DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON Een grimmig geheim. 50ste Jaargang Zaterdag 12 Februari 1927 No. 14784 B»«., KOEBiBKT*. - T.W». ffl085 J"»™ Ï^*2T /JsE-S" 2&5£Tw "p« "g"! Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele Invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 5 2 5 f l0® intmi f SO^TvS^ 15 bö verlies van eiken anderen vinger.n» verzekering wordt gewaarborgd +- W Mall 41oam Vera bank Sehirfuü EERSTE BLAD. Buitenlands* h Nieuws. FRANKRIJK. Frankrijk en Italië. Uit Parijs bericht men Het „Journal" maakt melding van een intervieuw, dat een mede werker van het Italiaansche blad „Gazetta del Popoio" met den Franschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Briand, heeft gehad. Briand heeft verklaard, dat het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken er van overtuigd is, dat de vrede in Europa berust op een samenwerking tusschen Engeland, Duitschland, Frankrijk en Italië. Briand geloofde' aan de mogelijkheid van een verzoening der belangen en rechten van Frankrijk met de wenschen en aspiraties van Italië. Hij wees er op, dat de openbare meening in Frankrijk gunstig gestemd is voor een samen werking tusschen beide landen. In gere ITALIË. De ontwapening ter zee. Uit Rome wordt gemeld Mussolini heeft ge weigerd zich uit te laten over het Amerikaansche memorandum inzake de bewapening ter zee, dat hem door den Amerikaanschen ambassadeur Fletcher, tegelijk met den tekst va^i de bood schap van president Coolidge,gisteren is ter hand gesteld. Hij verklaarde slechts, dat hij de docu menten met groote aandacht zou lezen en dat hij het vraagstuk ernstig zou overwegen. Ook het ministerie van buitenlandsche zaken weigerde een officieele verklaring over het memo- ramdum af te geven. In regeeringskringen is men evenwel alge meen van oordeel, dat Italië het Amerikaansche voorstel, in beginsel" zal accepteeren, doch dat ongetwijfeld een aantal reserves zal worden ge maakt Vernomen wordt, dat Mussolini den Ameri kaanschen ambassadeur Fletcher een ernstige bestudeering der voorstellen heeft toegezegd om dat Italië het groote belang van deze zaak in ziet. DENEMARKEN. De economische crisis, het Folketing heeft Donderdag de vroe- sociaal-dernocratische. premier Stauning een wetsvoorstel tot bestrijding van de econo mische crisis ingediend, dat vrijwel dezelfde lijnen volgt die de wet, welke leidde tot de al- gemeene verkiezing en tot de regeeringswisse- ling in December. De hoofdpunten van het voorstel zijn, dat de regeering gemachtigd wordt voorschotten te verstrekken en voorschotten en exportcredieten te garandeeren ten behoeve van de pijverheid, de scheepvaart, den landbouw en het bouw bedrijf, een en ander tot een totaal van onge veer 100 millioen kronen en voorts rechtstreek- schen steun te verleenen tot een bedrag van ongeveer 23 millioen kronen, welke laatste som zou worden opgebracht door een buitengewone vermogensbelasting. Verwacht wordt, dat de regeeringsvoorstel- len ter verlaging der begrooting de volgende week zullen worden ingediend. ningsvoorstel, dat meer uitgebreid zou zijn op het gebied der kleine eenheden. Het noodweer. Uit Parijs bericht men Volgens een bericht in de New-York Herald uit Tokio zijn ten ge volge van de sneeuwstormen in de provincies Nitibator, Toyama en Foekni 103 personèn om het leven gekomen 10 personen worden nog vermist. Meer dan twintigduizend soldaten zijn het oogenblik bezig de spoorwegen vrij te OP maken. Op sommige 16 tot 18 voet hoog. plaatsen ligt de sneeuw TSJECIIO-SLOWAKIE. De militaire diensttijd. Uit Praag meldt men Er is tusschen de min derheidspartijen nog geen overeenstemming be reikt over de handhaving van den anderhalf- jarigen diensttijd. Naar verluidt zal de Dait- sche christelijk-sociale volkspartij voor de eerst volgende twee jaren in een anderhalfjarigen militairen diensttijd toestemmen. A ZIE. De toestand ia China. Uit Hankow bericht n.en De minister van buitenlandsche zaken te Canton heeft den con sulaten doen weten, dat tengevolge van een verordening van het politieke bureau buiten landsche eischers niet meer zullen kunnen plei ten voor gemengde hoven. Alle kwesties zullen moeten worden behandeld voor Chineesche rechters, zonder dat zelfs een consulaire ambte naar als bijzittend rechter mag