WOOR SCHIEDAM DDI OMSTREKEM FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Zaterdag 19 Februari 1927. No. 14790 KOEMARKT 4. Teleïoon Intercommunaal 68085 Postbus39. ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Bureau Abonnem en Advertentie n: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2jg maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden berekond. Tarieven worden op aanvraag Gratis-OnqevallenverzekeriDq 5UU bij levenslange geheele invaliditeit12>U0 bij verlies van een hand, voel ol oog 200 dood 100 bij verlies van een duim;!' 60 bij verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van elkenanderei^ wordt gewaarborgd door d<U^Ti>H^ EERSTE BLAD. Buiteiilandsch Nieuws. DUITSCHLAND. Het begrootingsdebat in den R ij k s d a g. Uit Berlijn bericht men In den Rijksdag is gister het debat over de begrooting van 1927 voortgezet. De Völkische afgevaardigde Schroder vroeg o.a. verhooging van de ondersteuning der oorlogsinvalieden en verhooging der schade vergoeding voor de Duitschers in het buitenland. Hij stelde voor een speciale Dawesbelasting te heffen van zekere artikelen. Uitsluiting in de Duitse lie metaalindustrie. Uit Berlijn meldt menDe vereenigingen van industrieelen besloten tot de uitsluiting over te gaan van 150.000 arbeiders op Zaterdag. BELGIE. De Belgische financiën. Uit Brussel bericht men Bij de bespreking der regeeringsvolmachten verklaarde Jaspar, ten antwoord op verscheidene sprekers, dat het stabilisatiepercentage door verscheidene om standigheden opgedrongen werd. De Belgische financieele toestand kan niet met den Franschen vergeleken worden. Het vertrouwen is in België teruggekeerd met den spaarzin. Ter beurze zijn de staatsfondsen steeds gestegen sedert de stabilisatie. Er heeft een wezenlijke revalori- satie onzer schuld plaats gehad. Wij zijn in een periode gekomen, waarin de stabilisatie verze kerd moet worden. Tot geen prijs mag er eene nieuwe inflatie komen. Wij moeten alle risico's vermijden door het leven der natie aan het gestabiliseerde *geld aan te passen. De regeering is er toe besloten. Wij maken alles afhankelijk van het evenwicht der begrooting. Vervolgens gaf hij aan, welke de groote werken zijn, die de regeering zal ondernemen de tele graaf en telefoon zullen o.a. een nieuwe organi satie krijgen hij besloot, dat het land op deze wijze krachtiger zal worden in den industrieelen strijd voor de verovering der internationale markten voor de aangelegenheden betreffende Elzas- Lotharingen heeft gisteren na onderzoek van de regeeringsvoorstellen een motie aangenomen, waarin de regeering. uitgenoodigd wordt, een wetsontwerp tér invoering van een regionaal bestuur in Elzas-Lotharingen in te dienen. MAROKKO. Een nieuw Fr a n s c h-S paansch offensief? Volgens een V. D.-bericht wordt uit Madrid gemeld, dat er binnenkort opnieuw zal worden overgegaan tot een Spaansch-Fransch offen sief in Marokko, met het doel, de laatste symp tomen van rebellie te onderdrukken. FRANKRIJK. De stabilisatie. Uit Parijs bericht Havas Bij de bespreking der interpellaties over de werkeloosheid en de financieele kwesties, zeide Poincaré in de Kamer, dat wettelijke stabilisatie op dit oogenblik een onmogelijkheid is. Zij, die het tegendeel beweren, zijn waaghalzen en lichtzinnigen. Poincaré is het er mee eens, dat het noodzakelijk is, de fei telijke stabilisatie te handhaven, die onmisbaar is voor de nationale economie. De onmiddellijke wettelijke stabilisatie is echter slechts een ijdel woord, indien zij niet vergezeld gaat van de onmisbare voorwaarden en niet steunt op voor uitzichten van politieke en financieele rust Poincaré weigerde een datum aan te geven en vooral een stabilisatiepercentage. De tegen woordige koers wettigt geen veronderstelling omtrent het peil, waarop stabilisatie mogelijk zal zijn. Hij zeide tot slot, dat hij omtrent de toekomst alle mogelijke voorbehoud wenscht te maken, omdat hij niet wil, dat de speculatie een bepaalde richting uitgaat. E 1 z a s-L otharingen. Uit Parijs meldt men De kamercommissie OOST-INDIE. L a n d r