MMOBLAB VOOR SCHIEDAM ÊM OMSIWEKEM. FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang Dinsdag 22 Februari 1927. No. 14792 Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen /5 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postehèque- en girodienst No. 81440. Gratis-Ongevallenverzekering: f 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood f 100 bij verlies vaneen duim;f 60'bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam Al gem. B ultenlands«h Nieuws. DUITSCHLAND. Uitvoering der overeenkomst over de vestingen. Uit Berlijn meldt men Volgens de „Vossiscbe Ztg." heeft een ministerie van de Rijksweer aan eenige vestingcommandanten bevelen ge zonden om die vestingen op te blazen,- welker opruiming in de Parijsche overeenkomst inge willigd is. Deze bevelen loopen over een ruim tijdperk de opruiming moet in 4 maanden afgeloopen zijn. Binnen dezen tijd moet ook het wetsontwerp over oorlogsmateriaal door den Rijksdag zijn aangenomen. Scha-devergoedin'gs- leveranties. Uit Berlijn wordt bericht Het aantal contrac ten voor schadevergoedingsleveranties met Frankrijk bedroeg in Januari 200 tot een be drag van 14,9 millioen mark. Uitgezonderd zijn steenkool- en kleurstofleveranties. Het aantal contracten met België bedroeg in Januari 113, tot een bedrag van 1\ millioen. Het totale aantal tot nog toe met Frankrijk gesloten contracten vertegenwoordigt een waarde van 687 millioen, met België 88| millioen. Bestrijding der werkloosheid in Pruisen. Uit Berlijn De Pruisische regeering heeft bij den staatsraad een voorstel ingediend om een crediet. van 100 millioen rijksmark te openen ter subsidieering van verdere productieve werk zaamheden tot bestrijding der werkloosheid. ENGELAND. Verdeeldheid in het Engelse he kabinet. Uit Londen wordt gemeld Reuter verneemt, dat het Kabinet de kwestie bespreekt om een protestnota te zenden aan de Sovjets betreffende de anti-Engelsche propaganda, die door de Sovjets wordt gevoerd. Indien de extremistische voorstanders der regeering het pleit winnen, zal de andere dreigen met afbreking der diplo matieke betrekkingen, indien de anti-Engelsche propaganda niet op staanden voet stop gezet wordt doch de meer gematigde ministers, Austen Chamberlain o.a., verzetten zich tegen deze procedure, omdat de Sovjets niet ver antwoordelijk zijn voor de geheeie propaganda waaraan geen einde zou komen, ook al waren de bétrekkingen verbroken. FRANKRIJK. Frankrijks betalingen aan de V. S. Uit Parijs meldt men Poincaré heeft het plan zich tot de Schatkist der Vereenigde Staten te wenden met het voorstel, om de eerste twee annuïteiten te betalen, die Frankrijk verschul digd zou zijn volgens de overeenkomst tusschen Mellon en Bérenger gesloten, zonder dat gewacht wordt op de ratificatie van deze overeenkomst door de Fransche Kamer. Hierdoor zou de houding van Frankrijk ten aanzien van de schulden aan de Vereenigde Staten in overeenstemming worden gebracht met de houding, reeds aangenomen ten opzichte van de schulden aan Engeland. Volgens de overeenkomst MellonBérenger zouden de annuïteiten voor de eerste twee jaar dertig millioen dollar bedragen. Op het oogen- blik betaalt Frankrijk twintig millioen dollar interest op de schuld van 400 millioen dollar voor de gekochte oorlogsvoorraden der Ver eenigde Staten. Deze schuld zou in de totale ooriogsschuld worden opgenomen en de afbe talingen daarop zouden opgenomen worden in de genoemde annuïteiten. Frankrijk behoeft daarom slechts tien mil lioen dollar extra voor de eerste twee jaar op te brengen, om de huidige betalingen te bren gen op het, peil van de door Mellon en Bérenger vastgestelde annuïteiten. De rapporteur over de begrooting heeft reeds met deze extra-betalingen rekening gehouden, waarbij de benoodigde extra tien millioen dollar uit de Dawesbetalingen zouden worden ge reserveerd. Het is evenwel altijd nog mogelijk, dat de bedoeling van genoemd bericht- niet anders is, van een poging om de Amerikaansche Schat kist op niet-officieele wijze te polsen. Indien aan een buitenlander de vergunning