optreden. ALLERLEI. Uit Berlijn De militaire adviseur van Abd-el- Krim, de Duitscher Klems, die uit het Fransche vreemdenlegioen was gedeserteerd, is door den krijgsraad te Meknes ter dood veroordeeld. Uit Belgrado Naar uit Tirana gemeld wordt, heeft bet Albaneesche kabinet wegens oneenigheid bij de vaststelling der begrooting zijn ontslag ingediend. President Achmed Zogoe heeft het ontslag aanvaard. - Uit Londen Bevoegde kringen te Londen spreken goedkeuring uit over de voorstellen van Coolidge nopens beperking van maritieme be wapening. Uitvoerige beschouwingen zullen eerst na grondig onderzoek der Amerikaansche voor stellen gegeven worden. Uit Stockholm De politie heeft gister Cederborg, den chef van de groote firma Die- trichson en Co., wegens groote knoeierijen ge arresteerd. Hij heeft verschillende firma's door bedriegelijke manipulaties voor 4 5 millioen kronen opgelicht. Ook de chef van een andere groote zaak. de firma Johanson, is gearresteerd. fiscus van de individueele belastingplichtigen, zelfs tegen hun belang in. De luthlvaarllijn Duisburg—Rotterdam. De gemeenteraad van Duisburg heeft met 31 tegen 30 .Temmen besloten tot subsidieering van de luchtvaartlijn DuisburgRotterdam. De opening van den dienst zal begin Mei plaats vinden. PORTUGAL- De balans der revolutie. Uit Lissabon wordt, bericht Het aantal doo- den te Oporto wordt geschat op 76, dat der ge- gewonden op 350 57 officieren werden gearres teerd. Te Lissabon schat men het aantal dooden op 198. Tegen 6 uur des avonds keerden de bewoners die Lissabon hadden verlaten, weer terug. In alle woningen werden huiszoekingen gedaan, op straat heerscht een ongewone drukte. De wijk, die door de revolutionnairen bezet is geweest, levert een merkwaardig schouwspel op en de aldaar aangerichte schade blijkt zeer groot te zijn. Commandant Amerigo Olavo, oud-minister van Oorlog, is door de revolutionnairen ver moord. Door den militairen gouverneur te Lissabon zijn speciale veiligheidsmaatregelen genomen. Des nachts is alle verkeer op straat verboden, gewapende patrouilles trekken door de straten en bewaken in het bijzonder de wijken, waar de onlusten hebben plaats gehad. Alle publieke en niet-publieke localiteiten zijn vandaag gesloten. Sedert den 7en dezer heeft geen bezorging van brieven of telegram men plaats gehad. OOST-INDIE. Jhr. De Graeff te Medan. Uit Medan meldt men Bij aankomst van Gouverneur-Generaal jhr. De Graeff te Tebing Tinggi werd hem een aubade gebracht door kinderen. Te Perbaoengan werd Z. E. schitte rend ontvangen door den sultan van Serbang in wiens paleis de G.-G. geruimen tijd vertoefde De sultan begeleidde hem vervolgens naar de grens, waar de sultan van Deli aanwezig was De burgemeester van Medan, baron Mackay wachtte aan de grens van zijn gemeente den landvoogd op. Z. E. bracht een bezoek aan het proefstation van de A. V. R. O. S. en van de Deli-Plantersvereeniging, voorts aan het Patho logisch Laboratorium. Dr. Vervoort hield hier een rede over de hygiënische verzorging, waar bij hij aan het werk van prof. dr. Schüffner hulde bracht. Ook is een rondrit gemaakt en is de G.-G. nog op het Raadhuis ontvangen, waarna openbaar gehoor volgde. Binnenland. Nuop zekeren dag kwam de dief weer zijn slag slaan, vatte den sleutel aan, draaide hem om, opende de kast en nam het geld. Maar even later de handen-inspectie.... je begrijpt de rest! De zaak had de menschen geschift. Ik ontsloeg hem natuurlijk, daar hij een jardiniere met runderhaas had laten vallen op de teenen van Hertogin Walkoffski. Zoo iets is in Hotel Melbourne een halszaak En toch stond Harry Gould als verwezen aan mijn zijde, toen wij 22 Juli 1893, na een onzer tochten, door de beukenlaan, om den vijver en langs den stal en het kasteel genaderd, Harrison onder schuw gemompel, jachtig heen en weer zagen draven in het park, en, door het open raam van een der kamers van de tweede verdieping de bulderende stem hoorden razen van Hertog Robert, die, blijkbaar geheel buiten zichzelf, met een der ondergeschikten een woedenden woordentwist voerde. Sprakeloos stonden wij eenigen tijd op een kleine honderd pas afstand van het kasteel en staarden naar boven Onze verbazing groeide aan, toen wij in de kamer, waaruit het gerumoer tot ons klonk, een JAPAN. Japan en Coolidge's voorstel. Uit