OAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ROSEtóf. FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang Maandag 7 Februari 1927. No. 14779 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Rareau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus: 39. c»Advertentiën: 1 5 - Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 cent per regel. post ƒ3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. -Incassokosten worden berekond. Tarieven worden op aanvraag Gratis-Onqevallenverzekering f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bq dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 'bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen^mger.De Verzekering wordt gewaarborgddoor de N. Holl.Algem. Verz.bankbchiedam Al gem. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. J. H. HOENDERKAMP, alhier, om verlof, voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor het gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het pand Beierlandschestraat 2, hoek Groenelaan en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun college schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 7 Februari 1927. Bultenlandsch Nieuws. FRANKRIJK. De kiesrech t-h ervorming. Uit Parijs wordt berichtVolgens de alge- meene opvatting zal het aan de orde stellen van het kiesrechtvraagstuk de regeering in een moei lijke positie brengen. In politieke rechtsche kringen wordt verze kerd, dat minister Marin nooit te vinden zal zijn voor een rerugkeer tot het vroegere stelsel. De socialisten hebben een motie ingediend, om aan het bestaande stelsel van evenredig kiesrecht een einde te maken. Zij willen op deze wijze bewerken, dat de oplossing van deze kwestie niet langer wordt vertraagd. De ministerraad. Uit Parijs meldt men In den ministerraad, die onder voorzitterschap van den president der republiek wordt gehouden, zal minister Briand uitvoerig verslag uitbrengen over den stand der betrekkingen tusschen Duitsohland en Frankrijk en over den toestand in China. belangrijkste, die Portugal heeft doorgemaakt. de laatste jaren ROEMENIE. De Carol-k wes'ti e. Uit Boekarest bericht men Naar aanleiding van het indienen van een motie door de Natio nale Boerenpartij om prins Carol weer in zijn rechten als kroonprins te herstellen, is het in de Roemeensche Kamer tot heftige scènes ge komen. De vertegenwoordigers der regeeringspartijen van Bratianu en Averescu hebben zich energiek Tegen dit voorstel uitgesproken. DUITSCHLAND. Het kabinet M a r x. Bij dc ingediende motie van vertrouwen van de regeeringspartijen stemden vóór de Duitsch- nationalen, het Centrum, de Beiersche Volks partij, de Duitsche Volkspartij, de Beiersche Boerenbond en de Duilsch-Hannoverauen. Van stemming hebben zich onthouden de Economische partij en eenige Völkischen. Tegen stemddnde sociaal-democraten, de communisten, de democraten, de meerderheid der Völkischen en afgevaardigde Wirth van het Centrum. Bij de stemming waren van de rechterzijde afwezig 22 en van de linkerzijde 44 afgevaar digden. Wat de stemmencijfers betreft, deze luiden 235 vóór. 174 tegen en 18 onthoudingen. ENGELAND. Engeland en S o v j e t-R usland. Uit Londen bericht menHet Engelsch- Russische parlementaire comité heeft, een reso lutie aangenomen, Waarin gezegd wordt, dat enkele financiers en kapitalisten, die door de Russische revolutie schade hebben geleden, van den huidigen toestand in China gebruik maken om van de regeering het afbreken der handels- en diplomatieke relaties met Rusland af te dwingen. Het comité doet een beroep op alle mannen en vrouwen van goedón wil, om die actie te doen mislukken, welke zou insluiten een ver mindering van. den handel, een verhooging der werkloosheid en een bedreiging van den we reldvrede en om op het instellen van volle en normale diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen aan te dringen. BELGIE. Eup.en en Malmedy.' Uit Brussel wordt gemeld Naar aanleiding van berichten in sommige bladen volgens welke onder de bevolking van Eupen en Malmedy een nieuwe stemming zou worden