FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. Dinsdag 1 Februari 1927, No. 14774 AdvoftifitiSni 1—5 regel» 1JB, «Ik» regel dteerfeo*»» 3» ai. 3 anal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingebonden m-adededlngen 78 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeroo. i arievffn word»n op aanvraag met umcieei lyernuencnt tu wh- toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange gebeeie invaliditeit1 200 bij verlies van een jfeutndU voet of oog dood f 190 a.ion ls -_K.« ^.nhuM» ff IS Kn «avliae wan allran anilamn vfnerr. S>« vawflkaiin» wnwlf watv.»vhnmvd do *»l A m Bureau i KOEMARKT 4. Telefeon Inteieenuraunaal 68085 Pesthui 38, Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummer* 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 eta. Postchèquc- en girodienst No. 81440. üratls-Ongevallenverzekering I 5UU bq levenslange geneeie mvauane» 5 «uw »q vernes van een sauu, voos ut «r* wmwm V ypr*!fcT" f** Inim; (80bgverHesvatBeeiiwg»vl^^ ''m Buitenlandseh Nieuws. DUITSCIILAND. Het nieuwe kabinet. Uit Berlijn bericht men De rijkspresident heeft op voorstel van rijkskanselier Marx staats minister b. d. He.'gt, Duitsch-nationaal lid van den rijksdag, tot minister en landraad b. d. dr. von Keudel, Duitsch-nationaal lid van den rijksdag tot rijksminister van binnenlandsche zaken benoemd. De Duitsch-nationale rijksdagfractie heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de fractie ten einde aan Hindenburgs wensch, dat eindelijk een einde aan de minister crisis zou komen, te voldoen, de twee boven genoemde personen als ministers aan te wijzen. BELGIE. Uit den Belgischen ministerraad. De Brusselsche correspondent van het ,,Vad." seint Vandervelde heeft in den ministerraad van gisteravond een uiteenzetting gegeven van den internationalen toestand, dit mede naar aan leiding van zijn bezoek van de vorige week aan Chamberlain. Heden, Dinsdagochtend, vertrok hij naar Parijs om met Briand de kwestie van de wederinvoering van de paspoorten en visa voor Belgen, die zich naar Frankrijk begeven, te bespreken. 'Men verzekert echter, dat deze reis ook verband houdt met Chamberlain's uitlatingen over de gebeurtenissen in China en het ontwapeningsvraagstuk. FRANKRIJK. Caillaux over de financiën. Uit Le Mans wordt gemeld Caillaux heeft hier een rede gehouden, waarin hij zich uitsprak ten gunste van een onmiddellijke stabiliseering. Hij wees op het gevaar der revalorisatiepolitiek en zeide, dat de stijging van de frankwaarde het gevolg is van internationale speculatiema noeuvres, die op den ondergang der Fransche industrie voor den export aansturen. Er is n.L, zoo zeide Caillaux, een internationale asso ciatie in Nederland, welke Duitschers, Oosten rijkers, enkele Engelschen en Amerikanen en vooral Hollanders omvat, die al hun Fransche waarden, welke zij tegen goedkoope franken gekocht hadden, lieten verkoopen ten einde hun wjnst op de valuta te realiseeren. Ten slotte drong Caillaux aan op kalme eens gezindheid en op methodische bestudeering der groote problemen van den dag. I)E VOLKENBOND. De griep. Aan het vijfde bulletin van de sectie voor de hygiëne van den Volkenbond, 26 Januari verschenen, is het volgende ontleend Nederland. Den 17en Januari vertoonde de ziekte te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag neiging tot daling. Blijkens een bericht van 21 Januari bleef de griep zeer verspreid voorkomen haar karakter bleef goedaardig, ofschoon complicaties (in het bijzonder pneu monie niet zeldzaam waren, vooral onder be jaarde personen. De tóestand te Utrecht bleef onveranderd. Arnhem had 1300 a 1400 griep- lijders. met de ,,Neue Freie Presse verklaarde Musso lini, dat ondanks alle pogingen op wetenschap pelijk gebied, Italië niet zijn geheele volk kan voeden. Wij moeten, zeide hij, ons uitbreiden of. barsten. Voorts verklaarde hij zich niet ge rechtigd te gevoelen de idealistische en humani taire pacifisten te volgen. Italië zal zich uitbrei den door langzame kracht en de logica der historie. Wij moeten onzen natuurlijken gang tot uitbreiding die zeide Mussolini naar ik overtuigd ben, vredelievend zal zijn, bevor deren. Wat aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land aangaat, verklaarde Mussolini dat die aansluiting wellicht eens zal komen. De groei der rijken is