DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Of OMSTREHEM FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Dinsdag 1 Maart 1927. No. 14798 - regeic 1.75, elke Bureau i KOEU1BKï 4. Tetefaoa Intevaammuaaal 68085 Paatbni s 39. AbonEemiDttn per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummer i 4 cent. Zaterdagavond nummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Adv<rt«ntUai 1B plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingesonden Speciale conditiën voor herhaaldelijk odvertsaran. toegezonden. Incassokosten worden berekend. tfarrbovta 2$ ïit, 3 maal medadseiing»» 75- o par regel. Tarievsn worde» op aanvraag Sratis-Onuevailenverzekering f 500 feij levenslange geheele invaliditeitf Wb§"verMes van een MM, voet oi m« 5 JM Hjj S *0» MJ dnlm; 1*10 bij verlies van een wijsvinder; f 15 bij verlies van eiken andemavSngeiv Buitenlandseh Nieuws. von DUITSCHLAND. Nieuwe voorstellen aan Polen? Uit Berlijn meldt men Rijkspresident Hindenburg heeft gisteren den heer Rauscher, Duitsch gezant te Warschau, ontvangen ten einde op de hoogte te worden gesteld van den stand van de Duitsch-Poolsche onderhandelingen De gezant heeftook heden op buitenlandschezaken zijn besprekingen voortgezet. Men acht het niet uitgesloten dat van Duitsche zijde nieuwe voor stellen zullen worden geformuleerd, die de heer Rauscher dan. na zijn terugkeer naar Warschau aan het oordeel van de Poolsche regeering zal onderwerpen. Vereeniging van Gentrum en Beiersche Volkspart ij. Uit Berlijn wordt gemeld De Germania, het Centrum-orgaan bevestigt de berichten inzake onderhandelingen met de Beiersche Volkspartij over het tot stand brengen van een arbeids gemeenschap. Het blad noemt dit een hoopvol begin van politieke overeenstemming in het Duit sche katholicisme. Zoowel de fractie van het centrum als van de Beiersche volkspartij hebben met algemeene stemmen tot samenwerking besloten. Enkele bladen beschouwen dit besluit, als een nieuwe ruk naar rechts van de Duitsche katholieke partij ENGELAND. Het voorstel van Coolidge. Uit Londen bericht men De Britsche minis ter van Buiteniandsche Zaken, Sir Austen Cham berlain, heeft gisteren in het Lagerhuis medege-. deeld, dat het antwoord is gezonden op president Coolidge's boodschap betreffende een nieuwe conferentie aangaande de bewapening ter zee. Dat antwoord eindigt met de mededeeling, dat. de Britsche regeering de uitnoodiging van de regeering van de Vereenigde Staten aanvaardt en dat zij haar best zal doen om het succes van de voorgestelde conferentie te bevorderen. Zij zou evenwel willen opmerken, dat het verband, hetwelk bestaat tusschen een dergelijke confe rentie en de Werkzaamheden der voorbereiden de commissie te Genève, nauwkeurig dient te Worden geregeld. Heen antwoord aan Moskou. Hit Londen wordt gemeld In het lagerhuis beeft Chamberlain in antwoord op een desbetref- lende vraag, verklaard, dat de regeering geen enkel antwoord op de jongste sovjet-nota zal zenden. D FRANKRIJK. Fransche schulden aan Amerika. Uit Parijs meldt men Bevestigd wordt, dat de onderhandelingen over het, Fransch-Ameri- kaansche accoord over de schulden een zeer gun stig verloop hebben. Bevoegde kringen kondigen aan, dat de onderteekening van de overeenkomst aanstaande zou zijn en slechts afhangen zou van enkele ondergeschikte bijzonderheden. Het Franse h-D u i t s c h e handelsverdrag. Uil Parijs bericht men De minister van Han del deelt mede, dat heden in het ministerie van Handel de besprekingen zullen beginnen met een Duitsche delegatie, om zekere wijzigingen aan te bregen in de commercieele overeenkom sten tusschen beide landen, die op het oogenblik van kracht zijn en tevens om de bases vast te stellen voor een definitief handelsverdrag. 