OAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang Woensdag 9 Februari 1927. No. 14781 Adverteatiën: 1—5 regels 'f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Bureau KOEMARKT 4. tTelefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postohèque- en girodienst No. 81449 Gratis Onaevallenverzekerinq 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog 2UU bij dood 100 bij verlies vaneen duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; n^^erlie^ai^Ike^ndere^dngenDeVerzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bank5cjried__m Bij of krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ingekomen HINDERWET. zijn verzoeken van lo. H. M. VAN DER TUIJN om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand Raam 42, kadaster Sectie A. no. 1693 en 2o. E. J. VERVOORT om vergunning tot uitbreiding van de viscbrookerij in het pand Lange Haven 44, kadaster Sectie C. nos. 752 en 56, door bijplaatsing van een rookkast. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 23 Februari, des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Geduimde drie dagen vóór liet tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 Februari 1927 vergunning verleend aan A. VAN EIJK tot oprichting van een bewaarplaats van lompen en oud ijzer in het pand Schie 16, kadaster Sectie A no. 1692. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen- ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van W. A. VERHOEKX, alhier, om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het pand Hoog straat 124, alhier en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 Februari 1927. Bultenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De Rijksdag en de werkloosheid. In den Rijksdag is gist- r de eerste lezing van het wetsontwerp betreffende de werkloos heidsverzekering beëindigd en het voorstel ver wezen naar de politieke commissie. Op de agenda der zitting van hede. die om 3 uur begint, staan ook het voorstel tot wijziging der school wet en van de arbeids- en tabaksbelastingwet ten. slaagd over de economische gevolgen, die zou den voortvloeien uit de regelingen ter globale beperking van den bouw van militaire en bur gervliegtuigen, voorgeslagen door de militaire sub-commissie van den Volkenbond. Sommige deskundigen achtten het gewenscht dat de beperking van den bouw der militaire en civiele vliegtuigen liberaal zou worden ge houden en slechts voor korten duur zou gelden, dit om de ontwikkeling van de civiele luchtvaart niet te bemoeilijken. Anderen, daarentegen, waren van oordeel, dat de behandelde methode de volkomen vrij heid der civiele luchtvaart zou in gevaarbren- gen. De Nederlandsche deskundige Plesman be hoorde tot hen, die het woord hebben gevoerd. Flet Zwitserse h-B e 1 g i s c h arbitrageverdrag geteekend. Uit Brussel bericht men De gezant van Zwit serland te Brussel en minister Vandervelde, hebben een Zwitsersch-Belgisch verdrag van arbitrage en verzoening geteekend, dat het oude verdrag van 1904 moet vervangen. -Con flicten tusschen beide landen, die niet langs diplomatieken weg kunnen worden geregeld, zullen aan een verzoeningscommissie worden onderworpen. FRANKRIJK. Studentenopstootje te Par ij s. Uit Parijs bericht men Een twintigtal con servatieve studenten drong de bibliotheek der rechtskundige faculteit binnen. De studenten wilden de leden van den republikeinsch-socia- listischen studentenbond dwingen, hun bonds- insignes af te leggen. Dit werd geweigerd, waarop de conservatieve studenten hun tegenstanders met wandelstokken bewerkten. Bij dit opstootje werden verscheiden studenten gewond. BELGIE. Militaire en civiele luchtvaart. Uit Brussel meldt men De deskundigen commissie op het gebied van de civiele lucht vaart, heeft, op grond van het door den Roe meen Koejinski uitgebrachte rapport, beraad- PORTUGAL. De militaire opstand. De correspondent van de „Chicago Tribune" te Lissabon meldt, dat eergistermorgen te Lissa bon een revolutionnaire beweging is uitgebroken, waaraan de marine, de republikeinsche garde, politie en infanterie deel namen. De opstan