Toen kwam ik in Schiedam en werd geplaatst tusschen een geheel andere jeugd. Nu ik ga vertrekken ben ik dankbaar te hebben mogen medewerken aan K.S. Vooral omdat men de gelegenheid krijgt elkaar onder 4 oogen te spre ken. Ik dank op de eerste plaats den heer Post voor de prettige samenwerking, die altijd van gemoedelijken en hartelijken aard is geweest.Ook breng ik dank aan de overige bestuursleden, den penningmeester, den heeren Steeds en Groenen- daal voor hunne toewijding. Aan den heer Groe- nendaal, die eveneens gaat vertrekken, zeg ik in het bijzonder een laatst vaarwel toe. Den leden wil ik een levensles medegeven, die als een groote factor in het leven geldt: Geheel ons leven op Christus vertrouwen. Christus op de eerste plaats. We moeten bij Hem steun zoeken, ook in de schooljaren. Schiedam is wel geen wereldstad, maar ik ben overtuigd van de groote gevaren, die overal dreigen. We moeten kracht en steun blijven zoeken bij Hem om die gevaren te kunnen trotseeren. Zich richtend tot K.L. zegt spr. ongeveer het volgende Als 't al schijn gewekt heeft dat K.L. mij alles was, dan wil ik dit zonder aan anderen tekort te doen, gaarne bekennen. K.L. heeft mijn hart gehad en nu nog. Uit den aard der zaak is de omgang in een vereeniging van jongemannen prettiger, gemak- kelijker, jovialer, omdat men meer vrijuit kan spreken en men elkaar gemakkelijker Verstaat. Den heer Kemenade zeg ik dank voor zijn persoonlijke toewijding ten opzichte van mij, waardoor wij vaak tot vele en goede resultaten zijn gekomen. Tot mijn groote vreugde kan ik dit ook zeggen tot het bestuur en de leden. De band werd steeds hechter en sterker, waar door leege zalen tot het verleden behoorden. Ik ga hier uit gehoorzaamheid, zonder mijn wil. Ik heb dezer dagen ondervonden, als men een offer heeft te brengen men ook de kracht daartoe ontvangt. En als er nu wel een traan in mijn oogen komt, dan vindt dat zijn oorzaak in het feit, dat ik afstand moet doen van een stuk van m'n leven. Eiken morgen zal ik u blijven herdenken we kunnen niet zonder Christus Eucharisticus, niet alleen de priester niet, maar ook u niet. Christus is het begin en het einde, zonder Hem baat niets. Ik sta hier voor „Katholiek Streven" en „Katholiek Leven". Eerst moeten we streven daarna ons leven inrichten. Leden van K.S. ik hoop, dat gij allen flinke leden zult worden van K.L. Leden van K.L. zorgt, dat uw leven in de toekomst een katholiek leven is. We hebben tegenwoordig zoo'n behoefte aan goed katholiek leven. Ik wil wel uit eigen school verklappen, dat ik met den brief in den zak, waarin mijn vertrek stond vermeld, naar het Allerheiligste ben gegaan om den noodigen steun en kracht af te smeeken voor mijn nieuwen taak. Ik wil er nog voor 't laatst den nadruk op leggen, dat vooral de Zondag de dag is, waarop wij vele genaden kun nen ontvangen en krachten kunnen verzamelen voor de toekomstige week. Werk hard voor de vereenigingen en tracht deze nog op hooger peil te brengen. Ik dank u voor het stoffelijk bewijs uwer toegenegenheid en spreek de hoop uit, dat mijn eventueele opvolgers een zelfde erkentelijk heid en eenzelfde vertrouwen mogen onder vinden. t Vereenigingsleven heeft ook wel eens een onaangename kant, maar het geeft ook vele voordeelen en dat heb ik ondervonden. Het is zoo prettig als men zijn vrienden met raad en daad kan steunen. Voor u vormen de beide vereenigingen een krachtige basis voor uw toekomstig leven. De eene werkt aan den opbouw van de andere, terwijl die andere de bekroning vormt en u tot rechtgeaarde katholieke mannen maakt in de maatschappij. Aan K.L. beloof ik in het volgende seizoen terug te keeren om met u allen te fuiven ter gelegenheid van het 4e lustrum. Wel gaan we nu scheiden en zullen we elkaar niet meer kunnen spreken, maar altijd zult ge mij bereid vinden u per brief van dienst te zijn Tenslotte wensch ik u Gods beste zegen, zoo wel voor uw persoon als voor uw levensdoel. Mannencongregatie- H. Familie. Groot was ook de belangstelling