18 Toen hij dit gezegd had, liep hij het bordes voorbij, betrad den grasrand van 't rozenperk, dat links naast 't bordes ligt, en hielt halt bij de plaats waarop hij straks reeds mijn aandacht had gevestigd. „Kijk, Edward, deze voetstap gaat van huis af, wees hij mij den indruk aan in 't gras, cn hij past bij dien van den overkant van 't pad, en, floep, wipte hij over het pad heen- Langs links is hij naar den vijver gegaan, de voetstappen gaan nu met den neus van het huis af. „Hoe viel je dit alles in „Invallen Feiten vallen niet in, maar val len uitEdward onthoud dat toch Miss Allendry reed uit om 4 uur, toen Was William reeds in de bruine kamer. Ze is uiterlijk 3 uur 50 het huis uitgegaan."Meteen sloeg hij zichvoor het hoofd. „Wij hebben vergeten haar lieve voet jes te bestudeeren zij ging natuurlijk langs de gewone paden naar den stal, hield den rechter kant van het park. Wij maakten rechtsomkeert en betraden het stappad. Werkelijk, de „lieve Voetjes" dribbelden druk in het grint, hoeWel De SPANJE. toekomstige status van T a n g e r. Uit Madrid meldt men aan „de Tel." Na liet Fransche antwoord op de Spaansche nota in zake Tanger nauwkeurig te hebben bestu deerd, heeft Primo de Rivera gisteren een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat hij zich haast het publiek mede te deelen, dat de Fransche nota niet hartelijker kon zijn en dat de argumenten niet beter hadden kunnen zijn gesteld. De Spaansche regeering hoopt evenwel in staat te zijn deze argumenten te weerleggen. Het publiek, zegt hij verder, moet zijn kalmte bewaren en vertrouwen, dat alle redelijke Spaansche eiscben door Frankrijk zullen worden ingewilligd, evenals later door Engeland en Italië. GRIEKENLAND. Venizelos weer in de politiek. Aan de „Chicago Tribune" wordt uit Athene gemeld, dat Venizelos zijn voornemen, om niet meer aan het politieke leven deel te nemen, heeft laten varen en aangekondigd heeft, dat hij zich candidaat zal stellen bij de a.s. verkie zingen voor den senaat. ALBANIË. Plannen van Achmed Zogoe? De „Reichspost" verneemt uit Skoetari, dat Achmed Zogoe, de president van Albanië, zich eerlang naar het buitenland zal begeven om te trachten een buiteniandsche prinses naar het altaar te geleiden. Na zijn huwelijk zou hij dan de koningskroon van Albanië op zijn hoofd plaatsen. Volgens het Belgradosche dagblad „Vreme" moet Achmed Zogoe op het oogenblik over veel geld beschikken en een grooten staat voeren. HONGARIJE. Bolschewistisch complot ontdekt. Uit Boedapest wordt gemeld De jjolitie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag 50 per sonen gearresteerd, die beschuldigd worden van voorbereiding van een communistischen Putsch. Volgens de politie heeft men hier te doen met een van Moskou uit georganiseerde beweging. Onder de vijftig gearresteerden be vindt zich ook de voormalige Hongaarsche plaatsvervangende volkscommissaris Zoltan Szanto, in wiens woning het hoofdkwartier der Hongaarsche communisten gevestigd is. Szanto 'had reeds Zaterdag vernomen, dat de politie hem op het spoor was en had daarom den nacht trein naar Weenen genomen. De politie had evenwel de grensautoriteiten gewaarschuwd, zoodat hij aan het grensstation uit den trein gehaald en gearresteerd werd, waarna hij naar Boedapest werd teruggebracht. Bij een huiszoeking in de woning van Szanto vond men exemplaren van een Hongaarsch tijschrift, getiteld „De nieuwe Maart", dat door een Weensche drukkerij was gedrukt. POLEN. Vertegenwoordiging bij den Volkenbond weer op de begrooting. Uit Warschau bericht men De begrootings- commissie uit den Poolschen Senaat heeft de bespreking van de begrooting 1927-1928 be ëindigd zonder belangrijke wijzigingen in het ontwerp, dat door den Landdag was aangeno men. Niettemin besloot de commissie den post voor een permanente vertegenwoordiging van op grooten afstand. En ze had haast ook, Ed ward Geen beetje Foei jonge dame, wat een passen Hij keerde zich weer om, liep in •gedachten terug naar den voetstap van de ge lapte zool links van het bordes.Onzevriend moest zich haasten,de Hertog kon immers ieder oogen blik thuis komen Hij snuffelde over het gazon ver links van het bordes. „Wat heeft hij gehold Ala, Edward, dat kunnen wij ook Nu zette hij er, voorovergebogen, steeds dep grond bespiedend, een vaartje in, dat ik dacht te bezwijken, rende in een wijde naar links zwaaiende bocht over het gras, sprong alle paden over, die hij ontmoette, tot hij bij de beukenlaan, die van t noorden ,op den vijver aanloopt, geko men, Sheffold ongeveer onderste boven wierp, één voetstap zette in die vreede laan, op het ga zon aan den overkant der laan terecht kwam en eindelijk pardoes in een kreupelboschje vlak bij den vijver neerviel Toen ik hem daar inhaalde lag hij schater lachend op den grond en'riep luidkeels „Shef fold, Edward, kom toch eens kijken, hier is het nest van den witkielHier heb je zes