BAGBLAD VOO/7 SCHIEDAM EN OMSTEEKEU* FEUILLETON Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Vrijdag 25 Februari 1927. No. 14795 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 BureauKOEMARKT 4.Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 Abonnementen per 3 maanden* 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden berekond. cènt, 3 maal 75 cent per regel. Tarieven worden op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering: f 50U bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 20(1 bij dood f 100 bij verlies van een dnim:f fiO hii verlies van een wiisvinaer; f 15 bil verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de NHoll. Algem. Verz.bankbchiedam schip Lourenco van geesche koloniën Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan- kondigiugen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 24 Februari 1927 het verzoek van 1. H. VILLERIUS om vergunning tot op richting van een lompenbewaarplaats in het pand Broersveld 24, kadaster sectie B. no. 1509 2. de N. V. BRANDERIJ-DISTILLEERDE RIJ A. DAALMEIJER om vergunning tot op richting van een distilleerderij in het pand Raam 7, kadaster sectie A. No. 1425, met een distilleerketel en 3. J. A. DEN BOER om vergunning tot oprichting van een veevoederfabriek in het pand Hoofdstraat 63, kadaster sectie L. no. 1421, met 3 electromotoren van resp. 5, 2 en 2 P.K., drijvende een mengmachine en 2 hijsch- lieren, verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 25 Februari 1927. ftultenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND. De arbeidstijd in Duitschland. Uit Berlijn meldt men De rijksregeering heeft den Rijksraad een wetsontwerp doen toe komen tot wijziging van de arbeidstijdsverorde ning, de z.g. arbeidstijdnoodwet, dat o.a. alle vrijwillige overwerk boven wettelijken arbeids tijd, hetgeen tot nu toe onder zekere omstandig heden was toegestaan, verbiedt. Voor een militieleger in Duitschland. Uit Berlijn wordt bericht De democratische Rijksdagfractie verzoekt in een motie de rijks regeering, bij de a.s. internationale besprekingen met nadruk aan te dringen op wijziging der vredesbepalingen, in dezen zin, dat Duitschland door de vorming van een leger, dat op het mili tiestelsel bouwt, in staat gesteld zal worden om de landsverdediging aan de nationale behoeften aan te passen. Het buitenlansch program der Duitse h-n a t i o n a 1 e n. Uit Berlijn meldt men De Duitsch-nationale Rijksdagafgevaardigde Hoetzsch verklaarde te genover den Berlijnschen vertegenwoordiger van de „Soir" dat de Duitsch-nationalen het program van den Volkenbond aanvaard hebben. Zij wenschen de toenadering van alle Europee- sche volkeren en koesteren geen vijandschap tegen Frankrijk. Zij kunnen zich echter niet vereenigen met de bezetting van het Rijnland. Ook Polen moet zijn geestestoestand wijzigen om de oplossing van alle twistvragen mogelijk te maken. 15 MacDonald over de nota aan Rusland. Uit Londen meldt men De nota aan Moskou besprekend, keurde MacDonald goed, dat er geprotesteerd wordt, doch, zeide hij, indien de nota een eerste stap is om de betrekkingen af te breken, dan wenscht hij de regeering en het volk zoo ernstig mogelijk te waarschuwen, dat dit enkel steeds grootere moeilijkheden zal ver wekken en de vrijheid zal vergrooten der kwaad willigen om ons in de heele wereld schade te berokkenen. ENGELAND. G r o o t-B rittannië en C o o 1 i d g.e's voorstel. Uit Genéve wordt gemeld Een onbevestigd bericht hier wijst er op, dat Groot-Brittannië accoord zal gaan met het Amerikaansche voor stel voor een verdere beperking der bewapening ter zee ter uitbreiding van de overeenkomst van Washington tot andere oorlogsschepen, waarbij vermoedelijk het 5-5-3 ratio zal worden aanvaard. De Lissabon naar gedeporteerd. de Portu- FRANKRIJK. voorloopige schuld overeenkomst. Uit Parijs wordt gemeld In de Kamer diende Poincaré Léon Dubois van antwoord in verband met de aankondiging der betalingen aan de Engelsche schatkist. Hij verklaarde, dat het alleen gaat om voorloopige