Porei lig Ruwe es Schrale Huid. Koos 30 cl en verdedigen en het overleg in de algemeene vergadering met goeden wil geschiedt dat hier de formeele grondfout schuilt voor de ontwikkeling der gerezen geschillen dat op dien grond het dagelijksch bestuur er R. K. Staatspartij het geschil zou kunnen terugwijzen, omdat de Studieclub „K. B." (evenzeer als „St. Michaël") buiten hare be voegdheid is gegaan en dus ook dit geschil niet zoude kunnen aanbrengen dat echter de geschillen-rechtspraak, bedoeld in art. 21 van het partijreglement, niet op for meele gronden een voor de partij-organisatie materieel gewichtige aangelegenheid onberoerd moet laten dat zoodanig materieel gewichtig punt hier inderdaad aanwezig is dat ten aanzien der regeling, vervat in het concept-verkiezingsreglement (voorstel van het bestuur), waarbij groepslijsten worden inge voerd, het dagelijksch bestuur der R. K. Staats partij op het oogenblik geen oordeel wil vellen, wijl op dit punt de gedachten in onze partij nog niet voldoende algemeen zijn tot klaarheid gekomen dat mitsdien op dit stuk thans geen criteria kunnen worden geacht aanwezig te zijn, die alle partijinstanties binden dat dit echter wél het geval is met het amen dement ingediend (en wel geheel ten onrechte en onjuist) door de studieclub „St. Michaël" dat het dagelijksch bestuur, geen mogelijkheid aanwezig ziende binnen de korte beschikbare tijdsruimte ook nog aan die studieclub om eene bevestiging te verzoeken, heeft aangenomen, dat het betrokken amendement, zooals het is afgedrukt onder de afdrukken van het concept- verkiezingsreglement, inderdaad en geheel zóó luidend is ingediend en aangenomen dat de inhoud van dit amendement'het ma terieel gewichtige punt is, dat om formeele bezwaren niet onberoerd kan worden gelaten dat de strekking van dit amendement is' door de .ongeorganiseerde R. K. kiezers mede te laten bepalen, bij de officieele stemming, hoe de volgorde der verkozen candidaten zal zijn dat deze gedachte en de toepassing daarvan in eenige instantie van de R. K. Staatspartij, ontoelaatbaar moet worden geacht dat het bestaansrecht onzer organisatie daar door wordt ondermijnd en een vrijbrief wordt gegeven aan ieder R. K. kiezer om buiten de organisatie te blijven, ervan bewust tóch t. z. t. zijn invloed op de volgorde der R. K. lijst te kunnen uitoefenen dat er voor geen enkel R. K. bezwaar kan bestaan in de R. K. Staatspartij als lid toe te treden dat mitsdien ieder, die dat wil, en er eenige moeite voor over heeft, aan de besluiten der R. K. kiesvereeniging kan medewerken dat aanvaarding van dit voorstel eenvoudig gelijk staat met zelfmoord onzer organisatie en de aanwending der middelen omschreven in art. 3 van het P. R., speciaal het middel sub a., onmogelijk maakt en zoo ook het doel der ge-' heele partij-organisatie in groot gevaar brengt. Na dit alles te hebben overwogen, heeft het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij be sloten a. zich bevoegd te verklaren van het aan- gebracht geschil kennis te nemen b. aan de studieclub „Katholiek Belang" te Arnhem opdracht te geven, zich terug te trekken binnen de reglementair bepaalde gren zen barer werkzaamheid c. aan het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem te verzoeken gelijke opdracht over te brengen aan de studie club „St. Michaël" te Arnhem d. aan genoemd bestuur opdracht te geven in den vervolge geenerlei overleg te plegen met studieclubs als zoodanig over zaken, waarover in het gemeen overleg der algemeene ledenver- gadering behoort te worden, beraadslaagd i e. aan genoemd bestuur, als eenstemmig besluit van het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij, mede te deelen, dat de gedachte vervat in het z.g. amendement „St. Michaël" ontoelaatbaar is en instrijd is met de geheele partij-organisatie en met name met art. 3 van het partijreglement f. aan genoemd bestuur op ferond van art. 21 van het partijreglement medewerking te verzoeken tot uitvoering van deze beslissing. Deze beslissing is genomen in de vergadering van het dagelijksch bestuur d.d. 12 Februari 1927, en zal worden medegedeeld aan het bestuur der R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem, en de beide aldaar bestaande studie clubs en aan het bestuur van den bond van R K Kiesvereenigingen in Gelderland. Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij. (W.g.) RUYS DE BEERENBROUCK, voorz (w.g.) f.G. C. J. M. TEULINGS, secretaris. 594 8 2e. de individueele gevolgen, zoowel eco nomisch als moreel, van den werkloozensteun. De plannen voor Drente. Naar we vernemen, hebben de wethou ders der vier groote gemeenten heden in Den Haag een samenkomst op het departe ment van Binnenlandsche Zaken, ten einde in overleg met de regeeringsautoriteiten, de plan nen definitief vast te stellen, ten aanzien van het overbrengen van een aantal werkloozen uit de groote steden naar Drente. Het ondervoede Drentsehe kind. Volgens het onderzoek komen 3.000 Drent sehe kinderen voor uitzending in aanmerking d.i. 26 pCt. van de kinderbevolking. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schied. Tooneelver. „St. Servatius." Voor de karakter-voordrachten- en duetten- welstrijd, uitgeschreven door de R. K. Tooneel- vereeniging „St. Servatius", hebben zich de volgende heeren geheel belangeloos beschikbaar gesteld om als jurylid zitting te nemen A. M. den Draak, Th. H. J. Mouwens en J. A. M. Everwijn, voorz. van den N. R. K. Too- neelbond. Uit het groot aantal inschrijvers zijn 24 tot deelname aan den wedstrijd aangewezen, waar onder behooren een 14-tal Schiedammers. In de twee geformeerde al'deelingen zullen zes prijzen uitgereikt worden (in afd. B. dubbel) n.l. 1ste prijs A, B en C 2de prijs A, B en C benevens prijzen voor de beste uitspraak, zang en de publieksprijs. De prijzen zullen bestaan uit luxe voorwerpen en bij iedere prijs zal uit gereikt worden een door de jury onderteekend diploma. Reeds is steun en toezegging van prijzen van verschillende zijden ontvangen. Moge de viering van het een-jarig bestaan van „St. Servatius" niet weinig tot veredeling van het tooneel in Schiedam bijdragen en moge ook het tweede doel worden bereikt, n.l. een batig saldo voor de nieuwe H. ITartkerk in de Gorzen. Hiervan waren bestemd voorRotterdam 261, Schiedam, 6, Vlaardingèn 15, Hoek van Holland 8, Poortershaven 2, Pernis 2, Zwijndrecht 1, Capelle a. d. IJssel 1 bovendien Schiedam 4, Vlaardingèn 3, Poortersha ven 1, Vondelingenplaat 10 s.s. om te bunkeren. Van Pernis vertrok 1 schip naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 268 schepen, waarvan 239 stoomschepen, 2 zeelichters, 1 vreemde sleepboot, 26 stoomschepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 213, Schiedam 2, Vlaardingèn 12, Hoek van Holland 7, Pernis 5, Den Haag 1, Capelle a.d. IJssel 1 en Zwijndrecht 1 schepen, en bovendien voor Schiedam 2, Vlaardingèn 5 en Vonde- lingenplaat 16 stoomschepen om te bunkeren. Van Pernis vertrokken 2 schepen naar Rot terdam. r Autobus uitgebrand. Hedenmorgen omstreeks 9 uur werd de po litie in kennis gesteld, dat de chauffeur van Leeuwen bezig was de onderkant van een auto bus schoon te maken, waarbij hij van een loop lamp gebruik maakte, die hij nabij de Voor wielen op den grond neergelegd had. Toen de chauffeur van achter de auto van daan kwam, zag hij, dat de lamp plotseling, vermoedelijk door kortsluiting, in brand vloog, waardoor de auto in brand geraakte en van binnen geheel uitbrandde. Het personeel kon uitbreiding van den brand voorkomen, door den brand te blusschen met de aanwezige blusch- apparaten. Voor pater Zoetmulder. De missie van Born holm. Vorig bedrag N. N - 44.45 - 1. „Fidelio." De gemengde zangvereeniging „Fidelio" gaf gisteravond in Musis Sacrum een uitvoering. De voorzitter, de heer