in de verga derzaal van maison Leusen-Engclen in de Hoog straat., waar de leden van de „H. Familie" hun scheidenden directeur met. hartelijk applaus begroetten. Pater Biesta, het woord nemend, zeide, te begrijpen, dat velen, hier aanwezig, gaarne per soonlijk nog iets zouden willen zeggen. Vertrek ken, afscheid nemen van iets, wat mij dierbaar is geworden, zoo zeide de eerw. spr. is eerigszins sterven. Krachtens de heilige Gehoorzaamheid ga ik u \erlaten en ik moet bekennen het valt mij moeilijk. Gedurende de jaren, welke ik in uw midden was, zijn we samengegroeid en is de congregatie een heerlijk monument van katholieke gods vrucht geworden. Wel stona ik 'sMaandagsavonds op den kansel hoog boven u uit, maar mijn hart was beneden bij u. Door de congregatie hebben wij het mooie noomsche leven voller en dieper leeren beleven. Naar mijn beste vermogen heb ik u steeds daarin behulpzaam geweest, ik ben dit gedaan met Gods hulp en ter eere van Hem. Aan de congregatie zit men niet alleen vast door den Maandagavond in de kerk. Neen Door middel der congregatie deelt men het lief en leed der gezinnen. Ik heb gestaan aan het sterfbed van verschillende uwer dierbaren en meegevoeld den slag, die u trof. Een oudere priester heeft mij eens gezegd, dat men een congregatie eerst dan pas leert ken nen in dagen van leed, tegenspoed en ziekte. Wat ik u thans zeg, heb ik niet gedocumenteerd maar komt zoo maar uit het hart. Den eersten Maandagavond in de Singelkerk heb ik u vooral gewezen op één punt dat den ondergrond moest uitmaken van ons geheelen leven. n.l. Christus in de H. Eucharistie. Ik raag u is dit program ten uitvoer ge bracht In t diepst van mijn ziel ben ik ervan over tuigd, dat wij onder die voorwaarde iets zullen bereiken, zoo niet, dan zal alles nutteloos zijn. Nu bij het heengaan geef ik u denzelfden wenk en dezelfde les. Beijver u, dat ge uw leven ver pand aan Christus in het Allerheiligste Sacra ment des Altaars. Ik heb wel veel maar toch niet alles bereikt en gewonnen voor God. Ei moet nog zooveel worden gedaan. Het ge zinsleven moet verrijkt worden, het huwelijk moet niet alleen een klank zijn, maar een hoog C instehjk ideaaldo kinderen vragen de meest mogelijke aandacht, enz. Mannen, ge hebt u toegewijd aan de H. Fa milie. De grootste figuur van het heilige Huisge zin was Jezus. Houdt in Hem, in Christus Eucha- nsticus vast, dan geeft ge wijding aan uw leven. 1 hans breng ik mijn hartelijken dank aan het bestuur en de leden voor de toewijding en mede- werking, die ik mocht ondervinden en vooral voor uw aandachtig gehoor. In Schiedam bloeit er een heerlijk Roomsch z*cb in hoofdzaak uit in de congregatie. i i °fWOlger heveel ik u aa" in de mij wel bekende liefde en toewijding, die gij uw priesters toedraagt. i m,°rgen heb ik u bij het opdragen van de H. Mis herdacht, dit zal ik blijven doen. Vrienden, nogmaals mijn oprechten dank! Moge de handdruk het bewijs zijn, dat we elkaar hebben gevonden. Ik hoop de beste berichten uit Schiedam te liooren. Helaas kunnen we el kaar met meer spreken, maar schrijven, dat kun nen we wel. Denk niet dat het lastig voor mij is steeds zal ik u ten dienste blijven og jja \ruag heb ik op de lippen. Gedenk 00 V. £ekec* Als men, wat dierbaar was, heelt verlaten heeft men, vooral in hetbegin mYj !g? duS Vraag ik uw gebeden. Met die blijde gedachte ga ik u dan verlaten. Met de beste wensehen voor uw persoon en uw gezm, neem ik van u afscheid. De oud-hoofdprefect bracht hierop in herin nering den bloei van de congregatie,waarvan het edental, gedurende den tijd, welken pater Bies ta als directeur daarvan aan het hoofd heeft gestaan van 110 tot 170 is gestegen. En dan vooral niet te vergeten de door u opgerichtte rlr! e^ en uw ijverig werken voor den „Stille Omgang". „Wij zullen u" zoo zeide spr., „slechts noode missen." Het deed spr. groot genoegen pater Biesta een klein stoffelijk bewijs van erkenning te kunnen overhandigen. Vervolgens sprak nog een bestuurslid der retraite-club een kort woord van dank voor het vele goede door Z.Eerw. tot stand gebracht. Ook spr. meende niet achter te mogen blijven en over handigde evenals de oud-hoofd-prefect een ca deau onder couvert. Nadat ook nog de tegenwoordige hoofd-pre- fect eemge woorden tot den scheidenden direc teur had gesproken, nam pater Biesta voor de laatste maal het woord. „Hartelijken dank breng ik u voor de stoffe lijke bewijzen van dankbaarheid. 