gehouden om zich uit te spreken over de aansluiting bij België, heb ben de Belgische minister-president, en de mi nisters van buiten- en binnenlandsehe zaken een schrijven tot den gouverneur van de provincie Luik gericht, waarin zij dezen verzoeken aan de bevolking van Eupen enMalmedy bekend te maken, dat er van het houden van een nieuwe stemming geen sprake kar zijn. PORTUGAL. De toestand nog ernstig. Uit Lissabon wordt gemeld Hoewel de bla den uit Oporto gemeld hebben dat de rebellen overmeesterd waren, deelt de regeering mede, dat de toestand nog steeds ernstig is. De minister van oorlog heeft manschappen gezonden naar plaatsen waar de spooiwegar- beiders staken, in verband met het feit, dat deze gedreigd hebben de staking nog voort te zetten. Uit Lissabon wordt nog gemeld De hevige gevechten te Oporto duren voort, waarbij aan beide zijden dooden en gewonden vallen. De stad wordt door de regeeringst.roepen heftig beschoten en een paniek heeft zich van de be volking meester gemaakt. Verscheidene huizen zijn ten gevolge van het bombardement ver woest, waarbij ook burgers om het leven zijn gekomen. Troepen- en munitietransporten naar het Noor den en Zuiden van Portugal worden beperkt. In het centrum des lands, met name te Lissabon, heerscht. volkomen rust. In het Zuiden is de opstand reeds bijna geheel onderdrukt, terwijl hij in het Noorden voortdurend aan terrein ver liest. De regeering heeft een communiqué ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat zij groote troepen- en munitietransporten naar het Noor den heeft gezonden, teneinde den geleidelijk- afnemenden tegenstand der revolutionnairen geheel te breken. De huidige militaire dictatuur, aldus wordt verder in het communiqué gezegd, die voort gesproten is uit de revolutie van Lissabon van 28 Mei 1926, is volkomen republikeinsch gezind. Zij is voornemens de groote zuiveringsactie op het gebied der binnenlandsehe politiek en op dat der administratie ten uitvoer te leggen, ten einde daarna de grondwet weder in werking te kunnen stellen. Tot zoover het communiqué. Zoo juist wordt bekend, dat de revolutionnai ren te Oporto den consul van Uruguay hebben verzocht, zijn bemiddeling voor het tot stand ko men van een wapenstilstand te willen verlee nen. De commandant der regeeringst.roepen heeft evenwel geweigerd, op onderhandelingen in te gaan. Hij verlangde de onvoorwaardelijke overgave der revolutionnairen anders zou hij heden een heftiger bombardement op de stad doen openen. De toestand wordt nog gecompliceerder, door dien in Noord-Portugal de spoorwegarbeiders staken ten gunste der revolutionnairen. De huidige revolutie is wegens haar uitge breidheid en het aantal slachtoffers een der 48 „Isabella", zei de heer Hammond, ,,in naam van alle aanwezigen heet ik u Welkom. Ik heb u mee te deelen, dat uwe grootmoeder en ik be sloten hebben, a t.ot mcesteresse van deze woning te benoemen, welke waardigheid gij zult beklee- den van nu af tot het einde der Kerst- en Nieuw jaarsfeesten." Luidruchtige toejuichingen weerklonken voor al de jongens vonden die „benoeming" zeer ge past en naar hun zin. „Uw wil," hervatte de gelukkige oude man, opgeruimder dan hij sinds achttien jaren ge weest was, „uw wil ig wet en zal wet blijven tot den vierden Januari. Gedurende deze dagen zult gij, naar ik hoop, al uwe nieuwe bloedver wanten en vrienden om u vergaderen. Kate, Edna en Sophie zullen uw „adjudanten" zijn en ik twijfel er niet aan, dat gij bezigheid in overvloed zult vinden. „Ik dank u, grootvader", zeide Isabella, toen de grijsaard weer plaats had genomen. „Hebt gij een plan voor dezen avond Zoudt ge'niet gaarne ergens heen gaan? Uw grootvader is tot eiken dienst bereid POLEN. Bloedige botsingen in Polen. De „Glos Prawdi" meldt uit Warschau dat Kossow, in Poolsch Wit-Rusland, het tooneel van hevige "botsingen is geweest. Op het voornaamste plein van die stad werden door twee agitatoren ophitsende redevoeringen gehouden, waarin zij een spoedige hulp van Sovjet-Rusland aankondigden. Toen de politie tot hun arrestatie wilde overgaan, ontstond een