mMGBLMO vecw? SCHmOMM EN ammrWEKEÊÊ, KWATTAW- HONES-BEEPEM Dat-s KWATTA FEUILLETON Een geheim. Slechts één merk kan't beste zijn grimmig 50ste Jaargang Maandag 21 Februari 1927. No. 14791 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Iniereommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per w-eek 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 inaal berekend. Ingezonden mededeelingen /5 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog ïj^Obij dood f 100 bij verlies van een duim-,ï 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. DeVerzekeringwordt gewaarborgd doordeNHoll.Algem. Ver^^kschiednm Buitenlandseh Nieuws. DUITS CHLAND. Het begrootingsdebat in de R ij k s d a g. Uit Berlijn wordt gemeld Zaterdag heeft de Rijksdag de eerste lezing beëindigd van de be grooting voor 1927. Bij deze gelegenheid betoog de minister Koehler o.a., dat er voor de over neming der totale onkosten der werkloosheids ondersteuning van de bondsstaten door het Rijk geen middelen op de begro'oting zijn ge bracht. Koehler legde dan de bindende belofte af dat de regeering reeds binnenkort een rijkswet zal indienen voor de verdeeling der belastingen onder de bondsstaten. Het Saargebied. Uit Berlijn bericht men Marx ontving Zater dagmorgen in zijn hoedanigheid als minister der bezette gebieden een deputatie uit het Saar gebied, die hem den economischen en politieken toestand heeft uiteengezet. Allé sprekers zeiden dat. slechts een volkomen en onvoorwaardelijke terugkeer van het Saargebied onder de Duitsche soevereiniteit, de bevolking zou bevredigen. Marx heeft de instelling van een aparte Saarcommissie, om dit doel te bespoedigen, toegezegd. geveer 5.50) voor ongehuwden tusschen de 35 en 50. Daarbij komt dan een zeker percentage van het inkomen. Voor wie nog geen eigen in komen heeft, wordt het percentage in een zekere verhouding berekend naar het inkomen der ouders. Op ontduiking van de belasting zijn zware straffen gezet. De wet geldt niet voor vreemdelingen. CECHO-SLOVAKIJE. Gaat Cechië de Sovjets erkennen? Uit Praag meldt men De „Pravo Lidu" verzekert, dat reeds alle toebereidselen tot de erkenning van Sovjet-Rusland door Cecho- Slovakije zijn getroffen en dat de Cecho-Slo- vaaksche sociaal-democratie daar haar alge- heelen steun aan geeft. De nationaal-üemocratische bladen leggen nog eens den nadruk op hun afwijzende hou ding. Blijkens een artikel ir de ,,Cech" zal ook de Slovaaksche volkspartij zich tegen deze er kenning verzetten. 513 10 Een ENGELAND. Britsche koloniale conferentie. Uit Londen wordt berichtNaar Reuter verneemt, verwacht men, dat in den zomer van dit jaar een conferentie zal plaats hebben tusschen den Britschen minister van Koloniën Amery en de gouverneurs der verschillende koloniën. Deze conferentie zal worden gehouden naar het voorbeeld van de Britsche rijksconfe rentie, hoewel natuurlijk op kleinere schaal. Het is de bedoeling, dat ter conferentie verschil lende vraagstukken van algemeen bestuur be sproken zullen worden. De mogelijkheid bestaat, dat men besluiten zal om dergelijke conferenties van tijd Lot tijd geregeld te doen plaats vinden, zooals dit ook met de Britsche rijksconferentie geschiedt. De Engelse h-R u s s i s c h e betrekkingen. Uit Londen bericht men Officieel wordt het gerucht tegengesproken, volgens hetwelk Sir Austen Chamberlain gedreigd zou hebben met ontslag in den Kabinetsraad naar aanleiding van het voorstel tot verbreking der betrekkin gen met Sovjet-Rusland. OOST-INDIE. Verborgen wapens. Uit Padang meldt men Verborgen in het struikgewas bij de Emmahaven zijn 29 bommen gevonden. Twee havenkoelies zijn gearresteerd zij bekenden de bedoeling gehad te hebben de magazijnen van de Bataafsche in de lucht te doen vliegen. Tevens is gearresteerd een werk man van de werkplaatsen van de spoor, die \bekende, dat hij 50 bommen ontvangen had van den gearresteerden leider Pakihtaher. In het Padang-Pandjangsche zijn 9 bommen gevonden benevens 270 klewangs, die in den grond verborgen waren. Patrouilleering. Uit Kota Radja meldt men Een patrouille legde* het onderhoofd en een volgeling neer van de bende, welke in September 't bivak te Blang-Pidië aanviel. De reis van den landvoogd. Uit Medan wordt berichtDe G.