xasrJS2L*£~ r FEUILLETON, OMSTREKEN Philip, de kleine Zanger. Vrijdag 4 Februari 1927. No. 14777 SU?** w ™r AdvsrtJBtiüni Iragals 1JB, #ifea r#g*l ifi«rkoT«n SS a nt, 3 maal Boreaal KOEMARKT 4. Telelaon Intsseemmimaal 68085 Pastbui 39. nlaataen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingea 7B e per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.7° per week 20 cent '«woper Ipeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteren. Tarieven worden oP aanvraag Buitenlandse!* Nieuws. DIJITSCHLAND. De Rijksdagzitting. Uit Berlijn wordt gemeld Het nieuwe Duit- sche kabinet voor de eerste maal sedert de republiek een uitgesproken rechtsche regeering heeft zich aan den Rijksdag voorgesteld. Deze rechtsche regeering heeft echter in dr. Marx een kanselier, die indertijd candidaat voor het rijkspresidentschap der republikeinsche par tijen is geweest en tot dusver aan het hoofd heeft gestaan van kabinetten met een republi keinsche meerderheid en in dr. Stresemann een minister van Buitenlandsche Zaken, die sedert jaren tegen de Duitsch-Nationalen een heftigen strijd heeft gevoerd in het belang der verzoeningspolitiek. En inderdaad was de inhoud en de vorm der door dr. Marx voorgelezen re- geeringsverklaring zoowel wat de binnenlandsche als wat de buitenlandsche politiek betreft zóó gekozen, dat het onbegrijpelijk moet voorkomen, hoe de Duitsch-nationale ministers dit program voor hun kiezers in het land kunnen verant woorden. De regeeringsverklaring, welke dr. Marx zonder eenig oratorisch gedoe voorlas, werd, met uitzondering van heftige interrupties der communisten, kalm aangehoord. Veel levendiger ging het toe bij de debatten. Zij begonnen met een ironische verklaring van den leider der sociaal-democratische partij Her mann Müller. Voor de eerste maal sedert langen tijd zijn de sociaal-democraten in de gelegen heid, zuivere oppositiepolitiek te voeren, daar de regeeringen tot dusver op zijn minst door de sociaal-democraten zijn geduld. Niettemin bleek uit de rede van Müller duidelijk het streven, niet al te hatelijk te zijn tegen het Centrum, waarmede de linkerzijde in de toekomst toch weer zal moeten samenwerken. Met groote aandacht Werd geluisterd naar de verklaring van den woordvoerder der Duitsch- Nationalen, graaf Westarp. Deze behoort tot het intransigente deel zijnef partij. De taak, tegenover deze republikeinsche regeeringsver klaring een sympathieke houding aan te nemen, ging dan ook blijkbaar zijn krachten te boven. Voortdurend brak er gelach uit, of „hoort, hoort !"-geroep der linkerzijde, wanneer de graaf nu eens moest verklaren, dat zijn partij geen offers op het gebied harer overtuiging heeft gebracht en dan weer zeide, dat het verdragswerk van Locarno en het lidmaatschap van den Volkenbond de grondslagen der buitenlandsche politiek moeten zijn en dat zijn partij een politiek van verzoening wenscht. Een deel der rede van Westarp zal onge twijfeld een tegenverklaring van het Centrum uitlokken, n.l. waar hij verklaarde, dat van zijn partij geen aanvaarding van het program manifest van het Centrum was verlangd. Van het verdere debat is feitelijk alleen de korte verklaring van dr. Scholz namens de Duit- sclie volkspartij van belang. ENGELAND. Engeland en China. Uit Londen wordt gemeld De „Daily Tele graph" meldt, dat het kabinet eergisteren be sloten heeft de Engelsche politiek in China niet te wijzigen. De „Daily Express" meent everwei te veten, dat aan den Engelschen legatieraad O'Malley nieuwe instructies zullen woiden gezonden. 46 Toen de slede voor den hoofdingang stilhield, verscheen een bejaarde vrouw met sneeuwwit haar op den drempel. „Kijk, Isabella," riep Philip, „dat is groot- mama. O, gij zult haar zoo innig liefhebben en zij heeft de trekken onzer moeder. En mevrouw Eastin is onze tante zij staat achter grootmama en lijkt nog méér op moeder. Stap uit, Isabella, en omhels haar. Grootriiocder heeft den heelen dag rozenhoedjes gebeden, opdat u op reis geen ongeluk zou overkomen. Voor een oogenblik vergat Isabella de kalme deftigheid welke aan jonge dames van goede op voeding betaamt. Zij sprong uit de slede, ijlde de marmeren trappen op en wierp zich aan c en hals harer grootmoeder. „Mijn liet, lief kind snikte mevrouw Hammond. „Welkom, welkom