tot het verrichten van arbeid wordt geweigerd bestaat er voor hem geen mogelijkheid tot protest langs gerechtelijken weg. Men verwacht, dat de vreemdelingenwet op 1 Januari a.s. van kracht zal worden. een BELGIE. Een tunnel onder de Schelde? Uit Brussel wordt bericht Bij ministerieel besluit is een speciale commissie ingesteld, die de kwestie van een tunnel onder de Schelde ial bestudeeren. In de commissie hebben zitting de ministers van Financiën, Openbare Werken, Waterstaat, de gouverneurs der provincie Oost- Vlaanderen en Antwerpen, de burgemeester van Antwerpen en de heer Helbeq. België en China. Uit Brussel bericht men Bij gelegenheid van het vertrek naar China van baron Guillaume, secretaris van het Belgische gezanLschap te Londen, die aan het gezantschap te Peking toe gevoegd wordt, had de minister van buiten- landsche zaken de vertegenwoordigers bijeen geroepen van de voornaamste Belgische groe peeringen, welke belangen in China hebben hij zette tegenover hen de instructies uiteen, die hij voornemens is aan den gezant te Peking te verstrekken deze werden door allen goed gekeurd. OOST-INDIE. Failliet verklaard. Uit Ambon De notaris P. alhier, die bedrag van circa 230.000 verduisterde, is failliet verklaard. Een leider gearresteerd. Uit Padang Een der beruchte onderbevel hebbers van Si Patai, genaamd Sirin, is te Pa dang gearresteerd. Verduistering. Uit Soerabaja meldt men: De heer J. O., agent van landelijke ondernemingen te Dampit verkocht Woensdag te Malahg voor 60.000 koffie van de ondernemingen Petong-Omboh in het Kedirische en Wonokerto in het Pasoe- roeansche en is daarna spoorloos verdwenen Uit Soerabaja wordt, nader bericht De heer J. Q. werd te Garoet gearresteerd. In totaal verduisterde hij een ton, waarvan nog f 3400 zijn bezit werd gevonden. SPANJE. De Spaanscbe minister van buitenlandse lie zaken afgetreden. Uit Madrid wordt het ontslag gemeld van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Ganguas wegens oneenigheden over de kwestie van Tanger met Primo de Rivera. Deze heeft zelf de portefeuille overgenomen. Volgens een officieuse mededeeling der „No ticiero de Lunas" is het een verschil van inzicht omtrent de methode, die toegepast moet wor den bij de respectieve interventie der verschil lende leden der regeering in de Marokkagnsche aangelegenheden, welke de oorzaak is van het ontslag. ZWEDEN. Een vreemdelinge n-w e t. Uit Stockholm bericht men Het Zweedsche kabinet heeft in principe zijn goedkeuring ge hecht aan een ontwerp-vreemdelingenwet, dat wat de nationalistische tendens betreft, niets te wenschen overlaat voor de nationalisten. Het ontwerp beoogt de regeling der immi gratie in Zweden en de bescherming van den Zweedschen arbeid tegen buitenlandsche con currentie. Een buitenlander kan slechts dan arbeid in Zweden aannemen, indien hij daaivoor een speciale vergunning van de overheid heeft. Zulk een vergunning zal voortaan evenwel worden verstrekt, indien de betreffende arbeid door geen Zweed kan worden verricht Ieder vreemdeling moet zich onmiddellijk bij de politie aanmelden en nauwkeurige op gave doen van het doel en den duur zijner reis. MEXICO. Spoorwegstaking. Uit Parijs meldt men Volgens een telegram van de Agence Eeonomicjue financiére hebben de spoorwegmannen in Mexico het werk gestaakt. De minister van binnenlandsche zaken heeft de staking onwettig verklaard. sideerde, geassisteerd door dertien arbeiders en politieke commissarissen. Beide beschuldigden ontkenden hulp te hebben oritvangen van Britsche kanonneer booten. Sjen Sjiamoe is thans veroordeeld tot 1| millioen dollar boete, terwijl generaal Lioe Joe Sjin ter dood veroordeeld werd. De overeenkomst tusschen O'M alley en Tsjen. Uit Londen wordt berichtNaar verluidt, komt de nieuwe regeling, welke tusschen O'Mal- ley en Tsjen overeengekomen is hierop neer In de jaarlijksche algemeene vergadering van belastingbetalers in de concessie, die door de bevoegde Britsche autoriteiten op 15 Maart bijeengeroepen zal worden, zal het Engelsche gemeentebestuur ontbonden en het bestuur aan de