riY Bij Ruwe. Schrale Huid PUROL kath. radio vereenigingen in ons land, waardoor den bond van kath. radio vereenigingen in ons land, voor goed zal zijn vastgelegd. Wij hebben hier nog slechts bij te voegen den wersch dat van nu af alle bijzondere belangen en belangetjes voor goed op den achtergrond worden geplaatst on alleen als eerste en grootste doel voor oógen worde gehouden de eigen Kath. radio uitzending, die alleen kan blijven bestaan door onderlinge samenwerking. De K. R. O heeft die vereenigingen noodig en de vereeni gingen der K. R. O. Als zij in ons land de groote organisatorische kracht vormen dan maken zij het bestaan van den K. R. O. mogelijk, maar dan is deze ook in staat om hun idealen te ver wezenlijken u.l. te zijn ae groote promotor onder alle opzichten van het katholieke leven in ons vaderland. ,J L. H. PEROUIN Voorzitter K. R. O. Het verdrag in den Volkenbond. In Belgische regeeringskringen is men, vol gens de „Tel.", algemeen de opvatting toege daan, dat de mogelijkheid eéner verwerping door de Nederlandsche Eerste Kamer van het verdrag met Nederland niet in het oog dient te worden gevat. Men koestert dei vaste hoop dat het verdrag zal worden aangenomen en dat de goede betrekkingen tusschen beide lan den zich in een atmosfeer van oprechte vriend schap zullen kunnen ontwikkelen. Indien echter het verdrag onverhoopt mocht worden verworpen, zou de situatie delicaat worden. Naar ik verneem, zoo schrijft de Brusselsche correspondent, zou de Belgische regeering begeerig de mogendheden op de hoogte te bren gen van het opgeworpen probleem alsdan een beroep doen op de bemiddelende tusschenkomst van den Volkenbond. Het vraagstuk bekoort tot de competentie van den Bond, maar België zou natuurlijk liever zien, dat een direct accoord tusschen beide lan den tot stand komt. thans op de vereeniging rust. Zonder ophouden zal het koor zich inspannen, om het verworven vertrouwen niet te bescfta'ïhen én zijn naam binnen en buiten de stad hoog te houden. Langdurige besprekingen werden gevoerd over de „Orpheus"-schulp. Van de burgerij is een bedrag van ruim 1200 gulden ontvangen, om een muziekschulp te bouwen, die ook voor het geven van zanguit voeringen geschikt is. Een commissie uit de leden had plannen voor den bouw ontworpen. Maar gebleken is, dat het geschonken bedrag op verre na niet voldoende is, om het plan te verwezenlijken. Orpheus" zal dus het tekort zelf moeten opbrengen Over de wijze, waarop dit zal moeten geschie den, liepen de meeningen zeer uiteen. Maar nagenoeg allé feden -waren van oordeel, dat nog dit jaar de schulp er moet komen, al zou dit van de kas een groot offer vragen. Orpheus" zal op de waardigste wijze aan de geste van de burgerij zijn steun geven. Een beslissing werd nog niet genomen. De vergadering werd wegens het vergevorderd uur verdaagd tot Woensdag, 23 Februari a.s. Vermeld moet nog worden, dat Orpheus" zal medewerken aan den Schiedamschen Radio avond op 28 dezer. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor pater A. Zoetmulder. De niisrie van B 0 r n h o 1 m Vorig bedxag 34.45 N. N. Vele kleintjes maken een groote .50 R' K* Tooneelver. „St. Servatius." Door de Schiedamsche Tooneelvereeniging „St. Servatius" is het voornemen opgevat om ter gelegenheid van het eenjarig bestaan der vereenigmg in de komende maand April een voodracht en Duetten wedstrijd uit te schrijven meer speciaal voor R. K. liefhebbers. Dit herdenkingsfeest zal voor de vereeniging een tweeledig doel beoogen. 1. de uiterlijke welsprekendheid te bevorde ren, de zangkunst meer te veredelen en de Room- sche saamhoorigheid aaii te kweeken. 