Méér kon zij niet zeggen. Al de teederheid, al de liefde, die zij eenmaal aan hare Agnes had Verspild, keerden op dit oogenblik terug in eur hart. Agnes was achttien jaar oud toen zij heen ging, en in hare plaats stond nu Isabella, die vee op hare moeder geleek. BELGIE. De Belgische socialisten en de regeering. Hoewel de juiste resultaten van het onder de sociaal-democratische federaties gehouden referendum over de kwestie der voortzetting van de socialistische medewerking, met de bur gerpartijen, in de regeering, nog niet bekend zijn, kan toch, naar men on0 uit Brussel meldt, met zekerheid reeds worden gezegd, dat de overgroote meerderheid zich voor de voort zetting der collaboratie heeft verklaard. Als voorloopige cijf.rs worden medegedeeld 243.000 stemmen vóór, 61,000 tegen, 14.000 onthou dingen. De Belgische burgemeestersbenoemingen. De Brusselsche correspondent van het „Vad." seint Een voorstel van den socialistisclien afge vaardigde Pepin, volgens hetwelk de benoeming van de burgemeesters voortaan niet meer door den Koning zou geschieden, maar aan de ge meenteraden zou worden overgelaten, is gisteren in de Kamerafdeelingen goedgekeurd en in 3 andere verworpen. In het geheel stemden 45 leden voor, 40 tegen en 2 blanco. FRANKRIJK. Kiesrechthervorming. Uit Parijs wordt, berichtIn den kabinets raad heeft Sarraut de kwestie der kiesrecht hervorming uiteengezet. Hij gaf zijn collega's een overzicht der groote lijnen van het ontwerp, dat hij opgesteld heeft en dat een terugkeer tot het districtsstelsel voorziet op den grondslag der vroegere arrondissementen met een geringe vermindering van het aantal afgevaardigden. In den eerstvolgenden kabinetsraad zal de mi nister de kwestie der herstemmingen behandelen en die van den duur van het mandaat. Ver volgens zal de raad overleg plegen en de houding der regeering bepalen. m omloop, volgens hetwelk het Zuidelijk leger een aanval zal doen op Sjanghai om zich meester te maken van de stad alvorens al de Engelsche troepen geland zijn. ALLERLEI. Uit Londen Volgens de „Daily Chronicle zou de kanselier van de Schatkist een plan tot belangrijke verhoog.ng van de invoerrechten op buitenlandsche wijnen uitwerken. Uit, Parijs De Fransche minister van Ar beid ontving gisteren een delegatie van werk- loozen, die den minister verzochten de uit- keering te verdubbelen. Volgens berichten uit Tirana hebben alle leden van het Albaanbche kabinet ontslag ge- jiomen. Agmed Zogul verleende hun de hoogste onderscheidingen. Het is niet bekend, waarom de ministers zijn heengegaan, hun opvolgens zijn nog niet benoemd. Binnenland. gemeenten gelijk zullen zijn. Het Rijk zal de eerste proef organiseeren en stelt den noodigen grond en de woonbarakken op het Witteveen in Drenthe, alsmede zijn geheele organisatie, op het gebied der werkverschaffing in Drenthe, beschikbaar on. het welslagen der plannm te bevorderen. PORTUGAL. Revolutionnaire beweging. Uit Lissabon bericht men Volgens officieuse inlichtingen is een groot gedeelte van het gar nizoen van Oporto in opstand gekomen het grootst^ gedeelte der troepen echter blijft trouw aan de regeering, die meester is van den toestand. Bij wijze van voorzorgsmaatregel is over geheel Portugal de staat van beleg afgekondigd. Te Lissabon is alles rustig. Een officieel communiqué deelt mede, dat de minister van oorlog zich aan het hoofd gesteld heeft van de troepen, die tegen de opstandelingen van Oporto oprukken. OOSTENRIJK. Na het incident te Scha ttendorf. Uit Weenen wordt gemeld In den nat.ionalen raad hebben de sociaal-democraten naar aan leiding van het incident van Zondag jl. te Schat- tendorf een dringend voorstel ingediend, met den eisch, dat de regeering zal verklaren, of zij bereid is de schuldigen ter verantwoording te roepen en de plaatselijke groepen der front strijders in Burgenland te ontbinden. Vóór men tot de behandeling der agenda overging, legde dr. Seipel eene verklaring af, waarin uitdruk kelijk gezegd wordt, dat de regeering haar plicht zal doen. CHINA. Een aanval op Sjanghai? Uit Sjanghai meldt men Er zijn geruchten Werkloosheidszorg. Gisteren 'is in het gebouw van het departe ment van binnenlandsche zaken en landbouw de tweede conferentie gehouden van den minister, mr. Kan, met de vertegenwoordigers van