Tokio wordt berichtDe bladen hebben nog geen commentaar op de verklaring van Coolidge. Men meent echter te weten, dat de regeering bereid zou zijn ter wille van de be zuiniging in te gaan op een maritiem ontwape- De ehauïfeursstakiiifl is opgeheven. In een Dinsdag gehouden vergadering van gar&ge-taxi-chauffeurs te Amsterdam, werd met 72 stemmen voor, 9 stemmen tegen en 9 blanco besloten tot opheffing van de staking, met in gang van Maandag a.s. De aftrek der vakvereenigingscontributie. „De Nederlandsche Werkgever" critiseert de wijze waarop de minister van Financiën aftrek der vakvereenigingscontributie van de innon stenbelasting heeft toegestaan. Welk een ge vaarlijke weg de minister heeft ingeslagen wordt, volgens het orgaan, duidelijk gedemonstreerd door de thans in „Het Volk" geventileerde raad gevingen om tot dien aftrek te geraken. Hier en daar wordt een der geopperde denkbeelden zelfs reeds in de prakrijk toegepast, nl. dat d z.g. centrale of collectieve regeling. Deze komt hierop neer, dat de besturen der organisaties aan de inspectie der belastingen lijsten doen toe komen met de namen en adressen van de be lastingschuldige leden en het bedrag hunner contributies. Op deze wijze, zegt het orgaan, wordt volko men in strijd gehandeld met het stelsel onzer inkomstenbelasting, die geen collectieve, doch alleen individueele reclames kent, waarop in dividueel beslist wordt Blijkbaar wil men deze zaak collectief aangrijpen, vervolgt het artikel, om zoodoende de beteekems en den invloed der organisatie te vergrooten. Het blad kan zich echter moeilijk voorstellen, dat de munster genoegen zal kunnen nemen niet dit collectief optreden, waardoor de vakorganisat.es z.ch opwerpen als plaatsvervangers tegenover, den den Commissaris van politie uit Eastnay, Shef" fold, ontmoetten en, méér nog, niets gewaar wer den van de aanwezigheid der anders alomtegen woordige gastvrouw Miss Alice Allendry. Ik moet u met haar bekend maken, daar zij een ingrijpender rol speelde in het drama van Rose-Castle dan men mogelijk had gedacht, als men oordeelde naar haar kinderlijke lieftallig heid. Miss Alice Allendry was het eenige kind van den Burggraaf van Allendry, na diens overlijden huwde haar moeder met Arthur Herlog van Weston, die de oudste der Weston s was en tien jaar in leeftijd met Robert verschilde. Alice was nauwelijks 15 jaar oud, toen haar stiefvader in 1886 kinderloos overleed. Robert., Hertog van Weston, die ongehuwd was, nam zijn stiefnichtje als kind aan. Haar opvoeding werd verzorgd op de voortreffelijkste meisjes-pensionaten van Engeland. Toen zij 18 jaar telde, in 1889, nam Hertog Robert haar tot zich op Rose-Castle. Wel had ik toen ik in de jaren 90, 91 als geheim secretaris van den Hertog op Rose-Castle werk zaam was en zij als slot-vrouwe het kasteel be stierde, dikwerf bemerkt., dat de gladde vroolijk- heid en de luchtige opgewektheid van het mooie meisje niet volkomen natuurlijk waren in een jong meisje van haar opvoeding en aanleg had ik ook meer dan eens wat minder onverschillige koelheid tegenover haar oom gewenscht. Wij Waren in die jaren goede kameraden geweest, Mcdedeelingen van den K. R. O. Het is van den beginne af een moeielijkheid geweest, hoe wij de kath. radio vereenigingen in ons land zouden organiseeren- Van den eenen kant moesten deze zoo ingericht zijn, dat zij plaats gaven voor een gezond en opgewekt auma- teurisme. Van den anderen kant moesten zij de groote stmn worden van den katholieken radio omroep. Maar nu kwam men voor het feit te staan, dat deze twee belangen niet gemakkelijk samen kon den gekoppeld worden. Voor de amateurs was het noodig, dat er een tamelijke contributie werd betaald tot het nemen van proeven, het organi seeren van werkavonden, het demonstreeren van nieuwe uitvindingen op radio-gebied en meer. Voor den steun van den K. R. O. was het noodig, dat de vereenigingen financieel hun hulp toezegden. Gevolg was, dat de leden der kath. radio veree nigingen dubbel geld moesten opbrengen, wat voor de meesten beteekende een spoedig ver dwijnen van het radio-toooeel. Daar kwam nog bij, dat vele luisteraars, die een toestel in hun huiskamer hebben gelijk zij er een piano of ramofo on een plaatsje hebben gegeven, die dus niet tot de amateurs gerekend kunnen worden, volstrekt