-G. maakte een rondrit door de Boeloeh-landschappen en daarna door Bireuen en Takengon. Hij bracht een bezoek aan het hars- en terpentij nbedrijf waarna hij via Bireuen naar Sigli vertrok. Z.E. toonde de grootste belangstelling voor de out wikkeling en openlegging van Midden-Atjeh. om kracht bij te zetten aan de eischen van den bond, o.m. de ontruiming van Sjanghai door de troepen van Soen alsmede door de Britsche troepen. De employé's der tram- en omnibuslijnen in de Fransche concessie' hebben het werk neer gelegd. Er zijn tachtigduizend stakers. De stad Hangtsjou staat in brand. Uit Berlijn wordt gemeld Volgens een be richt uit Peking staat de stad Hangtsjou, een stad van 730.000 inwoners, in brand. De overeenkomst geteekend. Uit Londen bericht men Een kort telegram uit Hankau deelt mede, dat een overeenkomst is geteekend tusschen den Britschen legatieraad O'Malley en den Cantonneeschen minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjen. Geen nadere inlichtingen betreffende de voor waarden der overeenkomst zijn op het oogenblik beschikbaar, doch het is waarschijnlijk, dat een overeenkomst is bereikt als resultaat van de instructies, die na den kabinetsraad van Donder dag j.l. aan O'Malley zijn gezonden. De glasindustrie te Maastricht. Naar wordt vernomen, zal het niet bij het ontslag van ongeveer 200 arbeiders aan de „Kristal-unie" (de samengevoegde glasindus trieën van „de Spinx" en „Stella") blijven, doch zullen er de volgende week nog een 60 glas slijpers ontslagen werden. Het vooruitzicht bestaat dat er in het geheel 300 arbeiders bij het ontslag betrokken zullen worden. Op de fabriek „De Geramique" zal de volgen de week, na de Carnavalsfeesten nog slechts vier dagen per week worden gewerkt. De BELGIE. Belgische socialisten en de amnestie. Naar men uit Brussel meldt aan het „Vad.", heeft het bestuur van de sociaal-democratische Kamerfractie besloten het wetsontwerp van juridische amnestie dezer dagen, vergezeld van een memorie van toelichting, door het Kamer lid voor Verviers, Eupen en Malmedy, mr. Mare. Somerhausen, geredigeerd, opnieuw en uit naam van deze fractie in te dienen. ITALIË. De vrijgezellenbelasting. De Milaneesche correspondent van de „Times" meldt aan zijn blad nog eenige bijzonderheden over de vrijgezellenbelasting, die dezer dagen in het staatsblad is verschenen. De belasting bedraagt een grondsom van 35 lire (ongeveer 3.75) voor ongehuwden tusschen de 25 en 35 en tusschen de 50 en 65 jaar en van 50 lire (on- ii Toen ik terugkeerde, was William daar weer tegenwoordig. Hij zat voor de tafel naar buiten te staren met het Hunnebedden-boek voor zich. „Heb je zoo gezeten, William deed Harry. „Ja, mijnheer, zoo zat ik." Dan vatïe hij hem onzacht van achter bij de bovenarmen beet, dook achter zijn rug en spied de over zijn schouder heen in de richting van William's oogen naar den stal. „Je bent een brave jongen," bemoedigde hij den water en bloed zweetenden stakkerd ga naar boven, en blijf rustig op je kamer." Wij waren weer alleen. Het voorhoofd fronzend wees hij mij naar den schoorsteen. Daar lagen twee onschuldi ge stukjes papier. Op beide sigarenasch. Vragend zag ik hem aan. Dan vatte hij mij bij de hand, leidde mij be hoedzaam eenpaarschreden voort naar de brand kast en zeide effen „Wil je eens nederknielen Ik voldeed aan zijn verlangen. „Zie nu op den grond hier voor de brandkast. Hij reikte mij zijn loupe aan. Hier, JAPAN. Het Amerikaansche ontwapeningsvoorstel. Uit Tokio wordt gemeld Het antwoord van de Jupansche regeering zal zeer kort zijn en niets anders bevatten dan dat Japan het voor stel aanvaardt. De kroning van keizer H i r o h i t o. Gemeld wordt, dat de nieuwe keizer van Japan, Hirohito, in November 1928 