierpot,waarmee men hem bij ge legenheid van zijn 30-jarig huwelijksfeest ver rast had. Juichend en donderend klonk hierop op het podium een „lang zal hij leven." Daarna richtte de heer Straatman zich tot de aanwezigen. Spr. zeide o.a., dat bij door de goede verstand houding, welke in de vereeniging heerschte, deze meer als een familiekring beschouwde, dan als een vereeniging van voor elkaar vreemde men- schen. Spr. verzocht hierna de aanwezigen, ondey de verschillende stukken, wat meer dan gewoon lijk de stilte in acht te nemen en hun volle medewerking te verleenen voor het welslagen van de uitvoering. Vervolgens eindigde spr. met de mededeeling, dat eind Maart een feestavond zal worden ge- geven aan leden en donateurs(trices), waarop hen gelegenheid zal worden gegeven zich van den financieelen toestand der vereeniging op de hoogte te stellen.Voor dezen jaariijksche;, feest avond hebben zich reeds eenige personen bereid verklaard hun medewerking te verleenen. Na deze toespraak werd onder bekwame leiding van den heer J. G. M. Feltzer, met de afwerking van het varieerende programma be gonnen. Na een forsche marsch van Ludw. Siede, speelde het gezelschap achtereenvolgens op meer dan verdienstelijke wijze de ouverture van Suppe „Un tour de Bandets", en Grossmann's „Czardas de 1 Opéra. Daarna werd de fantastische en machtige „Aida Grande Fantaisie" van Verdi ten gehoore gebracht. Als laatste stuk voor de pauze klonk een marsch Finale door de zaal. Deze marsch wërd door den heer Feltzer zelf op 18-jar. leeftijd ge componeerd. Na de pauze werd een saxophoonkwartet gegeven, welke bestond uita. Gloria in Excel- sius van Bortmansky, b. L'Etoile du Nord van Meijerbeer, c. Le Perrequet en d. Mercure Galop, beiden van J. Christophe. Tot slot speelde de tooneelvereeniging On derling Belang een verbazend comisch blijspel van J. J. Rentmeester, getiteld, „Een knap stel". Van de spelers niets dan lof. Zij waren goed rolvast en dank zij de met zorg gekozen rolin- deeling, is het stuk uitermate goedgeslaagd. Het daverend applaus was dan ook welverdiend. Nog dient vermeld te worden dat een tombola Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, GO en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 374 5 met mooie prijzen, voor het sensationeele ge deelte bij het publiek en voor financieelen steun van de vereeniging zorg droeg. Jaarfeest H. Auguslinus-patronaat. Men schrijft ons Zondagavond heeft het St. Augustinus-patro- naat zijn jaarfeest op waardige wijze ingezet. De patronaatszaal was tjokvol met toeschouwers. En of ze genoten hebben Hoe kan 't anders I De tooneelclub,, St. Genesius", onder regie van den heer A. Dingenouts bracht op vlotte wijze het amusante kluchtspel „Op den kop af" voor het voetlicht. De heer Brinkhaus zorgde voor cos tumes en het kapperswerk, terwijl het Meubelhuis van Rotterdam de requisites voor de tooneelen leverde. Het stuk was zoo uitstekend gekend en gespeeld, dat souffleur Janse een gemakkelijke taak te vervullen had. Hulde aan „St. Genesius." Mej. M' Prein zorgde met hare leerlingen, de M. A. P., dat ook het muzikaale gedeelte uitste kend ten uitvoer werd gebracht en de heer B. Hakkert' met de mandolineclub Vader Kolping in de afd van de St. Josefgezellenvereeniging Schiedam II, deed ons verbaasd staan over het eerste optreden der jeugdige club en de prachti ge vorderingen in zoo'n korte tijd gemaakt. Albert Vriethof en Martin Nederhof hadden voor hun rekening de piano en het vioolspel. Na dat dc Eerw. directeur te 8 uur de feestaavond ingeluid met een welkomswoord tot de bescherm- lingen en ouders der leden, begon het tooneel afgewisseld door het muzikale programma. Te elf uui was het einde daar en ieder ging voldaan huiswaarts- 't Was een fijne avond. Maandag en Dinsdagavond wordt het Jaar feest voortgezet voor donateurs en begunstigers van het St. Augustinus-patronaat. Aan de feest avonden is vei bonden de verloting van eenprach- tig beeld van de kleine H. Theresia van Lisieux. „Symphonia." Zaterdagavond gaf de Schiedamsche Mond- harmonicavereeniging „Symphonia" een groote openbare