FEUILLETON Een grimmig geheim. f 50ste Jaargang. 14786 Februari 1927, Dinsdag 8<uesu s KOEMARKT 4. T»!eieon ïasasensmmaaeal 68085 Peetbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.Der kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Postchèque- en girodienst No 81440. Advert entilne 1—5 regete 1.75, alks regel daarboven plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingeaonden msdedaelïngen 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteren. Tarieven worden toegezonden. incassokosten worden berekend. ui. 3 maai c per regel, op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 280 fef verlies van een hand, voet 8M doodf 100 hil verlies jan een duim; f 60 bil verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies vanelkenanderen vlngeir^^erzel^mgwordt gewaarborgd nani: scaitaa» Buitenlandseh Nieuws. DUÏTSCHLAND. Wirt.li blijft tegen de politiek van li e t ceatru m. Uit Berlijn wordt gemeld Het partijbestuur van het Centrum heeft met algemeene stemmen zijn vertrouwen in liet beleid der Centrumfrac tie uitgesproken. Dit resultaat werd echter slechts bereikt nadat dr. Wirth de zitting had verlaten. Hieruit blijkt dus, dat Wirth zijn oppositie tegen de rijiisregeering en tegen de politiek der Centrumfractie handhaaft. In welingelichte kringen betwijfelt men, of de bestaande verhouding tusschen dr. Wirth en het Centrum bestendigd kan blijven. Dr. Wirth heeft desgevraagd te kennen gegeven, dat hij er niet aan denkt, zich uit het politieke leven terug te trekken. en dat hij zoowel door het Noorden als door het Zuiden van China wordt gesteund. De Ghineezen kunnen binnenslands oneenig- heid hebben, aldus het manifest, maar in de praktijk zijn zij één tegenover de buitenland- sche problemen, die hun souvereiniteit en hun status raken. ENGELAND. Clynes en de algemeene staking. Uit Londen meldt men In het Lagerhuis heeft het Labourlid Clynes, een amendement voorgesteld met betrekking tot de vakvereeni- gingen, waarin de politiek eener algemeene staking wordt gebrandmerkt als een domme en wreede procedure. Het zou misdadig zijn het denkbeeld aan te moedigen, dat een algemeene st.ajring het beste middel is om de positie der arbeidersklasse te verbeteren. Het wetsont werp der regeering voorziet in het beteugelen van de intimidatie van werkwilligen door sta kers, maar do regeering heeft in het geheel geen mandaat voor eeu overvloedig repressief Wetsontwerp, welks verzwegen doel is de ar beiders-organisatie te breken. FRANKRIJK. Een manifest der socialistische internationale. Uit Parijs wordt gemeld Het uitvoerend comité der socialistische internationale heeft kennis genomen van den tekst van een mani fest, door een uit vijf leden beslaande commis sie opgesteld, over afschaffing der concessies in China en de onafhankelijkheid van China op douane-gebied. Het manifest dringt aan op het terugroepen der buitenlandsche troepen. Verder wordt er in geprotesteerd tegen de Amerikaansche politiek jegens Mexicohet veroordeelt het Italiaansche fascisme, dat er naar streeft, Hongarije, Roemenië en Bulgarije onder zijn leiding tegen Joego-Slavië te vereeni gen. Het protesteert tegen de reactie in Honga rije, Roemenië en Bulgarije het verzocht voorts den regeeringen, het herstel der Habsburgers niet toe te staan protesteert, tegen de witte terreur in Litauen verzoekt den socialisten te streven naar het vestigen van vreedzame econo mische en politieke betrekkingen tusschen Duilschlatid en Polen en constateert ten slotte, dat het imperialisme en het fascisme, nauw ver bonden, overal der wereldvree bedreigen. PORTUGAL. Na de revolutie. Uit Lissabon wordt gemeld De Pauselijke nuntius heeft, namens het diplomatieke corps sprekend, de regeering geluk gewenscht met de overwinning, welke zij op de revolutionuairen heeft behaald. Volgens een bericht uit Lissabon is een der leiders van den opstand, de oud-minister van oorlog, standrechtelijk doodgeschoten. Zijn vrouw schoot zich naaM het lijk van haar man dood. Het aantal slachtoffers te Lissabon bedraagt volgens een officieel bericht 100, terwijl het aantal gewonden 500 bedraagt. De regeering kondigt ingrijpende bestuurs- hervormingen