2IISS mmt&BLAD VOOR SCHIEDAM BH OMSTRBKEM FEUILLETON. Philip, de kleine Zanger. 50ste Jaargang Dinsdag 8 Februari 1927. No. 14780 Bureau KOEMARKT 4. Abonnementen per post f 3.per kwartaal, met Officieel Kerkbericht - ^Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. 3maanden 2.70, per week 20 cent, franco per Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer 10 ets. Postckèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: l5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert.eeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Gratis Ongevallenverzekering f 5ÜU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 20U bq dood f 100 bij verlies van een duim;f 60'bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wor^gewaarborg^doorde^^ Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. en van HINDERWET. W. van Schiedam hebben bij hun be- 3 Februari 1927 vergunning verleend De commissie van deskundigen voor de bur gerlijke luchtvaart heeft de volgende motie aan genomen als richtsnoer voor haar werk Het is noodzakelijk, te vermijden omi de ontwikke ling der burgerlijke luchtvaart te belemmeren bij elke ernstige bewapeningsbeperking. B. sluit aan le. J. D. HULSMANN tot oprichting van een rijwielfabriek in het pand Boterstraat 12, kadaster Sectie B. no. 1588, met 6 electromoto- ren van resp. 3, 3, 2, 1, 1, en 1 P. K., drijvende diverse draai- en zaagbanken, boormachines, slijpstoelen, een goederenlift en een luchtpomp 2e. de SuikerVerkenfabriek ,,D. O. V. O." tot uitbreiding van de fabriek van suikerwer ken in het pand Boterstraat 28-30, kadaster Sectie B. no 3112, door bijplaatsing van 6 elec- tromotoren van resp. 15, 2, 2, 1, 0.20 en 0.25 P. K., drijvende diverse arbeidswerktuigen en pompen, en door verwijdering van 3 electromo- toren van resp. 10, 4 en 3. P. K. Schiedam, 8 Februari 1927. Buttenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Opwinding in Rijksdag en pers. Uit Berlijn wordt gemeld Met von Keudell, den nieuwen rijksminister van binnenland- sche zaken, houdt men zich heden in politieke kringen en in de pers vrijwel uitsluitend bezig In nationalistische kringen wordt uitdrukkelijk beweerd dat men hier alleen te doen heeft met een manoeuvre van links, die verdeeldheid wil zaaien tusschen de Duilsch-nationalen en het centrum. In republikeinsche kringen staat men op het standpunt, dat voor het geval bewezen wordt, dat de heer von Keudell een rol heeft gespeeld bij den Kapputsch, hij onmogelijk minister kan blijven. Men vermoedt dat het onderzoek, ,,voor hetwelk ook de Rijkspre sident zich zelf schijnt te interesseeren niet zal worden gevoerd door Rijkskanselier Marx, maar door onpartijdige persoonlijkheden, die het vertrouwen genieten van alle partijen. In dit verband wordt in de eerste plaats de naam genoemd van dr. Simons, president van het Rijksgerechtshof. Volgens enkele bladen zou dr. Kulz, de voorganger van den heer von Keu dell, ook in aanmerking komen In de wandelgangen van den Rijksdag werd heden vrijwel uitsluitend het geval von Keudel! besproken. Men krijgt den indruk dat het cen trum zich zal Willen ontdoen van dezen bewinds man, indien de hem ten laste gelegde feiten zul len zijn bewezen. Wat de Duitsch-nationalen aangaat, deze zouden er niet aan denken von Keudell op te offeren en nog liever de geheele nieuwe coalitie in elkaar willen zien vallen. Ze vinden het al welletjes, dat zij zich de niet- benoeming van den heer Graef hebben moeten laten welgevallen. Indien de Duitsch-nationalen deze richting uitgaan en indien het centrum FRANKRIJK. Een „v redesverklaring" van Brian d. Uit Parijs bericht men Briand heeft eergis het woord gevoerd aan een noenmaal van de Poilus de l'Orient. Hij verklaarde, dat het over winnende Frankrijk zich niet vernedert, indien het zich met beslistheid aan den vrede \yijdt. Daar het geenerlei imperialistische begeerten heeft, zegt het openlijk tot de wereld ,.Ik ver klaar u den vrede." De soldaten van het overwinnende Frankrijk aldus Briand, staan mij ter zijde om den vrede te helpen consolideeren wanneer ik mij tot Duit.schland wend, dat gröote volk, dat zijn gebreken zoowel als zijn goede hoedanigheden heeft, doch dat een machtig volk is, dan voeg ik het toe „Wij hebben eeuwenlang gestreden welnu, gelooft u dat dit nog zal voortduren en dat wij periodiek, elke tien jaar, opnieuw zullen moeten beginnen voet bij stuk houdt, zouden eventueel d' van het Kabinet Marx alweer zijn Dit zal afhangen van het onderzoek. 