KWATTA55 ADV0 CAATKEEP FEUILLETON. DAGBLAD If®®#? SCHIEDAMEK Een grimmig geheim. ct Beter dan Goed: DE BESTE 50ste Jaargang. Maandag 14 Februari 1927. No. 14785 Advirtiutiioi 5 regels L75, slks rsgBÜ dMrbnvtm V- Bomgi KOEMARKT 4, Tthfioa InteTCammuaMl 68085 Pwtbua s 39. e>,*SSÉ&£«a A d v s r t u ti 8 n» I—5 regali ï.Tö, «Ik# r«g«l cui Abonnement»» per 3 maanden 2.70, per wetk 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingesonden m»ded«cl{«g»n p«r ^Ér- poet 3 per kwartaal. Afzonderlijk» nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarlever met Officieel Kerkbericht 10 cte. Poslchèque- en girodienst No. 81440. toegezonden. Incassokosten worden berekend. worden op aanvraag Gratis-OngevallenverzekeringI 50Q by levenslange geheele invaliditeit20« hij verlies van een hand? voet of eog 529# bi# doodf 19® hij verlies vm daim; f 80 hij verlies van een wigsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinder. O» verzekering wordt gewaarborgd dtwiv 4e N Uelk Aitrem A' we. fea.sk Schkdaa» Buitenlandse li Nieuws. DE ONTWAPENING. Het voorstel van Coolidge. Ontvangst in Japan. De officieele woordvoerder der Japansche regeering verklaart, dat de regeering de voor stellen der V. S. over de ontwapening ter zee gunstig ontvangt. De „Asahi" schrijft, dat de eerste stap „mo- reele ontwapening" moet zijn, waaronder het blad ook verstaat het stopzetten van den aanleg der marinebasis te Singapore en de verandering der immigratie-wetten van de V. S., die volgens het blad aanleiding geven tot wrijving. Ontvangst in Duitschland. Volgens mededeelingen in de bladen worden de ontwapeningsvoorstellen van Coolidge in politieke kringen te Berlijn gunstig ontvangen. Algemeen wordt er op gewezen, dat Duitschland reeds volkomen ontwapend heeft, dat echter zijn ontwapening volgens den tekst van het ver drag van Versailles moet gelden als een eerste stap naar algemeene ontwapening. Elk voorstel, dat verder die richting uitgaat, beteekent een schrede voorwaarts, die Duitsch land met sympathie begroet. In het bijzonder geldt zulks voor het jongste Amerikaansche voorstel, welks welslagen men wenscht. Zeer bevredigd toont men zich verder over het feit, dat het Amerikaansche memorandum de gelegenheid openstelt van deelneming der delegatie der V. S. aan de voorbereidende werk zaamheden te Genéve. Ontvangst in Frankrijk. De Fransche ministerraad heeft Zaterdag het Amerikaansche memorandum betreffende de ontwapening ter zee aan een bespreking onder worpen. Aan Briand werd opgedragen een ant woord op te stellen. Ofschoon de inhoud daarvan geheim wordt gehouden, kan worden mede gedeeld, dat Frankrijk zijn waardeering zal uitspreken voor de vredelievende idealen van president Coolidge, doch niettemin zal weigeren deel te nemen aan een conferentie van vijf ter bespreking van de ontwapening ter zee, met het oog op het feit, dat het geheele probleem der ontwapening op het punt staat door den Volken bond behandeld te worden. PORTUGAL. Maatregelen der regeering. De hoofdstad vertoont thans weder haar ge woon aspect. Het verkeer heeft ongestoord plaats, de banken hebben haar loketten weer geopend en de treinen rijden. Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat de regeering van plan is alle geheime organisaties op te heffen, de politieke bureaux te sluiten en het stakingsrecht in te trekken. Coolidge's initiatief, zoo wordt verder in het antwoord gezegd, levert twee bezwaren op Ten eerste bevestigt het 't willekeurig be staan van twee soorten mogendheden, één die onderhevig is aan ontwapening ter zee, zoo als Frankrijk en Italië en een andere die er volkomen aan ontsnapt, zooals Spanje, Rus land, Turkije, Griekenland zoodat men ge vaar loopt, een onrechtvaardigen toestand in het leven te roepen. Ten tweede is het in strijd met het grondbe ginsel, dat in de voorbereidende commissie te Genéve werd aanvaard te weten de onderlinge samenhang der land-, zee- en luchtmachten en der industrieele en demografische factoren. Frankrijk meent, dat de militaire kracht van een land op elk gebied moet worden gecontro leerd en dat doeltreffende en duurzame arbeid in de richting van ontwapening onmogelijk is als het object en het aantal betrokkenen be perkt is. FRANKRIJK. De ontwapening. In