aan. aanbod hun latere rechten in gevaar zou kunnen brengen. Men zou in dezen stap van Calles een laatste poging zien om zijn bewind, dat op zijn eind schijnt te loopen, nog te redden. t e CHINA. Europeesche troepen Sjanghai. Uit Sjanghai meldt men Voor de eerste maal sinds den Boxeropstand, zijn er alhier Euro peesche troepen geland. Twee Engelsche regimenten met muziek voorop zijn door de voornaamste straten der stad getrokken van de haven naar de voor hen klaargemaakte kantonnementen. De troepen werden door de buitenlandsche bevolking met een geweldige geestdrift ont vangen en de Chineesclie zakenlui zagen ze blijkbaar met groot genoegen komen. De besprekingen te H a n ka u Uit Hankau wordt berichtMen verwacht hier, dat de onderhandelingen tusschen O'Mal- ley en Sjen morgen zullen geëindigd zijn. kregen week. ouderdomsrente van drie gulden per De Belgische legatie. Baron Kcrryn de Mérandré, die als gezant- schapsraad aan de Belgische Legatie te 's-Gra- venhage is geplaatst, is in de residentie aange komen. Staatsrekening 1924. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de door de Algemeene. Rekenkamer opgenomen en gesloten rekening van Staatsontvangsten en uitgaven over 1924, vergezeld van afzonderlijke verslagen der gedane uitgaven ten laste der hoofdstukken II tot en met XI der Staatsbegrooting voor dat dienstjaar. De totale ontvangsten hebben blijkens de rekening bedragen 644.592.52.82, de uitgaven 702.831.420.20^, zoodat het dienstjaar 1924 een nadeelig slot aanwijst van 58.238.567.38J. POLEN. Een dreigende crisis. Uit Berlijn bericht men De Poolsche Sejni heeft in tweede lezing het dispositiefonds van het Departement van Buitenlandsche Zaken voor de vertegenwoordiging te Geneve, alsmede het crediet voor hel nieuwe Ministerie van Posterijen en Telegrafie geweigerd. Men houdt rekening met een mogelijk aftreder, van de regeering-Pilsudski, indien het Parlement bij dit besluit mocht büiven. NOORWEGEN. De staking begonnen. Naar de bladen uit Oslo melden, zijn, zooals reeds is aangekondigd, eergisteravond de ar beiders uit de Noorsche ijzer-, mijn-, textiel- en schoenindustrie in staking gegaan, in ver band met een door de werkgevers in uitzicht gestelde loonsverlaging. Bij deze staking zijn, gelijk bekend, circa 11.000 man betrokken. V oigens E e n OE VOLKENBOND. Chineesch protest te Genéve. Uit Genéve bericht men In een manifest, aan de bij den volkenbond geaccrediteerde journalisten verstrekt, heeft de Chine esc he ge zant te Rome en eerste gedelegeerde van China bij den volkenbond krachtig tegen het zenden van Britsche troepen naar China géprotestee.d. De gezant verklaart, dat hij te dezer zake volledig mandaat heelt, dat hij het standpunt vertegenwoordigt van 400 millioen Ghineezen MEXICO. De woelingen in Mexico. een bericht uil Washington aan de „Westminster Gazette", zou het er in Mexico voor de regeering maar slecht voorstaan. De voortdurende opstanden hebben het zakenleven lam gesiagen en de regeeringstroepen krijgen af en toe leelijk klop, al zijn de berichten uit de hoofdstad er ook op uit den toestand te ver bloemen en te verzekeren, dat de regeering het heft vast in handen heeft. Men schat het aantal opstandelingen, dat over verschillende staten verdeeld is, op 5000 welgewapende lieden, die nu eens hier, dan weer daar de regeering en haar troepen in moeilijkheden brengen. De re geering moet met geldgebrek te kampen hebben, wat dreigt de animo onder haar troepen, die toch al niet zoo heel groot meer moet zijn, nog meer te verslappen. De president zou al een vertrouweling naar Nevv-York gezonden hebben om te trachten het met de Amerikaansche petroleummagnaten op een accoordje te gooien. Hij zou gemachtigd zijn een wijziging in de houding van het Mexicaansc-he Hooggerechtshof inzake de toepassing van de petroleumwetten te heioven, mits de Amerikaansche maatschap pijen maar weer aan het werk willen gaarn De maatschappijen zouden echter van hoogerhand gewaarschuwd zijn, dat het toegeven aan dit ka ALLERLEI. Uit Parijs Poincaré ontving gistermorgen pn aantal deputes der middengroepen uit de amer, die tegen een eventueeleri terugkeer tot het arróndissementskiesrecht