1 dagen geteld. DE VOLKENBOND. Ame rik a's deelneming aan de economische conferentie. Uit Washington bericht men President Goo- lidge heeft den Senaat der Vereenigde Staten in overweging gegeven, machtiging te ver- leenen tot deelneming door de Vereenigde Staten aan de op 4 Mei a.s. te Genéve aanvangende le Economische Conferentie. PORTUGAL. De toestand in Oporto. Uit Lissabon meldt men Gistermiddag om twaalf uur heeft het Portugeesche departement van Oorlog een nota gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat in verband met de weigering der opstandelingen, de hun opgelegde voorwaar- den te aanvaarden, het bombardement der sted' Oporto is hervat. Tevoren was een proclamatie gepubliceerd, waarin den burgers de raad werd gegeven de stad te verlaten. Om halfeen werd gemeld, dat er troepen naar Oporto gezonden zijn en dat het bombardement op eenige plaatsen brand heeft veroorzaakt. Te Lissabon neemt de onrust toe. Het. Portugeesche ministrie van Oorlog heeft- de bewoners van Oporto telegrafisch aangeraden de stad te ontruimen, daar het bombardement op de stad door re regeeringstroepen zal worden hervat. Daarop hebben de leiders der opstandelingen opnieuw getracht, onderhandelingen aan te knoopen, doch de commandant der regeerings troepen blijft erop staan, dat de rebellen zich onvoorwaardelijk aan hem zullen overgeven. Honderden arrestaties te L i s s a bon. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het dagblad O Mundo getracht heeft, een nummer te pu- bliceeren, waarop nog geen censuur was uitge oefend. Het nummer werd evenwel in beslag ge nomen en de redactie werd gearresteerd. Er hebben nog honderden andere arrestaties te Lissabon plaats gehad. Indien zij weigeren een behoorlijk aandeel te betalen, worden zij uit de partij gesloten. OOST-INDIE. S i p a t a i s 1 ij k Uit Padang meldt men ITet. lijk van den op- roerleider Sipatai is niet aan de familie afge geven. Het werd begraven op een plaats, welke voor de bevolking geheim gehouden wordt. De maatregelen tegen de communisten. Uit Batavia Het „Bataviaasch Nieuwsblnd meldt, dat de Raad van Indië zich niet ver- eenigt met het voornemen van den Landvoogd, om de communisten na het ondergaan van de gerechtelijk opgelegde straf, te interneeren. De Raad, wiens instemming hiervoor onontbeerlijk is, is alleen tot inwilliging bereid, wanneer de ondergane straf minder dan één jaar is.' V ij f bommen gevonden. Uit Padang wordt berichtIn de Pachsem- bilansche Ommelanden zijn vijf bommen ge vonden, welke vermoedelijk te Padang-Pand- jang gefabriceerd zijn. Het goederengeld van de baan? Uit Batavia Het „Bataviaasch Nieuwsblad meldt-, dat het goederengeld practisch van de baan is, wijl de Raad van Indië zich niet ver- eenigen kan met de heffing, welke dit college ongewenscht acht naast de tolrechten en het statistiek recht. van Sjanghai reeds zoover is doorgedrongen, dat de troepen, zoodra zij voor de poorten van Sjanghai staan, de stad kunnen binnenrukken, zonder dat er gevochten behoeft te worden. Volgens Chineesche berichten zijn de troepen van Tsjang-Tso-lin aan den Noordelijken oever der Gele rivier samengetrokken, waar zij voor bereidselen treffen om op te rukken, terwijl Tsjang-Tsjoen-tsjar.g met dertigduizend man naar Zuid-Kiansoe oprukt, ten einde Soen- Tsjoeang-fang te steunen. G r o o t-B rittannië moet kiezen. Uit ITankau meldt men Sprekende in een bijeenkomst waar vreemdelingen en Chineezen aanwezig waren, heeft Tsjen geprotesteerd tegen de Britsche diplomatie, die afwisselend onder handelt met het nationalistische China en het feodale Peking. Tusschen het Chineesche