1, re^aite-club betreft, hiervoor spreek i OP ub;» (iat 'n de toekomst niet meer behoeft gevraagd te worden wie is er lid maar dat de geheele congregatie zich heeft aangeslo- Het zangkoor heb ik ook nog een woordje e zeggen. Wat door dit koor gepresteerd is, is goed. Zangers, blijf met hart en ziel aan de koorafdeehng. Thans is deze goed, houdt ze goed en tracht ze beter te maken. En als ik dan eens op n zekeren Maandagavond stilletjes achter in de kerk zal komen, dat uw zang dan zóó ver- e erd zal zijn, dat ik u er niet meer uit zal herkennen. Na een spontaan applaus kwamen alle aan wezigen pater Biesta de hand drukken, waarbij nogmaals tot uiting kwam de vriendelijke en mnig-vaderlijke verstandhouding tusschen den directeur en zijn congreganisten. Daarna restte pater Biesta nog de Katholieke Kring, waarvan Z.Eerw. eveneens geestelijk-ad viseur is. Ook hier werden hartelijke en vrien delijke woorden gesproken. Zoo heeft Katholiek Schiedam afscheid ge nomen van een harer welbeminde zielzorgers. Met zekerheid kunnen we zeggen, dat, waar op zulke wijze door de geloovigen uiting wordt gegeven van aanhankelijkheid en vriendschap aan onze priesters, het zaad, dat zij hebben uit gestrooid, het voorbeeld, dat zij ons hebben gesteld, aan God welgevallig is, waardoor wij door middel van hen, Zijn afgezanten, zoovele genaden mochten ontvangen. HET ZEVENDE EEUWFEEST VAN ST. FRANCISCUS. Do wereldlijke viering. Een avopd van hulde aan den r ij k e n Arme. Waren we, Zondag, bij den aavang der week, allen verzameld in onze kerken om St. Francis- cus, den wereldhervormer, in tegenwoordigheid van God, onze kinderlijke liefde te betuigen en onze wensehen en hartsgeheimen bloot te leggen voor onzen Vader, den tweeden Christus, gisteravond zijn wij bijeengekomen om onze talenten, van God ontvangen, in dienst te stel len van een Zijner grootste Zonen. De zaal van den R. K. Volksbond was geheel bezet. We merken onder de aanwezigen op, behalve den hoogeerw. deken A. J. C. Schraag! eere-voorzitter, de leden van het eere-comité, w*o. de burgemeester A. J. Gijsen en de pas toors der parochies, alsmede een afgevaardigde van het bisdom. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer G. J. Vincent, opende de bijeenkomst en legde er den nadruk op, dat deze avond was georganiseerd op aanbeveling van Z.H. Paus die in zijn encycliek een grootsche Franciscus- hulde over de geheele wereld voorschreef. Op initiatief van onzen hoogeerw. deken zijn wij thans hier bijeen gekomen. De hoop uitsprekend dat deze vereering mocht worden begrepen geheel in den geest van liefae en vrede, zooals Franciscus, ons die ge bracht. heeft, gaf spr. het woord aan den feest redenaar, pater Rudolphus O. M. C. liet sein, zoo vangt de gewijde redenaar aan, tot deze herdenking van het overlijden van den Seraphijnschen Vader Franciscus, zeven eeuwen geleden, is gegeven door niemand minder dan Z. H. den Paus. De paus wil dat heel de wereld een van hart en ziel hulde zal brengen aan hem die na 'n leven van algeheele wereldverzaking, zijn ziel aan God mocht teruggeven. De invloed van St. Franciscus is groot geweest en nu nog. We moeten ons verdiepen m het leven en de daden van dezen groofen man, om zijn voetstappen van verre te drukken. Ook de vor*- ge pausen hebben steeds aangedrongen om onze levenswijze in te nchten m den geest van Fran ciscus. Wij kennen 2 Franc.scussen den romant ische, den troubadour en den hedige, den verloofde van vrouwe armoede. Veel ,s er over den I e- v e n Franciscus gefantaseerd, maar den ruige heeft men