uitvoering in de groote zaal van Musis Sacrum. Toen het gordijn voor het tooneel opeen getrokken werd, stond het geheele corps rondom hun nieuwe vaandel gegroepeerd, op het podium. Hierna sprak de voorzitter, de heer J. Kraan, een hartelijk woord van welkom, waarbij hij zijn leedwezen uitdrukte, dat er betrekkelijk zoo weinig aanwezig waren. Spr. toonde hierbij het nieuwe vaandel van de vereeniging, haar door de Schiedamsche ver- burgerij en het harde werken van de leden van Symphonia op 20 Nov. 1926, bij gelegenheid van het jaarfeest gegeven. De heer Kraan eindigde met de mededeeling, dat, indien nog dames of heeren zich als lid,' donateur of donatrice van de vereeniging wensch- ten op te geven, daartoe gelegenheid bestond bij de in de zaal aanwezige bestuursleden. Hierna werd met het zeer uitgebreide en af wisselende programma een aanvang gemaakt. .5ro°' corPs speelde op bijzonder verdien stelijke wijze een paar marschen en eenige stuk ken. De heer en mej. Hakkert verleenden dezen avond ook weer met piano- en vioolbegeleiding hun medewerking. De heer L. de Bruin zorgde voor het humoristische gedeelte van dezen avond door t verhalen van anecdotes, voordragen van coupletten en een paar korte amusante stukjes. Deze avond mag bijzonder geslaagd heeten, zoodat wij onze lezers een volgende uitvoering gerust tot bijwoning kunnen aansporen. Na afloop had nog een gezellig samenzijn plaats voor leden, donateurs en donatrices, waarbij onder leiding van den heer W. Bart bet versterkt orkest, met medewerking van den heer Straatmans, met piston, voor het muzikale ge deelte zorg droeg. Men zij gewaarschuwd. Zaterdagavond tegen 7 uur gaf de heer H. Landsbergen, filiaalhouder van den sigarenwin kelier H. Feelders, in de Hoogstraat 78 alhier aan de politie kennis dat 2 Engelsche personen bij hem waren geweest om sigaretten te koopen. Zij betaalden niet een bankbiljet van 100, waar van de winkelier hen terugbetaalde met 'n bil jet van 60 en 25 en 10 en het aanvullende bedrag met kleingeld. Toen hij hiermede bezig was, nam een der man nen het bankbiljet van 100 weder terug, als mede een bankbiljet van 10, waarna de andere met g past geld betaalde. L., kwaad vermoedend, vorderde direct daarop zijn 10 terug, waaraan zij vofdedenen hierop spoedig den winkel ver lieten. Besmettelijke ziekten. In den afgeloopen weck is ter gemeente-secre tarie aangifte gedaan van 1 geval van dip- theritus. Scheepvaart. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 301 schepen, waarvan 59 Nederlandsche, 69 Engelsche, 20 Noorsche, 9 Zweedsche, 11 Deensche, 50 Duitsche, 39 Fransche, 3 Amerikaansche, 2 Belgische,' 11 Italiaansche, 6 Grieksche, 6 Spaansche, 1 Finsch 1 Letlandsch, 1 Braziliaansch, 1 Portugeesch en 1 Pool. Waarvan 285 stoomschepen en 16 stoom- booten om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 253, Schiedam 3, Vlaar- dingen 16, Hoek van Holland 7, Poortershaven 2, Pernis 2, Zwijndrecht 1, Capelle a/d IJssel 1, Schiedam 4, Vlaardingen 3 en .voor Von- lingenplaat 9 stoomschepen om te bunkeren- Van Vlaardingen vertrokken 3 en van Pernis 2 schepen naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1926 kwamen deD Nieuwen W aterweg binnen 251 schepen, waarvan 225 stoomschepen, 1 zeelichter en 24 stoomsche pen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 200, S c h i e d a m 5, Vlaardingen 10, Hoek van Holland 8, Pernis 3 schepen, en bovendien voor S c h i e d a m 3, Vlaardingen 1Poortershaven 5 en voor Vondelingenplaat 14 stoomschepen om te bunkeren. V an Schiedam vertrokken 2 schepen naar Rotterdam. Italiaansche reis. De geestelijke leiding van de 12-daagsche reis naar Florence, Alverna, Assisië, Rome, Padua, Venetië, Milaan en Luzern, welke van Donderdag 21 April tot en met Maandag 2 Mei 1927 za1 plaats vinden (het minimum aantal deelnemers (sters) is reeds ver overschreden) is welwillend aanvaard door den Zeereerw. pater Sigmondes Weghuis, Vicarius der Franciscanen te Woerden. Hoewel er voorloopig nog plaats genoeg is, raden wij evt. liefhebbers toch sterk aan, zich ten spoedigste voor deelname tot den secretaris