bij het parlement maatregelen ingediend voor het stabiliseeren der valuta en het in evenwicht brengen der oegrooting. Uit StockholmDe Coöperatieve ver eeniging te Stockholm heeft het afgeloopen jaar een record behaald. Het aantal leden is toegenomen met bijna 5000 en de omzetten bedroegen meer dan 30 millioen kronen. Uit Belgrado In politieke kringen meent men dat de regeering voornemens is betrekkin gen met Sovjet-Rusland aan te knoopen. Staten-Generaal, TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag2 Maarl. Aan de orde is de voortzetting van de behan deling van het ontwapeningsvoorstel van den heer K. ter Laan c.s. De heer Veraart (R. K.) behandelt eerst het oorlogs- en ontwapeningsvraagstuk in het algemeen. De offers, die de moderne oorlog eischt zijn noch economisch, noch geestelijk, noch cul tureel gerechtvaardigd. Spr. aanvaardt niet het fatalisme, volgens hetwelk wegneming van den oorlog illusie, is, en spr. heeft meer eerbied voor een volk, dat van geweld afziet, dan voor een volk, dat het machtsapparaat helpt vervolmaken Spr.'s bezwaar tegen het voorstel is, dat het aan één kant geen ontwapening brengt en aan den anderen kant ook een opzienbarende verminde- i ing van ons contigent in dezen hoek van Europa door andere mogendheden niet zou worden ge duld. De heer A r t s (R. K. Volksp.) betreurt het, dat aan dit voorstel niet is voorafgegaan een voorstel tot afschaffing van den dienstplicht. Nu dit niet zoo is, kan hij toch met overtuiging voorstemmen, daar christelijke liefde gaat boven verdediging van een land De heer J. J. C. v. D ij k (A. R.) acht dit voor stel een stuk propaganda voor de S. D. A. P., getuige de propagandaredevoeringen op haar vergaderingen. De vraag mag dus rijzen, of, ge zien het propagandastische karakter van het voorstel, daaraan niét te veel eer wordt bewezen, door er diep op in te gaan. Deze vraag moet ont kennend beantwoord worden om te voorkomen, dat men zal zeggen, dat van de andere zijde het Wederwoord ontbreekt. Een prealabele vraag is voor spr. of het ontwerp in strijd is met de grondwet. In de toelichting komt echter een ernstige tegenstrijdigheid. Men wil niet ontwape nen, zeggen de voorstanders, omdat de grondwet bewapening voorschrijft, doch-men erkent, dat er geen vechtleger meer zal bestaan, hetgeen in strijd is met den geest van de grondwet. De heer Albarda: Het standpunt der R. K. Staatspartij is anders. Zij beschouwt een uit vloeisel van de zonde geen overmijdelijkheid. Zij ziet de toekomst der wereld niet zoo somber in. Zij stellen hun hoop op de internationale ont wapening en versterking van den Volkenbond, een standpunt, neergelegd in den Brief van Augustus 1917 van Benedictus XV, later beves tigd door Pius XI. Ook de sociaal-democraten geven aan internationale ontwapening de voor keur, maar zij staan niet voor' een keuze. Men mag van de bewapening in andere landen geen argument maken om de nationale ontwapening te kunnen bestrijden. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland Gecombineerde vergadering van het R. K. V erhond van werkgevers en van liet dagelijksch bestuur der A. R. K. W. X. Op Maandag 28 Februari 1.1. werd in „Huize Voorhout te Den Haag een gecombineerde vergadering van het R. K. Verbond van Werk gevers vakvereenigingen en van het, dagelijksch bestuur der A. R. K. W. V.