Gesprongen Handen PUROL tie en de wijziging der quota, dat de nieuwe re geling op 1 Juli 1927 zou kunn .n ingaan. Tijdeus de behandeling in den Senaat vaa het desbetref- lenae ontwerp is nu een amendement ingediend, strekkende, evcntueele invoering in ieder geval een jaar uit te steller. Naar men weet, zou voor Neaerland het quo tum ongeveer verdubbeld worden. Het jubileum bij Werkspoor. Bij gelegenheid van. het 100-jarig bestaan van „Wercspoor werd gisteravond in „Couturier te Amsterdam een feestmaaltijd gebonden, waar aan verschillende sprekers het woord voerden o.w. de Minister van Arbeid, H. en N. De Koningin ongesteld geweest. H. M. de Koningin is eenige dagen licht on gesteld geweest en moest, in verband daarmede, deze week het huis houden De verplaatsing van werkloozen. Naar vernomen wordt zal Maandag a.s. te Rotterdam nog een bespreking gehouden wor den tusschen vier wethouders der grootste ge meenten, in zake de werkverschaffingsp] nnen der regeering in Drente, waarna hoogstwaar schijnlijk Vrijdag d.a.v. de wethouders hun aan gekondigde reis zullen maken naar die provincie, ten einde den toestand persoonlijk in oogenschouw te nemen, met het oog op de proef, die men wenscht te nemen tot het overbrengen van werk loozen. Drooglegging der Zuiderzee. Met het eerste vlechtwerk, bestemd voor de voorbereidende werkzaamheden op de z.g.n. „bteenplaat, bij Zurich is thans een begin ge maakt. oorts is men aan de Nieuwe Willemshaven te Harlingen bezig met de oprichting van de eerste keet. Er zullen er nog meer gebouwd wor den- De Hollandsehe Aanneming Maatschappij krijgt n.I. de beschikking over de geheele strook gronds langs de spoorbaan en de Nieuwe Willems haven. „De Katholieken kunnen wachten." Aan het slot van een artikel schrijft „Het Cen trum Geen minderheidskaninet dus. Maar ook voor een meerderheidskahinet leent de situatie zich voorshands niet. De katholieke Kaïnerfractie heeft einde 1925 het aanboa van V. D. en S. D A P. met een weigering beantwoord, en de breuk in de Coalitie r nog niet her teld. Zoo duurt het intermezzo voort, en zal het voortduren tot er meer klaarheid in den politieken toe tand i. ge komen en de loop der dingen tot nieuwe verhou dingen leidt, of voor het herstel der oude het pad heeft geëffend. Van overhaasten of forceeren zal daarbij gen sprak mogen wezen. De katholieken kunnen wachten. Zij zijn zells sterk genoeg, om zeifs in isolement hun kracht te doen gelden en invloed uitteoefenen. Maarzij zullen daarbij deoogengoed geopend moeten houden eerstens het in aller lei vorm oplaaiend anti-papisme, en vervolgens de intensief gevoerde propaganda, om een ^eel der onzen te lokken onder de roede banier. Te beangstigen behoeven deze verschijnselenons niet. Wel echter sporen zij ons aan tot waak zaamheid en tot vermijding van al datgene wat de eenheid in de partij zou kunnen schaden en haar positie verzwakken. Een rede van oud-minister Heemskerk. In een te Rijswijk gehouden politieke 'rede noemde mr. Heemskerk den politieken toestand voor de anti-revolutionnairen niet bepaald roos kleurig. De partijen staan los van elkaar en het ziet er naar uit, alsoi de de boezems der partijen zich verschillende nuances accentueeren. De anti rev. partij zal niet pogen een nieuw samen gaan van de rechtschc groepen te forceeren. Wel bleef de oud-minister herstel der samenwerking gewenssht achten. Een Roomsch-rood blok of een democratisch blos uit elementen van alle partijen vond mr. Heemskerk ongewenscht. Een bepaalde meerderheid oordeelde de oud- minister vooreerst onwaarschijnlijk. Een min derheidskabinet achtte hij mede onmogelijk. Als de samenwerking van de