Werkhanden In Nederland leeft nu eenmaal een sterk anti papisme. Tegen zoodanig kabinet zou dit on middellijk worden gemobiliseerd. Zelfs van de sociaal-democraten zou dat niet zijn te vergen, laat staan te verwachten, dat zij in volle wa penrusting dien vijand zouden tegemoet tre den. Meer behoeven wij hiervan niet te zeggen. Ziedaar de eerste reden, waarom zoodanig kabinet geen levenskracht zou hebben. Maar in de tweede plaats welke positie zou, afgescheiden van het genoemde bezwaar, dit minderheidskabinet in de Kamers hebben Het zou opnieuw een zet-ministerie zijn ditmaal van de S.D.A.P. Deze gedachtengang leert nns reeds, wat van zoodanig kabinet het lot zou zijn. Mislukte proeven met het parlementaire kabinet zullen het vertrouwen in het parlemen taire stelsel meer kwaad doen dan goed. Daarom zijn deze proefnemingen verwerpe- lijk. De heer Schaper schrijft „er zijn inderdaad andere" (oplossingen) dan in parlementaire meerderheidsformatie met de S.D.A.P. Met de aanbevolen „oplossing" is zijn voorraad dus nog niet uitgeput. Wij zien echter geen andere dan een soortgelijk minderheidskabinet, ge steund door de S.D.A.P. en de vrijzinnig-de mocraten. Hiervan kan echter geen sprake zijn om den te verwachten tegenstand van alle andere „bur gerlijke" partijen, terwijl op de toezegging van „weiwillenden steiAi" van een harer niet te rekenen viel. Ziet men af van het democratisch karakter van het regeeringsprogram, dan zou een par lementair kabinet in aanmerking kunnen ko men, voortgekomen uit de roomsch-katbolieke en anti-revolutionnaire partijen alleen, met „wei- willenden/ steun" van de christelijk-historische fractie of onder een verschuivende welwillend heid. Van de anti-revolutionnaire partij echter is, vooral in haar minder gunstigen gezondheids toestand, niet te vergen, dat zij alleen haar lot aan de roomsch-katholieken zou verbinden. Wij zien derhalve op dit oogenblik geen licht. Maar dat is ook geen onoverkomenlijk bezwaar. Wij moeten niet spreken van „dingen" naar anderer medewerking en van „eischen". De oplossing zal niet door eenige partij, maar door den loop van de omstandigheden, door de staat kundige ontwikkeling worden opgedrongen. Dat komt vanzelf. In afwachting daarvan is er geen reden om met een aanwending vankunstmiddelen het inter mezzo-De Geer te verkorten." Om de medenzcggenschap. Op uitnoodiging van de Studenten Vereeni- ging voor Sociale Lezingen te Leiden zal, gelijk bekend, op 3 en 10 Febr. a.s. een debat gehouden worden tusschen de heeren R. Stenhuis, voor zitter N. V. V. en Simon A. Maas, eere-voorzit- ter van het Verbond van Ned. Fabrikanten Ver- eenigingen over Medezeggenschap in de Be drijfsleiding. Den eersten avond zullen beide sprekers hun stellingen toelichten, den tweeden avond volgt re- en dupliek. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Ziekenhuis. Saldo f 9407.70 14 toezeggingen van 50 c. p. maand - 84. 13 keer 25 cte. per maand- 39. 2 keer 10 ets. per maand- 2.40 S. 2 gulden per maand- 24. 4 keer 1 gulden per maand- 48. B. 40 ets. per maand- 4.80 2 keer 75 ets. per maand- 18. 4 keer 25 ets. per week- 52. E. en S. 30 ets. per week15.60 P. 20 ets. per week10.40 13 keer 10 ets. per week- 67.60 N.N100— M. B5.. M. 10 ets. per week- 5.20 J. K. mijn tweede gift - 10.- Totaal9893.70 Met hartelijken dank en blijvende aanbeveling. Het Comité. Katholiek Leven. Het bestuur van K.L. verzoekt ons te willen melden, in verband met bet aanstaande vertrek uit onze stad van den zeereerw. pater P. Biesta naar diens nieuwe standplaats te Neerbosch, dat tegen morgen, Woensdagavond een bijeen komst is belegd voor de leden van K. L., in den R. K. Kring,om van hun beminnelijken en zorg- zamen geestelijk-adviseur afscheid te nemen? Het bestuur vertrouwt op aller opkomst, op dat de laatste bijeenkomst van K. L., aan welke vereeniging pater Biesta zijn liefde en zorg heeft gewijd, een laatste bewijs van dankbaarheid moge zijn van K. L.'s leden. Nederlandsehe Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Naar wij vernemen, is de door het Departe ment Schiedam ingestelde commissie ter bestu deering van de voor- en nadeelen, verbonden aan de (eventueele) annexatie van Schiedam door Rotterdam, als volgt samengesteld G. W. van Bergen Walraven, W. Beukers AJzn., N. W. Conijn, ir. W. A. N. Eggink, Mr. W. A. Hoek, H. Hovingh, Herman