a a d-v o n n i s. Uit Batavia meldt men De Landraad heeft van een tweede groep beklaagden, die beschul digd waren deelgenomen te hebben aan den aan val op den rechercheur te Tanah Abang, vier veroordeeld van 17 tot 20 jaar en vier tot zes jaar gevangenisstraf. Interneering. Uit Batavia Twee-en-twintig communisten uit het Semarangsche zijn geinterneerd. Inlandsche militairen gearresteerd. Uit Batavia Vijf inlandsche militairen, waar van is gebleken, dat zij vóór den opstand con tact hadden met de communisten zijn gearres teerd. JAPAN. Japans premier over het voorstel van Coolidge. Uit Tokio bericht men - De Japansche pre mier Watoetoeki heeft verklaard, dat de Japan sche regeering het voorstel van president Coo lidge tot verdere beperking der maritieme bewa pening zeer gunstig gezind is en alles in het werk zal stellen om een nieuwe desbetreffene over eenkomst te bereiken. CHINA. Hangtsjau bezet. Uit Sjanghai wordt gemeld De troepen van Soen-Tsjoean-fang zijn over de geheele linie op den terugtocht uit Hangtsjau, dat door de Can- tonneesche troepen bezet is, zonder dat er tegen stand werd geboden. Tienduizend soldaten van Soen zijn gepos teerd op verschillende punten van den spoor weg Sjanghai-Hangtsjau tusschen Kasjong en Soengkiang, waaruit blijkt, dat de troepen van Soen in Tsjekiang niet meer zullen halt houden. Volgens de „Tel." valt uit de laatste betrouw bare berichten te concludeeren, dat Hangtsjau nog niet door de Zuidelijken is ingenomen. Wel blijkt, dat zij de stad uit drie richtingen omsingelen, doch alle hier ontvangen desbe treffende inlichtingen zijn zeer vaag. Bevestigd wordt evenwel, dat de Zuidelijken een plaats op 14 mijl van Hangtsjau gelegen ingenomen hebben. Eveneens staat vast, dat een der voor naamste generaals van het leger van Soen Tsjoean fang naar Anwei is teruggetrokken. Alle vrouwen en kinderen van buitenlanders hebben reeds twee weken geleden Hangtsjau verlaten. Thans zijn ook alle buitenlanders uit de stad vertrokken, behalve twee doctoren, die de zorg op zich hebben genomen van de 300 patiënten in het ziekenhuis. 10 Hij gaf mij niet de minste verklaring van dit zonderling gebarenspel, doch opende nu een tusschendeur en trad onbeschaamd het slaapvertrek van Miss Alleudry binnen. Ik beloerde hem op een afstand, liet hem alleen het heiligdom der Miss verkennen. Na een geruime poos keerde hij terug, toonde mij een eindje sigarenasch, die hij in een pa piertje had gevouwen en een otuk hotel-nota, „Deze sigaar en de asch vond ik in Miss Al- lendry's toiletemmer. Als het niet beneden je opvoeding gaat, betast dit eindje sigaar dan eens." „Vochtig," deed ik. „Juist. Ze is nog rfiet lang geleden gerookt. Bezie nu denkvorm van het mondeinde, als je zoo goed wilt zijn. Een zeer onregelmatig vier kant. Ik ken maar één sigaren-pijpje, dat de sigaar in dezen vorm perst.' „En dat is „Een kreefteschaar." „Zou Miss Allendrystamelde ik. „Vermoedelijk niet," glimlachte hij. „Ik had al bespeurd aan de gordijnen en de sofa, dat hier gerookt was door de persoon die -inks zat, Edward dat komt uit, als de per- ALLERLEI. De rijksraad heeft in zijn gisteren gehouden zitting de verlenging van het handelsproviso- rium en de Saar-overeenkomst met Frankrijk goedgekeurd. Uit Londen De Britsche regeering heeft in verband met de voorstellen van president Coolidge het standpunt der Britsche Dominions gevraagd. Zoodra de antwoorden ontvangen zijn, zal het antwoord aan den president op gesteld worden. De „Petit Parisien" meldt, dat de commu nistische partij den afgevaardigde Baranton, die geweigerd heeft gevolg te geven aan het bevel, hem wegens indisciplinair optreden ge worden, zijn mandaat ter beschikking te stel len, uit de partij beeft gesloten Binnenland. Het verdrag met Belgie en de Grondwet. Het oordeel der Hoogleeraren in het staatsrecht. Binnenkort zal het tijdschrift „De Volken bond" verschijnen met een oordeel van de pro fessoren in het Staatsrecht aan onze Rijks-uni versiteiten, de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam, de Vrije Universiteit te Amster