Antwoord van Minister Van Karnebeek op het \oorloopig \erslag der Eerste Kamér overliet Ned. Belgisch verdrag zeer binnenkort verschij nen. Motie van het D i e t s c h studenten verbon d. Het hoofdbestuur van het Dietsch Studenten Verbond, gevestigd te Utrect, heeft een motie aangenomen, waarin het, in aanmerking nemend de motie inzake het Nederlandsch-Belgische Verdrag, welke tijdens het elfde Groot-Neder- landsche Studentencongres te Gent. op 29 Maart 1926 met algemeene stemmen werd aangenomen. overwegende, dat aanvaarding van het aan hangige verdrag een mnstig gevaar zou vormen voor de toekomst van den Dietschen stam en de goede verstandhouding tusschen zijn deelen. zich met eenparigheid van stemmen uitspreekt tegen het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. f ederatie van R. K. kiesvereenigingen iu Zuid-Holland. Zaterdagmiddag vond in „Veritas" Westeinde te 's-Gravenhage een vergadering plaats van bestuursleden der plaatselijke en parochieele kiesvereenigingen in de provinciale kieskringen 's-Gravenhage en Delft. Te half drie opende de voorzitter der federatie prof. dr. Alphons Steger, de vergadering met den Christelijken groet en constateerde dat deze vergadering stof moet opleveren voor propagan da om zooveel mogelijk stemmen op de R& K lijst te verzamelen. Er wacht zeer veel werk ten goede. Spr. gaf het woord aan den heer G. Bul ten, lid der Tweede Kamer, der St.aten-Generaal die een rede hield over „De beteekenis- van en' de propaganda voor de statenverkiezing." Spr. begon met er op te wijzen,dat de bestuurs leden der katli. kiesvereenigingen de motors moeten zijn om liet Katholieke kiezerscorps in beweging te zetten. Dat is noodig omdat over 't algemeen de be langstelling voor de Statenverkiezing niet zoo grpot is als voor de Kamerverkiezng. Vooral voor Zuid-Holland is noodig, dat geen Katholiek kiezer zich onthoud van stemmen omdat er groot gevaar dreigt, dat de rechtsehe meerderheid zal verloren gaan, wat spr. met cijfers aantoont. Hij zag eerst, oncier de oogen de vraag over de de beteekenis der Staten-verkiezingeu. Dc>ai bij moet niet de kwestie gesteld worden* van al of niet coalitie, maar van altijd noodi<m samenwerking der christelijke partijen in dien zin, dat de practische toepassing der christelijke beginselen bij liet werk der Staten en van Ge deputeerden van groot belang is. Spr. wees op de subsidieering van vakonder wijs, de regeling van de krankzinigenverplegiim, de subsidieering van leeszalen en van verschil lende Katholieke en andere christelijke instel lingen en illustreerde een en ander met getallen en feiten. Naast de sociale beteekenis gaf spr. een uit voerige beschouwing over de politieke beteeke nis in verband met de verkiezing van Jeden voor ile eerste Kamer, voor het College van Gede puteerden. De werkkring van dit College werd nagagaan vooral in betrekking tot den invloed op de faits et gestes der gemeentebesturen, die ten opzichte van de toepassing van verschil lende Katholieke desiderata in het maatschap pelijke leven zooveel invloed kunnen uitoefenen. Overgaande tot de bespreking der propa ganda gaf spr. met cijfermateriaal een over zicht van de kansen bij de a.s. verkiezingen Daaruit concludeerde hij, dat daarin redenen liggen tot uiterste krachtsinspanning. Het komt er op aan, dat ook door het getal de groote invloed der Katholieken verzekerd blijve on den gang van zaken. Blijkens de ervaringen, opgedaan bij de ver kiezingen van 1922, 1923 en 1925 zal het noodig zijn tegenover de groote activiteit door de linker partijen betoond een nog grootere werk zaamheid onzerzijds te stellen. De Federatie van R. K. Kiesvereenigingen zal niets onbeproefd laten, wat reeds uit het beleggen van een viertal instructieve vergade ringen blijkt. Deze is daarvan de eerste. Verwacht wordt, dat de Kringbesturen en de besturen der plaatselijke vereenigingen door vergaderingen, door papieren propaganda, door huisbezoek zullen zorgen, dat geen enkele Kath kiezer afzijdig blijkt. Wij