KWATTAA Dat's KWATÏA KMCBLAD VOO#? SCHIEDAM OMSTKOSEff. FEUILLETON. VOLLE MELK REEPEN Een grimmig geheim. et Slechts een merk kan aan de spits staan 50ste Jaargang. Donderdag 24 Februari 1927. No. 14794 Bureau KOEMARKT 4. Teïeïoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden /2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Gratis duim s-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam Van Handen uit de mouwen het belang der verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn niet allen evenzeer door drongen, waarschijnlijk doordat dit college zooveel minder van zich doet spreken dan b.v. Tweede Kamer of gemeenteraad. Moge het provinciaal bestuur niet in die mate een uitwerking naar buiten aan den dag leggen en niet in zoodanige expansiviteit tot de massa komen, zooveel te grooter is de invloed, die van de Provinciale Staten uitgaat naar de in terne huishouding van de provincie niet alleen, maar ook die van den Staat. Als bestuurslichaam van de provincie is dit college gemachtigd tot het nemen van verstrek kende maatregelen, vooral wat betreft water staats-aangelegenheden, wegenpolitiek, enz. Ook wat betreft het geven van subsidies vervullen de Provinciale Staten een belangrijke rol. In verband hiermede zal niemand willen ont kennen, dat inderdaad het katholieke belang gemoeid is met een al d,m niet sterke vertegen woordiging. Doch er zijn nog andere privileges. De leden van Gedeputeerde Staten, welk college, zooals men weet, het dagelijksch bestuur uitmaakt van de provincie, worden door de Provinciale Staten gekozen. Ook hiermede «jienen wij katholieken rekening te houden. De belangrijkheid van dit college is niet gering en zal voor ons belangrijker worden naarmate een sterkere katholieke vertegenwoor diging 'haar invloed op deze benoemingen kan doen gelden. Tenslotte zij nog even in herinnering gebracht het kiezen door de Provinciale Staten van de leden der Eerste Kamer. Aan dit feit dient bijzondere aandacht te worden gewijd, in verband met de evenredigè vertegenwoordiging, waardoor, tengevolge van verbrokkeling en dientengevolge toename van het aantal politieke partijen, de kansen der klei nere partijen zijn vergroot. Nu de Eerste Kamer aan invloed heeft ge wonnen, wat de Tweede Kamer daaraan heeft verloren, als gevolg van het verbreken der coa litie in 1925 dienen wij katholieken bij de a.s. verkiezingen der Provinciale Staten alle zeilen bij te zetten om op deze wijze, al is het dan indirect, mede te werken aan een zoo sterk mogelijke ver tegenwoordiging in het invloedrijke lichaam als de Eerste Kamer is. Zoo bezien, mogen we veronderstellen, dat alle mannen en vrouwen doordrongen zijn van den ernst, welke de verkiezingen van de Pro vinciale Staten stempelt. Voor Noord- en Zuid-Holland is, gelijk bekend, de dag der stemming bepaald op 6 April dat ieder dien dag tot een nuttige make, in het belang van de katholieke zaak En tot de propagandisten is in hoofdzaak het opschrift, hierboven vermeld, gericht.Han den uit de mouwen Mannen, kent uw zaak Gij hebt vrijwillig een edele taak op u geno men, de resultaten van uw werk zullen niet uitblijven, terwijl een nog edeler loon u wacht 1 Bij of krachtcHs wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 21 Februari 1927 vergunning verleend aan 14 Hij las stellig in mijn oogen de afkeurende verwondering, die mij vervulde. Hoe kwam hij ^,an dat besluit Waarom had hij zoo'n klaar blijkelijke verdenking tegen de schoenen, de kleeren en het wandelingetje van William Daar herinnerde ik me, dat bij Sheffolds materi aal één gegeven was William's spoor liep van den vijver naar den stal. Had Harry dit over het, hoofd gezien Neen, hij had William ver moedelijk met opzet dapper laten liegen over den boomgaard. „De zaken schiften de menschen in dit geval bijzonder duidelijk," klonk Harry's stem op haar gewoon koeï-zakelijken toon, terwijl wij tot mijn wondering weder het boudoir van Miss Allen- dry binnentraden en hij tegen de tafel leunend bleef