een kwestie van tijd. Vele menschen ge- looven dat binnen een eeuw de kleine staten verdwenen zullen zijn. Op de vraag of de gealli eerden die aansluiting zouden gedoogen, ant woordde Mussolini, dat de politiek der geallieer den sedert de onderteekening van het vredes verdrag, van Versailles onstandvastig, inconse quent en tegenstrijdig is geweest en dat in de toekomst waarschijnlijk nog meer zal worden. geering verklaarde president Coolidge, dat hij voldoende aandacht wijdt aan de militaire strijd vaardigheid, doch Amerikanen zijn voorstanders van vrede en zij moeten zich daarom niet alleen onthouden van militaristische daden of gedra gingen, die zouden kunnen worden opgevat als een uitdaging tot een bewapeningswedstrijd, doch zij dienen tevens alles in het werk te stellen om een zoodanigen wedstrijd voorgoed tot het verleden te doen behooren. De Vereenigde Staten, aldus de president, verkeeren waarschijnlijk in de gunstigste fi- nancieele omstandigheden van alle groote mo gendheden. De regeering heeft de openbare schuld doen verminderen tot beneden de negen tien milliard dollar, zoodat zij twee milliard voor is op het aflossingsschema dier schuld. OOSTENRIJK. Een gevecht tusschen fascisten en socialisten. Me» meldt uit Weenen, dat te Schattendorf, een plaats in Zevenbergen aan de Hongaarsche grens, gister een gevecht met vuurwapenen heeft plaats gevonden tusschen „frontstrijders" en leden der socialistische organisatie. Daarbij zijn elf. arbeiders en een kind gedood, terwijl zes arbeiders gewond werden. Volgens hetgeen van socialistische zijde over de toedracht van zaken is gemeld, gingen de „frontstrijders" zonder aanleiding tot den aan val op de arbeiders over. De daders zijn naar Flongarije gevlucht. De Weensche arbeiders verkeeren in groote opwinding. RUSLAND. Rusland tegen Engeland. Uit Riga wordt gemeld De volkscommissaris voor oorlog te Moskou heeft in een rede ver klaard, dat oorlog tusschen Rusland en Engeland onvermijdelijk is, daar de Engelsche imperialis ten een aanval op de sovjetrepubliek voorbe reiden door middel van Polen en de Baltische Raten. Er dienen krachtige maatregelen ter afwering getroffen te worden heel de republiek moet worden gemilitariseerd. Een nader bericht uit Moskou meldt, dat het nieuwsagentschap Tass beslist alle berichten over een troepenconcentratie bij de Westelijke grens tegenspreekt. ITALIË. Mussolini over Oostenrijks aansluiting bij Duitsch land. Uit Weenen wordt bericht In een intervieuw 43 Hij kon geen woord meer over de lippen bren gen, en met de handen voor het gelaat liet hij zich achterover in een zetel vallen. „Professor," zei de heer Dunn nu, „gij zult niet vertrekken Waar Philip en Isabella zijn daar zult ook gij wezen." „Isabella Helaas Zij zal weigeren, mij ver giffenis te schenken. Ik heb haar broertje ge roofd, haar|een dolk in het zusterharte gestoken „Gij moest u schamen, professor, over Isa bella zoo te oordeelen. Immers aan u dankt zij de vreugde van het wederzien- En nu, professor, geef mij haar adres ik zal onmiddellijk een te legram verzenden. O, wat heerlijk kerstfeest wordt dit voor ons allen Buiten het kamertje hoorde men het getrap pel van kleine voeten de deur werd opengerukt en Phiüp kwam binnengedanst. „Professor," jubelde hij, van blijdschap een luchtsprong makende, „gij hadt gezegd, dat ik de toehoorders in verbazing zou brengen, en ik heb 't gedaan niet Daar is mijn tante, en daar mijn grootvader, en daar mijn nichtje Kate en daar mijn neef Walter en ik heb nog 'n NOORWEGEN. De Noorsche-arbeiderspart ij. Uit Oslo bericht men Gisteren werd een nationaal congres gehouden van vertegenwoor digers'van de Noorsche Arbeiderspartij en van de Noorsche Sociaal Democratische partij. Be sloten werd tot hereeniging der partijen. De bij Moskou aangesloten communisten werden niet tot het congres toegelaten. De „Tidens Tegn" zegt in een hoofdartikel, dat de hereeniging der arbeiderspartijen onge twijfeld een van de belangrijkste gebeurtenissen is, die de laatste jaren in de Noorsche politiek hebben plaats gehad. CHINA. Protest van Wellington Koo. Uit Peking meldt men In een nota aan den Engelschen gezant over de zending van Engelsche troepen naar China drukt de Chinee- sche minister van buitenlandsche zaken de hoop uit, dat de troepen teruggetrokken zullen worden „zoodat er niets betreurenswaardigs kan gebeuren, dat inbreuk maken kan op de vriendschappelijke betrekkingen die thans ge lukkig bestaan tusschen beide naties." De nota verklaart, dat de Chineesche regee ring meent dat de zending van troepen zonder haar toestemming een buitengewone maatregel is. De zending van nieuwe troepen en vlooteen- heden is in strijd met het handvest van den Vol kenbond. De Chineesche strijdkrachten en de politie in de omstreken van Sjanghai zijn ruim voldoende om de orde te handhaven en de aan wezigheid van talrijke buitenlandsche troepen zou allicht onvoorziene vwwikkelingen kunnen veroorzaken, voor welke de Chineesche regeering zich niet verantwoordelijk zou kunnen achten. ALLERLEI. Uit Belgrado Nadat hij de leiders der par lementaire groepen geraadpleegd had, heeft de koning aan Oezonovit.sj de opdracht gegeven een kabinet te vormen, hetwelk zal steunen op een breede concentratie van partijen. Flet arbitrage-verdrag tusschen Estland en Denemarken is, volgens een telegram uit Re val, geteekend. Uit Parijs De minister vaïi financiën deelt mee, dat de leening van 150 millioen Zwit- sersche francs, volgens de eerste berichten 20 maal overteekend zou zijn. Binn «nland. VER. STATEN. Gunstige toestand der financiën. Uit Washington meldt men Op de halfjaar- lijksche bijeenkomst der Amerikaansche re- R. K. Volkspartij. In de Zondag gehouden vergadering van het hoofdbestuur vau de R.K. Volkspartij is de \olgende motie aangenomen Het hoofdbestuur van de R.K. Volkspartij, in vergadering bijeen te Utrecht op 30 Januari 1927, stelt zich nog steeds op het eenmaal in genomen standpuntbeschouwt de katholieke eenheid in federatieven zin als hoogste doel en haar rapport als grondslag voor eventu ele onderhandelingen acht zich niet schuldig aan het verbreken van de eenheid zal doorgaan de R.K. Volkspartij te ontwikkelen, zoolang aan hare verlangens niet woidt voldaan en meent hiermede volkomen te handelen in den geest van de pauselijke encyclieken. Ouderdomswet. Bij Kon. b ïsluit io bepaald, dat voor het slui ten van een verzekering binnen één jaar na het menigte andere bloedverwanten gekregen. En met verandering van stem en iet wat schroom vallig voegde hij erbij „Neef Walter zegtMeer bloedverwanten in de stad, dan er boomen staan in 't Woud „So zuchtte Weer professor. En zijne aandoening werd heviger, zijne blijdschap in niger. Ieder kwam nu Flimmelstein de hand drukken, ieder had een vriendelijk woord voor hem, ieder' noodigde hem onder een gastvrij dak, aan een welvoorzienen disch. „Neen, voor de eerste dagen is professor mijn gast," sprak de heer Dunn. „En thans, Philip, moet gij u warm aankleeden en zoo gauw mogelijk met uwe familie naar huis gaan." „Gaarne," antwoordde Philip met vriende lijke deftigheid, „gaarne mijnheer Dunn, ik heb nog niet gesoupeerd 1 In tusschen zullen professor Himmelstein en ik de noodige maatregelen nemen, opdat Isabella morgen vroeg den trein naar Milwaukee neme en op Kerstavond hier zij." 'Hoera juichte Philip. „Dat zal een dubbel schoon Kerstfeest zijn.' „Weest daar gerust op, neefje" zei de „groote" Walter. In den morgen van 22 December ontving Isa bella, die in hevigen angst verkeerde, eer. brief. Onmiddellijk herkende zij het geschrift des professors". Eenige minuten verliepen voordat zij kracht vond om den brief te openen het arme meisje vreesde, dat hij eene nieuwe jobstijding bevatten zou. Met beneveld oog las zij eindelijk het vol gende Bij Milwaukee, 20 Dec. 1889. Lieve Isabella, Ik noem u „lieve", schoon ik daartoe niet meer het recht bezit, want ik heb u bedrogen Ik heb Philip om den wille zijner stem geroofd. Ik wilde hem slechts éénmaal voor het publick hooren zingen. Hij zal den 22sten December, savonds 10 uur, (tijd Milwaukee), optreden. Bid den Hemel, dat de knaap zijn plicht doe ik zelf ben te goddeloos, om thans te bidden Na afloop van het concert zullen wij den nacht hier doorbrengen en smorgens de terugreis aan vaarden, zoodat Philip op Kerstdag bij u zal wezen. Moge het voor u een recht gelukkig hoog tij zijn Ik snoodaard, mag dat geluk niet ver hopen want dien dag, of den dag tevoren, zal ik mijn Philip voor de laatste maal zien. En Isa bella, u zal mijn brekend oog nimmer meer aan schouwen. 