rechtsehe groe pen voorloopig niet tot stand komt, zal men Wel extra-parlementaire kabinetten houden, en er zal telkens uitgezien moeten worden naar een staatsman die krachtig genoeg is om een kabi net te leiden met een zwak parlement. Het fas cisme zal echter hier te lande niet spoedig wor tel schieten. Naar spreker meende, zullen op den duur de partijen rechts elkaar wel weer vinden en zal een hernieuwde samenwerking op gezonde basis mogelijk zijn. In dit verband zei spreker nog, dat de christelijke samenwerking noodzakelijk is om de godsdienstvrijheid te behouden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor Pater A. Zoetmulder. De missie van Bornholin. Vorig bedrag 31.95 N. R. Ter eere van St. Jozef- 2.50 Pater L. A. Rood S.J. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen slaag de, cum laude, voor het candidaatsexamen klas sieke taal en letterkunde de zeereerw. pater L. A. Rood S.J., geb. te Kethel. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 347,07. Het aantal nieuw uitgegeveu spaarbank boek jes bedroeg 41. Autobussen iu Zuid-Holland. tred. Staten hebben besloten te weigeren de aanvragen om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Rotterdam naar Terbregge (Hillegersberg) gedaan door Iz. Hanze, te Hillegersbergdoor de N.V. van der Ende's Autobus-Maatschappij, alhier; door M. C. van der Wal, directeur der Nederl. Brock- waybus-Maatij. gevestigd te Amsterdam, welke op haar beurt de directie voert over de N.V. Schiedamsche Brockwaybus-Maatschappijal hier. Schoorsteenbrandje. Gistermiddag omstreeks half 8 heeft de politie een schoorsteenbrand gebluscht door middel van zout ten huize van G. Groeneveld, wonende Voornschestraat 8. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd, in den loop der maand Januari 1927, op spaarbankboekjes ingelegd 22046,07 en terugbetaald 22393,14. Muntgasmeter door onbevoegden gelicht. Gisteravond omstreeks half 9 deed J. M. Schen, wonende bingel 194c. aangifte dat men zijn muntgasmeter had gelicht van zijn vorige woning aan de Parallelweg 202. De gemeenteambtenaar van de gasfabriek heeft geconstateerd, dat de muntmeter was open gebroken en dat daaruit 105 penningen ter waarde van 6 82£ was ontvreemd. De verloting ten bate vau de Vereeuiging tot bescherming van Zuigelingen. Het comité verzoekt ons nog te willen mede- deelen, dat houders van loten, die hun prijzen nog niet afgehaald hebben, hiertoe nog gelegen heid hebben tot Zaterdag 12 Februari, des avonds 8 uur. Prijzen na dien niet afgehaald, blijven tot 1 Augustus disponibel, mits het artikelen zijn niet aan bederf onderhevig. Op vertoon van het geldige lot worden de prijzen dan afgegeven aan het adres Amalia van Solmsstraat 31telkens Dinsdag n.m. van 45 uur. Nog wordt mede gedeeld, dat enkele houders van loten hun lot hebben achtergelaten en hun prijs alsnog kun nen komen afhalen op bovengenoemde dagen. UIT ROTTERDAM. Piet Smit Jr.'s Sleepdienst. Naar wordt vernomen, zal Piet Smit Jr.'s Sleepdienst, een der belangrijkste ondernemin gen op het gebied van het sleepersbedrijf in de Rotterdamsche haven, in Juli a.s. zijn gouden feest vieren. als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door inwrijving met Doos 30, Tube 80 et. 498 8 Een Linker Maasoever-partij. Door een groep kiezers, woonachtig op den Linker Maasoever, is besloten bij de a.s. ver kiezingen met een eigen lijst uit te komen,ten einde door middel van een specialen vertegen woordiger in den Raad verbetering van ver schillende grieven te verkrijgen. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JOHANNES VERHOECKX Jr., alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de beneden- oor-localiteit en boven-voor-localiteit van het pand Hoogstraat. 