te Kyoto gekroond zal worden. Deze plechtigheid zal met grootsche praal geschieden en reeds nu is een begin gemaakt met het optrekken van het gebouw, waar de kroning zal plaats hebben. ALLERLEI. Uit Teheran De Perzische minister van jus titie heeft alle juridische afdeelingen opgeheven verband met haar onvoldoende organisatie. Er zal een reorganisatie plaats vinden. Uit Londen Naar gemeld wordt, Nederlandse he kruiser „Sumatra Shanghai gearriveerd. de te Binnenland. CIIINA. Algemeene staking te Shanghai. Uit Shanghai wordt gemeld Tegelijk met de nederlaag van Soen-Tsjoean-fang in Tsjekiang heeft de bond van vakvereeni gingen Zaterdag de algemeene staking afgekondigd. Dit geschiedt en hij wees mij een plek, knielde iemand neer op een plaats waar asch lag op de grijsachtige tint van het kleed, zoodat hij deze niet bemerkte. Ik nam werkelijk de geplette asch waar met het vergrootglas. Die asch, vervolgde hij, ligt ook naast de indruk der knieën, het is de havana- asch var* Miss Allendry's boudoir. Ik heb daar van met mijn zakmes van den grond geschrapt en op het papiertje gelegd, datje links op den schoorsteen ziet liggen." „Groote hemel, fluisterde ik, hij was dus hier ook 1" „Luister verder. De man die op die asch kniel de was William je ziet de grijze vlek nog flauw op de knie van zijn donkere broekspijp. En hij morste zelf ook aschhier neem je loupe, deze is de soort asch van het aschbakje dat hier op tafel staat. Onder zijn Hunnebedden- studie heeft hij dapper gerookt tegen de muggen. „En wat besluit je nu „Edward" deed hij ijzig, „het is ontzettend, het is een drama Er is hier havanasch gemorst vlak voor de brandkast. En die asch is gemorst door iemand, die hier kwam voor William, an ders kon deze er niet op hebben geknield. En 't. is de soort, die ik vond in de toiletemmer van Miss Allendry. Hij sidderde even, dan leunde hij tegen de tafel en dacht eenigen tijd met somber ge rimpeld voorhoofd na. „Zie je er licht in vroeg ik eindelijk. Nu antwoordde hij langzaam „De dader is een man met rood haar, hij rookt uit een kreef- R. K. Volkspartij. Het afdeelingsbestuur te Breda van de R. K. Volkspartij, heeft nagenoeg voltallig op één na bet voorbeeld van zijn voorzitter den heer W. Verpalen gevolgd en is uit de R. K. Volkspartij getreden. Onze uitvoer van tuinbouwproducten. In het afgeloopen jaar bedroeg de algeheele uitvoerwaarde van tuinbouwproducten rond 66 millioen, tegen 81 millioep in 1925, een achteruitgang dus van 18 ondanks de steeds grootere uitbreiding van den tuinbouw. Gecommiteerde voor Indische Zaken. Naar men weet zijn eenige weken geleden drie wetsontwerpen ingediend tot, wijziging van de Indische begrooting 1927. Een dezer wetsont werpen beoogt de aanstelling van een gecom miteerde voor Indië aan het Departement van Koloniën, in verband met het voornemen om mettertijd in Den Haag een agentschap der Nederlandsch-Indische regeering te vestigen. Naar de „Tel." verneemt is de heer T. van Voorthuysen, chef van de vierde en vijfde af- deeling van het Ministerie van Koloniën bestemd om te worden benoemd tot de voorbedoelde functie van gecommiteerde voor Indische Zaken. Mededeelingen der R. K. Staatspartij. Het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij heeft aan het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" en de door dit bestuur er kende Studieclub „Katholiek Belang" te Arn hem, het volgende schrijven gericht Het dagelijksch bestuur der R. K. Staats partij, heeft kennis genomen van den brief der Arn- hemsche Studieclub „Katholiek Belang" d.d. Februari 1927 met verschillende.. bijlagen, aangevuld door den brief d.d. 8 Februari 1927, zoomede van de contra-memorie van het Be stuur der R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem, d.d. 10 Februari 1927 heeft overwogen, dat in deze stukken een geschil is gesteld tusschen twee organen der R. K. Staatspartij, te weten de studieclub „K. B." en het bestuur der Kiesvereeniging ,,R. v. A.", beide te Arn hem dat