Jansen, D. Kok, F. A. C. Lechner, I. Th. M. Nolet, dr. C. R. Vermaas en S. S. Vies Jr. De commissie is gisteravond voor het eerst bijeengekomen en bij deze gelegenheid geïnstal leerd door den voorzitter van het Departement. Zij benoemde tot voorzitter den heer G. W. van Bergen Walraven, die deze benoeming voorloopig onder voorbehoud aanvaardde, terwijl mr. W. A. Hoek met het secretariaat werd belast. Ter spe ciale bestudeering van verschillende onderdeden van het annexatie-vraagstuk splitste de commis sie zich in diverse sub-commissies. Gem. Zangvereen. „Euterpe". Naar men ons nïeldt, wordt de opvoering van het zangspel „Nellij", van Carel I. Boaman, door de gem. zangver. „Euterpe", directeur de heer A. M. den Draak, wegens familie-om standigheden tot na Paschen uitgesteld. f 50.— uitgeloofd. De politie maakt bekend, dat een bedrag van 50.wordt uitgeloofd aan dengene, die aanwijzingen verstrekt, tengevolge waarvan de dader wordt aangehouden van den dietstal op 22 Jan. jl. gepleegd ten huize van Van Harmeien aan de Heenvlietschestraat. Aanrijding. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op de Nieuw^ Haven de wielrijder W. M., van beroep electri- cien en wonende Anth. Muysstraat, aangereden door een luxa auto van den heer A. W., wonende te Rotterdam, Bergschelaan. Doordat de auto naar rechts moest uitwijken voor een vracht auto uit de Bu-g. Knappcrtlaan was een aan rijding onvermijdelijk. Het rijwiel Werdgedeelte- lijk vernield. W. M. kwam met den schrik vrij. De heer A. W. betaalde 25.schadevergoeding. Kinder Operette. Gisteravond om 8 uur werd in Musis Sacrum de tweede uitvoering gegeven van de Kinder-ope- rette De schoone in het slapende bosch, door het jongedames- en kinderkoor. Evenals de eer ste uitvoering was de zaal weer geheel uitver kocht. Het feëriekc spel met de fantastische decors en kleurige lichtschijnsels, de aardige dansen, kortom de heele opzet en uitvoering van deze operette was een dusdanige belangstelling, over waard. De stille aandacht tijdens het spelen, het har telijk applaus na elke acte, gaf dan ook schitte rend blijk, hoe het stuk bij het publiek in den smaak viel. De spel-kwaliteit van de speelsters en spelers komt alle lof toe. Hun spel, rang en dans was ui termate verdienstelijk. De regisseur Ko de Keijzer, heeft alle recht tevreden te zijn over den uitslag van deze uitvoering. Als iemand lof toekomt voor het welslagen van dezen avond, dan zeker wel hem. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL 405 6 Bij vinders bril, P. van Wely, Villastr. 95 kinderhandschoen C. de Vries, Parallelweg 92 C darnesportemon naie inh. 24 ct. J. Doodewaard, Westfranke landschestr. 48 bov zak inh. geld en sleutel, A. J. Boordijk, Westfrankelandschestr. 36 heerenportemonnaie, J. v. d. Oever, Korte Ach terweg 2 damestasch met inh. A. v. d. Waal, Groeneiaan 3; reticule, J. Martijnse, Ouddorp- schestr. 13 ceintuur, A. Boer, Paraileweg 202 D. Molendijk, Kreupelstraat 62: kinderporte- monnaie met inh. J. van Roeij, Nassaulaan 24 H. J.Visscher, Spoorstr8 trekhond, P. Rosman' Maasdamschestraat. 5 sierspeld, P. v. d. Does, Oude Maasstraat 3 j hondje, L. Westerveld, L. Costerstr 6 B ring, L. Mak Wattstr 1~; kin derhandschoen, S. v. d. Liden, Singel 28 da- mesportemonnaie, A. van Lienden, Eendracht- straat 32 A rozenkrans in étui, J. van Leeuwen, Kortlandstraat 17 B; bril in étui, J.Groenewegen' St. Anna Zusterstraat 15 Vervolgens sprak ook nog de chef de bureau, de heer H. Driessen, alsook eenige leden uit het personeel boden hun gelukwenschen aan en memoreerden de humane wijze van samen werking. Ook deze sprekers overhandigden den jubilaris prachtige cadeaux. Des namiddags had een drukbezochte receptie plaats. De nieuwe sluisdeur voor IJmuiden. Gistermorgen is de groote sluisdeur, welke voor de nieuwe sluiswerken te IJmuiden bestemd is, en die Zaterdagmorgen bij Burgerhouts Machinefabriek en Scheepswerf te water was gelaten, naar Gemeentedok no. 4 gesleept door vier sleepbooten van Piet Smit en Co's Inter nationale Sleepbienstde „Duitschland de „Vecht de „Maas" en de „Griekenland". Het sleepen, met name onder de Maasbruggen door, had een vlot verloop. dankwoord. De verloting ten bate der Vereenigingtotbescherming van zuigelingen. Nu wij aan het einde van de werkzaamheden