staan. Dan wierp hij zijn brandende sigaar het raam uit en deed onbeschaamd hetzelfde met de mijne, die hij uit mijn vingers griste. Je moet hier nu niet rooken, Edward, sprak hij en liep voor de tweede maal door de tusschendeur de slaapkamer der jonge dame binnen. Ik nam maar Weer geduldig plaats op de sofa. Ie. de N. V. Melkhandelarenvereeniging „DE LANDBOUW" tot uitbreiding van de zuivelfabriek in het pand Vellevest 16, kadaster sectie A. no. 1426, door bijplaatsing van 1 elec tromotor van K. K. en 3 electromotoren van 3/4 P. K. elk drijvende een spoelmachine, een gortketel en 2 pompjes, en door verplaatsing van een boterkneedmachine. 2e. J. F. OSTERMEÏER tot oprichting van een inrichting tot het hakken, rooken en koken van vleeschwaren in het pand Groenelaan 31, kadaster sectie M. no 2627, met één electro motor van 1 P. K. drijvende een gehaktmachine. Schiedam, 24 Februari i927. Buitenlandsah Nieuws. De DUITSCHLAND. Fransche troepen in het Saargebied. Uit Keulen meldt men De correspondent der Kölnische Ztg." bericht uit Genève Naar ik verneem, bevat het door het Volkenbonds secretariaat ontvangen rapport der regeerings- commissie voor het Saargebied over de Fransche troepenbezetting, dat in de Maartzitting van den raad besproken zal worden het volgende compromisvoorstelDe Fransche troepen zullen officieel het Saargebied verlaten. Om het door- tochtsverkeer der troepen uit het bezette Duitsch- sche gebied te beschermen, zullen echter 800 man in het Saargebied achterblijven, ter be schikking eener spoorwegcommissie, die nog opgericht moet worden. Deze 800 man zouden als internationale politietroepen georganiseerd en gekleed worden. Bovendien zou de regee- ringscommissie in geval van nood een beroep kunnen doen op de in de buurt gestationneerde Fransche troepen. Dit voorstel is door de regeeringscommissie met 4 stemmen tegen 1 aangenomen en had, zooals beweerd wordt, voordien reeds een on derwerp van onderhandelingen uitgemaakt tus- schen Duitschland en Frankrijk. Het loon conflict in de Duitsche metaalindustrie. Uit Berlijn bericht men De Duitsche metaal- arbeidersbond heeft de arbitrale beslissing voor de metaalindustrie, noordwestelijke groep, die de bedrijven van Dusseldorp tot Hamm omvat, aangenomen. De vakvereenigingen zullen vragen om bindendverklaring der arbitrage, die door de werkgevers afgewezen is. aan ENGELAND. Een Engelse he nota S o v j e t-R usland. Uit Londen wordt gemeld In een Engelsche nota, die gister aan den zaakgelastigde der Sovjets overhandigd is, wordt gezegd, dat de Engelsch-Russische betrekkingen ernstig be lemmerd blijven door de hardnekkigheid, waar mee de Sovjet-leiders en ambtenaren voortgaan Engeland te belasteren en de wereldrevolutie te prediken. De nota spreekt krachtig de telkens terug- keerende Sovjet-beweringen tegen, volgens welke de Engelsche regeering samenzweringen smeedt om het Sovjet-regime omver te werpen. De nota haalt redevoeringen van Boekharin en Rykof aan om te bewijzen, dat het een dwaas heid is, te beweren, dat de anti-Engelsclu: aan vallen in China niet door Sovjet-Rusland zijn opgezet en geleid. De nota waarschuwt de Sovjets op ernstigen toon. dat er grenzen zijn buiten welke het ge vaarlijk is de Britsche openbare meening te drijven en dat de voortzetting van dergelijke Na eenige oogenblikken kwam hij terug en toonde mij eenige snippers van een enveloppe. De rest ontbreekt, deed hij wrevelig, dat is jammer Haar prullemand is zeker van morgen in den papierbak geledigd, we zullen dien moe ten onderzoekenJe begrijpt, dat zij een tusschenpersoon hadden, EdwardHet stuk nota lag natuurlijk in haar notitieboekje ,,3'. beteekent 3 uur, dat staat nu bij mij vast van 3 tot. 4 was de man bij haar, die hier met haar op de sofa zat, hij links en zij rechts, en van wien ik zes fotografieën vond in haar jonge- meisjes-tempel, glimlachte hij „Zes en ik schaterde. „Ja, en tegen ééne is aan den achterkant een vlokje rood haar geplaktdie ééne uit haar album nam ik mee. „Nam je