lünhardt's zienswijze van den Raad van Indië, zoodat er geen sprake is van een conflict. Tekort in kas. Uit Batavia De notaris te Ambon, de heer P., heeft een tekort van 60.000 aan vendugel- den. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Veroordeeling van communisten. Uit Serang meldt men De Landraad alhier heeft zes communisten, wegens deelneming aan de relletjes, veroordeeld tot 2 tot vijftien, 3 tot dertien en 1 tot twaalf jaar gevangenisstraf. DE VER. STATEN. Geen nieuwe candidatuur van Coolidge? Uit New-York wordt gemeld Een rede van dr. Nicholas Murray Butler, president der uni versiteit van Columbia, heeft groot opzien ge baard. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat Coolidge geen candidaat zal zijn bij de volgende presidentsverkiezingen, want het zou voor de republikeinen noodlottig zijn, indien zij het be ginsel huldigden, dat een president een derde maal verkiesbaar is. Men gelooft, dat de rede een geweldigen indruk zal maken te New-York en Washington. CHINA. Een manifest van Tsjang tso lin. Uit Peking meldt men Tsjang tso lin heeft een manifest laten verschijnen, waarin hij op komt voor het behoud van China's souvereini- teit, het herstel van de orde, goede samenwer king tusschen kapitaal en arbeid, uitbreiding der verkeersmiddelen en hervorming van de rechtspraak. Tsjang tso lin spreekt een streng afkeurend oordeel uit over de radicale politiek in Zuid- China, die het arme volk geheel overlevert aan den invloed van een zekere buitenlandsche mogendheid. Tsjang tso lin wil instaan voor het leven en het goed der vreemdelingen in China. De Cantonneezen verliezen S o e t s j o w. Uit Shanghai meldt men Uit goedingelichte buitenlandsche bron wordt gemeld, dat de troe pen van Sun Tsjoeang Fang, den militairen bevelhebber van Shanghai, Soetsjow, een voor uitgeschoven basis van het Cantonneesche leger, zouden hebben ingenomen en dat de overwon nen Zuidelijke strijdkrachten zich in Zuid-Oos telijke richting naar de grens van Kiangsoe terugtrekken. De surtax e. De „Times" meldt uit Peking, dat de gezan ten van Groot-Brittannië, Frankrijk, Japan, Italië en Nederland gezamenlijk bij den minister van buitenlandsche zaken hebben ge protesteerd tegen het bevel tot het heffen van de extra-douane-rechten, dat de Chineesche regeering aan de haven douane heeft gegeven. ALLERLEI. Van bevoegde Russische zijde wordt het be richt, als zouden sovjet-troepen m het verre Oosten worden geconcentreerd, tegengesproken. De Grieksche gezant te Belgrado, Poly- chromades is te Athene aangekomen. Het ver luidt, dat hij namens de Servische regeering voor stellen zal doen voor de oplossing van de nog tus schen Servië en Griekenland hangende kwesties. Uil Warschau De legerbegrooting voor 1927/'28 bedraagt netto 33,53 pCt. en bruto 15,94 pCt. der Staatsuitgaven volgens de voor- loopige raming. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de voor genomen bijeenroeping der Spaansche nationale vergadering wederom is uitgesteld, daar de koning blijkbaar zijn bandteekening weigert te plaatsen onder het desbetreffende decreet. Binnenland. De prinses en haar hofhouding 1 Men verneemt dat ten dienste van dc hof houding van Prinses Juliana gedurende haar verblijf te Katwijk aan Zee, nog is srehuurd de villa „Tamina" aan de Noord-Boulevard, in de nabijheid van ,,'t Waerle". Het Nederlandseh-Belgisehc verdrag. De N. R. C.-correspondent te Brussel schrijft Onder den titel „Devant la Hollande", wijdt de Action Nationale, het weekblad van het Co mité de Politique Nationale, een hoofdartikel aan wat het heet „de concessies van minister Vandervelde" inzake het Nederlandsch-Belgi- sche verdrag, en waarin de Nederlanders die het verdrag bestrijden voor „mensehen van kwade trouw en slechten wil" worden gescholden. Wij hebben gezegd en herhaald, aldus de Action Nationale, dat wij ons, voor wat de mi litaire en souvereine zijden der problemen van de Schelde en van Limburg betreft, niet gebonden achten door de verklaringen van den