170 alhier en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun college schrif telijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 Februari 1927. Pastoor Bontémps is er over in de wolken zal enkele H.H. Missen lezen voor de weldoe ners en verwacht nog verscheidene „na- komers." 2o. Missie te Livry van 10 October tot 1 November. 8000 inwoners, meest employé's en werkvolk sterk bewerkt door socialisme jeugd bedor ven door wereldsch plezier vrouwen en meisjes ook veelal op kantoor of fabriek. De Capucijnerpater Hildebrand, geholpen door pastoor en kapelaan, hebben 'n slag er op ge waagd. Meer dan 30 jaar geleden de vorige Missie en toen telde Livry maar 3000 inwoners. De eerste week van de Missie werden de kin deren bewerkt 's morgens H. Mis met toe spraak, om half vijf weer toespraak, gebed en zang. 17 October groot feest, kinderprocessie en kindercommunie, waaraan 60 deelnamen. 't Is weinig zeggen wij't is veel, zeggen zij en met hen danken we O. L. Heer. De tweede week besteed aan de jonge meisjes en de vrouwen. De 24ste algemeene Communie, waaraan 157 meisjes en vrouwen deelnamen. 't Is weinig, zeggen wij 't is veel zeggen zij en met hen danken we O. L. Heer. En de mannen En de mannen Kalm aan 15 October werd de parochie toegewijd aan de H. Maagd, Vrijdag 22 feest van eerherstel, 24 October herdenking der overledenen en ge sneuvelden. En de mannen En de mannen Kalm aan Vrijdag 29 October planting van het Missie- kruis 800 personen kwamen het kruis kus sen En de mannen En de mannen Kalm aan lederen avond van die drie weken preek voor allen dus ook voor de mannen En daar kwamen er velen. En een conferentie over de sociale kwestie voor de mannen alleenen daar kwamen er 95. 't Is weinig, zeggen wij 't is veel zeggen zij, en met hen danken we O. L. Heer. Sluitingsdag te Communie 90 mannen en jonge jongens, 240 vrouwen en meisjes. Verdere resultaten een huwelijk gewettigd, verschillende volwassenen gedoopt en eerste Communie gedaan, het Mishooren 's Zondags neemt toe, ook de wekelijksche Communie, de mannen komen beter naar den „Studiekring", conferentie van Sint Vincentius opgericht, het contact tusschen parochie en geestelijkheid is hersteld. Een der voornemens Bij de hernieuwing der Missie zal gedurende een week iederen dag voor de mannen apart conferentie gegeven wor den. Ziedaar nu twee rapporten niet, uitgezocht i uit vele. Laten we met hen allen in de wolken zijn en God van harte danken. De groeten van „Bartje", totaal genezen van z n pessimisme. Breda, 7 Febr. 1927. R. K. Pr men gevangen geraakt, terwijl een trein in aan tocht was. De man, die een kruiwagen voort duwde, kon zich nog in veiligheid stellen door zich op het niet bereden spoor tot begevenEen auto, die juist op dat oogenblik aankwam, ont sprong nog den dans doordat precies voor de voorwielen van het voertuig de afsluitboom neerviel. Toevallig hebben juist denzelfden dag spoorweg-autoriteiten een onderzoek ingesteld tiaar de gevaren, aan deze „muizenval" verbon den. De gestolen auto. Gisteren hebben wij gemeld, dat een auto ten nadeele van een der groote automobielzaken uit Den Haag is gesto len. Reeds was de politie het gelukt de beide daders in handen te krijgen. Nu is zij er ook in geslaagd den wagen terug te vinden in een ga rage aan de Schiekade te Rotterdam. De auto blijft te Rotterdam tot de justitie uitspraak gedaan heeft dat hij al of niet aan den eigenaar teruggegeven wordt. Gemeng-J Nieuws. INGEZONDEN. In de wolken In de wolken In de wolken Da bennen ik, zeet de gek en de Paters, die de Missies gaven en de metischen die ze volg den en de pastoor van de parochie en allen die bijdroegen tot de 10.000. De dorpsmissies in' Frankrijk zijn in vollen gang- De rapporten komen in. En precies om die rapporten zijn we zoo in de wolken. Hadden we niet allen herhaaldelijk verzucht wè zal 't uithalen En de pastoors daar en de Paters daar zuchtten net als wij. En nou zijn ze in de wolken lo. Missie in het dorp Plins. 