dam, de R- K. Universiteit te Nijmegen en de Handelshoogeschool te Rotterdam, omtrent de vraag of het Nederlandsc-h-Brigisch tractaat een bepaling der Grondwet zou schenden. Prof. de Savornin Lohman wenschte zich hierover in verband met zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer thans nog van een antwoord te onthouden. Het antwoord van alle overige hier bedoelde leeraren op de vraag luidt ontkennend. Behandeling op 9 Maart in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer wordt bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 8 Maart e.k., in welke vergadering door den president zal worden voorgesteld om op Woensdag 9 Maart d.a.v. de behandeling aan te vangen van het ontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. De Memorie van Antwoord. De Memorie van Antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op het afdetlii-gs- verdrag der EersteKamer betreffende het Ntderl. Belgisch Verurag is gisteravond in druk aan d« leden der eerste Kamer gezonden. De wegenbclastingwet. Eergisteren is afgekondigd „St.bl. No. 26 Kou. Besluit van 5 Febr., houdende vaststelling van de tijdstippen, waarop de verschillende be palingen van de Wegenbelastingwet in, Werking treden. Griepgevallen in December j.l. In de jongst verschenen aflevering I van het jaar 1927 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een overzicht van de griepepidemie in December 1926 opgenomen. Daaruit blijkt duidelijk, dat in genoemde maand 180 sterfgevallen voorkwamen 3911 griep, waar van 132 met en 48 zonder complicaties. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Ziekenhuis. Ons vorig bedrag was 10101.70 N. 'N. uit Utrecht voor een ondersprei - 2.50 Door bemiddeling van kapelaan Paulussen - 10. rr.- 5.— F. N- 10.— R. IC- 10.— T. N- 20.— 2 toezeggingen 1 gulden per maand - ~4. v. d. B. voorloopig- 25. Verschillende extra bijdragen - 16. F- 15.— N.N- 2.50 Van de familie H- 10. M. 30 cents per week - 15.60 St- 1.— K. per 3 maanden 1,25- 6. A. B. omdat het succes mij nog niet meevalt - 50. Mej.J- 10 Voor ons Eigen Ziekenhuis - 25. Mijn tweede gift ter navolging - 15. Uit Jantjes spaarpot - 2.50 Van een kaartclub - 7.50 10 van mijn tractement- 3.50 N. N- 40.— Totaal 10427.80 Met besten dank en dringende aanbeveling, Het Comité. soon, die rechts zat, diegene is, dien ik ver moed." „Ik geloof, dat ik je begin te begrijpen „Dat zou niet het eerste bewijs zijn van je scherpzinnigheid," deed hij kalm. Hij toonde mij de asch. „Van een zeer fijne havana,' sprak hijals hield hij een demonstratie op een chemisch laboratorium. Dan duwde hij het stuk nota onder mijn neus. Een nota van een hotel ver schillende verteringen. Hij liet mij achterop een cijfer zien „3. „Wat beduidt dat „Zij is uitgereden om 4 uur. Hij kan van 3 tot 4 bij haar zijn geweest en haar dit van te voren hebben bericht„3". Dat was haar dan duidelijk genoeg." Weer stond hij in gedachten. „Heb je Wel eens ooit gehoord van dien be rooiden prins, die iederen dag droog brood at, aardappelen met lawaaisaus en caviaat „Neen," lachte ik. „Waarom kocht hij voor zijn caviaar geen pond vleesch „Vraag hem dat zelfAristocratische ge woonten legt men niet zoo licht af, als ze in het bloed 'zitten Deze man, met de ge lapte schoenzool, dineert in een hotel Kijk het menu eens, er is slechts een gedeelte over gebleven zoo eet je nooit thuis, Edward Hedwig zou jj zien komen I" „Hij is dus een deftig man „Een putjesschepper steelt ook geen Derby- renner, Edward." Weer spookten de schrandere geesten rond De nood der Drentselie jeugd. Volgens een ingesteld onderzoek komen 3000 Drentsche kinderen voor uitzending in.aanmer king d.i. 26 van de kinderbevolking. Theresia-spel. A. s. Donderdag zal des avonds te acht uur door een clubje jonge dames de eerste uitvoering gegeven worden van een uit het Fransch ver taald tooneelspel, waarin op treffend-devote wijze een uitbeelding gegeven wordt van de machtige voorspraak van kleine Treesje, wanneer het betreft de bekeering van afgedwaalden en zondaars. We hopen werkelijk, dat de menschen, die in