interna tionalist Vandervelde. Men zal wel akte moe ten nemen van ons protest, wil men de toekomst vrijwaren. Aldus gehoorzamen wij aan hetzelfde „egoisme sacré" dat alle volkeren, het Neder- landsche inbegrepen, doet handelen. Niemand kan ons het recht op het formuleeren van deze reserve ontzeggen. Indien de heer Vandervelde deze scrupules niet heeft, dan moet hij het maar weten. Ons kan het hier weinig schelen of de Eerste Kamer der Staten-Generaal het „waterverdrag" („de traité aquatique") goedkeurt of verwerpt. Hj'dand nooit Antwerpen kunnen blokkeeren wij zijn niet meer in 1648. Een „pis-aller" zou zijn de tusschenkomst van den Volkenbond met het doel de buurstaten te dwingen tot het aan vaarden van het Donauregime voor de Schelde en ook voor de Maas en den Rijn. Wij hebben ons steeds tegen deze scheeve oplossing ver- zet. Wij moeten hebben en de monden van de Schelde en de vrije hand in Limburg („la liber- té du Limbourg"), willen wij niet versmachten binnen onze enge grenzen, die de dichtste be volking van de heele wereld omsluiten. Het orgaan zegt verder, dat, had men het in 1919 gevolgd, de kwestie reeds sedert lang in het voordeel van België zou zijn opgelost „onze (de Belgische Corr.) ministers zullen, voor de geschiedenis de verantwoordelijkheid dragen van de groote verkeken kans zij zijn het die, in de toekomst, beschouwd zullen worden als zijnde de onbekwamen die ons, na de over winning uit de schandelijke positie niet wisten op te te heffen waarin men ons seder Munster heeft geplaatst." Ten slotte dreigt de Action Nationale nog met een Belgisch-Duitsch verbond tegen Neder land en een hervatting van de campagne van 1919 in geval van verwerping van het verdrag door de Eerste Kamer, welke verwerping zij anderzijds beweert te wenschen. Zij ziet Duitsch- land zich reeds verwijderen van Nederland en een oeconomische toenadering zoeken met Bel gië „juist om de kwestie der mondingen van de groote stroomen van West-Europa te regelen." „Berlijn zou graag een accoord sluiten met Bel gië ten koste van Nederland. Bij gebrek aan een kanaal Antwerpen-Moerdijk zou het met het aanbod van het groote zeekanaal Rijn-Schelde kunnen uitpakken. En de enclave van Maas tricht Men zou handelen alsof ze niet bestaat, want wat wilt ge dat Nederland zou doen den dag dat Duitschland en België het eens worden om dit kleine zaakje („cette „petite"' affaire") te regelen De Belgisch-Duitsche overeenkomst behoort tot het domein der mogelijkheden, om dat Duitschland ze wenscht teneinde zich met België te verzoenen en van Antwerpen de groot: ste haven der wereld te maken. En is het in dit geval niet vanzelfsprekend dat er geen kwestie meer zijn zou om van om het even welke controle van Nederland op de oevers van den grooten Belgischen stroom Tweede Kamer. Den 15en Februari nemen de vergaderingen der Tweede Kamer weer een aanvang. Bij de regeling van werkzaamheden zal aisdan de voorzitter voorstellen een aan vang te maken met de beraadslaging over o.m. de'volgende wetsontwerpen de grenswijziging van Haar lem grenswijziging van Breda opheffing van de privaatrechtelijke belemmeringen ophefling bouwfonds voor de departementen van Binnen- landsche Zaken en van Onderwijs: voorstel ontwapeningswet van den heer K. ter Laan c.s. wetsontwerp vaststelling van 't rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten behoorende tot.de gerechtshoven te 's-Herto genbosch, Amsterdam, Den LIaag, Arnhem en Leeuwaroen wetsontwerp wijziging der Land en T uinbouwooge vallen wet 1922; voor behoud der bevoegdheid tot toetreding tot de ontwerp verdragen van Washington, betreffende den arbeid van vrouwen voor en a haar bevalling en betreffende de werkloosheid. Voorts behoudt de voorzitter zich voor, -een voorsteJ om op deze lijst nog eenige wetsontwer pen in te voegen, waaronder die betreffende z.g. mobilisatie-slachtoffers. Indische begrooting 1927. Ingediend zijn drie wetsontwerpen tot wij ziging van de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1927. Ten