niet gekend. Wel is hij gekend tusschen de vogeltjes, maar niet naakt, in de sneeuw wet heeft men zijn bloe metjes gelezen, maar niet zijn passiebloemen ge kust. Franciscus kende slechts liefde de wereld het koude rechtFranciscus was geest de we reld stof. Hij liep nietkapitaal, arbeid, pauperisme. Ook predikte hij niet alleen de vrede, maar rukte het zwaard uit de handen. Hij heeft niet gekiaagd tegen de verdrukten, maar gaf zelf zijn kleed. Ook thans hebben we deze daden noodig. De historie heeft een wending genomen, de wegen der nieuwe maatschappij moeten geëffend wor den. We moeten de maatschappij winnen voor de kerk. Daarvoor zijn menschen, apostelen noodig, die, gelijk Franciscus, niet bang zijn In t, kort schetst spr. den foemaligen toestand in kerk en maatschappij en wees erop in verband daarmede hoe heftig Franciscus kantte tegen de weelde, dat den arme ten goede kwam. Toen is ook de derde orde geboren, die thans zoovele veranderingen heeft teweeg gebracht. -De broe derliefde bevorderen, de weelde en het egoïsme bestrijden. Dit was de leuze van Franciscus. ervolgens wijst spr. op de groote gevaren in onze hedendaagsche maatschappij b.v. de ont heiliging van 't huwelijk en stelt ons den patroon en patrones van de Derde orde, de heilige koning Lodewijk en de H. Elisabeth tot voorbeeld. Een ander groot kwaad is de ergerlijke concurrentie waaruit de klassenstrijd voortspruit. Het baart slefchts kommer en zorg. De wereld wordt niet alleen geholpen door de macht der wetgeving. Men roept om opoffering en liefde Niet alleen aalmoezen maar het geven van zichzelf is de liefde, die God van ons vraagt. Laten we bij onszelf beginnen en trachten te leven m Franciscaanschen geest. Elke kiem zal opschieten tot een boom en 't zal goed doen te zitten in de schaduw van dien Franciscaanschen boom. Sluit u aau, zoo roept de gewijde redenaar, bij die groote stoet van Franciscus'volgelingen, dan zult ge, gelijk Hij, in uw leven arm, nederig en eenvoudig, rijk den hemel binnengaan. Een har telijk applaus volgde. Hierna vertoonde pater Rudolphus een groote serie prachtige lichtbeelden, waaronder vele lrescos', betrekking hebbende op het teven van den grooten heilige. Het duidelijk begeleidende woord van den eerw. spreker lichtte de fraaie beelden toe. Hierna werd overgegaan tot het muzikaie ge deelte van het program, dat rijke afwisseling bood. De bekende solisten A. Stlinkert, bariton en Jos. Hollhaus, uit Rotterdam, tenor, droegen op voortreffelijxe wijze '-enige liederen voor, die in den geest van het feest, de sfeer van den avond tot hoogere wijding brachten. Na de pauze had het koor Lorenzo Perosi zich verzameld op het tooneel, onder leiding van Paul v. d. Putten. Het thans reeds in vele plaatseu uitgevoerde St. Franciscus-oratorium heeft Paul v. d. Putten ook in Schiedam gebracht. En wij zijn er hem dankbaar voor. Sinds lang niet hebben wij Lo renzo Perosi zoo goed gehoord, als nu bij deze uitvoering. De solisten vertolkten op sublieme wijze de heerlijke tekst en melodie van deze waarlijk voortreffelijke compositie. De sobere declamaties van den heer P. Groenen daal, het had nog soberder gekend, paste goed in het kader der uitvoering. De pianist G. Verstraaten, die hier geen on bekende meer is, heeft zich ook bij het accom pagnement der soli zeer verdienstdijk gemaakt evenals de organist G. Scholten. Na afloop bracht de hoogeerw. heer deken een kort woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medege werkt. Met „Die Himmel erzahlen", Moot liet koor dezen hoogstaanden feestavond. Wij geven volgaarne een aanbeveling voor Zondagavond. Afscheid van Pater Th. v. d. Burg. Wegens plaatsgebrek kan, tot onzen spijt, het verMag van het afscheid van den geestelijken- adviseur pater v. d. Burg van de R.