het Fransche antwoord op het memoran dum van Coolidge in zake de ontwapening ter zee wordt het volgende verklaard Frankrijk is bereid, zich aan te sluiten bij elk initiatief, dat ontwapening en handhaving van den vrede beoogthet meent echter, dat het onlogisch is, de voorbereidende commissie te Genéve van haar taak te ontheffen, juist nu zij tot practi- sche conclusies komt. Dan was hij, angstig benieuwd naar wat hem op Rose-Castle Wachtte, met vliegende vielen naar huis gereden. Eerst echter had hij, uitermate ontstemd, tot Hamsson eenige scherpe vragen gericht. „Wat bezielt je, mij reeds om half vier met hel' rijtuig te komen halen Of hen ik niet ge woon jo zelf op te bellen Hoe wist. je of ik het riituig verlangde of de auto?" "„Hertog," deed Harrison verward, „dan be grijp ik er niets meer van Een man, ik weet niet recht meer wie, heeft me, terwijl ik in den stal zat te dommelen, door het open raam op mijn schouder getikt en met toegeroepen Van den Hertog. Hij wierp een briefje op mijn armen daaiin stond in te spannen en u on middellijk at te halen. Dat was tegen half drie. Toen ben ik dadelijk uitgereden." Zwijgend had dc Hertog hierop zijn vriend den Mar.ues aangezien en met onbegrijpelijk gebaar dj schouders opgehaald: doch hij had niet durven blijven morrend Was hij ingestapt en zijn heele aandacht verstrakte zich op de ITALIË. Het economische leven onder toezicht van den staat. Vrijdagavond is het rapport verschenen van de commissie, die tot opdracht had het „Carta del Lavoro" voor het fascistisch Italic voor te bereiden. De commissie geeft in haar rapport vijf algemeene punten aan, welke als grondslag zullen dienen voor de binnenkort in te dienen wet. Volgens de plannen der commissie zal het geheele economische leven onder toezich van den staat worden gesteld, hetgeen neerkomt op staatssocialisme in een eenigszins gewijzigden vorm. Flet verschil met het zuiver socialisme in dit charter is, dat de rechten van den par ticulieren eigendom nauwkeurig worden gesti- culeerd, echter uitsluitend voor zoover deze rechten in het belang zijn van den staat. De vijf voornaamste punten van het charter zijn 1. Gelijke rechten voor alle sociale klassen met solidariteit tusschen alle onderdanen ter handhaving van het hoogste belang ^an den staat. Deze belangen zijn het criterium voor alle individueele rechten, zoowel voor den ar beid als voor het kapitaal. 2. Stichting van zelfbesturen de vakvereeni- gingen door opheffing van de beroepsorgani saties. Deze zelfbesturende vakvereenigingen zullen ten doel hebben den arbeid zoo hoog mogelijk op te voeren, doch zij zullen geen macht tegen den staat vormen. 3. Individueele verantwoordelijkheid van alle burgers, leden der organisaties, aan hun vak vereenigingen met betrekking tot de arbeids- productie. 4. Verantwoordelijkheid van de vakvereeni gingen aan den staat betreffende de discipline van allen, die zijn aangesloten. 5. Samenwerking van de vakvereenigingen met het ministerie, onder persoonlijk toezicht van Mussolini, om den staat de geheele uit voerende macht te verzekeren. 520 10 en levensmiddelen te verschaffen, bezetten de opstandelingen steden, dorpen en spoorwegsta tions. Hun getal is nagenoeg 10.000, zonder de Yaquis-Indianen, die het teeken tot den opstand gaven en nog geen enkelen keer ver slagen zijn. Den 14en en 15en Januari sloegen de rebellen het beleg om Tepatitlan (Jalisco). Na twee dagen en twee nachten moesten zij voor groote ver sterkingen wijken. In den staat Guanajuato bezetten de op standelingen den 19en Januari, na èen gevecht van enkele uren, een belangrijk spoorwegkruis punt, EmpalmeGonzalez. Den 23en namen zij het station van Apasco en dat van Empalme de la Purisima en legden beslag op de daar aan wezige koopwaren. Den dag te voren waren zij San-Jeronimo, niet ver van Mexico (stad) binnengedrongen verschillende federalen lie pen naar hen over met den kreetLeve Chris tus-Koning Na een requisitie van wapens, paarden en levensmiddelen, vertrokken zij ten^ getale van 300, waaronder 75 federalenzij hieven echter in de hu'urt van de hoofdstad. Den 18en Januari stieten de opstandelingen Tirso Gurrolo en D&hhaso Barraho te San- Bar- tolo (Durango) op een afdeeling onder comman do van generaal Anacleto