en dertig maal die malle zool 1 Wij kwamen naderbijmet poti00d kraste hij op een papier uit zijn portefeuille een teekening van den driedubbelen tocht van den witkiel-paardendief. Polen bij den Volkenbond weer aan te bren gen, welke door den Landdag was geschrapt en zij verhoogde diensvolgens de begrooting met 150.000 zloty. OOST-INDIE. Bestrijding sluikhandel. Uit Batavia meldt men De veldpolitie in Riouw en Onderhoorigheden is uitgebreid ter bestrijding van den sluikhandel in opium te Poeloe Samboe. De onlusten te Batavia. Uit Batavia Het voor-onderzoek van de zaak tegen de communisten, die deelgenomen hebben aan de onlusten te Batavia en te Tangerang is afgeloopen. Totaal zijn 1900 personen gehoord. Verduistering. Uit Batavia bericht men Notaris P., die te Ambon verduisteringen pleegde, is in preventie ve hechtenis gesteld. Verspreiding van valse h bankpapier. Uit Batavia: De „Javabode" merkt in ver band met het vinden van een valsch biljet van 50 te Soerabaja op, dat volkomen ingewijden overtuigd zijn, dat biljetten uitgegeven werden niet politieke oogmerken conform het koloniale bolsjewistische program. Nader wordt vernomen naar aanleiding van het vinden van dit biljet, dat onder het bolsjewistische regime in China een speciale organisatie belast is met de verspreiding van valsch bankpapier, dat vervaardigd wordt op een drukt erij, waar eveneens het bankpapier van een bepaalde regeering gedrukt wordt. De vervaardiging en de verspreiding is derhalve een staatszaak. Inderdaad zijn uitsluitend C.hi- neezen belast met het in omloop brengen en zij maken deel uit van de vertakkingen van een valsche-geld-centrale in China. Dc verspreiding gaat voorshands met uiterste voorzorgen ge paard, maar niettemin hebben ij verigenasporingen gen reeds uitgewezen, dat Soerabaja en Bandjer- masin belargrijke een!ra van verspreiding zijn. CHINA. De toestand in Sjanghai. Uit Londen bericht men Volgens de laatste berichten uit Sjanghai is de toestand aldaar iets verbeterd en is het dreigend gevaar van een be zetting door de nationalisten uit Kanton schijn baar voorloopig geweken. Zoowel Soen Tsjoean Pang als Tsjapg Tsoeng Tsjang zijn te Sjanghai aangekomen, nadat hun troepen in een verdedi gingslinie ten Zuiden van Sjanghai zijn opge steld. De pogingen van het arbeidersverbond om nogmaals een algemeene staking te organisee- ren als protest tegen het landen der Engelsche troepen, is mislukt. Het transportschip Meganli met generaal- majoor Duncan, bevelhebber der verdedigings troepen van Sjanghai, aan boord is Zaterdag avond aangekomen. Generaal Lipoosliang, de commissaris voor de verdediging van Sjanghai, heeft een order uitgevaardigd waarbij de W< os- soeng-doorvaart der Whangpo-rivier, de eenige toegangweg uit zee naar Sjanghai, van zes uur 'savonds tot zes uur des ochtends gesloten voor de scheepvaart moet blijven, ten einde een mo gelijken aanval van zee uit der nationalistische troepen te beletten. Het consulaire corps heelt tegen dien maatregel geprotesteerd en verwacht een minnelijke schikking. Soen Tsjoeang-fang trekt zich in het particuliere leven terug Uit Sjanghai wordt gemeld, datSoen Tsjoeang- fang, als hij teruggekeerd is van Soengkiang, zich in het particuliere leven zal terugtrekken,zich zal vestigen in de internationale nederzetting en alle macht laten aan den „oorlogsheer" van Sjan- toeng, Tsjang Tsoen-tsjang. ALLERLEI. Uit LondenVolgens de „Daily Express" zal Beatty, Eerste Lord van de Admiraliteit, binnenkort aftreden en vervangen worden door Roger Key es. Uit Berlijn Gemeld wordt, dat het Noor- sche Storthing besloten heeft de spoorwegta rieven met ongeveer 20 pGt. te verlagen. Uit Londen De stakers in de haven van Tolombo zullen heden het Werk hervatten, daar alle partijen het onvoorwaardelijk eens zijn over het arbitragevoorstel der regeering. Uit Nieuw-DehliDe minister van finan ciën stelde bij de indiening van de begrooting vast, dat er een overschot is van 2-J millioen pd. st., d. i. 1| millioen méér dan de raming. B I n n e n 11 n d. Voor-ontwerp-Ziektewet. De desbetreffende commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid heeft haar overleg geëindigd over het voor ontwerp-Ziektewet. De strekking van het uit te brengen advies mag vrijwel gun stig genoemd worden, want hoewel verschillende bedenkingen