moeten ons volle getal halen en dan, ook dan alleen, kunnen we zeggen onzen plicht ge daan te hebben. De macht van het stembiljet ongebruikt te laten is plichtsverzuim. Wie zich niet laat gelden, wordt in den hoek geduwd en overheerscht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De leden van den gemeenteraad zijn ter open bare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 18 Februari a.s. des middags 2 uren. Voor pater A. Zoetmulder. De missie van Bornholm. Vorig bedrag 34.95 J- J- 2.50 N. Nj Vcreenigde Sollied. K. K. Kfirkkoren Verecnigde Sehied. R. K. Kerkkoren. Wij namen inzage van het programma der uitvoering van de vcreenigde Sehied. R. K. kerkkoreüj op Woensdag'en bonderdag e.k. en ontvingen tevens liet verzoek de aandacht on zer lezers bijzonder te willen vestigen op de namen der componisten, ook vermeld in de ad vertentie van dit blad. Allen klinkende namen in de muziekwereld, zoowel van den vroegeren, ais den tegenwoordigen tijd en die ongetwijfeld docr een waardige vertolking der werken, zoo wel door koor als solisten alie eer zal worden aangedaan de ambitieuse repetitiën van het koor en de reputatie der solisten geven daar alle waarborg voor ook komt een lied voor koor op het programma voor van onzen stadgenoot den heer H. Veugelers. Hoewel in hoofdzaak beide avonden hetzelfde programma wordt uit- ge\oerd, zullen toch de solo-numn ers.eenigszins verschillen en daardoor een aangename en aantrekkelijke afwisseling bieden, wat zeker voor «velen aanleiding zal zijn de uitvoering beide avonden bij te wonen, waartoe ook voor zeker de gevierde naam der beide sprekers niet weinig zal bijdragen. Het is dus zeer aan te bevelen zich reeds tijdig van piaatskaarten te voorzien. R. K. Tooneelvercen. „St. Servatius." Gisteravond heeft bovengenoemde tooneel- vereeniging voor een overvolle zaal het klucht en blijspel „Koppazek op Carnaval" opgevoerd, Het is een buitengewoon Vroolijke avond ge worden, daar de lachsalvo's niet van de lucht waren. Zooals men weet werd deze uitvoering georganiseerd ten bate van de kerk van het H: Elart in de Gorzen. Wij komen nader op een en ander terug. De Hanze. Morgen, Dinsdagavond, houdt de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" afd. Schie dam haar jaarlijkschc feestvergadering in de groote zaal van den R. K. Volksbond. Een afwisselend programma is voor dezen avond saamgesteld, waarom tot bestuur een volle zaal verwacht. Zij die reeds meerdere dergelijke avonden bijwoonden zullen ook thans niet achterwege blijven. O. N. 1. De Schiedamsche mandoline-club „O.N.I." geeft morgenavond 8 uur een uitvoering In gebouw Musis Sacrum. Een uitgelezen muziek programma alsmede het optreden van bet trio Plooy en het „Symphonia"-kwartet wettigen liet welslagen van den avond. Het mandoline-gezelschap O.N.I., staat, zoo- als bekend is. onder leiding van den heer B. Rakkert. De baan der S. IJ. V. Den geheelen dag is de'baan der Sehied. IJs- vereeniging opengesteld geweest voor het publiek Er was veel belangstelling en lust om te rijden. Het was te betreuren, dat wegens gebrek aan verlichting de baan hedenavond gesloten moet worden. Massa-ontslag. Bij de onderneming „Frank Rijsdijk" te Hen- drik-Ido-Ambacht, is eerstdaags eenmassa-ontslag te vermachten, doordat de scheepsslooperij zal worden gesloten. Het ontslag zal waarschijn lijk een honderd man omvatten. Als oorzaak wordt genoemd het drukken der prijzen door het Duitsche staalkartel en het feit, dat de Ita- liaansche sloopers, die door hun regeerixig ge steund worden, hoogere prijzen kunnen be talen dan de Hollandsche. Naar de heer Frank Rijsdijk, die boven staande inlichtingen verschafte, verder nog me dedeelde,-werd ook hier te lande getracht, steun van de regeering te krijgen, doch deze pogingen zijn mislukt. A. Goedewagen Sr. 1 e Gouda is in den ouderdom van 72 jaar over leden de heer A. Goedewagen Sr., oud-directeur der N. V. Goe.dewagens' Kon. Holl. Pijpen- en aardewerkfabrieken. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. „Maria's maclit te Gourdes." Voor de derde maal speelde liet gezelschap Heggelman gisteravond in de groote zaai van het St. Antonius-patronaat te Delft voor een uitverkocht huis. Speciaal van de buitenplaatsen waren velen naar Delft gekomen om van het spel der jonge dames Ie kunnen getuige zijn. Aan bet eind van de voorstelling stonden extra autobussen gereed om de buitenbewoners Uiuis te brengen. Het succes was wederom groot. Plet gezel schap geelt Donderdag 1/ dezer zijn vierde en laatste opvoering te Delft, waarbij het gratis beschikking krijgt over de zaai, terwijl van deze opvoering het batig saldo zal worden gedeeld niet het bestuur van hel patronaatsgebouw. voor Schiedam 2, Vlaardingen 1 en Vondelina-en- plaat 1.3 schepen om te bunkeren. Van Vlaardingen vertrok 1 en van Poorters haven 1 schip naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 234 schepen, waarvan 216 stoomschepen 1 proefstoomer en 17 stoom schepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voorRotterdam 192, Sehied a m 7, Vlaardingen 9, Hoek van Holland 7, Pernis 3, en bovendien voor Schie dam 2, Vlaardingen 2, Poortershaven en Von- delmgenplaat 11 schepen om te bunkeren Van Vlaardingen vertrok 1, van S c h i e d a m en van Pernis 1 schip naar Rotterdam. Gevonden voorwerpen. Ie bevragen aan het hoofdbureau van poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags rijwielplaatje, damesportemonnaie, dop van benzinetank, slinger van een klok, gilette mesjes hond, heerenhandschoen, kinderhandschoen wollen muts rozenkrans. Bij vinders atelhngplankde Bloois, Brugwachter Buiten- sluis rozenkrans, J. v. d. Touw, Thomas a Kempisstr. 44 A kinderportemonnaie inh. plaatje, A. v. d. Berg. L. Nieuwstr. 151/1 - damesportemonnaie met inh. J. Nobel, Abben- broekschestr. 19 Afabriekspenning, P. de Heli Ged. Broersvest 34/8 kinderkous A. van Bees ten, Middeih'arnisschestr90 kinderportemonnaie inh. 2 ct. J. Plagen, Lange Nieuwstr. 35 lier- dershoud J. Kleijn, Lange Nieuwstr; koperen nuioo Van 1'Jsc,idooni' Rotterdamsche Vijk l«2kinderportemonnaie met inh. J. van Oudenaarden, Dorpstraat 40 Overschie Fransch hoek, kmdertaschje, damestaschje met inh. 3 parapluies, Brockwaybus Maatschappij, Stad houderslaan 1—3damesportemonnaie met inh. 11. van Bochoven, Gocreeschestr. 22 B zwart kinderschoentje, F. Meerhof, Westmolens'tr 10 lederen muilkorf, J. Sonneveld, Broersveld 90/9 portemonnaie, A. Freeling, Nieuwsticht M. 1 - rijwielplaatje, G. de Vries, Nieuwe Maasstr 5B sleutel, J. KooijWilhelminastr. 10 geld Ducha- teau Hoofdstr. 221 2 damestasclijes met inh H. de Groot. Kleine Baan 12kinderportemon naie met inh. G. Meuring, Amalia van Solinsslr. 6 B rijwiel befastingplaatjes, P.v. d. Berg, Ma- riastr. 29 A broche, J. Figée, St. Liduinastr. 96 kinderportemonnaie, S. Annaland, Kortlandstr. 30kinderhandschoentjes, van Rijn, Anth. Muijsstr. 32 papieren geld, A. Karis, Plein Een- dragt 25 kokertje ing. maat. J. Maan, N. Maas- sti. |80 postduif, A. van Duik, Westfr str 86 halsketting A. Aldag, Pr. F. Hendrikstr 14 B actetasch met inh. G. v. d. Waal Paral lelweg 98 hondje, A. Post, Hoofdstr 7 Te kwart voor negen was men den brand mees ter. Uitgebrand zijn de eerste étage rechts en de tweede étage links en rechts. De brandschade was tamelijk aanzienlijk. De families De Rooy en Winter waren verze kerd de familie Van Dam niet. Zaterdagmiddag is de 5-jarige B. v. d. L. Maasdamschestraat 6, op de Hoog straat gevallei, waardoor zij ernstig gewond werd aan haar neus. De politie-dokter dr. A. de Lee«w heeft de wond gehecht en verbonden. .Daarna is het meisje door de politie naar de. ouderlijke woning teruggebracht Rector L. M. van Pmxteren. 