handgemeen, waarbij verscheidene perso nen zwaar werden gewond. De politie loste twee salvo's, waarbij vijf per sonen werden gedood en zes zwaar gewond. CHINA. Het, oprukken de r Can ton neezen. Uit Londen meldt men De betrekkelijk schaarsche berichten uit China doen er aan twij felen, dat Soen Tsjoean-farig de militaire gou verneur van Tsjekiang een beslissende neder laag geleden zou hebben. Wel blijkt, dat er hevig gevochten wordt nabij Yentsjau. Volgens heden hier ontvangen telegrammen zijn er te Hanglsjau reeds ongeveer 600 gewonden van Soen s leger ondergebracht, terwijl nog steeds greopen ge wonden-transporten binnenkomen. De strijd in de nabijheid van Yentsjau duurt voort, doch Soen Tsjocan-fang laat versterkingen aanrukken. De uitslag van het treffen der laat ste dagen is nog onzeker. Zoolang Socn's leger van 100.000 man stand houdt tegen de legers der Gantonneezen, die circa 40.000 man bedragen, acht men de inter nationale nederzettingen te Sjanghai veilig, Ook wanneer Soen een nederlaag mocht lijden en Hangtsjau zou moeten opgeven, zullen de Gantonneezen slechts uiterst langzaam kunnen oprukken naar Sjanghai. De Noordelijke militaire leiders zijn echter vol vertrouwen dat de Gantonneezen Sjanghai niet bereiken zullen. Zij hebben krachtig gepro testeerd tegen het voorstel in de Engclsche pers gedaan, dat Tsjen de veiligheid van Sjanghai garandeeren en zich verbinden zou de stad niet te bezetten. De noordelijken zijn van meening, dat hun legers daarvoor wd zullen zorgen. Volgens een telegram aan de „Evening Stan dard" heeft de Amerikaansche zaakgelastigde te Peking aan Tsjang-Tso-iin, den militairen opperbevelhebber van het noorden en aan Tsjang-Kai-sjek den commandant, der Canton- t- Is Kerstavond, zeide Isabella. „Groot- ader, zijt gij reeds te biechten geweest? „LIemelneen, kind," antwoordde de oude man, terwiji hij rood werd als een verlegen school jongen. Aller oogen in de kamer waren op hem gericht en dit maakte zijne verwarring nog grooter. „In dit geval, vervolgde Isabella op den zelfden toon. „zullen wij samen gaan, als gij tenminste niet elders heen moet. Zult gij op tijd gereed zijn Ik zal aangekleed naar beneden komen. „Ja bromde de grijsaard. Spoedig waren beiden gereed en nauwelijks waren zij in de Grand Avenue, of de heer Ham mond zeide „God zegene u, lief kind Weet ge, wanneer uw grootvader de laatste maal te biechten is geweest „Wanneer, grootvader?" „Niet meer, sinds uwe arme moeder ons ver laten heeft, dus negentien jaar geleden. En laten wij nu een poosje zwijgen HOOFDSTUK XXI. Isabella hoort de Engelenstcmmen. De „bank", door de familie Hammond in legers, voorstellen gedaan om Sjanghai tot een neutrale zone te verklaren. Misöionarisse n i n C h i n a mishandeld. Uit Noord-West Hoepeh wordt gemeld, dat twee Katholieke missionarissen, de paters Mac- donald en O Council, door Ghineezen gevattgen gehouden worden. Op 28 Januari werd hun mis sie overvallen en verwoest, terwijl de missio narissen zelf werden mishandeld. ALLERLEI. Uit Berlijn De Italiaansche minister raad heeft besloten, een algemeenen generalen staf in te stellen, die rechtstreeks onder Mus solini zal staan. Naar de Duitsche bladen melden, heeft Abd-el-Krim's onderbevelhebber, kaid Elboer- Rahai, die tijdens den oorlog in Marokko de Riffs bij Meilila aanvoerde en deze rtad lit be schieten, zich aan de Spanjaarden onderworpen Door de Spaansche autoriteiten is hem amnestie geschonken. Binnenland. Het vraagstuk der medezeggenschap. In de afgeloopen week werd in het Ivlein-audito- rium der Leidsche Universiteit op uilnoodiging van de Studenten Vereeniging voor Sociale Lezingen aldaar de eerste avond gehouden, van het deze week door ons aangekondigde de bat over Medezeggenschap in de Bedrijfsleiding, tusschen de heeren R. Stenhuis, voorzitter N. V. V. en Simon A. Maas, eere-voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Fabrikan ten Vereenigingen. Er was op dezen eersten avond groote be langstelling. Het. klein-auditorium was geheel gevuld. De eisch van medezeggenschap heeft aldus de heer Stenhuis