Sanapirin Gevatte Koude Griep en Influenza Postcheque- en girodienst. Naar verluidt, zal niet worden, overgegaan tot wederinvoering van rentevergoeding op salai bij den postcheque- en girodienst. Het tarief der ongevallenwet. Bij Kor. bes!is het tarief, bedoeld in artikel 40, eerste lid, der ongevallenwet 1921, over het kalenderjaar 1927 met 25 pCt. verlaagd ten aanzien van a. de werkgevers der ondernemingen die op 31 December 1925 voor risico der Rijksverzeke- ringsbark waren verzekerd b. hen, die met of in plaats van de onder a genoemde werkgevers in dezeifde onderneming als werkgever zijn opgetreden of in der l00p van 1927 als zoodanig zullen optreden. Opheffing speelkaarten-belasting. Naar wordt vernomen, zal de belasting op speelkaarten niet met 1 Juli a.s., doch met 1 April a.s. afgeschaft worden. Handelaren, die alsdan nog in het bezit zijn van ongebruikte gezegelde spellen kaarten, kunnen hun zegelkosten gerestitueerd krijgen. De arbeidswet voor bakkerijen. De herzieningscommissie van de baKkerij- paragraaf der Arbeidswet 1919, heeft, verslag van haar werkzaamheden uitgebracht aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Do voorzitter, de heer Zaalberg, gaf in over weging de volgende vragen als hoofdpunten van bespreking in behandeling te nemen 1. Is een algemeen aanvangsuur van 6 uur aanbevelenswaard 2. Behoort er verschil in aanvangsuur ge maakt te worden naar de grootte en den aard der bakkerijen en naar hare ligging 3. Zoo ja, wat behoort het vroegste, wat het laatste uur van aanvang te zijn 4. Voor welke categorie van bakKerijen zul len de verschillende uren van aanvang gelden 5. Moet voor-arbeid worden toegestaan aan alle of een deel der bakkerijen of aan geen enkele 6. Zoo ja, aan welke, hoeveel uren, hoeveel arbeiders 7. Hoe moet de arbeidsregeling zijn van hen die voor-arbeid verrichten 8. Moet in bakkerijen waar geen voor-ar beid voor gezellen is toegestaan, aan den patroon vergund worden voor-arbeid te verrichten 9. Zoo ja, in welke bakkerijen en hoeveel uren 10. Regeling voor den Zaterdag. 11. Regeling voor oen Maandag. 12. Vervoer-en verkoopverbod. Ook zouden nog andere, niet minder belang- nje aangelegenheden de aandacht dienen te vragen, zooals de regelng voor de Israëlitische bakkerijen, de werktijdregeling op dubbele leestdagen, de bedrijfsleiding voor de rogge broodbakkerijen en de belangen der bakkerijen van ander gebak dan brood. Met dit schema ging de commissie accoord. scbe beteekenis, maar meer eene uiting van po litieke ïngenuïteit, die bij de laatste crisis hoog tij heeft gevierd het blijkt meer en meer, dat zoowel S. D. A. P. als V. D. wezenlijk geloofd hebben, dat zij het gezantschap bij den Paus eerst maar het behulp van de Cristelijk-Histo- risclien hadden af te schaffen, en het daarna den Roomsch-Kath. aan te bieden om dezen met tranen van vreugde in de oogen tot hun politieke bondgenooten te krijgen- Maar al doet zooveel politieke onschuld weldadig aan, ze lekende niet met twee primaire waarheden, ten eerste, dat de Katholieken aan dit gezantschap niet die waarde hechten, die een Kersten of Lingbeek daaraan toekennen, die in ernst mee- nen, dat met het behoud of de afschaffing daarvan de Katholieke Kerir ten onzent staat of valt. 1 er. tweede, dat voor nieuwe partijforma tie de Coalitie zich ganschelijk moet hebben uitgeleefd en zulks is nooit het geval met wien men ontijdig den levensdraad afsnijdt. De beroepsvorming en de werkeloosheid. Naar de „Masb." verneemt, overweegt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de instelling van een commissie, die, met het oog op het groote tekort aan arbeiders in verschillen de bedrijven en daarnaast het groote leger on geschoolden, zal overwegen in hoeverre in deze door beroepsvorming of aankweeking van vak kennis mede met het oog op de bestrijding van de werkloosheid, iets kar worden gedaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Geef ons Co lijn terug." "Merkwaardig, zeer