overeenkomsten. Frankrijk zal zijn schulden betalen naar gelang het daartoe in staat zal zijn. Terwijl men dacht, dat wij, wegens de behoefte aan büitenlandsche credieten, ons slechts zouden herstellen na de regeling der intergeallieerde schulden, achtte de regeering Frankrijk krachtig genoeg om zich uit eigen krachten weer op te beuren, zonder zich over te leveren aan de genade van wie ook. Noch Washington, noch Londen heeft ons eenige moeilijkheid in den weg gelegd tijdens het her stelwerk, dat zij integendeel met sympathie gevolgd hebben. Niets wettigt op dit oogenblik de veronderstelling dat er zich een verandering in dit opzicht voorgedaan heeft in Engeland of in Amerika. De voorloopige overeenkomst van Péret, die door de Kamers zonder verzet werd aan genomen, loopt 31 Maart af. Voor dit tijdstip zal geen regeling getroffen worden. De Franse he kiesrechtwijziging. Uit Parijs bericht menDe kabinetsraad heeft besloten de volgende week het voorstel in te dienen om tot het districtskiesrecht over te gaan. De kwestie van vertrouwen zal niet worden gesteld. Briand heeft in den kabinetsraad den toestand in China uiteengezet en den stand derbespre kingen over Tanger. HOOFDSTUK V. De vernuftige winkel. Er was iets gebeurd met Hertog Robert, iets ontstellends, ondenkbaars t Wij hadden het slot der bibliotheek tweemaal scherp hooren toe- klikken ae rampzalige wilde blijkbaar in zijn radeloosheid alléén zijn. Mijn philosophische vriend was, bij 's Her- togs krankzinnigen uitval, naar een hoek der kamer teruggedeinsd en nu trommelde hij zacht fluitend op de ruiten. Plotseling keerde hij zich om. „Edward, als je iemand, die den dood nabij is, in het water ziet spartelen en je nadert en wilt hem helpen en hij slaat woest je hand weg en raast, dat je hem moet laten verdrinken, wat besluit je dan t „Dat hij opzettelijk te water ging, om zich zelf van het leven te berooven." „Dan zou je verder gaan dan je streng ver antwoorden kunt. Het kan óók zijn, dat de man in 't water viel of werd geworpen en nu DE VOLKENBOND. Nogmaals de zetel der economische conferentie. Uit Londen bericht men In het Lagerhuis vroeg men aan Chamberlain, of hij, met het oog op de w'eigering van Sovjet-Rusland om ver tegenwoordigers te zenden naar de economische wereldconferentie, indien deze te Genéve ge houden wordt, aandringen zou op de waar schijnlijkheid, om een Nederlandsche uitnoodi- ging te overwegen om de conferentie te Amster dam te houden. Chamberlain antwoordde dat wegens de kost baarheid en ongemakken van een dergelijke conferentie elders te houden dan in het hoofd kwartier van den Volkenbond, besloten is deze in den regel alle te Genéve bijeen te roepen. De regeering ziet geen redéh om voor te stellen van dezen regel af te- wijken voor de economische conferentie. VAN HET VATIC A AN. De Ontwapening. Uit Rome wordt gemeld De „Observatore Romano bespreekt de ontwapeningskwestie en zegt, dat de algemeene ontwapening gelijktijdig in alle landen moet geschieden. Dit was ook het ideaal van den oproep van Paus Benedictus XV van 1 Augustus 1917 aan alle oorlogvoerende mogendheden. Vermindering van bewapening is noodig in het belang van den vrede met uit sluitend handhaving can een kleine legermacht voor het handhaven van de orde in elk land. Geen betere waarborg voor de ontwapening is er dan de opheffing van den dienstplicht, het systeem dat voor het eerst tijdens de Fransche revolutie werd ingesteld. MAROKKO. De Spanjaarden Volgens een bericht uit Madrid zijn de laatste Spaansche troepen, die verleden jaar door den veldtocht in Marokko naar Afrika zijn gezonden, thans teruggekeerd. Op het oogenblik bevinden zich nog 11.500 man Spaansche troepen als be zetting in Marokko. •ITALIË. Het Italiaansche parlement. Uit Rome wordt berichtBij de opening van de Kamer had een enthousiaste demonstratie voor den vlieger De Pinedo plaats. Daarna werden de gewone werkzaamheden aangevangen. De behandeling van de begrooting zal waarschijnlijk vele zittingen in beslag nemen en tot kort voor Paschen duren. Er gaan stemmen