gevolge van deze wijzigingen wordt het totaal der uitgaven 764.616.589, dat der mid delen 701.899.956 en 't tekoit 62.716.633. Het tekort in Nederland wordt 162.991.070 het overschot in Indië 100.274.437. Ter toelichting van de afzonderlijke posten wordt o.m. het volgende opgemerkt Voor de aanschaffing en uitzending van re serve-motoren voor vliegtuigen is 160.000 be- noodigd terwijl een bedrag van 484.000 waar op bij de begrooting van 1926 is gerekend, is bestemd voor mijnenmateriaal en reserve-tor pedo's. De uitgaven ten behoeve van het Europeesch personeel der Kon. Marine in Ned. Indië worden verlaagd met 294.400, daar nader is gebleken, dat voor personeelsuitgaven der Indische Mi litaire Marine en van de kweekschool voor inlandsche schepelingen resp. 300.000 min der en 5600 meer benoodigd is. De sluisdeur voor IJmuiden. Gistermiddag is de eerste deur voor de nieuwe alms te Ijmuiden van Rotterdam naar IJmui- den vertrokken. Twee zeesleepbooten van het bureau Wiisn.üller zouden het gevaarle, dat naar men weet, de grootste deur van de werdd is, over zee vervoeren. Een derde sleepboot helpt bij het uitvaren van de haven en den Waterweg. Nog twee andere sleepbooten zullen te IJmmden helpen bij het bmnen komen wat een lastig kar wei belooft te worden, aangezien de afmetingen van bestaande sluis die van de deur maar weinig overtreffen. Het Middenstandscredietwezen. Naar centralisatie. Wij vernemen, dat de regeeringscommissie, onder voorzitterschap van den thesaurier-gene raal van het departement van financiën, mr. Van Doorninck, ingesteld ter bestudeering van het middenstandscredietwezen, met haar ar beid zoo goed als gereed is. Haar rapport zal binnenkort verschijnen. Zij zal adviseeren tot centralisatie van het geheele middenstands credietwezen, in dien zin, dat zoowel de Alge- meene Centrale Bankvereeniging voor den Mid- zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een apotheker 482 4 denstand als de bestaande Hanze (R. K.) en Boaz- (Chr.) Banken worden ingebracht in een nieuwe centrale, op welke dan ook de regeerings- garantie zou moeten worden overgedragen. Voor dit laatste zou uit den aard der zaak de medewerking van de regeering moeten worden gevraagd. De woning politiek der regecring. De minister van Arbeid heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid van den Bergh betreffen de de regeeringspolitiek op het gebied der volks huisvesting geantwoord, dat na het verschijnen van de circulaire van 17 Maart 1926 de regeerings politiek niets is veranderd, zoodat inderdaad die circulaire in haar geheel richtsnoer is voor die politiek. Een record. Zondag heeft het aantal postzakken, aange bracht met de mailboot der Mij. Zeeland te Vlissingen, een record bereikt van 2000 stuks. Niet alle zakken konden met de mailtreinen worden vervoerd en een zeven a achthonderd gingen eerst met den sneltrein van 6 u. 49 mee, wat voor aankomst in Duitschland een half et maal vertraging beteekende. Loon bij ziekte Aan het op mondelinge arbeidsovereenkomst in dienst zijnde hulppersoneel bij de posterijen, telegrafie en telefonie zal voortaan bij ziekte voor zoover bet zes maanden of langer in dienst is, loon worden uitgekeerd. Is het minder dan zes maanden in dienst, dan bepaalt de directeur- generaal, over welk tijdvak loon kan worden uitbetaald. De uitvoer van onze landbouwproducten. Naar wij vernemen zal minister Kan a.s. Donderdag een bespreking houden met verte genwoordigers van de drie algemeene land bouworganisaties over mogelijke maatregelen om te voorkomen, dat andermaal andere landen een voorwendsel vinden om invoer van onze pro ducten te verbieden. Samenwerking postpersoneel. In het van 14 tot 16 Juni j.l. gehouden congres van den Centr. Bond van P.T. T.