merkwaardig is het dat in de Eerste Kamer de S. D. A. P. thans openlijk komt met den kreetGeef ons Coliin weerom", schrijft Het Vaderland" terecht. Het liberale orgaan uit Den Haag voegt er bij Berouw komt te laat, en is altijd het gevolg van haast. Wat was er een haast om Coiijn weg te krijgen, en daarvoor ging de S. D. A. P wie het mets kon schelen, of er al of niet een ge zantschap bij den Heiligen Stoel is, bij den anti papist Kersten op schoot zitten, van de leer que tous les moyens sont bons, hors ceux qui a'vor- tent De S. D. A. P. stond trouwens niet meer vrij zij kon geen middel ongebruikt laten om den gehate te doen vallen,- nu üen ambtenaren en den onderwijzers was voorgespiegeld, dat de gulden tijd weer zou aanbreken, als hij maar voor een ander had plaats gemaakt. Hoeveel verstandiger en hoeveel meer in 's Lands belang zou de S. D. A. P. en al wie ter Linkerzijde wenschte, dat de verbetering van onze finan ciën, ook gepaard zou gaan met \erzachting van de maatregelen, aie slechts door den financiee- len nood waren gerechtvaardigd, gehandeld heb ben, als ze Coliin hadden laten zitten, die weer aan den opbouw hadden willen beginnen als ze dan al hun invloed hadden gebezigd,' om hem in dezen tot. iets sneller tempo te krijgen dan van dezen voorzichtten financier was te verwachten. Voorzichtig is hier een lofwoord, want het was de eigenschap, die de Minister van finan ciën, die in Augustus 1923 optrad, moest heb ben, waar hij onze geldmiddelen in zoo bedroe- venden staat vond. En bij die opbouwende po litiek had de S. D. A. P. zeker ook steun van Rechts gehad. Nu zit zij met een groots massa teleurgestelden, die zich van de houding van de S. D. A. P. op 11 November 1925 gouden ber gen hebben gedroomd, en dat zulks een gevaar oplevert voor eene partij als de S. D. °A. P zal wel geen betoog behoeven, en hare machte loosheid om voor deze teleurgestelden iets te doen, brengt sommige leden daarvan zoo van de kook, dat ze openlijk bekennen, dat zij in de politieke woestijn zijn geraakt, en dat ze daarom terug verlangen naar de vleesch- potten van Farao-Colijn. Dit alles deert natuur lijk het tegenwoordige ministerie nietde Rech terzijde zal er weinig voor voelen de S. D, A. P. uit de impasse te helpen, waarin zij zichzelve door het avontuur van 11 Nov. heeft gestort. En ze heeft daarenboven toch wel, door de crisis op dien dag veroorzaakt, dit geleerd, dat alle overhaasting, om weer in coalitie vereenigd te worden, op teleurstelling moet uitloopen. Zoo is deze noodkreet in Int Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer dan ook niet van practi- Provineiale kieskring Delft. De candidatenlijst voor de a.s. Statenverkiezing De provinciale kieskring Delft, hield'zater dagmiddag onder voorzitterschap van den heer Wubbe, een spoedeischende vergadering ter behandeling van een verzoek va.n een vijf tal kiesvereenigingen te Schiedam en om liggende gemeenten tot herziening van het be f1"11 Jan, de, vergadering van 22 Januari 11 betreffende de samenstelling van de candida' tenhjst voor de a.s. statenverkiezing. Prof. dr. Alph. Steger, voorzitter van de Fe deratie, woonde mede de vergadering bij De voorzitter memoreert het verzoek van chiedam, Vlaardingen, Viaardinger Ambacht Maassluis en Ketheldoch merkt op, dar bij de definitieve samenstelling van de candida tenlijst op 22 Januari volgens het reglement is gehandeld. Reglementair is de spoedeischende vergadering eq«ter aangevraagd, en eerst dient dus te worden beslist, of de herziening van de candidatenlijst zal plaats hebben Vooraf wil hij aan de afgevaardigden van Schiedam vragen, of de bedreiging, om met een vrije lijst uit te komen, wordt ingetrokken dat is noodzakelijk in het belang van de een heidra de R. K. Staatspartij. Men kome man moedig met zijn meening voor den dag Prof. Steger heeft met beide partijen ge sproken en dankt voor do loyale wüze, waar- verschaft.6171 inlicht*S™ heeft Hij heeft zich