met twee stem mingen kwamen protesteeren.. Uit Lissabon Het staatsblad publiceert een decreet, waarbij de militaire corpsen, welke zich bij de rebellen hebben aangesloten, ont bonden, worden en bet stakingsrecht wordt op geheven. -- Uit Belgrado Uit Tirana wordt gemeld, dat het nieuwe Albancesche kabinet gevormd is. Minister-president is, krachtens de grondwet, het staatshoofd Ahmed Bey Zogoe. Volgens de „Politica" zijn alle leden der nieuwe regeering Italiaansch gezind. De regeering van Italië is voornemens bij de Kamer een Wetsontwerp in te dienen, waar bij de salarissen der kamerleden, welke thans 12.000 lire per jaar bedragen, worden afge schaft. Er zal een nieuwe „loonschaal" worden ingesteld, n.l. 100 lire per zitting-. Uit Belgrado Een hevige aardbeving is waargenomen, met een centrum te Stalatz in Herzegovina. De aangerichte schade is aanzien lijk. Naar gemeld wordt, zijn er ook slachtoffers. Uit Calcutta8000 Spoorwegarbeiders, hebben een staking afgekondigd te Kharagpur op 70 mijl van Calcutta. Officieel wordt mede gedeeld, dat de stakers de politie aangevallen hebben, die vuurde en één man wondde. Uit Londen Uit Rome wordt gemeld, dat Mussolini's antwoord op het memorandum van Coolidge in zake de ontwapening ter zee zich, naar geloofd wordt, niet voor een verdere lie perking der bewapening Ier zee zal uitspreken Binnenland. De 24-uur-tijdrekening hij de spoorwegen. De invoering van de 24 uur-tijdrekening bij de Spoorwegen heeft in de vakpers al heel wat pennen doen opvatten. Hoofdzakelijk gaat het om de benaming van het middernachtelijk uur. Sommigen wenschen, dat het hoogste uur, dat wordt aangewezen, 23.59 zij, daarna volgt 0. Anderen zijn van meening, dat, evengoed als men gaal tot 12.59, men ook moet schrijven 24.59, waarna L moet volgen. Wie de reeds overbeschilderde klokken van de Nederl. Spoorwegen goed heeft beke'ken, zal hebben gezien, dat onder het cijfer 12 in rood twee nieuwe cijfers zijn vermeld, n.l. 24/0. Hier mede heeft men niet de beide verschillende mee ningen willen tevreden stellen, maar dit is een navolging van de Belgische methode. Komt een trein te middernacht aan, dan wordt vérmeldt 24.00. Vertrekt een trein te middernacht dan schrijft men 0.00. Na 24.00 en na 0.00 volgt dan 0.01, 0.02, enz. tot en met0.59en dan komtl. 6 Zoodra de Hertog ons in het oog kreeg, daal de hij bevend van opwinding de trappen af, kwam ons in de bal tegemoet. Jammerend viel hij tegen ons uit over de fatale afwezigheid van Alice met gebalde vuisten en den ellendeling verwenschend, di.e hem al dit onheil brouwde, z. tie hij woendend uiteen, wat was voorgevallen en bezwoer ons, en vooral Harry, mocht hij er kans toc zien, licht te scheppen in een zaak waar zijn bestaan, zeide hij, onvermijdelijk van afhing Zenuwachtig gejaagd oveihandigde hij ons een soort vlag, waarop met groote halen van let ters Sheffold had uitgespreid, wat hij zijn „ma teriaal" noemde. Het was een waschlijst van 28 artikelen, doch de mee.-te leken geen houvast te bieden voor de onthulling van den booswicht die het edel., dier had ontvoerd sommige sche nen zoo tergen i-onsamenhangend, dat ze, in welke theorie ook, met te plaatsen waren. Harry las met lachende oogen, en ik las mee hem nu en dan glunder van ter zijae bespiedend 1. William zit in de bruine kamei van vier uur af, zegt- hij 2. Hij kijkt er in Hunebedden. 3. Hij rookt sigaren uit eer zakje, dat op den schoorsteen lag co de Hertog weet niet, hoe het er komt en de sigaren zijn bocht. 4. De kamer was altijd gesloten. 5. In het boek over de Hunebedden staat ook een heeleboel over terpen en zwerfblokken maar meer wist William toch niet. 6. Hij zegt, dat hij er in rookte voor de mug gen. 7. Hij zegt, dat hij een dunne grijze enveloppe moest zoeken. 8. Die enveloppe moed komen uit Clom- bamber, maar die plaats bestaat niet. 9. Hij zegt, dat de hertog hem dat liet zeg gen, door een witkiel, maar de hertog weet, er niets van. zegt hij. 10. De brandkast op d.- bruine kamer lijkt niet geforceerd te wezen. 11. De Miss is al sinds 4 uur te paard uit gereden. 