2. door het saldo hetwelk deze wedstrijd mag afwerpen te bestemmen voor de nieuwe R K Kerk. Bebouwing Vlaardingerdijk. Door de firma gebrs. Kroon, bouwonderne mers, is besloten nog een zelfde complex van woonhuizen te bouwen op de z.g. pul aan de zijde van de Vlaardingerdijk (Aleidastraat) zoo als de thans in aanbouw zijnde huizen aan het Fabriplein en van der Elststraat. Jaarvergadering „Orpheus." De jaarvergadering van de Kon. Zangv. Schiedams mannenkoor „Orpheus", die ten gevolge van de feestviering ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan eenigen lijd was uitgesteld is deze week gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer W. H. van den Toorn. Deze sprak er in het openingswoord zijn voldoening over uit, dat hij weer de leiding der vereeniging op zich kon nemen, waar hij dezen langen tijd aan anderen had moeten overlaten. De notulen der vorige samenkomst, werden onveranderd goedgekeurd. Ook het. jaarverslag, dat door ziekte van den Isten secretaris door diens plaatsvervanger werd uitgebracht, verwierf de goedkeuring der vergadering. Uit dit verslag en uit de daarop volgende rekening en verantwoording van den penning meester bleek overtuigend, hoe krachtig „Or pheus in het algeloopen jaar is gegroeid en hoe kerngezond de vereeniging is. De 17 candidaat-leden, die voor ballotage in aanmerking kwamen, werden met algemeene stemmen als werkend lid aangenomen. De mede- deeling van den voorzitter, dat het mannenkoor thans 129 leden telt, werd met daverend applaus begroet. Besloten werd, nog tot 7 Maart a.s. gelegenheid te geven, zich als candidaat-lid aan te melden. Wie zich later opgeven, zullen moeten wachten tqt na het eerstvolgend concert. De bibliothecaris, de heer J. de Vogel, die aan de beurt van aftreding was, werd met na genoeg algemeene stemmen herkozen. De voor zitter dankte hem voor alles, wat hij in den drukken lijd, dien „Orpheus" achter den rug heeft, in het belang der vereeniging deed. De heer C. J. G. Kemper werd bij acclamatie als banierdrager herkozen Tot hem werd even eens een woord van waardeering gesproken Bij het uitgebreid financieel verslag over de feestviering bracht de voorzitter hulde en dank aan de Schiedamsche ingezetenen, die door hun krachtigen steun, als leden van het eere-comité, een zoo schitterende feestviering van „Orpheus" hadden mogelijk gemaakt. Op zulke stadge- nooten kan men trotsch zijn en „Orpheus", dat van hun sympathie in zoo ruime mate mocht genieten, gevoelt de verantwoordelijkheid, die Bevordering. De heer A. R. Malkus le klerk aan het bureau van den Burgeelijken-Stand is door B. en W. be vorderd tot adjunct-commies. Weldadigheidsuitvoering. Zooals men in de annonces en strooibiljetten heeft kunnen leéen, geeft de R. K. Tooiieelver. „St. Servatius" morgenavond, 8 uur in de R. K. Volksbond t,en Weldadigheidsavond ten bate van de nieuwe H. Hart-kerk. „Koppazek op Carnaval", klucht- en blijspel in 4 bedrijven, zal de. attractie van den avond zijn. Het beloven eenige gezellige uurtjes te worden. Gelegenheid tot plaatsbespreken morgen tusochen 1 en 2 uur aan de zaal. van Handen en Gelaat Doos 30-60-90ct 515 8 Boei losgeslagen. Gister is een boei, toebehoorende aan de Gemeente Rotterdam, liggende op de Maas, aldaar, nabij de Maasbrug, losgeslagen en al hier komen aandrijven. Door eenige personen bemerkt, is de boei, nadat, de Rotterdarmche havenmeester in kennis was gesteld, heden morgen naar Rotterdam gesleept. Vermissing van een bankbiljet uit een aangeteekenden brief. S. R„ wonende Anth. Muysstr. 33a, deed gis teren bij de politie aangifte van vermissing van een bankbiljet van 10 uit een aangeteekende brief, dien hij had verzonden naar familie te Bremen. De politie zal een onderzoek instellen. Me j. dewed. C. J. Govaarts 76 jaar, wonende Bagijnhof, is gisteren omstreeks 5 uur in de Nieuwstraat gevallen, waarbij zij aan het hoofd gewond werd. Zij werd door een agent van politie verbonden en naar haar huis gebracht. 1 moet rijdenden automobiel. Beide wagens be liepen veel materieele schade. Een er van moest zelfs door een kraanwagen worden weggesleept.