nieuwe municipaliteit overgedragen worden. Tot zoo lang blijven het politietoezicht en het beheer over de openbare werken in handen van de Britsche en Ghineesche overheden. Bij de ontbinding van den Britsehen gemeenteraad zal de nationalistische regeering een bijzondere municipaliteit instellen naar het model van het bestuur over een bepaald administratief district. Nader verluidt nog, dat de vijf buitenland sche concessies (de voormalige van Duitsch- land en Rusland meegerekend) tot één gemeen- tewijk zullen worden vereenigd. JAPAN. C o o 1 i d g e's v o \r s t e I. In antwoord op het memorandum van pre sident Coolidge, betuigt Japan zijn instemming met het initiatief der Vereenigde Staten voor een verdere beperking der bewapening ter zee. Echter spreekt Japan den wensch uit om de onderhandelingen niet voor 1 Juni te laten be ginnen. Overigens is het antwoord zeer voorzichtig opgesteld, zoodat o.a. zorgvuldig vermeden is over het verhoudingscijfer van 5:5:3 te spre ken. De Japansche nota heeft te Washington aan de verwachting beantwoord en men heeft er met voldoening kennis van genomen, dat Japan tot verdere samenwerking bereid is. CHINA. Executies als schrikwekkend voorbeeld. Uit Londen meldt men Thans zijn 100,000 arbeiders betrokken bij de algemeene staking te Sjanghai. Terwijl de agitatoren in de inter nationale „settlement" en in de Fransche con cessie Vrij spel hebben, heeft de gemachtigde van Soen, generaal Pi-pao Sjang in de Chineesche stad een proclamatie doen uitvaardigen, waarin wordt meegedeeld, dat het propageeren van de staking met den dood zal worden gestraft. Reeds hebben drie executies plaats gehad de hoofden van de geëxecuteerden werden in de straten tentoongesteld als afschrikwekkend voorbeeld. Chineesche generaals veroordeeld. Een telegram uit Hankau meldt, dat het gerechtelijk onderzoek tegen de generaals Sjen Sjiamoe en Lioe Joe Sjin, die de verdedigers waren van Woetsjang, 10 Februari is begonnen. De nationalistische minister van Justitie pre- ALLERLEI. Gedurende, de laatste dagen werden te Parijs verscheidene personen gearresteerd, wegens het vervaardigen en uitgeven van valsch Russisch geld. Onder de gearresteerden zouden twee vroe gere Russische prinsen zijn. De commissie van internationale deskundi gen, welke in opdracht van den volkenbond verschillende begroot-ingsvragen zal behandelen, komt heden te Parijs bijeen. Uit Genéve wordt gemeld, dat Dufour, onder staatssecretaris van den Volkenbond zich naar Berlijn zal begeven, tot het houden van besprekingen betreffende de a.s. volkenbonds vergadering. De commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden uit den rijksdag komt a.s.Woensdag bijeen, teneinde te beraadslagen over het Duitsch -Litausche handelsverdrag en over de Duitsch- Russische betrekkingen. Te Boulogne heeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen leden van de rechtscbe jeugdvereenigingen en communisten. Ook te Parijs, hebben botsingen plaats gehad. Binnenland. De pauselijke internuntius. De Res.bode bericht, dat Z. Exc. Mgr. Lo renzo Schioppa dezer dagen reeds naar de hoofd plaats van Lithauen, Kowno- zal vertrekken, Waar de regeering de afgebroken betrekkingen met het Vaticaan weer heeft hersteld, voor het aanbieden van zijn geloofsbrieven- Daarna zal Mgr. Schioppa echter naar Den Haag terugkeeren om vandaar nu en dan, wan neer het noodig is, naar Kowno te reizen. Hij blijft echter in Den Haag zijn hoofdverblijf houden. Ilet Ned.