dit geschil loopt over het concept-ver kiezingsreglement voor de gemeenteraadsver kiezingen te Arnhem dat van dit geschil door het dagelijksch be stuur der R. K. Staatspartij wordt kennis ge nomen op grond van art. 21 lid 2 van het par tijreglement dat én formeel én materieel dit geschil met alles wat daaraan vastzit, ten zeerste is ver ward en het nuttig is, de zaken zuiver te stellen dat de groote fout deze is, dat hier studie clubs, geheel in strijd met het partijreglement, zich verre buiten de reglementair hun toege kende en toevertrouwde taak hebben begeven dat immers art. 10 sub c van het partijregle ment zeer positief en afgerond het doel eener studieclub voorschrijft als „(zij) geen ander dan studie" en de toelichting in het rapport, der reorganisatie-commissie op blz. 11 lid 3 en 4 strekking en grondslag deze bindende en dui delijk omschreven doelstelling even duidelijk motiveert, dat de studieclubs den plicht hebben in de hun passende positie terug te treden en het bestuur der kiesvereeniging uitsluitend met leden mag en moet rekening houden en overleg plegen en geen voorstellen of amendementen mag aan vaarden of erkennen van studieclubs dat dit zuiver formeel kan worden genoemd, omdat onmiddellijk dezelfde amendementen door individueele leden weer kunnen worden inge diend dat dit laatste inderdaad het geval is, doch dat het op de mentaliteit der overgroote meer derheid van onze partijleden, een geheel anderen indruk maakt, of overal groepen zich in de locale kiesvereenigingen zouden vormen en het over leg'zooals in dit geval, geschieden zou groepsgewijze, dan wel dat overal, zooals behoort, individueele leden voorstellen doen tenpootje havana-sigaren, en hij heeft willen inbreken of metterdaad in gebroken in de brand kast van Hertog Robert." „Dus toch riep ik ontsteld uit. „Zou Her tog Robert zijn brandkast reeds hebben onder zocht Nagegaan of er niets werd ontvreemd Hij antwoordde niet, maar verstijfde mij met de koele opmerking „Het verbijsterende, het boven alle beschrij ving wanhopende is, dat de man de verloofde is van Miss Allendry en dat zij doodelijk van hem is." HOOFDSTUK IV. Williams verhaal. Het hart bonsde mij dof in de keel, toen al het vreeselijke tot me doordrong, dat Harrys schokkende bewering in mijn geest had opge roepen Het was een ontstellende mede- deeling, dat de bevallige, onschuldig uit haar blauwe oogen kijkende, jegens haar gasten zoo gelijkmatig-vriendelijke en onuitputtelijk dienst vaardige Miss Allendry in een misdadig complot was gewikkeld! Wat was toch de vrouw een geheim van den Schepper Hoe was ter wereld zooiets denkbaar Ik staarde er me blind - Welk raadsel heerschte hier Wie op. zal het de vlucht van den adelaar nagaan door luchtruim vraagt de wijze man. Wie zal de wegen van het jonge meisje volgen door de doolhoven van haar gemoedsleven vraag ik op mijn beurt. Stond er iets tusschen Hertog Robert en zijn nichtje, waarover zij verbitterd was, of zich wilde wreken Was dit lieve, fiere, hulp vaardige meisje zelfs tot een wraakneming in staat? Wat had zij, wat had haar verloofde te maken bij 's Hertogs brandkast En waarom hadden zij dan tevens King gestolen Waarom niet liever, om iets te noemen, het kasteel in brand gestoken Of de waardevolle goudvis- schen in den vijver vergiftigd Of de zeldzame plantenverzameling in de serres verstikt Of de kat door de vlindercollectie gejaagd Weet ik veel, ze hadden op duizend manieren kwaad kunnen brouwen om zich op den Hertog te wreken Waarom kozen ze juist deze En wie was die verloofde, die zich mede te wreken had Wat was dat voor een rare kerel, die havanna's rookend inbrak in 's Hertogs brandkast Of had hij mogelijk enkel met zuiver wetenschappelijke bedoelingen het slot bestudeerd En was hij dan de bevoorrechte geweest voor wien de Miss het hekje had ont sloten Waarom En waarom had hij het open gelaten Het was zoo zwart als de nacht in mijn hersenkamer (Wordi vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1