44 jaar geledende vorige Missie En het kerkje 'n stuk buiten het dorp de ver wachting gering. Pater Abel en Pater Gonrad uit Argenteuil hebben de Missie geleid en drie weken lang de menschen geboeid het kerkje tel kens vol. Apart werd er gepreekt voor de kinderen, voor de jonge meisjes, voor de dames en 's avonds voor allen de zware preeken. Ver der leuke conferenties waarbij vragen konden gesteld worden en dan de onvergetelijke Sacraments-avond, Maria-avond en de eere boete der mannen En 20 December kwam de hulpbisschop van Versailles zelf om de Missie te zegenen. Met Kerstmis sluiting en 186 gingen er ter H. Tafel, waaronder 25 mannen. Een vordering van /220.000. De bouwmaatschappij „Schalkwijk" heeft de ge meente Schoten gedagvaard om aan haar terug te betalen ruim 220.000 die door haar betaald zijn voor het ophoogen van terreinen en het aan- I^êtgcn van straten in deze gemeente. De grond voor deze actie komt hierop neer, dat de verordening, volgens welke de gemeente indertijd die gelden heeft geëischt, niet Konin! - ijk goedgekeurd is en daarom rechtskracht zou missen, bericht het „Hbl." De gemeenteraad heeft besloten om zich te gen die vordering in rechten te verdedigen. Daarbij werd overgelegd een advies van mr. A. Bruch, die als rechtskundig adviseur der gemeente optreedt. Deze is van meening, dat de gelden ten onrechte teruggevorderd worden. Bovendien is nog een gelijke vordering van eenige andere bouwexploitatiemaatschappijen te verwachten, o.a. van de Mij. „Geko." B. en W. van Schoten hebben de vorige week een bezoek gebracht aan het bureau van Ge meentewerken, waar een uitgebreid onderzoek ingesteld werd. Verschillende ambtenaren werdén gehoord. Het vermoeden moet namelijk bestaan, dat iemand van Gemeentewerken aan de belang hebbende bouwexploitanten stukken ter inzage gegeven heeft,'die aanleiding konden zijn, dat de Mij. „Geko" op dezelfde gronden als de Mij. „Schalkwijk", een vordering tegen de gemeente zou kunnen instellen. Een s c h ij n d o o d e. Te Brzezany was de vrouw van een koopman overleden. Haar be grafenis was vastgesteld, doch moest 'n dag uit gesteld worden, daar haar dochter, die elders in betrekking was, niet op tijd te Brzenany kon zijn. Toen de ochtend van den dag was aange broken, waarop dan inderdaad de doode begra ven zou worden, stond deze plotseling van haar doodsbed. Als de dochter niet een dag later thuis was gekomen, zou de vrouw levend begraven zijn. Onbekende gebieden in Rus land. De expeditie onder leiding van Sjatilow heeft de weinig bekende en gedeeltelijk in de geheel onbekende gebieden van het bekken van de Wach (een zijrivier van de Ob) onderzocht. De expeditie heeft in het bekken Wach zeven dorpen gevonden, van welker bestaan tot dusver niemand iets heeft geweten. De plaatsen waren op geen enkele Russische kaart te vinden, de inwoners er van waren nergens geregistreerd, betaalden geen belastingen en waren vrijwel af gesneden van de beschaafde wereld. Zij wisten niets over de revolutie,hebben nognooit iets over het Sovjet-regime gehoord, zij wisten zelfs niet, dat er een wereldoorlog is geweest. De 1500 inwoners van de zeven gevonden dorpen behooren tot vier elans. Zij zijn allemaal heidenen. Zij brengen offers (huiden van