komen in verband met bovengenoemde vej- loting, voelen wij ons gedrongen, een woord van dank uit te spreken aan alle medewerkers voor de hulp, welke wij in zoo rufme mate mochten genieten, zoodat het resultaat van dien arbeid mooi was. In de eerste plaats moeten wij hetgemeente- bestuur hartelijk dankzeggen voor de mede werking, ook voor het gebruik van het Doele- gebouw. Dan past ons een woord van dank aan notaris Boddeiis, die bij de technische leiding van de verloting en alles wat daarmee in verband stond ons zooveel raad en hulp ggf. Verder voelen wij ons zeer dankbaar gestemd tegenover de pers, die voor al ons geschrijf altijd welwillend een plaatsje afstond. Ook den heer Stahlie, architect, zijn wij heel danxbaar voor de vele raadgevingen bij het inrichten van de tentoonstelling. Door deze raadgevingen konden wij in de betrekkelijk kleine ruimte toch een mooi geheel vormen. De palmen van den bloemist van Dijk gaven mede een keurig cachet aan dat geheel. Ook den directeur van het stedelijk muziek korps zijn wij heel dankbaar voor het afstaan van de zaal voor onze tentoonstelling. Dan moeten wij nog noemen de firma van Nelle, die Steeds zorgde voor versche thee en koffie voor de dorstige bezoekers van onze feestavonden de drukkerijen, die ons drukweik zoo voordeelig en netjes leveraen. Wij danken verder ailen en iedereen de winkeliers en particulieren voor hunne gaven, de medewerksters en werkers voor him tijd en krachten, de bezoeksters en bezoekers voor hun sympathieke houding, voor hun gulle gaven, koitom allen en iedereen, die meegeholpen hebben om de tentoonstelling en de verloting te doen slagen en ons ideaal heeft helpen te bereken, n 1. een spaarbankboekje net den inzet van 2100.aan het bestuur der Vereeniging tot bescherming van zuigelingen af te kunnea dragen. UIT ROTTERDAM. Zes inbraken in één nacht. Gisternacht zijn hier ter stede verschillende inbraken gepleegd. Allereerst is ingebroken in den Grooten Schouwburg in de Aert van Nes straat. Doo een hofje, dat in de Ch, ispynlaab uitkomt, zijn de inbrekers aan de achterzijde van den schouwburg gekomen. Vervogens zijn zij over een muurtje geklommen en hebben ze een ïuit ingedrukt. Daarna is het raam openge draaid. De dieven kwamen toen in het kantoor tje van den directeur. Daarin bevindt zich een ingebouwde brandkast, waarvan de eerste houten deur is geopend. Tegelijkertijd echter dat deze deur werd geopend, werd automatisch een alarm- schel in werking gesteld en de concierge gewaar schuwd. Deze belde onmiddellijk de politie van het bureau Witte de Withstraat op, doch toen deze ter plaatse verscheen, waren de inbrekers reeds verdwenen. De politie zocht den geheelen omtrek af, doch zonder resultaat. Uit den schouw burg wordt niets vermist. Voorts is gisternacht ingebroken in het hulp- postkantoor in de Burgemeester Roosstraat. Het hangslot van de buitendeur is verbroken en de deur is met een valschen sleutel geopend. Alle loketten werden opengeschoven en de laden en kastjes werden doorzocht. Ook hier was de buit slechts gering. In de R.K. Keik aan de Paul Kruggrstraat werden zeven offerblokken geledigd. Een be drag van ongeveer 150 werd gestolen. Met behuljj van een valschen sleutel is voorts ingebroken in de woning van den caféhouder A. A. B. aan de Kruisstraat. Hier werd een schrijfbureau opengebroken, waaruit een geld- istje met /400 en eenige spaarbankboekjes me een tegoed van 2000 werden weggenomen. In de Diergaardelaan werd ingebroken bij e we uwe G. A. H. van D. Uit een lessenaar werd een bedrag van 100 gestolen. len slotte hebben dieven zich toegang ver schaft tot het. kantoor van de firma H. S. aan den Schiedamschen Singel. Ook hier werd alles doorzocht, doch niets gevonden. Volksbadhuis. Op 28 en 29 Jan. '27 werden genomen 508 baden. Ie klasse kuipbad „n 35 regenbaden 62. 2e klasse kuipbaden 35regenbaden 364 kinderbaden 12. Gedurende de maand Januari werden genomen 2030 bade1. Ie klasse kuipbaden 128 regenbaden 265 i kinderbaden 3. 