de vier erroote gemeenten. C In deze conferentie waren aanwezig de minis ter van binnenlandsche zaken en landbouw, nu. Kan, de hoofdcommies aan zijn departement, de heer Meyer de Vries en de wethouders, de lieeren dr. Vos, Amsterdam Nivard, Rotterdam Drees, Den Haag de Waal Malefijt en Smulders, Utrecht. In de thans gehouden conferentie hebben de besprekingen zich beperkt tot deze twee hoofd- le. de uitvoering van werken ter plaatse, hij wijze van werkverschaffing, waarbij o.a. naar voren kwamen de vervroegde uitvoering van marktplannen te Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht, het Zuiderparkplan te 's-Gravenhage en het Westlandsche kanalan-plan 2e. de tijdelijke verplaatsing van werkloo- zen naar ontginningen in Drenthe. Wat de uit voering van werken ter plaatse betreit zullen de betrokken gemeentebesturen met de regeering overleg plegen over hetgeen, zoonoodig in samen werking met en md steun van de regeermg, op dit gebied kan gebeuren. Concrete plannen zullen den minister m den loop der komende weken worden voorgelegd. Uitvoerig is daarna van gedachten gewisseld over de tijdelijke verplaatsing van werkloozen naar ontginningen in Drenthe. Algemeen waren de aanwezigen de meening toegedaan, dat ie in hooge mate gewenscht is, nu de steunrege lingen reeds zoovele jaren loopen, een goede toets- getegenheid te hebben wat betreft de gewillig heid tot arbeiden der gesteunden. De minister verklaarde zich bereid te bevor deren, dat, zeer binnenkort, aan de vier groote gemeenten een schrijven zal worden gezonden, waarin zal worden uiteengezet op welke wijze de tewerkstelling, ook wat het financieele gedeete betreft, zou kunnen worden geregeld, waarbij (dit werd door de Wethouders op den voorgrond gesteld), zoo de te ontwerpen regeling redelijk is, zii. die voor deze tijdelijke plaatsing Worden aan gewezen en zonder gegronde redenen weigeren te gaan, van verderen steun worden uitgesloten Teneinde het welslagen zooveel mogelijk te verzekeren, zal de eventueele eerste proef zich beperken tot 100 personen (25 uit iedere gemeen te), waardoor ook de geheele opzet, de wijze van reizen, de kosten, de belooning, voor alle vie. Geen pasvisum voor Frankrijk. De Fransche consul te Rotterdam deelt mede, dat de door de Fransche regeering overwogen maatregelen ter weder-invoering van 7 dezer af, van het paspoort visum voorloopig zijp opge schort. Bijgevolg kunnen dus Nederlanden en andere vreemdelingen, die niet aan de visum- formaliteiten zijn onderworpen, tot nader order zonder visum Frankrijk binnengaan. Naar vernomen wordt, zijn er besprekingen gaande tusschen de Nederlandsche en Oosten- rij ksche regeeringen, om te komen tot de afschaf fing van het wederzijdsche pasvisum. Volkenbondscommissie inzake de lucht vaart. De heer A. Plesman, directeur der K. L. M. is benoemu tot lid van de deskundigencommissie van de subcommissie B voor ontwapening. De deskundigen zijn belast met de bestudeering der economische gevolgen van een systeem van be perking der civiele en militaire luchtbaart. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Joscphgezcllen van de parochie van het Frankenland. Zondag 6 Februari a.s. zal bovengenoemde Josephgezellenvereeniging haar eersten lustrum vieren. Des morgens om half acht zal een H. Mis wor den opgedragen tot intentie van de gezellen. Vervolgens zal 's middags om half één het nieu we vaandel der vereeniging op plechtige wijze door den hoogeerw. heer deken Schraag worden ingewijd in het St. Aloysius patronaat, terwijl de avond in gezellig samenzijn zal worden door gebracht. Sehiedamsche Radio Ver. De Sehiedamsche Stedenavond, uitgaande van de Radiovereeniging alhier in samenwerking met de Hilversumsche Draadlooze Omroep zal plaats hebben op Maandag 28 Februari. Waar natuurlijk niet alle hier bestaande ver- eenigingen op één avond konden meewerken, zijn voor de eerste maal de oudste aangezocht en hoopt de Radiovereeniging in April een tweede avond te geven om aan het verzoek van de anderen, die nu niet kunnen meewerken, te voldoen. Eenige minuten verliepen in de warmste om helzingen. Eindelijk greep de heer Hammond de hand van Isabella en zeide „Kom nu, mijn kind, vergezel mij naar uwe kamer. Blanca," voegde hij erbij, zich tot me vrouw Hammond