- Persoonlijke ongelukken i.wamen niet voor. UIT HET WESTRAND. Het bestuur van den Bond Vereeniging West- land heeft te Naaldwijk vergaderd tër voorbe reiding van de jaarlijksche vergadering, welke op 5 Maart te 's-Gravenhage zal gehouden worden. Daar van de 12 aangesloten vereenigingen zich 7 verklaarden voor behoud van de groote vei lingen (de oudste vorm van den veilighandel met verkoop op levering), besloot het bondsbestuur deze veilingen ook in 1927 weer te houden. Alle vereenigingen verklaarden zich voor het vaststellen van minimumprijzen voor enkele producten. Het bomdsbestuur zal voor den aan vang van het nieuwe seizoen deze prijzen bepa len. De glasindustrie. Dg Amsterdamsche correspondent van de „Voorw." schrijft Na bemoeiingen van de Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders is het gelukt aan de Vereenigde glasfabrieken te Schiedam het garantieloon op 40 cent bepaald te krijgen. Verder zijn door de organisatie nog de eischen gesteld van 6 dagen vacanlie per jaar en invoe- voering van den 48-urigen arbeidsweek, voor de handarbeiders met zoodanige verhooging van het loon, dat het verlies als gevolg van de kor tere arbeidsweek hierdoor wordt gecompense&d. Vereen, voor school- en werktuinen. Het voorloopig comité tot stichting van school- en werktuinen hier ter stede, bestaande uit de heeren M. Germeraad, voorzitterL. Torreman, seer. B. v. Bochove, H. Nieswaag, K. J. Heijboer en A. Geurtsen, leden; heeft zijn voorbereidende werkzaamheden beëindigd. Genoemd comité acht de kansen op verwezen- lijking van zijn plannen dermate groot, dat het besloten heeft tot de oprichting van een vereeniging voor school- en werktuinen. Don derdag 17 dezer zal daartoe een openbare ver gadering worden gehouden in de groote boven zaal van Musis Sacrum. Pandora. Hoewel niet zeer actueel is het journaal wel interessant. Als tweede nummer draait een zeer kluchtige teekenfilm van Felix, welke gevolgd wordt door een mooie natuuropname van de stad Toronto in Canada. Tijdens deze film speelt het orkest een fantasie uit Paljas, waarmede het een dankbaar applausje mocht, oogsten. Vervol gens gaat een klucht in twee acten, „Een klas sieke geschiedenis genaamd, welke een eenigs- zins vrije parodie is op Shakespeare's Macbeth. Als eerste hoofdnummer wordt vertoond „De geblankette dame" een zeer romantische film in vijf acten. De hoofdrol is in handen van Wil liam Farnum. Op het tooneel Henny en Cato met eenige aardige transformatie-duetten. Na de pauze „De express-ruiter" een drama in vijf acten en van het Wild-West, genre. Waar de hoofdrol vervuld wordt door Fred. Thompson behoeft het geen betoog, dat er spanning is van het begin tot het einde. Gaarne bevelen wij dit programma bij de le zers aan. UIT ROTTERDAM. De tentoonstelling 1928. Naar men verneemt, is ooit het terrein in den polder Blij dorp, waarop men in 1928 de tentoon stelling ter gelegenheid van de in ons land te houden Olympiade wilde inrichten, ongeschikt gebleken door den aard van de bodemgesteld heid en omdat het beschikbare gedeelte te klein is. 1 hans heeft men zijn keuze bepaald op een terrein van het Kralingsche bosch- en park- plan, nabij den Kralingschen Plas. Argentijnsche oplichters. In den laatsten tijd was het herhaaldelijk voorgekomen, dat winkeliers uit Rotterdam en omgeving, die aan vreemdelingen kleine voorwerpen hadden verkocht, bij het wisselen van groot bankpapier geld misten. De rivier politie werd in deze zaak betrokken, omdat ver moed werd, dat hier weer vreemde zeelieden aan het werk waren. De vorige week werden te Amsterdam twee Argentijnen, F. S. P. en A. S. N„ die daar denzelfden truc toepasten, op heeter- daad betrapt. Dez^ b ide mannen zijn thans door verschillende winkeliers hier ter stede terkend als degenen, die hen voor bedraeen, varieerend tusschen 25.— en ƒ40.