nationalisme en feo dalisme is geen enkel compromis mogelijk. Groot-Brittannië moet kiezen tusschen een bloeienden handel met. het vrije nationalistische China en een kwijnenden handel met het feo dale China. De JAPAN. begrafenis van den keizer van Japan. Uit Tokio wordt gemeldTer gelegenheid van de begrafenis van zijn vader heelt de keizer van Japan anderhalf millioen yen aan liefda dige instellingen geschonken en gratie verleend aan vijf duizend dwangarbeiders. Voor een groot aantal personen is de dood straf in levenslang veranderd, terwijl levens lange straffen verminderd werden, waarvoor o.a. in aanmerking komt, de moordenaar van den premier Hara. Geen enkele veroordeelde wegens aanslagen op de kroon is begenadigd. Enkele verdachte personen zijn gearresteerd. h e t. LELGIë. Beperking van luchtwapen. Uit Brussel wordt bericht De commissie van deskundigen op luchtvaartgebied, bijeen geroepen door den Volkenbond om de beperking van de bewapening in de lucht te bestudeeren, is gisterochtend bijeengekomen. Nederland heeft de heeren Plesman en Groeneveld afgevaardigd. 49 „Zij is zeer eenvoudig en legt mijzehen eene verplichting opTwee jaren lang hebt gij Philip les gegeven, zonder honorarium te eisclien. Thans, nu de jongen mij toebe hoort, moet gij voor elke les betaling aanne men." „So Hij betaalt zelf, daaFhij zijne stem ten beste geeft." „Ja, doch hij betaalt mij en ik moet met u afrekenen. En hier, professor, heb ik nog méér Kleinkinderen, die ik u zal toevertrou wen. Tegen 1 Januari moogt gij op minstens een dozijn leerlingen rekenen." „Mein Gott 1 ik zal dus geen armoe ken nen, geen bange zorgen voor de toekomst meer hebben. Mijn ouderdom zal gelukkig zijn, daar ik niet gedwongen ben, mijn lieve lingen te verlaten De vreugde en het geluk van dezen Kerst- li e t ITALIË. Rijke fascisten en p a r t ij fonds. Uit Rome meldt men Het directorium van de fascistische partij heeft besloten, dat alle wel gestelde leden der partij meer dan de gewone bijdrage zullen moeten betalen voor het partij- fonds. dag laten zich niet beschrijven Nauwelijks kon Isabella gelooven, dat dit alles niet een heerlijke droom was. Nauwelijks eene week geleden bezweek zij schier onder den last, die op hare schouders drukte. Nauwelijks eenige dagen geleden bad zij om heul en troost en licht bijna om den dood. En nu bezaten hare lievelingen een t-e" huis, tal van toegenegen vrienden de kelk des lij dens was van hare lippen weggeno men „Dank, mijn God Dank mijn God 1" zong in haar boezem een lieflijke stem. Hoe barmhartig was God niet voor haar geweestHoe teeder had zijne vaderliefde langs het pad der beproeving de schreden zijner kinderen naar een paradijs gevoerd Met onwankelbaar betrouwen had Isabella zich in de armen van Gods Voorzienigheid geworpen en de Heer, die Zich niet in edel moedigheid laat overtreffen, had de hope van zijn kind niet teleurgesteld. De ontvoering van Philip was voor haar de bitterste beproeving geweest en de groot ste „misdaad" in het leven des armen, ou- CIIINA. De toestand in China. Uit Peking wordt berichtDe ontwikkeling der gebeurtenissen in Hankau wordt hier met groote belangstelling afgewacht. Uit berichten, welke te Peking ontvangen worden omtrent hardvochtig optreden tegen buitenlanders in verschillende plaatsen in het binnenland, die onder nationalistisch bewind staan, trekt men de conclusie, dat. de Cantonneezen het plan hebben, den toestand voor de buitenlanders in China zoo onhoudbaar te maken, dat zij ge dwongen zullen zijn, de vlucht te nemen. Afpersing, beroovingea en terrorisme heb ben op zooveel verschillende punten plaats gevonden, dat men daarin wel het bewijs mag zien voor het bestaan van een systeem voor in timidatie met politieke doeleinden. De verklaring der Cantonneezen, dat het nimmer hun bedoeling is geweest, om Sjanghai door wapengeweld te bezetten, wordt tegen gesproken door hun militaire operaties in Tsje- kian.g. De opperbevelhebber der Canton-troepen, Tsjang-Kai-sjek, heeft trouwens in het open baar als een der doeleinden zijner militaire