-Belgisch Verdrag. In een commentaar op min. Van Karnebeek's Memorie van .Antwoord aan de Eerste Kamer, zegt „De Standaard o.a. Uit een verwerping van het verdrag zouden niets anders dan een reeks onbehagelijke ver wikkelingen voortspruiten, die voor Nederlands prestige zeker niet bevorderlijk zouden zijn. 12 „We zullen William nu gaan bezoeken, die heeft zeker wel iets naders mee te deelen," deed Harry me opschrikken, en onder mijn oogen ver liet hij de bruine kamer en besteeg, langs den zwaren Smyrna-Iooper, de trap naar het bedien den-kwartier. William had een vroolijk, frisch, kleurig be hangen, opwekkend-verlicht kamertje, op de vierde verdieping van het ruime Rose-Castle, aan den voorkant van het huis. De meubelen waren eenvoudig geschilderd maar netjes een zeil bedekte den vloer en een koperen gaskroon hing midden in de kamer boven zijn tafel. Toen we binnentraden zat hij met den rug naar het prachtig uitzicht, dat zijn raam bood, op den rand van zijn bed in doffe berus ting starend naar den grond. Daar onze voetstappen geheel gedempt waren door de zware wol van den looper en zijn kamer onmid- delijk grensde aan de trap, had hij ons niet uit de verte hooren naderen. Hij schrok dan ook eenigszins op uit zijn levenlooze gelatenheid, toen hij ons zag binnentreden. Met iets van schuwen haat in de oogen mat hij ons dan spanden zich zijn gelaatstrekken tot koele geslotenheid. Ik zag dit alles, dus Harrij zag het ook „Commissaris Sheffold gaf me den sleutel van je kamer," loog Harry onvervaard. William verroerde zich niet. „Je begrijpt toch wel, Wdliam, dat je niets te vreezen hebt, als je geen schuld hebt." Nu zag de knecht hem een heel klein weinigje meer vertrouwelijk aan. Harry bemerkte het blijkbaar en nu naderde hij hem. „Wij komen eens met je praten, William," deed hij oppervlakkig „kom, biecht eerlijk op strak zag hij hem aan en William wenddr zich met wrevelige minachting af. „William, wil je me de waarheid meedeelen „Da's een andere vraag, Mijnheer Gould," en nu barstte de man los Ze schelden je uit, razen tegen je, vragen niet een» hoe en wat, zeg gen je maar van alles en nog watZe zullen me nog gaan vertellen dat ik William Lawson niet ben, mijnheerWat u Heb ik King ge stolen Nou dan 1" „Juist, William. Je bent natuurlijk niet schul dig, voordat het bewezen is." „Met uw permissie, mijnheeF, ik ben enkel schulaig als ik schuldig ben. Wat ze bewijzen of niet bewijzen, daar heb ik niets mee te maken Deze onlogische logica interesseerde mij bij zonder en ik wierp er achteloos tusschen „Maar als ze het bewijzen is het toch waar," William. „En als ze u dan eens bewezen, dat u al ge dineerd had, had u liet dan ook gedaan, me neer Moet u mij hebben 1" voegde hij er smalend aan toe. Harry liet heel deze heftige dialektiek dood kalm over zich heen gaan en sprak „William, laat me al je schoenen eens zien."... De knecht stond nu traag van den rand van zijn bed op even zag hij Harry onbestemd-ach- terdochtig aan, dan sleepte hij met den voet, onder den muurkast, zijn heele bezitting aan schoenen over de vlakte. Harry nam ze stuk voor stuk mee naar het raammet den rug naar ons toegekeerd onder zocht hij ze op zijn gemak. „William, heb je geen last van buikpijn nu en dan „U bedoelt zeker omdat dat ééne paar schoe nen wat nattig is Zijn uw schoenen nooit nat, mijnheer Moet u mij hebben 1 Het heeft immers om 4 uur geregend." „Een druilend motregentje, William daar worden je schoenen niet zoo nat van, en hij zette een der natte schoenen op de vensterbank. Met vermakelijke ergernis wierp William nu op „U hebt mooi praten, mijnheer, maar het is een heel eind van den boomgaard naar huis." „Zoo de boomgaard peinsde Harry hardop. „Ja, mijnheer, de boomgaard. En daar is het nat in het gras." „Daar was je dus toen het regende En hoe laat ging je naar huis „Wel toen mijnheer de Hertog het me liet zeggen." „Floe dat „Hoe dat Hoe dat De witkiel gaf me toch een boodschap van den Hertog of ik naar de bruine kamer wou gaan en of ik daar zoeken wou in een van de plaatwerken, die daar op tafel lagen, naar een dunne grijze enveloppe uit Clombomber. Er ligt een zakje sigaren op de schoorsteen, liet de Hertog er bij zeggen, en daar mocht ik uit opsteken het was goed tegen de muggen, dat er eens gerookt werd, liet de Hertog zeggenNu dan Wat doe je dan Dan ga je met je natte schoenen. Maar toen heb ik eerst droge aangedaan." „Is dat alles, William vroeg Ilarry min zaam neerbuigend. En met zekere benauwende aarzeling klonk William's „Ja mijnheer." [Wordt vtrvolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i|i|iiiiilj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1