2e klasse kuipbaden 158 regenbaden 1442 kinderbaden 34. |^j Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleuteltje, sleutel, kinderhandschoentje, ceintuur, heerenhandschoen, fabriekspenningring met 3 sleutels, wollen handschoen, pet, bezem, kin derhandschoentjes, dameshandschoen, rozen krans, kindermuts. Het groote annexatieplan. Het aadslid J. te Laan (S.D.A.P.) heeft verzocht in een der eerstvolgende vergaderingen van den Gemeenteraad B. en W. te mogen nterpelleeren over het annexatievraagstuk. pe volgende vragen zijn door hem gesteld no- ^e'u JUIS^' R- en W. op 10 October 1 J2o een volledig uitgewerkt voorstel, begeleid door een advies van de Commissie voor Plaatse- hjKe Werken, hebben ontvangen inzake do uitbreiding van het grondgebied van de gemeente Rotterdam 2. Indien deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, willen B. en W. dan mededcelen hoe het te verklaren is, dat dit zoo uiterst belangrijke vraagstuk nog steeds niet door het college in behandeling is genomen (Mededeeling van wethouder de Jong, raadszitting van 11 Nov? 1926). 3. Willen B. en W. mededeelen, wat er door het college ten aanzien van het op 10 October 1925 ingekomen voorstel besloten is? 4. Zijn B. en W. bereid te bevojderen, dat dit zoowel voor ae gemeente Rotterdam als voo haar omgeving zoo uiterst belangrijke vraagstuk thans met de meest mogelijke voortvarendheid ter hand wordt genomen De werkloozenuilkeering in 192G. Met de publicatie van de cijfers oer werk- loozenuitkeering over de maand Dec. jl. heelt men ook een overzicht gekregen over het geheele jaar 1926. Aan w erkloozenuitkeering en onderstand is 1926 de gemeente komen te staan op een bedrag van 3.535.556.81 (plus 81.633.58 aan kolen geld). Hiervoor komt voor werkloozensteun een bedrag van 1.876.336.31 1.120.584.08 aan georganiseerden en 755.752.23| aan ongeorga niseerden) en f 1.649.120.39| voor ondersteuning van bedeelden. Jubile bij de R. E. T. M. Onder zeer vele blijken van belangstelling heeft gisteren de inspecteur der R.E.T.M., de heer J. H. Stolk, zijn 25-jarig jubileum in dienst dezer maatschappij gevierd. De directeur der R.E.T.M. sprak in de versier de kantoorlokalen den jubilaris en na hem ook mevr. Stolk toe, onder overhandiging van een cadeau onder couvert. Bij of krach te hs wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De burgemeester van Schiedam brengt het volgende ter openbare kennis Op Dinsdag, 22 Februari a.s., zal plaats heb ben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, dan des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie, der gemeente Delft worden ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet Worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Provinciale Staten binnen den den kieskring. Achter den naam van ieder der onderteeke naars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een on derteekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofdstembureau is gevestigd wordt bij de inlevering der lijst een verklaring overgelegd van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voorkomt op de kiezers lijst in die gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten ge plaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt ge geven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtge noot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voor namen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voprkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in den- zelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaat stelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden ge daan en is zij niet aan het officieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. De candi daten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren, voor de lijsten en voor de schrif telijke verklaring van bewilliging, hierboven ver meld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaat stelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste hondertwintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die weten de dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft ondertee kend. Schiedam, 1 Februari 1927. Gemengd Nieuws. De moord te Den Haag. Arrestaties te Brussel. Thans hoopt de politie, dat het haar gelukt is eenig licht te brengen in den geheimzinnigen moord op juffrouw Wilk, wonende aan het Be- zuidenhout, welke misdaad heden voor 14 dagen is gepleegd. Sedert eenige dagen leidde een spoor naar Brussel. De politie was ter oore gekomen, dat twee personen, die omstreeks den tijd, dat de moord gepleegd moet zijn in de onmiddellijke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2