cam pagne de overwinning op Soen-Tsjoean-fang genoemd, in wiens district Sjanghai is gelegen. Mocht Tsjang-Kai-sjek in zijn voornemen slagen, dan worden de buitenlandsche concessies te Sjanghai door Canton-troepen omsingeld. De leiders der Cantonneezen hebben ver klaard, dat hun propaganda onder de bevolking ALLERLEI. Uit Berlijn De nota s, die over de vestingen in het Oosten gewisseld zijn en de gesloten over eenkomsten, zijn heden gepubliceerd. Uit Tokio Ten gevolge van het gedrang der reusachtige menigte bij de begrafenis van den Keizer is één persoon gedood cn een honderd tal gewond, w.o. 5 ernstig. Binnenland. Aanbesteding duizend gemeentewoningen. Het gemeentebestuur te Amsterdam heeft heden aanbesteed het bouwen van drie com- plexen woningen en winkels, gelegen in de Trans- vaal-, de Polanenbuurt en den Buiksloterham, te zamen omvattende 1072 woningen q.a. (voor elk complex afzonderlijk en in massa.) Deze huizen zijn bestemd voor hen, die de onbewoonbaarverklaarde woningen moeten ver laten. De N. V. Algemeene Transportonderneming. In een request van den Bond van bedrijfs autohouders aan de koningin wordt erop gewe zen, dat is opgericht de N. V. Algemeene Trans port Onderneming in vervolge dezes aan te dui den als A. T. O. dat deze oprichting geschied is door de Naamlooze Vennootschappen die te zamen de Nederlandsche Spoorwegen exploi- teeren, welke vennootschappen, naar van be trouwbare zijde wordt medegedeeld, alle aan deden van gezegde A. T. O. in handen hebben dat het duv practisch erop neerkomt dat de Nederlandsche Spoorwegen zich gaan belasten met de exploitatie van autobuslijnen en vracht autodiensten. Door adr. worden verschillende bezwaren hiertegen opgesomd. den „professors", indien hij, wat wij ge rust mogen betwijfelen, verantwoordelijk kon worden gesteld voor dat „schelmstuk En 's Heeren goedheid had, volgens het woord der II. Schrift, „het goede uit het kwade ge trokken." „Wat zal ik den Heer wedergeven voor alles, wat Hij mij gedaan heeft bad Isa bella uit den grond beurs harten, de oogen op het Tabernakel gericht.' Toen Philip zijn Kerstlied aanhief, vul den hare oogen zich met tranen, zoodat zij niets meer zag dan het geflikker der bran dende kaa.sen op het rijk versierde altaar, doch voor het oog haars geestes ontsloot zich de grot van Bethlehem. Een weinig later zag zij eeu vriendelijk, edel, vredig gelaat, omslo ten door een band van sneeuwwit linnen en half bedekt door de plooien van een langen, zwarten sluier het gelaat van Zuster Maria- Agnes vol liefde zag zij Isabella aan Nu hoorde zij de stemme haars broeders niet meer. Wel drong de muziek tot haar door, doch in haar hart vernam zij een andere stem, waaraan zij al haar aandacht wijdde, eene Volgnummers bij de Z. II. A. M. De directie der Z. H. A. M. heeft besloten om op Zaterdag en Zondag op de drukke punten Rotterdam (Coolsingel) en Den Haag (S. S.) per soneel te statiouneoren, dat aan het publieK olgnummers zal afgeven. Een en ander in ver band met de groote drukte, die Zondag werd geconstateerd. Men zal dan ook niet de kans loo- pen door een sterkeren laatkomer te worden ver drongen.Het ligt in de bedoeling der directie ook op andere punten naderhand deze volgnummers uit te reiken Nederlandsche proefvisscherijen in de Zwarte Zee. Vroeger is reeds gemeld, uat met de Nedei- landsche motortreiler de Knikker, in opdracht stem van onbeschrijfelijke zoetheid, eene stem, waaruit de kracht der liefde eens goddelijken Bruidegoms sprak en die stem fluisterde haar „Veni, sponsa Christi, vem, sponsa Chris- tj „Kom, o kom, bevoorrechte Bruid van Christus Duidelijk hoorde de maagd wat die stem haar zeide zij aarzelde niet meer het licht van Boven viel nu in breede stralen op hare ziel. Zij baadde met wellust in die stroomen van licht en zaligheid en in vervoering van dankbare liefde zeeg zij, met een Magnificat op de lippen, neder bij de arme kribbe van het Kindeke van Nazareth EINDE. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iir toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1