-federatie gehouden onder presidium van mr. M. P. L. Steenberghe vice-voorzitter van het R. K. Verbond. Besproken werd het voorontwerp van wet i.z. mtkeering van ziekengeld. Het verschijnen der centrale verslagen der fabrieksziekenkassen der vereeniging van Tilburgsche Wollenstoffenfa- brikanten en der R. K. vereeniging van Werk gevers in de Textielnijverheid werd met groote instemming der vergadering begroet. De ver gadering was van oordeel dat bedoelde centrale verslagen op onweersprekelijke wijze aantoonen dat aan de fabrieksziekenkassen, mits met de noodige waarborgen omgeven, een zelfstandige plaats bij de uitvoering der wettelijke ziektever zekering moet blijven toegekend. Bij dit punt kwam tevens ter sprake het congres dat door de vereeniging van Raden van Arbeid medio Maart te Den Haag -over de gewijzigde ziektewet zal gehouden worden. De vergadering betreurde ten zeerste dat- de ondernemingskassen slechts als onderdeel van grootere onderwerpen op het congres behan deld zullen worden en niet speciaal als een onder werp op zich zelf in bespreking zullen gebracht worden, levens was de vergadering teleurgesteld over de keuze van de praeadviseurs aangezien alleen het werkgevers-element dat toch ook ten nauwste bij de sociale verzekering is betrok ken onder de praeadviseurs niet vertegenwoor digd is. Het bestuur werd gemachtigd om zoo noodig maatregelen te nemen een algeheele voor lichting op het terrein der sociale verzekering mo gelijk te maken Vervolgens werd besproken welke houding zal moeten worden aangenomen wanneer eerstdaags het tegenverweer van het R. K. Werkliedenver bond over de z.g.n. „rapporf'-kwestie zal ver schijnen. Over dit punt werd volkomen overeen stemming bereikt. Verder werd stilgestaan bij de reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid en bij het gewijzigde wetsontwerp op de Naamlooze Ven nootschappen. In samenwerking met de andere werkgeverscent,ralen zal hierover bij de Twee de Kamer worden gerequestreerd. Van de Maastrichtsche keramische en glasin dustrie werd een telegram ontvangen inhoudende het dringende verzoek de pogingen om van de regeering beschermende maatregelen te verkrij gen voor hare industrieën ten sterkste te onder steunen. De vergadering verklaarde in beginsel zich tot steun bereid. Over de buitengewone trage werking van de staatscommissie voor de economische politiek werd langdurig van gedachten gewisseld. De vergadering sprak hare groote ontstemming uit over het uitblijven eener meer doeltreffender welvaartpolitiek. Het ontwerp van wet, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp Verdrag van Washington, betreffende den ar beid van vrouwen voor en na hare bevalling, werd door de vergadering aan een rechtvaardige scherpe critiek onderworpen. Unaniem was de vergadering van oordeel dat de toetreding tot het ontwerp-verdrag van Washington moet voor komen worden, voornamelijk op grond der be voorrechting, die de ongehuwde moeder boven de gehuwde zou verkrijgen. Het gezantschap te Brussel. Uit Brussel meldt men Naar verluidt heeft de regeering van Neder land aan de Belgische regeering een verzoek ge daan om instemming met de benoeming tot Ne- derlandsch gezant te Brussel van Jhr. Beelaerts van Blokland, thans werkzaam aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken alhier. (Reeds eerder was gemeld, dat Jhr. van Vreden- burch, zoodra de beslissing over het verdrag zou zijn gevallen, zal aftreden). De raadsvergadering van den Volkenbond. De Nederlandsche gezant te Bern, mr. Doude van Troostwijk, zal niet alleen minister van Kar- nebeek vervangen in de aanstaande zitting van den Volkenbondsraad, de volgende week, doch zal ook de daaropvolgende week de vertegen woordiger van ons land zijn in de twee Raadscom missies, die zich met ontwapeningsvraagstukken bezighouden, namelijk ten eerste die ter bespre king van het rapport der subcommissie-Lord Cecil-de Brouckere-Titulesco over de bij vor- baat te treffen of aan te bevelen maatregelen ter bevordering van een stipte nakoming van de bepalingen van artikel II van het Volkcnbonds- verdrag in het belang van de vermijdin01 van oor logsgevaar en ten tweede die ter voorbereiding van de Volkenbondsconferentie betreffende de wapenfabricage door de vaststelling van een ontwerpconventie als grondslag harer beraad- slagingen. In verband met de behandeling van het Neder- landsch-Belgisch verdrag in de Eerste Kamer zal ook professor Francois ditmaal niet naar Genève gaan. De Nederlandsche delegatie