4- iledenmorgen 7 uur is de zeereerw. heer ree or L. M. van Pinxteren, die eenige weken geleden uit Spanje was teruggekeerd en thans bij zijn familie in de B. Knappertlaan ver bleef, tengevolge van een bronchi tis-aan val overleden. ZijnEerw. was ruim 60 jaar oud. UIT VLAARDINGEN. Schip op een strekdam geloopen.' Het Belgische stoomschip „Dterhound" is Zaterdagnacht tijdens dikken mist in den Niéu wen Waterweg nabij Maassluis op den strek dam gevaren. S! iep booten verleenen assistentie. De beer G M. v. Veen, inspecteur van po litie alhier, is in gelijke betrekking met 1 Maart benoemd te Zeist. Inbrekers betrapt. In de afgeloopen week heeft de politieeen speciale surveillance ingesteld, die uitgaat van de centrale recherche. In verschillende wijken der stad gaan rechercheurs van het hoofdbureau in ploegen van vier surveilleeren. In den nacht van Zaterdag bevond zich zulk een ploeg tegen 4 uur in de Lusthofstraat. Besloten werd, met het oog op de inbraken, die de laatste weken in de winkels der Unie-maatschappij werden ge pleegd, deze winkels eens aan een bijzonder on derzoek te onderwerpen. Geheel toevallig werd daarom in de Lusthofstraat de Unie-winkel, die in pand 115 gevestigd is, eens nader onderzocht. Twee rechercheurs stelden zich buiten op terwijl de twee andere aan de achterzijde het pand naderden. Zij klommen daartoe over een schutting doch nauwelijks binnen de om heining, zagen zij twee mannen wegrennen. Deze trapten een groote spiegelruit van de étalage in en kropen door het gat in de ruit de straat op, waarna zij wegreden. De buiten geposte re chercheurs, door het gerinkel opmerkzaam ge maakt, zetten het tweetal na. Zij losten vier schoten in de lucht, waarop de vluchtelingen bleven staan en zich gewillig overgaven. Zij bleken te zijn L. v. K. en D. N. W„ twee recidivisten goede bekenden van de politie, en de justitie, die reeds herhaaldelijk wegens in braak waren veroordeeld. De buit, ten bedrage van 400, werd bij fouilleering nog in hun bezit gevonden. Het tweetal heeft een volledige be kentenis afgelegd. In denzelfden nacht was eveneens ingebroken in een Unie-winkel aan de Benthuizerstraat. Hier was uit een kasregister een bedrag van 300 gestolen. Gebleken is echter, dat de op heeter- daad betrapte inbrekers met deze inbraak niets uitstaande hebben.Wel wordt vermoed, dat hier dezelfde bende aan het werk is. Thans wordt nog onderzocht in hoeverre de beide aangehou denen schuldig -waren aan andere inbraken in Unie-winkels. Gemengd Nieuws. De straatjeugd. Zaterdagavond werd door eenige baldadige jongens in het Heerenpad alhier, van een elf jarig meisje C. K. eenige programma's, die zij verkocht ten bate van de Chr. Gym. Ver. „Door oefening kracht" en 60 cent per stuk kostten, uit de handen gerukt en stuk gescheurd. Proces- verhaal werd tegen de boefjes opgemaakt. Scheepvaart. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 313 schepen, waarvan 58 Nederlandsche, 75 Engelsche, 30 Noorsclie, 22 Zweedsche, 5 Deensche, 66 Duitsche, 18 Fransche, 4 Amerikaansche, 3 Belgische, 14 Italiaansche, 1 'Jugo-SIavisch, 4 Grieksche, 2 Japansche, 5 Spaansche, I Finscli, 1 Letlands'ch, 1 Braziiiaansch, 1 Portugeesch, 1 Danziger en 1 Pool. Waarvan294 stoomschepen, 1 vreemde sleepboot, 1 proefstoomer, 1 kabellegger en 16 stoomschepen om te hunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 266, Schieda m, 2, Vlaardingen 16, Hoek van Holland 8, Poortershaven 1, Zwijndrecht 1, 1 ernis 2, Kapelle a/d IJsel 1 en bovendien UIT ROTTERDAM. Zware brand. Een felle brand heeft gisteravond gewoed in het dubbele pand Helmerstraat 38b. Door on bekende oorzaak ontstond liet vuur op de eerste verdieping in den rechtervleugel, bewoond door den heer J. Winter. In allerijl vluchtten de tal rijke bewoners van het oude, wrakke huis de straat op, want in minder dan geen tijd had zich een dikke rook ontwikkeld, die het zich in veiligheid brengen erntig bemoeilijkte. Door de openstaande deuren van de brandende kamer sloeg de vlam naar het trapgat en kroop omhoog maar de tweede étage, waardoor links en rechts de deuren vlam vatten. Eén hoog sloegen de vlammen voor uit, terwijl zij twee hoog aan de achterzijde naar buiten laaiden. De tweede étage werd bewoond door de fa milies De Rooy en Van Dam. De brandweer, onder leiding van den