dezen vastenavond-tijd zoo graag eens een keertje een uitgangsavond nemen, ook deze ge legenheid op hun repertoire willen opnemen. Niet alleen wordt men hiertoe uitgenoodigd door het program van dien avond, ook het doel waarvoor deze club spelen zal verdient aanbeveling. Alle baten zullen geheel belangeloos worden afgestaan aan het Thtiesia-van-Lisieux-fonds, welk fonds ten doel heeft de Zusters Theresia- nen in de gelegenheid te stellen binnen afzien- baren tijd hun klooster af te bouwen en een de finitieve k; pel te stichten. Genoemd fonds mag nu toch wel eens de aan dacht vragen van het Schiedamsche publiek. In het jaar, dat dit fonds voor zijn doel ijvert, heeft het zijn actie hoofdzakelijk buiten Schie dam ontplooit en niet zonder succes wc mogen hier wel eens verklappen, dat het reeds méér dan tien duizend gulden heeft verzameld, een mooi resultaat voor een jaar werken,een stevige grond slag, waarop verder gebouwd moet worden, om de biddende en boetende nonnen in onze stad spoedig een tehuis te geven, dat af is en geheel geschikt is voor het beleven van hun regel. Waar het, fonds tot nu toe nagenoeg alleen van buiten onze stad gaven heeft mogen ontvangen, waar het zich in bescheidenheid immer heeft achter gesteld, als er voor andere Roomsche stadsbe langen gewerkt moest worden, daar mag het nu zeker hopen, dat het belanglooze aanbod de- door zijn brein en stond hij met zijn flikkerende oogen vóór mij in gedachten. „Weet je ook," sprak hij dan, „jullie jour nalisten weten alles, waar Callovier woont „Callovier, van de beroemde Victoria-Cakcs „Juist J" „Ik meen in Davenback." „Dat geloof ik ook," beaamde lnj nuchter. Hij trad weer het slaapvertrek binnen, kwam met eenige Victoria-Cakes terug. „Miss Allendry haalt haar cakes wel héél ver, vindt je niet?" „Maar Harry, je gaat toch niet trachten te bewijzen, dat de Miss Hij schaterde het uit. „Ik iets trachten te bewijzen Ik schift feiten, Edward, begrijp het den toch eindelijk Hij verliet het boudoir, liep de gang ten einde, opende in den rechterhoek van het kasteel de bruine kamer en trad binnen. Met onheilspellende aandacht bespiedde hij den duidelijk in de verLe zichtbaren stal Dan speelde een zelfvoldaan lachje om zijn lippen, als hij rustig plaats nam, naar mij opzag en zeide „Het is een ongrijpbare illusie, nooit iemand onaangenaam te zijn, waar wy waar achtige genegenheid voor voelen maai ik hoop toch Miss Allendry te sparen, zooveel ik kan. Neen, het is nog volstrekt niet uit te maken, hoe veel of hoe weinig zij i«i deze zaak gemengd is Och, wil je me het genotgen doen, even naar den stal te gaan en de deur te openen, waardoor zij gewoon is met Blanche in en uit te gaan Wil je Natuurlijk ging ik, hoewel ik met inzag, .wat deze deur met de m.sdaad, die onze aan dacht bezig hield, had uit te staan. Zij lag vóór aan den rechterkant van den stal. Het zal het best zijn een plattegrond te teekenen van Rose- Castle en het gedeelte van het park, waar reeds ^herhaaldelijk op werd gezinspeeld en waar ik later nog gewag van moet maken. Al dit ge beuren is zoo verbijsterend ingewikkeld, dat ik niets wil verzuimen, wat gemakkelijker inzicht in den samenhang kan bevorderen. Terwijl ik eenzaam en naar mijn wijze van zien volkomen doelloos naar den stal wandelde, verdiepte ik me in den gedachtenloop van mijn vriend Harry. Het kwam me vóór, dat hij de feiten dezen keer zoo allerzotst schifte, dat ik ernstig begon te vreezen, dat hij mij nog ten laatste als den aartsschelm, die King had ge stolen, zou onthullen of den Hertog zelf gevan gen zou laten nemen. Hij scheen geen enkel vaststaand plan te hebben maar zich onberaden te laten gaan op de golven der toevalligheden. Ik ontsloot de deur en zag op naar het kas teel. Daar bemerkte ik, dat Harry opgewonden wuifde vóór het open venster der bruine kamer ik wuifde terug, hoewel de beteekenis dezer geestdriftige betoogingen mij allesbehalve dui delijk was. Wij waren toch geen kostschool meisjes, die elkaar „dóó' toezwaaien Wordt vervolgd.) COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1