der Centrale Reiskas v./h. R. K. Werklieden- verbond in Nederland, den heer A. Pordon, Vlasakkerweg 60, Amersfoort, te wenden met verzoek om toezending van prospectus en in schrijvingsbiljet, daar te late aanmelding tot teleurstelling kan leiden. Men denke er aan, dat, gezien den buitengewoon lagen prijs voor het vele, dat geboden wordt, het aantal gegadig den groot zal zijn. Machinerieën voor de Kocmarktbrug. Zaterdag zijn alhier aangekomen de machines en onderdeden, die geplaatst zullen worden in de kelders van de nieuwe Koemarktbrug. Deze groote machineriën zijn afkomstig van de firma Smulders, fabriek „Jaffa" te Utrecht. De heer D. Sonneveld adjunct- commies ter gemeente-secretarie alhier, is be noemd tot commies ter gemeente-secretarie te Deventer UIT ROTTERDAM. In quarantaine. Zaterdagavond is hier uit Bahia Bianca aan gekomen het Duitsche stoomschip Cuba van Hugo Stinnes Linien te Hamburg, aan boord van welk schip zich, gelijk is gemeld, een geval van pest heeft voorgedaan. Het schip heeft lig plaats gekregen aan boei 21 in de rivier De qua rantaine-arts dr. H. W. Hoesen heeft zich ter stond aan boord gegeven omde noodigemaatre gelen te nemen. Gesmokkelde wapens. Zaterdag is het stoomschip Meranke van den Rotterdamschen Lloyd naar Indië vertrokken- Lelijk gemeld is, is aan boord van dit schip een groot, aantal revolvers en patronen gevonden, welke vermoedelijk op een vorige reis te Ant werpen aan boord zijn gesmokkeld met de be doeling, ze clandestien naar Indië te vervoeren. Het. onderzoek naar de smokkelaars heeft nog geen resultaat opgeleverd. Gemengd Nieuws. De moord in Den Haag. Dc versprei ding van het signalement van den Haagschen marktkoopman S. B., die sedert 21 Januari spoorloos is verdwenen, heeft naar ons bleek bij velen de gedachte doen postvatten, dat deze man wellicht iets te maken zou kunnen hebben met de moordzaak. Uit den aard der zaak is ook door de politie deze mogelijkheid overwogen zelfs heeft zij zekere aan wijzigingen in deze rich ting ontvangen, welke echter afkomstig zijn uit een bron, welke moeilijk te controleeren valt en welker waarde nog geenszins vaststaat. De poli tie meent dan ook, mede op grond van andere overwegingen,voor alsnog geen verband tusschen de verdwijning van dezen persoon en den moord aan het Bezuidenhout te mogen leggen. Meer heil verwacht zijblijkbaar van een andere aanwijzing, welke aanleiding heeft gegeven tot het verspreiden van het signalement van den persoon, sprekende met een Brabatsch accent. Het gaat hier om iemand, die omstreeks den duur van den moord in de buurt van den winkel van Wilk is gesignaleerd. Dit signalement komt niet overeen met dat, hetwelk een paar dagen geleden is verspreid, en aanleiding gegeven heeft tot het zoeken van eenig spoor te Venlo. Men schijnt hier dus met twee verschillende aanwijzingen te maken te hebben. Uitdeprev. hechteni s.De boekhouder S. van het Centraal Rijksklecdingmagazijn te Woerden en de aannemer W„ die eenige maanden m voorrarrest te Utrecht hebben doorgebracht, in verband met de malversaties, aan genoemde inrichting gepleegd, zijn Vrijdag uit de voorloo- pige hechtenis ontslagen. Naar wordt vernomen wordt majoor E. nog steeds in arrest gehouden- Belangrijke arrestatie. Dank zij den ïjverigen nasporingen van den inspecteur der recherche te Heerlen, den heer Van Oerle, is men er in geslaagd, den dader van de talrijke inbraken, welke de laatste drie maanden te Heer len plaats vonden, aan te houden. De gearresteerde is de 32-jarige L. M. uit de Stationsstraat, welke bekend heeft zich aan dertien inbraken te hebben schuldig gemaakt. Het geld, gestolen bij de laatste inbraak bij den heer H., ten bedrage van circa 500 werd deels in zijn woning e,n in de voering van zijn overjas aangetroffen. M. was geruimen tijd werkloos en genoot on dersteuning van het armbestuur. Hij was juist voor het eerst in dienst bij een manufacturier gekomen. Aanvaring op de Schelde. Het Ita liaansche stoomschip „Tasso", varende van Rouen naar Antwerpen is nabij Bathinaanvaring

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2