voor de practijk der arbeiders beweging tweeërlei beteekenis. Eerstens beteekent hij dat de bourgeoisie ge legenheid gegeven wordt het mogelijk te maken dat de proletarische beweging binnen de perken van parlementarisme en democratie blijft. Tweedens is de beteekenis dat wanneer de proletarische beweging gedwongen wordt, buiten de grenzen van het parlementarisme en de loon- stakingen den weg der revolteerende beweging wordt opgedreven deze beweging haar program heeft. Naar aanleiding hiervan merkt spr. op dat de R. K. arbeidersbeweging door die aanvaar ding van het bedrijfsradenstelsel contra-re- volutionnair werd waardoor de mogelijkheid om tot dit stelsel te komen werd te niet ge daan. De eiscben van medezeggenschap in bedrijfs organisatie zijn de eerste programpunten der proletarische revolutie die een taak te vervul len heeft waarbij die der burgerlijke revolutie in het niet zinkt. Immers had de laatste slechts de politie te organiseeren welke het eigendom beschermde terwijl eerstgenoemde nieuwe banden moet leggen daar gebondenheid het wezen van het socialisme uitwerkt. De vraag of medezeggenschap in onderne ming en bedrijf wenschelijk is hangt af van 't antwoord op de vraag, of de proletarische re volutie onontkoombaar is geworden. Vervolgens zet spr. uiteen, dat het kapitalis me de productiviteit niet meer vergroot, maar integendeel, den chaos, door den oorlog ge schapen, vergroot, hetgeen spr. met cijfers na der aantoont. Spr. citeert daarna Lord Weir, waar hij zegt, dat de eischen tot loonsverlaging en werktijd verlenging niets anders beteekenen dan dat wordl gezegd, dat de arbeiders een nog soberder leven moeten leiden dan thans reeds het geval is. De kapitalistische economie poogt dezen chaos te overwinnen door het stichten van kartels en trusts, waarmee een rationaliseering van het productieproces gepaard gaat. Spr. is daarentegen van meening, dat, waar de parochiekerk gehuuru, was niet lang genoeg, om*allen leden van dat gezin onder de hoogmis een plaatsje te geven. Isabella knielde tusschen haar grootvader en hare grootmoeder. Toen het kinderkoor het „Venite adoremus, venite adoremus Dominum („Komt, laten wij den Heer aanbidden zong, keerde zij toeval lig het gelaat naar den heer Hammond. In aanbidding cn dankzegging had haar groot vader het grijze hoofd gebogen. Isabella vergezelde hem naar de communie bank. Het geloof, de liefde, de godsvrucht van vroe gere jaren waren in zijne borst tot 'n nieuw leven ontwaakt, en dankbare blijdschap overweldigde 'sgrijsaards edel gemoed. Toen zij na de dankzegging de kerk verlieten, wachtte professor Himmelstein zijne vriennen aan den uitgang. „Zalig en vroolijk Kerstfeestzeide hij, allen leden van het gezelschap achtereenvolgens met kracht de handen drukkende. En hij voegde erbij „Wonderbaar zijn de wegen var. Gods oor zienjgheid „Professor," zei Isabella, „gij zult vandaag met ons het middagmaal nemen, nietwaar, grootvader „Hij schijnt u iets te willen zeggen, Isabella Natuurlijk, waarde professor, zult gij van harte welkom zijn." „Ik neem de uitnoodiging aan. En, Isabella, ik heb nieuws voor u. De uitstekende organist dezer kerk, de heer Ehlmann, een Duitscher, zooals ik, heeft mij dringend verzocht, heden avond Philip mee te brengen naar het Lol, om hem nog eens het Kerstlied te laten zingen. Mijnheer Dunn zou 'L ook heel gaarne hebben. Gij zult er, naar ik hoop niets tegen hebben, dat ik „Niets professor, niet het minste, voor ons allen zal 't een genot zijn, Philip nog eens zijn lied te hooren zingen; immers, dat lied heeft, ons een onuitsprekelijk gelukkig Kerstfeest be zorgd." „O, Isabella, gij zijt een engel En, Isabella, de'he'er Dunn zegt, dat ik hier moet blijven en dat ik lessen in overvloed zal vinden dus behoef ik mijn vrienden niet te verlaten. Isabella, mag ik die heerlijke stem nog verder ontwikkelen en vormen „Een oogenblik Isabella Professor, slechts onder zekere voorwaarde moogt gij dat doen." „Welke voorwaarde vroeg de oude man met geestdrift. (Slot volgt). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1