Lopez. De opstande lingen hadden het terrein met dynamiet uit de mijnen ondergraven. Bovendien opende zij een moorddadig vuur een bloedige nederlaag der federalen was het gevolg. Bij IJuitzuco werden de generaal Juan L. Bautista en Epigmento Jimenez door de op standelingen verslagen generaal Molina is met een afdeeling federalen naar de rebellen over- geloopen hij heeft Texco bezet en beslag gelegd op de kas en het arsenaal. In dé streek heeft hij nog 1000 man onder zijn commando vereenigd. Bij Popayo zouden de federalen na een hard nekkig gevecht een succes behaald hebben. De regeering van Galles tracht de menschen vrees aan te jagen te Juchitan (Caxaca) werden 19 opstandelingen gefusilleerd, in Puebla werd generaal Ariola, de gouverneur van Caxaca en de burgemeester van Trinidad, voor den krijgsraad gedaagd en wegens opstand ter dood veroordeeld. UIT MEXICO. Het verzet neemt toe. Aan de „Croix" werden nog de volgende bij zonderheden over den toestand in Mexico ont leend. In twaalf staten woedt de strijd generaals en officieren loopen met hun troepen over naar hen, die zij moesten bestrijden. Om zich wapens ontcijfering van dit allerzotst raadsel, wie er aardigheid" in kon vinden hem zoo onverwachts uit zijn schaakpartij te rukken en tegen zijn zin 1 personeel uitgehooro. Het gevolg was geweest naar huis te brengen. Toen hij nu, op 't kasteel aangekomen, Miss Allendry afwezig, den wachthond dood, King, zijn renpaard gestolen en Wilham sigaren-roo- kend en, m een plaatwerk hunnebedden be- studeerend, bij zijn brandkast vond. hief hij met een wanhopige uitdrukking de armen ten hemel Maar toen was het eensklaps ook, of de neer slachtige berusting, die meestal over zijn per soon hing, met een ruk werd opgeveerd tot maonehjke dadenkraclit. Hij belde rinkelend de politie op. „Hallo, ja U spreekt met 't commis sariaat van politie „Commissaris, kunt u dadelijk op Rose-Castle komen Ja, breng handboeien mee en een revolver. Dank u, mijnheer Shei'fold. Maak spoed, als 't u blieft." Toen was Commissaris Sheffold met jachtige haast aan komen fietsen en in weinig tijd had hij merkwaardig veel werk afgekaveld. Hij haa het heele huis in opschudding gebracht met het ondoorgrondelijk materiaal, dat hij, onbehou wen doortastend, verzamelde. Met. scherp, mees terachtig kraakgeluid, Waarvan hij den ver- killenden indruk steunde met stijve schepge- baren zijner spinnepooten-handen en zenuw achtig ophalen van ziin donker wenkbrauwen selsel, wat zijn mager gelaat iets onweer staanbaar zwakzinnigs gaf, - had hij Wil liam, Harrison en de overige leden van het JAPAN. Coolidge's ontwapwnings- voorstel. Een officieuse Japansche kabinetsraad, die Zaterdag werd gehouden, heeft besloten de voor stellen Van president Coolidge in zake de be perking der bewapening ter zee in principe te aanvaarden. Dinsdag a.s. zal de kabinetsraad zich for meel over het voorstel uitspreken en het ant woord van Japan zal zoo spoedig mogelijk aan Washington bekend worden gemaakt. CHINA. De anti-Britse he agitatie. De agitatie voor een boycott der Britten is te Hongkong opnieuw begonnen. Chineesche sol daten verspreiden over de Britsclie grens ge schriften, waarin gezegd wordtWeg met het Britsclie imperialisme, dat Hongkong in een verlaten eiland verandert. Op een Chineeseh aanplakbiljet wordt Leiiin voorgesteld als stich ter van het communisme en redder van alle door het imperialisme overwonnen rossen. ALLERLEI. Een draadloos bericht via Berlijn vermeldt, dat het Japansche parlement de begroeting heeft aangenomen, weike sluit met 1 milliard 730 millioen yen aan uitgaven, waarvan 22i> millioen voor Marine en 212 millioen voor het leger. Uit Oslo De uitsluiting in de mijn-, tex tiel-, machine- en schoenen-industrie is heden ochtend van kracht geworden De werkgevers wenschten de loon en niet 25 procent te verlagen. Door deze uitsluiting wor den 11003 personen getroffen- Uit Brussel Hel Internationaal Congres tegen koloniale onderdrukking en imperialisme heelt in geheime zitting met een groote meer derheid van stemmen geprotesteerd tegen het regime ten opzichte van onderdrukte volkeren. Uit TemtsvarOver den gezondheids toestand van den Rotmtenschen troonopvolger, den jeugdigen prins Michael, zijn ernstige ge ruchten in omloop. De prins, die sedert ver- sche.dene weken met zijn moeder, prinses Hele na, te Rapaho vertoeft, moet aan een longaan doening lijnen. