üSüxrsszzssËSEZiï i'gbawfïiM a» A FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang. Zaterdag 5 Februari 1927. No. 14778 dvertentiën' 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bareau: KOEMARKT 4. - Telefoon lmercommunaa^68085 o p)aatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. A bon n ementen 4^ Zaterdaga^ndnun^er WÊm Speciale conditiën voor herhaaldelijk adderen. Taneven worden op aanvraag met OffioieelPKerkbericht 10 ets. - Postcheque- en girodienst No. 81440. toegezonden. Incassokosten worden berekond 1' 20(1 bij dood f 100 bij vrrlies van een EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 3 Februari 1927 de verzoeken van le. H. HENNEKAM te Rotterdam om ver gunning tot oprichting van een maalderij van gedroogde vischafval en graan in het pand Noord vest 42, kadaster Sectie A. Nos. 998 en 972, met 5 electromotoren van resp. 10, 6, 2, 2 en 1 P. K., drijvende een maalstoel, buil- en maalmolens, een schudzeef, aen kollergang, een elevator en een hijschtoestel 2e. de N. V. NATIONALE OLIE- EN VET- INDUSTRIE om vergunning tot oprichting van een olie- en vetfabriek in het pand Westvest 35, kadaster Sectie C. no. 1229, met een stoomma chine van. 80-90 P. K., een stoomketel van 142 M2. verwarmingsoppervlak en 6 electromotoren van resp. 10, 10, 8, 8, 2 en 1| P. K., drijvende diverse werktuigen, ketels en pompen, verdaagd aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 5 Februari 1927. Buitenlandseh Nieuws. ENGELAND. Engeland en S o v j e t-R u s 1 a n d Uit Londen bericht men - Reuter verneemt, dat in Russische kringen te Londen het gerucht gaat, dat de Britsche regeering voornemens is, de EngeLch-Russische handels-overeenkomst op te zeggen. In bevoegde Britsche kringen was dienaan gaande geen bevestiging, echter ook geen tegen spraak, te verkrijgen. Naar in Russisch/kringen verluidt, overweegt de Britsche regeering dezen stap in verband met wat g^in sovjet-kringen heetde belang stelling van sovjet-Rusland voor de zaak der Chineesche Canton-regeering." RUSLAND. Keizerlijke bezittingen verkocht. Naar uit Moskou wordt gemeld, zal de com missie voor den verkoop van staatsbezit te Le ningrad binnenkort te Moskou groote hoeveel heden van het hof van den tsaar afkomstig porcelein, tapijten, schilderijen, beeldhouwwer ken en meubels en in*de paleizen te Peterhof, Gatsjina en Zarskoje Selo gevonden werden, in veiling brengen. Ook een groote pelsmantel uit sabelbont, be hoord hebbend aan Alexander III, zal worden verkocht. dat op het Atheneum te Madrid lijsten ter tee- kening hebben gelegen, om sympathie te betui gen met de anti-kerkelijke politiek van Calles. Deze lijsten zijn ingetrokken en men spreekt van een twintigtal inhechtenisnemingen. Dit moet de reden van het plotseling opgekomen „misverstand" zijn. Overigens moet ook bij de receptie ter gelegenheid van zijn patroonfeest de koning tegenover den Mexicaanschen gezant een bemerking over de kerkvervolging in Mexico gemaakt hebben PORTUGAL. De militaire opstand. Uit Lissabon meldt men De berichten over de opstandige beweging zijn zoo tegenstrijdig dat het onmogelijk is volkomen betrouwbare bijzonderheden te geven. Evenwel kan gezegd worden, dat de troepen te Oporto, die trouw aan de regeering zijn gebleven, onder leiding van den minister van Oorlog Serra de Pilar hebben be zet, van waaruit de stad beheerscht wordt. De cavalerie is intusschen de stad binnengetrokken. Gemeld wordt, dat José Domingos dos Santos, ae voormalige president, de leiding heeft over groepen opstandige burgers te Oporto. Later is bericht ontvangen, dat de rebellen, die zich ver schanst hebben bij Oporto belegerd worden. Men verwacht elk oogenblik, dat zij zich zullen over geven. De staking der spoorwegarbeiders op de Zuider-spoorwegen, die gistermorgen is uitge roepen, maakt de situatie nog ingewikkelder. De regeering heeft de stations bezet en zorgt voor de handhaving van het verkeer. Nader wordt gemeld De opstandige Portu- geesche troepen te Oporto hebben zich om vier uur aan den commandant