wendende, „zorg, dat wij niet gestoord worden ik moet haar alles vertellen." „Wat een prachtige kamer 1" riep het meisje, terwijl zij den drempel van het vertrek, haar aangewezen, overschreed. „Niet waar De kamer was heerlijk versierd met kostbare bloemen ook de meubelen waren zeer rijk en getuigden van smaak. „Uwe nicht Kate en uwe vriendinnen Sophie en Edna hebben uwe kamer zoo keurig versierd, hernam de grijsaard. Sedert den 22sten hebben zij dag en nacht gewerkt, om hun lieve Kate met al dat fraais te verrassen." „Wie bewoonde vroeger kamer, grootvader „Gewoonlijk werd zij niet gebruikt.Wij noem den dit vertrek de kamer van Kate. Doch zeer gaarne staat Kate ze u af. Zij heeft een zoo edel gelukkig karakter 1 Ik heb dit huis vier jaren ge leden gebouwd, Isabella. De inwoners van Mil waukee begrepen niet, waarom. Het eenige, wat ik op hun belangstellende vragen kon antwoor den, was dat ik ruimte noodig had, voor mijn kleinkinderen. Ik dacht wel is waar met aan u, mijn kind, of aao Philip en de andere kleinen, Afscheid pater P. Bicsla O.P. (Vervolg). Antwoord van pater Biesta. Vrienden, „Het is geen phrase, maar Werkelijkjeid, in den vollen zin des woords, „Katholiek Streven" heeft mijn hart gehad. Sinds lang ben ik aange wezen oj) de jeugd, daardoor gaat men de jeugd liefhebben. In Amsterdam heb ik 14 jaar vertoefd onder de kinderen van arbeidersgezinnen. Toen ik daar weg moest, viel mij dat heel hard. Zelfs nu nog. Het heeft, en dit is geen onwaarheid, physiek nagewerkt. Daarna' ben ik eenigen tijd uit de jeugd-organisatie geweest, maar ik voelde me gedurende die periode niet op mijn plaats. doch aan Kate en Walter en aan hun jongere broertjes en zusjes. Meer dan ééns stelde ik mij de vraag, of ik niet dwaas had gehandeld. Im mers, ik wist niet, dat jgij op de wereld waart, Isabella.9 „Maar, grootvader, boe verklaart gij cut a.Ico Niets weet ik, tenzij dat Philip in een schouwburg- van Milwaukee gezongen heeft. 7 A n miin kind. Daar, neem uw eigen ver sierde stoel; ik zal u alles vertellen. Het verhaal is niet voor d i kleinen geschiktzii zouden he toch niet begrijpen. Ik heb u verzocht, mij hier heen te volgen, opdat ik vertrouwelijk en on gestoord met u konde spreken. Isabella nam plaats en luisterde, bleek \<m „Uwe moeder, mijn kind, was de jongste van het gezin. Ongelukkigerwijze volgden wij hare kinderlijke luimen te veel op, zij was de jong ste. Wij konden haar niets weigeren, haie ge ringste wenschen waren bevelen voor ons. >t. ruimen tijd was zij in waarheid de konmginne van haar ouderlijk huis. Agnes had een geheel ander karakter dan de overige leden van ons ge zin. Zij was in hooge mate grillig, en t N n de opvoeding, die wij haar in onze nu e n t e gaven, was van zeer noodlottigen mv ou op haren geest. Bijwijlen had zij aanvallen van hit- tere zwaarmoedigheid. In strijd met te ïaa gc vingen der Zusters wier school zij bezocht, deden wij haar op zestienjarigen leeftijd die uitstekende inrichting verlaten, opdat zij al haren tijd aan de muziek konde wijden. De Zusters eikenden wel is waar, dat Agnes veel aanleg daartoe be zat, doch zij waren van oordeel dat de tucht der school voor het jonge meisje dringend van noode was. De overste noemde haar een bedorven kind, een gevaarlijk karakter, en zij waarschuwde ons voor de toenomst „Arme moeder 1" zuchtte Isabella. „De Zus ters hadden zich niet vergist. Zij heeft een bitter treurig leven geleid „Mijne vrouw en ik gevoelden, dat de reli gieuzen gelijk hadden. Maar Agnes had spoedig een einde aan onze weifeling gemaakt Zij Ver klaarde eenvoudig, dat zij geen voel meer in de school zou zetten en daar bleef het bij, in weei- wil onzer betoogen „Zoo ging zij haar eigen weg, koos zeil hare leeraren, kwam en ging, zoo ais 'L haar beliefde. Slechts één persoon in de gansche wereld scheen invloed op haar uit te oefenen, en die persoon was John DunnKij had haar lief, en zij beminde en vereerde hem. Kort nadat Agnes de school had verlaten, Werd zij met John verloofd, en mét die verloving begon de ramspoed De heer Dunn wees Agnes op 't ongeregelde harer levenswijze. Zij wrokte daarover, doch gaf eindelijk toe. (Wordt vervolgd). NtÏÏWE SCH1EWCHE COURANT TTQf r;;i. yol Ho zakeAi t ru

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1