12. Om half drie beeft iemand aan Harrison een briefje van den Hertog gegeven, om hem da delijk met de equipage te komen halen bij dcri Markies van Lenty. Dat brieije is nagemaakt. 13. De hertog speelde scrlaak bij den Mar kies, 14. De voetstappen van William loopen van den vijver naar den stal. Ouderdomsrente. Op 1 Januari 1927 werden 7351 Weduwen- renten en 8634 weezenrenten krachten s^de In validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 56.318 per sonen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering ouderdomsrente van drie gulden per weck. Voorts genoten 15.531 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld m de' Ouderdomsrente 1919, waren op voren genoemden datum 109.764 personen in het ge not van een als vrucht hunner verzekering ver- 15. Er staan geen andere onbekende voeten m den grond bij het raam van den stal waardoor die man den koetsier het briefje gal... 16. De Hertog kwam om half 5 thuis. 17. Zeno, de Wachthond, was vermoord bij den stal. 18. De keukenmeid is verloofd maar .haar vrijer was er vandaag niet je kan het zien aan haar roode oogen. 19. Zeno, de wachthond heeft geen spoor van een moord of van vergiftiging. 20. King is gestolen. 21. Het spoor van „King loopt van de achterdeur van zijn stal, het linkerdeel van het stulgebouw, tot achter aan h^t hekje, voor de wei. 22. Het hekje, waar natuurlijk enkel de Miss den sleutel van heeft, stond open. 23. Wie er verlof van haar had om er door tc gaan of het zonder verlof openmaakte is onbekend. 24. King is langs het hekje verdwenen. 25. De twee gasten van den Hertog waren afwezig. 26. Nelson, de Jockey, was afwezig. 27. King was een Derby-renner, een volbloed hengst. 28. Het keukenpersoneel Was allemaal in 't sousterrain aan 't werk en heeft niets gemerkt Terwijl nu de Hertog langzaam Commis- Ilet Ned.-Belg. Verdrag. De Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging heeft een adres gericht aan de Eerste Kamer, waarin hoofdzakelijk tot uiting komen de be zwaren tegen den aanleg van het Antwerpen— Moerdijk-kanaal. Zoo lezen wij o.m. Naast Antwerpen, de drukke stukgoedhaven, met haar verscheidene, vruchtbare voedings bronnen en haar gunstiger tonnageballans, kan Rotterdam zich alleen handhaven door het ver- ke<y van stuk- en massagoederen, dat het door zijn Rijnverbinding toevloeit. En het is dat eenige onmisbare Steunpunt, dat het 1hans dreigt te worden ontnomen de voorsprong dien hettegenover Antwerpen's bevoorrechte positie op zoo menig'ander gebied ontleent aan zijn betere ligging t.o.v. den Rijn, zal bij aanleg \an het ontworpen Moerdijkkanaal vrijwel komen te vervallen. En verder Rotterdams belang is Neerlands belang. Deze stelling is door minister van Karnebeek in zijn redevoeringen in de Tweede Kamer met nadruk vooropgezet. Zij hoeft derhalve geen nader be wijs. Achteruitgang van de Rotterdamsch haven beweging beteekent, vermindering van de ver- keersmogelijkheden voor de Nederlandsche ex- portnijverheid en den Nederlandschen doorvoer handel, beteek, nt, minder plaats voor het Neder landsche bevolkingsoverschot, beteekent een belangrijke verslechtering van de Nederlandsche betalingbalans. saris Sheffold tegemoet sleepte, die de kamer in- rad, nadat hij zeker nog op de ontdekking van een of ander belangrijk onderdeel van zijn mis dadige voorbarigheid was uitgeweest, nam l larry mij ongemerkt mee naar het open raam en fluis terde mij met een schuW-trill'end lachje in het oor „Dat is te veel op eens, Edward Misdadigers zijn geen mozaïkwerkero. Dan lloot hij zachtjes tusschen de tanden en. bleef peinzend naar bui ten staren. Do beeren hebben bet materiaal zeker m- gezien, bracht Sheffold hem tot de werkelijk heid terug, terwijl hij wees op het lawaaiig pa pier. dat Harry achteloos op tafel had gewor- 1>f"staat dit alles vast? vroeg Harry en ge wichtig keerde hij zich om. Ik heb den heeren vriendelijk verzocht u behulpzaam te willen zijn, Sheffold viel de Hertog in, tracht in stilte den dief te vangen, want ik haat alle opspraak over het kasteel. Ik heb redenen om aan te nemen, dat "vooral de heer Gould u van grooten dienst kan zijn Mijnheer Gould, u wilt immers de goedheid heb ben [Wordt vervolgd). wb&wB W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1