E. A. Rissema, deelde in een voorwoord mede, dat verleden jaar de vereeniging 15 jaar bestond en dat zoowel wak het financieele betreft, als wat de prestaties vari de vereeniging aangaat, hij niet te klagen had. Immers heeft Fidelio én op het concours te Gouda én te Oostvoorne verleden jaar in de afdeeling uitmuntendheid een 2e prijs behaald. Ook dit jaar gaat de vereeniging den 2en Pink sterdag weer naar het concours te Gouda. Na deze mededeeling wenschte spr. de aan wezigen een pleizierigen avond, waarna met de uitvoering van het programma werd aangevan gen. Het gemengd koor zong onder leiding van den directeur, den heer A. H. de Leur een vijftal liederen, afgewisseld door geestige voordrachten \an het trio Wolf. De avond had een vlot en pret tig verloop. Na afloop was nog een gezellig samenzijn met bal onder leiding van den heer H. J. M. Westwijk, waarbij de heeren.de Leur en Jansen voor het muzikale gedeelte zorg droegen. De ziektewet. Op 16 Maart a.s. zal te Utrecht een buiten gewone verbondsvergadering worden gehouden teneinde het R. K. Werkliedenverbond in dé gelegenheid te stellen, zijn standpunt te bepalen ten aanzien van het bij den I-Ioogen Raad van Arbeid ingediende voorontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet. De verbondssecretaris de heer J. A. Schutte, zal ter inleiding van de besprekingen een uiteenzetting geven. De werkloozensteun De „Volkskrant" verneemt, dat de Neder- landsche Vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid voornemens is op haar jaarvergadering in Juli prae-adviezen te doen uitbrengen over le. de gevolgen der werkloosheidszorg, in zonderheid van den werkloozensteun voor ge meenschap en bedrijfsleven T.H.O.R. Zaterdagavond gaf bovengenoemde Schiedam- sche vereeniging voor lichamelijke opvoeding een gymnastisch soirée dansante in den R. K& Volksbond. Na den welkomstgroet van den voorzitter, den heer Th. van Woerkom, waarbij hij nog mededeelde dat de directeur, de heer W. Florijn" om gezondheidsredenen ontslag had genomen maar dat de heer W. Oostveen zich bereid had verklaard in de directeurs-vacature te voorzien, kregen we na een jeurigen opehingsstand en' onderhoudend variëerend programma, waarbij de heeren onder leidirg van den heer W. Oost veen goed afgewerkte oefeningen aan brug en hoog rek te zien gaven, terwijl de dames veel bijval oogstten aan brug en met hun rytmische oefeningen, welke zij uitvoerden onder leidin°" van den heer M. Sluiters. „De drie vroolijke vrienden" zorgden voor het humoristische gedeelte van den avond, waar bij Kees Klare zich op verdienstelijke wijze onder scheidde als conferencier en humorist, Bram Flora oogstte veel bijval als pianist, zanger en kunstfluiter, terwijl ook Harry Martens, door zijn optreden als karakterkomiek herhaal delijk van het publiek een dankbaar applaus in ontvangst moest nemen. De welgeslaagde feestavond werd met een traditioneel bal gesloten. Scheepvaart. lijdens de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 314 schepen, waarvan 54 Nederlandsche, 80 Engelsche, 20 Noorsche, 23 Zweedsche, 10 Deensche, 65 Duitsche, 34 Fransche, 4 Amerikaansche, 4 Belgische, 5 Italiaansche, 4 Grieksche, 1 Japansch, 1 Roe- meensche, 1 Spaansch, 2 Finsche, 3 Letlandsche, Braziliaansch, 1 Portugeesch, waarvan 291 stoomschepen, 3 zeelichters, 2 vreemde sleep- booten en 18 stoomschepen om te bunkeren. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags rozenkransen, dameshandschoen, sleutel, kin derschoen, mof, portemonnaie inh. lombard- briefje, bruin kindertaschje, taschje met inh. boekje RETM, schortjes, kettinlke met medail Ion, bril, nummerplaat. Bij vinders damesportemonnaie met inh. H. van Noort, Abbenbroekschestr. 27 A ring met sleutels, J. Veldhorst, woonwagen Buiten havenweg puntenboekje, H. Krommenhoek, Kortlandstr 22 A ring met steentje, A.Zems,— Strijenschestr. 