delingen bezetten verschillende punten in de stad. De geheele burgerlijke bevolking heeft naar de wapens gegrepen en ondersteunt de bewe ging, waarvan de definitieve zegepraal zeker is. De ministers van binnen- en buitenlandsche zaken zijn in hechtenis genomen. Hoewel in het officieele communiqué der re geering reeds van de inneming van Oporto gesproken werd, heeft de beschieting van de stad door de regeeringstroepen gisteren den ge- heelen dag voortgeduurd. Een groot aantal gebouwen is vernield, o.a. het theater Esanjuan, het hotel Batalle en enkele regeeringsgebouwen. De regeeringstroepen moeten een klein voordeel hebben behaald. Het aantal slachtoffers is be langrijk. Ook in andere garnizoenen moet een opstand onder de troepen uitgebroken zijn. Carmona, de dictator, heeft verklaard dat de militaire dic tatuur gehandhaafd zal blijven. De correspondent van de „Daily Express" te Lissabon meldt, dat de leider der opstandelin gen kolonel Mendesreis is. Volgens een telegram aan de „Daily News" waren er te Lissabon 7 dooden en ongeveer 20 gewonden. De kruiser „Carvalhao Auraujo", een vroeger Engelsch oorlogsschip, beschiet de HOOFDSTUK I. Kennismaking met personen. Ik ben ontward aan het drama, dat mijn vacantie op Rose-Castle, het buitenverblijf van hertog Robert van Weston, als onder een obsessie heeft gehouden. Ik ben weer in staat, geregeld mijn gedachten te verzamelen en te ordenen en ik ben vast besloten Harry s vrien delijke uitdaging aan te nemen en, wat hij als n onwaarschijnlijke vermetelheid bestempelde, te beproeven, namelijk een geregeld verslag te geven, van al wat de bewoners van het kasteel in die opwindende dagen met adembeklemmen de onrust benauwde, met griezelige fantomen dreigde te verbijsteren Het is nu stil om mij heen. Mijn dagtaak is geëindigd. Ik denk niet meer aan het jachtig gehaast van mijn dagblad-bureau het geheim zinnig duister staat in alle hoeken van mijn ruime werkkamer, de lamp flikkert met geelachti- gen glans in denkleinen lichtkring, dien haar kap omcirkelter bestaat biets meer voor mij dan het grimmig geheim van Rose-Castle, dat Her stad, welk vuur door de kustbatterijen beant woord wordt. Naar de „Journal" van de Portugeesche grens verneemt, heeft het revolutionnaire comité, dat onder leiding van generaal Susa staat, die te vens het bevel over de troepen der opstandelin ten voert, een ultimatum tot generaal Carmona gericht, waarin hem de eisch wordt gesteld ter stond een nationaal republikeinsch kabinet te vormen en het constitutioneele stelsel weer in te voeren. Uit Parijs wordt nog gemeld Naar de „Ma- tin" uit Lissabon verneemt, zijn aldaar 150 personen, in hoofdzaak politici en journalisten, gearresteerd en naar de vesting Monte Santo overgebracht. Volgens een bericht uit Lissabon moeten de regeeringstroepen, bij een poging om de Doere over te steken, door de opstandelingen terugge slagen zijn en ernstige verliezen hebben geleden. Vele openbare gebouwen te Oporto zijn verwoest o.a. het postkantoor, het paleis van justitie en het stedelijk theater. De kansen moeten voor de opstandelingen niet ongunstig staan. Havas meldt uit Lissabon, dat de regeering beweert, dat zij den toestand in de hoofdstad meester is en alle noodige maatregelen genomen heeft. Er zijn 3 Lissabonsche bladen wegens inbreuk op de censuurwet geschorst. De revolutionnairen daarentegen beweren, dat de opstand allerwegen veld wint en de vroegere gouverneur-generaal van Portugeesch Indië, Morais, reeds den eisch aan de regeering gesteld heeft om af te treden. De opstandelingen hebben een voorloopige regeering gevormd, wier namen spoedig bekend gemaakt zullen worden. In het Zuiden en Oosten des lands hebben de spoorwegmannen de algemeene staking ge proclameerd als voorbereiding om zich bij den opstand aan te sluiten. Een later bericht uit Lissabon zegt, dat de regeering een groot aantal verdachte personen heeft gearresteerd. Engelsche oorlogsschepen naar Portugal. Uit Gibraltar bericht men Met het oog op de revolutionnaire beweging in Portugal zal de Engelsche kruiser „Comus" naar Lissabon ver trekken