afgevraagd, of men zich niet te straf aan het reglement heeft gehouden. Hij heeft den indruk gekregen, dat het reglement met is gepasseerd, 't Eenige, buiten het regle ment, ,s de stemming in den Kieskring voor 22 Januari Was de stemming in December niet geschied dan waren er geen verwachtingen pgewekt die tot ontsteming konden leiden. Men heeft toen gestemd over de volgorde van 13 candidaten en dat is onverstandig geweest. Zeker daar zat wel niet de bedoeling aan vastgeknoopt, dat de nummering toen een offi cieel karakter zou dragen, doch er werden toch verwachtingen door opgewekt Men heeft de bedoeling uitgesproken, om met een eigen lijst uit te komen, doch dat is nu, volgens de verxlaring van Schiedam, van de baan. Doch wat zal nu het gevolg zijn 9 Dat vele stemmen van de Katholieke lijst ver loren zullen gaan. Dat is ook de meening van personen m Schiedam, die buiten de kiesver eniging staan. Op een eigen lijst stemt men daar wellicht ook met, maar op deze lijst zeker met. Daarom dringt hij erop aan, het besluit van de vergadering op 22 Januari te annuleeren, wijl men onder invloed heeft gestemd, wat z i. verkeerd is. En derhalve vraagt hij den afgevaar digden de vergadering van 22 Januari te recon- strueeren, te beginnen bij het punt: de defini tieve candidaatstelling. De voorzitter wijst erop, dat in de vergade ring van 18 December de vraag is gesteld, om op denzelfden weg voort te gaan als in 1923. Door het bestuur is toen geadviseerd de ver gadering als in 1923 te houden. Er is geen concreet voorstel gedaan, en ten slotte is besloten, te doen als in 1923 m den Prov. Kieskring. Hij is van mecriing, dat daar geen fout in zat, en niemand heeft daarover eenige op- of aanmerking gemaakt. De num mering op 18 December was een voorloopige meening, dienende als advies aan de plaatse lijke kiesvereenigingen. De bedoeling heeft geenszins voorgezeten om Nolet te passeeren. Hij ziet geen fouten, ook niet tactisch. Doch het feit, dat Schiedam na de stemming voor de 3e plaats de zaal heeft verlaten, is wellicht eenigszins de reden geweest, dat in het geheel niet op Schiedam is gestemd, 't Bestuur kan echter in deze quaestie niets doen het woord is aan de vergadering. Nadat het bestuur bij monde van den voor zitter verklaard had, het te betreuren, indien de Djst veranderd werd, werd daartoe echter toch besloten met 74 tegen 26 stemmen. Besloten werd om thans 11 in plaats van 10 candidaten te stellen. De uitslag was als volgt 1. J. D. De Kok, Loosduinen 2. M. Mooy- Ita bietten wettig beschermd tegen vervalschingen na in aanvaring is geweest zal vermoedelijk morgen de dokken van Wilton weer verlaten en zee kiezen. 600 14 man, Den Haag; 3. J. A. Nolet, Schiedan 4. A. J. van Rest, Poeldijk (met algemeene stem men)5. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer Delft6. F. J. A. J. M. IJzermans, Vlaardingen 7. J. A. G. M. van LIellenberg Hubar, Rijswijk 8. M. Zomerdijk, Delft9. A. Hegge, Overschie 10. W. F. J. Rey, Vlaardingen 11 W. M. van der Knaap, Wateringen. De quaestie van een in uitzicht gesteld com promis betreffende de eerste plaatsvervan gende leden, bracht een uitgebreide discussie, welke tot geen resultaat leidde. Algemeen was' men nu van gevoelen, dat het reglement van den Kieskring Delft niet deugt. Met het gevoelen van verschillende leden kan echter eventueel worden rekening gehouden. Propagandaclub „St. Leonardus." Belangstellenden worden hierdoor nog eens herinnerd aan de vierde lezing over het Socia lisme, welke de Weleerw. pater. prof. de Beaufort morgenavond in den Kath. Kring zal houden. Zij, die zich voor deze lezingen interesseeren, worden in hun eigen belang aangeraden tijdig aanwezig te zijn, omdat zij, door te komen, als de curcus reeds aan den gang is, een gedeelte zullen missen, terwijl zij tevens de lezing storen door hun laat komen. UIT VI,AARDINGEN. Directe belastingen. Rij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger te Brielle de