mee verstomd keek ik hem aan. „Inderdaad „3 beteekent 3 uur. Het is nu heel duidelijk, dat de kerel van 3 tot 4 de baan naar haar vrij maakte, het hekje ach ter openend en doordringend tot haar intiem verblijf. „Hoe kwam zij onder verdenking bij je „Oho, onder verdenking Jij durft, Edward Ik verdenk niemand. Verdenking heeft zoo'n ongurstigen klank Ik bepaal me tot feiten. Een feit is, dat deze koppige voorkeur voor een bepaald costuum en een, op bepaalde tijden 10 daden vroeg of laat de opzegging van de handels overeenkomst onvermijdelijk zal maken, waar van dè bepalingen op zulke flagrante wijze geschonden worden, zelfs zal leiden tot een afbreking der gewone diplomatieke betrekkin gen. De regeering hoopt, dat dit protest en deze waarschuwing door de Sovjets met de vereisebte aandacht overwogen zullen worden en dat er geen nieuwe reden tot klagen zal ontstaan. BELGIE. Salarisver hooging Het parlement heeft eergisteren de wet aan genomen, waarbij de ambtenaarssalarissen met 20 pet. worden verhoogd in verband met de duurte. Deze verhooging zal de begrooting jaar lijks met 750 millioen belasten. De volmachten der Belgische regeering. Uit Brussel bericht men De Kamer heeft met 119 stemmen tegen 5 en 10 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen als besluit van het debat over de vol machtsperiode. Belgische socialisten en communisten. Uit Brussel wordt gemeld Bij de bespreking der kwestie van de internationale roode hulp, een communistische organisatie, nam de alge- meene raad der Belgische arbeiderspartij met eenparige stemmen een motie aan, welke aan de socialisten verbiedt mede te werken aan or ganisaties, waar communisten deel van uitmaken FRANKRIJK. Protectionistische rechten. Uit Parijs wordt gemeld De memorie van toelichting op de nieuwe wet van de douane tarieven, welke binnenkort aan het Fransche parlement zal worden voorgelegd, bewijst, dat deze wet een openlijk protectionistisch karakter draagt en dat de bestaande rechten, die al reeds hoog zijn, in vele gevallen nog verhoogd zullen worden. Verschillende redenen worden opgegeven voor het protectionisme van de nieuwe wet. Er wordt op gewezen, dat de industrie zeer groote lasten heeft te dragen en dat de nieuwe tarieven zoo danig moeten zijn, dat daardoor het overschot van den export op den import blijft bestaan hetgeen in verband met de huidige financieele situatie noodzakelijk is. De houding van Frankrijk in Sjanghai. Uit Parijs wordt berichtVolgens de bladen hebben Briand en de Engelsche gezant bespre kingen gevoerd over de gebeurtenissen,in China. De Matin" meent, dat men zich niet moet verontrusten over het vooruitzicht van een bezetting van Sjanghai door de Zuidelijken, maar dat men voorzorgsmaatregelen moet nemen. Er zijn dan ook instructies van zeer krachtige strekking gegeven, opdat de toegang tot de Fransche concessies strikt verboden zij van den dag, voor enkele uren slechts, onver anderlijk aangenomen, eigenaardig kapsel nu barstte hij uit in een gullen lach. Maar jongen, dat doet een meisje immers enkel voor haar vrijer En nu toonde hij mij lachend de foto, die de hertog hem gegeven had.En daarom is ze ook voor twee weken zoo genomen en in dat pracht- costuum en met dat hoogsierlijk kapsel in een mifZerigen motregen te paard uitgereden De feiten zeggen mij echter niet enkel, dat dit meisje verloofd is zij bewijzen ook dat haar ver loving geheim is. Immers William, de huisknecht Weet van geen mijnheer af en die mijnheer komt achter, door het hekje binnen om de intimiteit van de Miss te bereiken. Weer onderbrak een geestig lachje zijn uiteenzetting.En dan die boom gaardbeweging William liegt natuurlijk met zijn onnoozele verklaring over zijn abnormaal lan- delijk verblijf tusschen appelen- en peren-boo- men. Het is zeer gevaarlijk voor de waarheid als huisknechten bekoorlijke meesteressen hebben, Edward Eensklaps schaterde hij het uit, trok me met een ruk omhoog van de sofa, tuurde op den hoogen rug van het meubel. Wel ja, deed hij