tegen het ontwerp zijn gerezen en eenige desiderata zijn geopperd, zijn de bezwaren toch niet van een dergelijken principieelen aard, dat het beginsel van de wet niet te aanvaarden zou zijn. Naar verwacht wordt, zal de Hooge Raad van Arbeid in de tweede helft van Maart over het voor-ontwerp-Ziektewet vergaderen, ten einde zijn advies aan den Minister vast, te stellen. De economische politiek. Naar de „Volkskrant" verneemt, zijn Zater dag ter reeds aangekondigde aanvulling var.de subcpmmisie uit de commissie voor de econo mische politiek welke tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de omstandigheden, welke verschillende takken van ons volksbestaan on gunstig btïnfluenceeren en daarbij na te gaan in welke mate deze de bestaande werkgelegenheid aantasten of uitbreiding daarvan tegenhouden benoemd de heeren H. Amelink, secretaris van het Christ. Nationaal Vakverbond dr. J. van Beurden, professor aan de abdij te Heeswijk J. Goedkoop, voorzitter van den Metaalbond C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer; dr. H. Lovink, lid van de Tweede Kamer, en F. van der Walle, lid van het bestuur der N. V.V. „Ik ga een blijspel schrijven de geniale wit kiel 1 Kijk hier zijn de voetstappen van den kerel die hij in 't mulle zand drukte, toen hij 't eerst van het hekje naar den vijver ging in dit kreu- pelbosch werd de witkiel geboren zie maar, deze voetstappen wijzen met den neus naar den vijver. Dan laat hij den vijver zijn hakken zien dat was, toen hij weer op zijn nest ging zitten, nadat William zijn boodschap had gedaan en hij hem in slaap had gerookt. Hier, in 't kreupelhout, legde hij zijn vermomming af niet een witkiel, maar een burger met rood haar heeft dus King weggevoerd. Geen witkiel verscheen dus ook bij de allerliefste Miss. En toen de jonge dame naar den stal toog, joeg hij in vliegende vaart, langs een grooten omweg, naar den vijver, doch weer langs het boschje dat teekenen de voetstap pen, die in het boschje komen uit de richting „beukenlaan" hij vermomde zich weer en nu staan ten tweedemale de voetstappen met den neus naar den vijver. En ze zijn scherper, want de eerste, die in die richting wijzen, zijn van half drie, toen regende het nog niet de laatste zijn om 4 uur gedrukt in het vochtige zand. Om 4 uur gelastte hij dus, weer als witkiel, William, naar de bruine kamer te gaan. Mee naar den vijver riep hij nu als juichend, nu komt de klap op de vuurpijl Wij kwamen aan 't water dan begon hij, bij- Volkenbondsraad Naar wij vernemen, zal jhr. van Karnebeek die in verband met de openbare behandeling van het Nederlandseh-Belgisch Verdrag in de Eerste Kamer verhinderd zal zijn de aanstaande zitting van den Volkenbondsraad te Genève bij te wonen, aldaar vervangen worden door Hr. Ms. gezant te Bern, rnr. dr. W. J. Doude van Troost wijk. De mobilisatie-slachtoffers. Dc regeering maakt in een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer overhetont- werp tot het verleenen van steun in een vorm van een jaarlijksche uitkeering voor eens aajl z.g. mobilisatieslachtoffers, duidelijk dat niet een uitkeering kan worden verleend tot hooger be drag dan zou ontvangen zijn, indien een pensioen ter zake van in en door den dienst ontstane ziek te of gebreken zou zijn verleend. Het. is de bedoeling dat weduwen en (of) wee na met zijn neus op den grond, te loopen van den vijver tot het. hekje, voortdurend mompelend „Zie je welzie je welde gelapte schoen zool gaat, na volbrachten arbeid, terug naar het hekje en verdwijnt. Ik dacht het wel, ja, ja, die lieve, trouwe Miss Allendry 1Zulke oogen bedriegen niet „Mijnheer," sprak Sheffold thans uit de diepste volheid zijner mishandelde waardigheid, mag ik u eindelijk vragen, wat u bezielt, mij an derhalf uur, in ondoorgrondelijke raadselen, bij een beukenboom in den motregen te planten en mij nu dwaasheden te vertellen „Mijn allerbeste mijnheer Sheffold," antwoord de Harry en bijna hartstochtelijk vatte hij de beide handen van den toornigen Commissaris vast, u heb mij helpen vaststellen, dat Miss Allendry zoo onschuldig als een engel is; datmoet u een paar dagen rheumatiek waard zijn En toen hij dit gezegd had, stak hij een si gaar op, ging in het gras zitten en gaf ons prijs aan onze grenzenlooze verbazing. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1