-personeel is het bestuur gemachtigd, besprekingen te voeren met het Comité van neutraal overheidsperso neel (C. N. O. P.) om te komen tot aansluiting bij dat comité, dus niet bij het Algemeen Neder- landsch Vakverbond. Voorts sprak bedoeld con gres zich uit voor samenwerking van ambtena ren en hoofdarbeiders om in de toekomst- te geraken tot een algemeen verbond van den ar beid (arbeiders, hoofdarbeiders en ambtenaren). Naar het bestuur van den C. B. P. T. T. thans mededeelt, openen de besprekingen, welke na genoemd congres zijn gevoerd tusschen hetVer- bond van hoofdarbeiders en bet C. N. O. P. en tusschen het C.N.A.P. en den C.B.P.T.T. de mogelijkheid van samengaan van postpersoneel, overheidsersoneel en hoofdarbeiders. Dr. J. Tb. de Visser 70 jaar. Het 2e Kamerlid Dr. J. Th. de Visser, oud minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, viert heden zijn 70sten verjaardag. Dr. J. Th. de Visser werd 9 Februari 1857 te Utrecht geboren. De jarige promoveerde 27 Mei 1880 tot doctor in de theologie op een proef schrift over „De daemonologie van het Oude Testament,welke promotie gelijk met, al de examens van dr. de Visser het geval was, magna cum lande plat had. 7 Jaar diende dr. DeVisser als raadsman deKroon en op het gebied der onderwijs wetgeving heeft hij groote dingen tot sLand gebracht. Gedurende de jongste kabinetscrisis mocht de ook dr. dc Visser een opdracht tot Kabinetsformatie ontvangen, ook hij vermocht niet zich van deze zaak met goed resultaat te kwijten. In onderscheiden functies diende dr. de Visser land en volk. Ook als publicist is hij bjkend, laatstelijk als hoofdredacteur van de „Nederlander". De loonen in de mijnen. De mijnwerkerebonden hebben bij de contact commissie nieuwe voorstellen ingediend, waarin zij in overweging geven em loonovereenkomst voor 1 jaar, een toeslag van 5 pet. en door voering der minimumloonregeling voor onder- grondwerkers. De nieuwe burgemeester van Leiden. Dinsdag 15 Februari a.s. zal in een speciaal bijeen te roepen vergadering van den gemeente raad de nieuw benoemde burgemeester*van Lei den, de heer A. v. d. Sande Bakhuyzen worden geïnstalleerd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Hel bescherming- en hulp-behoevende kind." Voor de leden van de vereeniging voor armen zorg en tegen bedelarij en voor vele genoodig- den, w.o. de burgemeester, A. J. Gijsen, weth. mr. M. v. Velzen, de commissaris der politie en anderen, heeft gisteravond mr. H. de Bie, kinder rechter te R'dam, over bovengenoemd onderwerp een lezing gehouden in de bovenzaal van Musis Sacrum. Spr. ving aan met de historische ontwikkeling van het jeugdvraagstuk in den loop der laatste eeuwen en memoreert de oprichting der op voedingsgestichten in de 19e eeuw, n.l. be deel. Mettray", de stichting Hoenderloo, de stichting Hemmen en de St. Aloysius-stichtlng. Dan volgen in 1901 de eerste kinderwetten, waarbij het verboden is strafbare feiten, door kinderen gepleegd, met gevangenisstraf te tuch tigen. In 1911 komt de eerste ambtenaar, die toedicht uitoefent op het zich steeds meer uit breidende terrein ter verzorging der verwaar loosde jeugd. In 1921 worden de wetten op de onder-toe- zicht-stelling en die van den kinderrechter af gekondigd. Hieruit kunnen we dus constateeren, en met vreugde, dat ook de overheid het groote euvel der verwaarloozing der jeugd zich heeft aangetrokken en we thans zoover zijn, dat reeds vele prachtige resultaten zijn te boeken. Na een korte pauze zette mr. de Bie zijn met aandacht gevolgde lezing voort. De wet, zoo vervolgde spr., zegt, dat minder jarige personen, die met lichaamlijken of zede lijken ondergang worden bedreigd, onder be scherming moeten worden gesteld. Het instituut patronaat kennen we in de vereenigingen Pro Juventute, St. Vincentius-vereeniging, Leger des Heils e.a., welke vereenigingen voor boven bedoelde bescherming zijn aangewezen. Slechts in de ernstigste gevallen wordt de overheid ingeroepen. Zoo kent spr. b.v. een geval te Rotterdam, waar een jongetje eiken nacht gedurende 5 maanden onder een dekzeil op straat heeft geslapen. De oorzaak is niet ver te zoeken. Het jongetje had een stiefmoeder en een onbarm hartige vader, van wien hij niets dan slaag kon krijgen. Evenwel is spr. toch verwonderd over