tijdelijke adjunct-inspecteur der belastingen mr. P. de Lange, ter inspectie Vlaar dingen. Havenwerken. De gemeenteraad stelde zonder hoofdelijke stemming een bedrag van 70.000 ter beschik- king van B. en W. voor verdere verlenging van den kademuur aan de Koningin Wilhelmina- haven. Alhier slaagde voor het exa- men werktuigkundig ing. de heer A. Kreber, alhier woonachtig. UIT DELFT. Autobusdiensten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het verzoek van de N. V. Stevens' Expeditiebedrijf te Voorburg (Z. H.) om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Leiden naar Delft, afgewezen. INGEZONDEN. Aanbesteding. Zaterdag heeft ten huize van architect A. Stahlie de onderhandsche aanbesteding plaats gehad van den bovenbouw van het café-restau rant van den heer v. d. Most, dat aan de Koemarktbrug verrijzen zal. Inschrijvers waren de fa. gebr. Smit met 44.979 Heijnsbroek en Leenderts f 54.000 Groeneweg te R'dam 56.949, Boekhorst 57.990 Schotel 58.950 en de Intern. Breda'sche Beton maatij.Wanneer de gunning zal plaats hebben is nog niet bekend. Invoer van spiritualiën in Canada. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor den Beneden-Maas verzoekt belangheb benden mede te deden, dat volgens ontvangen bericht van de afd. Handei en Nijverheid van het departement Handel en Nijverheid' bii invoer van spiritualiën in Canada niet langer een certificaat van belegenheid wordt geëischt. De glasarbeiders-kwestie. Naar wij vernemen is bij de Arbeidsbeurs be richt ingekomen, dat de beide glasarbeiders Jumet, welke m Frankrijk hadden willen gaan werken doch in dat land niet werden toe gelaten wederom bij hun vroegeren werkgever te Jumet m dienst konden komen. Deze arbei- ers, waarover in de laatste raadsvergadering nogal wat te doen is geweest, hebben echter ge- weigerd dit werk te aanvaarden. Droevig ongeval. Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf is de UIT Vr°Uu A" J" nabiJ hetSt" Liduma- fcMgenoolnj TaawgCZakt' Zlj met haar ectitgenoot J. T W., wonende Wilhelminaplein uestirh|ler' eeU bezoek wilde afleggen aan het gesticnt. Zij js de inrichting binnengedragen, ™r, Ris den dood constateerde tengevolge hartverlamming. Hierna is het lijk van de vrouw oor de politie per brancard vervoerd naar de woning van haar schoonzoon, wonen de op de Warande. UIT ROTTERDAM. Dorus Rijkers ziek. pc>rni>rU<i Rljke,rS.' de 80"jari£c zeeheld, die sedert eenige dagen bij familie alhier logeert is plotse ling ziek geworden. De oude man klaagde over pijn m de maag en had Zaterdag aanmerkelijke verhooging Van temperatuur. Zijn familie in een Helder werd gewaarschuwd. Deze vertoeft thans eveneens te Rotterdam. Gisteren was de toestand van Dorus Rijkers weer iets gunstiger. Levensgevaar is er niet. Het gezonken s.s. „Fianona." De pogingen om het Itaiiaansche s.s. „Fiano na dat de vorige week onder Vlaardingen ge zonken is, vlot te krijgen, zijn tot dusverre niet met succes bekroond. Ook hedenavond is een nieuwe pogmg daartoe mislukt. Met vloed komt het water op het achterschip tot over de reeling. avenJ is vari dien aard, dat men met voortdu rend pompen het vaartuig niet vlot kan krijgen, want wat de pompbooten wegzuigen, stroomt door de groote scheuren weer naar Linnen. Om er deze omstandigheden wenschen de in specteur van den Waterstaat en de havenmees ter geen permissie te geven het vaartuig tus- schen langszij liggende pompbooten naar Wil ton terug te brengen. Zij zijn namelijk bevreesd, dat het tijdens dezen tocht midden op de rivier zal zinken. De ruimen 1, 2 en 3 zijn thans leeg gemaakt. Morgen zal voortgegaan worden met pompen en daarna zal men trachten door een bekisting ter plaatse de scheuren voorloopig te dichten. Daarna zal men waarschijnlijk in staat zijn het vaartuig naar Wilton te sleepen ter re paratie. Het s.s. „Rio de Janeiro," dat met de „Fiano- Het garantieloon in de glasindustrie. In uw blad van Zaterdag 12 Febr. is vermeld, dat het na bemoeiingen van de