der regeeringstroepen overgegeven. In het geheel Portugal heerscht volmaakte rust. CHINA. Noord en Zuid. Uit Peking meldt men De militaire leiders der Noordelijke legers hebben de in de Londen- sche pers tot uiting gekomen meening, dat de Cantonneesche minister van buitenlandsche za ken, Tsjen, de veiligheid van Shanghai zou moe ten garandeeren, of er mede accoord zou moeten gaan, een bepaalde linie niet te overschrijden, ongunstig ontvangen. Bedoelde aanvoerders leggen er' den nadruk op, dat de strijdkrachten van Canton tot dus verre Shanghai nog niet hebben kunnen nade- ren. San Tsjoeng Fang en zijn Mantsjoenjsche bondgenooten verklaren, dat zij de nationalis tische strijdkrachten gemakkelijk kunnen over winnen, als zij mochten besluiten tot den aan val over te gaan. Tsjang Sun Shang de gouverneur van Shang- toeng, zou langzamerhand naar Anhui oprukken en in staat zijn om binnenkort Kioekiang aan te vallen, gesteund door de Noordelijke vloot. Tsji Si Chvoean zou te Siny-angchow aange komen zijn en gereed staan om een aanval op Hankow te ondernemen. Binnenland. SPANJE. Een conflict met den gezant in Mexico? Volgens het „Berl. Tagebl." loopen er te Madrid geruchten, als zou de Spaansche gezant in Mexico plan hebben zijn post te verlaten wegens een meeningsverschil met zijn regeering ten aanzien van de houding der Spaansche re geering tegenover den godsdienststrijd in Mexi co. Iets zekers is niet bekend. Alleen weet men, 47 „Lenigen tijd ging nu alles naar wenscli. Na verloop van een jaar werd de dag van het hu welijk bepaald en er scheen geen wolkje aan den hemel te drijven, toen plots.ling eene zeer in het oog loopende verandering in den omgang tusschen Agnes en den heer Dunn plaats grtep. Zij werd eigenzinnig, aanmatigend, koe De heer Dunn bemerkte, dat hij Agnes liefde niet meer bezat. Waarom? Daarvan kon hij zich geen rekenschap geven Zekere geruchten kwamen hem ei oore hij was te edel, om er geloof aan te hechter. Zekeren dag echter ontmoette hij Agnes aan den arm van een onbekende Hij maa 4 e een buiging; zij bloosde. Eenigë uren a e ontving de heer Dunn een brief, waarin u m wer meegedeeld, dat zij hare verloving ver rav, daar zij niet genoegzaam over dien o ap nagedacht. John bracht mi) een bezoek t was een bittere ure voor hem en voor mij e was ik toornig, - toornig, voor de eerste maal op mijn jongste lievelinge. Ik was geduld g méér 'dan geduldig geweest, doch aan alles komt een einde. Ik sloeg geen ac 1 pP _ej toogen van den heer Dunn, die mij rin0c HONGARIJE. Amnestie voor de bank- biljettenvervalschers? Uit Boedapest wordt gemeld Het verzoek van de gezamenlijke verbonden tot het ver- leenen van amnestie aan de bankbiljettcnver- valschers heeft thans den kabinetsraad be reikt. De officier van justitie heeft inwilliging van het verzoek bepleit. De amnestie-verleening kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien. LITAUEN. Communisten veroordeeld. Uit Kowno meldt men Volgens een officieel bericht heeft de Litausche regeering te Ponie- wicz drie communisten ter dood veroordeeld wegens het voorbereiden van een communis tische putsch. Staatspresident Smetona heeft het vonnis echter niet bekwachtigd en de straf gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. OOST-INDIE. De zaak tegen de-communisten. Uit Serang meldt men De landraad alhier ving de behandeling aan van de eerste zaak tegen communisten. Er zijn zes beklaagden. Een o proerlei der gedood. Uit Padang wordt berichtEen patrouille echoot den langgezocht.en en zeer beruchten cp- roerleider Sipatai en zijn handlanger Boejoensa- roen neei. De lijken zullen aan de bevolking getoond worden. Communisten veroordeeld. Uit Bandoeng De Landraad alhier veroor- IIet verdrag met België. De Antwerpsche correspondent van de „Stan daard" (Brussel) heeft een interview gehad met mr. A. R. Zimmerman, ter gelegenheid van de lezing, die hij aldaar gehouden heeft. Op het eind daarvan vroeg hij Wil u ons tenslotte een kiesche vraag be antwoorden Als Rotterdammer zal u wel tegen