60 rozenkrans, G. Weijers, Nieuwe Haven 75 damesportemonnaie met inh. P. v. d. Vaart. Lange Nieuwstr. 71/5 dames- parapluie, C. van Beers, Hagastr. 48 dames handschoen, G.Emmeloo, Woonschip bij wassche- rij van de firma Bijl gouden manchetknoop, J. van Harmeien, Rotterdamsche Dijk 150 B Lip s sleutel, A. v. d. Veld Buitenhavenweg 176/9 Fransch kerkboek, G. van Bentem, Lou- ronstr. 12 defect oorknopje, J. Knotter, den Bommelschestr. 29blauw werkjasje F.' Biokling, Westmolenstr. 7/1 kinderhandschoen J. Koster, Hoofdstr. 75 renteboekje, H. Ko ning, Lange Nieuwstraat 151 broche, N. Nuij- tmek, Brugmanstraat 45 B R. K. kerkboekje A. Lokker Franklmstr. 7 B zakmes, W. Gos- selaar, Fabristr. 73 A jaartallenboekje M. Werf St. Lidumastr. 49 A portefeuille inh. papieren, M. van Deursen, van Beverenstr. 10 breiwerk, Verkoeijen, Mariastr. 55. UIT ROTTERDAM. Brandje in het Postkantoor. Op nog geheel onverklaarbare wijze is Zater dagavond te kwart over negenen brand ontstaan m een kist met onderdeden voor de telegrafie staande m een gang op de vierde étage van het postkantoor aan den Coolsingel. De onderdee- len waren m houtwol verpakt. Er kwam een dichte rook uit de kist. Personeel van de Rijkstelegrafie had inmid- |S' ™nimaxen gewapend, het vuur aan getast. Nadat een tiental mimimaxen op de bran dende kist waren leeggespoten, was men het begin van den brand al meester. Dit is nu de tweede maal, dat op onverklaar bare wijze brand is ontstaan in pakmateriaal. Een nauwkeurig onderzoek wordt inmiddels in gesteld. Rotterd. Philharmonisch orkest. Soliste: Coba Rijneke. Een concert, dat er zijn mocht Geopend werd met ouverture „Die verkaufte Braut" van den Tsjech Smetana. Louis Boer, die dezen middag leidde, weet tot welk een hoogte het orkest is op te voeren en mocht voor zijn serieuze leiding een dankbaar applaus oogsten. Meer nog dan in deze ouverture werd in Tschaikonski's Vijfde S'ympbonie de verklan king tot een ongekende schoonheid opgevoerd. Dit opus, dat rijk is aan wisselingen, aan scherpe contrasten, werd op meesterlijke wijze door Louis Boer beheerscht en door het orkest tot een treffend harmonisch geheel gemaakt. De soliste van dezen middag, onze bekende stadgenoote Coba Rijneke, die met orkest-be geleiding het 4e pianoconcert van Saint Saëns vertolkte, heeft onze waardeering voor haar spel met deze fijne verklanking, niet weinig doen toenemen. Zij beschikt over een zuivere even wichtigheid, die vooral in dit subtiele concert goed tot uitingkwam.Haar techniek en voordracht io voortreffelijk en wij twijfelen niet, gezien de prestatie van Zaterdagmiddag, aan meerdere successen. Er waren mooie bloemen voor haar. Gemeenteraad. Snelle lossing. De haven van Rotterdam biedt schier onbe grensde mogelijkheden het volgende staaltje van lossingssnelheid moge daarvan het bewiis leveren. J Het stoomschip Stiklestad kwam 18 dezer, 3 uur m den namiddag, aan den Hoek van Holland. Om 5 uur 45 begon de lossing en 19 dezer 8 uur 'sochtends was het schip, dat 10.500 ton Narvik-erts bevatte, gelostin 141 uur, de schafturen inbegrepen. Deze lossingssnelheid was tot nu toe nog niet bereikt. liet Concertgebou\v\ A oor eenige dagen meldden wij, dat het be kende Concertgebouw (Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen) aan den Schiedamsche Sin gel voor ton aan een combinatie was ver kocht. Op het laatste moment, toen de ver- koopacte moest geteekend worden, is deze trans- ac -ie nog afgesprongen, omdat eerst den koopers niet bekend was, welke zware servituten op het gebouw rusten. Zoo is het b.v. verboden in op het terrein op te richten gebouwen bioscoop voorstellingen te geven, terwijl ook te allen tijde uitpad moet worden gegeven aan den eigenaar van een bioscoopgebouw aan den Binnenwee. Deze en dergelijke servituten hebben de nieuwe koopers doen besluiten van de transactie af te zien. Vergadering van Vrijdag18 Februari. [Vervolg). Als de heer