op om de samenstelling van de Kamer, zooals die op het oogenblik is, te wijzigen door de afgevaardigden door fascistische corporaties te doen kiezen. Er is evenwel een groote minderheid in de Kamer, die tegen een dergelijke radicale wijziging van de wijze van samenstelling van het parlement is. In ieder geval verwacht men, dat Mussolini de Kamer op andere wijze zal samenstellen. De POLEN. W i t-R ussische actie in Polen. Naar uit Wilna bericht wordt, ontwikkelt de naar een onafhankelijken Wit-Russischen staat strevende radicale organisatie van de Hromade in den jongsten tijd in Polen, resp. in Wit-Rus- land, een verhoogde bedrijvigheid. Onder de bevolking worden oproepen verspreid, die tot aansluiting bij de organisatie aanzetten. De leider van de Hromade te Wilna is gearresteerd onder de verdenking van samenwerking met de Wit- Russische communisten te Minsk. CHINA. De staking geëindigd. Uit Sjanghai bericht men De staking is zoo goed als geëindigd 20.000 arbeiders hebben eergisteren het werk hervat. In de handelskrin gen hecht men niet de minste beteekenis aan den nieuwen oproep van het algemeene arbeiders- verbond om het werk te staken. De Chineesche autoriteiten hebben agenten naar de Fransche concessie gezonden en daar buiten de Franschen om een groot aantal leiders der stakingsactie doen arresteeren. Plunderende troepen. Uit Sjanghai meldt men, dat de troepen van Soen tsjoean fang de rijstmagazijnen en de zijde- fabrieken te Soenkiang plunderen. Talrijke soldaten worden door hun eigen officieren ont hoofd, die ae tucht pogen te handhaven met het oog op de nadering der Zuidelijken. De büitenlandsche autoriteiten treffen maat regelen tegen de wanordelijkheden. Alle beschik bare troepen worden in gereedheid gehouden. Bij het Zuiderstation te Sjanghai, dicht bij de Fransche concessie, heeft een vechtpartij plaats gehad. Bijzonderheden ontbreken. Soen naar Japan gevlucht. Uit Peking wordt aan het „Berliner Tage- blatt" geseind, dat na de jongste nederlaag van maarschalk Soen diens leger eigenlijk niet meer bestaat. Soen zou bereids Dinsdag naar Japan zijn gevlucht. Door generaal Soen tsjoeang fang wordt te Nanking het offensief tegen de zuidelijke troepen voorbereid, terwijl deze hun nerzijds tenNoorden van deYangtse oprukken.De verwachte botsing tusschen de troepen van Tsjang tso lin en Woe pei foe vond Dinsdag plaats, toen de troepen van Tsjang tso lin over de Haongko oprukten. De troepen van Woe pei foe leden een nederlaag. PORTUGAL. Na de revolutie. Volgens een mededeeling uit Madrid zijn er duizend burgers en militairen, die aan de revolutie hebben deelgenomen, met het stoom- maar liever sterven wil, daar hij overtuigd is, dat 't beter voor hem is onder te gaan dan tot zijn schande voort te leven Kom, we gaan eens in het park kijken. II verdenk Sheffold ervan, dat hij zijn bewakingsdienst stom-ver velend vindt." „Zet je de zaak dan toch door Ondanks den Hertog verbaasde ik mij. „Maar Edward, deed mijn vriend met on benullige goedigheid, als iemand een boord koopt, moet hij er toch een das bij hebben, geloof ik." „Wat bedoel je „Je hebt er niet veel aan, te zaaien en te maaien alléén je moet ook dorschen en dan kreunt het koren onder je slagen, maar de voedzame korrels springen er uit." En hiermee liep hij de trap af en liet mij vrij om mij te verdiepen in zijn wijsgeerige geheimzinnigheid. Op het bordes, aan den achterkant van Rose-Castle, hield hij stand en stak een nieuwe sigaar aan hij blikte links in het ondoordring baar gebladerte, dat den vijver in de verte omzoomde en naar rechts in de richting van den stal, die duidelijk in schuine richting over een gladgeschoren grasveld, vóór onze oogen in de avondzon opblankte een paar honderd schreden verder. Dan liet hij zijn blik langzaam zweven over de breede baan gronds, die zich recht vóór het bordes uitstrekte en die aan beide OOST INDIE. Bommenmakers gearresteerd. Uit Padang meldt men Negen personen zijn te Emmahaven gearresteerd inzake de bom-af- faire. Hieronder is personeel van de werkplaat sen van de