het feit, dat zich in de twintigste eeuw, in een wereldstad als R dam, nog zulke gevallen af spelen. Er zijn nog meerdere dergelijke, ergerlijke gevallen, die een dreigend gevaar voor de jeugd opleveren. Gelukkig, is het echter nog niet t e ver gekomen. De oorzaak is over 't algemeen te zoeken bij de ouders. Drankzucht en ontucht zijn al groote oorzakelijke factoren, terwijl de onvolledigheid en oneenigheid in het gezin ook belangrijke rollen spelen in het jeugdleven. De kinderpolitie, die thans eenige jaren werk zaam is, heeft reeds veel gedaan tot verbetering dezer gezins-slachtoffers en spr. is vol waar deering voor haar opvoedende taak, die zij op lofwaardige wijze vervult en vaak schitterende resultaten heeft afgeworpen. Een afdoende bewijs om de meeniag te rechtvaardigen, cat in bijna dc meeste gevallen de ouders oorzaak zijn van de verwaarloozing der jeugd, acht spr. de gege vens uit de rapporten van de kinderpolitie over 1925. Van de 762 gezinnen, waar door de kinder politie is ingegrepen, waren slechts in 196 ge vallen de ouders in leven en huwelijk vereenigd, wat natuurlijk nog niet zeggen wil, dat in deze gevallen een duifjes-leven werd geleid. In 226 gezinnen waren de ouders onwettig en in 85 gezinnen wettig gescheiden. In 7 gezinnen waren de ouders gescheiden van tafel en bed. In 67 gezinnen was de vader weduwnaar in 31 gevallen de moeder weduwe 78 gevallen van ongehuwde moeders in 40 gezinnen meld den de rapporten een stiefvader en in 32 gezinnen een stiefmoeder. Als we dan weten, dat vader en moeder samen noodig zijn voor een goede en degelijke opvoeding dat zoowel de vaderlijke tucht, als de moederlijke teerheid den weg van het kind moeten effenen, zal men begrijpen, dat in boven genoemde gevallen de leemte, door de ouders veroorzaakt, moet aangevuld worden. Maar al te vaak is bij vader en moeder een gebrek aan eigen levenslijn, een gebrek aan sta biliteit in de opvoeding te bespeuren. Ook nog andere factoren, zooals daar zijn slechte woningtoestanden te weinig goede, ge paste ontspanning, waardoor het straatgevaar welig bloeit werkloosheid en armoede beïn vloeden den lichaamlijken en zedelijken onder gang. Echter zjjn bijna altijd de opvoedingsfouten in de prilste jeugd de voornaamste oorzaken van dien ondergang. Als het respect van het kind voor zijn ouders weg is, zijn de moeilijkheden niet te overzien. Dan heeft spr. nog niet eens genoemd de geval len van intellectueel-zwahke en van psycho- patische kinderen. Gevallen, waarin de ouders en opvoeders niet inzien, dat bij dergelijke kin deren een geheel andere tactiek moet worden ge volg. Resumeerende Kunnen we tenslotte vaststel len, dat de groote oorzaak ligt in het gemis aan de liefdevolle, warme intnuiteit van het gezins leven, waarb, het kind alleen gedijen kan. Naast Pro juventute (hoofdzakelijk voor cri- mineele zaken der mannelijke jeugd) is er thans te Rotterdam ook een comité gevormd van ge zinsvoogdessen Spr. hoopt dat ook in Schiedam dames voor dit schoone werk worden gevonden. De gezinsvoogdij is een moeilijk werk een onbezoldigd ambt, dat vele teleurstellingen geeft, maar ook vaak groote voldoening. In de ruim 4-jarige werkzaamheid der kinder politie te Rotterdam heeft zii 6 700 gevallen behandeld, waarvan 150 gezinsvoogdesseu hun toegewijden arbeid hebben verleend. Elk geval wordt op zichzelf behandeld, zoodat ook rekening wordt gehouden met de godsdienstige gezind heid. Wat is, zoo vraagt spr., de taak van de(n) gezinsvoogd(es) Deze moet zich zooveel mo gelijk op de hoogte steden van de omstandighe den van het te behandelen gezin. Kennis aan- knoopen en het vertrouwen der ouders en kin kinderen weten te winnen. Ook moet aeze tegen woordig zijn bij de zitting waar de zaak voor de poliüe-rechter wordt behandeld. Spr. wil nog even wijzen op het gevaar van financieelen steun van de zijde der gezinsvoog den. Al men zich dan langzamerhand een beeld heeft gevormd van de omstandigheden, zorgt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2