oolijk, spreekt van zelf, de teere paarlgrijze gebloemde zijde werd aangeslagen door den rook zie eens deze geelachtige pltk boven aan den rechterkant Nu merkte ik deze ook op en staarde hem bewonderend aan. zoowel voor de Zuidelijken als voor de Noor delijken en alle Ghineesche schepen op behoor lijken afstand van de concessies ankeren. Deze maatregelen zijn volkomen vereenigbaar met de politiek van neutraliteit en wij zullen met Engeland kunnen samenwerken voor hun toe passing. Ten slotte zegt de Matin" Wij zijn bereid samen te werken met elke organisatie die be scherming verleenen kan, maar op voorwaarde, dat alle rustverstoorders op voet van volkomen gelijkheid worden behandeld. DE VOLKENBOND. De ontwapenings besprekingen. De deskundigen-commissie van den volken bond voor militaire vraagstukken, welke op het oogenblik te Parijs bijeen is, heeft de heginselen welke voor het opstellen van een leidraad voor het uitwerken en het aanwijzen van de soort van uitgaven die betrekking hebben op de landsverdediging, dienen moeten, vastgesteld. PORTUGAL. Deportatie der revolutionnairen. De Portugeesche regeering heeft een aanvang gemaakt met de deportatie der revolutionnai ren. Maandag zijn de stoomschepen „Lorenco Marques" en „Infante de Sagres" met een groot aantal gevangenen aan boord, uit Lissabon vertrokken. Zij worden naar Angola, Cap Verde en St. Thomé getransporteerd. ITALIË. De fascistische staat. Uit Rome wordt berichtMussolini zet zijn plannen om alle staatsambtenaren, die niet tot de fascistische partij behooren, van hun post te ontheffen en hen te vervangen door fascisten, krachtig door. In de eerste week van Maart zal een lange lijst van consulaire ambte naren en andere Italiaansehe vertegenwoordigers in het buitenland worden gepubliceerd,die van de Italiaansehe regeering bericht zullen krijgen dat hun functies in het vervolg zullen worden waargenomen door jongere krachten, die geheel het fascisme zijn toegedaan. ESTLAND. Het kabinet treedt af. Uit Reval meldt men Het kabinet-Teemant heeft zijn ontslag genomen, daar het parlement met 64 tegen 27 stemmen verklaard heeft, dat de door den minister van Binnenlandsche Za ken genomen maatregelen, betreffende de ge meenteraadsverkiezingen, in strijd zijn met de electorale gebruiken. DENEMARKEN. Emigratie per oorlogsschip. Uit Berlijn wordt gemeld De Deensche re geering overweegt ter bestrijding van de werk loosheid voor jonge emigranten een oorlogsschip ter beschikking te stellen om hun vrijen over tocht naar Canada mogelijk te maken. OOST-INDIëN. Bommen-f abrikant gearresteerd. Uit PadangDe bekende vervaardiger van bommen Mohammaddjati is in de Ommelanden gearresteerd. Tijdens de menging van materiaal voor een bom ontplofte dit, waardoor hem alle vingers werden afgerukt. Hagedis-bescherming. Uit Batavia De resident van Timor keurde „Kom, deed hij luchtig, „de Hertog zal wel terug zijn uit den stal. Wij gaan eens gemoedelijk met hem praten. Zoo verlieten wij het boudoir. De deur der bruine kamer, merkten wij, stond aan, en daar binnen hoorden wij den Hertog, luid mompelend, op en neer loopen. Maar als ik nu nog denk aan dien blik, waar mee hij on.s ontving toen we binnentraden Eén blik van angst, van radelooze opwinding, van verbeten woede 1 Met de handen uitge spreid, als wilde hij ons afweren, stond hij, hoog- opgeric.ht, met bevende lippen, wezenloos voor ons, bleek als een lijk Wij waren als aan den grond genageld Ik greep htm bij den arm. Dan hakkelde de Hertog„Er is toch er is toch ingebroken in de brandkast 1 Groote God JaIn het binnen ste ijzeren kastje." „En mist u iets „Mijnheer Gould, riep hij met verwrongen gelaat het klonk als een doodskreet, om Gods wil ik bezweer u staak uw onder zoek. I En hij snelde de kamer uit en eenige oogenblik ken later hoorden wij de deur der lpkliotheek met een daverenden smak dichtslaan. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1jjau m.uL-iiüMi'a'-LiimnL,mujmmu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1