gedoode dieren en voedsel) aan de geesten „loentam", die, naar zij overtuigd zijn in de rivier deWach leven Het aantal dier geesten moet, naar de meening van de inboorlingen, zeer groot zijn. De offers worden neeggelegd in speciale gewijde tenten. Er zijn ook veel gewijde heuvels en heilige hoo rnen. 25 Bruiloftsgasten vergiftigd. Uit Warschau meldt men In een dorp in het district Wilna zijn vijf en twintig bruiloftsgasten vergiftigd. De boer, die de bruiloft bekostigde, had de benoodigde jenever uit zuinigheidsover- wegingeri van een handelaar zonder vergunning betrokken en de daarbij klaarblijkelijk methy- alcohol ontvangen. Een dag na het feest zijn 13 bruiloftsgasten aan de gevolgen van het nuttigen van dezen alcohol bezweken, terwijl van 12 anderen de toe stand hopeloos is. Vals c h e munter. Te Repeln heeft de politie bij een Nederlandschen veefokker in beslag genomen een aantal uit gips gemaakte platen tot vervaardiging van valsch Duitsch zilvergeld en Nederlandmhe guldens, alsmede een aantal valsche munten en gereedschappen. Een „muizenval". In een tijdvak van nog geen drie weken is gisteren voor de derde maal iemand tusschen de neergelaten slagboo- men bij den overweg nabij het station te Bath- De Sheriff wapent een arres tant. Uit Harrisburg meldt men Een berucht bendelioofd, Charles Birger, heeft zich eergis teren gewillig laten arresteeren, tot welke arres tatie werd overgegaan,omdat Birger verdacht wordt van moord. De arrestant werd vandaag door den plaatselijken sheriff voorzien van wapens omdat de sheriff van meening was, dat vijande lijkheden tusschen leden van Birger's bende zoo dicht in de nabijheid van de gevangenis plaats hadden, dat een sprciale beveiliging van den gevangene noodzakelijk werd geacht. Birger zat dan ook in zijn cel met een machinegeweer tusschen de knieën geklemd en revolvers opzij. De Joodsche wijk te Cherbourg afgebrand. Te Cherbourg is Dinsdagnacht de rondom het Hotel International gelegen, groo- tendeels uit hout opgetrokken Joodsche wijk door brand vernield. In een half uur tijds was van de houten woningen niets meer over. Dooden of gewonden vallen niet te betreuren. De wijk was een bekend oord van oponthoud voor naar Amerika emigreerende „Ostjuden." Een Pyreneesch dorp. De burgemees ter van het dorpje Hospitaiet in de Pyreneeën heeft aan plaatsen in de omgeving geseind, dat zijn dorp nog slechts voor enkele dagen Voedsel heeft. Hos, italet dat honderdvijfentwintig inwoners telt, ligt vlak bij de Spaansche grens, op een hoogte van 1500 meter. Sinds Kerstmis is het plaatsje volkomen door de sneeuw geï soleerd. Nadat de burgemeester de vorige week om hulp en levensmiddelen gad gseind, heeft een storm de telegrafische en telefonische verbin dingen met de buitenwereld afgesneden. Er zijn thans reddingsploegen gevormd uit soldaten en burgers, die met voedselvoorraden den berg zullen beklimmen. Zij moeten een af stand van 20 K. M. afleggen om Hospitaiet te bereiken. Nieuwe plannen van Ford. Com merce and Finance, een blad, dat te Detroit verschijnt, meldt, dat Ford een groote boerderij in de buurt van Dearbrook (Michigan) heeft ge kocht, waar hij van plan is, in de praktijk aan te toonen, hoe de boeren, met veel minder werk veel grootere oogsten kunnen verkrijgen, door het intensief toepassen van wetenschappelijke methodes. Hij zegt, dat volgens zijn werkwijze de arbeid, voorafgaande aan de oogst, in 15 20 dagen inplaats van in een half jaar zal kunnen worden verricht. TD J n n G' HUIS" (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken - ook al wo rden ze met geplaatst —wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2