't Is hard, onbeschrijfelijk hard want ik heb u lief u en Charlie en Mariatls hard. lk-zelfheb mijn graf gedolven. Nog slechts één verzoek, ééne bee heb ik tot u te richten denk niet meer aan professor Himmelstein,die eindigen eener andere verzekering op hetzelfde hoofd slechts provisie toekomt over het bedrag, waarmede de nieuwe verzekering de oude over treft. Nederlansch-Turksch handelsverdrag. Onze gezant in Turkije, mi. van Wélderen baron Rengers, is de vorige week naar Angora gereisd, vergezeld van deo politieken raad (drog man) van ons gezantschap, graaf de Hochepied, om met de Turüsche regeering de onderbande lingen te openen in zake een handelsverdrag tusschen Nederland en de Turksche Republiek. Ds voorloopige overeenkomst, toegepast se dert 16 Februari 1926, loopt den 15 Februari a.s. af. Daar bet niet mogelijk zal wezen om vóór dien catum het beoogi e handelsverdrag te sluiter), zal de gezant in de eei'ste plaats den commissaris voor den handel, Mahmoed Rah- mi bey, voorstellen bovengenoemde overeen komst voor zes maanden te verlengen. De ex-kroonprins op Wieringen. De ex-kroonprins, die zooals men weet, in verband met den verjaardag van zijn vader, ee nige dagen te Doorn heeft doorgebracht, is te Wieringen gisteravond om halfzeven per auto aangekomen. Bij verschillende oude kennissen heeft hij reeds een bezoek gebracht, o.a. bij zijn vriend, den hoefsmid. Hij overnacht ten huize van den burgemeester, den heer Kolf, en zou heden den geheelen dag nog op Wieringen ver toeven. Het aantal wachtgelders bij het L. O. Het Tweede Kamerlid Boissevain heeft aan de Ministers van Onderwijs en van Financiën de volgende vragen gesteld Zijn de Ministers bereid mede te deelen het aantal wachtgelders bij het openbaar lager on derwijs in 't algemeen en te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage in 't bijzonder het aantal wachtgelders bij het bijzonder on derwijs in 't geheel en te Amsterdam, Rotterdam, en 's-Gravenhage afzonderlijk hoe groot het aantal is van hen (haar), die in de laatste 5 jaar de akte als onderwijzers of onderwijzeres verkregen hebben Een minderheidskabinet Mr. Marchant moet van het voorstel-Schaper niets hebben. Het jongste nummer van „De Vrijzinnig-Democraat" bevat een artikel „Zoo kan het niet," waaraan de „Tijd" het volgende heeft ontleend „Wat den heer Schaper voor oogen staat, zou worden een roomscL-katholiek kabinet met eenige vrijzinnige democratie erin gemengd. Voor de vrijzinnig-democraten zou dit niet gunstig zijn. Hunne partij kan niet, zonder ernstig gevaar voor haar bestaan, als aanhang sel van een viermaal grootere partij aan de regeering gaan deelnemen. De samenwerking met katholieken op zich zelf, in grooter ver band, is reeds niet zonder bezwaar. Om deze reden, dat wij, behalve democraten, vrijzinnigen zijn. Maar in grooter verband is dat bezwaar geringer. De verantwoordelijkheid wordt dan met anderen gedeeld. Steun in het kabinet is geheel iets anders dan steun alleen daarbuiten. Maar wij nemen nu eens aan, dat de vrijzin nig-democraten, ter wille van 't parlementaire stelsel, voor zich zelf over dit bezwaar konden heenstappen. Dan blijft rekening te houden met de werking van dit roomsch-katholieke Kabinet, zij het met enkele vrijzinnig-democra ten, naar buiten. uw broertje gestolen heeft, doch aan den armen ouden man, die Philip heeft liefgehad en onder wezen, en die uw trouwe vriend was, totdat de duivel zijn hart binnensloop en hem tot iets wreeds, iets afschuwelijks bekoorde. God ver geeft het mijl Ik zal uw aanschijn niet meer zien God sta me mij Stort nog een gebedje, opdat Philip vandaag goed zinge. Bid, bid Dit is de éénige vreugd, welke mij nog wacht, op deze aarde. Uw ongelukkige en onwaardige vriend Heinrich Himmelstein- „Ach goede vriend, riep Isabella uit, God weet, dat ik u vergiffenis schenk God weet ook, hoe gelukkig t mij zoude maken, uwe trekken nog eens te mogen aanschouwen Isabella legde zich dien avond een weinig later dan gewoonlijk ter ruste. Zij dacht in liefde aan beur broertje Philip, die nu voor de eerste maal in het publiek optrad waardat wist zij niet Ook, Maria bleef op. Te half negen vielen bei den op' de knieën en begonnen den rozenkrans te bidden, opdat de knaap goed zou zingen, en op dat hem geen kwaad naar ziel of lichaam zou overkomen- (Wordl vervolgd). COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1