de economische bepalingen van het Nederlandsch Belgisch verdrag zijn, doch meent u dat in uw land ook politieke bezwaren aan dit verdrag verbonden zijn Tot hiertoe heb ik me zelfs in Nederland over deze kwestie niet uitgelaten," antwoordde mr Zimmerman. Nu we zoo dicht bij de beslis sing staan, meen ik het niet gewenscht een ver klaring af te leggen. Alleen kan ik u dit zeggen wanneer het verdrag mocht aangenomen worden, hoop ik dat het veel zal toe bijdragen om de toe nadering tusschen beide naties, welke zoozeer op elkaar zijn aangewezen, enger te maken mocht het verdrag echter verworpen worden, dan wensch ik hartgrondig dat zoo spoedig mo gelijk de basis van een nieuwe overeenkomst worde gelegd. Zaakgelastigde van Hongarije. De heer Rudnay heeft eergisteren den minis ter van Buitculandsche Zaken, jhr. mr. van Kar- nebeek ziin geloofsbrief overhandigd als zaak gelastigde voor Hongarije bij de Nederlandsche Regeering. De gezant van Venezuela. De heer dr. José I. Cardenas, gezant van Ve nezuela bij het Nederlandsche Hof, die met ver lof in zijn land vertoeft, is benoemd tot minister' van Openbare Werken in Venezuela. Ket Kon. Instituut van de Marine. Daatjdlsyomen wospsfpitein-luitenant ter zee F. J. Heeris, commandant van het vlieg kamp „de Kooy" bestemd om op te traden als aanspoorde, de zaak rijpelijk te overwegen en liet onmiddellijk Agnes ontbieden. De heer Dunn verzocht mij, zich te mogen verwijderen, maar ik eischte zijne tegenwoordigheid. Zorgeloos trad Agnes mijne kamer binnen, maar toen ze mij in 't gelaat zag, Werd zij opeens koud en wantrouwig. Dwaas, die ik wasIk was te verblind om een helderen blik in de naaste toekomst te werpen „Agnes," zei ik toornig, „is deze brief van u „Ja, vader." „Is u ernst hetgeen gij daarin zegt „Ja, vader." „En wie was de man, die u op straat ver gezelde vroeg ik, méér en méér verbolgen. Zij beantwoordde toorn met toorn. „De man, dieji ik tot echtgenoot begeer, antwoordde zij driftig. „Zijn naam Hebt gij h.,m op straat ontmoet, blijf dan met hem op straat Agnes lachte spottend en die uittartende houding deed mijne woede ten toppunt stijgen. Beiden waren wij onszelven niet meester Lieve Isabella, 't is mij onmogelijk, u te her halen, wat er in die rampzalige oogenblikken over mijne lippen kwam. De heer Dunn trachtte, mij tot bedaren tebrengen, maar tevergeefs en en ik sloeg den jóngen man, dien ik liefhad als ware hij mijn eigen zoon geweestEn mijn arme dochter, het slachtoffer onzer schuldige zwakheid, zwoer, dat zij nimmer meer den De dalende „Lingbeekianen." Terwijl ds. Lingbeek in een druk bezochte ver gadering te Fijnaard sprak over de „Wederop- komst van de Roomsche macht in Nederland", zakte, zoo meldt „Het Volk", de vloer in elkaar, waardoor de bezoekers in een kelder neer kwa men. De vergadering werd in een andere zaal voortgezet. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Afscheid van Pater Th. v. d. Burg. Katholiek Schiedam heeft dezer dagen een tweetal zware verliezen geleden. De gelofte van gehoorzaamheid stuurde pater P. Biesta naar Neerbosch en pater Th. v. d. Burg naar Nijme gen. Twee alom beminde en volijverige jeugd leiders worden uit Schiedam weggeroepen, om elders hun priesterlijke roeping te vervullen. Gisteravond nam de R.K.S.V. Excelsior af scheid van hun geestelijken adviseur pater Th. v. d. Burg. Om 8 uur was een groot aantal junioren en senioren in den Kath. Kring bijeen gekomen, om hun opgeruimden, gul-jovialen geestelijken raadsman een welgemeend vaarwel toe te wenschen. Rede van den voor- zitter van Excelsior. De voorzitter van de sportvereeniging Ex celsior, de heer B. Leenders, noemde dezen avond een historisch feit voor de vereeniging, nu de derde geestelijke adviseur gaat vertrekken. Spr. wenschte een terugblik te slaan op het verleden van de vereeniging. Hij verdeelde dit verleden in 3 tijdperken, n.l. onder den eersten adviseur een tijdperk van stichting, onder den tweeden van vestiging en onder pater v. d. Burg van bestendiging en bloei. Dit laatste tijdperk