in de Raadszitting zal bestaan uit den gezant Doude van Troostwijk en baron de Vos van Steenwiik en mevrouw Kluyver, beiden van het departe ment van buitenlandsche zaken. De economische Volkenbondsconferentie. Naar de „Maasb." verneemt, zijn als afge vaardigden van Nederland naar de economische Volkenbondsconferentie op 5 Mei benoemd de heeren H. Colijn, Job. Gelderman, dr. H. J. Lovmk, mr. R. Zimmerman en J. Oudegeest. Verder de heeren mr. M. P. L. Steenberghe, eer ste technische adviseur werkgevers, mr. A. M. Molenaar, tweede idem, P. J. S. Serrarens, eer ste technische adviseur werknemers, H. Ame- 1 ink, tweede idem, en H. J. van Brink, adviseur voor de koloniale zaken. Vlissingen aanloophaven Bij de London North Eastern Spoorweg Mij - zou het voornemen bestaan de booten van de lijn Harwich—Antwerpen te laten aandoen de haven van Vlissingen om de passagiers gelegen heid te geven de reis naar Antwerpen per trein voort te zetten. Ook zouden de passagiers te Vlissingen aan boord kunnen gaan voor°de rich ting Harwich. Zweedseh bezoek. Naar men meldt, zullen de Zweedsche oorlogs schepen Manligheten en Tapperheten van 11 tot 18 Juni a.s. een bezoek brengen aan Rotterdam- Wijziging Drankwet. Een aantal groote winkelbedrijven in Neder land vormend een comité van actie tegen de voor gestelde Drankwetswijziging, heeft een adres aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd na,:leel> dat door het invoeren van deze wijziging aan hun bedrijven zal worden berok kend. In verband daarmee verzoeken zij den minister, het voor-ontwerp zoodanig te wijzi gen, dat de verkoop van zwak-alcoholischen drank in het algemeen van wijn en vruchten wijn in het bijzonder voor gebruik elders dan ter plaatse in kruidenierswinkels vrij blijft en de definitie van sterken drank zoo te wijzigen, dat alle dranken met een alcoholgehalte van ten hoogste 15 pet. als zwak-alcoholistischen drank, blijven beschouwd. De nieuwe postdirecteur te Amsterdam. De nieuwe directeur van het postkantoor, de heer A. B. van Beers is gisterochtend in functie getreden. Dit geschiedde zonder eenige plechtig heid op het drukke postkantoor ging alles zijn gewonen gang. Het Fransch pasvisum. Het Fransche consulaat verzocht er nog een» aan te herinneren, dat het verplicht zijn van een bransch pasvisum voor degenen, die zich naar Frankrijk willen begeven, voorloopig opgeschort is. Reeds zestien sprekers. Naar wordt vernomen, zulien vele Eerste- Kamerleden bij het aanstaand debat over het Nederlandsch-Belgisch verdrag het woord voe ren. Van zestien leden is reeds bekend, dat zij over het tractaat zullen spreken. Eerste opiumeonventie. De Nederlandsche regeering deponeerde gis teren op het bureau van het Volkenbondssecre tariaat te Geneve, de documenten, in verband met de ratificatie van de eerste opiumconventie (1925), welke betrekking heeft "op landen, die gebieden in het Verre Oosten hebben en waar het opiumschuiven tijdelijk nog wordt getole reerd. De conventie kwam tot stand onder voor zitterschap van den Nederlandschen opiumadvi seur, den heer Van Wettum. Deze conventie is thans door vijf landen, n.l. frankrijk, Britsch-Indië, Nederland, Engeland en Portugal geratificeerd en treedt heden in werking. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Benoemingen. We ontleenen aan „St. Bavo" Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft be noemd tot geest, adviseur van den R. K.Vrou- w e n b o n d afd. Schiedam, deken A. J. C. Schraag; alsmede van de Kath. Soc. Ac tie en vereeniging van Groote Gezinnen, kapelaan L. Paulussen. Tot moderator en directeur van resp. „K a t h. Leven" en „Kath. Streven", den W. Eerw. pater J. van Campen O. P. Pater fr. J. de Boer O. P. zal als geestelijk adviseur van de R. K. Sportvereen. „Excelsior" optreden en als zoodanig voor de R. K. Sport- vereenigingen onder groep IV pater fr.W. Schuur man O.P., die eveneens het geest.