—-hadden benadeeld. Gemengd Nieuws. Al op de schaatsen. De ijsbaan in den Velserpolder te Veisen is eei gistermiddag geopend. Er werd al dadelijk een druk gebruik van gemaakt. Er zit a. een flinke Korst ijs in de poldersloc- ten van Waterland en omgeving. Op enkele plaatsen wordt schaatsen gereden. Botter gestrand. De motorboot U. K. 105 is gistermorgen om 10 uur door zwaren mist op een der zandbankenbij den Spathoek op Terschelling gestrand. Het schip stootte lek en sloeg vol water. De bemanning, bestaande uit drie personen, klom in den mast. Gistermiddag om 2 uur werd het drietal eerst opgemerkt door een anderen Urker botter en met groote moeite door middel van lijnen gered. Verstijfd van koude werden de mannen gistermiddag half 4 binnengebracht. Doodelijk ongeluk. Gistermorgen te half twaalf is in de Ketelmake rij van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf bij et zetten van een ketei, een stuk ijzer van een eiectnsche loopkraan gevallen. Het stuk kwam neer op den 45-jarigen ketelmaker A. Muider, uit de G. J. Muldeistraat. De man werd op slag gedood. Liixor-theater. Luxor geelt dezer dagen een niet onaardig programma. ,r Na het journaal, waar natuurlijk iedereen interesse voor heeft, wordt als eerste hoofd nummer gegeven „Het zeemonster", een enorm sensationeele 10-acter. John Barrymore speelt in dit zeedrama de hoofdrol. Vervolgens een iiim in 6 acten, met Frank Merril, een voor velen niet onbekenden athleet en filmacteur, als vertolker van de hoofdrol. Eenige sensatie is ook hier weer niet buitenge sloten, hoewel het een sport-film is. „Hij, zij en de misdadigersbende" genaamd. De titel is yreeselijker dan de film in werkelijkheid is. lenslotte vertoont Luxor nog een 5-actige avonturenfilm, n.l. Eddie Polo als redder in den nood." De komische clown, de dwerg Pollie, kon we gens ziekte niet optreden, waarom de Luxor- directie het bekende duo Henny en Willy van Noort voor het tooneel heeft geïnviteerd. De luidruchtige bijval van het publeilc na de ko mische en dramatische voordrachten van het duo, bewees wel, hoezeet de keuze van de direc tie een gelukkige blijkt te zijn. W. B. Theater. J a e gewone inleiding van journaal en revue, volgde een aardige klucht in twee acten, „De bne e wekker", die als zoodanig wel eenige verdienste had. Vervolgens ging het eerste hoof nummer „Monte Carlo" genaamd, een zeer goede speelfilm, boeiend van inhoud en niet een tamelijk anneembaar gegeven. Op het tooneel een opera-zanger, die zich voor tenor uitgaf, doch beslist een bariton was en als zoodanig genomen vrij goed zong. Na de pauze een dramatisch werk in zeven acten, „Kindersmart" geheeten. Ook dit was een mooie speelfilm welke steeds weet te boeien, met uitmuntend spel en dito regie, al is het spel op sommige momenten niet van overdrijving vrij te pleiten. We moeten voor kinderen echter een streng voorbehoud voor deze film maken. Verder beve en wij dit werkelijk mooie programma aan. Prinses Theater. Twee kluchtige hoofdfilms, een welverzorgd bijprogramma en een aardig variété, ziedaar een programma waar eenieder van genieten kan deze week. De eerste hoofdfilm „De Stormbreker" is een mooi filmwerk vol emotieoneele spanning en fraai spel. Schitterende natuur tafereelen en aardige dorpsscenes wisselen elkaar af. House Peters vervult de hoofdrol De tweede hoofdfilm is getiteld „De betoove- ring van Parijs". Het is een speelfilm met goede spelkwahteiten. Vooral Adolphe Mengou ont plooit hier zijn talenten. Op 't tooneel: „The Leonarde's''. Zij geven eenige staaltjes van mo derne magie, welke zeer interessant zijn. Een dankbaar applaus mochten zij in ontvangst ne men. Eenige kluchtige tweeacters en een variant journaal clompleteeren het programma/hetwelk wij voor volwassenen zeer kunnen aanbevelen. UIT DELFT. De weg Botterdam—Den Haag. Eergisteren zijn de eerste xoorloopige werk zaamheden begonnen voor den houw van een betonnen brug ter breedte van 31 M„ over d' Broekmolensloot