loopt dus vanaf de intrede van pater v. d. Burg als adviseur van de ver eeniging op 12 Nov. 1923, tot heden. Terecht oordeelde spr. zich gerechtigd deze laatste kleine 3| jaar een tijdperk van groei en bloei te noemen. Immers wat is er allemaal niet gebeurd. De vooruitgang van de voetbal sport, de turnafdeeling tot een maximum aantal n.l. 6, afdeelingen uitgebreid, met ieder een maximum aantal leden, die in Gouda verleden jaar bewezen hebben niet met de laagste plaats genoegen te nemen. Dan hebben we nog het lustrumfeest van de juniorenafdeeling en van het cluborgaan.Vervolgens memoreerde, spreker nog de oprichting van een cricketafdeeling, spaarfonds, reserve bij de voetbalafdeling enz. enz. Spr. memoreerde de rol, welke pater v. d. Burg hier overal bij heeft gespeeld, hij roemde zijn tactisch optreden, o.a. door de leden hun eigen initiatief zooveel mooglijk te laten ontplooien en uitleven. Spr. kende hem verder nog een groote verdien ste toe, n.l. dat zijneerw. als geestelijke toch niet schroomde voor z'n gunstige gevoelens voor de sport uit te komen, zelfs op den kansel. Hoewel wij, zoo vervolgde spr., thans afscheid moeten nemen, hopen wij elkaar toch nog af en toe te ontmoeten. Het doet altijd pijn een vriend te verliezen: „Scheiden doet lijden.' Nogmaals dankte spr. zijneerw. voor het vele en omvangrijke, dat hij voor de vereeniging deed. Hij hoopte, dat pater v. d. Burg een aan gename gedachte van Excelsior naar z'n nieuwe standplaats met zich zou voeren. Daar op de bestuursvergaderingen de leden zoo drempel van het ouderlijk huis zou overschrij den dat de namen heurs vaders en harer moe der nimmer, nimmer meer over hare lippen zouden komen - i „Achriep Isabella m de bitterheid harer smart, „arme, arme moeder Liever, verklaarde Agnes, dan onder mijn dak den naam des mans uit tc spreken, dien zij tot echtgenoot had verkoren, zoude zij zich de tong uit den mond rukken Isabella, ik wist niet, welk een ongeluk de hoogmoed is, totdat ik uwe arme moeder ae lessen hoorde herhalen, die wijzelf haar onbe wust gegeven hadden. Ik begon nu m te zien, hoe verkeerd wij Agnes opgevoed hadden en reeds betreurde ik mijne opvliegendheid. Maar vóór ik tijd had, nog een woord te spreken, verliet zij de kamer en ging zich opsluiten in haar eigen vertrek, nadat zij ons had toegeroe pen, dat zij nog dien nacht ons huis zou ver laten en dat wij haar nimmer zouden wederzien. Toch was 't mij onmogelijk, te gelooven, dat die bedreiging haar ernst wasHet avond maal werd opgediend Agnes verscheen niet aan tafel. Wij gingen naar beur kamer. Zij was heengegaan en van dien dag af hoorden wij niets'meer van haar, schoon wij de pol'tie ver wittigden en geen middel onbeproefd heten, om haar spoor te ontdekken niet meer totdat uw broertje Philip het tooueel verliet, om zich in de armen zijner tante t,e werpen Arme moeder Gij hebt zwaar voor uw mis slag geboet. En gij, arme grootvader, gij moet vreeselijk geleden hebben. „God alléén weet, Isabella, wat ik geleden heb. Ik was te trotsch om mijne smart te toonen maar tot den avond Waarop Philip in den schouw burg zong, heb ik niet één gelukkig uur beleefd. Thans echter lief kind, weet ik, waarom God zoo barmhartig voor mij is geweestDoch wat voerde u naar Milwaukee Ik heb 't reeds aan Philip gevraagd, maar ik begreep zijn ant woord niet. Isabella verhaalde nu den heer Hammond haar levensloop zij schilderde hem de laatste ure harer moeder, en sprak over het bevel, haar door de stervende gegeven. „En zoo, grootvader, begaf ik mij uit gehoor zaamheid naar Milwaukee „Ach, dierbaar kind, gij, niet ik, werd door God beloond. Uwe deugd is het, die mij en de mijnen zoo gelukkig heeft gemaakt 't Wao een vroolijk gezelschap, dat zich op den Heiligen Avond om den disch schaarde. Toch werd aanvankelijk weinig gesproken alle har ten vloeiden over van eene blijdschap, te groot, te diep, te volmaakt, om zich in woorden te laten vertolken. Uit aller oog sprak liefde, vree, geluk. Wordi vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1