Bataafsche. De hoofddader, de Ja vaan Tadjoedin, die zich te Soengeipoear op hield, waar ook de blikomhulsels vervaardigd werden, die dan via Padang-Pandjang gedistri bueerd werden, is voortvluchtig. Verduistering. Uit Padang De sub-agent van de firma Har risons Crosfield Ltd. alhier, de heer S., is gearres teerd wegens verduistering. De landvoogd te Sabang. Uit Sabang bericht menDe G. G. debar- keerde te Sabang ter bezichtiging van de werk plaatsen en installatie van de Sabang Mij., de ambachtsschool en het in aanbouw zijnd krank zinnigengesticht. Bij het debarkeeren hief de bemanning van Hr. Ms. Zeven provinciën een driewerf hoera aan voor de Koningin. zijden zich tot een oprij-pad vernauwde. De ingang van Rose-Castle was immers aan den achterkant van den bouw, langs dit bordes. Hij stond daar zeker vijf minuten in gedachten, nu naar rechts dan naar links met de oogen glijdend langs het fijne grint. „Wat zoek je vroeg ik eindelijk. „Een spoor van een polsstok, Edward." „Een spoor van een polsstok „Zie jij dan hier, in het fijne, vochtige grint, voor 't bordes, het spoor van den mijnheer met de gelapte zool Tjn riep hij eens klaps en sprong links terzijde het bordes af, liep over den graszoom van een naast het bordes prijkend rozenperk, ongeveer twintig pas van het bordes af, tot waar het breed emplacement in de oprij overgingdaar hield hij stand dan bukte hij zich en spiedde spiedde, daar op den grasrand Ik hoorde hem grommelen Dan kwam hij op zijn schreden terug en be zocht, tot op ongeveer gelijnen afstand, het gras om het rozenpern, dat ter rechterzijde lag van het bordes. „De kerel kan goed springen," deed hij ge moedelijk, het is prettig voor zijn meisje. „Springen?" verwonderde ik mij. Nu wees hij mij naar links en rechts op de twee plaatsen in den grasrand, waar hij zooeven met zijn neus bijna, op den grond gelegen had.. „Hij is langs rechts gekomen en langs links heengegaanrechts staaf ginds de voetstap ALLERLEI. Uit Parijs Tegengesproken wordt, dat de Fransche regeering haar goedkeuring heeft ge geven voor de instelling van een constitutioneele monarchie in Syrië met een Egyptisclien prins als vorst. Uit Peking Tangerho, de minister van financiën, is afgetreden wegens het gewone gebrek aan baten in de schatkist. Uit Moskou Het Sovjet.telegraafagent- schap deelt mee De pers te Moskou publiceert een bericht uit Riga volgens hetwelk te Kofno dezer dagen een actie der christen-democraten verwacht wordt, om zich meester te maken van dc macht. Binnenland. Afschaffing van het visum. Het Corr. Bur. seint uit Weenen, dat de Oos- tenrijksche Ministerraad besloot zich van 15 Maart af aan te sluiten bij de door de Neder landsche Regeering voorgestelde overeenkomst inzake opheffing van gedwongen visa in het reis verkeer van onderdanen der wederzij dsche lan den. m 't gras naar het huis toe en links van het huis afde man wipte vlug als een kater over het pad. 't Was jammer voor hem, dat het juist zachtjes geregend had en 't gras geschoren was. Da's een tegenvaller voor den slimmerik. Kom, we gaan naar den stal." Hij liep nu voor mij uit over het groot gazon, al maar loerend naar den grond, waarop hij blijkbaar een spoor berook. „Ben benieuwd, wat Harrison 'heeft te ver tellen," deed hij onverschillig. Wij kwamen aan den stal, traden binnen. Ik keek hem verbaasd aan, toen ik den koet sier, met het hoofd in de handen, ineengedoken zag zitten op de haverkist. Dat de man zich niet verloor in nuttelooze opwinding over het verlies van den renner zijns meesters was ver klaarbaar, doch deze doffe verslagenheid, deze schuwe weerzin was mij ten eenemale raadsel achtig.'Zóó stelde ik mij een schurk voor in een gevangenis, aan wroeging en wanhoop ten prooi. Harry gaf mij snel een wenk en, als had hij Harrison's verdachte ontzenuwing niet be merkt, stelde hij hem doortastend eenige vragen. „Zeg eens, vriend, hoe laat bracht die man je dat briefje „Kwart over tyv.e," klonk het somber. "Herinner je je nog niet, wie het was?" [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1