-K. S. V. ^Excelsior eerst morgen geplaatst worden, Streeknet. In de aïgeloopen maand werden van Schie dam naar Rotterdam 85592 telefoongesprekken gevoerd, van Rotterdam naar Schiedam 80793 te zamen dus 166385 gesprekken. Om 4 uurgistermiddagisJande Vries, 10 jaren oud, en wonende Klein Groenen dal 13a, binengebracht in de politiepost Broers- vest. Hij had achter een auto geloopen en was gevallen, waarbij hij een bloedende neus heeft opgeloopen. Door de politie is hij naar zijn wo ning gebracht. UIT ROTTERDAM. Het nieuwe Zuiderziekenliuis. Gister heeft de raad wederom een belangrijke beslissing genomen. Met algemeene stemmen heeft men het voorstel om over te gaan tot den bouw van het Zuider-Ziekenhuis aangenomen. Men weet, dat dit groote ziekenhuiscomplex verrijzen zal aan den linker Maasoever en in to taal begroot is op 10.350.000 gulden. Er was slechts weinig discussie. Algemeen werd hulde gebracht aan de samenstellers van dit grootsche-ontwerp dr. H. Burgerhout, ge neesheer-directeur van het ziekenhuis aan den Coolsingel, dr. J. Hekman, geneesheer-directeur van het ziekenhuis aan den Bergweg en ir. W. G. Wilteveen, chef der afd. stadsuitbreiding aan gemeentewerken. Deze laatste, die op de gere serveerde tribune de discussies volgde en dezen middag het genoegen smaakte zijn ontwerp van den wolkenkrabber door het gem. electriciteits- bedrijf aangenomen te zien, werd van verschil lende zijden geluk gewenscht. De raadsleden waren vol waardeering voor het plan Dr. Kleipool gaf als zijn meening te kennen, dat Rotterdam thans een centrum voor de medische wetenschap en technisch het best- ingerichte ziekenhuis van Europa krijgt. Gemengd Nieuws. Waarschuwing. Bij de firma W. en B. aan den Nieuwen Binnenweg te R'dam heeft gisteren een man, die opgaf machinist bij den Rotterdamschen Lloyd te zijn en op den Schie- damschenweg te wonen, voor eenige honderden guldens aan goederen besteld. Toen de goederen zouden worden bezorgd, bleek de man aan het opgegeven adres onbekend te zijn. Ook bij den Lloyd kent men hem niet. Den laatsten tijd zijn herhaaldelijk goederen aan het adres aan den Schiedamschenweg besteld, zonder dat de be woners daar iets van weten. De politie ver moedt, dat men hier met pogingen tot oplichting óf met een eigenaardigen grappenmaker heeft te doen. De man is van middelbaren leeftijd, is ongeveer 1.80 M. lang, heeft baard noch snor en heeft een donker uiterlijk. Voor de 10 0.0 0 0-s t e. Voor het 100.000- ste inwonertje te Groningen, wiens komst met zooveel belangstelling tegemoet wordt gezien, heeft de vereeniging „De Zwanenstraat" thans een zilveren melkbeker met inscriptie beschik baar gesteld. Ook de moeder wordt niet vergeten. Een be kend fruithandelaar hee ft haar een groote mand fruit toegezegd. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige, later toenemende, Wes telijke tot Zuidelijke wind tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolkingweinig of geen regen weinig verandering in temperatuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 3 Febr. 4 Febr. Londen 12.13®/, 12.127* Berlijn - 59.72V« - 59.24 Parijs 9.85V, 9.83 V, België34 84 V, - 34.57 Zwitserland- 48 11 - 48.08V, Amerika 2.50V8 - 2.50 Weenen 35 72i/, 35.25 Kopenhagen66.70 - 66.68 Stockholm- 66.771/, 66.79'/, Oslo- 64.75 -64.20 Madrid-41.85 -41.36 Milaan - 10 69 - 10.69 Telegrammen. POOLSCHE INBREKERSBENDE TE PARIJS. PARIJS, 4 Febr. (draadloos) De politie al hier beeft een Poolsche inbrekersbende inge rekend, die zich bezig hield met berooving van eigen landgenooten. De leider der bende is een bekend recidivist HET INCIDENT TE MAINZ BIJGELEGD. MAINZ, 4 Febr. (draadloos)Het incident, dat eenige weken geleden in een tramwagen tus schen een trambestuurder en een Fransche vlie genier plaats had, is thans in tegenwoordigheid van een afgevaardigde van het gemeentebestuur en van de bezettingsautoriteiten bijgelegd. KINDERMOORD TE MA YET. PARIJS, 4 Febr. (draadloos) In de stad Mayet hebben een arbeider en zijn vrouw een pas geboren kind levend begraven. Het echtpaar is gearresteerd. Kerknleusw. Pater B. de Greeve 25 jaar priester. De groote en bekende redenaar, pater Borro-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2