en 2 torpedojagers naar Oporto, om de Engelsche belangen te beschermen. ITALIË. Uitsluiting van anti-fascistische journalisten. Uit Rome wordt berichtEen besluit van oen speciale commissie voor de toelating van de candidaten tot de vakvereeniging van jour nalisten heeft veel opschudding veroorzaakt. Vele vooraanstaande journalisten zijn uitge sloten, terwijl anderen onder voorbehoud zijn toegelaten. Alle bekende anti-fascistische jour nalisten zijn uitgesloten, terwijl het aantal, dat onder voorbehoud is toegelaten, 73 bedraagt. De meesten van hen hebben een protest in gediend bij den secretaris-generaal van de fas cistische partij. De speciale commissie wijst ten sterkste de beschuldigingen van partijdigheid en oneerlijk heid, welke tegen haar zijn ingebracht, af. De officieuze „Tribuna" keurt de besluiten van de commissie goed. Italië en China. Het officieele fascistische orgaan „Tribuna" bevat een commentaar op den toestand in China. Het blad schrijft dat de Italianen sym pathie gevoelen voor de nationalistische bewe- tog Robert, zijn menschen en mij plotseling dreigend naar de keel vloog en dat, met rustige beslotenheid en een glimlach van speelsche on verstoorbaarheid om de lippen, Harry Gould van onze zielen heeft afgeschud. Ik heb er ernstige woorden over. gehad met mijn huishoudster, dat ik haar dwong, de groe zelige, koperen petroleumlamp uit de rommel kast van zolder te halen. „Weef mijnheer met, dat de petroleum 6 pence kost." Ik meen zelfs, dat het 16 pence is" heb ik met rustige indolentie geantwoord, maar ik verzoek u die lamp te vullen en hier te brengen .beden en de geheele ween. U zult daar tien maat jes voor noodig hebben." „Nou dan nep ze triomfantelijk, alsof dit cijfer alleen reeds al mijn theoriën weerlegde. Ik kon haar \erbaasde ontstemming niet bedaren, het zal nooit een mensch ter we reld mogelijk zijn haar aan 't verstand te bren gen, dat de lichtfelle, electnsche uitschittenng mijn stemming onherroepelijk zou storen, dat heel mijn ziel met al haar roerselen schud moet gaan in den engen kring van 't gedempte, bleeke licht van een olielamp „Ga nu maar heen, Hedwig, breng de lamp en laat me verder met rust „En hoe laat soupeert mijnheer?" „Ik soupeer niet, Hedwig." Smalend ongeloovig is de uitdrukking van haar gelaat, ik vrees, dat haar moederlijke ging in Canton, doch dat Italië vastbesloten is zijn belangen in China indien deze bedreigd worden, te verdedigen. Terwijl Frankrijk een passieve, afwachtende houding aanneemt, zegt het blad, is Italië er van overtuigd, dat „het nutteloos is te wachten, totdat de toestand in China buitengewoon ern stig is, omdat hij reeds ernstig genoeg is. Italië, voegt de „Tribuna" er aan toe, ziet met sympathie de Cantonneesche nationalisti sche beweging. Er is veel in haar, dat China zal doen ontwaken tot een moderner leven. Doch wanneer de beweging erop gericht is de bestaande verdragen met geweld ongedaan te maken, dan blijft er niets anders over dan onze belangen te verdedigen. Het blad wijst verder op het belang van de Italiaansche concessie in Tientsin, de financieele betrekkingen met China, de scheepvaartbelangen en het groot aantal Italiaansche missionarissen. Daar onze belangen in Shanghai zeer groot zijn, besluit de „Tribuna" is een energieke en tijdige verdediging noodzakelijk. Met betrekking tot de relaties met Engeland in verband met den toestand in China zegt de „Tribuna", dat, ofschoon in het verleden mee- ningsverschillen bestonden, deze thans, nu de tijd van handelen is gekomen, geheel zijn ver dwenen. bezorgdheid morgen tot eiken prijs mijn maag overladen zal En nu zit ik te sjchrijven Ik wil nu eenmaal met koppig geduld dit avontuur van Harry Gould te boek stellen, ik wil heden avond beginnen ik wil zijn stekeligheid beschamen ik wil zijn aangeboren en door het leven geschool de koelbloedigheid ontstellen, het koste me wat het koste zenuwen, eetlust, nachtrust, den wei- willenden eerbied van Hedwig. Ik wil heel de benauwde geheimzinnigheid van het raadsel van Rose-Castle uit haar schuilhoek te voorschijn roepen, al gaat