Collé uitgesproken is neemt de voorzitter het woord en maakt den vorigen spr opmerkzaam op het feit, dat het gemeente bestuur met open vizier strijdt en in alle zaken eerlijk voor den dag komt. Spr. is niet geneigd beschuldigingen, die niet gepast en evenmin toepasselijk zijn te laten passeeren. Verder zegt spr. dat het niet aangaat de ge meente overal maar aan te zetten. Het ligt niet op den weg d^r gemeente, menschen die uit een ander land naar hier trekken zonder eenig mid den van bestaan, in hun levensonderhoud te voorzien. En wat de toestand te Jumet betreft spr. kan daar wel het een en ander over mede- deelen deze gegevens zijn echter niet zoo schril als die van den lieer Collé. Zoo kent spr. b.v. 2 gevallen waarbij één arbeider fr. 925 70 en de ander fr. 1234 c.a. 84.- verdient per maand. Dit is zeker niet veel, maar er zijn geen andere uitwegen, wanneer de bedrijven lioogere loonen niet toelaten. Weth. BoddeüsfA. R.) zegt, dat eenige jaren geleden, na onderzoek en in overleg met het departement van B. zaken, die uitkeering is verleend geworden. Thans, nu deze menschen reeds drie jaar in een ander land werkzaam zijn, is het niet mogelijk hieraan te blijven vol doen. Weth. v. V e 1 z e n (R. K.) zegt, dat er nog maar een klein aantal arbeiders van hen zonder woning is. Het is nogal begrijpelijk, dat aan hen door de gemeente geen woning van ƒ5.— ƒ6 kan worden gegeven, niet, dat het hun met gegund wordt, maar dergelijke maatregelen zijn tegenover de burgerij niet te verantwoorden. Deze menschen moeten evenals wijzelf voor het levensonderhoud weten te zorgen. De heer Kavelaars (R. K.) vraagt of het met mogelijk is, dat met de verlaging van den toeslag nog eenige maanden wordt gewacht in verband met den naderenden zomer. De voorzitter wijst den heer Kavelaars er op, dat hij niet al te veel moet afgaan op de cijiers, die gelden in het buitenland. Wij maken ons daar zoo spoedig een scheeve voorstelling van. 6 De heer Collé (S. P.) vraagt of de voorzitter van meening is, dat bedoelde arbeiders naar Schiedam zijn teruggekeerd om een lui leventje te komen leiden, in de verwachting hier een eldorado te vinden. De heer Noor dennen (A. R.) verklaarde zich tegen uitkeering aan arbeiders in welk bedrijf ook, aangezien dit een ondersteuning is aan het bedrijf. Spr. stelde voor het armbestuur in deze aan gelegenheid te mengen. Weth. de Bruin was de meening toe gedaan, dat deze kwestie niet tot het armbestuur behoort. De heer Noordennen zegt, dat wij volgens de wet moeten steunen hen, die recht hebben op ondersteuning. Van B. en W. advies naar aanleiding van het adres van de Vereenigingen van Bouwvak patroons en bouwvakarbeiders d.d. 24 Novem ber 1926, houdende verzoek gedurende het winterseizoen zooveel mogelijk werk aan de ter plaatse gevestigde patroons in uil voering op te dragen. De voorzitter zegt nog absoluut geen nadere toezegging te kunnen doen en zegt de zaak in B. en W. ter sprake te zullen brengen. Door den heer H. van der Kraan zijn nog ingediend bij B. en W. de navolgende vragen 1Is het uw college bekend dat door de samen werkende gezellenorganisaties in het bouwbedrijf reeds in Mei 1926 aan den raad is gezonden een adres, hetwelk naar uw college verwezen is om advies. 2. Zoo ja, is het college dan bereid in de vol gende raadsvergadering advies over dit adres uit te brengen. Zoo neen, komt het dan het college niet ge- wenscht voor, zoo spoedig mogelijk een onder zoek in te stellen en advies uit te brengen. De voorzitter zegt, dat dit punt verband houdt met de wijziging van het werkliedenre glement in het arbeidscontract voor losse werk lieden, waarover de adviezen pas zijn ingekomen. Deze zaak zal nu bestudeerd worden en spoe dig worden afgehandeld, nog vóór de verkie zingen. We werken ons toch al dood De heer v. d. Kraan (C. H.) gaat hiermede

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2