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Wee- nen heeft Griekenland aan Bulgarije een vrijha ven aangeboden in den Piraeus. Uit Berlijn Om een geheime landing te voorkomen van naar het buitenland gevluchte anti-fascisten, laat de Italiaansche regeering de geheele kust der Adriatische Zee van Co- macchio tot Kaap Santa Maria di Leuca speciaal bewaken. Binnenland. Gastmaal ten hove. In het Kon. Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage heeft H. M. de Koningin Zater dag een gastmaal aangeboden aan de actief dienende opper- en vlagofficieren van land- en zeemacht hier te lande. dat hij een onaangenaam-verbrokkeld kleer makerslijstje van acht-en-twintig oppervlakkige gebeurlijkheden had ten toon gesteld aan den Hertog. Commissaris Sheffold bezat alles, wat re delijkerwijze gevraagd kan worden om een misdaad te ontdekken, maar hij bezat er iets bij, wat bij hem geregeld de ontdekking van ieder belangrijk vergrijp deed mislukken. Zijn materiaal was steeds schitterend, maar hij be dierf het met onbedaarlijke regelmatigheid Hij sclni'te niet menschen door zaken of zaken door menschen, gelijk Harry het uitdrukte, maar menschen door menschen, hij wJde met eigengerechtigde zelfoverschatting leiteii vei- klaren uit diepzinnige menschen kennis, die hij zich toedichtte, uit karakterontleding, waarin hij bijzondere bekwaamheden hij zich ontdekt had. Hij zag over het hoofd, dat de menschen- daad door feitelijke momenten wordt geleid en dat enkel het begrijpen van hel verband der feitelijke gegevens tot de ontdekking eener misdaad kan voeren. Gelijk liet ook één zakelijke oorzaak is, die een biljartbal in zijn loop be heerscht, al schijnt zoo'n hal dar grillig-wille keurig t,e roefelen over het laken, zonder den minsten zin allerlei lijnen op het blad te be schrijven, luk raak te hotsen tegen de handen, om eindelijk fluweelig schurend in rust te gaan Uggen Sheffold was vindiogniic en dat was zijn ramp. Een detectief is geen uitvinder, hij is een ontdekker, zegt Harry. Z. Ex. do internuntius als gast. Ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van de kroning van Z. IJ. paus Pius XI werd Zaterdagmiddag door Zijn Excellentie den in ternuntius, mgr. Lorenzo Schioppa in het. ge bouw van de nuntiatuur te 's-Gravenhage aan een aanzienlijk gezelschap uit de Residentie en omgeving een thé aangeboden. Te vijf uur vereenigden zich de genoodigden in de voorname salons van de nuntiatuur, al waar Zijn Excellentie mgr. Schioppa de gcluk- wenschcn in ontvangst nam. In de salons, waar buffetten waren opgesteld, heersc.hte een aan gename en opgewekte stemming. Eerste Kamer. Ned. Belgisch Verdrag. Naar wordt vernomen, zal de Memorie van ln alle kastjes van Sheffold's verbeelding dansten de poppetjes luchtig en onbereken baar op en neer, toen het tot hem doordrong, dat William in de bruine kamer was overvallen, waar de brandkast stond van den Hert og hij zocht niet vernuftig deze zaak te schiften, om Harry's term over Le nemen, door ze in liet licht van onloochenbare feilen te plaat sen en aldus haar ware bet,eekenis op te klaren, neen op William viel de geheele mmschenken- nis van den losgebroken poliliegeest verscheu rend aan. Sheffold bestudeerde William's boLlc beholpenheid, herinnerde zich dan grijzen, wal. hij over andere huichelachtige be driegers iu zijn leven was aar den weet gekomen, bracht zich altijd meer onder zenuwachtige sug gestie van vooroordeel er koppigheid en zoo ver pletterde hij William onder zijn vindingrijke menschenkennis, construeerde een monsterach tiger! paardendiefstal en hraclit William buiten zich zeil', door hem te dreigen hem in zijn eigen kamer in voorloopige hechtenis op te sluiten Deze overijlde rampzaligheid van pohlie-onver stand was reeds gepleegd, toen Harry en ik h.t kasteel binnentraden tegen hall zes. Wat zich, tot onze ontzetting, had afgespeeld op de kamer, waar het donderend stemgeluid had geklonken van den Hertog, bleek de uitbarsting geweest te zijn an diens razernij tegen William Wordl vervolgd). on- met af- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1