geen lust hadden om lid te worden van de kath. radio vereeniging. Zij wil den heel gaarne der K. R. O. steunen doch voel den niets voor amateurs-experimenten. Dit gaf weer aanleiding tot het volgende zij gaven hun bijdrage van 5 of 10 per jaar aan den K. R. O. en de amateurs, die lid van een kath. vereeniging waren, verdachten den K. R. O dat hij die menschen door hun geld te acceptee ren moreel dwong om buiten hun organisatie te blijven. Er was nog meer het bleek det op sommige plaatsen heel te goeder trouw jaarlijksche bijdragen gegeven werden aan propagandisten van de keth. radio vereeniging in de meening, dat men den K. R.. O. er mee steunde. Allerlei verwarring dus, welke oorzaak was dat de kath. radio vereenigingen een kwijnend bestaan leia den, en de K. R. O. niet dien steun ondeivond, welke hij zoo bijzonder van haar op prijs stelde. Hieraan is nu een eind gekomen. Het goedkeu ring van de vijf bisschoppen van Nederland zijn er statuten voor de kath. radio vereenigingen op gesteld, waardoor deze nauw aan den K. R. O. verbonden worden, hare leden de propagandisten zijn voor den K. R. O. daarvoor een flink per centage ontvangen tot onuerhoud van hunne vereenigingen en verder alle gelegenheid wordt opengelaten voor de amateursleden om experi menten te doen, demonstraties te houden, etc. In een woord de belangen van de vereenigingen zijn de belangen van den K. R. O. en omgekeerd. Wij hopen dat nu in alle plaatsen van eenige neteekenis kath. radio vereenigingen zullen wor den opgericht en wel °P de basis in de bisschop pelijk goedgekeurde statuten. Van Maandag 14 Februari af zijn deze te verkrijgen voor f 0.50 an postzegels) aan het secretariaat Heeren gracht 46 Amsterdam. Binnenkort zullen ook de statuten verschijnen voor den bond van zij leek mij ongedwongen eerlijk, moedig, open hartig, belangeloos gul. Maar zij verborg tegen over haar weldoener stelselmatig haar eigenlijke diepste gevoelens onder een vormelijke opper vlakkigheid. Ik voelde dat zij niet hield van haar berekend-zelfbeheerschten,hartstochtloozen oom Nu was ze sinds eenige maanden op Rose-Castle teruggekeerd, nadat ze na mijn vertrek, bijna 2 jaar bij een boezemvriendin uit haar jeugd in Amerika had doorgebracht. In den zomer van 1891 en 1892 had ik haar niet ontmoet en ik vond haar aanmerkelijk veranderd terug toen ik haar thans Weer aantrof op het kasteel. Haar luchthartigheid was verstrakt, haar onbezorgd heid scheen overneveld, doch met ben ij deus waar dige meisjeshandigheid poogde zij onder een bekoorlijk glimlachje en een guitig plagerijtje, wat diep op den bodem lag van haar zeer ont vankelijk en fijngevoelig hart te verbergen. Ik verwonderde mij zelfs meer dan ee: s, dat de Hertog zijn stiefkind niet beter doorzag, steeds even hoffelijk voorkomend en vriendelijk toe geeflijk voor haar bleef, hoewel zij haar onvriend schappelijke stemming voor hem dikwijls maar al te kwalijk verheelde, jajiu en dan zelfs niet be letten kon, dat er even iets flikkerde in haar he- melklare oogen van afkeer en haat t Was mogelijk beleedigend voor haar - zij moge 't mij vergeven mijn eerste ge dachte, toen we daar in ademlooze spanning opzagen naar het kasteel, wasde Miss Doch het was iets geheel anders. Het was iets ten eenemale verbijsterends „King de Derby-renner van den Hertog, waar hij'30.000 pond sterling op had staan, was ge stolen. Dat was mogelijk geweest, omdat de wachthond, Zeno, bij den stal was vermoord en Harrison, de koetsier, met de equipage uren ver van den stal was gelokt, terwijl Nelson, de jockey, afwezig was. Het geval werd le raadsel achtiger, daar William, de boven alle verdenking verheven door endoor-gemoedelijkehuiskneoht, door den Hertog overvallen was in de bruine kamer, bij 'sHertogd brandkasten dit alles had zich afgespeeld, juist terwijl Miss Allendry voor een middagrit Was uitgereden Zoo luidde het ontstellend verslag. Het leek een naargeestige droom. HOOFDSTUK II. Sheifolds ontdekking. Zoodra de lakei van den markies van Lenty Hertog Robert had verwittigt, dat diens rijtuig voor stond, om hem naar huis te brengen,had de Hertog wrevelig de ingewikkelde berekening van een aftrekschaak onderbroken en zijn Noor- sche-gambiet-partij er aan gegeven. [Worcll vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1