hoofd man H. van Dam, zoomede de reddingsbriga de waren spoedig ter plaatse. Met vier spuiten werd het vuur bestreden. Drie slangen deden haar werk aan den voorkant één werkte aan de achterzijde. Met behulp van ladders werden ze omhoog gebracht. Van de achterzijde kon men een slang over een binnenplaats leiden. Eenige oogen- blikken was het vuur zeer fel en de rook kroop over de oude muren heen naar de belendende perceelen. Al spoedig sprongen de ruiten. Toen de hoofdman Van Dam op de eerste etage de vorderingen der blussching inspec teerde, begaven zich plotseling eenige vermolmde vloerdeelen, zoodat hij door den vloer heen zakte. Hij greep zich vast aan een raamkozijn, maar had daarbij het ongeluk de linkerhand op een gebroken ruit te slaan, waardoor deze bloedend verwond |verd. Hij werd ter plaatse verbonden en heeft tot het einde de blussching geleid. Groote diefstal van sieraden. Zaterdagmorgen bij de opening van den winkel m goud, zilver en diamantwerken van den heer E. Davidson op den Nieuwendijk te A'dam, werd de diefstal van een groot aantal sieraden bemerkt. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd. De Commissaris van Politie, van het bureau St. Pietershal, de heer Heeroma, spoedde zich met eenige rechercheurs naar den winkel op den Nieuwendijk, waar alles overhoop was gehaald. De etalagekast was intact gebleven. De dieven schijnen Vrijdagavond door opensluiting van de deur in het ijzeren scherm zich toegang tot den winkel te hebben verschaft. Van braak was niets te bespeuren. De heer Davidson, die het bovenhuis boven den wii.kel bewoont, had niets verdachts be hoord. Commissaris Heeroma heeft Zaterdagmiddag een zeer uitgebreid onderzoek ingeleid. De win kelier was langdurig met hem in conferentie, om zooveel mogelijk gegevens te verstrekken, om trent den omvang van den diefstal, als die, be trekking hebbende op de Velaties van den 'heer Davidson. Waar de diefstal omstreeks negen uur Vrijdag avond moet zijn gepleegd, vermoedt men dat voorbijgangers de dieven moeten hebben zien binnengaan. Deze voorbijgangers zullen de po litie een goeden dienst bewijzen, indien zij zich met commissaris Heeroma in verbinding stel len. De waarde van de gestolen sieraden was he den nog niet vastgesteld. Na inventarisatie zal dit bedrag te bepalen zijn. Gesproken werd echter reeds van een schade van dertig a veertig duizend gulden. Tijdens het politic-onderzoek bleef het, ijze ren scherm voor den winkel gesloten. Naar de commissaris van politie mede deelde, heeft hij reeds een gestolen ring opge spoord. Gistermiddag was men nog met den inventaris bezig, zoodat het bedrag dat aan goud en juweeien is medegenomen nog niet met ze kerheid is te schatten. Men rekent het thans op 25 a 30 duizend gulden. Van het gestolene was ook een deel in commissie. De inbraak moet in een halfuur Lij cis zijn afgeloopen. In de nabijheid van den winkel bij den Dam moet, toen de man nen binnen waren, een politie-agent gestaan heb ben. Deze heeft echter ook niets gezien. Gerechtelijke vervolging. Be treffende het ongèluk in de R. K. kerk op den Molenberg te 1 eerlen, vernemen wij nog, dat een z.g. schriksteiger niet was aangebracht, al- hoewei de hoogte, waarop de hulpstciger zich bevond, niet minder dan 13 M. was. Het aan brengen van een .-.chriKsteiger leverde, zoo werd ons gezegd, in verband met de groote ruimte van de kerk groote moeilijkheden. De toestand van vier van de bij het ongeluk betrokken arbeiders was Zaterdag vrij gunstig. Men hoopt' dat zij er het leven zullen afbrengen. De toestand van den timmerman Van Ogtrop is echter hoogst ernstig. Het parket heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de instorting van den steiger Zaterdagmiddag is verder op de beide overle denen sectie verricht om de juiste doodsoorzaak vast te stellen. Het parket heeft aaideiding ge vonden een justitoneele vervolging in te stellen Men is n.l. van oordeel, dat, hetzij door den aan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2