-adviseurs schap van de par. popagandaclub in de parochie van den H. Joh. den Dooper zal waarnemen. Pastoor C. W. J. Wenneker S. J. f Een speciaal Aneta-telegram meldt aan de „Msb." d.d. gisteren uit Moentilan, dat de Zeereerw. Pater C. W. J. Wenneker S. J., aldaar op 89-jarigen leeftijd is overleden. Pastoor Wenneker werd geboren te S c h i e- dam op 10 September 1837. Zijn gymnasiale studiën volbracht hij met veel succes aan het Seminarie Hageveld en werd vervolgens den 27sten September 1859 opgenomen in de So ciëteit van Jesus. Na volbrachten proef- en studietijd werd hij op 1 September 1872 te Maastricht priester gewijd, om ruim drie jaren later, den 8sten Januari 1876, toen hij den voet op Indischen bodem zette zijn missionaris leven aan te vangen, dat hij tot zijn dood toe zou blijven leiden. Zes jaren werkte hij eerst op Sumatra, aanvankelijk in Padang en later in Medan. Den 4den Januari 1884 werd hij tot pastoor te Soerabaja benoemd, waar hij onge veer elf jaren bleef. Op het einde van 1894 werd hij pastoor te Batavia. Ongeveer tien jaar later werd hij overgeplaatst naar Djokja, waar hij enkele jaren verbleef, om daarna weer terug te keeren naar Batavia. In 1916 verhuisde hij van hier naar Moentilan, waar hij thans is over leden. De nestor der missionarissen van Ned. Indië is met hem heengegaan. Bij gelegenheid van zijn oü-jarig verblijf in Indië, in het begin van het vorige jaar, hebben wij meer in het bijzonder de aandacht gevestigd op zijn zegenrijken ar beid onder de inwoners van tropisch Nederland en de groote verdiensten, welke hij heeft ver worven. De aanrijding bij de Koemarkt. P.e /dar'ge v. d. Broek, die gistermiddag nabij de Koemarkt onder een luxe auto geraak te, is kort na de aanrijding aan de bekomen verwondingen overleden. Familie-volks- en arbeiderstuinen. Ier algemeene kennis wordt gebracht, dat aan hen, die de huur van hun familie-volks- o arbeiderstuinen nog niet hebben voldaan, alsnog gelegenheid wordt gegeven de betaling te doen geschieden (ten kantore van den ge meente-ontvanger, Nieuwstraat 26) voor 15 Maart a.s. Exporteurs op de Ver. Staten in Canada. De kamer van koophandel en fabrieken van de Beneden-Maas verzoekt ons opname van het volgende Exporteurs, die een vertegenwooidiging wen- schen voor de Westkust der Vereenigde Staten, en Canada, gelieven zich te wenden tot de Kamer van Koophandel te Vlaardingen, alwaar nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. M ethouder P. de Bruiu beleedigd geworden. Niet in de haak? f®? heeren M. Hijmans, gemeenteraads- id alhier en R. v. Burink, gemeenteraadslid te Rotterdam heeft de heer P. de Bruin bij de jus titie n aanklacht ingediend ter zake van aan tasting in zijn eer en goeden naam. Uitlatingen van de door den wethouder aan geklaagden zouden wijzen op „uitbuiterij" van het personeel in dienst van de N. V. Eerste Schied. bewakingsdienst, waarvan de heer de Brum directeur is. Streeknet. In de afgeloopen maand werden van Schie dam naar Rotterdam 84.143 telefoongesprekken gevoerd, van Rotterdam naar Schiedam 78.245, te zamen dus 162.388 gesprekken. De expressbank. Maandag a.s. zal voor het kantongerecht al hier de zaak dienen tegen de heeren G. Tegelaar, F. H. Sas en J. Sas, directeuren van de' Express- bank, terzake overtreding van de loterijwet. Aanbesteding. Gisteren heeft door „Volkshuisvesting" de aanbesteding plaats gehad van het buitenverf- werk voor 5 perceelen, omvattende resp. 121, 78, 86, 51 en 88 woningen. 