Ned. vereeniging van Fabrieksarbeiders gelukt is het garantieloon op 40 cent te bepalen, terwijl verder nog de eischen zijn gesteld van 6 vacantiedagen en de invoering van de 48 urige wekweek, met zoo- damge verlioogmg van het loon, dat het verlies (thans 51 uur) wordt gecompenseerd. Dit is geheel onjuist. Wat is het geval Het bovengenoemde betreft de Vereenigde glasfabrikanten, alhier. Er wordt bij één oven, waar zoogenaamd handwerk wordt verricht, een proef genomen met een nieuwe stookinrichting, die tot heden nog met de gewenschte resultaten heeft opgele verd, tengevolge waarvan de betrokken arbei ders niet hunne gewone werkzaamheden konden verrichten en eiken ochtend of middag naar huis werden gestuurd. Dit feit wekte bij de betrokke nen ontstemmend, zoodat besloten werd met de directie overleg te plegen. Met drie afgevaardigden heeft toen een bespre king plaats gehad, niet met de directie, maar met den heer Bouwman, die medewerking toezegde. Maandag daarop werd bericht ontvangen dat voor de uren, waarin geen arbeid werd verricht, 40 ct. per uur zou worden uitbetaald aan dé blazers en 35 ct. per uur aan de stelders, volgens het oude contract. Het nieuwe contract bepaalt slechts een uitkeering van 25 ct. per uur. De correspondent van de „Voorwaarts", van wien het foutieve bericht afkomstig is, moest toch weten dat deze punten al reeds aan de di rectie bekend zijn dat zelfs op 4 Febr. 1.1. een hernieuwd schrijven is gericht om over de kwes tie met de directie te mogen spreken en dat niet alleen de Ned. Ver. van fabrieksarbeiders maar de drie samenwerkende organisaties namelijk de R. K.- de Christelijke- en de Ned. Ver. van fabrieksarbeiders hiertoe hebben medegewerkt. Ik zou er prijs op stellen wanneer de bedoelde correspondent eerst eens goed naging wat er gebeurd of ging gebeuren, alvorens hij een bericht lanceert. Bezint alvorens men gegint, geldt ook bij het voeren van propaganda. M. J. Verdoes, voorzitter R. K. fabrieksarbeidersbond „St. Willebrordus" Afd. Schiedam. Gemeenteraad, Vergadering van Vrijdag18 Februari. Vervol gingekomen stukken. Van B. en W. voorstel om hun college te machtigen tot openbare verhuring tot 31 Dec. 1927 van eenige aan de gemeente toebehoorende perceelen wei- en grasgewas in den Oud- en Nieuw Mathenesser-, den Nieuwlandsche polder en in Kortland, alsmede van een perceel wei land in den Klein Babberspolder, hetwelk ge deeltelijk aan het Hoogheemraadschap van Delf land in eigendom behoort. De machtiging hiertoe wordt verleend. Van de alhier gevestigde Bijzondere School besturen aanvragen om de gemeentelijke ver goeding, bedoeld bij art, 101 der Lager Onder wijswet 1920 ten behoeve van de onder hun Besturen staande Bijzondere Lagere Scholen over 1926. In handen van B. en W. om advies. Van de commissie voor het Stedelijk Museum schrijven, waarbij wordt aangeboden de rekening van het Stedelijk Museum over 1926. In handen van de commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van mevr. E. M. L. Jonker RoelantsKlei- pool schrijven, houdende bericht, dat zij met dank voor het in haar gestelde vertrouwen, gaar ne haar herbenoeming tot lid van de commissie voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan neemt. Kennisgeving. Agenda. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoe ming van den heer M. Nesse tot bezoldigd amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Hiertoe wordt besloten. 2. Voorstel van B. en W. om ren heer W. J. Goslinga, gemeentelijk inspecteur van het omerwijs, aan te wijzen als gedelegeerde van de gemeente in de besturen van de vereenigingen „De Ambachtsschool voor Schiedam en Om streken" en „De Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken." ill I■Will geneest men met V jpp -Jf In Buisjes van 25-^fO en 75ct. BIJ APOTH. EN DROGISTEN ^(Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ^an ingezonden stukken ook al worden ze mst geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2