er een huiver langs mijn rug, als alles wee. post vat in mijn heunnering, wat het anders zoo vëilig-rustige Rose-Castle in die Julidagen van 1893 over ons heen liet gaan, tot dat mijn vriend Harry Gould ons lucht gaf door de draden te verscheuren van het doodelijk weef sel, dat den Hertog van Westin verstikte. Wie zal me gelooven als ik zeg, dat op dit kasteel toen een dief werd ontmaskerd, die geen dief was dat de Hertog zelf de misdadiger bleek, die gezocht werd, terwijl er geen misdaad was gepleegd dat een zoo hoogstaand meisje, als de op het kasteel van Hertog Robert inwonende Miss Alendry, zijn nichtje, in een misdrijf bleek verwikkeld, waarvoor de edele man haar zijn leven lang dankbaar bleef, terwijl de be daarde en door ieder geachte koetsier Harrison zellmoord plcegdeeen onbeschaamd-ongehoor- bediende, William, acht dagen extra-vacantie ontving, de jockey, Nelson overijld vluchtte, hoe- RUSLAND. Een garantiepact Estland- Moskou? Uit Riga wordt berichtDe Estlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, Akel, bracht dezer dagen een bezoek aan zijn Letlandschen collega van Buitenlandsche Zaken, Zeelens, bij welke gelegenheid, naar gemeld, het verdrag be treffende de EstlandschLetlandsche Tolunie plechtig onderteekend is. Het eigenlijke doel van het bezoek van den minister was echter een politieke bespreking, daar de onderhandelingen over het sluiten van een garantiepact met Sovjet-Rusland, naar ver nomen wordt, in een definitief stadium zijn gekomen. De Russische onderhandelaar Awalof had reeds zijn koffers gepakt om naar Moskou terug te keeren, doch te elfder ure wijzigde zich de situatie, zoodat Awaloi zijn vertrek uitstelde. Rusland en Engeland. Uit Riga meldt men De Russische Sovjet leiders zijn merkbaar verontrust over in de Brit- sche pers geuite wenschen naar afbreking der betrekkingen met. Rusland. De geheele Sovjet pers verklaart eenstemmig, dat de Sovjet-Unie onschuldig is aan de anti-Britsche intriges in China, waarvan zij beschuldigd wordt. De Moskousche „Prawda" waarschuwt Groot- Brittannië voor de nadselige gevolgen van een opzeggen van het handelsverdrag en zegt dan, dat een breuk strijdig zou zijn met de belangen der Britsche crediteuren, omdat het „onmogelijk is tot een vergelijk te komen, als men de andere partij den rug toekeert." OOST-INDIE. Interneering na het ondergaan van straf. Uit Batavia wordt berichtHet „Bat. Nieuwsv blad" meldt, dat de beslissing omtrent de in terneering na het ondergaan van een gerechte lijke straf, niet genomen is naar aanleiding van de communistische relletjes in November, doch volgens een in 1926 gedaan voorstel van den minister, die voor de toekomst vaste regels wilde stellen. De Landvoogd vereenigde zich met de wel hij geheel buiten de misdaad stond en de sluier van het ontstellend raadsel afviel, toen het verschil bleek tusschen een katoenen en een da masten tafellaken en Harry Gould een zeldza me uil schoot uit het venster van herkasteel. Dit alles lijkt zoo grenzenloos ongerijmd, dat het aan het waanzinnige grenst. En toch is het koel-nuchtere waarheid. En tenslotte bleek de waarheid nog zeer eenvoudig bovendien. De tegenwoordigheid van mij, journalist, Ed ward Halliwells, op Rose-Castle, telke jare in de tweede helft der maand Juli, vond niet enkel haar verklaring in zekere voornaam-gulle hof felijkheid van Hertog Robert Weston. Ik was drie jaar zijn geheim-secretaris, van 1888 tot 1891, toen ik kans kreeg, de dagbad- loopbaan in te slaan, die mij minder eenzelvig voorkwam, meer vooruitzichten scheen te bieden en mijn jonge verbeelding! vriendelijker beloofde te vervullen. Met de gelaten gelijkmoedigheid en koele correctheid hem eigen, schikte Hertog Robert zich in mijn vertrek. Zijn vormelijke on doordringbaarheid verloochende zich zelfs niet, toen hij, met de gelijkmatige zelfbeheersching die ik in hem had leeren waardeeren, mij bij het afscheid vriendelijk verzocht, althans ieder jaer eenige dagen van mijn veert iendaagsche vacan tie op het kasteel te komen doorbrengen. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1