24 gegadigden stuurden hunne biljetten in, waaraan door 12 Schiedamsche firma's werd deelgenomen. De gunning is nog aangehouden. Aanrijding. Gistermiddag omstreeks 12 uur heeft op den hoek Noordvest en Kethelstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een met paard bespannen boerenwagen, bestuurd door den 18-jarigen A. L. wonende te Kethel en den 28-jarigen wielrijder A. *v. D. wonende Rotterdam, Visscherijstraat. De wielrijder kwam met den schrik vrij, maar het rijwiel werd ernstig beschadigd. Beiden kwamen overeen samen de onkosten te betalen. Lijst vaa onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1927. Brieven binnenland: Fam. Brauckmann, Haarlem Mevr. de wed. Nolet, Schiedam S. R. d. Heer, Yerseke. Briefkaarten binnenland. Mej. R. v. d. Berg, Haag Mej. A. M. Brink man, Amsterdan fa. W. de Haan, Utrecht- J. HeukerothAmsterdam A. Jansen, Rotter; dam P. Profittlich. Rotterdam G. Soeters, den Haag Twee briefkaarten zonder adres. Briefkaarten buitenland. Bernhard Pollmeier, Marienfeld. UIT ROTTERDAM. De tentoonstelling in 19211. De werkzaamheden voor het geschikt maken van het. terrein in Kralingen, waarop men het oog had gevestigd om er in 1928 c'e nijverheids- tentoonstelling te houden, zouden, vooral wat de toegangswegen betreft zoo hooge kosten met zich brengen, dat ook dit terrein uitgescha- kels moest worden. De tentoonstelling zou nujltocb komen op een gedeelte van den grond in Blijdorp. Het op straat gezette raadslid. Gisternacht is het gezin van het op straat ge zette raadslid Coremans bij familieleden en ken nissen ondergebracht. De dienst van maatschap pelijk hulpbetoon had hem een tijdelijke woning in de Korte Wagenstraat aangeboden, maar Coremans heeft daarvoor bedankt. Gisteren was hij nog steeds op zoek naar een huis. UIT HILLEGERSBERG. De secretari s-v a c a t u r e. In een groot deel der gemeente is beroering ontstaan door de wijze waarop in de vacature van gemeente-secretaris zal worden voorzien. Men is verontwaardigd geworden over de ma nier, waarbij het persoonlijk element op den voorgrond is gebracht. Daar is zoowel in het college van B. en W. als in den raad door de linkerzijde met klem betoogd, dat voor deze vacature een openbare oproeping moest geschie den, om zoodoende op dezen belangrijken post den bekwaamsten persoon te krijgen. De recht- sche meerderheid van den raad heeft evenwel haar voorkeur gegeven aan een der candidaten, die thans door B. en W. worden voorgedragen en beiden reeds op de secretarie werkzaam zijn. De burgemeester zelf heeft tot voor korten tijd den thans met de betrekking gedoodverf- den ambtenaar nóg ongeschikt voor secretaris verklaard. Het merkwaardigste is, dat de beide voorgedragen candidaten anti-revolutionair zijn, waarvan de een zich echter door een of andere oorzaak niet in de gunst der a.r. fractie schijnt te mogen verheugen. Hoe liet zij, de kwestie heeft opzien gebaard Een rekest aan den raad, met het verzoek om alsnog over te gaan tot een openbare oproeping kreeg reeds tal van handteekeningen. Strooibil jetten, opwekkend om te teekenen, dwarrelen van huis tot huis, een openbare protestvergade- ring behoort niet tot de onmogelijkheden er is rumor in casa. Nu is plotseling een raadsver gadering tegen a.s. Maandag uitgeschreven, waarin als punt 2 der agenda is vermeld be noeming gemeente-secretaris. UIT VLAARDINGEN. De melkprijs verlaagd. Van gisteren af is de prijs der volle melk be paald op 13 cent per Liter. Dit is in 1927 reeds de tweede verlaging hier ter stede. Jubileum. De opzichter der gemeente plantsoenen, de heer IJ. J. Hendriksen, vierde Dinsdag j.l. zijn 25-jarig dienstjubileum. De aanvaring op de Maas. Gelijk is gemeld, heeft het binnenkomende Duitsche stoomschip Rio de Janeiro, dat in den avond van Woensdag 16 Februari ter hoog te van Vlaardingen in aanvaring is gekomen met het uitgaande Italiaansche stoomschip Fianona, na op de werf Wilton te Schiedam voorloopig te hebben gerepareerd, de reis naar Hamburg voort gezet. De Fianona, welke buiten het vaarwater aan den grond is geloopen, zit daar nog steeds vast. Van der Tak's bergings- en transportbe drijf alhier, dat met de berging is belast, is met de bekisting thans zoover gevorderd, dat men waarschijnlijk morgen zal kunnen proef- pompen. Indien blijkt, dat de bekisting houdt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2