te Delft in het tracé van den nieuwen grooten verbindingsweg Rotterdam Den Haag. Het verblindende autolicht. Eergisteravond om acht uur had een botsing plaats tusschen twee personen-auto's op den Delftweg ter hoogte van „Pasgeld". Een der chauffeurs gaf op, zijn stuur te zijn kwijtgeraakt door het verbliadend licht an den hem tege- Jeugdige kerkdieve n. Bij de po litie te Maastricht was aangifte gedaan door den pastoor der St. Jozefkerk, dat in de kerk een offerblok was opengebroken en daaruit een be drag van naar schatting 1.25 was ontvreemd terwijl de pastoor der St. Mathiaskerk aangifte deed, dat eenige kastjes en. kerkstoelen waren opengebroken. De politie heeft thans, volgens 'ii' o dne broertjes LJ- en A. K. resp. en Jaar aan-gebouden als verdacht van deze feiten. De kwajongens hebben bekend zich aan deze kerkdiefstallen te hebben schuldig ge- Een steiger gebroken. Gistermorgen om 9 uur is bn den bouw van de R. K. Kerk op den Molenberg te Heerlen een balk van den hulp- steiger gebroken, waardoor de steiger instortte. Op dien steiger waren 7 timmerlieden bezig met het opzetten van een dakspant. Zij vielen naar beneden en werden allen ern stig gewond. Zij zijn naar het Ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar de werkman L. Her mans uit Valkenburg is overleden. Men vreest ook voor het leven van een der andere gewonaen. Gistermiddag te één uur is de justitie uit Maastricht gearriveerd om een onderzoek in te stellen. Nog nader wordt gemeld Ook de timmerman M. Middel veld, uit Hoensbroek, is in den loop van den middag overleden. Hij was ongehuwd. De arbeider Hermans, uit Valkenburg, was on geveer 30 jaar en vader 2 kind ren. Een tentoonstelling van den Hertog van Reichstadt in W e e- n e n. Gedurende de festen, die in Weenen plaats hebben, en de congressen, die er gehouden wor den, zou een tentoonstelling over aangelegen heden betreffende den Hertog van Reichstadt wel een succes kunnen wezen. Deze tentoonstel ling zal met Pinksteren in het slot van Schon- brunn in de historische zalen van dit paleis wor den geopend, waarin Napeleon tweemaal (in 1805 en 1809) heeft geresideerd en die later zij nen eenigen zoon, den hertog van Reichstadt ter beschikking werden gesteld. Men zal ook de prachtige en luxerieus gemeubileerde kamer voor het publiek openstellen, waarin hij gestor ven is, en het eenvoudige soldatenbed, waarop de Koning van Rome als Oostenrijksch kolonel slechts twintig jaren oud, in 1832 stierf. Ook de gouden wieg en de kinderwagen, van Napoleon's zoon waarin hij als kind door het park van Schon- brunn werd gereden, alsmede verschillende ande re interessante herinneringen, beeltenissen en busten, zullen voor dit doel tezamen worden gebracht. Van Minister van Oorlog tot handelsman. De vroegere Honvedminister Stephan Sreter, die in het leger den rang van ge neraal bereikte, heeft zijn rang, zijne eereteeke- nen en zijn eerenambt bij het z.g. „Heldenkapi- tel" teruggelegd en ter beschikking gesteld. Hij geeft als grond voor deze handelwijze aan, dat hij in den handel werk en een bestaan gevonden heeft, en dat hij van een ethisch standpunt gezien, thans niet meer het recht heeft zijne eere- teekenen in den militairen loopbaan verdiend te behouden. Hoogverzekerde jongens. Frank Cambell, een jongen van 14 jaar, kan er trotsch op zijn, dat hij de hoogst verzekerde knaap van de wereld is. Zijn leven is door een combinatie van 37 maatschappijen verzekerd voor een be drag van $1.000.000. De vader van Frank is een gefortuneerd aannemer. Op Frank Cambell volgt als verzekerd object de jeugdige bioscoop-ster Jackie Coogan, die ver zekerd is voor 650.000. Cycloon in Australië. Uit Bris bane, (Oueensland), meldt men Een cycloon heeft hier in de buurt, groote schade aangericht. De schade wordt geschat op 250,000 p. st. De HldöKl),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2